B en W kiezen voor nieuw zwembad 'Noodregels kinderopvang gemiste kans' Opvangklas is uitkomst voor migrantenkinderen Golfcrisis beroert ook Viaardingse activisten Bouw Jumbo Trade Center van start Huis-aan-huis- bladen ruziën voor rechtbank Hongaarse molenaar bezoekt Schiedam Zwemmen duurder, kop koffie gratis v;^i. yiAARDI SBA8BIAD SGHIEBAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT NAM mag boren inde Broekpolder ;rrtgm Scholieren opnieuw 't haasje MOOI WARM smeden jilanli Clubhuis besmeurd Tram overrijdt fietser (21) DiNSAG 4 DECEMBER 1S90 PAGINA 11 Recjlonale redactie: Brede Havenstraat 6r 3131 BC Vlaardingen. Postbus 4008, 3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229,4352056,4350557- sportredactie: 4345209. Telelax: 010-4349754. Schiedam Het Jumbo Trade Center aan de Burgemeester Honnerlage Gretclaan staat de finitief in de steigers. Na een maandenlange, door ambtelij ke instanties veroorzaakte ver traging, wordt aanstaande maandag 12 december begon nen met de bouw van dit nieu we project van ondernemer George Toth. Distillateur W. Dirkzwager geeft het startsein. Toth verbouwde eerder met succes het voormalige rusthuis aan de Tuinlaan tol kantoren centrum. Niet voor niets heeft hij bij de start van zijn project in Nieuwland een glansrol toe bedeeld aan een prominente distillateur. De geschiedenis van zowel het Lanvasterrein» waar het JTC moet verrijzen, als het aangrenzende Bols- complex (door Toth inmiddels aan de gemeente verkocht), is nauw verbonden met de Schie- damse jene verind ustr ie. Museum In ruil voor zijn aanwezigheid krijgt Dirkzwager enkele oude gebruiksvoorwerpen uit de Bols-fabrieken. Ze zijn be stemd voor het Nationaal Ge distilleerd Museum, waarvan Dirkzwager voorzitter is. In het Jumbo Trade Center zal overigens geen druppel jene ver worden verhandeld. Het bovenste deel van het vier mil joen gulden kostende pand is bestemd voor kantoren en op de begane grond worden twee showrooms gevestigd, één voor Rolls Royees en andere peper dure automobielen en één voor inboedels Delegatie George Toth ontvangt op de bouwplaats ook een bestuurlij ke delegatie uit Kiskunhalas. De burgemeester en twee wet houders uit deze Hongaarse stad waarmee Toths han delsonderneming Hit nauwe banden onderhoudt krijgen pit handen van de PTT een splinternieuwe telefooncentra le voor hun gemeente. De start van de bouw van het Jumbo Trade Center betekent dat de gemeente Schiedam bin nenkort kan beginnen met het slopen van het voormalige Bolscompïex en het realiseren van een woningbouwplan op de vrijkomende grond. Dit bouwplan was onderdeel van de transactie met Toth. Schiedam Jos Gunneweg mag volgende week een dagje op stap met een Hongaarse mo lenaar. De directeur van de Sehiedamse molenstichting krijgi maandag de molenaar van de Hongaarse stad Kiskun halas op bezoek. De molenaar maakt deel uit van een gezelschap Hongaren dat naar Schiedam is gehaald door de Sehiedamse onderne mer George Toth. Ze komen op zakenbezoek bij Toths Hon gaarse handelsfirma Tot voor vorige week, toen Toths invitatie bij Gunneweg arn veerde, wist de Sehiedamse molen expert nauwelijks dat er molens staan m Hongarije. Hel aantal molens, en de bouwkun dige staat er van. zijn Gunne weg volledig onbekend. Hij is daii ook benieuwd of de Oost- europeancn deze monumenten van industrieel erfgoed net zo enthousiast beheren als Neder land Het Hongaarse bezoek be schouwt de Sehiedamse des kundige als een welkome gele genheid. deze lacune m zijn kennis op te vullen. Het is be paald met de eeiste keer dat Gunneweg een buitenlandse delegatie op Dc Palmboom om vangt Sinds de wederopbouw van deze in 1901 uitgebrande molen van start ging hebben bezoekers uit het buitenland regelmatig blijk gegeven van hun belangstelling. De belangrijkste sponsor van dc wederopbouw is ook een buitenlands bedrijf. De Ameri kaanse onderneming Rose- mount, die een vestiging heeft in Schiedam, heeft er ai veie tienduizenden guldens m ge stoken Pikant is dat uitgere kend George Toth Gunneweg met een geestverwant in con tact brengt De verstandhou ding tussen de ondernemer en de molen beheerder is een hole tijd zeer koel geweest. Eén van Toths voormalige eigendom men, de hoge grauwe Bols-silo aan de Noord vest, bedierf vol gens Gunneweg volkomen het visuele effect van de in restau ratie zijnde Palmboom aan de overkant van het water. Gunneweg was bepaald niet blij met Toths aankondiging dat hij een kantorenflat en een hotel in de silo wilde vestigen. Dat plan is tot Gunnewegs op luchting inmiddels van de baan. Toth heeft de silo ver kocht aan de gemeente, en die gaat het 45 meter hoge gevaarte slopen Vlaardingen De Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) mag drie jaar lang in de Vlaar- dingse Broekpolder proefborin gen verrichten naar olie en aard gas. Burgemeester en wethou ders hebben daarmee ingestemd. De NAM meent op grond van eerdere onderzoeken, dat onder het giftige havenslib in de polder olie of gas is te vinden. Het is niet voor het eerst dat de NAM bij de gemeente aanklopt met de vraag proefboringen te mogen doen in het recreatiege bied. In februari 1986 deed de maatschappij al eens een soort gelijk verzoek. B en W gaven toestemming, maar de NAM zag voorlopig van proefboringen af, omdat andere locaties interes santer waren. Maar nu is er her nieuwde belangstelling. De voorwaarden die de gemeen te destijds stelde, zijn in vier jaar niet veranderd. De boorinstalla ties moet .goed achter bomen en struiken worden verstopt. Als de NAM geen interessante vond sten doet, moet het terrein na af loop van de proeven opnieuw worden beplant. Vindt de NAM wel belangwekkende olie- ol gasvoorraden, dan wil de ge meente over drie jaar bezien ol de exploitatie daarvan kan wor den ingepast in haar eigen plan nen met de Broekpolder. Vlaardingen Het begeleid zwemmen voor ouderen in het Kolpabad wordt aanzienlijk duurder. Voor een kmpkaart voor negen badbezoeken betalen ouderen voortaan dertig gulden. Om het leed van de prijsverhoging wat te verzachten, krijgen zij na afloop van het zwemmen een gratis kopje koffie in bad paviljoen Plons. Het tarief van dertig gulden voor negen bezoeken gaat ook gel den voor moeders die met hun peuters naar zwemles komen. Die betaalden tot dusverre gewoon 2,30 gulden voor e^n kaar tje. Ouderen konden tegen gereduceerd tarief een duik nemen. Zij betaalden 1,45 gulden. Omdat beide groepen veel toezicht nodig hebben, vindt de ge meente een prijsverhoging gerechtvaardigd. Voor ouderen, die onder begeleiding zwemmen is de prijsverhoging het grootst. Voor de prijs die zij straks voor een knipkaart voor negen be zoekjes neertellen konden zij tot nu toe twintig keer naar het Kolpabad, en dan hielden zij nog een gulden over. Zwemmen wordt voor hun dus ruim twee keer zo duur. Als pleister op de wonde krijgt wie daar prijs op stelt gratis een kopje koffie. Vlaardingen Een nieuw zwembad in Vlaardingen komt op de plaats van het huidige Kol pabad of op de plek waar nu nog het vroegere recreatiegebouw van kunstmestfabriek Windmill staat. Burgemeester en wethou ders hebben de werkgroep Zwembaden opdracht gegeven de voor- en nadelen van die bei de keuzes op een rij te zetten. Re novatie van het Kolpabad lijkt definitief van de baan. Het huidige zwembad aan de Broekweg is naar de mening van het gemeentebestuur verouderd en het exploitatietekort van 1,2 miljoen gulden per jaar achten BenW niet acceptabel. Welis waar vergt een nieuw zwembad een investering van ongeveer twaalf miljoen gulden, maar het gemeentebestuur verwacht dat geld te kunnen terugverdienen. Het jaarlijks verlies zou bij nieuwbouw kunnen worden te ruggebracht tot een miljoen gul den Het plan om een deel van het buiten terrein van het huidige Kolpabad bij sloop en vervan gende nieuwbouw te bestemmen voor woningbouw is van de b$an. Dat stelt de werkgroep Zwembaden voor een groot pro bleem. De werkgroep had er op gerekend, dat uitgifte van die grond vier miljoen gulden zou opbrengen en dat dat bedrag in con nieuw overdekt zwembad kon worden geïnvesteerd. „Zon der die vier miljoen komt dat zwembad er misschien helemaal niet", zegt Teun Goedknecht, ambtenaar sportzaken en lid van de werkgroep. Een belangrijk voordeel van een nieuw zwembad zou de energie besparing zijn. Zowel het in struct! ebad, het sportbad als het rocreatiebassin zou overdekt zijn Het enige niet overdekte bassin zou een klein peuterbad zijn. Dat peuterbad zou, als ge volg van de beslissing van b en w om af te zien van woning bouw, wel een reusachtige lig- weide hebben. „Ben W hebben Het Kolpabad zoals het er oor spronkelijk uitzag. De dagen van het bad lijken geteld. 8 en w heb ben besloten tol de bouw van een nieuw zwembad. met hun besluit echt het groen omarmd", zegt Goedknecht. De werkgroep Zwembaden wordt geacht burgemeester en wethouders heel snel van advies te dienen. Het college wil al op 18 december, tijdens hun laatste vergadering van dit jaar, de zwem bad problematiek aan de orde stellen Volgens hun plan zou de bouw van een nieuw zwembad in 1992 van start moe ten gaan. Schiedam Uiterlijk volgend jaar moet er een degelijke veror dening op de kinderopvang lig- -gen. Het regelstelsel dat burge meester en wethouders nu in el- Schiedam Bij controles in het kader van de jeugdver- keersactie zijn in Schiedam gisteren opnieuw 42 scholie ren op de bon geslingerd. De politie, die deze maand extra scherp let op het rijge drag van jongeren en op de staat van hun fiets en brom mer, voerde 's; morgens vroeg controles uit op twee punten. De agenten kozen positie op het Hazepad (het fietspad langs het Beatrix- park) en bij scholengemeen schap Spieringshoek in Nieuwland. De eerste post schreef veer tien mini's uit (mini-proces sen verbaal van tien gulden per stuk), de tweede 2B. De jeugdverkeerscontroles in net Waterweggebied gaan nog tot half december door. De afgelopen weken wer den al vele tientallen bekeu ringen uitgeschreven in Schiedam, "Vlaardingen en Maassluis. CAllENBURGSnUAT VIAABPWGEH- TEL 010-^43096 kaar hebben getimmerd voldoet van geen kant. Dat is alleen' maar een verplicht nummer om aanspraak te kunnen maken op extra geld van hel rijk. In die trant reageerden PvdA en D 66 gisteravond in de gemeente raad op de inderhaast opgestelde 'noodverordening' van wethou der Hans van Kleef (PvdA). De twee coalitiepartijen, die het ei- Sen college voortdurend achter e broek zitten, vonden dat Van Kleef een kans voor open doei had gemist. Als er, met het oog op extra subsidies, toch een ver ordening moet komen, maak dan meteen een goede, luidde hun verwijt. „Dit stuk geeft alleen voor schriften voor de georganiseerde kinderopvang en voor de gast ouders. Voor de rest kan ieder een zijn gang gaan, is alles moge lijk", analyseerde Noor Samkal- dan (PvdA). Zij eiste ook voor particulieren die kinderopvang aanbieden strenge regels, bij voorbeeld voor brandbeveliging en verzekering. Verder rammelde er nogal wat aan de regels zelf: maximaal acht kinderen bij één gastouder vond zij wel wat veel van het goede. En ais een dagverblijf pas om tien uur 's morgens open gaat, zal het niet meevallen, plaatsen aan het bedrijfsleven te verkopen. Daar beginnen de werknemers in de regel wat vroeger, zei Sam- kalden ironisch. Haar kritiek werd gedeeld door Vincent Broeke (D66), Hij noemde de re geling „zeer matig en vol ondui delijkheden". Van Kleef vond de kritiek een beetje overbodig. Hij heeft een poosje terug al toegezegd dat er in 1991 een verordering op de to tale kinderopvang komt. De wethouder gaf toe dat het stuk dat gisteravond door de raad ondanks de tegenwerpingen werd goedgekeurd, inderdaad een haastklus is geweest. „Dit is een voorlopige verordening, om het geld van het rijk veilig te stellen". De regering heeft een fors be drag beschikbaar gesteld om de kinderopvang uit te hreiden, maar eist wel dat de gemeenten voor 31 december regels hebben opgestetd waaraan de dagver blijven moeten voldoen. Vol gend jaar gaat Van Kleef met vertegenwoordigers van de kin deropvang in Schiedam rond de tafel zitten om regels op te stel len voor alle dagverblijven en peuterspeelzalen ïn de stad. Qeopvangktas in basisschool Het Mozaïek, waar buitenlandse kinderen hun eerste woordjes Nederlands leren. Vlaardingen De eerste Neder landse woorden en eenvoudige zinnen zijn geleerd. Drie maan den hebben leerlingen van Viaardingse basisscholen, die uit verre buitenlanden als Thailand. Jordanië en de Kaapverdische eilanden komen, les in een op- va ngklas. Die klas voor leerlin gen die geen woord Nederlands spreken is een initiatief van de stichting Onderwijsvoorrangs- gebied Vlaardingen (OVGV) Leerkrachten en leerlingen zijn enthousiast. De OVGV is de klas begonnen, omdat scholen in Vlaardingen steeds vaker worden geconfron teerd met leeriingen die geen Nederlands spreken of verstaan. Die kinderen komen voor ge zinshereniging naar Nederland of zij komen met hun familie uit Oostbloklanden als Polen en Bulgarije. Op grond van hun leeftijd wor den die kinderen op school in een bepaalde groep geplaatst, maar aangezien zij de leraar en hun klasgenootjes niet verstaan, komen ztj niet vooruit Vroeger moest elke school zelf oplossin gen voor dat probleem beden ken. „In de opvangklas leren zij, dankzij speciale methoden en extra aandacht, sneller Neder lands", zegt OVGV-coördinator Arend de Haan. Vier ochtenden in de week gaan de kinderen naar een klaslokaal van de protestants-christelijke school Het Mozaïek aan de Rot- lerdamseweg. Daar leert docen te Ingrid Schreuder hen op aan gepaste wijze de Nederlandse laai. Alle dingen die de leer kracht zegt beeldt zij uit. Ais zij zegt: „Ik loop naar de kast", dan loopt zij ook naar de kast En als zij het heeft over een pen, dan ligt er een pen op tafel. Zo krijgen de buitenlandse kin deren een jaar lang een stoom cursus Nederlands. Dankzij die lessen begrijpen zij na een tijdje de aanwijzingen van de leer krachten op nun eigen school. Daarna probeert Ingrid Schreu der in de opvangklas de taalbe heersing te verbeteren. Kinde ren kunnen hooguit een jaar in de speciale klas worden opge vangen. De opvangklas, waar nu twaalf leerlingen in zitten, is alleen be stemd voor wat in onderwijstaal 'neveninstromers' heten. Dat zijn kinderen die niet vanaf de eerste groep op een Nederlandse basisschool zitten, maar direct uit hun vaderland in een van de hogere klassen terecht komen. Extra aandacht voor migranten kinderen is geen overbodige luxe, vertelt Arend de Haan. Zij blijven vaker zitten, komen over het algemeen in hel lager voort gezet onderwijs terecht en vaben daar dikwijls uit nog voor zij een diploma hebben Schiedam KJuphuis Zuid aan de Dwarsstraat is afgelopen nacht doelwit geweest van onbe kende vandalen. Zij bekladden de toegangsdeur en de muren met onleesbare tekens en de kreet Anti-Christ. De leiding van het Kluphuis heeft geen idee wie voor deze daad verantwoordelijk is. Ook de politie tast in het dutster. Eni ge tijd geleden werden in Schie- dam-Zuid op grote schaal racisti sche leuzen gekalkt. Ook toen werden de daders niet achter haald. Den Haag V laardmgen Moet de eigenaar van een huis-aan- huisblad de directe concurrent in huis halen voor de verkoop van advertenties? Deze vraag stond gisteren centraal in een kort geding, dat de Viaardingse uitgever en reclamemaker Dirk Hofman tegen Groot Vlaardingen heeft aangespannen. Hofman kwam tot gerechtelijke stappen toen Groot Vlaardin gen onlangs de samenwerking met zijn reclamebureau na der tien jaar opzegde Drukkerij Van der Drift, de uitgever van deze ad verton tiekrant, zette Hofman de deur uit toen hij in ok tober het concurrerende huis-aan-huisblad de Weekendkrant lanceerde. Hofman eist nu dat rechtbankpresident R. Portbeme Groot Vlaardingen op straffe van een dwangsom van 25.000 gulden per dag dwingt om de samenwerking voort te zetten. De raads man van Groot Vlaardingen noemde deze eis giste ren belache lijk. „Hier is sprake van je reinste belangenverstrengeling". De verdediger merkte op dat Groot Vlaardingen geen zaken wil doen met een bedrijf dat van twee walletjes eet. „Je kunt niet én voor Groot Vlaardingen werken én een blad uitbren gen dat de adverteerders van de eerste wellicht naar zich toe wil lokken. Dat is niet netjes." Hofman meent evenwel datGroot Vlaardingen dedertien jaar oude samenwerking niet zomaar kan opzeggen. De eigenaar var» het reclamebureau ontkent dat er sprake zou zijn van he la ngen vers trengeling.„Dc afdeling die de advertenties ver zorgt. hoeft mets te maken met de Weekendkrant", liet Hof man, die zijn uitgeversactiviteiten m een aparte bv heeft on dergebracht. weten Volgens Hofman piekert zijn reclamebureau er niet over om adverteerders bij Groot Vlaardingen weg ie lokken. „De ad vertentiemarkt is groot genoeg". Zijn raadsman wees erop, dat „Hofman ernstig nadeel kan ondervinden van de beëindiging van de samenwerking". Hij zei te vrezen, dat andere klanten van Hofman door her verbreken van de samenwerking met Groot Vlaardingen ook zouden weglopen. De rechtbank doet maandag uitspraak. Schiedam Tussen het Hema- plein en de parmekoekenkraam aan de Broersvesf is gisteravond een 21-jarige Schiedammer on der de tram geraakt. Het slacht offer moest door de brandweer worden bevrijd. Vanuit de EHBO-afdelmg in het Sehie- land zieken hu is werd hij direct naar do operatietafel gebracht. Over zijn toestand is nog niets hekend. Het ongeluk gebeurde om streeks zeven uur Het slachtof fer fietste volgens de politie door een rood licht en zag daarbij de naderende tram over het hoofd. Voorbijgangers raakten door hel ongeluk m grote verwarring. Zij waarschuwden de politie en meldden dat er een kind onder de tram was gekomen. Vlaardingen Ooic trok het IKV vanuit Vlaardingen met ze ventien bussen naar grote v re desmanifestaties, maar anno 1990 is de plaatselijke kern al blij als ze één bus kunnen vullen met demonstranten. Dat rnoet gebeu ren op 15 december, wanneer hel Komite Anti Golfoorlog in Amsterdam een demonstratie tegen het dreigende oorlogsge weld m de Golf heeft gepland. „Hopelijk krijgen we de bus vol, want een treinreisje naar Am sterdam kost toch minimaal der tig gulden", zegt Nelïeke van der Luit, bij wie deel nemers zich kunnen aanmelden (telefoon 4349551) „Als we met de bus kunnen gaan, houden we de reis beter betaalbaar voor de belang stellende Vlaardingers" De opmerking geeft aan, dat de plaatselijke actievoerders hun ambities de laatste tijd duidelijk hebben leren bijstellen. Met de dreigende komst van kruisra ketten als katalysator ivist het IKV in het begin van de jaren tachtig nog honderden plaatsge noten op sleeptouw te nemen, maar de laatste jaren is de be langstelling voor het werk van de Viaardingse vredesbeweging steeds verder teruggelopen. „Door do ontspanning konden mensen weer wat rustiger adem halen", blikt Nelleke van dei- Lu it terug op de laatste jaren, waarin de wapenbeheersingsge- sp rek ken tussen president Gor- batsjov en zijn Amerikaanse te genstrevers Ronald Reagan en George Bush uiteindelijk uit mondden m een ontdooiing van de Koude Oorlog in Europa. „Maar de oorlogsdreiging in het Midden-Oosten is nu nog veel groter dan tien jaar geleden in Europa", verklaart zij de her nieuwde demonstratiedrift. „Door te demonstreren willen we ook nu laten zien dat we een vredesbeweging zijn. We zijn te gen het opbouwen van een of fensieve macht in het Midden- Oosten". Samen met tweehonderd andere met zwarte paraplu's gewapende vrouwen uitten enkele Viaar dingse vredesactivisten afgelo pen zaterdag in Amsterdam een eerste voorzichtige protest tegen de dreigende Golfoorlog. „Tien jaar geleden begonnen de protes ten tegen kruisraketten ook op kleine schaal", zegt Van der Luit. „In mijn omgeving merk ik dat steeds meer mensen zich ver zetten tegen de stelling dat een Golfoorlog onvermijdelijk is". Hoopt Van der Luit nu op een vergelijkbare ontwikkeling in demonstratieland, vast staat dat de situatie in vergelijking met toen ingrijpend is gewijzigd. Werd het verzet tegen kruisra ketten zeker in progressieve kring breed gedragen, de stel- lingname dat de Nederlandse marineschepen terug moeten naar Den Heider is veel omstre den er. Ook de demonstranten beseffen, dat de roep om een Amerikaanse aanval op Koeweit zelfs in linkse kringen geen ta boe is Neem de PvdA. Minister van de fensie Relus ter Beek stuurde twee marineschepen naar de Golf om de wereldwijde econo mische boycot tegen Irak te on dersteunen. „Maar als het raak wordt, worden deze schepen on getwijfeld betrokken bij het con flict", denkt Lucy van den Berg van de plaatselijke IKV-kern. „Wij vinden dat eerst alle moge lijkheden op een vredesoplos- sing moeten worden onderzocht. Oorlog kun je zo krijgen, maar het is beter om langdurig voor vrede te vechten".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1