Nieuw museumbeleid volgens oud recept Extra geld voor kinderopvang Inspraak in Schiedam is terug l Afscheid van politierotten het w a a "gat VERWARMING ViAARDINGS DAGBLAD SCHIEDAMS? COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Hans Paalman ghostwriter van Chris Zijdeveld? Feest met reuzetaart wonen GASHAARDEN O CV-INSTALLATIES EENDAAGSE VERKOOPEXPOSITIE ZEER LAGE PRIJZEN!!! School op de bres voor zwervertjes I Vondst stelt I politie voor een raadsel Juwelendief Jongen gewond Man vlucht voor alcoholcontrole Lions in actie Sint doet rustig aan Inbraken opgelost WOEHWEG VRIJDAG 23 NOVEMBER ISSO PAGINA 17 Regionale retiaesia- Brede Havenstraat 6.3131 BC Vlaa.dingen. Posticus 4008.3130 KA Vlaardingen Telefoon;O10-4343228 4352066,43505S^jpnrtredaetie 4345209. Telefax: 010-4: door PETER DE LANGE Schiedam Hans Paalman blijkt het achteraf toch niet zo slecht te hebben gedaan als mu seumdirecteur. De grote lijnen van Paal mans beleid zullen, als het aan Chris Zijdeveld ligt, ook de toekomstige koers van het Stedelijk Museum zijn. Een andere conclusie valt nau welijks te trekken uit Zijdevelds officieuze nota 'Aanzet tot een discussie over het museumbeleid in Schiedam'. In dit stuk grijpt de nieuwe wethouder voor cul tuur terugop oude recepten. Het lijkt wel of de vroegtijdig af gedankte Paalman, door Zijde veld dit jaar wegens zijn kritiek op het stadsbestuur nog 'nestbe vuiler' genoemd, voor deze gele genheid als ghostwriter werd in gehuurd. Zes aanbevelingen doet Zijde veld in zijn 'Aanzet' en geen van alle wijken ze af van eerdere be leidslijnen. Hoogstens kan wor den gezegd dat ze opnieuw onder de aandacht worden gebracht, omdat van de uitvoering tot nu toe n iet veel terecht is gekomen. Over de vraag aan wie dat heeft gelegen bestaat verschil van me ning. Eén partij legt de schuld bij Paalman, de andere partij wijst de gemeente Schiedam aan als de boosdoener. Zijdeveld wil het daar niet meer over hebben. Hij waarschuwt voor een herhaling van rellen en aanvallen op per sonen. Pushen Geheel los van het verleden komt Zijdeveld tot een zestal voorstellen. Eén: een permanen te expositie van wisselend werk uit de Cobra-collectie in één of twee zalen. Twee: wisselende ex posities uit de collectie moderne kunst. Drie: meer aandacht voor begeleiding van de exposities om die voor een groot publiek toe gankelijk te maken. Vier: meer tentoonstellingen over de ge schiedenis van Schiedam. Vijf: een aankoopbeleid dat gericht is op nieuwe Nederlandse kunst. Zes: aandacht voor plaatselijke kunstenaars. Museumvrienden weten dat Paalman veel van deze doelen heeft geprobeerd te realiseren. Alleen de historie'van Schiedam kwam er onder zijn bewind be kaaid af. yoor het overige zette hij zich loyaal in. Hij organiseer de regelmatig een Salon van de Maassteden (voor kunstenaars uit de regio), gaf uitleg over ten toongesteld werk, kocht werk van veelbelovend talent en was niette beroerd Cobra te 'pushen'. Maar het Stedelijk Museum heeft zo zijn beperkingen. In de vier expositieruimten kan niet alles tegelijk. Oplossingen voor dat probleem komen in Zijde velds praaistuk niet uit de verf. Hooguit neemt hij een voorschot op de verhuizing van het Natio naal Gedistilleerd Museum uit de kelder naar het nieuwe jene vermuseum aan de Lange Ha ven. Wellicht komt het ruimte-aspect uitgebreider aan de orde tijdens het openbare debat, begin de cember. In laatste instantie kan Zijdeveld terugvallen op zijn commissie, die na het openbare debat de knoop moet doorhak ken over de nieuwe museum- koers. De vrees van veel Sehiedamse kunstenaars, dat het Stedelijk wordt gedegradeerd tot een on beduidend rariteitenkabinet lijkt niet erg gegrond. Zoals het er nu naar uitziet blijft moderne kunst een belangrijke plaats in het museum innemen. De vraag is alleen of Zijdevelds compro mis, ruimte voor zowel kunst als Sehiedamse geschiedenis, tech nisch haalbaar is. Zijdeveld heeft, nog voor duide lijk werd welke richting zijn be leid zou uitgaan, al veel kritiek te verduren gehad. De wethou der heeft echter zijn enthousias me niet verloren. Het Stedelijk heeft in korte tijd een warm plekje in zijn hart veroverd. In zijn beknopte en door de opval lend grote leesletter gemakke lijk te verteren nota blikt Zijde veld lyrisch naar de toekomst. Zijn de problemen eenmaal op gelost, dan kan het museum la ten zien dat het veel meer is dan „een zwart gat aan de Hoog straat". Zijdeveld vindt het „heerlijk de mogelijkheden na te gaan van het bordes op de bin nenplaats. Hier zouden toch ten minste 's zomers Sehiedamse ko ren en muziekverenigingen kunnen spelen". Maassluis De Stichting Kin deropvang Maassluis is verguld met de drie schoollokalen, die zij vanmiddag heeft betrokken in de voormalige Driesprong aan de Mgr. Bekkerslaan. Op de nieuwe stek zijn ruim zevenen dertig plaatsen voor hele-dagop- vang. De uitbreiding in de nieuwe lo- katie valt samen met een verho ging van de budgetten voor de kinderopvang in Maassluis. De subsidie, die op dit moment on geveer 500.000 gulden bedraagt, wordt in 1991 door de gemeente verhoogd met 130.000 gulden. Dat extraaije komt naast de door het rijk in het vooruitzicht ge stelde Oort-gelden. Deze bijdra gen lopen tussen 1991 en 1993 op van 230.000 naar ruim 500,000 gulden. Met de verruiming van de bud getten is het volgens Punt de ko mende jaren mogelijk om het- aantal zogenaamde kindplaatsen uit te breiden met honderd. Hij baseert zich hierbij op de norm bedragen, die per kindplaats op 12.000 gulden zijn gesteld. Naast de bijdragen van het rijk en de gemeente moeten ouders gemid deld 4000 gulden betalen in het geval zij behoefte hebben aan volledige dagopvang voor hun kind voor vijf dagen per week. De groei voorziet in een behoef te, want tientallen ouders heb ben hun kroost in het afgelopen jaar op de wachtlijst geplaatst. „We zitten dus direct vol", zegt voorzitter Robert Punt van de stichting Kinderopvang. „Daar om willen we het aantal opvang plaatsen in de komende jaren verder uitbreiden". Het nieuwe "onderkomen in de Driesprong komt in de plaats voor het gebouw, dat de stichting aan de overzijde van de laan heeft. Hier had kinderdagver blijf Puk tot dusver tien opvang plaatsen Dat schoollokaal, ge vestigd in de Prinses Christina- school, blijft vermoedelijk be houden voor de kinderopvang in Maassluis. „We willen een peuterspeelzaal in dit lokaal vestigen", vertelt Punt. „Als alles meezit kunnen we dit Dreumesland in het voor jaar van 1991 openen. Hiervoor hebben we nog wel wat geld no dig, maar de schoolleiding van de basisschool is enthousiast. Een aantal potentiële leerlingen heb ben zij dan vast in het schoolge bouw". De verdere uitbreidingen in de kinderopvang wil de stichting de komende jaren met name in het westelijke gedeelte van Maas sluis tot stand brengen. „In het oude deel van de stad hebben we nu voldoende plaatsen", meent Punt. „Maar met name in wijken als de Steendijkpolder en de Burgemeesters wijk is de behoef te aan opvang groot. In de toe komst willen we in deze gebie den gebruik maken van leeg staande schoolgebou we n". Het vandaag geopende nieuwe onderkomen van Puk gaat in de toekomst naast de kinderopvang ook een andere activiteit huis vesten. De stichting is op dit mo ment druk in de weer met een eerste project voor buitenschool se opvang. Of het nu een reuzefeest werd met taart toe of een feestje met reuzetaart, de basisschool Eras mus heeft de in gebruikname van het nieuwe gebouw uitbundig ge vierd. Gisteren gaven zij de ope ning glans met het hijsen van de eigen vlag en het zingen van het schoollied; vanmiddag deden 'notabelen' het plechtige moment nog eens dunnetjes en officieel over. Bij elkaar is het drie dagen feest op en rondom de basisschool die tegelijkertijd is opgeleverd met 35 seniorenwoningen. Deze huizen vormen met het onderwijsge bouw één project dat in deze vorm nog nergens in Nederland is voorgekomen. De kinderen vierden het feest in aanwezigheid van Sint Nicolaas die de reusachtige taart aan sneed, met een uitje naar de Stadsgehoorzaal, playbackwed- strijden en een speurtocht door de stad. Vanmorgen zetten zij de buren in het zonnetje door hen een zelfgemaakt aandenken te schenken. Schiedam Sociale vernieu wing mag dan nog steeds een vaag begrip zijn, tenminste een deel van de Sehiedamse bevol king is bereid er een zinvolle in houd aan te geven. Circa tachtig Schiedammers verzamelden zich gisteravond in het stadskan toor voor een eerste gesprek met de betrokken wethouders over de vraag wat sociale vernieu wing in de praktijk kan beteke nen. Het waren vooral bewonersor ganisaties die afgevaardigden naar de hoorzitting hadden ge stuurd. Daarnaast waren ook flink wat vertegenwoordigers uit het welzijnswerk en nogal wat particulieren aanwezig. De opkomst viel de stadsbestuur ders, de wethouders Adn Reijn- hout, Bart de Leede en Hans van Kleef, bepaald niet tegen. Hoewel een legertje ambtenaren klaar zat om kant en klare idee tjes uit het publiek te noteren, bleek het aantal praktische sug gesties vrij gering. In plaats van een toekomstvisie, legden nogal wat aanwezigen klachten op ta fel over de wijze waarop de ge meente tot nu toe met de burgers en hun problemen is omgegaan. Dat resulteerde in beschrijvin gen van scheef liggende trottoir tegels en defecte rioleringen tot brieven die ambtenaren onbe antwoord hadden gelaten. A1 schoot de avond door di t soort 'bijkomstigheden' deels aan zijn doel voorbij, de bestuurders le ken toch opgelucht dat er ten minste weer een dialoog op gang was gekomen tussen de stad en de politiek. Ambtenaren zowel als wethouders toonden zich van hun minzaamste kant en heten iedere bezoeker geduldig uitpra ten. Het was alsof het fenomeen inspraak zojuist opnieuw was uitgevonden en alle partijen nog moesten leren hoe ze ermee moesten omgaan. Mochten uit de suggesties die gis teravond toch ook werden ge daan geen bruikbare voorstellen te voorschijn komen, dan kan al tijd nog een keuze worden ge maakt uit de dertig ideeën over sociale vernieuwing die het col-, lege van de coalitiepartners PvdA, D66 en Groen Links zelf heeft aangedragen. Daarnaast kan worden geput uit de inzendingen op een prijs vraag over sociale vernieuwing, ofschoon de respons daarop tot nu toe niet bijster groot is Slechts vijf Schiedammers heb ben in het kader van die prijs vraageen voorstel ingestuurd. massief beuken afgewerkt met biologische olie y 00 800 SBB BB nmnnaan Als eerste in Nederland tonen wij u een schitterend woonprogramma van massief beukenhout, afgewerkt met een biologische olie, gedekoreerd met inlegwerk van kops olmenhout. Dit programma bestaat uiteen aanbouwkasten programma met onderdelen in 7 hoogtematen, 4 breedtematen en 3 dieptematen. Hierdoor ontstaat de mogelijkheid om kombïnaties van ladenkast, dressoir, boekenkast tot een volledige wand samen te stellen. Bijpassend te leveren eettafels, stoelen en lage tafels. Kortom, dit moet u zien Waai eens bij ons aan, wij laten u dit gehele programma met zijn mogelijkheden graag zien. markt 57 vlaardingen 010-4343685 .VERWARMINGSSPECIALIST 00STHAVENKADE14, TEL.010 4343213, VLAARDINGEN van prachtige oliever {schilderijen op linnen in Stadsgehoorzaal De Harmonie, Schiedamseweg 51 Vlaardingen Een grote keuze aan: landschappen {ook Nederlandse) zeegezichten, bloemen, stadsgezichten, stillevens ander werk. Meer dan 250 doeken, zowel klassiek als modern Zaterdag 24 november a.s. van 10.00-17.00 uur. Vlaardingen De oudste leerlingen van de Van Kam- penschool zijn op de bres ge sprongen voor de zwerfkin deren in Brazilië. Het zit Ro bin en Ferry Paardekam hoog, dat leeftijdgenootjes in de sloppenwijken van ste den in het Zuidamerikaanse land worden geschopt en ge slagen en zelfs worden doodgeschoten. Het duo uit groep 8 van le raar Jan van der Kolk van de Vlaardtngse basisschool had in de krant gelezen dat kinderen er spoorloos ver dwijnen. Zij brachten het onderwerp ter sprake, toen zij bij de lessen aardrijks kunde over Zuid-Amerika werden onderwezen. Het is bij de bovenbouw op de Van Kampenschool ook een goed gebruik elke dag eerst even het nieuws in de kranten door te nemen. Robin en Ferry hebben zich min of meer als pleitbezor gers opgeworpen in de klas. „Kinderen mogen niet mis handeld of doodgemaakt worden", vindt groep 8. Het resultaat is dat zij 35 ansicht kaarten hebben gemaakt en die nu naar president Fcr; nando Color van Brazilië ge stuurd. Ze schrijven hem: ,.Por favor, pare matanea eriancas de rua (stop alstu blieft de moorden op zwerf kinderen)". Omdat ze hun initiatief in een breder perspectief wil len zetten, nebben de leer lingen alle andere 51 scho len in Vlaardingen in een brief opgeroepen h un voor beeld te volgen. „Laat de kinderen in Brazilië niet in de steek. Wij sturen al 35 brieven, maar met die van jullie erbij worden het er veel meer". m Schiedam Ze werden op de zelfde dag geboren en ze hebben op hetzelfde moment hun dienstpistool bij hoofdcommissa ris Piet van den Hengel ingele verd: adjudant Bob de Jong en hoofdagent Jan Gunnewegh. Na ruim vijfendertig jaar trouwe dienst hebben beide agenten vanmiddag tijdens een feestelij ke bijeenkomst afscheid geno men van het Sehiedamse politie korps. Bauke Johan de Jong en Johan nes Hendrikus Theodorus Gun newegh, zoals ze bij de burgerlij ke stand staan ingeschreven, be hoorden zonder twijfel tot de be kendste dienders in het Sehie damse korps. Verbazing hoeft dit niet te wekken, want de agenten hebben in de afgelopen drie decennia lief en leed ge deeld met letterlijk duizenden Schiedammers, Van eenvoudig hulpagent wis ten de twee in de afgelopen jaren op te klimmen in ae politionele hiërarchie. De in Schiedam ge boren en getogen Jan Gunne-" vvegh schopte het tot hoofdagent, terwijl zijn collega Bob de Jong zelfs tot de hoogste regionen van Zo oud dat zij nog in 'bromsnor- kledij" hebben gelopen, zijn Bob de Jongh (links) en Jan Gunne wegh niet. Bij de opening van het nieuwe politiebureau heetten de twee oudste en bekendste dien ders wan Schiedam minister Dales op deze wijze welkom. het korps wist door te dringen. Hij verlaat de Sehiedamse politie als adjudant. De agenten, die beide werden geboren op 25 november 1933, maken gebruik van de regeling vrijwillig vervroegd uitstromen politiepersoneel. Hoewel de korpsleiding De Jong en Gunne wegh in vergelijkbare bewoor dingen roemde, bracht burge meester Reinier Schee res het standsverschil tot uitdrukking in de koninklijke onderschei ding, die hij voor hen meege bracht. De Jong kreeg in het bedrijfsres taurant een gouden versiersel opgespeld, terwijl Gunnewegh voor zijn verdiensten een zil veren medaille in de orde van Oranje Nassau mee naar huis mocht nemen. Vlaardingen De vondst van een bril en een kunstgebit in het grasveld naast de Amsterdam- laan Ln Holy-Noord stelt de Vlaardingse politie voor een raadsel. De voorwerpen werden gisteren aan het einde van de middag ingeleverd op het bu- reau De politie stelde onmiddellijk een onderzoek in de omgeving van de vindplaats in. Daar trof fen agenten op het trottoir bloed sporen aan. Een eerste speur tocht naar de nu waarschijnlijk gehandicapte eigenaar van gebit en bnl leverde nog geen resul taat op. Vlaardingen Met de aanhou ding van een 25-jarige Vlaardin- ger heeft de politie de inbraak bij een juwelier aan de Hoogstraat opgelost. De man bekende dat hij afgelopen maandag de ruit van de winkel had ingeslagen en voor een kapitaal aan juwelen had gestolen De waarde van de buit bedroeg 32.500 gulden. De juwelen had de man ai verkocht. Schiedam Een zesjarig jonge tje is gisteravond na een aanrij ding op de Parkweg in Schiedam met zwaar letsel naar het zieken huis vervoerd. Het ventje liep plotseling de straat op, waar hij werd geschept door een bestel busje Door de klap met de auto werd hij zo'n twintig meter weg geslingerd. ■Met een schedelbasisfractuur, verlammingsverschijnselen en een gebroken nb werd hij eerst naar het Schielandziekenhuis overgebracht. Van daaruit werd hij vervolgens naar het Rotter damse Dijkzigtziekenhuis ver voerd. Schiedam Een 24-jarige Vlaardinger heeft gisteravond in Schiedam een vergeefse po ging gedaan een alcoholcontrole van de politie te ontlopen. De man trapte het gaspedaal diep in toen agenten hem op de Burge meester Knappertlaan tot stop pen maanden. Hij werd echter ingehaald door een motoragent. Hi] had gedron ken en was bovendien pietrn het bezit van een rijbewijs. De con trole, waarbij 495 bestuurders een blaastest onde: gingen, le verde vijf bekeuringen op. Tien automobilisten warden meege nomen naar het bureau. Van hen had de helft meer ge-- dronken dan volgens de wet is toegestaan. Zij betaalden de hen aangeboden schikking van tweehonderd vijftig gulden. Maasland De najaarsveühig van de Maaslandse Lions Club wordt morgen gehouden in za lencentrum 't Trefpunt. Behalve zilveren, koperen, tinnen en bronzen gebruiksvoorwerpen komt er ook porcelem, aarde werk, snuisterijen en Curiosa voor de klok van 'eïlingmeester Jan Kroes. De opbrengst is be stemd voor een onderwijsproject in Zambia. Zo'n 150 artikelen gaan tussen twee en vijf uur naar de hoogste bieder tijdens de veiling, die een vervolg is op het traditionele boelhuis op Hemelvaartsdag. Aanbieder en koper betalen ie der tien procent aan de Lions Club Maasland. Maasland Sint Nicolaas doet het in het Westland wat rustig aan. De goedheiligman komt in twee plaatsen aan en zal na Hon- selersdijk rond twee uur in Maasland arriveren. Hij wordt met zijn knechten per koets ontvangen op het kruis punt bij de brug naar de Hofsin gel, aan het begin van de 's-He- renstraat. Kort na de start van de rijtoer wordt de Sint op het bordes van het gemeentehuis verwelkomd door waarnemend burgemeester Bax. Na de officiële ontvangst zet de Sint zijn rondrit door het dorp voort om een tweede stop op het Kastanjehof te maken, waar een podium staat opgesteld en Sinterklaas tekeningen van de kinderen krijgt aangeboden. Maassluis - Drie Schiedammer: hebben tegenover de politie Maassluis een reeks van inbra ken in de wijde omgeving var hun woonplaats bekend. Tijden: het onderzoek, waarbij de ge meentepolitie Schiedam en dt rijkspolitie uit Nieuwe Maas er Nieuwerkerk aan den IJssel wa ren betrokken, kwamen tal var diefstallen en inbraken aan he licht. De drie vergaarden een buit vai ongeveer 87.000 gulden. Zij wer den in de nacht van dinsdag oj woensdag op de PC Hooftlaan u Maassluis aangehouden in eex auto, die zij op de Lange Boone straat hadden gestolen. Zij wor den vandaag voorgeleid aan d< officier van justitie.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1