f Invaliden onthutst 'De Pelmolen' wordt domein welgestelden Bom al ontploft Jeugd vuurt vragen af op Annie Schmidt Geen gedrochten op het dagmenu VOR verzet zich tegen hoge prijs Maassluizer naar nationaal filmfestival Geen geld, maar wel zandbakken «lanl» VLAARDINGS DAGBLAD SCHIEOAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Prijsvraag óver sociale vernieuwing Vijf jaar celstraf voor doodslag De Erker viert eerste lustrum GOEIE FILM VANAVOND? KIJK INDE KRANT. Pakketten uit hal gestolen 3;. Basisschool en woningen 'senioren' in gebruik Gemeente laat Jan Anderson in ongewisse EFABER ^WATERWEG DONDERDAG 15 NOVEMBER 1990 PAGINA 17 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6,3131 BC Vlaardinpen. Postbus 4008, 3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229.4352066.4350557-sportredactie:4345209.Telelax:010-4349754. Schiedam Het blijft moeilijk, inhoud te geven aan het begrip sociale vernieuwing. Het Schie- damse gemeentebestuur breekt zich er ai enige tijd het hoofd over, maar blijkt er zelf toch niet helemaal uit te komen. Reden waarom wethouder Hans vhn Kleef de bevolking wil in schakelen. Hij heeft een prijs vraag georganiseerd, Wat is soci ale vernieuwing? Wie een leuk ep bruikbaar Idee aanlevert maakt kans op een prijs. De plannen mogen niet meer be slaan dan één blaadje papier. Te winnen zijn gratis cursussen bij sport- en vrijetijdsdubs, het cen trum voor volwasseneneducatie, zwembadkaarten en gratis kaar ten voor het Passagetheater en bjus en tram. Met ideeën die het net niet halen zijn pennensets te winnen. De inzender van het origineelste idee krijgt een gratis Schiedam De beroemdste kinderboekenschrijfster van Nederland, Annie M.G. Schmidt, is volgende week te gast bij de openbare biblio theek in Schiedam. Het wordt voar haar een weer zien met de Brandem-bieb1. Eni ge generaties terug, in het begin van de jaren dertig, werkte zij als zogenaamde volontair in de lees zaal, tegenwoordig studiezaal ge heten, die toen aan de Lange Ha ven was gevestigd. De ontmoeting tussen de schrijf ster en de jeugd van Schiedam moet het zeventigjarig bestaan van de gemeentelijke openbare bibliotheek luister bijzetten. Het jubileum was in eerste instantie een beetje in de vergeethoek te recht gekomen. Met de komst van de schrijfster en een kleine tentoonstelling wordt dat gemis goedgemaakt. De bijeenkomst in de studiezaal, waar Annie Schmidt (nu 79) haar carrière als vrijwilligster begon en waar zij later ook nog het gedicht De Leeszaal aan wijdde, krijgt overigens een min of meer 'besloten' karakter. Om een-overstelpende hoeveelheid; kinderen te voorkomen, had het; boekleeneentrum in de voorbije weken een wedstrijd uitgeschre ven. De hoofdprijs is een toegangs kaartje voor de woensdagmid dag 21 november. Om als 'jeugd- vip' het bezoek van Annie M.G. Schmidt te mogen meemaken, moesten de leerlingen van de ba sisscholen een vraag verzinnen. Veertig bedenkers krijgen de ge legenheid in een interview hun Annie Schmidt vraag af te vuren op de schrijf ster. Aardig om te weten is bij voorbeeld wat en wanneer pre cies de jeugdige Annie destijds bij de Schiedamse bibliotheek heeft gedaan. De naslagwerken spreken elkaar daarin tegen... Schiedam In de partij krant Voorwaarts roept Hans Bakker alle politieke fracties in Schiedam op eenstemmig de bouwplannen voor het Stadse rf te steunen, maar af gaande op een andere bijdra ge in het blad slaagt de Pvd A- fractieleider er niet eens inde rijen in eigen gelederen te sluiten. Zijn fractiegenoot Arie van Loe- nen uit in een artikel de vrees voor 'monsters op het Stadserf'. Van Loenen en Bakker maakten enige tijd geleden een reisje mee langs een aantal gebouwen, die in de visie van wethouder Cnris Zijdeveld model staan voor de ontwikkeling op het Stadserf, Met name de getoonde woonge bouwen m Amsterdam en Al me re blijken een scheiding der geesten te hebben veroorzaakt. Behoren de gebouwen van Ar chitectengroep Amsterdam vol gens Hans Bakker tot 'het beste van wat Nederland te bieden heeft', Van Loenen denkt er an ders over. „Wat een gedrochten zijn dat. De ongenaakbaarheid druipt er vanaf. Het is dat de ge schutspoorten ontbreken, an ders zou je aan militaire verster kingen kunnen denken". Hans Bakker, die zijn critici ver der van huis zoekt dan nodig, waarschuwt het CDA en de VVD om van de ontwikkeling van de binnenstad geen politiek spel te maken. „Een voorproeve daarvan hebben we al gehad. Krijgen ze het werk van twee ar chitecten te zien, beginnen er een paar te roepen dat er geen keuze wordt geboden en dat er een meervoudige opdracht moet komen. Alsof we net over het dagmenu hebben". De oppositie zal vreemd opkij ken van die opmerking, want in principe geeft het vrijelijk spui en van kntiek opeen wethouder toch sjeu aan het pluriforme stel sel, dat in grote lijnen reeds sinds 1815 bestaat. Bakker zal hier niets op af te din gen hebben. Volgens hem ont slaan deze verworvenheden de VVD en het CDA niet van hun verantwoordelijkheden. „Wie een gefundeerd voorstel heeft, die neme het woord. Ik begin echter te vermoeden dat de roep om alternatieven voortkomst uit een gebrek aan eigen opvattin gen". De bestaande kritiek vormt vol gens Bakker een bedreiging van de ontwikkeling van het nieuwe stadscentrum, waaraan reeds ja renlang op papier wordt ge werkt „Het wordt echt de hoog ste tijd om te beginnen. Het tij is nu gunstig, maar er is altijd een moment waarop het weer terug loopt, Als de binnenstad niet wordt afgemaakt,is het leed niet te overzien". Misschien moet de oppositie Bakker maar aanra den, eens bij zijn partijgenoot wethouder Chris Zijdeveld te in formeren hoe het met de bin nenstadsplannen staat. Am de bevolking te betrekken bij de sociale vernieuwing de eigen plannen maakt de ge meente binnenkort bekend wordt donderdag 22 november een informatie-avond gehouden in het stadskantoor. Daarnaast is bij de gemeente een lijst ver krijgbaar met alle projecten die tpt nu toe als sociale vernieu wingzijn aangemerkt. Rotterdam De Rotterdamse rechtbank heeft gistermorgen een 30-jarige inwoner van Rot terdam veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf wegens dood slag. De rechtbank achtte bewe zen dat de man op 28 juli van dit jaar het schot heeft afgevuurd, waaraan K.F. Roemer overleed. Officier van justitie mevrouw mr.A. Zwaneveld eiste veertien dagen geleden zes jaar cel. De aanleiding voor het fatale schot was een onbenullige ruzie tijdens het Zomercarnaval. De rechtbank heeft rekening ge houden met de conclusies uit het psychiatrisch rapport, dat de verdachte licht verminderd toe rekeningsvatbaar is. Schiedam Reeds sinds de ope ning zijn de bezoekersaantallen hoog en stelt het grote aantal ac tiviteiten de andere wijkcentra in de schaduw. Reden om een feestje te vieren hebben ze dus wel, de beroepskrachten en de Vrijwillige medewerkers van De Erker. Het eerste lustrum laten de vrijwilligers dan ook niet on opgemerkt voorbij gaan. Deze maand is het precies vijf jaar geleden dat het wijkcen trum van West het clubgebouw aan de Lange Haven verruilde voor de nieuwbouw in de Jan van Avennestraat. De verhui zing viel samen met een groot scheepse reorganisatie van het sociaal-cultureel werk in Schie dam. De sociaal/culturele Stichting ^CSCA, die het gebouw van de Kreek aan de Lange Haven be heerde, ging op in de Schiedam se Federatie. Dit oeverkoepelen- de orgaan bracht de activiteiten terug in de West, de wijk die voor sociaal/culturele activitei ten tot op dat moment was aan gewezen op het historische pand in het hartje van de stad. De verhuizing bleek een door slaand succes, want in het wijk centrum vinden wekelijks tien tallen activiteiten plaats, In de komende week van 19 tot 24 no vember moet dit vaste schema echter wijken voor een pro gramma, dat wordt opgezet om het eerste jubileum luister bij te zétten. Het feest gaat maandagochtend 19 september van aquit met een ballonnenfeest voor de verschil lende klassen van de basisscho len in "West. Diezelfde middag vindt er een receptie plaats, waarop alle wijkbewoners een expositie met foto's en kranten berichten over vijf jaar De Erker kunnen bekijken. Naast een presentatie van de vaste aétiviteiten kunnen jonge ren een dag later het toneelstuk De Tirannen bekijken. Dit stuk, dat wordt gebracht door theater groep Tegenwicht, heeft het 'pesten op school» als heikel on derwerp. De iets oudere jonge ren kunnen op dezelfde avond meedoen aan een zogenaamde pbpworkshop. De laatste twee dagen van de fèestweek staan de ouderen en de medewerkers centraal. Op donderdag 22 november maken de oudere wijkbewoners kennis met activiteiten als volksdansen. De feestweek beleeft op vrijdag avond haar apotheose met The Mellow Tones, een groep die de voetjes van de vloer moet krij gen. Vlaardingen Voor de tweede maal deze week is uit de hal van een flat aan de Aalscholverlaan een pakket gestolen, dat daar was ach tergelaten door de Nederlandse Pakketdienst, De bezorgers hadden bij het pakket dat zij gistermorgen bezorgden een briefje voor de ei genaar gestopt. Toen deze zijn post, een doos wijn ter waarde van ongeveer 300 gul den, wilde ophalen, had iemand anders er zich al over ontfermd. Een soortgelijke diefstal werd maandag gepleegd. Toen betrof het een pakket waarin voor 250 gulden goederen zat. ket waa rin voor 250 gulden goederen zat. i Initiatiefnemers (v.l.n.r.)Treurniet, Peeters en De Groot presenteren het Pelmolen-plan. 'In Amsterdam vechten mensen zich dood voor zo'n huis'. Vlaardingen De apparte menten In de voormalige peulvruehtenfabriek De Pel molen gaan minstens twee ton, maar waarschijnlijk veel meer kosten. Naar de exacte verkoopprijs is het zelfs voor projektontwikkelaar en ar chitect slechts gissen. „Twee ton? Veel te weinig", zei architect J.G. Treurniet beslist, na een optimistisch 'bod' van projektontwikkelaar A.J. de Groot. Deze waagde het gisteren bij de presentatie van het inmid dels veel besproken verbou wingsplan zelfs een bodemprijs van 160.000 gulden te noemen. Treurniet en zijn rechterhand P,A. Peeters keken hun partner sprakeloos aan. Maar een prijs kaartje konden zij evenmin op tafel leggen. „Daarvoor zijn nog te veel onze kere faetoren". De Groot is er wel op voorhand van overtuigd dat het storm zal lopen: „In Am sterdam vechten mensen zich dood voor zo'n huis". Peeters stelt de kopers „zeer veel luxe" in het vooruitzicht. Het verbouwingsplan van de in dustriële silo aan de Westhaven- kade, zo blijkt uit de toelichting, bestaat uit het inpassen van 24 appartementen van verschillen degrootte. Aan de gevel worden doorzichti ge liftschachten aangebracht, aan de waterkant komt een ter ras en op een van de laagste ver diepingen een restaurant. Bang voor overstromingen hoe ven de toekomstige bewoners niet te zijn, verzekert architec tenbureau Geluk en Treurniet. In de toelichting bij 'Werk 798' heet het dat de waterhoogte im mers vooraf voorspelbaar is en dat vrees helemaal niet nodig is als de stormvloedkering in de Nieuwe Waterweg wordt ge bouwd. Ten overvloede worden de kopers nog eens gerustgesteld met de mededeling dat de kans op overstromingen in Vlaardin gen statistisch minder is dan eenmaal in de twintig jaar. De oliebootjes en rijnaken die gewend zijn af te meren aan de voet van het pand hoeven na de voltooiing van het woonblok geen andere ligplaats te 2oeken, Volgens de initiatiefnemers kij ken de bewoners toch over die scheepjes heen, want de onderste woonlaag ligt op de vierde ver dieping. Bovendien past bedrij vigheid juist goed bij wonen aan een haven» menen architect en ontwikelaar. Voorwaarden De silo is op voorwaarden ge kocht door het Rotterdamse aan nemersbedrijf Ommen en De Groot. Het koopcontract met de CSM (Centrale Suiker Maat schappij) vervalt als de provincie het bouwplan afkeurt. Die kans is niet gering, want het pand ligt binnen de geluidzonering Per nis, en volgens wettelijke voor schriften mag daar geen wo ningbouw worden gepleegd. Burgemeester en wethouders van Vlaardingen gokken erop dat de provincie wel ontheffing zal verlenen, Dat gebeurde een aantal jaren gelden ook bij de bouw van bejaardentoren De Bolder op de kop van het haven hoofd. Maassluis 'De bruidsschat', een rolprent van de Maassluizer André van der Hout, is genomi neerd voor deelname aan de Dag van de speelfilm in Nijmegen. De 31- jarige amateur-filmer dingt mee naar een gouden, zil veren of bronzen Mariken- beeldje. Deze beeldjes vormen de tradi tionele prijzen van het tweejaar lijkse festival, dat plaatsvindt op 25 november. De nominatie van de Maasslui zer volgde na een strenge voor selectie. Deelname aan de Dag van de Speelfilm wordt dooi veel filmers beschouwd als een bekroning op zich. Voor Van der Hout is het de eer ste keer dat hij aan het festival meedoet. Hij begon ongeveer vier jaar geleden, met filmen. Sindsdien heeft hij een stuk of 15 ^produkties op zijn naam ge bracht. Zijn oeuvre tot nu toe be staat uit zowel speelfilms als do cumentaires. Afgelopen zondag ontving hij een zilveren medail le voor een documentaire over de Grote kerk in Maassluis. 'De bruidsschat' werd in 1987 op genomen in Zuid-Frankrijk, De film verwijst naar de gewoonte i n d ie streek dat boe ren bij de ge boorte van een dochter een stuk land met bomen beplanten. Van de opbrengst van het hout wordt later de bruidsschat betaald. In. Van der Houts film is de dochter inmiddels overleden, wat de vraag doet rijzen wat er met het bos moet gebeuren. Van der Hout, in hetdagelijks le ven free-lance journalist, maakt zijn films zonder subsidie. Film is voor hem „de ideale manier om een verhaal te vertellen". Vlaardingen Hoe kun je zandbakken handhaven als daar geen geld voor is? Over die vraag breken ambte naren van de dienst voor sport en recreatje zich het hoofd na tegenstrijdige uitspraken die de Vlaardingse gemeenteraad recentelijk heeft gedaan De raad keurde vorige week goed. dat de laatste 82.000 gul den voor het verversen van het zand in de bakken werd geschrapt van de begroting. In de afgelopen vijfjaar werd die post al regelmatig verlaagd: in 1985 was er nog 164.000 gulden voor beschikbaar. Maar diezelfde gemeenteraad vroeg burgemeester en wet houders tijdens de algemene beschouwingen ook het besluit nog eens te heroverwegen, dat alle zandbakken ia Vlaardin gen moeten verdwijnen. „Hoe kan dat nou", zegt een ver baasde woordvoerder van sport en recreatie. „Dat moet toch ergens van betaald wor den?" De zandbakken bezorgen de dienst Gemeentewerken han denvol werk. Honde- en katte- poep maken regelmatig ver versen van het zand noodza kelijk. Om de kosten enigszins in de hand te houden werd het aantal zandbakken de afgelo pen jaren al teruggebracht van drieenzestig naar veertig. Het afgekalfde budget voor onderhoud aan speelplaatsen en turnen biedt weinig ruimte meer. Die post is sinds 1984 te ruggebracht van 475.725 gul den naar 242.000 gulden. In tussen zijn er alleen maar speelplaatsen bijgekomen. De stad telt nu 214 openbare speelgeiegenheden: veertien meer dan vijfjaar geleden. Met die speelplaatsen is het soms droevig gesteld. Geld om speelwerktuigen te vervan gen, die door vandalisme of gewoon door ouderdom kapot zijn gegaan, is er niet. Het kost de gemeente al de grootste moeite zich te houden aan de regel, dat er elke twee jaar een drukbezochte speelplaats wordt gerenoveerd. Speel plaatsen aan de Bachstraat en de Wielewaalstraat staan daarvoor op de nominatie. De kwaliteit Van de speel plaatsen komt in het vervolg op de eerste plaats. Dat kan be tekenen dat er zo hier en daar één zal worden gesloten. Lie ver drie goed. dan vijf minder goed onderhouden speelruim tes, luidt het credo voor de toe komst. Dat uitgangspunt wordt overigens in theorie al enige tijd gehanteerd, maar er was nooit geld om te investe ren in kwaliteit, schrijven ambtenaren van sport en re creatie in een nota. Vlaardingen Het Vlaar- dïngs Overleg Revalidatie (VOR) zal zich met hand en tand verzetten tegen de prijs die burgemeester en wethou ders willen rekenen voor aanleg van een invalidenpar keerplaats. „Vijfhonderdzeventig gulden! Dan zijn ze hier in Vlaardingen wel lekker aan de prijs", rea geert voorzitster Jos van Reisen van het gehandkaptenoverleg. „Ik dacht trouwens dat zulke dingen eerst met het VOR be sproken moesten worden". Vanavond wordt het plan van B en W, om gehandicapten volle dig te laten opdraaien voor de kosten van een gereserveerde parkeerplaats, al besproken in de gemeentelijke commissie voor verkeer en vervoer. Het VOR weet echter nog van niets. Dat bevreemdt Jos van Reisen. „Wij zijn de officiële overleg partners van de gemeente als het gaat over gehandicaptenbeleid. Maar wij zijn niet gehoord. Ik zit echt met mijn oren te klappe ren". Zij weet dat in omliggende ge meenten invaliden ook moeten betalen voor een eigen plekje voor hun auto. Vlaardingen ver zorgde die tot nu toe gratis. „En ik kan er best mee instemmen dat de gemeente hier ook een be drag in rekening brengt. De ge meente heeft het ten slotte ook niet breed. Maar dit is te gek", vindt Van Reisen. „Ze willen ze ker de schade inhalen van de af gelopenjaren". Het VOR zal er alles aan doen om het plan van B en W van ta fel te krijgen. Jos van Reisen denkt erover raadsleden daar voor in te schakelen. „Met som mige raadsleden hebben wij goe de contacten", zegt zij hoopvol. „Die hebben al vaker voor ons de kastanjes uit het vuur ge haald". Schiedam De Fxplosieven Opruimingscpmpagnie (EOCK1) van de Koninklijke landmacht heeft het zoeken naar de derde vliegtuigbom op het toekomstig bedrijven park Vijfsluizen gestaakt. De bom is waarschijnlijk al in •het verleden verwijderd. Bij de zoekactie naar de derde bom. die in de Tweede Wereld oorlog door de Engelsen werd af geworpen bij een luchtaanval op scheepswerf Wihon-Fijenoord, is wel een krater aangetroffen. Scherven werden echter niet ge vonden illtUCl De schoonmaakactie op het voormalige WF-terrein is niet erg spectaculair verlopen. Al leen de eerste van de drie ge zochte bommen bleek intact, Dit exemplaar moest door de EOCK1 tot ontploffing worden gebracht. De tweede bom was al ontploft, de derde is naar nu ■Vlaardingen Voor scho lieren en ouderen wordt volgende week vrijdag een belangrijke dag. Want op de 23-ste november zal zowel de nieuwe openbare basis school Erasmus aan de Huy- genstraat als de 35 senioren woningen aan de Burge meester Pruissingel voor 55- plussers in gebruik worden genomen. Daarnaast wor den aan de Vondelstraat nog vijf eengezinswoningen op geleverd. De totale nieuwbouw, ont worpen door architectenbu reau Geluk Treurniet die zich nu ook op het project De Pelmolen hebben gestort, zal tegelijkertijd officieel en op symbolische wijze wor den geopend. Dat zal gebeu ren op het gloednieuwe schoolplein. De opzet bij de bouw is ge weest om twee vliegen in één klap te slaan. De Eras- musschool kan dienst doen als buffer tegen geluidshin der, terwijl de ouderen een oogje in het zeiL kunnen houden op de leslokalen die na schooltijd leegstaan en nog wel eens het mikpunt willen worden van vandaal- tjes. De opening vindt aan het eind van de middag plaats. Daarbij zijn onder andere wethouder Arij Maarleveld (van onderwijs) en directeur H.M. Visser van huisbaas Patrimoniums Woningen aanwezig. blijkt al opgeruimd. Minder geld Het vlotte verloop van de actie betekent dat de gemeente Schie dam aanzienlijk minder geld kwijt is aan de inrichtingskosten van Vijfsluizen dan geraamd. Voor het opruimen van de drie bommen werd rekening gehou den met een kostenpost van ze ker één miljoen gulden. Vlaardingen .Ia, nee, mis schien. Burgemeester en wet houders van Vlaardingen weten nog steeds niet wat ze aan moe ten met een plannetje van Jan Anderson. Alweer zeker een jaar geleden stelde de Vlaardingse museum directeur, verzamelaar en ama- teur-histoncus voor een klein stukje van het wijkje noodwo ningen in de Babberspolder te bewaren voor het nageslacht. Volgens Anderson heeft Vlaar dingen de morele plicht iets overeind te laten van de '410', de woninkjes die in de Tweede We reldoorlog werden gebouwd om na het bombardement in 1940 dakloos geworden Rotterdam mers te huisvesten. Terwijl er al een vrij gedetail leerd ontwerp ligt van de nieu we wijk, waarmee gestart wordt wordt zodra de noodwoningen zijn gesloopt, zegt de gemeente nog steeds niet te weten of An dersons idee wel haalbaar en be taalbaar is. 1 Eerst zei de politiek dat handha ven van één rijtje woningen plus de bijbeht-ende 'winkel op de hoek' het overwegen waard was. Vervolgens, bij de presentatie van het nieuwbouwplar» in okto ber, werd in de marge medege deeld dat Andersons voorstel „niet paste in het planconcept". Begin november echter ontving Anderson een brief van B en W, waarin een nadere studie naar de haalbaarheid van zijn idee wordt aangekondigd. Hoe zit het nu precies: ligt het plan al lang en breed in de prul lenbak en wordt Anderson aan he t lijntje gehouden, of is er toch enige bereidheid iets van de oor spronkelijke Babberspolder in tact te laten? Projectleider Bert van Kan blijft het antwoord schuldig. „De 2aak wordt op nieuw afgewogen", zegt ae amb tenaar, Dit doet vermoeden dat er toch enige hoop is voor een ar chitectonisch monument Maar zo eenvoudig ligt het nu ook weer niet, maakt Van Kan duidelijk. Hij laat doorscheme ren dat B en W waarschijnlijk toch weer afwijzend zullen be slissen. „Technisch is het mis schien allemaal wel haalbaar, maar de vraag is natuurlijk of de politiek er ook geld voor over heeft". Gevelkachel XG-30-TK smeden CAlLtNBUftGSlRAAT KJ VUARDMXN - TH 0104343096

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1