Nieuwland niet in trek Gevaarlijke granaat opgegraven "'Ileel Maassluis is trots op moskee9 Ondanks ïelijk weer, toch 'n warm welkom Gezondheid in Waterweg-regio 'redelijk' VIAARDINGS DA6BLAB SCHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Sint Nicolaas laat niet van zich profiteren Jongen botst op auto 'Veel Vlaardingers wonen te goedkoop' v Eindelijk èen cv-ketei die weet wat lekker is! - smeden lilaiili VERSTOORDE ZONDAGSRUST Marokkaanse vrouwen komen voor zichzelf op Autodieven gegrepen GGD houdt enquête met beperkingen Speel-o-theek voor Zuid w WAÏÏRWEG Regionaleredactie. BredeHavsnstraatGÏ^ - Dus 4006, 3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229.4352066,4350557-sportredactie; 4345209, Telefax: 010-4349754. MAANDAG 19 NOVEMBER 1930 PAGINA 7 Waterweg Ondanks dat hij het weer 20 lelijk vond, kon Sint Nicolaas zaterdag in Schiedam, Vlaardingen en Maassluis reke nen op een warm onthaal- In al ledrie de steden stonden duizen den oude en jonge fans aan de waterkant om de vrijgevige bis schop te verwelkomen. Opval lend was dit jaar dat ook een flink aantal migranten en hun kinderen belangstelling toon den voor het typisch Hollandse 'heiligenfeest'. In Vlaardingen en Maassluis werd een groot deel van de be volking al vroeg gewekt door de loeiende fluit van de opstomen- de Spanje. Direkt daarna waai den flarden van het Zie ginds komt de stoomboot over beide steden. Hond de havens speelden zich de vertrouwde tonelen af. De scheepjes draaiden rondjes om hun as, aan de reling stonden tientallen Zwarte Pieten uitzin nig te zwaaien, op de kade til den vaders hun kroost op de schouders en muziekkorpsen speelden onvermoeibaar de ene Sinterklaas-schlager na de an dere. Terwijl in Maassluis strak de hand werd gehouden aan het besef dat aan het gezag van de Goedbeiligman niet mag wor den getornd, ging het ontvangs tcomité in Vlaardingen enigs zins over de schreef. Burge meester Van Lier meende dat de uitgestoken handen uit het publiek ook voor hem waren bedoeld en ging er abusievelijk toe over. deze voor de Sint be doelde begroetingen met een handdruk te beantwoorden. Misverstand Het misverstand dat volwasse nen mogen profiteren van zijn populariteit zette Sinterklaas 's middags afdoende recht. In Vlaardinger-Ambacht weiger de bij het startsignaal te geven voor een handtekeningenactie voor behoud van het postagent schap op de Rozerdaan. Gezien het krappe tijdschema gaf de Sint er de voorkeur aan zich met de kinderen te onderhou den. Kinderen in regenjasjes en va ders en moeders die uit hun schoenen sopten. Dat was het beeld enkele uren later in Schiedam, waar weer of geen weer niemand de intocht wil de missen. Toen Sint de Schie- damse haven binnenvoer, rie pen de kinderen die zich allang van tevoren op de kademuur hadden opgesteld, opgewonden: „Daar is ie, daar is ie". Eén van de ouders die ondanks de strie mende regen enthousiast bleef, vroeg aan haar zoontje: „Heeft de Sint al naar je gezwaaid?" Nee, was het antwoord, „maar de vlaggen wel. Moetje kijken, zie je dat ze naar mij zwaaien". Sint stapte bij de Korenbeurs van boord en liep vervolgens, terwijl hij zijn attributen stevig vasthield, tussen de drommen kinderen door naar het stad huis. De pieten hadden reke ning gehouden met het Hol landse hondeweer en liepen met paraplu's achter de Sint aan naar de Grote Markt. Weigerachtig Wethouder Chris Zijdeveld die dit weekeinde loco-burgemees ter was, heette de goedheilig man welkom in Schiedam. Na dat Sint de kinderen had toege sproken, nam hij even een kijk je in het stadhuis. In de trouw zaal begroette hij tientallen kin deren die met hun tong uit de mond kleurplaten voor hem in kleurden. De jeugd werd be loond met een taaitaai-pop, een bekertje warme chocolademelk en een pakje. «- De Spaanse bisschop bleef niet te lang in het stadhuis, want op de Grote Markt stonden koetsen klaar waarmee hij samen met zijn pieten en enkele kinderen een rit door de binnenstad maakte. Niet alle paarden had den echter zin in een uitje. Eén •Sint stoomt Vlaardingen bin nén, de stad waar volwassenen dachten van zijn populariteit te kunnen pro van het span wilde niet vooruit en begon tussen de mensenmas sa te steigeren. Wat men ook probeerde, het paard was niet vooruit te bran den. Daarop zag men maar af van een tocht per koets. De kin deren die in dat rijtuig zaten, moesten te voet verder. Vlaardingen Een achtjarige jongen is vrijdagavond op de Maassluissedijk in Vlaardingen tegen een auto gebotst. Hij werd met een hoofdwond naar het Holy-zlekenhuis ge bracht- De jongen rende vanaf het talud de dijk op. Een auto die van rechts kwam zag hij niet De bestuurder van de auto kon niet meer tijdig remmen. De jongen sloeg met zijn lichaam tegen de auto. Vlaardingen Wethouder Ton van der Steen vindt dat vpel Vlaardingers te goedkoop wo nen. De D66-wethouder voor stadsontwikkeling wil dat Vlaardingers met een goed inko men die nu in een goedkoop huurhuis wonen, doorstromen naar een duurdere woning. Dit voornemen wil Van der Steen rtader uitwerken in een volkshuisvestingsplan. Wanneer dit plan verschijnt, en op welke manier Van der Steen de gewenste doorstroming wil bevorderen, is voorlopig niet duidelijk. De wethouder weigert commentaar te geven op zijn plan, dat hij eind vorige week lanceerde tijdens overleg met de bewonersorganisatie PLN in de Zuidwijk, Het Delftse bureau OTB is bezig met een onderzoek naar de door stroming in de PLN-flats, maar dat onderzoek houdt hooguit zij delings verband met het aange kondigde volkshuisvestings plan. De gemeente heeft OTB in de eerste plaats ingeschakeld met het oog op de op handen zijnde renovatie in de Zuidwijk en het experiment met wijkbeheer dat er in april van start gaat. Van der Steen noemde geen cij fers waarop hij zijn bewering ba seert dat in veel gevallen de rela tie russen inkomen en huurprijs zoek is. Hij liet het bij de constatering dat 65 procent van de Vlaardingse woningvoorraad uit sociale wo ningen bestaat en dat dus vee! mensen naar verhouding te wei nig huur betalen. Schoenen op de grond en op en achter de verwarming: Maassluis was nieuwsgierig naar de nieuwe moskee aan de Sektraweg. Schiedam Een op de drie woningzoekenden in Schiedam geeft niet thuis als hem of haar een huis in de wijk Nieuw land wordt aangeboden. Twintig procent reageert ge woonweg niet op de mogelijk heid, terwijl dertien procent te kennen geeft in een ander deel van de stad te willen wonen. Deze conclusie valt te trekken uit de eerste steekproef die het Gemeentelijk Woningbeheer heeft gehouden. Sinds juli van dit jaar noteert het GWB zelf ook de redenen die woningzoeken den hebben om een huurhuis te laten schieten. Omdat men nieuwsgierig is naar verklarin gen voor de leegstand in Nieuw land, zijn de gegevens van de eerste vier peilmaanden nu op papier gezet; cijfers die voortaan van elke wijk in Schiedam elk half jaar zullen worden ver strekt door de gemeentelijke huisbaas, Woningbeheer. Naast het feit dat een derde van de weigeraars er blijkbaar niet over piekert in Nieuwland te gaan wonen, geeft een van de tien als verklaring op nu nog niet te willen verkassen. Nog eens tien procent vindt het aan tal kamers, dat hen in het voor uitzicht wordt gesteld, te klein. En dan is er nog een breed scala van minder gebruikte argumen ten om huis in Nieuwland af te wijzen. Het GWB wijst er wel op dat er maar vier maanden ge peild is en dat de verhoudingen in een volgende rapportage iets kunnen verschuiven. De verhuurder geeft aan dat er binnen haar eigendom „geen sprake is van structurele leeg stand; dit wil zeggen dat er geen complexen, zijn, waar de wonin gen moeilijk verhuurbaar zijn". Wel komt het incidenteel voor dat sommige huizen langdurig leegstaan. Daarvoor heeft het GWB ver schillende verklaringen. Het kan zijn dat de nieuwe bewoner nog geen kans heeft gezien het huls in te richten, dat Woningbe heer extra werkzaamheden In het pand moet uitvoeren of dat het plaatsen van een urgente woningzoekende tijd in oeslag neemt (doordat bij voorbeeld een £yraag de grató IQ brochure btj Maassluis Moslims hebben niets revolutionairs, ze zijn niet geheimzinnig, gevaarlijk of vechtlustig. Ze willen hetzelfde als alle andere burgers: in vrede leven. Die boodschap werd zaterdag morgen in Maassluis benadrukt bij de officiële opening van de moskee aan de Elektra weg. Turkse autoriteiten uit het ker kelijk en burgerlijk leven kwa men herhaaldelijk op dit thema terug. De Golfcrisis en Rasouls veelbesproken boek 'De onder gang van Nederland' hebben de islam verdacht gemaakt Onver mijdelijk, maar evengoed onte recht meent de islamitische ge meenschap, die zich nu gedwon gen ziet te bewijzen dat zij mets kwaads in de zin heeft Hoewel de zeer druk bezochte plechtigheid in grote harmonie verliep en Nederlanders en Tur ken elkaar oprecht wederzijds respect betuigden, klonken in de vele redevoeringen ook kritiek en waarschuwingen door, F. Demir, voorzitter van de Isla mitische Stichting Nederland, vond het bitter te moeten consta teren dat de Turken die in de ja ren zestig en zeventig naar Ne derland kwamen en de wel vaartsstaat hielpen opbouwen, nu werkeloos moeten toezien hoe er nieuwe gastarbeiders uit Joegoslavië worden gehaald. Burgemeester Hans van Es her innerde de Turken terloops aan een heel andere kwestie; hun be lofte dat zij de bijzaaltjes van de moskee zullen gebruiken voor sociaal-cultureel werk. De ge meente lijkt er aan te twijfelen dat de verleende subsidie ook daadwerkelijk voor dit doel zal worden gebruikt en dat ook de Turkse vrouwen ervan kunnen profiteren. Esthetisch Verder had Van Es niets dan lof. Hij noemde de moskee een prachtig gebouw waar iedere Maassluizer van geniet en trots op is. Dat was ook wat de Turkse gemeenschap voor ogen stond toen tot de bouw werd besloten, legde M.E. Ates, vice-voorzitter van de Islamitisch Culturele Fe deratie uit: „Een esthetisch mooi gebouw is heel belangrijk, niet alleen voor ons als moslims, maar ook voor de samenleving waarin wij ons bevinden". Een gebouw dat er vriendelijk uitziet zal de voorbijganger Immers geen wantrouwen en vrees in boezemen. De pleidooien dat christenen en moslims in Maassluis vreedzaam met elkaar moeten en kunnen samenleven waren eigenlijk een beetje overbodig en achterhaald, suggereerde prof. dr. M.S. Yazi- cioglu, hoofd van het Turkse re ligieuze presidium. Hij haalde een uitspraak aan van de in Maassluis geboren dr. Abraham Kuyper. De gereformeerde staatsman schreef al aan het ein de van de vorige eeuw dat mos keeën, synagoges en kerken bij elkaar horen omdat ze loten zijn van één en dezelfdestam. Voor de gemeente, die de Tur ken zeer behulpzaam is geweest bij de voorbereidingen voor de bouw, was bij de opening een symbolische maar belangrijke ról weggelegd. Burgemeester Van Es mocht samen met profes sor Yazicioglu het lint voor de gebedsplaats doorknippen. Di rect daarna werden de Neder landse gasten met zachte drang naar beneden geleid, en stroom de de zaal vol gebedsgangers. De bouw van de moskee in Maassluis heeft anderhalf mil joen gulden gekost. Het is de ze vende nieuw gebouwde moskee in Nederland. De achtste, in Amersfoort, werd zaterdagmid dag in gebruik genomen. De Maassluisse bevolking is uitge nodigd de komende zaterdagen en zondagen een kijkje te komen nemen in het gebouw aan de Elektraweg. De islamieten laten er geen twijfel over bestaan dat bezoekers kunnen rekenen op een gastvrij onthaal. Schiedam Werd bij de ont manteling van de HiUebom een groot deel van Rotterdam ont ruimd, een Schiedammer nam de vondst van een levensgevaar lijk projectiel uit de Tweede We reldoorlog heel wat luchtharti ger op. Eigenhandig groef hij even voor het weekeinde een granaat op, die later door de Ex plosieven Opruimingsdienst tot ontploffing werd gebracht. De bewoner van de Warande belde de politie op met de vraag of ze 'een granaat bij hem wilden komen ophalen'. Bij graafwerk zaamheden in zijn tuin was hij het projectiel uit de Tweede We reldoorlog tegengekomen. Hij meldde dat hij de granaat had opgepakt en vervolgens in een plastic tasje voor de voordeur I had gezet. „Het is te ver om hem I te komen brengen", vertelde de man. „Ik hoop dat jullie kans J zien om hem te komen halen". De geschrokken agenten lieten 7 direct enkele experts van de Ex- i plosïeven Opruimingscompag- nie van de Koninklijke land- macht uit Culemborg overko- I men. De voorzorgsmaatregel bleek niet overbodig, want bij controle van de inhoud van het tasje bleek, dat de handgranaat 'op scherp'stond. Toen een deskundige het projec tiel beetpakte, viel de totaal ver weerde veiligheidspal uit de gra naat. Teneinde een ontploffing te voorkomen werd de bom op de middenberm van de Waran de vliegensvlug ingekapseld in speciaal tape. In een speciale veiligheidskist werd het projectiel vervolgens overgebracht naar een braaklig gend terrein van Rijkswater staat, in de directe nabijheid van Wiiton-Fijenoord. Op deze plek werd de Engelse granaat tot ont ploffing gebracht Volgens poli tiewoordvoerder Cees Buijnink heeft de vinder 'het geluk van zijn leven gehad'. „Als hij met die bom was gaan rijden was het leed mogelijk niet te overzien ge weest". De 'Waranda-granaat'wordt door een EQD'er omwikkeld met tape, omdat de veiligheidspal er was uitge vallen. Vlaardingen De zondagsrust van twaalf Vlaardingers werd dit weekeinde onaangenaam verstoord. De politie benutte de ochtend van de dag des Heren om boetes te innen. Twee mensen konden hun boe te niet betalen en werden in een cel van het politiebureau aan de Delftseveerweg opge sloten in afwachting van hun transport naar een huis van be waring. Een van die twee moeteen ver vangende hechtenis van negen dagen ondergaan, de ander moet acht dagen brommen. Van tien andere mensen kon de politie wel de boete innen, die hen door de kantonrechter was opgelegd. Zo namen agenten bij elkaar vijftienhonderd gulden in ont vangst. aantal het aanbod afslaat). In de ogen van het Gemeentelijk Woningbeheer is Nieuwland een vrij eenzijdige wijk met veelal flats, die drie of vier kamers tel len, wat klein zijn en weinig comfort hebben. Aan de andere kant is de huur laag, is er veel groen, in de wijk en wordt ook het winkelaanbod als aantrek kelijk ervaren. Dit aanbod, stelt het GWB in haar rapportie, vol doet evenwel niet aan de ver wachtingen bij de huizenzoeker. In veel gevallen blijkt de eenge zinswoning toch het ideaal. „Schiedam heeft echter een be perkt aantal van dergelijke wo ningen. Gevolg -s dat- woning zoekenden zich wellicht vanuit een negatieve keuze laten in schrijven voor een flatwoning", zo geeft Woningbeheer aan. Vlaardingen Marokkaanse vrouwen kunnen in Vlaardin gen niet goed uit de voeten. Zij hebben een eigen organisatie no dig om zich op sociaal-cultureel gebied te kunnen 'uiten' en ont wikkelen. „Onze vraag is nu", stelt Zorica Majic van de Stich ting Buitenlandse Werknemers Rijnmond (SBW), „wat de ge meente daaraan denkt te doen". Om het stadsbestuur aan te spo ren en te bewerkstelligen dat er een organisatie voor Marok- kaansen op poten wordt gezet, heeft het SBW een onderzoek gehouden. De uitkomsten daar van zijn vanmiddag op het stad huis van Vlaardingen aangebo den aan wethouder emancipa tiezaken Agnes van Ardenne. SBW-coördmator Majic: „De participatie van Marokkaanse vrouwen is nu 20 goed als nihil. Er blijkt echter wel belangstel ling te bestaan voor het volgen van cursussen". Dat Palestijnse en Turkse in woonsters van de Haringstad wel goed zijn georganiseerd en de Marokkaanse niet, is volgens de stichting niet zo verrassend. In Vlaardingen zijn een Pale stijnse vrouwenwerker en de Turkse arbeidersbeweging ac tief. Dat ontbeert de andere min derheidsgroepering, die tot nu toe zelf niet is toegekomen aan het ontplooien van initiatieven voor de doelgroep. Zorica Majic: „Het is belangrijk die behoefte vorm te kunnen ge ven. Iemand moet het trekken. Het SBW signaleert alleen en we widen best de mensen onder steunen, maar voor intensievere begeleiding hebben wij geen tijd en het is ook onze taak niet". De Stichting Buitenlandse Werkne mers vmdt dan ook dat een op bouwwerker of emancipatieme- dewerker voor de Marokkaanse vrouwen moet worden aange steld. „Aan de activiteiten van het so ciaal cultureel werk doen nu geen Marokkaanse vrouwen mee. Ze maken er geen gebruik van, terwijl er wel interesse be staat. De gemeente moet zich in zetten voor het oprichten van een organisatie en voor het be schikbaar stellen van een onder komen", vindt de coördinator. Aansluiting bij andere migran- tengroepen heeft in haar ogen nóg geen zin. „Als ze open ston den voor alle allochtonen, was een eigen groep niet nodig. Maar die organisaties zijn niet toegan kelijk voor anderen en daarbij kunnen de Marokkaanse vrou wen zich er ook niet in herken nen". Zoric Majic legt uit dat par ticipatie in de Nederlandse sa menleving pas echt lukt, als men zich sterk en vol zelfvertrouwen voelt. „Daarom is een eigen or ganisatie zo belangrijk". iiiiffiiiiiimmiiiiimiimiiiiiiiiiiiiiiiifiimmiii Schiedam - Een oplettende agent heeft zaterdagochtend om half zes een als vermist opgege ven auto boven water getoverd. Drie dieven konden even later worden aangehouden op de Maasboulevard. Tijdens de surveillance herken de de agent een passerende auto als zijnde gestolen. Hij zette een achtervolging in die eindigde op deHavendijk. De drie Inzittenden vluchttenuit de auto en renden in de richting van de Maasboulevard Het gebied werd afgezet, waarop de agenten met behulp van een politiehond eerst een sleutelbos, vervolgens een schroevendraai er en tenslotte een zeventienjari ge verdachte in de bossages aan trof. De medeplichtigen, ook twee ze ventienjarige Schiedammers, konden door de poütiespeaker de bosjes worden 'uitgepraat*. De verdachten zijn overgebracht naar het politiebureau. uiiiimiituiiiitiimiiuiiiiiiiiiiiiitiiiiimiJiiiii' Schiedam Ouders uit Schie- dam-Zuid hoeven voortaan niet meer helemaal naar de Woud- hoek om speelgoed voor hun kinderen in bruikleen aan te schaffen. De Gorzen heeft zijn eigen speel- o-theek: De Speelbal. De voorziening is gevestigd in Clubhuis Zuid aan de Dwars straat en de opzet is dezelfde als die van 'Ikkie' in het noorden van de stad. Kinderen kunnen er speelgoed lenen en ouders worden voorge licht over het gebruik ervan- Waterweg Het huwelijk lijkt .een aanmerkelijk ongezondere leefwijze met zich mee te bren gen dan de vrijgezelle staat. Ge huwden hebben vaker rugkla- chen en meer last van spatade ren dan ongehuwden en boven dien roken ze meer. Ze slikken ook meer medicijnen. Onge huwden schijnen hooguit wat nonchalanter te zijn. Ze ontbij ten minder frequent dan gehuw den en krijgen eerder een sport blessure. Ook tussen lager en hoger ge schoolden, bestaat qua gezond heid verschil. Werklozen en per sonen met een lage opleiding klagen eerder over een slechte gezondheid. Ze hebben vaker last van ziektes en handicaps en gaan vaker naar de huisarts, de specialist of het ziekenhuis. Per sonen met een hoger beroep er varen hun gezondheid meestal als goed. Vergeleken naar geslacht, zijn vrouwelijke inwoners van het noordelijk Waterweggebied er doorgaans slechter aan toe dan mannelijke. Ze zijn grotere afne mers van medicijnen dan man nen en zoeken in grote getale contact met het maatschappelijk werk en het RIAGG. Dit zijn enkele conclusies uit een gezondheidsenquête van de GGD Nieuwe Waterweg-Noord. Met deze steekproef onder 996 mannen en vrouwen heeft de GGD getracht inzicht te krijgen in de gezondheid van de inwo ners van Schiedam, Vlaardingen en Maassluis. De Geneeskundi ge- en Gezondheidsdienst zegt, een schat aan gegevens te heb ben verzameld. Globaal De vandaag gepubliceerde uit slag van de enquête laat voorlo pig een groot aantal vragen on beantwoord. In de resultaten wordt bijvoorbeeld geen ver band gelegd tussen gezondheid en woonomgeving, terwijl in de vragenlijst wel wordt gezin speeld op zo'n verband. Even tuele verschillen in gezondheid tussen inwoners van de drie ste den worden om 'methodologi sche redenen* buiten beschou wing gelaten. Of Maassluis een gezondere woonplek is dan "bij voorbeeld Schiedam, of Vlaar dingen minder gezond dan Maassluis, moet nog worden uit gezocht. De GGD hoopt dat on derzoek begin volgend jaar af te ronden. De enquête geeft vooralsnog slechts een zeer globale indruk van de gezondheid van Maas- sluizers, Vlaardingers en Schie dammers. Die gezondheid era- vren zij volgens de GGD als 're delijk*. De steekproef lijkt echter niet helemaal representatief. Zo werden verschillende grote be volkingsgroepen buiten be schouwing gelaten: migranten, jongeren onder de 16 jaar en ou deren boven de 74 kwamen niet voor het onderzoek in aanmer king. Volgens onderzoekster Nynke van Zande heeft de enquête des ondanks „heel duidelijk zn waarde". Mevrouw Van Zande geeft toe dat er beperkingen wa ren, maar benadrukt tegelijker tijd dat het om het in kaart bren gen van een 'subjectieve gezond heidsbeleving' ging- Aan het on derzoek worden volgend jaar ob jectieve cijfers toegevoegd, zoals het aantal artsenbezoeken, zie kenhuisopnames en sterfteaan- tallen. Alle gegevens bij elkaar moeten uiteindelijk een com pleet gezondheidsprofiel van de Waterweg-regio opleveren.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1