Fietsers te laks Odderie Kiftende ambtenaren begraven strijdbijl I jjjjjj Uw mooiste badplaats ligt niet aan zee Emancipatie staat buitenspel op rVrouw en sport' Polaroid V1AABDIN6S DAGBLAD SCHIEDAMSf COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Delvapand onder luid geraas tegen de grond Renovatie Grote Kerk kleinschalig van start Ouderen woningen Maasland Zijdeveld roept op voor tegenwicht tegen 'autolobby' Moskee op tv Schie 40 - 52, Schiedam, Telefoon 010 - 4732077 FEESTKADO Hoogstraat 104-106 - Schiedam telefoon 010-4266720 Anis terdammertj es' op Westhavenplaats Man steelt damesbadpak j Jubilerende bieb biedt fopsp een 'Groene spoken' Kunstdief BFABER smeden [daiili WKTERWEG DONDERDAG 22 NOVEMBER J990 PAGINA 17 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6,3131 BC Vlaardingen. Postbus 4008,3130 KA Vlaardingen. Teiefoon: 010-4343229,4352066,4350557 - sportredactie: 4345209. Telefax: 010-4349754. •Het sloopwerktuig van sloper Van Asch had gisteren geen enkele moeite met de ontmanteling van het Del- vapand in de Stationsstraat. Vlaardingen Onder luid geraas en gekraak is gisteren het Delvapand aan de Sta tionsstraat tegen de grond ge gaan. Sloper C.J. van Asch uit Schip luiden had geen enkele moeite met het monumentale, maar kennelijk niet erg solide fa brieksgebouw. Een eenvoudige laadschop was voldoende om het karwei te klaren. De buurt haalde opgelucht adem toen de slopers 's morgens in de Stationsstraat voorreden en hun Maassluis Voordat de grootscheepse restauratie van de Grote Kerk ia Maas sluis daadwerkelijk kan aan vangen, is nog veel geld no- dig. Op korte termijn wordt echter toch een bescheiden begin ge maakt met de opknapbeurt van het in 1639 gebouwde kerkge bouw. Een restaurateur start in december met de opknapbeurt van één van de gal moorden. Het galm bord, dat boven het spreekgestoelte hangt en dient om de boodschap van de domi- nee luid en duidelijk over te t brengen, verkeert op dit mo ment in slechte staat. Het rijke- lijk versierde klankbord wordt onder andere voorzien van een nieuwe verflaag. Vier ton De inzamelactie onder de bevol king voor de restauratie verloopt volgens de restauratiecommissie voorspoedig. In oktober werd het startsein gegeven voor een campagne en een maand later had de penningmeester reeds 70.000 gulden in kas. Het leeuwedeel van de restaura tiekosten wordt betaald door het rijk, maar de gebruikers van het historische kerkgebouw moeten zelf ook een flinke duit in het zakje doen. Van de naar schat ting vier miljoen gulden kosten de opknapbeurt moeten de her vormden vier ton voor hun re kening nemen. Bijeenkomst Als ondersteuning van de actie houdt de restauratiecommissie elke dinsdagavond een voor ie dereen toegankelijke bijeen komst. Tijdens de eerstvolgende avond bieden de organisatoren naast het gebruikelijke concert een schilderijenexpositie aan de belangstellenden aan. In het koor van de kerk laat schilder club Vliet Creatief werkstukken zien die de leden vorige maand in de Grote Kerk hebben gefa briceerd. hekken neerzetten. Zij ergeren zich al maanden aan het dichtge timmerde gebouw, waar de ge meente aanvankelijk ateliers voor kunstenaars in wilde vesti gen. Dat plan verdween in de prullenbak toen werd ontdekt dat de grond onder 'de vroegere fabriek ernstig verontreinigd is. Maar het slooppand bleef nog ge ruime tijd staan. „Zo'n lege fa briek trekt maar vandalen aan. Straks steken ze er nog de brand in", vreesden omwonenden. De slopers maakten korte met ten met het gebouw, dat A.J.L. Wessel in 1918 liet bouwen als kuiperij, kistenmakerij en klom- penfabriek Phoenix. Zelfs de schijnbaar zo stevige buitenmu ren lieten zich eenvoudig in stukken slaan. De vloer van de verdieping, van stevig gewa pend beton, bood de meeste weerstand. Brokken beton ble ven aan de wapening bungelen maar kwamen bij een tweede of derde klap toch naar beneden. Een aantal raadsleden had het Delvapand graag willen behou den. Met name voormalig wet houder Bas Goudriaan zag er een fraai aandenken in aan het Vlaardings visserij verled en. In 1930 vestigde zich m het pand in de Vettenoordsepolder Delva Isolatieband, waar behalve isola tiematerialen ook oliegoed werd vervaardigd: stevige waterafsto tende kleding voor de visserij. Nu het gebouw is gesloopt moet de vervuilde grond op de hoek van de Stationsstraat en de Vet- tenoordstraat worden verwij derd. Volgens het bestemmings plan mag er geen nieuwbouw worden gepleegd. De gemeente denkt op die hoek, een parkje met speelgelegenheid voor kin deren aan te leggen. Maasland Er komen ia Maasland meer ouderen woningen. Snipperplek-- jes ïoals 't- Doelpunt en de Woelige Halte komen voor de bouw van zulke huizen het meest in aan merking. Het gaat vooralsnog om een aantal van vijf a tien. Vol gens de fracties van de Open Groepering en het CDA is er een toenemende vraag naar ouderenwoningen. Dat werd deze week nog eens onderstreept door de Protes tants-Christelijke Ouderen Bond(PCOB), Namens de Open'Groepe ring pleitte J.C. Visser er voor de bebouwing van de beide plekken architecto nisch op elkaar af te stem men. Het CDA steunde dat idee. Wethouder F. de Vos heeft toegezegd, de moge lijkheden te onderzoeken. Wat de Woelige Halte be treft staal de bouw van ou derenwoningen al zo goed als vast. Schiedam Bestuurders kennen twee manieren om ruziënde ambtenaren weer in het gareel te krijgen. Men be noemt een crisismanager of de ambtenaren worden ge dwongen zelf de strijdbijl te begraven. In het hoogoplaaiende conflict tussen onderwijsambtenaren en de Dienst Gemeentewerken ko zen burgemeester en wethou ders van Schiedam met succes voor het laatste. Het conflict tussen de twee amb telijke diensten draaide om de vraag, hoe het onderhoud van de scholen in de toekomst moet worden georganiseerd. Vap oudsher heeft Gemeentewerken een belangrijke opdrachtgever aan de afdeling onderwijs. In op dracht van de ambtelijke colle ga's hield de dienst zich bezig met het onderhoud van de scho len. Op advies van zijn ambtenaren besloot wethouder Hans van Kleef in mei van dit jaar het on derhoud aan de scholen uit te be steden aan particuliere bedrij ven. Dit leidde tot groot onge noegen bij de medezeggen schapscommissie (mc) van Ge meentewerken. Deze stelde, dat privatisering van het onderhoud allerminst tot kostenbesparin gen zou leiden. De mc vreesde, dat privatisering juist verlies aan werkgelegenheid zou veroorza ken. De onderwijsambtenaren toon den zich allerminst onder de in druk van deze argumenten. Zij meenden, dat Gemeentewerken vaak slecht werk leverde. De on derwijsmensen klaagden, dat ge breken aan schoolgebouwen in het geheel niet of pas in een 2eer Iaat stadium werden verholpen. Onder druk van de betrokken wethouders Hans van Kleef en Chris Zijdeveld is een werk groep met ambtenaren uit beide sectoren tot een akkoord geko men over het toekomstige on derhoud van de scholen. On danks de eerdere klachten over de service van Gemeentewer ken heeft de afdeling onderwijs zich nu gebonden aan een voort gezette samenwerking met de Dienst Gemeentewerken. In tegenstelling tot vroeger krijgt de afdeling onderwijs wèl de volledige verantwoordelijk heid voor het beheer van de schoolgebouwen. Een belangrij ke rol is in de toekomst wegge legd voor de directeuren van de verschillende basisscholen in de stad. Zij krijgen de bevoegdheid di rect met Gemeentewerken af spraken te maken over herste- londerhoud aan het schoolge bouw. Dit wordt mogelijk door de budgetten voor het onder houd te verdelen over de ver schillende scholen. De nieuwe afspraken betekenen overigens niet, dat de Dienst Ge meentewerken de slag met de onderwijscoüega's volledig in haar voordeel heeft beslecht. In de afgesproken taakverdeling is Gemeentewerken slechts zeker van het schadeherstel en het pe riodieke onderhoud aan de schoolgebouwen. In geval van nieuwbouw, uit breiding. periodiek onderhoud en functieverbeterende aanpas singen mogen de schooldirecties buiten de deuren van het stads kantoor een uitvoerder zoeken. Wel is afgesproken, dat er bij de vrije aanbestedingen een 'colle giale voorkeur' voor Gemeente werken dient te bestaan. Alleen als uitbesteding een 'aanwijsbaar voordeel' oplevert, mag het par ticuliere bedrijfsleven met de opdrach t in de slag. Schiedam Wethouder Chris Zijdeveld roept fietsers op zich vaker en intensiever te bemoeien met discussies over het toekomstige ver keersbeleid in de stad. „De autolobby laat nooit verstek gaan bij hoorzittingen", stelt de wethouder. „De belangen van fietsers raken hierdoor nogal eens ondergesneeuwd". Aanleiding voor de opmerkin gen vormt de kritiek, die een aantal fietsers heeft op de aanleg van een parkeerterrein op de Sportlaan in sportpark Harga. In een brief stelt Tiny Krikke-Hein dat de gewraakte voorziening in de directe omgeving van het sportcomplex van voetbalver eniging Demos een groot gevaar oplevert voor rijwielers. „De au to's draaien de parkeerhaven in en op dat moment zien zij de fiet sers totaal over het hoofd. Het is een levensgevaarlijke situatie". Wethouder Chris Zijdeveld rea geert op de kritiek van zijn in vloedrijke partijgenote door te stellen dat hij persoonlijk ook al lerminst gelukkig is met de aan leg van het parkeerterrein in het sportpark. „Het is volstrekt in strijd met de heersende opvat tingen over het terugdringen van het autoverkeer en het be vorderen van het fietsen". Dat het parkeerterrein toch is aangelegd, noemt hij de uit komst van een politiek en amb telijk gevecht. „Ik heb me bij deze discussie heel eenzaam ge voeld", aldus de wethouder. „Deze slag is duidelijk verloren gegaan". Ondanks de bekentenis blijft de tachtigjarige Tiny Krikke, die binnen de PvdA tat de belang rijkste pleitbezorgers van Zijde veld wordt gerekend, zich hoge lijk verbazen over de aanleg van de parkeerstrook. „Dat parkeer terrein is bedoeld voor sporters, maar ik begrijp niet waarom voetballers zich zittend naar het sportterrein moeten begeven. Ze kunnen een voorbeeld nemen aan mij. Ik sport, want ik ben te voet", vindt de krasse oude dame. MU>H| De Amsterdammertjes gaan de grond in. Door de afsluiting moet de aanwezigheid van geparkeerde auto's op het plein in de toekomst definitief tot het verleden behoren. Maassluis De afgelopen zaterdag officieel geopende Turkse moskee in Maassluis wordt komend weekeinde nog een keer in het zon netje gezet. De Islamitische Omroep Stichting (IOS) heeft de plechtige gebeurtenis op video vastgelegd. Aanstaande zondag zullen de beelden op de televisie worden vertoond. Op Nede'rland 3 valt vanaf 's ochtends elf uur de drukbezochte opening van de fraaie mos kee aan de Westlandseweg, waarop heel Maassluis trots is (aldus burgemeester Van Es), moe te maken. Baden doet u in uw eigen badkamer. Doe 't zeivers laten daar de zon schijnen. Bij de Baderie krijgt u gratis advies en volledige, garantie op een perfect geïnstalleerde badkamer. u'.iftlPPEfis ri sou airs b»d«. Da's pas Baderie. Polaroid Impulse FF camera, leuk voor de komende feestdagen. Deze moderne camera zorgt voor uitstekende foto's Nu met GRATIS: 600 Plus film IMormasi 165,- 2 foto albums 110 1 foto-pen NU l&d," Vlaardingen Medewer kers van de Goudse aanne mer Van Drie zijn deze week gestart met de lang verwach te afsluiting van de Westha venplaats. Met de plaatsing van een reeks 'Amsterdammertjes' is een begin gemaakt met de reconstructie van het plein, die er vooral op is gericht een einde te maken aan de parkeeroverlast. De Westhavenplaats en de Bre de Havenstraat zijn reeds jaren verboden gebied voor gemotori seerde voertuigen, maar veel au tobezitters slaan deze verkeers maatregel consequent in de wind. Met name in de weekein den .veranderen de automobilis ten de voetgangerszone in één groot parkeerterrein. Naast de winkeliers is ook de brandweer weinig gelukkig met dit parkeergedrag. In de afgelo pen jaren uitte de brandweer re gelmatig de vrees, dat de Smalle- en Brede Havenstraat in geval van calamiteiten niet of nauwe lijks bereikbaar zijn. Het plaatsen van de obstakels vergroot de toegankelijkheid van het plein uiteraard niet, maar de brandweer is in de toe komst na het 'neerhalen' van een brandweerpaaltje verzekerd van een onbelemmerde door gang. De gemeente wil vervol gens de Westhavenplaats ver fraaien mei enkele bloembak ken. Horeca-ondernemers aan de Westhavenplaats hebben dit laatste plan onverstandig ge noemd. Zij vrezen, dat de plan ten spoedig ten prooi zullen val len aan de vernielzucht van de honderden jongeren, die het po pulairste uitgaansstekje van Vlaardingen in het weekeinde bevolken. Vlaardingen In een sportzaak aan de Korte Hoogstraat f werd gistermiddag een proletarisch winkelende Pool aan- gehouden. De 28-jarige man trachtte er in Vlaardingen zon- I der betaling vandoor te gaan met een damesbadpak van 63,50gulden. Op het politiebureau verklaarde hij enkele dagen eerder sa- i men met een vriend in Nederland te zijn gearriveerd. De vriend was Inmiddels zijns weegs gegaan. De arrestant had geen geld en wist ook niet waar hij woonde. De afdeling Vreem delingenzak en pro beert de affaire uit te zoeken. door PETER DE LANGE Vlaardingen Als maar liefst twee wethouders de opening van een tentoonstel ling bijwonen en in hun kiel zog een handvol ambtenaren meenemen moet er wel een belangwekkend onderwerp op de rol staan. Zeker als de opening ook vooraf groot is aangekondigd. Maar de overweldigende aan dacht die het stadsbestuur giste ren wijdde aan de expositie 'Vrouw en sport' staat in schril contrast met de tentoonstelling zelf. Wethouder Agnes van Ar- denne (sport) en wethouder John Ranshuijsen (vrouwen emancipatie) bleken slechts naar de bibliotheek te zijn gekomen om een paar fotootjes en twee gy mpakjes hun zegen te geven. Veel meer dan dit uiterst magere materiaal is er niet te zien op de bovenverdieping van de bieb in de Waalstraat. Gelukkig hangen in hetzelfde zaaltje ook foto's die deel uitmaken van een heel an dere tentoonstelling, anders zou den bezoekers zich al snol gaan vervelen. Dat belangstellenden zich bij het aanschouwen van deze wille keurig bijeengeharkte plaatjes, nota bene bedoeld om de vrou wenemancipatie te bevorderen, bekocht zullen voelen lijkt meer dan waarschijnlijk. Ais de expo sitie al iets in beeld brengt, is dat in de eerste plaats het onvermo gen van de gemeente Vlaardin gen, het onderwerp Vrouw en sport serieus te benaderen. De belofte van mevrouw Van Ardenne dat de tentoonstelling 'een overzicht geeft van de wijze waarop in het verleden tegen het sporten door vrouwen werd aan gekeken en hoe dit thans ge schiedt' wordt in elk geval niet waargemaakt. Ieder onderdeel wordt met hooguit twee plaatjes geïllustreerd en vaak ontbreekt de begeleidende tekst. Bovendien wordt geen enkele relatie gelegd met de situatie op de Vlaardingse sportvelden. Het cijfer dat van alle sportende Vlaardingers 35,2 procent tot het vrouwelijk geslacht behoort zegt niets zolang er geen vergelijkend cijfermateriaal uit andere steden beschikbaar is. De verwachting van wethouder Van Ardenne dat er grote be langstelling zal bestaan voor deze 'interessante tentoonstel ling' getuigt dan ook op z'n minst van enige naïveteit. 'Vrouw en sport' is te zien tot en met 11 december. Schiedam 'De winter door voor zeventig dub beltjes.' Met deze grandi oze aanbieding zet de Schïedamse bibliotheek luister bij het 70-jarig ju bileum van het instituut. Als we de gemeente mo gen geloven vormt het aanbod een buitenkansje voor de Schiedammer, maar bij nadere beschou wing is de jubileumactie slechts een fopspeen waar het gemiddelde pos torderbedrijf nog wat van kan leren. Het idee was aardig, maar de uitvoering toont Schiedam op zijn smalst. Omdat de be vlogen 'notabele M.C.M. de Groot precies zeventig jaar geleden de bibliotheek op richtte. trekt de bibliotheek op dit moment veel pubiici- teiL „En dus smeden we het ijzer nu het heet is", verzon nen de medewerkers van de bibliotheek. Vier maanden Een logische gedachten- gang, want als mensen in de krant veel over de biblio theek lezen, komen ze mis schien wel op het idee om lid te worden van het instituut. Een aandrang die de bieb- medewerkers graag stimu leren en wat is er dan beter geschikt dan een jubileu mactie? Tot hiertoe kan iedereen het vermoedelijk nog wel vol gen, maar het lezen van het aanbod moet bij menigeen toch de wenkbrauwen doen fronsen. Want de jubileu maanbieding, waarop de uitverkorenen tussen 21 en 27 november op kunnen in schrijven, geldt slechts voor een periode van vier maan den. Evenveel Zeven gulden voor een pe riode van vier maanden, da's evenveel als 21 gulden voor een heel jaar. Exact hetzelfde bedrag dat de re guliere abonnementhouder dit jaar betaalt. De biblio theek heeft als taak de lees vaardigheid in de stad te be vorderen, maar in eerste in stantie lijkt zij vooral de re kenkundige vermogens van de stadgenoot te onderschat ten. Vlaardingen De Vlaardingse leden van Groen Links hebben het plan opgevat het viaduct tus sen de Broekpolder en de surf- plas over rijksweg 20 te 'adopte ren'. Zij nemen morgenmiddag deel aan de landelijke Actie Spookrijden die verscheidene milieufederaties en de fietsers bond ENFB op touw hebben ge zet Het motto van de dag. die in feite een vervolg is op de in het voor jaar op het zandlichaam van rijksweg 19 gehouden Earth Day. is 'Nieuwe wegen lopen dood'. De actie is gericht tegen de voorstellen van ae regering het Nederlandse wegennet uit te breiden. De milieugroepen plei ten ervoor om alle plannen, die meer autoverkeer tot gevolg hebben, vijf jaar lang in de ijs kast te zetten. Groen Links vindt dat Vlaardin gen de dupe kan worden van de aanleg van meer wegen, waar van een aantal in deze regio is geprojecteerd. Daarom zullen zij morgen bij slecht weer wordt de actie opgeschoven naar maandagmiddag tussen vier uur en half zes net viaduct over de rijksweg in bezit nemen. Als spoken verkleed en met span doeken getooid zijn de leden ter plekke om de Actie Spookrijden gestalte te geven. Vlaardingen Het uitleensys teem van de Vlaardingse arto theek in het Hollandiagebouw blijkt verre van waterdicht. Een gebruiker heeft kans gezien vijf schilderijen en een beeldje te verduisteren. De man volgde een eenvoudig systeem. Bij zijn inschrijving als lid gaf hij ge woon een valse naam op. Daarna zocht hij enkele kunstwerken uit - met een gezamenlijke waar de van 8000 gulden nam die mee naar huis en bracht ze niet meer terug.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1