Erebogen bouwen is een Vlaardingse ziekte De Burcht valt voor Mariska Raadsels vergezellen vertrek Buitenweg WATERWEG SPORT 115] KERST 1990 SPORTAGENDA m V-. NOG NOOIT SPEELDOZEN RAAMDEKORATIES SLINGERS KERSTMANNEN KAARSEN enz. KOM KIJKEN FRANS van THIENEN ras Vlaardingen tegen Trekvogels Hoek van Holland houdt twee voetbalverenigingen Gouden speld Benard en Knipscheer Vergadering Maaslands Ijsvermaak Rotterdams Nieuwsblad dinsdag 27 november 1990 Woonwagens Met de aanleg van bijna de helft van de geplande woonwagenplaatsen in SpaJand-West kan worden begonnen. De eerste van de locaües bij de Zwaltn wenlaan wordt bestemd voor vijftien van de in to taal d6 wagens. De geselecteerde bewoners zijn hier- mee in principe akkoord gegaan. De toewijzing van de kavels, die worden omringd door het nieuw te bouwen gezinsvervangend tehuis, sociale huurwo ningen en premiekoopwoningen, zal binnenkort of- ficieel van start gaan. De voorbereidende werk zaamheden gaan een halve ton kosten. Enveloppen De Blauwe Brug staat de laatste tijd in een niet al te best daglicht. Conflicten tussen verschillende ge bruikersgroepen. en de gemeente teisteren het wiik- centrum in Noord Desalniettemin gebeuren er r.og steeds aardige din gen. Daaronder valt ook de overhandiging van drie 'enveloppen met inhoud'. Dat is het geld dat de werkgroep 'tien jaar Blauwe Brug* heeft overgehou den aan de feestweek, die eind augustus werd ge houden. De Paddenwerkgroep, het Vogelasiel en de Harga Hoeve zijn de drie gelukkige instellingen, die van de werkgroep een financieel steuntje in de mg krijgen. De enveloppen zullen aanstaande donderdagmid dag om twee uur in de Blauwe Brug worden over handigd. VLAAP,PINGEN Jantje Beton De collecte van Jantje Beton heeft in Vlaardingen bijna achtien mille opgebracht: om precies te zijn 17.814,40 gulden. Het geld wordt besteed aan het op zetten van leef- en speelruimten voor de jeugd, zoals bij voorbeeld kinderboerderijen en peuterspeelza len. Daaraan heeft de Haringstad dus nagenoeg acht mille bijgedragen. De andere helft van het opge haalde geld komt ten goede aan de collecterende verenigingen. Diamant Het was gistermiddag een heuglijke dag voor het paar Van der Windt Precies zestig jaar geleden ga ven de twee elkaar in Vlaardingen het ja-woord. Gerard van der Windt en Marga van Dorp waren er destijds vroeg bij: hij was toen negentien jaar en zij was net zeventien geworden. Het betekent dat zij op 79-jarige en 77-jarige leeftijd hun diamanten bruiloft vierden. Burgemeester Fred van Lier en zijn vrouw waren 's middags even bij het bejaarde paar op visite en brachten namens de gemeente enkele leuke presentjes mee. Wereldwinkel De Wereldwinkel in Vlaardingen zet zich in voor de misdeelde kinderen in de Derde Wereld. Tot het eind van het jaar is er in het pand aan de Hoogstraat de tentoonstelling "Speelgoed, kinderen en de Derde Wereld' te zien. De Wereldwinkel wijst op hei feit dat. ondanks de vooruitgang, jaarlijks vijftien mil joen kinderien sterven. Vlaardingen Dat Vlaardin- gers ook feest kunnen, vieren, dat wilde er bij stadsarchivaris H^ns Mathijssen aanvankelijk niet zo in. „Wat motte we daar nou mee", vroeg hij zich af toen boekhandel Den Draak zijn hulp inriep bij het samenstellen van een fotoboek. Zuiderlingen hebben hun carnaval, maar wanneer gooien die 'haring koppen' de remmen los, vroeg Ma thijssen zich af. „Feest in Vlaardin gen? Eerst zien, dan geloven'1, was de sceptische reactie van de gebo ren Brabander. Maar de foto's waarmee samenstel lers Elske van der Vlis en Mar Zuydgeest enige tijd later op de proppen kwamen namen alle twij fels weg bij Mathijssen. „Wie schetst mijn verbazing; men kan hier wel degelijk feestvieren", zei hij bij de presentatie van het boek En pal De Harmonie. Dat was de ar chivaris, zelf een fervent carna valsvierder, alleszins meegevallen. Mathijssen had bij het bekijken van do stapel foto's gemerkt, dat Vlaar dingers door de eeuwen heen dol zijn geweest op het oprichten van erebogen. In vroeger jaren ging er geen feest voorbij of er werden traaie poorten gebouwd in de stra ten, dikwijls van haringtonnen. 'Oranje en Nederland' stond daar op of 'Hulde Vredescongres'. Dat poortenbouwen lijkt wd 'een Vlaardingse ziekte', zej de stadsar chivaris. „Alleen al met foto's var» erebogen hadden we tien boekjes kunnen vullen". Geen buurtfeest kon zonder en op koninginnedag had elke zichzelf respecterende straat een boog. Rinus van Zanten, die als voorzitter van de stichting Haring- en Bier feest één van de eerste exemplaren van Feest in Vlaardingen in ont vangst mocht nemen, had daarvoor wel een verklaring. „Vlaardingen is dan wel een aUu, rnaar heeft nooit een stadswal en dus ook nooit een stadspoort gehad. Dat gemis hebben de mensen met al die bogen natuurlijk willen compenseren". ^MAASSLUIS Onderscheiding MaassluizerH. Poldervaart (59) is in zijn woonplaats onderscheiden met de eremedaille in zilver verbon den aan de Orde van Oranje Nassau. Hij kreeg het lintje opgespeld door burgemeester Hans van. Es voor zijn veertigjarig dienstverband bij Poldervaart Afvalverwerking bv, het bedrijf van zijn broer waar hij op 19 november 1950 in dienst trad. De jubilaris is werkzaam als chef werkplaats en al gemeen bedrijfsleider, na in het verleden de func ties van chauffeur, monteur, constructeur en kraan machinist te hebben vervuld. atercafo De Tender, 21.30 Het Haring- en Bierfeest komt er overigens met slechts twee foto's wat bekaaid af in het boekje. Oran jefeesten en bezoeken van leden van het Koninklijk huis zijn met vijfenveertig foto's veel nadrukke lijker vertegenwoordigd. Ook van feesten die te maken hebben met de haringvisserij zijn in het boek veel foto's te vinden. Ook een foto van carnaval in zaal Triangel is, in Feest in Vlaardingen opgenomen, Mathijssen overhan digde vorige week ook een boekje aan Prins Jan I van carnavalsvere niging De Leuüoggers. Waarbij hij er overigens geen twijfel over liet bestaan, dat hij het zottenfeest In het zuiden des lands zal blijven vie- Prins Jan wierp een fles schelvispe- kel in de strijd en hofdame Karin overlaadde de archivaris met elf 2oenen, om hem op andere gedach ten te brengen. Maar of Mathijssen zich ooit zal laten verlokken carna val in het Buizengat door te bren gen liet hij in het midden. De makers van het boek hebben overigens wel erg veel gebeurtenis sen tot feest gepromoveerd. Zw'.„Ti en schaatswedstrijden, het bezoek aan Vlaardingen van deelnemers aan het Vredescongres in jnli 1907, een tentenbouwwedstrijd, het uit varen van loggers en de opening van de Beneiuxtunnel worden on der die noemer gerangschikt. Vlaardingers zijn lang niet meer zulke feestvierders als vroeger, constateert Mathijssen in het voor woord bij het boekje. „Alleen de markt, de (schaarse) buurtfeesten, de sportwedstrijden en het Haring en Bierfeest hebben nog iets van de gezellige massaliteit die kenmer kend was voor het vroegere feest gedruis van de Vlaardingers". De archivaris slaat bij die opsomming echter minstens twee feesten over. Ook Koninginnedag en bevrij dingsdag worden in Vlaardingen nog altijd uitbundig gevierd. Feest in Vlaardingen is een uit gave van de'Europese Biblio theek in Zaltbommel. Het boek kost 29,90 gulden. Schiedam De leerlingen van klas ID van scholengemeen schap De Burcht voor mavo en lager beroepsonderwijs hebben gisteren Mariska Berenos in het zonnetje gezet. Mariska zit, omdat zij jeugdreuma heeft, tijdelijk op een mytylschool in Huizen. Dolgraag was zij in au gustus samen met haar vriendin nen van de lagere school naar Dg Burcht gegaan. Omdat zij echter een jaar therapie moet volgen voor haar reuma, werd dit plan voor het moment onuitvoerbaar. Hoewel Mariska tot gisteren nog nooit een dag had doorgebracht op de Schledamse scholengemeen schap, vinden de brugklasleerlin gen dat zij er in 1D echt bij- en thuishoort. Dat gaven de Sehie- damse scholieren ook aan bij een verkeersveiligheidswedstrijd, waaraan zij onlangs succesvol deel namen. De gedachte bij de vraag hoe zij een busreisje met duizend gulden zak- Mariska tussen haar Schiedamse klasgenootjes. Volgend schooljaar moet dat een normaal beeld op De Burcht 2ijn. geld zouden aankleden, ging direct uit naar het dilemma hoe Mariska erbij kon worden betrokken. Zij wilden het liefst op schoolreis met haar en haar klasgenootjes van de mytylschool. Video Het idee viel bij de jury bijzonder in de smaak. Afgelopen dinsdag reis den vier leerlingen naar Den Haag om daar de tweede prijs, een busreis met vijfhonderd gutden zakgeld, van minister van verkeer en water staat Maij-Weggen in ontvangst te nemen. Een moeder van één van de leerlingen legde de gebeurtenissen vast op video. Die opnamen werden gisteren, ter wijl er limonade en koek werden uitgedeeld, in de klas bekeken. Als speciale gast was Mariska uitgeno digd. Zij werd Sn een versierd leslo kaal verwelkomd door haar klasge nootjes en klassedocent Anton Wesselius. Twee meisjes gaven haar een cadeautje, maar achteraf werden zij zich ervan bewust dat het pennenbakje, dat ze uitgezocht hadden, eigenlijk niet zo'n goede keuze was: Mariska kan immers nauwelijks schrijven. Het is duidelijk: de klas moet nog wennen aan de handicap van Ma riska. Ook de docenten van De Burcht proberen zoveel mogelijk rekening te houden met haar be perkingen. Zo zal er volgend jaar wanneer Mariska voorwaardelijk het tweede jaar mavo zal gaan vol gen—een eleetrisehe typemachine op school zijn, de gemeente zal een houten oprit voor Mariska's rolstoel maken en ook het rooster wordt aangepast. De toekomstige klas van Mariska zal zo veel mogelijk op de begane grond les krijgen. Aandacht Mariska had het gisteren op het 'kennismakingsfeestje' prima naar haar zin: „Ik vind het een leuke klas. Ik denk dat het volgend jaar, als ik naar de tweede mag, wel leuk za! worden". Na de videofilm gaf klasseleraar Wesselius een les Nederlands. Tij dens dat gedeelte van de ochtend had Mariska het zelfs beter naar haar zin dan tijdens het feestuurtje, waarin ze in het middelpunt van de belangstelling stond. Al die extra interesse hoeft voor haar niet zo: „Omdat je een handicap hebt, krijg je altijd veel meer aandacht. Dat is niet altijd leuk. Het liefst doe ik net als de andere leerlingen mee met de les". Ondanks het feil dat zij de eerste maanden van het schooljaar heeft gemist, baalde Mariska een acht voor haar leesbeurt. SCHIEDAM woensdag 23 november Iris Kerstshow, Roo Roos- ^endaalzaal van het Passa- -"'getheater, van 15.00 tot 21.00 uur (ook donderdag) expositie H. de Rave (schilderijen) en Aad Goed- hart (keramiek), Schieland- galerie, tot 30 december, donderdag 2S november bloemenseance Diana Veer bij Spirituele vereni ging Harmonia, wijkcen trum Nïeuwland, 20.00 uur. Klein Swing Support speelt gevarieerde Jazz, the- g MAASSLUIS woensdag 28 november Voorlichtingsavond scho lengemeenschap Westland Zuid, Koningshof, 19.30 uur. concert van de Big Band Overschie In het kader van Swing, Schuurkerktheater, 20.30 uur. donderdag 29 november film Wait till Spring Bandi tti. Schuurkerktheater, 14.O0 en 20.30 uur. zag u zoveel kerstartiketen bij elkaar Duizenden ballen prachtige pieken echte kunstbomen Kerstfiguren groepen kerstverlichting kerstkleden mos, engelenhaar, bewegende Broersveld 106-108 Schiedam-C Hoek van Holland Hans Bui tenweg vertrekt aan het einde van dit seizoen bij derde klasser Hoekse Boys. De oefertmeester stelde geen prijs op verlenging van zijn verbintenis met de Hoekse voetbalclub en deelde voorzitter Flip van Asperen mede dat hij opstapt. Vervol gens heeft Buitenweg de Hoek se selectie ingelicht. Het werd een korte mededeling van de trainer, die twee seizoenen te rug ais opvolger van Dick Sui ker werd gepresenteerd. „We gens persoonlijke motieven zie ik af van een langer aanblij ven", hield Buitenweg zijn spe lers voor. Een sumiere verklaring, maar de 46-jarige Buitenweg wenst onder geen beding een nadere uitleg te ge ven. „Ik kan er alleen aan toevoe gen. dat het "niets te maken heeft met het bestuur, de spelersgroep, assistent Leo de Haan of de leiders Arie van Spronsen en Dick van der LeedenDaar wil ik het graag by la ten. Het heeft naar mijn mening geen zin om hier verder op door te gaan. Dat zou alleen de vereniging Hoekse Boys schade kunnen berok kenen. En dat is wel het laatste dat ik wil". Al enkele weken terug nam Bui tenweg het besluit om na twee sei zoenen op te stappen bij de Hoekse dub. Vorige week hield hij voorzit ter Flip van Asperen en bestuurslid Jan Benard van de klaverjastafel af door zijn ontslag per 1 juni 1991 te melden. „Dat viel ons rauw op het dak", reageert Van Asperen, "die voor het eerst sinds zijn aantreden te maken krijgt met een trainers- mutatie. „Wat ons betreft had Bui tenweg zo mogen bijtekenen. Hij ligt goed in de groep en staat zowel bij winst als verlies tussen de spe lers". „Vooral op organisatorisch gebied is Buitenweg een kei. Op bepaalde punten is hij minder dan zijn voor ganger Suiker, maar dit werd door zijn inzet ruimschoots gecompen seerd". aldus Van Asperen, die ont kent zelf wèï op de hoogte te zijn van de motieven van Buitenweg. „Ik kan hier verder niet op reage ren. Laat Buitenweg maar spreken als hij dat wil", zegt Van Asperen, die van plan is om bij het aantrek ken van Buitenwegs opvolger ook gebruik te maken van de diensten van assistent-trainer Leo de Haan, „De Haan is een prestatietrainer. Hij duit geen verlies om het zo maar uit te drukken. Buitenweg is een vriendschapsmens. Ik moet zeggen dat beiden elkaar goed aanvulden". „Ik had zelf ook een langere perio de voor ogen bij Hoekse Boys", rea geert Buitenweg op de woorden van zijn voorzitter. „Ik heb er een bijzonder prettige tijd gehad met de groep. Negatief was het feit dat we vorig seizoen driemaal op rij net naast de periodetitel grepen. Pas dit seizoen zijn de regels wat,dat betreft veranderd en telt het dbelsaldo in eerste instantie nog niet. Ik zie voor dit seizoen dan ook mogelijkheden om Hoekse Boys wel voor de na- competitie te kwalificeren". „Sportief gezien was het vertrek v Wi, Vlaardingen In de derde ronde van de korfbalbeker komt Vlaar dingen, na het Maaslandse ODO de hoogst spelende regionale verte genwoordiger, uit tegen het Rotter damse Trekvogels. Dit duel wordt donderdag 13 december gespeeld in de Alexanderpolder, aanvang 20.20 uur. Het Vlaardingse Spirit bekert don derdag 6 december in Rhoon (aanvang 20,15 uur) tegen RWR. Dezelfde avond ontmoet het even eens uit Vlaardingen afkomstige Oranje Nassau in Schiebroek Hoog vliet (21.30 uur). van topscorer Bill Tukker ook min der le,uk. Uiteindelijk kon ik hem geen ongelijk geven. In een soort gelijke situatie zou ik hetzelfde heb ben gedaan. Ook aan de Westland Cup bewaar ik minder prettige her inneringen. Ik bedoel dan niet het toernooi op zich. maar vooral de wijze waarop we door de uiteinde lijke winnaar Verburah naar de tweede plaats werden verwezen. Met deze opmerking wil overigens Verburch niets te kort doen. Ik heb aan die wedstrijd in elk geval één vriend overgehouden. Ja, precies. Ik bedoel grensrechter Bertus Looye", zegt Buitenweg schate rend, In de periode onder Buitenweg ver anderde er niet zo gek veel bij Hoekse Boys. Topscorer Bill Tuk ker en Arie Piaisier vertrokken naar Zwart Wit'28, Ron Selliers be dankte voor een plaats in de selectie en Ed van Dijk ging lager spelen. Daarnaast koos Buitenweg dit sei zoen voor een andere elftalleïder. Bert Admiraal maakte plaats voor Arie van Spronsen. „Klopt", zegt Buitenweg, „maar als deze opsom ming is bedoeld om een reactie uit te lokken, kan wat mij betreft de Hoek van Holland Er komt voorlopig geen fusie tussen de voetbalvereningen Hoekse Boys en Hoek van Holland. Tijdens de receptie ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan deed zowel voorzitter Flip van Asperen als 2ijn collega Wim de Groot van Hoek van Holland zeer duidelijke uitspraken in die richting. „Onze vereniging heeft in veertig jaar zijn bestaandsreeht bewezen. Als zaterdag- en zondagvoetbal in een vereniging worden geleid, wordt een van beide afdelingen de dupe", sprak Van Asperen. De Groot stelde nog eens dat Hoekse Boys in 1950 is ontstaan, doordat een groep ontevreden zaterdag voetballers zich van Hoek van Holland afscheidde en een eigen vereniging oprichtte. „Dat gaf aanvankelijk de nodige wrijving tussen de twee vereni gingen, maar dat is nu allemaal voorbij. We hebben beide een bloeiende vereniging met een ei gen accommodatie en dat moeten we zo houden. Maar als de over heid ons zou dwingen gezamen lijk een complex te bespelen, dan is het wellicht beter ook als één vereniging op te treden", vond Wim de Groot, die echter bena drukte dat wat hem betreft zowel de gezamenlijke accommodatie als de fusie nog heel ver weg is. Volgens beide voorzitters vormt juist de vriendschap en de goede verstandhouding tussen de vere nigingen het bewijs dat ze beter gescheiden voort kunnen gaan op -hun eigen weg. Hoek van Holland - Hoekse Boys kentsinds vrijdagavond twee bondsridders. Tijdens de receptie ter gelegenheid van het 40-jarig be staan van de 'zaterdagvoetbalvere niging werden Jan Benard en Louis Knipscheer onderscheiden met de gouden speld van de KNVB. De on derscheiding werd uitgereikt door penningmeester J. van derEijk van de afdeling Den Haag. Van der Eijk verwees naar de ver diensten van de twee Hoekse Boys leden, diebeiden betrokken zijn ge weest bij de oprichting van Hoekse Boys. Begonnen als voetballers heeft het tweetal de afgelopen veertig jaar doorlopend verschil lende funkties binnen de vereni ging bekleed. Recent waren ze be trokken bij de bouw van de nieuwe tribune. Buitenweg...'lk had zelf ook een langere periode voor ogen bij Hoekse Boys'... volgende vraag worden gesteld". Ex-leider Bert Admiraal: „Als hij inderdaad besluit om op te stappen, vind ik dat een verstandig besluit. Mijn persoonlijke mening is dat Buitenweg niet de ideale trainer is geweest voor Hoekse Boys. Hij is gewoon niet het juiste type voor de club. Bovendien waren we natuur lijk verwend met Dick Suiker. Het tactisch vermogen van Buitenweg ligt duidelijk op een ander niveau". Toekomst Over de toekomst maakt de oefen- meester. die met een C-diploma op zak bevoegd is tot en met de tweede klasse te trainen, zich niet druk. „Ik zou graag nog een paar jaar aan de gang willen blijven, maar niet ten koste van alles. Ik zal toch selectief te werk gaan. Komt er geen vereni ging van mijn gading vrij, dan ga ik gewoon zelf spelen in een vetera nen team of iets dergelijks. Mijn ei gen ideeën en plannen over voetbal veranderen natuurlijk niet met de week". „Ik kan dan ook niet van mezelf zeggen of ik nu een gezelligheid strainer of een prestatieve man ben. Ik kijk eerst wat er haalbaar is bij een vereniging en wacht vervol gens af met welke eisen het bestuur of de aanstellingscommissie naar buiten komt. Stelle voordat een be stuur zegt 'gooi al je energie enkel en alleen op het eerste elftal'. Dan kan dat. Dan stel ik mij meedogen loos op, ook al bestaat dan het ge vaar dat ik apart een biertje sta te drinken na een training. De werk gever bepaalt dus hoe Sc me opstel vooreen groep". Maasland Drie bestuursle den van de ijsclub Maaslands Ijsvermaak zijn aftredend, maar men behoeft niet op zoek te gaan naar opvolgers. Piet van Dijk, Jan Kroes en Jaap van Trigt hebben zich verkies baar gesteld voor een nieuwe termijn. De algemene ledenvergade ring wordt maandag 3 decem ber gehouden in de Pynas, aanvang 20,00 uur. Naast de be stuursverkiezing staat nog een aantal huishoudelijke zaken op de agenda, zoals jaarverslagen en de benoeming van een kas- com missie. Tips voor daze rubriek kunt u doorge ven aan de sportredaktie van deze krant, postbus 4008,3130 KC Vlaardin gen. De sportredaktie is overdag tele fonisch bereikbaar onder nummer 010- 4345209 en in de avonduren onder nummer 010-4056509. DINSDAG27 NOVEMBER Voetbal: 19.30SW2—FC Den Haag 2. WOENSDAG 28 NOVEMBER Voetbal: 20.00 HBSS—Lyra (beslissings wedstrijd eerste periodetitel, terrein SVV, sportpark Harga, Schiedam); Zaalvoet bal: Westwij khal Vlaardingen: 22.40 DVO'32—SPSV: Biljarten: 19.30 Voor wedstrijden bandstoten vijfde klasse klein In De Oude Markt te Vlaardingen (poule 2): Volleybal: 19.00 H JP V Shell (h). DONDERDAG29NOVEMBER Biljarten: 19.30 Voorwedstrijden band- stoten vijfde klasse klein in 't Spinnewiel te Vlaardingen (poule 3). 19.30 Voorwed- strijden bandstoten vijfde klasse klein In De Kroon te Vlaardingen (poule 4); Vol ley bah 21.15 Shell—Astrea 2 (d). VRIJDAG 30 NOVEMBER Volleybal: 20.00 Schollevaar—Holy (h), 21.30 Smash'66/3—Holy (d).

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 2