Abortuskliniek eist straatverbod tegen actiegroep KPMG krijgt waardering voor 'baanbrekend' werk Tracé Betuwelijn eind 1991 bekend Basiseducatie is maatwerk' ROTTERDAMS NIEUWSBLAD Conclusie op forum: toko-denken loopt ten einde as Wethouder E. Hallensleben: WITTE BEDJESFEEST SWINGEND SPEKTAKEL Illegale videobanden in beslag genomen ARCHIEFMEDEWERKER VERDACHT VAN VERDUISTEREN DOCUMENTEN Carnaval weer in stadion Feyenoord In hoger beroep zelfde straf voor steekpartij Politie vindt wapens in woning ZATERDAG 1 DECEMBER 1990 PAGINA 19 Stadsredactie: Postbus 959,3000 AZ Rotterdam. Telefoon 010-405.65.00. Telex 22215. Telefax 010-404.73.51. Rotterdam Natuurlijk is een gemeente goed vergelijk baar met een particulier be drijf. Loco-burgemeester Pim Vermeulen ziet beslist veel overeenkomsten. En hij was gistermiddag in zijn sas, dat het organisatiebureau KPMG Klynveid aan veran deringsprocessen in het bedrijfsleven enkele ideeën heeft ontleend, die de ge meente goed kan gebruiken bij de sociale vernieuwing. Vermeulen was daar dankbaar voor. Maar hij maakte van de ge legenheid gebruiken om duide lijk voor het .voetlicht te bren gen, dat als een gemeente en een bedrijf vergelijkbaar zijn, het omgekeerde ook het geval zal zijn. Met andere woorden, dat een gemeente dan heel nuttige adviezen kan geven aan het bedrijfsleven. „Wij kunnen hel bedrijfsleven leren dat het een verantwoorde lijkheid heeft voor positieve ac tie ten opzichte van minder heidsgroepen, dat het een ver antwoordelijkheid heeft voor kinderopvang, voor woon werkverkeer". Vermeulen bracht dat naar vo ren, nadat hij het rapport 'Socia le vernieuwing: tussen droom en daad' in ontvangst had genomen. Het is het resultaat van een stu die van KPMG naar de metho diek, waarop de gemeente de so ciale vernieuwing uitdraagt. KPMG-onderzoeker Leo van den Hoek: „Ik was bij het lezen enorm onder de indruk van het plan van aanpak van B en W. Maar we hebben in ons onder zoek niet gekeken naar de in houd. We hebben ons beperkt tot de richting die de gemeente in wil, vanuit onze veranderkundi- ge optiek". Het organisatiebedryf, dat 75.ÜÜ0 werknemers heeft in de wereld, van wie 300 m Rotterdam, be veelt de gemeente Rotterdam een voorbeeldgedrag aan, meer aandacht voor gedragsverande ringvan ambtenaren. Ook is het nodig de sociaal gewenste ont wikkelingen, meer dan nu het geval is. 'vrij' te laten zodat een 'creatieve chaos' kan ontstaan. „Een chaos, die als ze echt crea tief is, vanzelf weer leidt tot een nieuw evenwicht, orde en rust", aldus KPMG-voorzitter W.J. van den Bosse. Balans Een accountantsbedrijf dat zich zó In de sociale vernieuwing ver diept, dat is bijzonder, oordeelde hoofdredacteur Jan Prins van het Rotterdams Nieuwsblad, Hij leidde een forumdiscussie over het onderwerp en concludeerde dat KPMG 'baanbrekend werk1 heeft verricht. „Toen ik het rap port las, kreeg ik echt de indruk dat ze het serieus menen", zei Prins. Hij is benieuwd, of KPMG over twee jaar een soort 'balans" kan opmaken in hoeverre de so ciale vernieuwing in Rotterdam vorm heeft gekregen. Rotor-voorzitter Willem Brou wer bracht naar voren dat ook het bedrijfsleven een grote ver antwoordelijkheid heeft voor so ciale vernieuwing, met name op het terrein van werkgelegen- Forumleider Jan Prins, geflankeerd door Leo van den Hoek en Coos Rijsdijk aan zijn rechterzijde eh Luub Hafkamp en Willem Brouwer aan de andere kant van het KPMG-panel. heid. Voorzitter Coos Rijsdijk van de deelraad IJsselmonde zei dat hij zeer beslist nog met KPMG zal overleggen over ad viezen, die specifiek zijn uitge bracht over de ouderenzorg in zijn deelgemeente. „Prima sug gesties doen ze", was Rijsdijks eerste reactie. Luub Hafkamp van de landelij ke commissie-Schaefer zei dat de burger niet mondig moet worden gemaakt, maar al mon dig is, en dat juist daarom de poli tiek naar de burger toe moet om te horen welke oplossing die burger heett voor maatschappe lijke problemen. Het forum was het ermee eens dat iedereen over zijn eigen grenzen heen moet kijken, wil het met de sociale vernieuwing wat worden. „Het toko-denken loopt ten einde", concludeerde Jan Prins. Barendrecht De Neder landse Spoorwegen gaan er vanuit dat het ministerie van verkeer en waterstaat eind volgend jaar een besluit neemt over het tracé van de nieuwe goederenspoorlijn die de Rotterdamse haven bij Sliedrecht met de zogeheten Betuwelijn moet gaan ver binden. Dat heeft projectlei der W.J. Copier van de NS gisteravond in Barendrecht bekendgemaakt. De vertegenwoordiger van de spoorwegen sprak tijdens een in formatie-bijeenkomst in de plaatselijke Bethelkerk over de plannen van de NS in Baren drecht. Naast de aanleg van een goederenspoorlijn wordt de IJs- selmondse gemeente in de toe komst ook getroffen door een uitbreiding van de bestaande spoorverbinding tussen Botter dam en Dordrecht en door de komst van de hogesnelheids- spoarlijn (TGV). Op donderdag 10 januari zal de NS een startnotitie voor de aan leg van de goederenspoorlijn ter visie leggen Een zogeheten mi lieu-effect-rapportage moet uit wijzen of de goederentreinen in derdaad door Barendrecht kun nen gaan rijden. Volgens één Den HaagDe Haagse kort-gedingrechter mr. A.H. van Del den twijfelt er aan of de dames van de 'Stichting Michael, Red het leven' op de juiste plaats hun weerzin tegen abortus ken baar maken. Van Delden behandelde gisteren het geding dat door de directie van de Rotterdamse Dokter W.F Stormkliniek is aange spannen tegen leden van de Stichting Red het Leven. In dat geding eist de kliniek dat het de actievoerders verboden' wordt binnen een straal van 250 meter van de aan de Ebenhae- zerslraat gevestigde kliniek te betogen Aan overtredingen zou een dwangsom van 1000 gulden verbonden moeten worden. ..Kunt u met beter op het Bin nenhof gaan staan?", richtte Van Delden zich aan het eind van de zitting tot leden van de stichting. De directie van de kliniek bracht in dat de actievoerders door hun wijze van betogen de rechten van de medewerkers van de kliniek en die van de pa- tienten met voeten treden. Pa- tienten worden zelfs plastic foe tussen en bloederige foto's voor gehouden. De betogers zijn bo vendien de kliniek binnenge drongen. Biddend en zingend bewogen ze zich door de kliniek, ..Deuren werden geblokkeerd en ze zijn op de grond gaan lig gen. Daarnaast werd een mede werkster zelfs met lichamelijk geweid bedreigd. Eén van de ge daagden heeft deze medewerk ster getrapt en naar de keel ge grepen, om zodoende ook in de behandelingskamers van de kli niek binnen te kunnen komen", verhaalde de advocaat van de kliniek, mevrouw mr. D. Glau demans, tijdens de zitting over een gebeurtenis op 9 augustus Schade Glaudemans verzekerde dat de vrouwen die naar de kliniek ko men het beslist niet makkelijk hebben met hun besluit om abor tus te plegen. „Het besluit om zwangerschapsonderbreking toe te passen, wordt pas genomen na afweging van andere mogelijk heden". Als het besluit eenmaal is genomen, zouden de vrouwen beslist niet liggen te wachten op de acties van de Stichting Red het Leven. Er ontstaat volgens Glaudemans zelfs psychische schade bij de slachtoffers 'waar gedaagden zich overigens van bewust zijn'. „Een en ander kan best heel las tig zijn voorde vrouw", reageer de mr. P.W. Smits, raadsman van Red het Leven. „Maar dat is nu juist de bedoeling. Ze moeten er pp gewezen worden dat het niét kan en mag wat ze hebben besloten", Smits verweerde zich tegen de eis van de kliniek om zijn cliënten te verbieden binnen een straal van 250 meter van de kliniek te laten betogen. „Het heeft geen zin om op het Binnen hof te gaan staan. Er moet daar actie gevoerd worden waar de vrouwen worden geaborteerd", aldus Smits. Hij beriep 2ich verder op het al gemeen in de wet verankerde recht op vrije meningsuiting. „Het recht op vrije meningsui ting wordt hier door niemand betwist", richtte Glaudemans zich tot haar collega. „De rech ten van anderen mogen niet met voeten worden getreden". De advocaat doelde hiermee op de wijze waarop de patiënten bena derd worden. Van Delden doet 14 december definitief uitspraak. Rotterdam -„Basiseducatie is maatwerk, voor iedereen die specifieke leerwensen heeft moet er een mogelijk heid zijn". Dat zei wethouder onderwijs E. Hallensleben (PvdA) gister middag bij de officiële start van de Stichting Basiseducatie Rot terdam. Basiseducatie -er is nog steeds geen eenvoudiger woord voor- biedt alfabetiseringscur sussen aan en helpt bij het verbe teren van de sociale en taalvaar digheid van Rotterdammers. Wethouders Hallensleben wees de genodigden er tijdens een feestelijke boottocht op de Maas met de radarstoomboot De Ne derlander op dat de Stichting Basiseducatie een mijlpaal is in de ontwikkeling op weg naar één Regio Rotterdam College, waar allerlei opleidingstrajecten onderdak kunnen vinden. On langs bekeek de commissie on derwijs in het Britse Huil nog hoe zo'n Regio College eruit zou kunnen zien. De huidige Stich ting Basiseducatie zelf is al een samenvoeging van allerlei klei nere initiatieven die tot 1 okto ber her en der in de stad beston den. Volgens wethouder Hallensle ben kan basiseducatie een opstap zijn tot volwassenedueatie, cur sussen en beroepsopleidingen dus. „Maar het hoeft niet. Het is in Rotterdam nadrukkelijk niet de bedoeling om volwassenen educatie -en basiseducatie in het bijzonder- te verschralen tot de economische arbeidsmarktge richte functie". Niet alleen aan bieden wat de bedrijven vragen dus. „We moeten ook de andere groepen -autochtonen, langdu rig werklozen, allochtone vrou wen en migranten van de eerste generatie- niet vergeten", aldus Hallensleben gistermiddag. Rotterdam In samenwerking met Burna/Stemra heeft de poli tie een 38-jarige Rotterdammer aangehouden. Hij verspreidde in de Beverwaard vanuit zijn auto illegale videobanden. Na huis zoeking werden in totaal zo'n driehonderd banden m beslag genomen. Ook werd in zijn woning video- copieerapparatuur aangetroffen, alsmede siag- en steekwapens, rond de 26 kilo vuurwerk en ille gale lottoformulieren. Alles is door de politie meegenomen. De verdachte is in verzekering ge steld Rotterdam Een werknemer van het gemeente-archief in Rotterdam heeft een groot aan tal documenten en prenten uit het archief weggenomen en ver kocht aan antiquariaten. De exacte hoeveelheid en waar de daarvan is niet bekend. Wel is inmiddels met diverse opkopers een regeling getroffen, waar door de vermiste stukken terug kunnen keren naarhetgemeen- te-archief. De werknemer is door de leiding geschorst en de ontslagprocedure is in gang ge zet. De verduistering kwam aan het licht toen een Rotterdamse anti quair de afgelopen week een uit zonderlijke prent aanbood bij h et gemeente-archief. De dienst doende medewerker kwam de prent bekend voor, maar hij zocht tevergeefs. Zo is de zaak aan het rol Jen gekomen. De anti quair had denaam van de vrouw opgeschreven die de prent bij hem te koop had aangeboden en daardoor was het voor de Rotter damse politie een koud kunstje om achter de identiteit van de verdachte te komen. Tegenover de recherche bekende hij nog meerdere verduisteringen. Tweeduizend kinderen uit scho len voor speciaal onderwijs, kin derdagverblijven en gezinsver vangende tehuizen waren giste ren naar de Doelen gekomen voor het Jaarlijkse Witte Bedjesfeest. Bassie en Adriaan namen de pre sentatievan de feestochtend voor hun rekening. De kinderen geno ten zichtbaar en dansten en wie belden uitbundig mee op hun stoel. Tijdens de belangeloze op tredens van diverse artiesten klommen sommige kinderen spontaan het podium op, om on der luid handgeklap mee te dan sen op de muziek. Vorig jaar nog zag de organisatie van het Witte Bedjesfeest, waar kinderen vroeger letterlijk met bed en a! naartoe kwamen, het somber in. Recreatie Rotterdam kreeg geen geld meer van de ge meente voor het festijn. Dankzij het Rotterdamse bedrijfsleven, dat de huur van de Doelen en de kadootjes voor de kinderen voor zijn rekening nam, kon het evene ment echter ook dit jaar door gang vinden. Het enige aandeel van de gemeente is dat zij de con tinuïteit van het feest waarborgt. „Het zou ideaal zijn als de ge meente garant zou willen staan voor de financiële kant van de zaak", aldus organisator Bram Roodbergen. Het hoogtepunt van de ochtend was de komst van Sinterklaas en zijn pieten. Veel kinderen kwa men het podium op, totaal niet gehinderd door enig gevoel van angst. Uitbundig zongen ze sa men met de pieten een zelfge maakt Sinterklaaslied. Aan het einde van de ochtend kreeg ieder kind een zak met lekkernijen en wat speelgoed van de Goedheilig- man. van de varianten zal er vanaf het rangeerterrein Kijfhoek bij" Heerjansdam een 'lus' om het verkeersknooppunt Vaanplein (kruising van de rijkswegen 15 en 29) bij Barendrecht gaan lo pen. Het traject wordt in oostelij ke richting vervolgd langs de rijkswegen 15 en 16 naar Ridder kerk en aansluitend naar de Al- blasservvaard. Als de NS de hui dige planning kan halen, dan wordt in 1993 gestart met de uit voering van het project, De spoorwegen denken de Betuwe lijn in 1998 te kunnen afronden. De NS wil halverwege volgend jaar al beginnen met de verdub beling van de huidige spoorver binding tussen Rotterdam en Dordrecht. Deze lijn moet vol gens de plannen al in J996 ge reed zijn. De TGV zal naar ver wachting twee jaar later, in 1998, kunnen gaan rijden. De Baren- dreehtse wethouder Leen Kok (CDA) gaat er vanuit dat de flits trein door zijn gemeente ten oos ten van rijksweg 29 gaat rijden. Tijdens de gisteravond in Baren drecht gehouden informatie avond, die werd bezocht door zo'n vierhonderd mensen, bleek dat er nog heel wat vragen leven over de plannen van de NS. Pro jectleider WJ. Copier gaf toe nog weinig concrete zaken te kunnen melden. „Veel is nog on bekend. Er moet heel wat wor den onderzocht", sprak de NS- wourdvoerdei R. Broertjes, bewoner van de aan de spoorlijn grenzende Stations weg, had een duidelijke oplos sing voor ogen. „Half Baren drecht moet straks de grond in met al die tunnels. Waarom stop pen we de treinen zelf eigenlijk niet onder de grond? Dan zijn we gelijk van die gevaarlijke stoffen en al het gezeur af". Volgens wethouder Kok is die weg 'he laas niet te bewandelen'. Rotterdam Het stadion Feye noord zal zaterdag 2 februari (een week voor het 'echte' carna val) opnieuw het decor zijn voor het carnavalsfeest van het Car- navalsverband Rotterdam-Zuid. Begin dit jaar werd dat stedelijk carnaval in het kader van Rot- terdam-650 voor het eerst met succes gevierd. Er kwamen tweeduizend bezoekers. Voor het Kuip-earnaval Rotter- dsm-651 wordt naast het stadion een grote tent opgebouwd, die wordt verbonden met de hal en de zaal op de begane grond van het stadion. Daardoor is er meer ruimte voor dansen en hossen. Hoogtepunten in het program ma noemen de organisatoren de optredens van Vader Abraham en Arie Ribbens. De acht in het Carnavalsver- band Rotterdam-Zuid samen- werkende verenigingen willen graag dat ook carnavalsvereni gingen van de rechter Maas oever aansluiting zoeken bij hun overkoepelende club, zodat te zijner tijd In Rotterdam één gro te carnavalskoepel ontstaat. Toegangskaarten voor het feest, die vijftien gulden per stuk kos ten, zijn vanaf half december verkrijgbaar bij de aangesloten verenigingen en bij het ACR-be- spreekbureau aan de Witte de WEthstraat25. Den Haag/Rotterdam Voor het neersteken van een stadge noot is een 29-jarige Rotterdam mer in hoger beroep veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf, waarvan acht maanden voor waardelijk. De man stak op 25 september een man neer met wie hij enkele weken daarvoor ruzie had gehad over een lening van vijftig gul den. Bij die gelegenheid had de man enkele klappen ontvangen. Hij voelde zich daardoor zo bele digd dat hij enkele weken later revanche nam door zijn oppo nent met een mes in de buik te steken. Volgens getuigen in het koffiehuis gebeurde dat op een moment dat het slachtoffer zat te slapen. De rechtbank in Rotterdam had in eerste instantie eveneens 24 maanden gevangenisstraf opge legd. waarvan acht maanden voorwaardelijk. De man was daartegen in hoger beroep ge gaan, Rotterdam In zijn woning aan het Dijkje (Bolnes) in Rotterdam is een 26-jarige man aangehou den, In en om zijn huis werden vuurwapens, een grote hoeveel heid munitie, verdovende mid delen, een splinternieuwe perso nenauto nog zonder kenteken, kentekenbewijzen en auto-on derdelen aangetroffen. Het ver moeden bestaat dat het meeste afkomstig is van diefstal. De Rotterdammer is gisteren voor geleid aan de officier van justitie,

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1