Van der Waal zet makelaar aan dijk r- Kool biedt diëtisten aan bij OR Cincinatti Ontevredenheid over 'fopspeen' Verkoop Blauwe Brug voor één gulden F VLAARD1NGS DAGBLAD SCHIIOAMSE COORANT NIEUWE WATERWEG COURANT Padden- tunnels in polders Van Bommel beschrijft alle panden in de binnenstad Vlaardingen Dieren profiteren van jubileumfeest Ludiek plan oud-voorzitter Beheerscommissie: Reconstruetieconimissie: MOOI WARM 'Uitzondering voor boeren in Lickebaert' Twee gewonden bij aanrijding Twijfels over zuiverings slib in Broekpolder m VRIJDAG 30 NOVEMBER 1990 PAGINA 13 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6,3131 BC Vlaardingen. Postbus 4008,3130 KA Vlaai-dingen. Telefoon: 010- 4343229,4352066,4350557 - sportredactie: 4345209. Telefax: 010-4349754. Schiedam De padden in de polders ten noorden van Schiedam kunnen voortaan tenminste op één plaats zonder levens gevaar de weg 'overste ken'. Op de kruising van de Slimme Watering en de Kerkweg zijn speciaal voor de amfibieën tun nels aangebracht. Door een uitgekiend sy steem worden de dieren min of meer gedwongen van de kunststof buizen onder het wegdek gebruik te maken. Langs de weg is een afschei ding aangebracht waar de padden niet overheen kun nen. De afscheiding leidt hen naar de tunnel, die zo is geconstrueerd dat hij er als een natuurlijke onderdoor gang uitziet. Autoverkeer Mevrouw C.A.M. van Hoek, voorzitter van de Padden- werkgroep Schiedam KNNV, is blij dat de ge meente eindelijk deze lang gekoesterde wens heeft ver vuld. In dc polders worden veel padden het slachtoffer van het autoverkeer. Vooral in het voorjaar tijdens de paddentrek sneuvelen de dieren bij dozijnen. Tot nu toe werd de padden- trek altijd 'bewaakt' door le den van de werkgroep, die tot 's avonds laat het verkeer in de gaten hielden en tot vermindering van snelheid maanden als amfibieën on derweg waren van de ene berm naar de andere. Het werd hoog tijd dat de tun nels er kwamen, meent me vrouw Van Hoek: „Het is heel erg als er ook na tien jaar ploeteren nog beesten voor je ogen worden dood gereden". Proef De tunnels bij de Slimme Watering zijn aangebracht bij wijze van proef. Als ze hun nut bewijzen, komen er waarschijnlijk meer van zulke diervriendelijke voor zieningen inde polders rond Kethel en Spaland. Een van de schaarse monumenten in Vlaardingen: de Visbank aan de Westhavenkade. Vlaardingen De gemeente Vlaardingen hoeft zich nooit meer af te vragen welke waarde de Historische "Vere niging hecht aan panden in de binnenstad. In een 480 pagina's tellend boek werk Bmn-mstadsonderzoek Vlaardingen heeft ing. Bert van Bommel van die vereniging alle gebouwen in het centrum onder de loep genomen. Het boek, volgens Van Bommel een zeer nuttig naslagwerk, wordt verspreid onder ambtena ren en politieke partijen. In het werkstuk pleit hij voor het ma ken van een monumentenveror dening. Met zo'n verordening in de hand zou het historisch erf goed van de stad veel beter kun nen worden verdedigd tegen 'aanvallen' van sloop- en bouw- lustige politici, aannemers en projectontwikkel aars. Cultuurwethouder Arij Maarle- veld vroeg de Historische Vere niging al drie jaar geleden eens op een rij te 2etten wat zij ver staat onder historische gebou wen en wat daarmee zou moeten gebeuren. Maarleveld wilde een einde maken aan de steeds te rugkerende kritiek op het ge mak waarmee de gemeente his torische gebouwen uitlevert aan de sloper. Die inventarisatie ligt er nu. Van Bommel heeft van letterlijk alle panden in de Vlaardingse bin nenstad een beschrijving ge maakt en gemeld welke waarde de Historische Vereniging eraan hecht. Hij sloeg met dat karwei twee vliegen in één klap: hij stu deerde op de nota Binnenstads- onderzoek Vlaardingen af aan de Academie voor Bouwkunst in Rotterdam. Als burgemeester en wethou ders in het vervolg een pand in de binnenstad willen slopen, kunnen zij uit de beschrijving in het naslagwerk meteen afleiden, hoe de reactie van de vereniging daarop zal zijn. Van Bommel: „Als ze bij voorbeeld besluiten dat ze het Weeshuis, om maar eens een bekend gebouw te noe men, gaan slopen dan kunnen ze in deze nota zien, dat wij ons daar niet zonder slag of stoot bij neerleggen". De binnenstad als geheel is een monument, is één van de conclu sies uit het onderzoek van Van Bommel. „Alle panden in de bin nenstad zijn de bouwstenen van dat monument". Behalve het stadhuis en de Visbank zijn er volgens Van Bommel geen af zonderlijke gebouwen die het etiket 'monument' verdienen. „Andere gebouwen hebben niet het belang waarvan je zegt; een minister van welzijn, volksge zondheid en cultuur moet zich daar druk over maken". Als uitgangspunt voor zijn werk heeft Van Bommel de nota Ka rakteristieke Objecten van de gemeente gebruikt. In die nota zijn gebouwen opgesomd, die volgens kenners beeldbepalend zijn voor de stad. Op hoofdpun ten is er volgens Van Bommel weinig verschil van mening tus sen hem en de makers van Ka rakteristieke Objecten. SchiedamDrie diervrien- delijke organisatiesin Schie dam hebben een leuk be dragje overgehouden aan het tienjarig bestaan van de Blauwe Brug. De Padden werkgroep, de Hargahoeve en het Vogel asiel kregen gistermiddag elk 350 gulden van de werk groep die een feestweek in augustus rond het jubileum had gehouden. Eigenlijk viel er niet meer dan 1002 gulden te verdelen, want zoveel bezoekers trok het voor één gulden toegan kelijke evenement. Maar dat vond de werkgroep een 'wat al te lullig bedrag', en dus werd er uit andere mid delen nog wat geld bijgepast. Vooratter Cees de Veld en zijn club zijn tevreden over de opkomst tijdens het twee de lustrum van het wijkont- moetingscentrum aan' het Bachplem, hoewel er wat hen betreft best wat meer publiek had mogen komen. Maar de belangstelling voor iets wat in de Blauwe Brug gebeurt valt in Schiedam- Noord nooit te voorspellen, is de ervaring van De Veld en 2ijn vrijwilligers. „Noord is nu eenmaal een slaapwijk, de mensen klim men naar negen hoog en daar zitten ze dan m die flat. Als ze uit willen, moeten ze eerst met de lift naar bene den en komen ze buiten dan is hun auto gejat", vat Cees dc Veld somber de mentali teit van de buurtbevolking sanqen. Met de omstreden reorgani satie voorde deur, en het ne gatieve imago dat het wijk centrum bij velen heeft, vonden de vrijwilligers van de Blauwe Brug het leuk bij het tienjarig bestaan hun ge bouw ook eens positief on der de aandacht te brengen. Cees de Veld vindt de kri tiek op de Blauwe Brug trouwens nogal willekeurig. „Iedereen weet zich te her inneren dat hier begin jaren tachtig een baldadige jongen met zijn brommer door het gebouw reed. Maar de leuke verhalen kent niemand. Schiedam Verkoop de Blauwe Brug voor de symbo lische prijs van één gulden aan bierbrouwer Heineken en binnen de kortste keren heb je weer een bruisend wijkcentrum. Dat voorstel heeft C. Niessen gekscherend gedaan aan wet houder Bart de Leede. Niessen, die onlangs zijn voorzitterschap van de Beheerscommissie Blau we Brug neerlegde, wees de wet houder welzijnszaken erop dat in Schiedam al eens eerder een markant gebouw voor een sym bolisch bedrag is verkocht en dat alle betrokkenen bij die trans actie garen sponnen. Niessen doelde op de Haven- kerk, het voormalig rooms-ka- thoJieke gebedshuis aan de Lan ge Haven, dat Johan Maasbachs Wereldzending ooit voor één gulden verwierf. De monumen tale kerk, die anders tot de on dergang gedoemd was geweest, werd onder de nieuwe eigenaar weer een drukbezocht centrum. Iets dergelijks staat Niessen voor ogen met de Blauwe Brug aan het Bachplein. Een ervaren ex ploitant aJs Heineken zou er vol gens hem zonder veel moeite een goedlopende gelegenheid van kunnen maken. In ieder geval is de kans groot dat een dynami sche ondernemer beter met de accommodatie uit de voeten kan dan de huidige beheerders en ge bruikers, de gemeente Schiedam en een handvol sociaal-culturele instellingen. Die maken alleen maar ruzie over de toekomstige beheersvorm. Wethouder De Leede zal N les sens suggestie waarschijnlijk niet overnemen. De gemeente heeft al tienduizenden guldens geïnvesteerd in de reorganisatie van het wijkcentrum van Schie- dam-Noord, Niessen zelf had de indruk dat de wethouder van Groen Links zijn voorstel vooral ludiek vond: „Hij kon een glim lach niet helemaal onderdruk ken Serieuzer is de oud-voorzitter van de Beheerscommissie over een ander plan dat hij bij De Lee de heeft gedropt Hij wil dat de gemeente in de Blauwe Brug bij wijze van dankbetuiging een feestje organiseert voor de (ex) vrijwilligers van alle instellin gen die zich de afgelopen tien jaar voor het wijkgebouw heb ben ingezet „Die mensen ver dienen een schouderklopje", vindt Niessen. „Nu de boel op het punt staat ais een zeepbel uit el kaar te spatten is de gelegenheid daar te zeggen" mensen, be dankt". Niessen hield De Leede een oud spreekwoord voor: „Met stroop vang je meer vliegen dan met azijn". Met andere woorden, wil de gemeente zich ook in de toe komst verzekerd zien van good will in Schiedam-Noord, dan doet De Leede er verstandig aan Niessens advies op te volgen. Laat de gemeente het deson danks afweten, dan zet de oud medewerker van de Blauwe Brug het feestje desnoods zelf op poten. Niessen is uit de Beheerscom missie gestapt omdat hij de eer aan zichzelf wilde houaen. De commissie is volgens hem altijd een wassen neus geweest, een or gaan zonder enige werkelijke bevoegdheid. De gemeente heeft al laten weten dat de Beheers commissie bij de reorganisatie zal moeten verdwijnen. Maassluis Het Vlaardingse bouwbedrijf Van der Waal heeft de samenwerking met de Maassluisse makelaardij Maeslanden opgezegd. De twee partijen ontwikkelden enkele jaren geleden het plan om in Maassluis drie kantoren flats te bouwen. De verhuur van het kantorenproject, dat bekend staat onder de naam Koningsste de, laat Van der Waal nu geheel over aan Maesiandens concur rent Roest. De verandering van partner wordt volgens directeur Roelof- Jan van Bruggen veroorzaakt door het succes dat makelaar Roest heeft geboekt bij de aquisi- tie van huurders voor het presti gieuze project. „De makelaar heeft de laatste tijd 1200 vier kante meter grond weten te ver- Ei uren. Dat schept van onlze kant ook verplichtingen in zijn rich ting. Roest heeft nu het exclusie ve recht verworven om het pro ject verder te verhuren". Met de afspraak is een einde ge komen aan de samenwerking, die Van der Waal enkele jaren geleden met Maeslanden aan ging. De plannen werden des tijds met veel ophef gepresen teerd, maar de initiatiefnemers slaagden er niet in om huurders voor Koningsstede te interesse ren. ,,Wij denken dat de markt des tijds nog niet rijp was", zegt de directeur van Van der Waal. „Na verloop van tijd hadden we nog geen enkele huurder. Toen heb ben we tegen de gemeente ge zegd dat we van het plan zouden afzien. Feit is, dat de huurders nu wel belangstelling voor het project hebben". Van Bruggen laat m het midden of het aanvankelijke falen te wijten ts aan de toenmalige part ner Maeslanden. Bij de beslissing om van de bouw af te zien speel de in 1988 ongetwijfeld het gege ven een rol dat het Vlaardingse bouwbedrijf zich diep in de rode cijfers had gewerkt. Nu de kapi taalkrachtige bouwondernemer Aan den Stegge het bedrijf heeft overgenomen van oprichter en naamgever Henk van der Waal is hiervan geen sprake meer. De bouwgigant wil in april 1991 beginnen met de bouw van de drie kantorenflats aan de Uiver- laan. De drie gebouwen, drie verdiepingen hoog en met een totaal verhuurbaar vloeropper vlakte van 3200 vierkante me ter, zijn volgens de directeur vooral geschikt voor kleine tot middelgrote ondernemingen. „De verhuur begint al bij een vloeroppervlakte van vijfen- •Midden-Delfland De in 'Schipluiden gelegen Groene- 'veldsepolder vormt als groe ne bufferzone geen serieuze compensatie voor het verlies van de Oude Campspolder- Zuid, waar het transportcen trum WestJand komt. Tot deze uitspraak is de recon struct ecommissie Midden- Delfland deze week geko men. Door de bouw van het transport centrum op de grens van Maas land en Maassluis ziet de recon structiecommissie, die de groene zone tussen het Waterweggebied en de agglomeratie Delft tegen de verstedelijking moet bescher men, een deel van het natuurge bied verloren gaan. De provincie wïl de Oude Campspolder-Zuid in de toekomst buiten de gren zen van Midden-Delfland laten vallen. De reconstructiecommis sie beschouwt dit als een gropt verlies. Aanvankelijk leken de meeste betrokkenen behoorlijk positief over Het provinciale aanbod, de Groene veldsepolder als com pensatie bij de groene bufferzo ne te betrekken. Uit onderzoek is echter gebleken dat er ver schillende nadelen aan deze op lossing kleven. De totale herin richting van Midden-Delfland die in 2003 klaar moet zijn zou hierdoor met minimaal drie jaar worden vertraagd. Ais de G roeneveldsepplder bij de bufferzone wordt getrokken, heeft dit voor de reconstructie commissie bovendien als nadeel dat zij in de praktijk nog geen zeggenschap verwerft over de inrichting van het gebied, De commissie kan hooguit met de gemeente Schipluiden en de pro vincie afspraken maken over wat er in de polder wel en niet mag gebeuren. De Schipluidense wethouder Cees van Leerdam merkte deze week trots op dat deze gemeente er altijd in is geslaagd de polder mooi groen te houden. „En dat wil ik ook nog een poosje zo hou den". In het provinciale aanbod mag de reconstructiecommissie als compensatie voor haar ver lies derhalve een gebied groen houden dat al groen zou blijven. Vlaardingen De Vlaar dingse wethouder Aart Kool (CDA) heelt de onderne mingsraad van het met slui ting bedreigde bedrijf Cinci natti Milacron zijn diensten aangeboden. De wethouder voor werkgele genheid denkt het personeel hulp te kunnen bieden in con tacten met het arbeidsbureau en bij het vinden van een nieuwe baan. De OR heeft nog niet op het aan bod van Kool gereageerd. Zijn collega-wethouder Agnes van Ardenne (economische zaken) heeft bij de slijpmaehinefabriek al wel een gesprek gehad met de Amerikaanse directeur Brec- kenriefge. Maar dat was slechts om zich te laten voorlichten over de penibele situatie van het be drijf. De OR heeft nog hoop het bedrijf te kunnen verkopen, Volgens OR-voorzitter Wiebe Gouma zouden vier of vijf bedrijven se rieuze belangstelling hebben voorde produktielijn van het be- d rijf. De OR sluist die informatie door naar het Amerikaanse moederbedrijf. Lukt de missie van de OR met, dan staan de honderdveerlig werknemers over een poosje op straat. Vol- a gende week dinsdag bespreekt het personeel het sociaa 1 plan. „Bij Cincinatti werkt hoog ge- 2 kwalificeerd personeel", zegt g wethouder Van Ardenne. „Wij weten dat er in de regio bedrij- ven in de metaal zijn, die zitten g te springen om goeie krachten", g Kool wil met name via de Indus- triële Kring Vlaardingen onder- 2: nemers wijzen op dat potentieel aan hoog geschoolde krachten, dat mogelijk binnenkort be schikbaar komt. „Wij willen in een preventieve sfeer bezig zijn", zegt de wethouder. „Eens kijken of er bemiddeling tot stand kan worden gebracht". Als het tot bij Cincinatti tot sluiting komt, wil wethouder Aart Kool proberen het hoog gekwalificeerde personeel ei ders aan de slag te helpen. ATH4N* H, v. Kooij showroom Oosthavcnkade 14 .r Vlaardingen 4343213 Vlaardingen/Maassluis De laatste tien jaar was de reeonstruettecommiste ver plicht een bod uit te brengen als boeren hun bezit in Mid den-Delfland wilden ver kopen, maar binnenkort komt einde aan deze rege ling. De boerenstandsorganisaties willen, dat er een uitzondering wordt gemaakt voor de dioxi ne-boeren in het Liekebaertge- bied. Deze Avig-regeJing, de alge mene vergoeding in geld, werd destijds ingesteld om de boeren in het gebied schadeloos testel len voor de herinrichting van het gebied. Veel landbouw gronden hebben in de afgelo pen jaren een recreatieve be stemming gekregen en deze ontwikkeling gaat de komende jaren nog door. De landbouworganisaties be grijpen dat de reconstructie commissie nu van de financiële regeling af wil. Zij delen de me ning dat de regeling is achter haald, omdat de reconstructie al jaren aan de gang is. Ieder een heeft er tien jaar lang ge bruik van kunnen maken en ruim de tijd gehad te beslissen of hij in het "nieuwe' Midden- Delfland wil blijven of niet De situatie ligt echter anders voor de boeren in het door de dioxine-vervuiling getroffen Lickebaerigebied, menen de standsorganisaties. Zij vinden dat er een aparte regeling voor deze ondernemers moet ko men. Daarmee sluiten ze zich aan bij de dioxine-begeleidingscom missie. Die wil eveneens dat de boeren, vanwege de bijzondere omstandigheden waarin ze verkeren, in de toekomst de mogelijkheid moeten hebben hun eigendommen aan de re constructiecommissie te verko pen. De regeling zou moeten wor den verlengd tot het moment waarop aan de onzekere situa tie voor de agrariërs een eind is gekomen. In het algemeen wordt er vanuit gegaan dat dit pas eind 1993 het geval is, als de Afvalverwerking Rijnmond de nieuwe rookgasreinigers heelt geplaatst. Tot datmomentgeldt er een verkoopverbod voor zuivelprodukten uit het Licke baerigebied. Naar aanleiding van de dioxi ne-affaire boden vrijwel alle boeren in de Lickebaertpolder vorig jaar hun eigendommen te koop aan bij de reconstructie commissie. Uiteindelijk blijken er slechts twee te 2ijn die ten gevolge van de dioxine-affaire het gebied willen verlaten. Dat komt onder meer omdat het bod dat het ministerie van landbouw, natuurbeheer en visserij heeft gedaan zo slecht is dat het voor de boeren prak tisch onmogelijk is weg te trek ken. Nog altijd kunnen zo'r tien bedrijven in de polder niet normaal werken door de dioxi ne in de koemelk. Hun produk- ten worden apart verwerkt. Daarvoor krijgen ze een ver goeding van het ministerie. tachtig vierkante meter. Grotere bedrijven kunnen bijvoorbeeld een hele verdieping van 300 vierkante meter huren". Voor Koningsstede bestaat voor al belangstelling bij de plaatselij ke ondernemers. Waarom zij zich nu wel en destijds niet in Koningsstede willen vestigen, is ook voor Van Bruggen slechts gissen. „Het kan zijr» dat sommi gen destijds nog vastzaten aan een huurovereenkomst. Wel licht zijn de economische voor uitzichten voor deze bedrijven ook verbeterd". De Vlaardingse ondernemer verwacht overigens niet dat Ko ningsstede zich zal ontpoppen tot een belangrijke stimulator van plaatselijke werkgelegenheid. „Er zuilen echt niet veel bedrij ven uit Rotterdam op het idee komen om zich in Maassluis te vestigen", denkt hij. „In eerste instantie zal de belangstelling toch van de plaatselijke onder nemers moeien komen". Van Bruggen verwacht, dat de eerste ondernemers het nieuwe kan toorgebouw in het voorjaar van 1992 kunnen betrekken. Vlaardingen Bij een aanrij ding ter hoogte van de kruising van de Burgemeester Verkade- singel en de Sporüaan zijn giste ren twee Vlaardingers gewond geraakt Een 50-jarige bestuur der en een 18-jarige passagier van een'achteropkomende auto zijn opgenomen in het Holy-zie- kenhuis. Het, ongeluk gebeurde toen de 50-jarige bestuurder op de Bur gemeester Verkadesingel plotse ling keerde. Bij deze manoeuvre zag hij een achteropkomende auto over het hoofd. Ondanks krachtig remmen kon de chauf feur van de laatste auto een aan rijding niet meer voorkomen. De materiele schade Is groot. Vlaardingen De Algeme ne Inspectie Dienst (AID) stelt een onderzoek in naar de herkomst van het zuive ringsslib, dat vorige maand is uitgereden op landbouw gronden in de Broekpolder. Dat melden burgemeester en wethouders in antwoord op vragen van het SP-raadslid Remi Poppe, De AID, een dienst van het mi nisterie van binnenlandse zaken die is belast met het toezicht op akkerbouw, heeft monsters van het gestorte slib laten nemen. Die monsters worden momen teel geanalyseerd. SP'er Poppe trok aan de bel, om dat hii ernstige vermoedde dat het slib verontreinigd was en il legaal werd gestort. Naar zijn zeggen verspreidde het een rioollucht. De gemeente twijfelt, blijkt uit de beantwoording van de vra gen, net als Poppe aan de her komst en de zuiverheid van het slib, dat op 19 oktober in de pol der werd gestort. De chauffeur van de vrachtwagen het die dag papieren zien waaruit zou blij ken, dat het slib afkomstig was van een zuiveringsinstallatie na bij 's Hertogenbosch. Volgens de gemeente staat echterenet vast, at certificaat dat de chauffeur liet zien bij de lading hoorde.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1