Met een bloedgang bergje af aan de Leuvehaven Stroomstoring liegt openbare leven lam 4 Coca Cola wil één fabriek Eurosport scoort hoog in Rotterdam HOTTEBOflKIS NlflMSBlAB Overval op Hellevoets postkantoor mislukt Zuiger voor Britten Vim 'Nacht van God' markeert dertig j aar Pauluskerk Schiedamse vestiging met sluiting bedreigd isessssgss y y (IpilÉj ÉP Gedeputeerde kraakt nota 'Ouderen in tel' Sportzender verbaasd Ook CNV'ers in de haven eisen 5,5 procent meer ROTTERDAM ZATERDAG 17 NOVEMBER 1990 PAGINA 19 Stadsredactie: Postbus 959.3000 AZ Rotterdam. Telefoon 010-405.65.00. Telex 22215. Telefax 010-404.73.51 door JAN ROZEN DAAL Rotterdam Daar gaan we dan: meteen op snelheid, bergje af naar Val D'Isere. Beneden in de linker ooghoek zijn de twee omhooggebogen punten van de skies zichtbaar, die de sneeuw onverbiddelijk plat drukken. Iedere oneffen heid op de piste voel je. Bij de bochten buig je naar links of rechts, strak om de vlaggetjes heen. Net mis. Naast de baan schreeuwt het pu bliekje toe. Sneller, sneller. De maag roert zich als je even los komt van de baan. Dan word je weer naar achteren gedrukt als de skies op de baan komen wat de snelheid opvoert. Vlak voor de voet komen we in een mistbank terecht, net als buiten aan de Leuvehaven gis termiddag. Want de slalom die in een bloedgang opeen skipiste is gemaakt, vond plaats in de si mulator die bij het Imax in Rot terdam staat opgesteld. De film is opgenomen met een camera op de buik van een geoefende skiër. Het doet niet veel voor echt onder. De neiging om bij het uitstappen de sneeuw van de schoenen af te stampen ia groot. i Vliegtuig De 'Super X' is een mooi ding. Een soort ruimteschip waarin veertien personen door futuris tisch naar boven openklappen de deuren kunnen. Hoewel het scherm niet al te groot is - maar dat geldt ook voor de 'shuttle* - Met dit ruimteschip bij c imax aan de Leuvehaven is het mogelijk eindelijk eenseen Mercedes van de baan te drukken. is de beleving net echt. De aan dacht wordt eerst getrokken door een vlot muziekje en een snel bewegende draaikolk. Dan: goed vasthouden, de rit begint. Er kan worden gekozen uit de afdaling naar Val D'Isere, een wild watertocht met een jetboat in Nieuw Zeeland, een ritje met luchtmacht of een dubbeldeks een BMW uit de dure M-serieop vliegtuig uit de Eerste Wereld een ralleycircuit of vluchten oorlog, met een Tornado van de Britse De 'Super X' is een Britse at tractie. In Engeland staan, er nu zestien en na Den Haag (Omni- versum) is de simulator in Rot terdam de tweede op het vaste land. Ze zijn gemaakt volgens dezelfde technologie als de trai ningsimulators voor piloten, tankbestuurders en astronau ten. Met dien vsrstande dat de bezoeker van de 'Super X' de tocht niet zelf kan beïnvloeden. Alleen als het iemand allemaal een beetje te veel wordt, kan de noodknop worden ingedrukt, waarna het toestel stopt. De filmbeelden en het geluid lo pen synchroon met de hydrau lisch gestuurde bewegingen van de 'shuttle': schokkerig naar bo ven, beneden of schuin door de bocht. En daarom is zo'n rit met autocoureur Mike Smith over de Donnington Race Track een stuk levensechter dan thuis op de bank als Studio Sport een ca mera op een racewagen heeft gezet. Door de bocht Je gaat écht door de bocht, voelt na het overschakelen van z'n drie naar de vier de versnelling van de auto en de spin na een stuurfout doetje tollen. Het gaat er al met al iets rustiger aan toe dan de ski-afdaling, maar het blijft natuurlijk heerlijk om ein delijk eens een Merdeces van de baan te hebben gedrukt Tenslotte stapten we meteen pi loot van de Royal Air Force van het 617 Dambuster Squadron in een Tornado voor een 'sensatio nal low flying mission'. Suizend tussen bergen door, rakelings langs boomtoppen en scherend over rivieren. Om de passagiers bezig te houden zijn wat extra trillingen in het programma ge stopt Als de pilooot halverwege de vlucht achterom in de came ra kijkt wil je roepen: 'Let op joh. Kijk voor je'! Maar even later volgt een veili ge landing. Elke keer weer. Het is tenslotte een film. AI zal me nig bezoeker zich bij hèt uitstap pen eerst even afvragen hoe het toch mogelijk is dat we op zo'n klein stukkie straat aan de Leu vehaven hebben kunnen lan den'. De 'Super-X' simulator staat in Rotterdam bi] Imax en is van daag voor heteerst voor publiek toegankelijk. De openingstij den: dinsdag tot en met zondag van 12 tot 16 uur. De toegang tot de ongeveer drie vier minuten durende shows bedraagt vijf gulden per simulatie en in com binatie met een Imax-voorstel- ling drie gulden. De keuze van het programma is vrij. Hellevoetsluis Een ongeveer 50-jarige man met een op een stengun lijkend wapen heeft gis terochtend geprobeerd een post kantoor in Hellevoetsluis te be roven. Rond elf uur drong de ge maskerde man het postkantoor bij winkelcentrum De Struytse Hoeck binnen. Hij richtte zijn wapen op één van de mede wer kersteden vroeg om het geld. De 28-jarige Hellevoetse vrouw liep daarop naar de kluis. Blijk baar duurde het de overvaller te lang, want nadat hij enige tijd zwaaiend met zijn wapen door het postkantoor had gelopen, verdween hij plotseling- Buiten trok de man zijn bivakmuts van het hoofd, sprong op zijn fiets en reed in de richting van de bin nenring van het winkelcentrum. Hardinxveld-Giessendam Scheepswerf 'De Merwede' in Hardinxveld-Giessendam heeft gisteren de sleephopperzuiger 'Sand Harrier* overgedragen aan de opdrachtgever, de Britse South East Coast Shipping Co. Ltd. uit Southampton. Het vaartuig zal worden ge bruikt voor het winnen van zand en grind uit de zeebodem ten behoeve van de cementin- dustrie. vervolg van voorpagina Rotterdam Op straat betekende de algehele stroomstoring dat de openbare verlichting en de verkeersinstallaties buiten werking bleven. In de drie gemeenten werden extra politiemensen de straat opgestuurd om ervoor te zórgen dat het ver keer zo veel mogelijk kon doorstromen. Desondanks traden op tal van xïjl: uit, zoals tussen Schiedam- plaatsen ernstige vertragingen op. Volgens de Rotterdamse poli tie vonden als gevolg van de moeilijkheden 'zeker meer dan tien' kleine aanrijdingen plaats. Tussen twee en drie uur konden de metro-treinstellen niet rijden tussen de stations Rotterdam- Blaak en Marconiplein. Passa giers uit gestrande metrotre'men werden onder begeleiding van personeel van het vervoerbe drijf RET via de looppaden naar de stations begeleid. Ook een aantal tramlijnen viel gedeelte centrum en de wijk Woudhoek. De passagiers werden met bus sen vervoerd. In het westen van Rotterdam reden de trams waar dat nog mogelijk was met gedoofde binnenverlichting en zo langzaam mogelijk. Op die manier onttrokken ze zo weinig mogelijk stroom aan het net. Centrum In Rotterdam, Schiedam en Vlaardingen probeerden de energiebedrijven in onderling overleg zo veel mogelijk wijken via andere schakelingen weer aan stroom te helpen. Juist om te voorkomen dat in één klap een heel gebied totaal zonder stroom komt te zitten, zijn allerlei 'om- leidingsmogelijkheden' in het stroomnet ingebouwd. Dat kon echter tot gevolg/hebben dat ook in gebouwen in het centrum van Rotterdam, zoals het hoofdkan toor van de Amro Bank, het licht uitviej. De betaalautomaten en de computerapparatuur aan de balie bleven echter wel functio neren. Een groot aantal andere bankkantoren en winkels moest echter worden gesloten. Schadeclaims Het indienen van schadeclaims heeft volgens de directie van het Rotterdamse GEB geen zin. In de leveringsvoorwaarden is dui delijk vastgelegd dat het ener giebedrijf niet aansprakelijk kan worden gesteld voor de gevolgen van dat soort storingen. Op de Schiedamseweg it l slagerij A „m Rotter- «■.flfrfrT, dam verkocht slagerij Arend al len nog maar worst aan een stuk. De snijmachines weigerden dienst. Het gewicht en dus de prijs werden gegokt, want ook de computer-weegschalen werkten niet. Bij de groenteman werd ij lings de oude weegschaal met ge wichten uit de kast gehaald. Si garenhandelaar Jac. Hoenderop aan de Grote Visserijstraat zette een kaars in zijn zaak om nog F enigszins zichtbaar te zijn voor j zijn klanten. In kapsalons ble- g ven klanten met nat haar zitten -j' omdat de droogkappen dienst weigerden. Veel benzinepom- pen stonden droog_ omdat de v electrische aandrijving was uit- gevallen. o Bij de supermarkten moest de telmachine er aan te pas komen om de boodschappen af te rekenen. Rotterdam Of men nou in Hem gelooft of niet maakt even niets uit, want de religieuze hap pening waarmee de Pauluskerk een nacht lang het 30-jarig be staan viert, is bedoeld voor reli gieuzen én atheïsten. De 'Nacht van God' wordt gehouden van vrijdag 23 november van half acht 's avonds tot zaterdagoch tend zes. Die nacht zullen alle mogelijke religieuze stromingen die er in Rotterdam maar te vin den zijn zich aan de belangstel lenden presenteren, terwijl ook mensen die niets om religie ge ven van de partij zullen zijn. Pas tores, priesters, dominees, huma nisten, agnosteft, wetenschap pers, kunstenaars, dichters en musici komen allemaal opdra ven om iets van hun betrokken heid met het verschijnsel religie te laten zien. Dominee Hans Visser, de stu wende kracht achter de Paulus kerk, 'opent' het spektakel met een toespraak 'God in de nacht'. Daarna is het meteen de beurt aan hel koor van de Nieuw Apo stolische Kerk, waarna ikonen- schïlderes Anneke Dijkma een toelichting geeft op haar eigen werk. En zo gaat het tot in de vroege ochtendstond door. We tenschappers zullen verschillen de godsbewijzen poneren, de Ba- haï-beweging geeft uitleg bij de stelregel 'eenheid van God, een heid van religie, eenheid van mensheid', de Turkse moskee- vereniging 'Akyazili' treedt op, de Soefi-beweging presenteert zich, er wordt op het orgel ge speeld, bisschop Bar luidt de za terdag in en \yordt op de voet ge volgd door de gedichten van Ma nuel Kneepkens, waarna het weer tijd is voor het hoofdstuk New Age. De Vrije Evangelische Gemeen te, de Molukse kerk, het Huma nistisch Verbond, de meditatie- nusicus Ky Zwaan, de studen tengemeente, allemaal komen ze langs tijdens deze nacht Bij het krieken van de dag wordt de bij eenkomst gesloten. Hans Visser zal tegen zessen zijn slottoe spraak houden: 'De schreeuw om God'. Vermoeid, maar ver kwikt van binnen kunnen de in religie geïnteresseerde nacht brakers weer huiswaarts keren. Schiedam/Rotterdam Frisdrankenconcern Coca Cola wil zijn produktie in Nederland binnen twee tot driejaar concentreren in één grote, nieuwe -fabriek. Dat betekent dat de drie huidige fabrieken, die behalve in Schiedam in Dongen en Ede staan, waarschijnlijk dicht gaan. Die vestigingen zullen te klein worden, omdat het concern, vanwege stijgende omzetten de produktie flink wil opvoeren. Over de eventuele gevolgen voor het personeelsbestand van bijna 900 mensen rijn nog geen bijzonderheden bekend. Dis trictsbestuurder W. Marks van de Industriebond FNV ver wacht dat de bundeling per sal do geen banen gaat kosten. „Het bedrijf wil immers uitbreiden", aldus Marks. Coca Cola is nu volgens hem van plan, mede op advies van het organisatiebureau Beren schot, de produktie te concen treren in één grote nieuwe, zeer moderne fabriek. Waar deze 'megaplant' moet gaan verrij zen, is nog niet duidelijk. Ge dacht wordt aan Almere of Go- rtnehem, zegt Marks. Hoewel bij de Schiedamse vesti ging geen commentaar wordt gegeven op de voorgenomen sluiting, weet de districtsbe stuurder uit gesprekken met hen dat de onrust groot is. „De mensen zijn onzeker over hun perspectieven, over hun werkgelegenheid. Moeten ze arhuizen of niet?", -aldus de /akbondsman. De bonden heb ben bii de directie de eis op tafel gelegd dat er zo snel mogelijk een definitief plan mpet komen. De directie heeft gezegd in de loop van volgende maand meer duidelijkheid te verschaffen. Behalve de drie fabrieken heeft Coca Cola in Nederland nog vestigingen in Rotterdam (hoofdkantoor), Amsterdam en Hoogeveen (distributiecentra). Coca Cola heeft in dit vroege stadium, waarin allerlei moge lijkheden worden bestudeerd, de vakbonden op de hoogte ge bracht, maar van enige besluit vorming is nog geen sprake. Op 20 december vindt een nieuw gesprek tussen directie en bon den plaats. De Schiedamse vestiging van Coca Cola, die met sluiting wordt bedreigd. Ïb-JË} i U4 tóf fes Hellevoetsluis De ministe riële nota 'Ouderen in tel' die enkele weken geleden is ver schenen kan zo de prullebak in als het gaat om oplossingen op korte termijn. Die kritiek uitte gedeputeerde ouderenzorg voor Zuid-Holland George Brouwer gisteren tijdens een spreekbeurt op het gemeen tehuis in Hellevoetsluis. „Helaas heb ik ook in deze nota weer niet hei licht gezien", stel de Brouwer. „Er worden veel experimenten en studies aange kondigd, maar nog weinig voor stellen gedaan om bij voorbeeld in het kader van wonen en zorg wat scheidsmuren te slechten tussen vrom en wvc. Kortom, ook deze nota stelt uit. Dat is het manco aan de rijksregelgeving: vee! studies, veel onderzoeken en te veel lange termijn-denken maar nog te weinig effectiviteit op de korte termijn. Weliswaar zijn de perspectieven hoopvol, maar nog niet de daden. Kortom, veel woorden, maar nog weinig daden". door onze RTV-REDACTIE Rotterdam Eurosport is na de drie Nederlandse netten, RTL 4 en BRT TV 1 de best bekeken televisiezender in Rotterdam. Bovendien be reikt deze zender via de Rot terdamse kabel bijna drie keer zoveel mensen als direc te concurrent SportNet. Dat blijkt uit gegevens van bu reau Intomart, dat in Neder land de kijk-en waarderings cijfers meet, „Daarom waren we hoogst ver baasd uil de media te vernemen dat juist Eurosport in Rotterdam plaats moet maken voor de Turkse omroep TRT, die nota bene onlangs tot ons consortium is toegetreden", aldus woord voerder Walter Hellebrand van het kantoor van de sportzender in Amsterdam. „B en w hebben hun besluit ge baseerd op een onderzoek dat dit jaar in Rotterdam is uitgevoerd Daaruit zou gebleken zijn dat de belangstelling voor onsen Sport Net ongeveer gelijk is. Ik kan me echter niet voorstellen dat de Rotterdammers een totaal ander kijkgedrag hebben dan de ande re Nederlanders Bovendien to nen de cijfers van Intomart het tegenovergestelde aan", zegt Hellebrand. Eurosport zal het college van b en w verzoeken de resultaten en de methodiek van het Rotter damse onderzoek in heroverwe ging te nemen. Enkele burgers hebben al een brief met die strekking geschreven, Voorts wordt een handtekeningenactie overwogen. Ook wanneer de landelijke kijk dichtheid voor Eurosj>ort wordt afgezet tegenover die van Sport Net, blijkt dat de Britse zender - onderdeel van Sky Television - veel hoger scoort. De afgelopen veertien dagen haalde Eurosport als hoogst gemiddelde kijkdicht heid tusssen 10.00 en 01.00 0,59 en SportNet 0,08 Europees gezien kijken 6,4 mil joen mensen van vier jaar en ou der in een gemiddelde week wel eens naar Eurosport. Het station is daarmee het populairste the makanaal in Europa. Rotterdam De kaderleden van de Vervoersbond CNV die in de Rotterdamse haven wer ken, eisen net als hun collega's van de FNV een loonsverhoging van 3,5 procent plus twee pro cent prijscompensatie. CNV-bestuurder Cees van der Knaap vindt overigens dat deze beide eisen samen met de FNV- eisen van een vierdaagse werk week en ook een vut-regeling bij veertig dienstjaren een te om vangrijk pakket is. In totaal gaat het daarbij om een verbetering van Ioon-en arbeidsvoowaarden met tien procent Directeur O. Heemskerk van de Havenwerkgeversvereniging SVZ noemt hel eisenpakket van de Vervoersbond FNV 'absoluut niet realistisch'. Hij vindt dat looneisen niet gebaseerd moeten zijn op de omzetten van de ha venbedrijven maar op het ren dement. „Dat rendement is aan de lage kant Een kostenstijging van tien procent zou alle haven bedrijven in de rode cijfers bren gen", aldus Heemskerk. De vak centrale FNV zette gisteren al vraagtekens bij de looneisen van 'haar' vervoersbond, die uitgaan boven wat de FNV als verant woord ziet. Oorlog Van der Knaap meent dat de Ha venwerkgeversvereniging SVZ als het gaat om de decentralisatie van het arbeidsvoorwaardenbe leid in de haven "bezig is zichzelf op te heffen". „Ze versnipperen consequent problemen die er ha ven breed liggen. Alles moet de centraal. Ze zeggen in feite dat ze niet willen sturen waar het gaat om de arbeidsvoorwaarden". Hij voorspelt chaos en een loop- fravenoorlog in de haven als de VZ vasthoudt aan de afwijzing van een centrale cao voor de sec tor in de haven, waar geen mas sagoed (zoals granen en ertsen) worden overgeslagen. Werkge versdirecteur Heemskerk wil daaraan echter vasthouden. „Het gaat om een twintigtal on derling sterk verschillende be- - drijven, kleine en grote zoals de ECT, het grootste containero verslagbedrijf ter wereld. Je kan in de haven niet alles op een gro te hoop gooien en daar een cao voor afsluiten. Wij moeten juist meer overschakelen naar be- drijfs-cao's, die de vereiste ruim te scheppen vopr individuele ontplooiing van de ondernemin gen", aldus Heemskerk.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1