Scholieren duiken in de geschiedenis De verlosser twijfelt nog SPORT Museum: geen bezoekers, wel belangstellenden KERST 1990 Afgesloten Josephine Baker De Kling haalt kroontjespennen tevoorschijn Bruidspaar Mensenrechten NOG NOOIT SPEELDOZEN RAAMDEKORATIES SLINGERS KERSTMANNEN KAARSEN enz. KOM KIJKEN FRANS van THIENEN Groen Links wil (inter) nationaal Stedelijk Addy Nijssen staat niet te popelen om MW'27 weer uit de nood te helpen NAPRATEN MET 'Te wisselvallig voor topper' SPORTAGENDA ■I SCHIEDAM Enkele maanden na de opknapbeurt van de Oranje- brug wordt de belangrijkste route tussen het stads centrum en Schiedam-West opnieuw afgesloten. Dit keer wordt het verkeer voor één dag gestremd door een uitgebreide inspectie van de Koemarktbrug De inspectie van de brug over de Lange Haven ta don derdag. De werkzaamheden zijn noodzakelijk om een goed inzicht te krijgen in de huidige toestand van de brug. De Dienst Gemeentewerken wil de wateroverspanning ïn de loop van 1991 laten reno veren. Tijdens de inspectie blijft scheepvaartverkeer in de Lange Haven beperkt mogelijk. In overleg met de verkeerspolitie worden vijf verschillende omlei dingsroutes door oranje borden aangegeven. Ver keer vanaf de Nieuwe Haven wordt via de Nieuwe Dam laan en de Burgemeester Honnerlage Grete- laan omgeleid. De vier andere oraleidingsroutes brengen de automobilist door de Gorzen op het ver trouwde traject terug. De Warande wordt steeds eerbiedwaardiger. Faam kreeg de straat al door de band met prins Pieter van Vollenhoven, maar nu blijkt dat ook andere be roemdheden er voetstappen hebben liggen. Joseohi- ne Baker bij voorbeeld. De legendarische naaktdan- seres heeft er in de jaren dertig een koe gekocht. Bij een bezoek aan Nederland hoorde de Ameri kaans-Franse diva bij toeval dat kort tevoren in Schiedam een bijzondere dierentuin was geopend. De Rotterdamse dieren- en vogelhandel Blazer had er een groot pand gekocht en dat als depot voor de levende have ingericht. Blazer verkocht papegaaien, maar handelde ook in antilopen, apen, buideldieren en andere exotische specimen. Men kon er terecht als klant, maar ook als toeschouwer. Een bezoekje aan het 'kasteeltje' aan de Warande en de reusachtige tuin waar al die die ren kropen, klommen en rondslopen kostte een dubbelqe. Blazers Zoo werd in een mum van tijd publiekstrekker nummer één van Schiedam, Op de eerste dag van de openstelling kwamen er 61 bezoe kers. maar de daarop volgende zondag kwamen al 1822 mensen een kijkje nemen. Op een dag reed Josephine Baker, even voor slui tingstijd, in een mooie Studebaker voor, verhaalt Cor Pluym, die voor het historisch tijdschrift Scye- dam de geschiedenis van Blazers dierentuin recon strueerde. Voor die auto was speciaal ontheffing ge vraagd bij de politie, omdat in de Warande destijds alleen mocht worden gewandeld. De toen ongeveer twintig jaar oude Josephine kreeg bij haar bezoek een papegaai aangeboden. Ze infor meerde naar de prijs van een jonge leeuw een soort die met in voorraad was en tenslotte naar die van een melkkoe. Bij een tweede bezoek van Jo sephine, enkele weken later, werd daadwerkelijk een koe aangeschaft. Het dier werd overgebracht naar haar buitenverblijf bij St. Cloud, Parijs. Losse nummers van Scyedam zijn verkrijgbaar bij de plaatselijke boekhandel en bij de historische ver eniging (telefoon redactie: 4261872). Rotterdams Nieuwsblad dinsdag 4 december 1990 VLAARDINGEN Voor Arie Bal en Hendrika van der Vlies is deze de cembermaand feestelijker dan ooit. Gisteren vier den de 81 -jarige bewoner van De Meerpaal en zijn 77-jarige echtgenote het feit dat zij zestig jaar waren getrouwd. Ze kregen niet alleen visite van familiele den en medebewoners van De Meerpaal, maar ook van burgemeester Fred van Lier en zijn vrouw Ine ke. Van het echtpaar is alleen de bruid uit Vlaardin- gen afkomstig. Haar echtgenoot werd geboren in Naaldwijk. Op 10 december zijn de mensenrechten jarig. In Vlaardingen wordt het feit dat de Verenigde Naties 42 jaar geleden de Verklaring van de Rechten van de Mens aan namen gevierd meteen Andere Markt. Op het Liesveld staat zaterdag 8 december vooral de kraam van Amnesty International in de schijnwer pers. Elf sandwichmannen en -vrouwen lopen door het koopcentrum om aandacht te vragen voor even- zovele gevangenen uitlanden diedemensenrechten aan hun laars lappen. Het publiek kan kaarten ver sturen om de gevangenen moreel te steunen. Filmzaal van Stadsgehoor zaal, 20.30 uur (ook op vrij dag en zaterdag). I VLAARDINGEN woensdag 5 december Bassie Adrlaan, Stads gehoorzaal, 13.30 uur en 16.15 uur. donderdag 6 december lunchconcert. Grote Kerk. van 12.45 uur lol 13.45 uur. film Secret Weddjng, SCHIEDAM donderdag 6 december muziekoptreden l Compa- ni, theatercafé De Tender, ?1 30 uur. zag u zoveel kerstartikelen bij elkaar Duizenden ballen prachtige pieken echte kunstbomen Kerstfiguren groepen kerstverlichting kerstkleden mos, engelenhaar, bewegende Broersveld 106-108 Schiedam-C SchiedamDe kinderen uit groep 7 en 8 van basisschool De Kring neuzen de laatste weken samen met meester Peter Oole in oude leer boekjes, dozen met foto's, plakboe ken met krantenknipsels en absen tielijsten. Zij zijn op zoek naar de geschiedenis van hun school, omdat zij een beeld willen geven van het onderwijs dat van 1930 tot 1990 op de school aan het Frans Halsplein werd gegeven. De basisschool, die van 1930 tot 1987 de Jan Ltgthartschool heette, wordt volgend jaar in de"zomervakantie gesloopt Er komt een nieuw ge bouw waarin De Kring en kinder dagverblijf Katja worden gehuis vest. De sloop van het oude gebouw en het feit dat de basisschool dit jaar zestig jaar bestaat, waren voor Pe ter Oole en zijn vijftien leerlingen aanleiding terug te gaan in de tijd. Op zolder vonden zij het leesplank- je van Hoogeveen waarop de be kende woorden 'aap, noot, mies', staan geschreven. Bovendien kwa men flessen schoolinkt, kroontjes pennen. schoolbanken, oude leer boekjes en een levensgroot telraam tevoorschijn. Inktpotten De antiquiteiten die in het leslokaal van groep 7 en 8 staan, zijn toege licht door juffrouw Wil d'.e al in de jaren vijftig les gaf op de Jan Ltgt hartschool. „Juffrouw Wil heeft ons verteld dat er een keer een jon gen met zijn vinger vastzat in het inktpotje in deze schoolbank, en dat ondeugende kinderen wel eens de onderkant van een staart of vlecht van hun buiurvrouw in het inktpo tje stopten", vertellen een paar leer lingen bij de oude lessenaar die in het klaslokaal staat. De schooljeugd luistert echter niet alleen naar verhalen van vroeger. Zij moeten er zelf zien achter te ko men'hoe men vroeger leerde lezen en schrijven, hoe onderwijzers en kinderen met elkaar omgingen en zelfs wie er op de Jan Ligthart- school zaten. Verschillende groep jes in de.klas houden zich met het speurwerk bezig. Zo bestudeert Corstiaan samen met drie andere leerlingen bij voor beeld de grote stapel absentielijsten. De stoffige boekwerken hebben hem al heel wat gegevens opgele verd: „Je kan aan de lijsten zien dat er vroeger een A- en een B-Jan Ligthartschool was. Het blijkt dat er een school voor kinderen met rij ke ouders op de benedenverdieping was en een 'gewone' Jan Ligthart school op de bovenverdieping". 'Jannen' Ook, zegt Corstiaan, zie je aan de lijsten dat een Mas veel meer kin deren had dan nu. „Vroeger zaten er soms wel meer dan vijftig leer lingen in de klas. We kijken ook naar minder belangrijke dingen. Zo tellen we hoeveel Jannen' hier op school hebben gezeten en vergelij ken we de namen van leerlingen van vroeger met die van nu". Een ander groepje stort zich op de stapel klassefoto s. „Het is niet ge- Onder het toeziend oog van directeur Mariska Doorngeest bekijken leerlingen van De Kring 'n een ouderwestse schoolbank het al even ouderwetse leesplankje. makkelijk erachter te komen wie wie is", zegt Marieke. „Eigenlijk weetje alleen de namen van kinde ren die je zelf kent. We vragen wel uitleg aan oud-leerlingen en aan jufs en meesters hier op school. Maar ik ben ook al een keer naar een mevrouw gegaan voor een in terview. Ik wist dat haar zonen hier op school gezeten hebben en heb haar van alles gevraagd over on2e school. Zij kende bij een aantal fo to's de namen, zodat we daar ook iets meer over wisten". De gegevens die de kinderen vin den, worden niet in het berghok van de nieuwe school gegooid. Een aantal van de verhalen en foto's die de leerlingen over de geschiedenis hebben verzameld worden gebun deld tot een boekje. Het is de bedoe ling dat het boekje voor de 'uithuil dag' op 21 juni 1991 gedrukt is, Op 21 juni kunnen (oud-)ieerlingen en (oud-)onderwijzers het gebouw voordat het met de moker wordt bewerktnog één keer bekïtken. Schiedam Het Stedelijk Museum mag dan niet veel bezoekers trek ken, de belangstelling voor het wel en wee van de kunsttempel aan de Hoogstraat is de laatste tijd bepaald niet gering. Sinds het vroegtijdig vertrek van directeur Hans Paal man dit vooijaar staan de meest uit eenlopende particulieren en orga nisaties in de rij om hun visie te ge ven hoe het nu verder moet met het Schiedamse kunst- en rariteitenka binet De discussie heeft ondertussen een flinke stapel papier opgeleverd. Op tafel Hggen gezaghebbende bijdra gen van het kunstenaarscollectief Kunstwerkt, de Vereniging Vrien den van het Stedelijk Museum, 'kunstcriticus Cees van der Geer, verzamelaar Jan Anderson, de His torische Vereniging, de invloedrij ke kunstvrienden Truus en Goos Verweij en last but not least twee rapporten van interim-directeur Arie Metaal en een praatstuk van wethouder Chris Zijdeveld. Daar komt donderdag op een hoorzitting de 'stem van het volk' nog bij en tenslotte, later deze maand, de doorslaggevende stem van de raadscom missie cultuur. De jongste publicatie is een eigen museumnota van Groen Links. Vooruitlopend op het openbare de bat in de aula, geeft de raadsfractie vast enkele voorzetjes. De politieke partij blijkt een verrassende visie te hebben op het Stedelijk, die eerder gedane suggesties maar ten dele on derschrijft. Splitsing Belangrijkste uitgangspunt van Groen Links is een splitsing van het museum in twee onderdelen: kunst en historie, waarbij de laatste ver zameling ergens buiten het pand aan de Hoogstraat moet worden on dergebracht en wisselend tentoon gesteld in enkele van de vele Schie damse monumenten. Raadslid Jolie Hakkert, schrijver van de nota, vindt dat de historische verzame ling beheerd moet gaan worden door specialisten. Zij maakt meteen duidelijk dat als de politiek voor zo'n optie kiest, er dan wel extra geld beschikbaar moet worden ge steld. Want specialisten zijn duur. Het gebouw aan de Hoogstraat blijft in de visie van Groen Links gere serveerd voor de (moderne) kunst. Maar anders dan de meeste vorige insprekers wil de partij het mu seum een landelijke, soms zelfs in ternationale uitstraling geven. Vol gens Jotie Hakkert verdient de be roemde Cobra-collectie dat ten vol le En omdat die collectie tenminste van nationaal belang is, meent Groen Links dat het rijk best geld beschikbaar mag stellen om de Co bra-werken goed te kunnen behe ren en ten toon te stellen. Rioleringshuizen Door die duidelijk herkenbare tweedeling zou tedere museumge- bruiker aan zijn trekken komen. Zo'n keuze, herhaalt Hakkert, houdt echter wel een kostenverho ging in. Minder verstrekkende en min der kostbare aanbevelingen doet Groen Links ook: geen vertrek van de educatieve dienst uit het mu seum, een betere publicitaire bege leiding van de activiteiten (ten toonstellingen) in het Stedelijk, een intensiever gebruik van de aula en van het buitenplein. Om dat laatste te bereiken zou het monumentale hek moeten worden gesloopt. Dat houdt bezoekers weg. De 'museumnota' van Groen Links benadrukt dat de overheid in dit geval de gemeente Schiedam zich niet moet bemoeien met wat er aan de muren van hetStedelijk Mu seum komt te hangen, „De over heid mag alleen voorwaarden scheppend bezig zijn*,', stelt Jolie Hakkert. Het steevast door wethou der Zijdeveld naar voren gebrachte argument dat de gemeente waar mag eisen voor zijn geld, omdat het Stedelijk jaarlijks ruim een miljoen aan gemeenschapsfinancien opsou peert, vindt zij maar ten dele cor rect, „Wij geven jaarlijks miljoenen uit aan gemeentewerken. Maken raadsleden zich ook druk over de kleur en de vormgeving van de rio leringsbuizen die de grond in gaan? Of heeft een raadslid weieens de lijst van nieuwe door de bibliotheek aangeschafte boeken doorgeno men? Of boeken uit de schappen gehaald en gezegd: zonde van het geld, daar hadden we wel wat be ters mep kunnen doen?" Addy Nijsen... blij met wat bedenk- tiid... ED VAN ZELM (25) behoort sti laan tot de inboedel van de Vlaardingse voetbalvereniging HVO. Op zevenjarige leeftijd meldde 'Edje' zich bij de club aan de ZwanensingeL aan en doorliep er als linkermiddenvel der de hoogste jeugdelftallen. Van de zeventien jaar die de linksbenige 'dirigen't bij Vlaar- dingens zaterdagtrats acteert, behoorthij de laatste vier seizoe nen tot de vaste keus van het oranje witte vlaggeschip, HVO ging deze jaargang voortvarend van start en is na een mindere periode aan een duidelijke op mars bezig. De laatste drie wed strijden werden alle in winst omgezet. Maasland Addy Nijssen heeft het zichzelf een dikke week ge leden, toen hij tegen Heinen- oord een doelpunt en een assist voor zijn rekening nam, knap moeilijk gemaakt De Maaslan- der, die door de selectie van het in degradatienood verkerende MVV'27 als 'grote verlosser' werd ingelijfd, staat immers niet te trappelen om de rest van het seizoen zijn kunsten in het eerste te vertonen. Het liefst blijft hij gewoon in het derde team spelen, waar de sfeer optimaal is en het 'heilige moeten' ontbreekt. Na zijn goede wedstrijd Tip» voor deze rubriek kunt u doorge ven aan de sportredaktie van deze krant, postbus 4008,3130 KC Vlaardin gen. De sportredaktie is overdag tele fonisch bereikbaar onder nummer 010- 4345209 en in de avonduren onder nummer 010-4056509. DINSDAG 4 DECEMBER Voetbal: 19.30 SW 2—AZ2. DONDERDAG 5 DECEMBER Biljarten: 19.30 Voorwedstrijden üand- stoten vijfde klasse klein in 't Spinnewiel te Vlaardingen (poule 3), 19.30 Voorwed strijden band stolen vijlde klasse klein in De Kroon te Viaardingen (poule 4); Vol leybal: 21.15 Shell—VoVeRo 4 (d); Korf bal: derde bekerronde: sporthal Rhoon; 20.15 RWR—spirit; sporthal Schiebroek Rotterdam: 21.30 Hoogvliel—Oranje Nassau. tegen de Hoeksehewaarders is het enthousiasme binnen het bestuur en de selectie van de Maaslandse ploeg echter alleen maar toegeno men. En dus lijkt Nijssen een basis speler tegen wil en dank.' „Misschien", glimlacht Nijssen „had ik dan ook beter in eigen doel kunnen schieten". De Maaslander weel immers nog niet wat hij aan moet met het verzoek om zich in dienst van het eerste elftal te stel len. Voorlopig heeft de spits, die MW'27 zaterdag met 2-1 van Noot dorp zag winnen, nog even bedenk tijd. In de slotfase van de wedstrijd te gen Heinenoord liep hij, naar later bleek, een hersenschudding op. In een kopduel raakte hij, in plaats van de bal, het hoofd van een. te genstander. Nijssen maakte de ne gentig minuten wel vol, maar moest zich twee dagen later toch bij een arts melden omdat hij bloed spuw de. Het is met de eerste keer dat er in uiterste nood een beroep wordt ge daan op Addy Nijssen. Vorig jaar, toen MVV'27 er in de slotfase van de competitie bijna net zo beroerd voorstond als nu, werd Nijssen sa men met een andere 'oud-gedien de', Joop van Berkel, min of meer ^gedwongen mee te helpen het eer- *ste voor de KNVB te behouden. In de laatste zeven wedstrijden wer den alle voorgaande goedgemaakt en deed MV W?, via de nacompeti- tie, zelfs nog een gooi naar promo tie. „Het ging toen erg goed'", weet Nijs sen nog, „maar dat wil niet zeggen dat MVV'27 nu ook zo gemakkelijk uil de problemen geraakt als er wat oud eerste elftalspeiers worden op getrommeld. Dat geldt helemaal voor mij. Als spits blijf je tenslotte toch afhankelijk van de rest van het team. Als ik geen voorzetten krijg houdt het voor mijsnel op". Tegen Heinenoord, ging het echter goed. „Toch vond ik er de eerste helft niet veel aan. Ik kreeg weinig ballen en dacht: 'wat loop ik hier ei genlijk te doen? Ik wü dit helemaal niet'. Als je dan toch scoort gaat het wel weer. Je kunt wel zeggen datje geen zin hebt, maar als die wed strijd eenmaal op gang is wil je toch je best doen. Dat lukte aardig", al dus Nijssen, die na zes jaax in het eerste van MVV'27 te hebben ge speeld, afscheid nam vanwege een knieblessure. „Ik ben toen helemaal gestopt met voetballen. Later heb ik me laten overhalen om als grensrechter te fungeren bij wedstrijden van het derde team. Dat elftal werd, en wordt nog steeds, gevormd door al lemaal voormalig eerste elftalspe iers, Jongens die aan het begin van vorig seizoen plaats moesten ma ken voor de jonge garde die nu op zaterdagmiddag op het veld loopt". „Later ben ik zeifin dat team gaan voetballen. Daar heb ik nog nooit spijt van gehad. De sfeer binnen de 'roep is zo uniek, dat is onvoorstel baar. We voetballen gewoon voor is plezier en hoeven niet oer se elke week te winnen, Tcoh zijn we tweemaal achter elkaar kampioen geworden. Er lopen dan ook jon gens in het derde rond, die moeite loos nog twee jaar in het eerste zou den kunnen meedoen". Jonkies Het merendeel van de derde elftal spelers voel daar echter niets voor. Enderzijds omdat de sfeer in het derde zo goed is, anderzijds omdat ze zich toch min of meer aan de kant voelen gezet, toen ze vorig sei zoen zo abrupt het veld moesten ruimen voor de 'jonkies' van MVV'27. „Dat is jammer, maar wel begrijpe lijk", refereert Nijssen aan de hou ding van veel van zijn medespelers ten aanzien van het eerste team. „Als er meer spelers uit het derde naar het eerste zouden worden ge haald, had ik niet zo'n moeite gehad een beslissing te nemen. Nu weet ik het nog zo net niet. Ik heb het op de eerste plaats erg naar m'n zin in het derde en voel er eigenlijk weinig voor om de ontspannen manier waarop wij voetballen in te ruilen voor de hectische toestanden in het eerste". „Daarnaast ben ik bang dat er wel erg veel van mij wordt verwaeht Dat is niet erg als ik er bij wijze van spreken elke week drie inschop, maar als bet tegenzit is een zonde bok natuurlijk snel gevonden. Ik ben in elk geval blij dat ik nog even wat bedenktijd heb",aldus de 28-ja- riee Maaslander. doorSANDER SONNEMANS Wat was de oorzaak van de terug val na de goede seizoenstart? „Ik dacht na de eerste twee wed strijden dat het wel aardig liep. Al snel bleek dat het vasthouden van een voorsprong niet ons sterkste punt is. Hoewel we niet slecht speelden, bleven we toeh vaak met lege handen achter. We hadden domweg geen mazzel". Maar met geluk alleen win je toch geen wedstrijd? „Dat ben ik met je eens, We slaag den er niet* in een voorsprong te consolideren, terwijl we wel over voldoende veerkracht beschikten om een achterstand ongedaan te maken, Onze trainer, Ton van der Leije, besteedde er veel aandacht aan. Door collectieve arbeid hebben we het lek eindelijk boven. Al thans, daar lijkt het wel op, want de laatste drie partijen tegen RVVH, SSS en Kloetinge hebben we ge wonnen". Onder leiding van jullie voormalig oefen meester Teun Kornaat is HVO redelijk succesvol ge weest? „Dat kun je wel zeggen. Mede door zijn inbreng zijn we al vier jaar op rij kampioen van Vlaardingen ge worden. Nadat we al in de derde klasse de titel hadden gepakt, pro moveerden we met Teun ook nog eens naar de tweede klasse. Mo menteel vertoeven we met twaalf punten uit elf wedstrijden in de middenmoot. Dat is geen verkeerde zaak". Vallen er nu Ton van der Leije de scepter zwaait bij HVO ook zulke aansprekende resultaten te ver wachten? „Natuurlijk betreurden we het dat Teun moest stoppen. We hadden ei genlijk wel verwacht dat Ton van der Leije het niet gemakkelijk zou krijgen om aan de verwachtingen te voldoen. Tot dusver hebben we niet te klagen, want we draaien toch lekker mee. Voorlopig zullen we nog aan het niveau van de twee de klasse moeten wennen". In welk opzicht verschillen Kor naat en Van der Leije van elkaar? „Over de oefenstof en trainingsop- bouw van Ton hoor je mij niet kla gen. Het enige verschil tussen beide trainers is de persoonlijke benade ring. Dat is ook logisch. Kornaat kende alle spelers van haver tot gort en Van der Leije kreeg te ma ken met een nieuwe spelersgroep. Dan moet hij natuurlijk wel even de boel aftasten. De doelstelling van dit seizoen is het kampioen schap van ons tweede elftal. Die lijkt een redelijke kans van slagen te hebben, want het sehaduwieam is koploper". Maar hoe zit het dan met het eerste elftal „Omdat we te wisselvallig spelen, kunnen we ons geen topper noe men. Het voordeel dat we een onbe rekenbare ploeg vormen, is dat be paalde tegenstanders gewoon niet weten wat ze van. ons kunnen ver wachten. Dal we door de aflatende continuïteit wel eens punten laten liggen is vanzelfsprekend nadelig te noemen, We presteren niet con stant op'maximaal niveau. Volgens mij heeft dat te maken met tactisch inzicht". HVO heeft toch zat slimme voetbal lers in huis? „Voetballen kunnen we allemaal. Dat is duidelijk. Wespelen het liefst zo aanvallend mogelijk. Dat de^de- fensïe het dan wel eens moeilijk kan krijgen, zit nu in dte speelstijl opgesloten. We zullen langer in de tweede klasse moeten meedraaien om bovenin een rol van betekenis te kunnen spelen. Wanneer dat zo ver is, merken we vanzelf wel". Hoe staat het overigens met jouw ambities? „Een andere club? Het lijkt me wel aardig om op een hoger niveau te spelen, maar eerlijk gezegd heb ik niet het idee dat een club op mij zit te wachten. Ik speel al zeventien jaar bij HVO. Als ze de kantine schoonmaken, stoffen ze mij ook af. Ik kom er niet alleen om te voethal len, maar vind er ook heel veel ge zelligheid. En als ik geduld heb, speel ik met mijn kluppie waar schijnlijk ook ooit nog eens in de eerste klasse?"

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 2