ill Gifoverslag mag Maassluis houdt COS buiten deur Patrimonium: ontwikkelaars van woningmarkt verdringen Aanbevelingen Spaland komen in gemeenteraad VLAARD2N0S DAGBLAD SGMEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Woningbouwvereniging verlegt de koers Schiedam-West baall van 'overlopers' Dronken chauffeur tweemaal de klos Pasfoto's met kwaliteits garantie «•en, - /jkri SS Vergapen aan bergen speelgoed Mofas- haven wordt gedempt 'Risico hoort bij het leven' Literaire talenten jacht in Filmhuis AAN ALLE SCHIEDAMMERS Brutale winkeldief Autokraker ingerekend Bonnen op BK-laan WtfHNHG WOENSDAG 5 DECEMBER 1990 PAGINA 13 Regionale redactie; Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 4008,3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229,4352066,4350557-sportredactie: 4345209. Telefax: 010-4349754. Maassluis De gemeente Maassluisgaat voorlopig geen subsidie verlenen aan het re gionaal centrum voor ont wikkelingssamenwerking (COS). Het gemeentebestuur meent, dat de organisatie voor het ontwikkelingswerk in Maassluis eerst haar nut moet bewijzen voor de plaat selijke ontwikkelingsgroe pen. Door de afwijzing is het COS voorlopig uitsluitend aangewe zen op de subsidies van de ge meenten Vlaardingen en Schie dam. In totaal kan de organisatie in 1991 beschikken over een bij drage van minimaal 124.000 gul den. Daarnaast rekent het cen trum voor het organiseren van activiteiten op losse bijdragen van de Nationaal Centrum voor Ontwikkel i ngssa m en werk i ng (NCO) Voorzitter Martin Burger vindt het teleurstellend dat Maassluis in eerste instantie de boot af houdt „Maar helemaal onbegrij pelijk is het meL'\ zegt de onbe zoldigd voorzitter, die als ge meenteraadslid voor de PvdA in Maasluis goed op de hoogte is van de argumenten van. het ge meentebestuur. Ondersteuning „Maassluis stelt nu eenmaal wei nig geld beschikbaar voor ont wikkelingssamenwerking. De stad heeft een informatiebalie in de hal van het stadhuis en in Orion een goeddraaiende club. En als het COS haar nut bewijst, gaat de gemeente Maassluis In de toekomst wel met het centrum in zee" Het afwijzen van de subsidie be tekent niet, dat het COS zich niet op hel Maassluisse ontwikke- lingsvlak gaat begeven, „Als een groep in Maassluis onze onder steuning nodig heeft, zullen we die zeker niet weigeren", zegt medewerkster Gteétje Peterse, ..Alleen als we door drukke werkzaamheden in tijdnood ko men. zullen we een huipaan- vraag uit Maassluis moeten af wijzen Voorlopig is daar echter zeker geen sprake van". Door een actieve houding aan te nemen wil het COS haar positie ook m Maassluis verdienen. „We moeten het zelf nog waarma ken", zegt Peterse. ,,Bij ons ligt de taak om te bewijzen dat er be hoefte is aan onze inspannin gen". Vanaf volgende week gaat het COS haar activiteiten ontplooi en vanuit een nieuw onderko men in de Schiedamse Passage. Burgemeester Reinter Scheeres en zijn Vlaardingse ambtgenoot Fred van Lier verrichten samen de opening van het centrum. Novum Vanuit de Passage willen de me dewerkers van het COS de pro fessionele ondersteuning van 32 vrmvi 11 igersorganisa ties, die zien in Schiedam en Vlaardin gen op enigerlei wijze bezig hou den mei de D^rde Wereld, ter fiand nemen. Wordt het coördinerend cen trum m Schiedam als een novum beschouwd, in Vlaardingen geldt het COS als de opvolger van Vlaardingen voor Ontwik kelingssamenwerking (VLOS). De elfenis van deze met perso neelsproblemen kampende club heeft het kersverse COS het af gelopen jaar nog veel problemen bezorgd. „Uiteindelijk heeft de kanton rechter zich uitgesproken over een afvloeiingsregeling waar mee alle partijen kunnen leven", vertelt Martin Burger. „Hier door kunnen we nieuwe mensen bij het COS laten werken De speurtocht naar een geschikte huisvesting hebben we ook ach ter de rug. Nu kunnen we dus echt aan de slag" Vlaardingen Projectont wikkelaars moeten niet lan ger de kans krijgen in Vlaar dingen rijk te worden van woningbouw. Corporaties als Patri monium's Woningen (PW) kunnen net zo goed dure huur- en koophuizen bouwen. De winsten zouden dan worden geïnvesteerd in sociale woning bouw in de eigen stad Dit staat te lezen in de beleidsno ta die Patrimonium gisteren pre senteerde De rijksoverheid laat steeds meer het woningbouwbe leid over aan gemeenten en wo ningbouwverenigingen en zai in de toekomst nog verder terug treden, meent PW. De vereniging ziet daarm een kans door de bouw van duurdere huizen winst te maken, die weer kan worden gestoken m de soci ale woningbouw „Nu zien we the winsten via projectontwik kelaars uit Vlaardingen weg- 'vloeien". zegt directeur Henk Visser..Dat is met nodig". Vice-voorzitter Willem Kwak- kelstein denkt dat het voor Pa trimonium niet gemakkelijk 2al zijn binnen ie dringen op de markt voor dure huizen, die nu door ontwikkelaars wordt be heerst „De gemeente zit nog te veel op de stoel van de institutio nele beleggers", meent het oud- raadslid voor de PvdA. Als de gemeente woningbouwvereni gingen met in staat stelt die markt in ieder geval voor een deel over te nemen, wordt het bouwen van sociale huurwonin gen een groot probleem, voor spelt hij. Gevaar De christelijke vereniging is juist opgericht om een goede woning bereikbaar te maken voor de 'minst draagkrachiigen' Die doelstelling kan in gevaar ko men als PW met meer marktge richt te werk gaat De koerswijziging van Patrimo nium wordt niet alleen ingege ven door veranderd beleid van het rijk, maar ook door het weg vallen van de ergste schaarste op de huizenmarkt. De woning bouwverenigingen Patrimoni um en Samenwerking '77 en het Gemeentelijk Woningbedrijf (GWB) zullen steeds meer moe ien concurreren, denken be stuur en directie van PW. Omdat zij een grotere keuze hebben worden huurders steeds mondi ger en kritischer „Vroeger waren huurders af hankelijk van ons", zegt Kwak- kelstein „Als wij hen een wo ning toewezen, zeiden ze dank u wel Die tijd is voorbij Bewoners gaan eisen stellen". Patrimonium ziet de verande ringen op de huizenmarkt met als een probleem. Veeleer vindt Kwakkel stem het een uitdaging bedrijfsmatiger te moeten wer ken „Wij willen best de kracht meting aan", zegt hij ..Het is een goede zaak meer naar de markt waarde, naar de kwaliteit van ons produkt te gaan kijken". Meevoetballen Maar om tot eerlijke concurren tie te komen, moet wel het Ge meentelijk Woningbedrijf wor den geprivatiseerd, vindt Patri monium. Want dat rs 'een scheidsrechter die jmeevoetbalt' „De gemeente bepaalt de regels voor de woningbouw, maar doet door middel van het Woningbe drijf zelf ook mee op de markt. Dal kan met", zegt directeur Vis ser „Dat bijl el&aar". Het GWB zal naar zijn mening en die van Kwakkeistem ook nooit tot een goed beheer van woningen kunnen komen „Raadsleden nemen daar de be slissingen en die kijken naar hun electoraat, naar hun kiezers". Een andere handicap van het GWB is volgens Visser de in vloed van het Grondbedrijf op de poli lick Het Grondbedrijf be heert de grond die de gemeente bezit Het is m het belang van de gemeente een zo hoog mogelijke opbrengst uit die grond te halen Maar dat leidt volgens Visser lang mei altijd tot goede beslis singen *„rk zeg weieens de ad ministrateur van het Grondbe drijf bepaalt wat voor huizen en er in Vlaardingen worden ge bouwd. Dat ts geen goede zaak" Om een zo hoog mogelijk op brengt van de grond te krijgen moeten er zo veel mogelijke ge stapelde woningen worden ge bouwd „Maar hoogbouw leidt wel tot hogere woonlasten", weet Visser „Je hebt een huis meester nodig, een parkeergara ge of een groot parkeerterrein om alle auto's kwijt te raken. Al lemaal es tra kosten die je bij laagbouw niet hebt". Het belang van de gemeente, •/egt hij. is dus m strijd met het lx-lang van de huurder of koper. Patrimonium ziet liever dat het GWB een zelfstandig bedrijf wordt en dat de gemeente alleen, nog de regels voor woningbouw en volkshuisvesting opstelde. Staatssecretaris Heerma van volkshuisvesting is ook bezig plannen in die richting uit te werken De vereniging verwacht dat de vraag dan beter wordt afge remd op het aanbod Visser: „En dat draagt weer bij aan een beier imago voor Vlaardingen. Laat de politiek daar zijn energie in steken" SchiedamOverlopers. Een ander woord is er niet voor bewonersdeskund igen die opeens een 'riante baan'bij de gemeente aannemen. Dat vindt de bewoners vereniging Sehiedam-West (BVSW). Tot tweemaal toe heeft deze club knarsetandend moeten toe zien hoe een onafhankelijk deskundige, die zich inzette voor de belangen van de buurt, werd weggekocht door de gemeente. Dat kan niet door de beugel, schrijft de BVSW in het jongste nummer van het verenigings blad. Op die manier wordt de ge loofwaardigheid van bewoners deskundigen aangetast Eerst staan ze in het overleg over de stadsvernieuwing op de bres voor de buurt, maar een verga dering later is hun positie hon derdtachtig graden gedraaid. Dan praten ze hun nieuwe werkgever, de gemeente, naar de mond. „Wij gunnen natuurlijk iedereen een positieverbetering", aldus de bewonersclub, „maar vinden het eigenlijk met kunnen dal belan genbehartigers van bewoners een duidelijke carrièrelijn bij de gemeente Schiedam blijken te hebben. De belangen van de ge meente en bewoners zijn nu een maal niet altijd dezelfde". De BVSW wil dat er duidelijke afspraken komen tussen de Wo ningbouwvereniging Schiedam, de gemeente en het IOBS (de werkgever van de opbouwwer kers en bewonersdeskundigen), zodat deze vorm van 'concurren tiebeding' voortaan is uitgeslo ten. Helemaal niet ongebruike lijk, sommige bedrijven hebben dergelijke afspraken ook met el kaar gemaakt, aldus de bewo nersvereniging. Doel Het IOBS (Instituut ondersteu ning bewoners in stadsvernieu wingsgebieden) begrijpt niet zo goed waar West zich druk om maakt. „In de stadsvernieuwing heeft elke partij hetzelfde doel, gewoon zorgen dat dat proces goed en naar ieders tevreden heid verloopt. Waarom zou er dan sprake zijn van botsende be langen? De enorme tegenstellin gen die West suggereert, zie ik niet", zegt bewonersdeskundige Cheil Kraan, Kraan kan het best billijken dat zijn voormalige collega's Ferdi nand Vreugaenhi) en Leen Boers zijn overgestapt naar de zekerheid van het ambtelijk be staan. „Het kan nooit kwaad van baan te veranderen. Zeker niet in dit beroep. Dit werk kan je niet tot je 65-ste volhouden. Veel te onregelmatig, je bent op de gekste uren van de dag en de avond op pad". 7 Het is trouwens logisch dat de gemeente eerst aan bewoners deskundigen denkt als er op het stadskantoor vacatures ontstaan. Zij hebben van alle kandidaten de meeste ervaring en kennen de Schiedamse problemen op hun duimpje, zegt Kraan. Vlaardingen De Vlaardingse politie heeft va/mach i twee keer de zelfde man betrapt op het rijden onder invloed. De t man, een 43-jarige inwo- ner van Maassluis, werd gistera vond rond half tien de eerste keer gepakt op de Van Hogendor- piaan. Bij een ademtest bleek hij een pi omi)lage van 2,4 in zijn bloed te hebbent dat is ongeveer vier keer teveel Daarop kreeg de man een rijverbod Toen de politie vanochtend om kwart voor vijf de be stuurder van een bestelwa gen op de Vuicaan weg aan hield. omdat hij opviel door gevaarlijk rijgedrag, bleek het om dezelfde Maassluizer te gaan Dit keer was hij echter niet int er m staat de ademtest te ondergaan Ook was hij met aanspreekbaar De po!me heeft het rijbewijs van de man ingenomen en proces-verbaal opgemaakt. Hoogsiraal 1O4-106 Schiedam Tel 010-4266720 Vrrs~; QUARTZ H01HQ6S Hel heerlijk avondje is geko men. Dagenlang naar uftgekeken, nauwelijks kunnen slapen, dro men van de duurste cadeaus die in een lange opsomming op het verlanglijstje voor Sint Nicolaas prijken. En je voor de etalagerui ten van speelgoedzaken (op deze foto m het centrum van Vlaardin gen) vergapen en je ogen uitkij ken aan al dat moois dat zo on aantastbaar en toch binnen handbereik ligt te pronken. Vanavond is het dus zo ver. Pak jesavond: surprises, geschenken en snoepgoed in grote bergen. Geen pop met vlechten in het haar, geen bromtol, step of een letter van banket de jeugd heeft anno 1990 belangstelling voor veel spannenderzaken. Met het neusje tegen het raam gedrukt kun je heerlijk fantase ren: over bestuurbare auto's, fu turistische voertuigen met bewa pende poppetjes zoats de van te levisie bekende helden G.l. Joe en de Turtles, de meest luxueuze gezelschapsspelen voor jong en oud. de machtigste bouwdozen of anders wel over één van de vele i ngenieuze computerspelletjes. Dat is wat tegenwoordig op 5 de cember uit de zak van Zwarte Piet komt. HET VRIJE volk en net ROTTERDAMS NIEUWSBLAD vragen per direct in SCHIEDAM-GSQENOORD Nabezorger m/v Dagelijks: 19.30 - 20,00 uur Zaterdag: 16.00 -16.30 uur Be! voor meer informatie; afd, lezersservice: 010 - 4004.444 Schiedam Nog voor het einde van dit jaar gaat de gemeente Schiedam het Mofas-haventje dempen. Wordt daarmee niet snel een begin gemaakt, dan verspeelt het stadsbestuur 250 000 gulden subsidie. Ontwikkeling van dit mar ginale industriegebied is dan voorlopig van de baan. De Mofas-haven. genoemd naar een scheepsbedrijf uit lang vervlogen tijden, ligt in het zuidelijkste puntje van Schiedam Het gebied is onge veer één hectare gr ooi en ligt tussen de Nieuwe Waterweg- straat en scheepswerf Wilton Fijenoord. Het haventje is ie klem om zeeschepen te ont vangen en wordt al jaren niet meer gebruikt Een jaa r geleden kreeg de pro vincie bij de Europese Ge meenschap geld los uit de zo genaamde Renaval-pot Met die subsidie, bedoeld om op oude scheepsbouwterreinen nieuwe industrieën te vesti gen. kan Schiedam de haven dempen en het gebied een be- dryfsfunctie geven Het geld ligt er al een jaartje, maar Schiedam heeft er nog niets mee gedaan Dat moet nu maar eens gebeuren, heeft de provincie laten weten De gemeente verwacht dat het weinig moeite /al kosten gega digden te vinden voor het toe komstige bedrijfsterrein. Lo- katies aan het water zijn zeer in trek bij bepaalde onderne mers Het geld dat Schiedam zelf in het project smeekt de Europese subsidie alleen is niet voldoende om de kosten te bestrijden wordt naar verwachting snel terugver diend als hei gebied in erf pacht is uitgegeven. Vlaardingen De eisen die de gemeente stelt aan vesti ging van transportbedrijf Zwanenburg in industriege bied 't Scheur gaan de VVD te ver, maar de SP niet ver genoeg. Dat bleek gister avond uit de discussie in de gemeenteraad. De SP vindt dat een bedrijf dat zwaar giftige chemicaliën op slaat en vervoert zich met mag vestigen op vijfhonderd meter van de Zuidbuurt. De VVD daarentegen vindt het absurd, dat het bedrijf volgens het erf- pach icon tract een miljoen gul- den moet betalen als het zich met houdt aan de regels van de hin derwet De coalitiepartijen PvdA, CDA en VVD waren opgetogen over de transactie, die de gemeente ruim drie miljoen gulden ople vert. Zwanenburg wil aan de Beugsloep weg een bedrijf bou wen voor de op- en overslag van bestrijdingsmiddelen Finan cieel is die uitgifte voor de ge meente uiterst interessant. En ook uit een oogpunt van werkge legenheid is het een uiterst gun stige zaak, benadrukte CDA'er Leo de Snaijer. „Tussen het eco nomisch belang en het milieu zal nu eenmaal altijd een spanning Leo de Snaijer (CDA): 'Span ning tussen milieu en economisch belang hoort bij het leven'. bc-staan Dat hoort bij het leven", vond hij. Linke soep De SP had ernstige bezwaren te gen de vestiging van het bedrijf op slechts een halve kilometer afstand van de Zuidbuurt Frac tieleider Remi Poppe vreesde bovendien dat de gemeente, als Zwanenburg eenmaal was geac cepteerd, andere bedrijven die een gevaar vormen voor het mi lieu met meer kon weigeren „Als we dit goed vmden. is het hek van de dam", 2ei Poppe .Dit is linke soep" VVD'er Bram Zonne vond juist dat er to hoge eisen aan het be drijf waren gesteld en dat het ge duld van de ondernemer wel erg op de proef is gesteld „Dit voor stel staat nu voor de derde keer op de agenda van de gemeente raad Het zou van erg weinig fat soen getutgen om behandeling ervan nu weer uil testellen" Te gek De boete van een miljoen gulden die Zwanenburg boven het hoofd hangt bij overtreding van de regels vond Zonne te gek om los te lopen, „Van die methoden moet een overheid zich niet be dienen". stelde hij In de ogen van de coalitiepartij en is het juist goed dat er strenge eisen zijn gesteld aan Zwanen burg De gemeente heeft in de onderhandelingen het onderste uit de kan gehaald, meenden zij. Wethouder Anj Maarleveld (mi lieu) vond de milieurisico's van het bedrijf te verwaarlozen, maar kondigde wel een scherpe conirole door milieuambtenaren aan Hij onderschreef de opvatting van CDA'er De Snaijer toen hij zei „Het is duidelijk dat er een risico aan dit bedrijf verbonden is Maar dat is inherent aan het leven in oen gemeente ais Vlaar dingen" Schiedam De gemeente raad gaat vermoedelijk in ja nuari een nieuw debat wijden aan Spaland. Deze afspraak hebben vier fractievoorzit ters gisteravond gemaakt in een overleg over het vorige week verschenen onder zoeksrapport van ingenieurs bureau Haskoning. De pd rtijen hebben zich nog met uitgesproken over de aanbeve lingen in hel rapport. In het 'papieren' onderzoek doet Haskomng de suggestie het be- heerplan voor Spaland op enke le punten uit te breiden. Na be studering van een dikke stapel onderzoeksrapporten trekt hel ingenieursbureau de conclusie dat het beheer en de controle van de havensliblokatie op en kele punten kan worden verbe terd. Met name het onderzoek r de vervuiling in de singel bodems en hel grondwater moet volgens Haskoning worden uit gebreid in hun eerste bespreking hebben de fractievoorzitters van PvdA, CDA, D66 en Groen Links zich nog niet inhoudelijk uitgespro ken over de aanbevelingen in het rapport Zij hebben afgespro ken dat de politieke partijen een ruime termijn kmgen toebe deeld voor het indienen van vra gen Afhankelijk van de inhoud zul len deze worden beantwoord door de Dienst Gemeentewer ken of door Haskoning. De frac tievoorzitters komen op 22 janu ari opnieuw bijeen om de aanbe velingen inhoudelijk te bespre ken „Dan bepalen we hoe we verder gaan", zegt fractievoor zitter Hans Bakker van de PvdA „In een raadsvergadering zullen we moeten besluiten of we de aanbevelingen overne men". Persoonlijk is Bakker zeer tevre den over de kwaliteit van het onderzoeksrapport „Ik denk dal het Spalandverhaal hiermee voldoende kan worden afge daan". verwijst hij naar de felle politieke strijd tussen wethouder Chris Zijdeveld en de toenmali ge oppositie van Groen Links en D66. Deze partijen meenden dat er onvoldoende bekend was over de bodemkwaliteit in Spa land. Bakker. „Dit is een heel helder rapport met duidelijke aanbeve lingen. Men onderschrijft de conclusie dat er geen gevaar is voor de volksgezondheid En de aangedragen opmerkingen over het milieu zijn wat ons betreft ook niet echt verrassend". Schiedam -j- Het Rijnmond Schrij vers Festival is nog niet achter de rug o! de volgende literaire talen tenjacht dient zich al weer aan. Dit keer gaat het om een verhalen- én gedichtenwedstrijd georganiseerd door het Filmhuis Schiedam. De wedstrijd is niet exclusief voor Schiedammers. Inwoners uit de hele regio mogen er aan meedoen. De orga nisatoren houden rekening met een flink aantal inzendingen. De vorige edities van het jaarlijkse evenement le verden altijd een behoorlijke stapel manuscripten op. De deelnemers moeten zich overigens wel haasten. Hun inzendingen moeten Voor 31 december binnen zijn. Daarna begint de jury samenstelling onbe kend aan de beoordeling. Schrijfster Yvonne Kroonenberg ('Afles went be halve een vent') reikt op zaterdag 9 fe bruari de prijzen uil in het Filmhuis, dat gevestigd is in gebouw De Teerstpof aan de Nieuwstraat. Het Stedelijk Museum Is een van de belangrijkste cul turele voorzieningen die Schiedam heelt. De ge meente Schiedam geeft Jaarlijks een aanzienlijk be drag uit aan het in stand houden van het museum. Alle inwoners van Schiedam worden uitgenodigd om hun mening over de toekomst van het museum ken baar te maken. Daartoe wordt donderdag 6 december een openbare discussieavond voor Schiedammers gehouden in de Aula van hei museum aan de Hoogstraat nr 12. Aan vang van de avond is 20.00 uur. f Ais voorzet voor de discussie heeft de wethouder van cultuur, Chris Zijdeveld, een notitie geschreven, ledereen die zich betrokken voelt bij het museum is van harte welkom. dhr. A. Metaal Directeur a.l. Stedolilk Museum Vlaardingen Terwijl een klant in een dameskledmg- zaak op het Liesveld in Vlaardingen kleding aan het passen was, stal een 23- jange Rotterdammer giste ren haar lederen jack gesto len Lang was do klant haar jas niet kwijt De politie kon even later de dief in de kraag grijpen De man was ook nog in het bezit van een andere jack, dat hij uit hel winkel rek had gehaald. Bij een inbraak m een in aanbouw zijnde woning aan de Churchillsmgel hebben dieven voor 9000 gulden aan gereedschap buitgemaakt Ontvreemd werden meet apparatuur. een schietha- mer, boormachines- en handgereedschap. De da ders hadden zich toegang verschaft door de toegangs deur te forceren Maassluis In de Wagnerstraat in Maassluis is vanmorgen om streeks zes uur een autodief op heterdaad be:rapt. Bij het open breken van de wagen ging het alarm af. De politie, snel ter plaatse, rekende een 16-jarige jongen m. Hij had inbrekersge- reedst hap bij zich. Tijdens het verhoor vanmorgen kwam vast te staan dat de jongen vermoedelijk nog meer diefstal len op zijn kerfstok heeft. Schiedam Op de Burgemees ter Knappertlaan is gisteroch tend door de Schiedamse politie een snelheidscontrole gehouden. Twaalf auto's bleken zich niet aan de limiet te houden. Zij re den met een snelheid van 70 a 80 kilometer. De controle vond plaats even na de ochtendspits en duurde onge veer een uur.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1