Medisch luchtvervoer komt maar moeizaam van de grond Protest RET-technici tegen reorganisatie Nacht voor God geen pleidooi voor een fusie ROTTEHOftMS NIEUWSBLAD Personeel H W en ACR eisen banengarantie NAVO-YLOOT IS ER Vergunning speelhal vernietigd Vandaag niet naar familiedag I' Schiedamse wint schrijversfestival Blaman-prijs voor Frank Koenegracht Zware Russische delegatie naar beurs in Ahoy' ZATERDAG 24 NOVEMBER 1990 PAGINA 23 Stadsredactie: Postbus 959,3000 AZ Rotterdam. Telefoon 010-405.65.00. Telex 22215, Telefax 010-404.73.51. Rotterdam Het personeel van Het Vrije Volk en de Avondbladen Combinatie Rotterdam (ACR), de uitge ver van Het Vrije Volk en Rotterdams Nieuwsblad, ei sen dat, in navolging van Sijt hoff Pers, ook de Dagblad Unie en Perscombinatie werknemers, waarvoor na de fusie tussen RN en HVV geen werk meer is, een baan moeten garanderen. Dagblad Unie en Perscombinatie zijn de eigenaren van Het Vrije Volk en samen met Sijthoff Pers van de ACR. De ondernemingsraden van ACR en HVV en de gekozen le den van de redactieraad van het HVV zeggen in een verklaring dat Dagblad Unie en Perscombi natie zeker niet achter kunnen blijven bij Sijthoff Pers. De directie van SP garandeerde donderdag haar ondernemings raad dat zij een deel van de over tollige werknemers in dienst zal nemen. In de praktijk zal de af spraak erop neer komen dat SP alle boventallige medewerkers van het RN en een deel van HVV en ACR een baan aanbiedt. In de verklaring zeggen de ra den van HVV en ACR te hopen aat er spoedig een overeenkomst wordt bereikt tussen directies en vakbonden over een sociaal plan, zodat 'er zo snel mogelijk gewerkt kan worden aan de tot standkoming van een nieuw, krachtig regionaal dagblad voor Rotterdam en omgeving'. Een akkoord over een sociaal plan zal ook, aldus de verklaring, de onrust onder HVV, RN en ACR indammen. De door zo'n 1500 opvarenden bemande schepen van het marine-eskader Standing Naval Force At lantic liggen sinds gistermiddag in Rotterdam. De zeven schepen blijven daar tot dinsdagochtend. Vijf zijn afgemeerd aan de Parkkade, één ligt er in de Rijnhaven en één in het Calandkanaal (Europoort). De aan de Parkkade afgemeerde schepen zijn van middag en morgen te bezichtigen, van 14.00 tot 17.00 uur. Dit NAVO-eskader bestaat sinds 1967 en is 's werelds eerste multi-nation ale vlootverband dat opereert In vredestijd. Elk jaar legt het eskader ge middeld 80.000 mijl af, waarbij het meer dan 25 ha vens in elf landen bezoekt. Den Haag De vergunning die burgemeester Peper heeft afge geven voor de vestiging van een speelautomatenhal aan de Mari niersweg is door het College van Beroep voor het Bedrijfsleven CBB) vern i etigd De protesten van enkele winke liers die overlast in de omgeving vrezen, zija door het CBB welis waar afgewezen, maar de be zwaren van een concurrende ex ploitant van speelhallen zijn ge grond verklaard. Het gebruik van het pand Mariniersweg 445 als speelhal is volgens het CBB namelijk in strijd met het gel dende bestemmingsplan. De vergunning is daarom vernie tigd. Nu het CBB de vergunning voor de Mariniersweg heeft vernie tigd en er dus weer een vergun ning te vergeven is, moet ook de aanvraag voor de Binnenrotte opnieuw worden bekeken. door TH EO DEN BOER Spijkenisse Een speciaal uitgeruste helicopter staat met ingang van januari op vliegveld Zestienhoven ge reed voor het vervoer van ernstig zieken en gewonden. De helicopter moet met name worden ingezet om zwaarge wonden vanuit Zeeland naar ziekenhuizen met top-ldini- sche voorzieningen in de randstad te vervoeren.. Dat maakte drs.F. Rutten, hoofd spoedeisende hulp van het Dijk- zigt-ziekenhuis, gisteren bekend bij de opening van de helihaven van het Ruwaard van Putten Ziekenhuis (RPZ) in Spijkenisse. De beschikbaarheid van de spe ciale helicopter is echter slechts de aanzet voor een proefproject voor helicopter vervoer van ge wonden in zuid-west-Neder- land. Over de financiering van het project wordt onder meer nog onderhandeld met de Ne derlandse ziektenkostenverze- keraars Rutten maakte duidelijk weinig begrip te hebben voor het stand punt van de verzekeraars dat dergelijk zieken vervoer te duur is ..In Zwitserland lachen ze daarom Daar roepen de verze keraars juist dat het goedkoper is. En daar is het praktijk", aldus Rut ten, die zelf enige jaren in Zwitserland heeft gewerkt. Hij meent dat Nederland juist een ideaal land is voor gewon den vervoer per hehcopter: er zijn hier geen lastige obstakels als bovengrondse telefoonka bels, kabelbanen en bergen die de vluchten bemoeilijken. Rut ten: „Geen hond gelooft het als je in het buitenland vertelt dat we hier zwaargewonden nog 120 ki lometer over de weg vervoe ren" Zeeland is zo'n regio waar je volgens hem maar beter niet ernstig ziek of gewond kunt ra ken „Als u een ernstig ongeluk krijgt in Domburg, kunt u het gewoon schudden". „Als een arts in Middelburg of Vhssingen beslist dat iemand voor een neuro-chirurgische in greep naar Rotterdam moeten je laat de patient vervolgens over aan een verpleegkundige die 2ich in zijn eentje op de ambu lance moet zien te redden: is dat eerlijk"1 Ik denk het niet", aldus Rutten. Voor de medische hulp per hehcopter zijn speciale teams van getrainde mensen nodig, maakte hij duidelijk. De helicop ter moot tevens zijn uitgerust met intensive car e-apparatuur. Eerlijk Of helicoptervervoer van een regionaal naar een centrumzie kenhuis zinvol is, moet het pro ject uitwijzen Een bijkomend probleem is dat veel ziekenhui zen met uitzondering van die met een speciale afdeling voor te vroeg geboren babies nog niet zijn uitgerust met een helihaven. Daarop vormt het onlangs geo pende RPZ in Spijkenisse dus een positieve uitzondering- Dat is te danken aan zeventien grote bedrijven uit het Europoort- /Botlekgebied die de 110.Ü0Q gul den kostende helihaven voor het RPZ hebben gefinancierd. Vol gens algemeen directeur B.H. de Rave heeft de helihaven in eer ste instantie een belangrijke taak voor de afvoer van patiënten naar een gespecialiseerd zieken huis Dat zal echter slechts sporadisch voorkomen, bijvoorbeeld wan neer een transport van levensbe lang is en vervoer over de weg door een verkeerschaos onmo gelijk blijkt. Een situatie die ove rigens op de spaarzame ontslui tingswegen van Europoort en Voorne-Putten (Botlektunnel, Spijkenisserbrug) de laatste tijd vrijwel wekelijks voorkomt. De Rave verwacht dat helicop tervervoer voor andere patiën ten dan te vroeg geboren babies in Nederland op zijn vroegst over vijf jaar pas echt vah de grond kan komen. „Maar ook dan zal het hier nog niet zwart zien van de helicopters. Mis schien één oer week". door JAN ROZENDAAL Rotterdam Het leven moet in de veertiende eeuw stuk ken eenvoudiger zijn geweest in Rotterdam. De Laurens- kerk was tijdens de bouw al de as waar alles om draaide. En dat werd daarna niet min der: onderwijs, sociale zorg, die éne kerk zorgde er voor. Iedereen, stelde dr. H. ten Boer gisteravond tijdens De nacht voor God in de Paulus- kerk, hoorde erbij. De kerk was Het Spoor. Het gedonder begon zo'n twee honderd jaar later toen een groe pering, de wederdopers, zich langzaam maar zeker ging af scheiden. Een onomkeerbaar proces, zo blijkt nog steeds. Het ging in eerste instantie in het geheim. De wederdopers of pro- testanten werden hardhandig aangepakt door de katholieken. Ten Boer, die de kerkgeschiede nis van Rotterdam heeft bestu deerd, schetste een situatie die 2ich in 1558 achter het stadhuis moet hebben afgespeeld: zes we derdopers werden daar terecht gesteld. Maar de uit Dordrecht opgetrommelde beul - Rotter dam had er zelf geen - was wat onhandig met het ontsteken van de brandstapel, waarna omstan ders de al vastgebonden gelovi gen wisten te redden. Maar toch heeft het andere ge loof heel veel mensen het leven gekost. Ook al viel het met de beeldenstorm in Rotterdam wel mee: de protestanten haalden in 1572 slechts alle inventaris dat aan de katholieken herinnerde uit de Laurenskerk, Gemoedelijker De afgelopen nacht ging het er in de (Nederlands hervormde) Pauluskerk heel wat gemoede lijker aan toe tussen de vertegen woordigers van de verschillende geloofrichtingen. Dominee Hans Visser zat keuvelend op de kerk bank met mgr. Bar, de bisschop van Rotterdam. En hij deelde bloemen uit aan de remonstran ten. Ter gelegenheid van de dertigste verjaardag van de kerk aan de Mauritsweg waren vertegen woordigers uit alle richtingen uitgenodigd om iets over hun ge loof te vertellen. Van de Nieuw Apostolische kerk tot de soefi beweging met veel oosterse me ditatie. En van de Cantorij van de Ichtuskerk in VJaardmgen tot de Turkse moskee-vereni ging Akyazili. Verder stonden op het programma veel muziek, enkele dichters en een optreden van raeditatiemusicus Ky Zwaan. Dat laatste optreden is overigens niet doorgegaan. Zwaan is wel gesignaleerd in de Pauluskerk, maar nadat hij zich had teruggetrokken voor zijp meditatie vóór het optreden, is hij niet meer gezien. Dominee Hans Visser van de Pauluskerk wilde met deze 'unieke religieuze happening' vooral begrip tonen bij de ver schillende godsdiensten voor el kaar. De bahai's daarentegen gaan verder. De boodschap van deze met zijn 150 jaar jopgste onaf hankelijke wereldreligie, was gisteravond dat de dag is geko men dat de mensen zich moeten verenigen tot één wereldge meenschap. De verschillende gelovigen hebben het elkaar de afgelopen eeuwen al lastig ge noeg gemaakt „Het wordt tijd om de bijzaken van de hoofdza ken te scheiden. Eenheid in ver scheidenheid is geen onbereik bare droom", sprak Willy van Vuqren, voorzitter van de Rot terdamse afdeling van het ba- ha i-geloof Dat de één het over God heeft, de tweede over Allah en weer anderen over Jahwe, Inri, Brah ma of Dieu, m aakt wat de baha i's betreft hiet uit. „We streven alle maal hetzelfde doe! na: liefde en eenheid scheppen". Een prachtig uitgangspunt voor De nacht voor God met zoveel verschillende religies in één kerk zou je zeggen. Maar het gaat Hans Visser toch te ver. „Ik zie geen universele wereldreli gie. De tijd dat een bepaalde godsdienst De Waarheid voor zich opeist is voorbij. Maar we moeten wel proberen om van el kaar te leren". Geen pleidooi voor een fusie dus. Daarvoor 2jjn, wat Visser betreft tenminste, de onderlinge ver schillen te belangrijk om ze zo maar weg te poetsen. Hij geeft een voorbeeld. „Het boeddhisme is op zich een hele goede gods dienst, De naastenliefde, de so berheid in levensstijl, dal zijn punten waar wij westerlingen m heel veel van kunnen opsteken. E Maar zij willen het individu van g alle lijden én vreugde bevrijden, terwijl de joden en christenen g ervan uitgaan de wereld van alle ellende te bevrijden. Dat is een S •belangrijk verschil en daarin ga - ik niet mee met de boeddhisten". Eenkennigheid is Hans Visser vreemd. In 'zijn' Pauluskerk is niet louter plek voor vrome mid denstanders, noeste arbeiders en keurige ambtenaren met hun vrouwen en kinderen. Onder de spreuk 'Overwin het kwade door het goede* vindt ook iedere asielzoeker een veilige plek, krijgt de dakloze verslaafde een stoel om te slapen en mag de psy chisch gestoorde, die nergens meer te houden was, uitrusten. Vanmorgen rond zes uur, aan het slot van De nacht voor God, probeerde hij iedereen bij elkaar te brengen in zijn toespraak 'De schreeuw om God'. De kern van de boodschap: Iedereen schreeuwt als hü pijn heeft of bang is om hulp. Om God. En dat dat voor de alcoholist in de Pauluskerk een kopje koffie is en met z'n lotgenoten een par tijtje kaarten, en voor de soefi beweging zeven keer eenzelfde gebed herhalen, dat maakt ei genlijk niet zo veel uit. Mgr. Bar zei het, weliswaar in een ander verband, zo: ,„Je kunt altijd een begin netje maken". De bahai s Het wordt tijd om de bijzaken van de hoofdzaken te scheiden Dominee Hans Visser (rechts) met mgr. Bar keuvelend op een Dank inde Pauluskerk Rotterdam Het perso- neel van de afdeling elektrisch materieel heeft vanmorgen bij de aanvang van de RET-fa- miliedag geprotesteerd tegen de plannen om het personeelsbestand van de afdeling te halveren. Bij de afdeling werken circa 425 man, de RET- directie wilde aanvan kelijk honderd banen schrappen, maar heeft nu plannen om nog eens honderd tot 150 banen te laten vervallen. De protesterende technici van metro, tram en sneltram hadden spandoeken opgehangen en deelden pamfletten uit, waarin zij de redenen uitlegden waarom zij de familiedag niet bezochten. Onder meer werd erop gewezen dat de reorganisatieplanoen op de centrale werkplaats in HïUe- gersberg en de remises aan de Hilled ijk, Waalhaven en de 's- Gravenweg voor onrust heeft gezorgd en bij de gezinnen van de betrokkenen. „We voelen ons dan ook geen familie van de RET meer. dus hebben we ook weinig zin een feestje", aldus het Damflet De werknemers op de centrale werkplaats onderbraken vijf weken terug het werk. De direc tie zei toen toe binnen een maand met nieuwe plannen te zullen komen, maar die zijn nog- steeds niet gepresenteerd. Volgens een woordvoerder van de actievoerenden zijn de plan nen van de directie onuitvoer- baar. „Door een groot aantal on gevallen waren zestien wagens pas geleden onbruikbaar. Daar door hadden we bijna onvol doende rijdend materieel voor de normale diensten. Enkele wa gens waren gelukkig op tijd ge reed, maar bij een inkrimping hadden we moeten overgaan op een alternatieve dienstregeling", aldus de woordvoerder. Het technisch personeel zegt dat het bij het protest van vanmor gen met zal blijven. Er wordt ge dacht aan nog meer ludieke ac ties. maar ook aan andere vor men. Maassluis Het eerste Rijn mond Schrijvers Festival is ge wonnen door Meta Oosters. De drte gedichten van de 44-jarige Schiedamse over alledaagse din gen in hel leven overtroefden, de kwaliteit van de andere 143 deelnemers die van heinde en ver waren gekomen om hun ta lent te laten beoordelen. Meta Oosters ontving de hoofd prijs, een in een 'pressepapier- achtig' biok ingelegde pen. gis teravond in theater De Schuur- kerk in Maassluis uit handen van acteur en auteur Dolf de Vries. In totaal waren tien in zenders geselecteerd uit het gros amateur-schrijvers, dat een po ging durfde te wagen deel te ne men aan de door de gemeentelij ke bibliotheek van Maassluis ge organiseerde literaire wedstrijd. „Een hachelijke zaak", bekende jurylid en kunstcriticus van deze krant Jan Hendrik Bakker, „het jureren van 2o'n schrijversfesti val. Zeker als de middenmoot zo groot is". Het andere jurylid, Irma van Velzen van uitgeverij Lemmscaat, sprak zeer lovend over Meta Oosters' poëzie. De eenvoud en beeldende kracht van het gedicht 'Grasmaaier' werd bewonderenswaardig ge noemd. Voor de schrijfster zelf is de prijs een aanmoediging door te gaan. De bijdrage van basisschool De Morgenstond uit Hellevoetsluis kreeg hoewel niet genomi neerd een aparte vermelding. De leerlingen van groep 8 beïn vloedden de gemiddelde leeftijd van de schijvers-in-de-dop gun stig, want de deelnemers waren toch voornamelijk veertigers of aanzienlijk ouden Frank Koenegracht. Rotterdam De Rotterdamse psychiater/dichter Frank Koe negracht heeft gisteren uit han den van wethouder Yvonne van Rijk (financiën en kunstzaken) voor zijn gehele oeuvre de Anjer- fonds-B1amanprijs ontvangen. Met de toekenning van de prijs, een bedrag van tienduizend gul den, honoreert het Anjerfonds volgens de jury 'een opmerkelijk en oorspronkelijk ceuvre m de Nederlandse literatuur, dat een onderscheiding als deze ten volle verdient' De jury, die bestond uit Michael Zeeman, Ron Elshout, Jaap Koopraans, Jaap de Jong en Jac ques Oerlemans, was unaniem in haar voordracht. Koenegracht werktal meer dan vijftien jaar in Rotterdam, de stad waar hij in 1945 werd geboren. De afgelo pen twintig jaar heeft hij vier dichtbundels gepubliceerd. Uit zijn eerste drte bundels is vorig jaar een bloemlezing verschenen onder de titel 'De verdwijning van Leiden'. Dc Anjerfonds-Blamanprijs is ingesteld in 1965 en bestemd voor schrijvers en dichters uit het Rijnmondgebied. De prijs wordt sinds 1988 eens per twee jaar uitgereikt. In de tussenlig gende jaren wordt de Anjer- fonds-Chabot Prijs voor beel dende kunst toegekend. Het An jerfonds Rotterdam stimuleert mei de2e prijzen en met het ver lenen van subsidies het culturele leven en de activiteiten voor na tuurbehoud in het Rijnmondge bied. In zijn dankwoord richtte Koe negracht zijn dank behalve aan de voor de hand liggende instan ties bovendien aan het gebouw, dat 'gedurende deze plechtig heid over ons heen is blijven staan', zoals hy het formuleerde. In zijn feestrede schetste Maar ten 't Hart enkele rake tegenstel lingen tussen zijn oud-buurman en hemzelf. „Frank en ik zijn te genpolen; hij heeft een machtig interessante werkkring, ik zit de hele dag thuis Hij is een dichter, ik ben maar een schrijver. Hij heeft een zoon en een dochter, ik een hond en een geit. Hij heeft al z'n haar nog en ik...". De voorzitter van de Rotterdam se afdeling van het Anjerfonds, mr. H.C.G.L. Polak, besloot zijn slotwoord met de veelzeggende woord en-'Wij hebben In Rotter dam een nieuwe Vasalis'. Rotterdam Een zware han delsdelegatie uit de Sovjet Unie brengt op de openingsdag, dins dag 27 november, een bezoek aan de maritieme manifestatie Binnenvaart Visserij'90 die tot en met 1 december in Ahoy' wordt gehouden. Van de delega tie maken onder meer deel uit NG. Smirnov, de vice-president van Rosrechtflot, het vroegere ministerie van binnenvaart en visserij, en E.V. Zubarev, de vice-president van de North Western Shipping Co., een be langrijke Russische reder met een vloot van 700 binnenvaart schepen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1