'Duursport' breekt Maarleveld op Maatschappelijk werk: hulpvraag verdubbeld Jaarboek grotendeels gewijd aan slagersgilde HABO TAPIJT II Heldhaftige melkboer beloond voor redding Ravage door aanrijding Inbrekers ontkomen VLAARDINUS DAGBLAO SGHIEUAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT W ethouder na koperen jubileum weg Koninklijke pompbediende PTT-antenne mag niet in Maassluis Frank Boeijen in Vlaardingen HABO TAPIJT Op heterdaad r □WNHiwrc WOENSDAG 28 NOVEMBER 1990, PAGINA 15 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6,3131 BC Vlaardingen. Postbus 4008,3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010- 4343229,4352066.43S05S7 - sportredactie: 4345209.Telefax: 010-4349754. Vlaardingen Wethouder Arij Maarleveld (onderwijs, cultuur en milieu) is van plan omstreeks, 'maart volgend jaar al zijn politieke functies neerteleggen. Maarleveld (50) verlaat het Vlaardingse stadhuis, omdat hij na twaalfeneen half jaar bestu ren een toekomst buiten de poli tiek ambieert. Hij beeft nog geen bepaalde functie op het oog. Het bericht datdePvdA'er uit de politiek stapt komt niet als een verrassing. AI bij zijn aantreden in mei dit jaar in het CDA/Pv- dA/D66-college 2ei Maarleveld dat hij niet van plan was de hele periode van vier jaar vol te ma ken. Ook daarna zinspeelde -hij verschillende malen op zijn aan staande vertrek. De PvdA-fractie vond bij de col- legevorming al dat Maarlevelds tijd onderhand was gekomen. Hij was de laatste zittende wet houder van het driemanschap Arij Maarleveld. IJsbrand van der Velden en Bas Goudriaan, het trio dat meer dan tien jaar het gezicht en het beleid van de Vlaardingse PvdA bepaalde. Van der Velden stapte een paar jaar geleden uit de politiek, Gou driaan vertrok dit vooijaar. Maarleveld besloot in mei nog aan te blijven, naar nu blijkt uit sluitend om zijn pensioenrech ten vol te maken en om als de enige ervaren wethouder een oogje in het zeil te houden in het nieuwe CDA/PvdA/D66-colle- ge- Hondebaan Maarleveld ontkent niet dat de fractie heeft aangedrongen op zijn vertrek. Hij wekt echter niet de indruk dat hij met tegenzin opstapt ..IJsbrand van der Vel den, Jelle Wijnstok, Bas Goudri aan, Cees Bot. Floor Quast, Jan Madern, noem de collega-wet houders maar op: ze zijn allemaal weg. Alleen ik zat er nog. Op zo'n moment wordt het toch tijd dat je je afvraagt of je niet eens iets anders moet gaan doen. Wet houder is tenslotte geen baan voor het leven". Het is wel, haalt hij een uit spraak uit een eerder interview aan. „een fascinerende honde baan". Hoewel hij laat doorsche meren dat de laatste jaren de na druk steeds meer op dat laatste woord kwam te liggen. „Ik kreeg meer en meer moeite met dat lange en frequente vergaderen. Ik vraag me af of we niet naar een ander systeem toe 'moeten. Als je niet oppast kom je niet meer met de bevolking in aanra king, je zit voortdurend te verga deren. Het is net simultaan dam men, je rent van het ene bord naar het andere, je bent doorlo pend bezig je aandacht te ver snipperen, je ergens op concen treren kan nauwelijks". Duursport Om duidelijk te maken wat hij bedoelt, somt Maarleveld een groot aantal nevenfuncties op. Hij zit in commissies of besturen die zich bezighouden met het ziekenhuis, de arbeidsvoorzie ning, de streek muziekschool, de GGD, het voortgezet onderwijs. Hij heeft bemoeienis met de on derwijsbegeleidingsdienst, met een onderzoek naar borstkanker in Zuid-West-Nederland. Hij leidt de Culturele Raad... „Het is een soort duursport. Je komt nergens anders meer aan toe. Ik heb een zooitje boeken liggen waar je helemaal beroerd van wordt, die moet ik allemaal nog lezen". Hoewel hij dankzij al die neven functies een brede kennis en een groot aantal relaties heeft opge bouwd, zegt de scheidende wet houder nog niet te weten waar precies zijn toekomst ligt. Teruggaan naar het onderwijs, zijn eigenlijke vak, lijkt hem uit gesloten: „Daar ben ik al te lang uit". Het liefst, zegt hij, zou hij „maatschappelijk nuttig bezig zijn". Maar die omschrijving is op vrijwel elk beroep van toe passing. „Ik moet eerlijk zeg gen". bekent Maarleveld na enig aarzelen, „dat ik het bijzonder aardig had gevonden als ik op dit moment had kunnen zeggen: ik ga nu dit dopn Maar dat kan ik niet. Ik heb wel al een poos rond gekeken, maar nog niets op het oog". Opvolging Hij haast zich er aan toe te voe gen dat dit geen verwijt is rich ting PvdA. De partij heeft hem „keurig behandeld". O'ver de op merking dat hij nu „voldoende zegeltjes heeft geplakt" om on bekommerd te kunnen rente nieren is hij minder te spreken. Hij vindt dat een kwalijke for mulering, ofschoon hij niet te genspreekt dat het tijdstip van zijn vertrek wel degelijk te ma ken heeft met persoonlijke fi nanciële belangen. „De regeling zat zo in elkaar dat je na drie periodes niet helemaal in een zwart gat valt. Die rege ling is onlangs veranderd. In die zin dat het najaar verschoven is naar het voorjaar". Ook al wacht hij om die reden met zijn af scheid tot maart, kalmpjes genie ten van zijn opgebouwde rech ten ziet Arij Maarleveld zichzelf voorlopig niet doen. „Daar heb ik het karakter niet voor. Ik ben niet iemand die zijn tuintje gaat bijhouden". De keuze van zijn opvolger is een zaak van de fractie. Die zal binnenkort uitmaken wie naast John Ranshuijsen de tweede vertegenwoordiger wordt van de nieuwe generatie Vlaarding se PvdA-bestuurders. Volgens de kandidatenlijst komen Kees van der Windt, Bert Kandel en Leo ten Have als eersten voor een wethouderspost in aanmer king. Van der Windt, op dit ogenblik fractievoorzitter, wil niet op de zaken vooruitlopen. Hij is niet blij dat het bericht van Maarle velds vertrek is uitgelekt. „Ver velend. We wilden het nog niet naar buiten brengen", reageert de fractievoorzitter. De PvdA- fractie wilde Maarlevelds ver trok eerst intern bespreken op 3 december en bij die gelegenheid meteen een opvolger naar voren schuiven. De partij zal nu waar schijnlijk eerder met een reactie komen. Arij Maarleveld: 'Het is net si muilaan dammen. Je rent van het ene bord naar het andere'. Schiedam J.W. Vollebregt mag zich sinds vandaag een ko ninklijke Schiedammer noemen. De 59-jarige inwoner van de Brandersstad trad vanmiddag toe tot de Orde van Oranje-Nas- sau. Hij kreeg de bronzen eremedaille, die bij deze orde hoort, van burgemeester Reinier Scheeres. Vollebregt heeft dit lintje verdiend met veertig jaar trouwe dienst als pompbediende bij autobedrijf Unique in Vlaardingen, Vlaardingen/Maassluis We schrijven 27 oktober 1989. Met grote snelheid rent SRV- man Frank Schellenboom bejaardentehuis De Wouthof binnen. Hij reageert op hulp geroep op de derde verdie ping, waar een flinke brand is uitgebroken. Ondanks de laaiende vlammen en een dik rookgordijn redt hij met ware doodsverachting een 75-jarï- ge dame uit haar benarde po sitie. Voor zijn heldendaad werd de in Maassluis woonachtige melk boer vanochtend ontvangen door de Vlaardingse burgemees- Maassluis Bij een kettingbotsing op de A 20 ter hoogte van Maassluis zijn gistermiddag zes personenauto's zwaar bescha digd. Het ongeval vond plaats rond half zes op de noordelijke rijbaan ter hoogte van de Boonervlietbrug, toen een automobilist plotseling moest afremmen voor een file. De twee auto's achter hem konden hun voertuig niet meer tijdig tot stilstand brengen en klapten bovenop de voorganger. De auto's daarachter deden eveneens vergeefse pogingen een aanrij ding te voorkomen. Auteur Jan van Hees (rechts) bekijkt het historisch jaarboek met de gebroeders Van der Valk. Dit duo bestiert de oudste slagerij van Vlaardingen. MaassluisHet ontwerp van de antennemast die de PTT bij de telefoon centrale aan de P.J. Trpelstraweg wil bou wen, kan geen genade vinden in de ogen van het college van B en W van Maassluis. De bouwver gunning is geweigerd voor het 55 meter hoge gevaarte. Begin oktober zei de ge meente Maassluis nog geen bezwaren tc hebben tegen het voornemen van PTT Te lecommunicatie. Het bedrijf moest op dat moment echter nog een bouwaanvraag in dienen voor de toren, die vooral bedoeld is voor het au totelefoon verkeer Het voorstel valt burge meester en wethouders bij nader inzien niet mee. Maassluis voorziet proble men met omwonenden, om dat de toren en zijn bevesti gingspunten meer ruimte vergen dan werd gedacht. Volgens een woordvoerder van de gemeente moet de weigering van B en W niet worden uitgelegd als druk middel om de PTT te bewe gen de voorgenomen slui ting van het postagentschap in winkelcentrum Palet te rug te draaien. Het gemeentebestuur steun de twee weken geleden een actie van de plaatselijke Consumentenbond om het agentschap open te houden. De zegsman benadrukt dat deze twee zaken geen ver band met elkaar houden. Schiedam Het aantal Schiedammers dateen beroep doet op het maat schappelijk werk wordt steeds groter. In vijfjaar tijd is de cliëntèle bijna verdubbeld: van zo'n duizend in 1985 naar meer dan 1900 in het af gelopenjaar. Het zijn in overgrote mate de be woners van Nieuwland die bij de Stichting Maatschappelijk Werk Schiedam (SMWS) over de vloer komen. Een derde van de bezoe kers van het kantoor aan het Broers veld was in 1989 afkom stig uit deze wijk. Dat is twee maal zoveel als West, dat met driehonderd cliënten de tweede uitschieter is. In Zuid maakt men daarentegen de minste aanspraak op steun van het maatschappelijk werk dal advies geeft bij relatie- of op voedingsproblemen of bij finan ciële, geestelijke en bed rijfsmatï- ge klachten. Deze gegevens ko men naar voren in het jaarver slag van de SMWS over 1989, dat recent is gepubliceerd. Onbetaalbaar In de termen van deze koste loze, maar onbetaalbare orga- nisa'ie gaat het steeds om psy chosociale problematiek. Met vraagstukken op het gebied van relaties wordt men het meest (23 procent) geconfronteerd. Pro blemen in de privésfeer, aldus de stichting, vragen intensieve en langdurige behandeling. In doorsnee vergt dat zo'n vier maanden. Bij de korte contacten staan moeilijkheden met het invullen van formulieren (twintig pro cent) bovenaan de lijst. In 71 pro cent van de gevallen duurt de hulpverlening niet langer dan een uur. Opvallend is de 'oververtegen woordiging' van de leeftijds groep tussen de twintig en de veertig jaar. Hoewel zij maar een derde deel van de Sehiedamse bevolking uitmaken, vormen zij voor de stichting de helft van de 544 langdurige cliënten. Van elke tien bezoekers, die met een zekere regelmaat de SMWS con sulteren, zijn er zes vrouwen. Bij de groep die frequent het maatschappelijk werk nodig heeft, gaat het ook voornamelijk om de autochtone bevolking. De migranten zijn daarbij een te verwaarlozen aantal. Dat, in te genstelling tot de zogenaamde korte contracten, waarbij de Schiedammers van Turkse ori gine vorig jaar het sterkst waren vertegenwoordigd: 466 personen tegenover meer dan 400 Neder landse en 'slechts' 177 Marok kaanse inwoners. Studie Uit een door de Wetenschaps winkel Rotterdam gehouden on derzoekje is vast komen te staan, dat er geen apart spreekuur hoeft te komen in en voor de wijk Noord. Tevens kwam uit die studie naar voren dat hoe wel het aantal bezoekers in vijf jaar is verdubbeld de bekend heid van de Stichting Maat schappelijk Werk Schiedam „nog te wensen overlaat". Voor de cliënten in het algemeen geldt dat zij of uit eigener bewe ging (33 procent) de weg naar de stichting weten te vinden of door de huisarts (dertig procent) wor den verwezen. Toch vindt de SMWS dat nog te weinig mensen zich op eigen initiatief aanmel den, zeker gezien de landelijke cijfers. Daarom wordt er ge werkt aan een publiciteitsplan, dat in de komende maanden verder gestalte moet worden ge geven. Vlaardingen Geschied kundig onderzoek kan nog wel eens een ander licht op het heden werpen. Dat bleek gistermiddag, toen de histori sche vereniging de veertien de editie van haar jaarboek presenteerde in een zaaltje, dat een groot deel van de Vlaardingers uitsluitend kennen als een consistorieka mer van de Grote Kerk. De rijke geschiedenis van het aanhangsel van het monumen tale kerkgebouw op de Markt is echter een heel andere, vertelde amateurhistoricus Jan van Hees. Vlaardingen Frank Boeijen komt morgenavond voor een op treden naar Vlaardingen. Hij speelt met zijn groep in de Stads gehoorzaal. De man die de natio nale hitlijsten succewvol beklom met Nederlandstalige nummers als Kronenburg Park, Heb me Lief en Zwart-wit is recent be gonnen met een tour door Ne derland. Zijn concert begint morgenavond om kwart^over acht, Hel onderkomen heeft ruim 250 jaar dienst gedaan als het belang rijkste verkoopcentrum van vlees. Het pand was en is klein, maar het stond ruim twee eeu wen bekend onder de prestigieu ze naam Vleeschhallen. De uitleg van Van Hees ver klaarde direct waarom de histo rische vereniging het zaaltje had uitgekozen voor ae doop van het boekwerk. In het meest in het oog springende artikel uit de edi tie van dit jaar gaat Jan van Hees uitgebreid in op de geschiedenis van de Vleeschhallen en de on derlinge banden van de Vlaar dingse slagersfamilies. Dat veel Vlaardingers geen weet meer hebben van dat roemruch te verleden is geen schande. Van, Hees vertelt in zijn boek dat de Vleeschhallen reeds in 1911 hun functie verloren. Enkele jaren later werd de ruimte door Jan van der Linden wel weer in ge bruik genomen voor de verkoop van noodvlees, maar de glorie tijd was toen toch al voorbij. Toen de noodslager in 1940 moest stoppen met de verkoop van het vlees van zieke of ge wonde dieren verloor het pandje definitief zijn functie. Het duur de lot 1969 voordat het na een verbouwing bij de Hervormde' Kerk kon worden getrokken. De kerk mag het zaaltje hebben geannexeerd, gisteren leek het wel alsof de tijden van weleer te rugkeren. Een groot aantal sla gers en ex-siagers was in de voormalige Vleeschhallen aan wezig om de uitleg van Van Hees aan te horen. Bij het horen van een bekende naam klonk het ge roezemoes op en ze knikten in stemmend toen de auteur stelde dat „het ambachtelijke karakter van het slagersvak helaas niet goed zichtbaar meer is". Het eerste exemplaar van het boek overhandigde de schrijver aan Piet en Koos van der Valk, de huidige eigenaren van de oudste nog in bedrijf zijnde sla gerij van Vlaardingen. Hun win kel is al meer dan een eeuw aan de Hoogstraat te vinden. Door de afwezigheid van profes sor C. de Bree lag de nadruk bij de presentatie met name op het artikel, dat Jan van Hees aan de slagers wijdde. Het historisch jaarboek biedt echter meer. Zo schreef de absente De Bree een bijdrage over een onderwerp, waar hij eerder dit jaar een le zing over hield: het oude Vlaar dingse dialect. Het jaarboek, dat voor 35 gulden te Koop is in de boekhandel, wordt verder opgefleurd door jaarverslagen van de Vlaarding se musea en een door Matthijs Struijs opgetekend overzicht van de nieuwsfeiten in 1939 en 1989. 'IOBS weinig reëel' Schiedam Het Instituut Ondersteu- ning Bewoners Stadsvernieuwingswij- ken, kortweg IOBS, kan een uitbreiding met drie personeelsleden wel vergeten. In een brief laat de gemeente Schiedam we- ten vanaf volgend jaar niet meer dan ander- i halve arbeidsplaats extra beschikbaar te kun- nen stellen. j Meer ondersteuning van de vijf stadsvernieu- wïngswijken moet binnen de eigen gelederen S worden gevonden. Vooral aan het opbouw- l werk en in tweede instantie aan debewoners- l deskundigheid en de administratie zou het IOBS meer aandacht willen besteden. Het in- stituut heeft uitgerekend dat zij 140 uur I ruim 3,5 formatieplaatsen erbij moet heb- s ben. Door wat aanpassingen zou de gemeente geld f op tafel moeten leggen voor drie nieuwko- mers: een kleine 200.000 gulden. Daartoe ziet betrokken wethouder Adri Reijnhout echter geen mogelijkheden. Interne verschuivingen vindt men prima, „maar er dient wel voor te worden gezorgd dat extra uren geen perma- nent karakter krijgen", waarschuwt net col- lege van B en W in het epistel aan de overkoe- j pelende bewonersorgansstie. Uit financieel oogpunt vindt Reijnhout het verzoek weinig reëel: „Aan structurele uit- breiding van de personele bezetting met 113 i uur kunnen en willen wij niet geheel tege- moet komen". De wethouder is wel genegen enigszins tegemoet te komen aan de wensen. Vanaf 1 jénuari 1991 krijgt het IOBS er in ie- 1 der geval voor een jaar anderhalve formatie- t plaats bij. Daarna bekijkt de gemeente of die l uitbreiding ook in de toekomst gehandhaafd i dient te worden. Altijo wek*lljk»e aan bieding on ax tra laag geprijadl Wij leveren alle bekende tapijtmerken zoals: Besouw Bergoss Desso Parade Heuga Intertest Silvester Bonaparte Wij gaven schriftelijke garantie tot 7 Jaar. Echte korting, service- meten en leggen gratis. Persoonlijke adviezen, ook bij u thuis. Bei 010-Ï2696O9 voor vrijblijvende offerte. Overgordijnen en vitrage, keuze uit meer dan duizend kleuren en dessins! ■>- Dit alles laag geprijsd, inclusief opmeten en maken! Broer*vest 99 - Schiedam - TêleftMHi OI O-42090O9 1 DONDERDAG KOOPAVOND b" ter Fred van Lier. Hij reikte een exclusieve onderscheiding van het Carnegie Heldenfonds aan de 26-jarige Maasslmer uit. De bronzen medaille is de op één na hoogste onderscheiding van de club, die werd opgericht uit de nalatenschap van de Ameri kaanse grootindustrieel Carne gie. In New York Üet de weldoener een naar hem vernoemde con certzaal bouwen en in Neder land was hij de belangrijkste fi nancier van het Vredespaleis in Den Haag. Carnegie had echter meer pijlen op zijn boog: in zijn wilsbestemming regelde de mil jardair, dat er in verschillende linden een organisatie in het le ven zou worden geroepen die zich zou bekommeren om het lot van 'redders'. „Dappere mensen willen nog wel eens het slachtoffer worden van hun eigen reddingswerk zaamheden", vertelt adjunct-se cretaris P. J.E. van Krimpen van het Carnegiefonds. „Het fonds werd daarom vroeger vaak aan gewend om deze mensen finan cieel bij te staan". Door het verbeteren van de soci ale wetgeving is deze financiële ondersteuning meestal niet meer noodzakelijk, maar het fonds wil heldhaftige medeburgers nog wel in de schijnwerpers zetten. „Dat gebeurt echter alleen in bij zondere gevallen", zegt Van Krimpen. „In een jaar tijd krij gen in heel Nederland hooguit dertig mensen een medaille uit gereikt". Zowel de stichting als de ge meente Vlaardingen is van me ning dat Frank Schellenboom tot de selecte categorie van de 'echte helden' mag worden gere kend. Dat 2ijn reddingsactie geen peuleschilletje was, bleek wel uit de gevolgen voor zijn ge zondheid. De bejaarde dame, mevrouw J.C. Jongenotter, kwam met dé schrik vrij, maar Schellenboom moest wegens ademhalings moeilijkheden in het Holy-zie- kenhuis worden behandeld. Men constateerde een rookver giftiging, maar de Maassluizer kon gelukkig toch na korte tijd huiswaarts keren. Enkele dagen na de brand vatte burgemeester Fred van Lier het idee op om de kloeke melkboer te nomineren vooreen medaille, maar in de tussentijd was het stichtingsbestuur reeds op de zelfde gedachte gekomen. In de burgemeesterskamer werd Schellenboom vanochtend een stemmig geprezen voor zijn hel dendaad. Onder de bewonde raars bevond zich ook mevrouw Jongenotter, die ruim een jaar na dato nog eens haar dankbe tuigingen aan het adres van haar 'redder' herhaalde. Schiedam - Een inbreker zag gistermiddag kans over de daken van de Grofbaan in Schiedam aan zijn achtervol gers te ontkomen. Aanvankelijk werd de man na het stelen van een portemonnee in een huis aan het Broersveld bij de kladden gegrepen door personeel van een bedrijf uit de buurt. Maar hij wist zich weer los te rukken en de benen te nemen. De portemonnee van zijn slacht offer liet hij tijdens de vlucht achter. Bij autodealer Nefkens in de 's- Gravelandsepolder is vanaf het bedrijfsterrein een splinternieu we Peugeot 405 zonder kenteken gestolen. De waarde van de wa gen: 34.000 gulden. Uit de winkel van Verwaaiien aan de Hoogstraat is 1500 gulden aan contanten en cheques gesto len. Een inbreker forceerde de voordeur en brak de kassa open. De schade bedroeg ruim 8500 gulden. Vlaardingen Een inbraak in een bedrijfspand aan de Spoor- singel in zijn woonplaats heeft een 25-jarige Vlaardinger duur moeten bekopen. Hij werd op heterdaad betrapt en werd giste ren voor de officier van justitie geleid. Op het moment dat de man jn de kraag werd gegrepen, had hij al voor zesduizend gulden aan au tocassetterecorders op zak. De fiets, waarmee hij zich naar de plaats van de misdaad had bege ven, bleek eveneens te zijn ge stolen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1