'Hierheen, dan verdwalen we lekker' Tumult om een trainer 1 19 Struintochten door de Broekpolder een succes AGENDA VLAARDINGEN MAASSLUIS Crisis bij Excelsior'20: Van 't Zelfde, Scholte en Burcksen stappen op Sotterdams Nieuwsblad vnjdag 23 november 1990 Onbekend Schrijftalent. Het blijkt een aandui ding, die veel mensen tot de verbeelding spreekt. Liefst 144 inzendingen kreeg het Rijn mond Schrijvers Festival over zich uitgestort. Uit de deelnemers heeft de jury een selectie ge maakt van tien genomineerde kandidaten, die meedingen naar 'een stoffelijke blijk van waar dering' en hun proza tevens zien gebundeld in het boekje Het Rijnmond Schrijvers Festival (voor 7,95 te koop). Vanavond wordt de winnaar in het Schuur- kerktheater bekend gemaakt. Tot die tijd pu bliceert het RN dagelijks één of meerdere geno mineerde stukken poëzie, een kort verhaal of een roman-fragment. Onbekend Schrijftalent presenteert na drie verhalen vandaag als laat ste in de serie twee diphtbundels. 0e eerste is 'Kleuterpoëzie', drie gedichtjes van Henriëtte Hirzman-Faas (40) uit Maassluis, waarin een opgroeiend kind centraal staat. JE ZAAGT DE MAAN Je zaagt de maan uit hout en knipt dan vleugels van papier jescheurtdezon uit rood cellofaan strooit sterren in het gras en tovert kleuren op de muur planeten spring je naar omlaag en bloemen zing je open, maar daar komt de eerste wolk al aan en blijft dan ongevraagd logeren in jouw luchtkasteel IK WILDE NOG WAT ZEGGEN Ik wilde nog wat zeggen maar jij was al verdwenen van doe je jas dicht of zoiets pas op je nieu we broek Ik stond daar maar testaren en zag hoe je was weggereden vooral kon ik nog horen hoe je was verdwenen om de boek Uren later leek het wel d at ik de wind weer voelde de bloemen rook en jou weerzag je was één blokje om geweest MISSCHIEN WIST JIJ Misschien wist jij nog niet dat letters ai bestonden in elk geval schreef je ze op als sterren in de nacht En later kwamen cijfers als 2oete druppels regen in spiegelbeeld nog wel maar daarna toch andersom Het kon niet lang meer duren of wolken zouden breken op duizend bloemen in het gras jij zou naar school toegaan De tweede reeks van drie gedichten is afkom stig van Meta Oosters (44) uit Schiedam. Zij be schrijft de alledaagse dingen van het leven; GRASMAAIER In de vroege ochtend Draait in een prille zon Een grasmaaier zijn rondjes Onder mijn balkon Ronkend van genoegen walst hij in driekwartsmaat Terwijl het vogelvolkje Hem angstig gadeslaat Hij speelt met madelieven Omzeilt hen meteen boog En gooit met wijde armen Zijn groene rok omhoog De bloeiende kastanjes Pronkend met hun vracht Van rood en witte bloesems Beloont hij met een acht Wel honderd cirkels draait hij Steeds wilder naar het schijnt Het hele veld bestrijkend Geen spriet blijft overeind Na nog een laatste ronde Vlak langs de buitenrand Verlaat hij moe de dansvloer Wuivend met slechts één hand In de vroege ochtend Zweeft in een prille zon De stilte geurend naar Een versgemaaid gazon INZICHT Er lag een schroefje op de straat Vlak naast een dode rat Het kind zei, kijk een schroefje Mam En dat Mam, wat is dat? Het kleuterdikke vingertje wees Naar het dode beest Mam zei, dat is een ratm'n kind En die is er geweest En dat dan Mam, dat draadje daar? Mam zei.datisz'n staart De kleine knikte, keek nog eens en zei toen heel bedaard Mam doe jij nou het schroefje Even in de ratz'n kont Dan draai ik gauw z'n staartje vast... Is ie weer gezond! OVERLEVEN Groen op'grauw balkon Ontdaan van versierselen Levende kerstboom Duizenden naalden De brandstapel ontlopen Knipogen dankbaar Tegen de lente Blijven gastvrije takken Niet onopgemerkt Straatm us-ikanten Tjilpen door het keukenraam Als nachtegalen Vlaardingen „Dag, verdwaal maar lekker". De groet echoot door de ruimte. Andere kinderstemmen antwoorden; „Echt niet". In de Broekpolder struinen deze dagen talloze kinderen door de na tuur. Driemaal in de week is er een speciale 'struintocht' uitgezet dwars door de polder: door het struikge was en het kreupelhout Zo'n fiöö kinderen van dertig Vlaardïngse basisscholen doen mee. Dat bete kent dat het bos tot het eind van de maand regelmatig is bevolkt door spelende, uitgelaten en nieuwsgie rige leerlingen. ..Echt verdwalen kunnen ze niet", zegt Theo van der Werf, uitdenker van de struintocht, geruststellend. „Het gebied waarin wordt ge struind, is een vierkant stuk met fietspaden er omheen". Van der Werf, die als 'schoolbio- loog' verbonden is aan natuur- en milteu-educatiecentrum Het Praat huis, vindt dat het vooral leuk moet blijven. „Langs deze weg willen we kinderen zo vroeg mogelijk milieu bewust maken. Je kunt dat alleen doen door ze in de natuur neer te zetten. We moffelen ze het bos in, zodat ze betrokken raken bij hun omgeving". Bepakt met een rugzakje worden groepjes van drie of vier kinderen 2 letterlijk het bos ingestuurd. Ze J| hebben een meetlint, een vergroot- o glas, een kompas en een verrekij- 8 ker bij zich. Om de paar minuten wordt een volgend groepje iosgela- ten. 5 Modderballet Door de regenval van de afgelopen dagen zijn de paden veranderd in blubberige glijbanen. Dit zorgt al meteen voor de grootste loL Met hun kaplaarzen waden de jonge wandelaars door plassen en glijden vrolijk uit, „Moet je kijken, heel mijn broek zit onder", roepen ze op getogen. De meisjes van de Calvijnschool zijn met op dit modderballet ge kleed. Kinderen van andere scho len tonen zich verbaasd. „Mogen jullie niet eens broeken aan?". De Calvijn-meisjes halen bits hun schouders op. Ze vervolgen voor zichtig hun weg, met koude knieën en koude tenen. Voor de meeste kinderen is de struintocht een serieuze aangele genheid. Volgens Theo Mineur, leerkracht van de Pax Christi- sehool, zijn de meesten er echt op gespitst de vragen uit het struin- boekje goed te beantwoorden. „De tocht is allesbehalve saai", zegt hij enthousiast. „Er zijn paaltjes of lin tjes die je de weg wijzen, maar voor de rest moetje het zelf proberen uit te zoeken. Soms zijn ook de aanwijh zingen in het boekje onduidelijk. Als je je afvraagt: zouden we zo goed gaan, dan ben je toch een span nend avontuur aan het beleven?". Onderweg blijkt dat sommige kin deren reuze fanatiek worden. Zij beschuldigen andere groepjes er openlijk van dat ze hen achtervol gen, Dat leidt tot complotten en in triges. „Zullen we even naar links gaan, dan denken zij dat dat moet". „Ja ja, net goed". Spijbelen Binnen de groepjes zelf komt ook onenigheid voor. „Nee, we moeten die kant op". Sommigen hopen ro mantisch dat ze misschien wel zul len verdwalen. Een enkeling heeft een realistischer motief om de weg kwijt te raken: „Laten we nou even de andere kant opgaan, joh, dan ko men we lekker laat op school en dan hoeven we niet meer te reke nen''. Theo Mineur begrijpt dat wel. Hij vertelt hoe hij vorig jaar met zijn groep,ging 'spijbelen'. „We gingen fietsen naar de Groote Lucht, de zuiveringsinstallatie in het Licke- baertbos. Op de terugweg dacht ik; als we nu teruggaan zitten we nog •maar een uurtje op school. Veel kinderen bleken nog nooit in de Broekpolder te zijn geweest, dus zijn we lekker buiten gebleven en hebben we verstoppertje gespeeld". Het blijkt dat de onderwijzer gelijk heeft. Maar een paar kinderen zeg gen dat ze eerder in de Broekpolder hebben gewandeld. Ieder kind is dan ook op zijn eigen manier en thousiast. Terwijl de één onophou delijk door de bagger rent en met bladeren strooit, tuurt de ander in gespannen dooreen verrekijker. Er is een hoop te zien. Mirjam Klaassen (10) houdt stil op de dijk. Ze kijkt naar de drukke verkeersweg tussen Vlaardingen en Maassluis. Bijna ontroerd roept ze: „Wat een mooi uitzicht, al die auto's!" Deze reactie heeft de organisatie niet voorzien. Het strumboekje zegf „Als we uit het bos de weg op komen zien we in de verte links de flats van Vlaardingen, Die willen we niet zien, dus gaan we de andere kant op". Snipperpad De aandacht van Miijams groepje wordt afgeleid door een zwerm overvliegende kieviten. „Kijken, kijken!" De verrekijker wisselt snel van eigenaar. „We lopen verkeerd, hoor", waarschuwt Hester de Witte. Zij heeft het boekje steeds bij de hand en weet bij de meeste vragen wat ze in moet vullen. Op de vraag 'wat voor soort bomen groeien in dit stuk' antwoordt ze: loofbomen. Ook levert ze soms op originele wijze kritiek op de be schrijving in het boekje. „Een houtsnipperpad? Volgens mij is dit meereen schelpsmpperpad". Het pad van de meisjes kniist dat van een baldadig groepje jongens. „Jullie zijn verdwaald, jullie had den die kant op gemoeten", roepen Struinen door de natuur. Honder den kinderen hebben zich de afgelo pen weken een weg gezocht door het Broekpoiderbos. de jongens niet zonder leedver maak Eén van hen maakt wijdse gebaren met zijn armen om duide lijk te maken dat er een heel eind moet worden teruggelopen. „Nou en11"' verweert Hester zich. „Wij hoeven niet zo vroeg op school te zijn!" Het aantal verdwaalden valt mee. Alle groepjes zijn binnen twee uur terug bij de fietsen. Met rode wan gen en vieze kleren vertellen ze hun avonturen. Wie al te vroeg te rug is krijgt nog een paar opdrach ten. Theo van der Werf zegt tevre den „Ik heb nog geen kind zich zien vervelen". Volgens Van der Werf is de struintocht ook geschikt voor volwassenen, Hij hoopt 1 de cember een nieuwe uitgave van het struinboek te presenteren. SCHIEDAM vrijdag 23 no vembar lezing over kunstenaarskring S45, Groift Kerk. 20.00 uur. Bram Vermeulen mei zijn optreden Vriend Vijand, de Teerstool, 20 30 uur (ook zaterdag) (Hm While hunter, black heart. Filmhuis, 2130 uur. zaterdag 2d november open dag en Sinterklaas bij modelverent- ging Schiespoor, van 10.00 tot 16 00 uur. poppentheater John de Winter; Rode lucht boven een paradijs, de Teerstoof, 14 CO uur, Studio Hlnderlk speelt Zandbak, Pa3sa- geth eater, 30.15 uur. danstheater Arena speelt Ptcobello, Pas sage i hea ter, 20.1S uur. schrijfster Marjan Berk vertelt en leest uit eigen werk. Filmhuis, de Teerstoot, 20.30 zondag 25 november vogelexcursie/fietstocht, vertrek natuur- centrum Da Boshoek KNNV, 12 00 uur. ruilbeurs, dc De 4 Molens. 13 30 uur. dansmlddeg bij dc De Woudhoek, 14.00 tot 16 00 uur. maandag 26novBmber lezing drs. Smits (CDA-kamerlid) over da 'knip van de staat der Nederlandon, West- vest 92,9 30 uur. dinsdag 27 november iris Kerstshow, Roo Roosendaalzaai van hel Passegetheater. van 15 00 tot 21.00 uur (ook woensdag en donderdag) vrijdag 23 november De Berini's spelen 'Het naadje van de kous', Harmonie, 20.30 uur zaterdag 24 november film Pfnokkto In Ichluskerk (10.00 en 13 00) en Vredeskerk (11 00 en 14 00) film Lady en de Vagebond, Triangel, 10 30en !3.30uur. Hanri IV van William Shakespeare tweede van de drie koningsdrama's. Stadsgehoor zaal. 20 15 uur. zondag25 november concert van Loakie van der Heide (vtoot). Marjan Politiek (hoorn) en Andre Daemen (piano). Visserijmuseum, 15 00 uur. dlnedeg 27 november spreekuur wijkagent tussen 14.00 en 15 00 uur. zaal De Bijenkorf aan de Reiger- taan 105. Rick de Vtto, live in café d'Oude Stoep, 21 30 uur. vrijdag23 november Rijnmond schrijversfestival- met made werking van Heren op Zicht, Schuurkerk- t heater, 20.00 uur. Aad Nuls spreekt op bijeenkomst D66, Koningshof, 20.00 uur. maandag 20 november ledenvergadering PvdA. Koningshof, 20 00 uur. Het functioneren van trainer John Kloppers is de aanleiding tot de be stuurscrisis bij Excelsior'20. dOOr DONALD BAX en SANDER SONNEMANS Schiedam De slechte' prestaties op het voetbal veld, die onherroepelijk in de richting van de vierde klasse leiden, hebben nu ook op bestuurlijk niveau hun tol geëist. Omdat het hoofdbestuur van Excel sior'20 met meerderheid van stemmen heeft beslo ten trainer John Kloppers niet tussentijds te ontslaan, zijn voorzitter Cor van 't Zelfde en vice-voorzitter Hans Scholte met onmid dellijke ingang afgetre den. Ook Frans Burcksen, als voorzitter van de voetbalafdeling verant woordelijk voor de uitvoering van het bestuursbeleid, is opgestapt. Hij is vooral teleurgesteld in de hou ding van Van 't Zelfde en Scholte. Naar aanleiding van de opnieuw te genvallende resultaten had Van t Zelfde al in een eerder stadium la ten doorschemeren dat alleen een vroegtijdig vertrek van Kloppers de teloorgang zou kunnen stoppen. Het hoofdbestuur had zich tevens garant gesteld voor de financiële gevolgen die aan het ontslag van Kloppers en het aanstellen van een andere trainer (Ed van de Roer had al 'ja' gezegd op het verzoek om de taken van Kloppers over te nemen, red.) zijn verbonden. Gok het voet bal bestuur meende in eerste instan tie dat Kloppers moest vertrekken. Bij monde van Burcksen schaarde zij zich toch achter de spelersgroep die unaniem voor het aanblijven van de oefenmeester pleitte, De spelers lieten overigens wel fijntjes weten niet meer gemotiveerd te kunnen worden door Kloppers „Er moest iets gebeuren", zegt Van *t Zelfde, die driejaar geleden Jan Smolders als algemeen voorzitter opvolgde. „Men durfde niet de be slissing te nemen om Kloppers te ontslaan. Daarna is het voetbalbe- stuur aan het zwalken geslagen door alle spelers aan een telefoni sche enquête te onderwerpen. Wij hadden moeten ingrijpen. Het da gelijks bestuur had de verantwoor ding moeten nemen, omdat Klop pers niet aan onze eisen voldoet. John is een fijn mens, maar hij functioneert niet goed. We waren er van overtuigd dat Van der Roer wèl over voldoende overwicht en autoriteit beschikt Het besluit om Kloppers weg te sturen, was mis schien hard aangekomen, maar het was de enige manier geweest om de boel wakker te schudden". Objectief Of Van 't Zelfde helemaal objectief tegen de situatie aankijkt, moet deels worden betwijfeld. Kloppers zette dinsdagavond Robert van 't Zelfde, de zoon van de praeses, bui ten de A-selectie. Die beslissing wordt door Van 't Zelfde 'senior' als een persoonlijke wraakactie van de trainer gezien. Kloppers op zijn beurt noemt dit argument belache lijk. „Ik train met een groep van twintig man op een klein veldje luidt de toelichting van Kloppers. „Om praktische redenen heb ik die groep verkleind. Ik Heb gekeken naar spelers die nü voor het eerste elftal in aanmerking komen. Van 't Zelfde zit daar niet bij. Het is onge looflijk dat men denkt dat ik dit op persoonlijke gronden heb gedaan. Dat zal ik nooit doen. Ik betreur het dat anderen mij zo wantrouwen Volgens Cor van 't Zelfde is de ma nier waarop Kloppers met mensen omgaat niet positief te noemen. De voorzitter verwijst naar het vertrek van spelers-als Edwin van Wijk, Eus Klerks, Paul Heymans en Mar co Klein, wat naar zijn mening uit sluitend te wijten is aan persoonlij ke conflicten met de trainer. Van 't Zelfde: „Er ziin ai genoeg spelers weggelopen. Ik wil niet langer de verantwoording dragen voor dat soort blunders. Je kunt je trouwens ook afvragen of er soms structureel iets goed fout zit, omdat trainers het over het algemeen niet lang uithou den bij Excelsior'20. Misschien functioneert ook het voetbalbe- stuur niet goed. Er moet een vent staan die de ploeg leidt. Het mag niet zo zijn dat Burcksen telkens over de schouder meekijkt als er een beslissing moet worden geno men". Burcksen is zich van geen kwaad bewust. De afgetreden voetbal voorzitter meent dat hij een conse quent beleid heeft gevoerd en dat het niet meer dan logisch is geweest dat hij zich achter Kloppers heeft geschaard. „Het hoofdbestuur heeft besloten om Kloppers niet te ont slaan en dat besluit wordt door ie dereen gerespecteerd", aldus Burc ksen. „Door de ontwikkelingen daaromheen voelt een aantal men sen zich beschadigd. Ik vind nog steeds dat Kloppers niet ontslagen mag worden. Dat ik nu ook ben op gestapt, heeft te maken met de con clusies die Van 't Zelfde en Scholte hebben getrokken. Ik ben enorm teleurgesteld in hun houding. Er is een zwarte pleten-spel ontstaan. Ik geef grif toe dat het vertrek van Van 't Zelfde en Scholte een drama is voorde vereniging". Intern wordt nadrukkelijk getwij feld aan de oprechtheid van Burc ksen met betrekking tot zijn on voorwaardelijke steun aan het adres van Kloppers. Van 't Zelfde: „Afgelopen zondag zou worden be slist of Kloppers kon blijven. Burc ksen vroeg naar een alternatief en kon zich vinden, in de aanstelling van Ed van der Roer als nieuwe hoofdtrainer. Maandagavond is be slist dat Kloppers toch moest ver trekken. Omdat de spelersgroep een petitie had opgesteld over het aanblijven van Kloppers, had het voetbalbestuur geen boodschap meer aan dat besluit". En Burcksen weer: „Als voetbal pestuur hadden wij een bepaalde verantwoordelijk heid. Voor ons was er geen enkele reden om het vertrouwen in Klop pers op te zeggen". Genomen Vice-voorzitter Hans Scholtp is op gestapt, „omdat", zo zegt hij, „Burc ksen mij beentje heeft gelicht. Uit- eindelijk heb ik Van der Roer toch oveb de streep kunnen trekken en Frans vond dat aanvaardbaar. Een dag later zegt hij ineens het tegeno vergestelde. Zo wordt Van der Koer geschaad en ik voel me geno men...". En Van 't Zelfde: „Het voetbalbestuur stelde op te stappen als Kloppers werd ontslagen. Klop pers weg, dan wij weg, werd er ge zegd. Dat riekt naar chantage. Zo valt er sowieso niet te besturen. Ik Cor van 't Zelfde (links) en Hans Scholte..."Ed van der Roer was het beste alternatief... heb secretaris Ruud de Leede en penningmeester Aad Lansbergen op het hart gedrukt om alle ontwik kelingen zo objectief mogelijk te blijven volgen. Er moet rust in de tent komen, maar, zo vinden Schol te en ik, dat kan alleen met een an- -dere trainer". Kloppers, al 32 jaar lid van Excel sior'20 en twee jaar geleden door het vertrek van John Corver plots klaps tot hoofdtrainer gebombar deerd, meent dat alle tumult rond zijn persoon volledig misplaatst is. Hij zegt: „Ik bemoei me verder niet met die dingen. Met mijn taak heb ik al genoeg zorgen aan m'n hoofd. Ik blijf honderd procent achter m'n werk staan. Dat is het enige dat telt voor mij. Begrijp me goed, ik werk niet voor mezelf, maar heb een be paald doel voor ogen. Als ik alleen voor mezelf zou werken, dan was ik al lang vertrokken. Ik had ook al bij gerucht vernomen dat Ed van der Roer klaar stond om het van mij over te nemen. Ik heb dat nooitwil- ien geloven, maar nu ik hoor wat er zich allemaal achter de schermen afspeelt, geloof ik het graag". Daglicht Voor velen is de rol die de mogelij ke stand-in van Kloppers vervult er eentje die het daglicht niet hele maal kan velen. Dik twee seizoe nen geleden werd Van der Roer met veel poeha gepresenteerd als 'technisch directeur', in hiërarchie boven hoofdtrainer John Corver De laatste hield het begin vorig sei zoen plotseling voor gezien. Klop pers, tot dan jeugdcoördinator van Excelsior'20. vulde de vacature op en niet veel later was ook Van der Roer van het podium verdwenen. Van der Roer, die duidelijk aan de capaciteiten van Kloppers twijfelt, heeft echter slechts het beste voor met de grootste voetbalvereniging van Schiedam, Het gaat hem aan het hart dat de ploeg die onder Eric Gudde en met Van der Roer als keeper— naar de tweede klasse promoveerde, nu rechtstreeks op de kelders van de KNVB afstevent. „Dat ik geen papieren heb, dat is mijn zorg niet", aldus Van der Roer, die bij Excelsior'20 nog steedsjn het veteranenelftal actief is en daarin 'speelt met de wel gediplomeerde Frank Raaymakers. Van der Roen Als ik het zou overnemen, behoef de Kloppers niet per se te vertrek ken. Hij zou dan wel onder mijn lei ding moeten werken. Ik heb vorig jaar al verkondigd dat er spelers zouden vertrekken als het gevolg van Kloppers' gemanipuleer. En dat is helaas gebeurd. Nu weer zijn Marco Klein, Robert van 't Zelfde en Edwin Marrevee ineens niet meer nodig. Ik weet niet beter dan dat het aanblijven van Kloppers maandagavond is weggestemd. Al les is negatief. Er moet een wonder tje gebeuren om de neerwaartse spiraal naar de positieve kant te la ten veren". Bevoegdheid De resterende zes bestuursleden (Hans KJeinekoort, Aad Lansber gen, Ruud de Leede, Charles van de Velde. Cees van Lingen, Ed van der Hoeven) behouden volgens ae sta tuten hun bevoegdheid om binden de besluiten te nemen. Zij zullen zich Intern beraden over de ontsta ne bestuurscrisis en eventueel een buitengewone ledenvergadering uitschrijven. Het is niet uitgesloten dat een meerderheid van de lenen zich in dit geval zal uitspreken voor het aanblijven van Van t Zelfde en Scholte. En dat betekent expliciet het einde van John Kloppers als hoofdtrainer van Excelsior 2U. Wordt zeer beslist vervolgd...

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 2