Schiedam; geen behoefte aan vrije winkeltijden Nieuw ziekenhuis vervangt Nolet Publiek talentenjacht even chique als zangers Rol haven Maassluis nagenoeg uitgespeeld Psychiatrisch ziekenhuis Joris wil in 1992 bouwen Tasjesroof Pastoor vreest vallend gesteente Referendum zonder een getalscriterium Woedende bestuurders VLAARDINGS DAGBLAB SCHiEDAMSi COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Twee gewonden bij botsing SP: afrekening deugt nóg niet Hond bijt man Gehandicapten moeten dokken voor parkeren Banenpool levert eerste functie op WATERWEG Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus4008,3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229.4352066.4350557-sportredactie: 4345209. Telefax: 010-4343757" MAANDAG 20 DECEMBER 1990 PAGINA 9 Maassluis De haven van Maassluis zal op ter mijn geen rol van beteke nis meer spelen. Is de functie als zeehaven al in de loop der jaren teloor fegaan, ook plaatselijk iedt het water nog slechts 'marginale moge lijkheden*. „Er is weinig of geen econo mische toekomst"» moet de Tnterpolitieke Werkgroep Haven Maassluis vaststel len. De vijf politici die zij het op persoonlijke titel namens het quintet raads fracties meewerkten aan het rapport 'Maassluis zonder haven is een stad zonderee- zicht', komen tot de conclu sie dat er eigenlijk alleen een toeristische en recrea tieve functie overblijft Daarbij gaat het om het openstellen van de Monster- sesiuis en het scheppen van ruimte voor de pleziervaart Als toeristische lokkertjes gaan de gedachten uit naar el creëren van ligplaatsen voor historische schepen. Om die laatste reden zou ook een scheepswerf moeten worden opgezet die restau ratiewerk aan oude schepen verricht. Omdat de werkgelegenheid rondom de Voorhaven, de Binnenhaven. De Kolk, de Noordgeeren het Hellinggat steeds vaker in de clinch ligt met (plannen voor) woning bouw, zou deze bedrijvig heid eigenlijk uit de binnen stad moeten verdwijnen. De werkgroep, die het rapport verleden week in de open baarheid heeft gebracht, geeft evenwel aan dat de be trokken bedrijven liever hun huidige vestigingsplaats niet verlaten. Een verplaatsing van de havenactiviteiten naar in dustrieterrein Nieuwe Wa terweg, zoals de Kamer van Koophandel vorig jaar mei adviseerde, biedt nauwelijks mogelijkheden. Die locatie biedt te weinig ruimte en stuit tevens op bezwaren van geluidsoverlast. Op die manier kan het conflict tus sen wonen en werken rond de haven dus niet wordt op gelost - De raadsleden Van Baarle (D66). Burger (PvdA). Van Hoeven (RPF/SGP), Woud stra (CDA) en De Zeeuw (VVD) dóen daarom onder leiding van wethouder Ruud Timmermans de aan beveling *een eenvoudige laad- en ksvoorzïening ie maken in de Nieuwe Water weg'. Om nautische en logis tieke redenen krijgt een aanmeerplaats ten oosten van de Boonersluis de voor keur. Ais eis stelt de interpo litieke werkgroep daarbij dat een financiële inbreng van het bedrijfsleven in ie der geval zal moeten wor den bezien. Los van het toekomstper spectief staat volgens de werkgroep vast dat de ha ven moet worden uitdiept. De slechte bereikbaarheid van de aan het water gebon den bedrijven, die al vaker te kennen hebben gegeven om te zien naar betere vesti gingsplaatsen in de regio, eist een korte-termïjn aan pak. De werkgroep stelt dat met het uitbaggeren 'zo poedig mogelijkrmoet wor- fen begonnen, maar koppelt daar toch een tijdslimiet tot eind 1992 aan vast. De kosten voor deze werk zaamheden belopen vijf mil joen gulden. De gemeente moet dat bedrag zelf zien op" te brengen Vlaardingen Twee inritten- den van een personenauto zijn zaterdagavond gewond geraakt bij een botsing tussen twee auto's op de Marathonweg in Vlaardin gen. Een lichtblauwe personen auto, die vanaf de Mamixlaan linksaf de Marathonweg wilde oprijden, werd geramd door een donkerblauwe bestelbus. De twee gewonden moesten naar het ziekenhuis worden ver voerd. De politie Vlaardingen verzoekt getuigen van de aanrij ding contact met haar op te ne men. Schiedam Burgemeester Reinier Sc heer es en de verte genwoordigers van de be langrijkste winkelstraten in. Schiedam hebben geen enke le behoefte aan volledig vrije winkeltijden. Zij wijzen hiermee het stand punt van de Tweede Kamer af, die vrijdag tot het oordeel kwam dat winkeliers in Schiedam en vier andere gemeenten zelf hun openingstijden mogen beptJen. In het plan van de Kamer gaat het experiment tweeëneenhalf jaarduren. Het vrij laten van de winkeltij den beschouwt burgemeester Reinier Scheeres als een onver wacht uitvloeisel van het inmid dels grotendeels mislukte expe riment met de zogenaamde De- regulerings-gemeenten. Het was één van de ideeën, waarmee het vorige kabinet in 1989 een deel van haar bevoegdheden wilde overhevelen naar de lokale overheid. „Het verbaast mij een beetje dat dit idee nu weer uit de kast wordt gehaald", zegt Scheeres, die zich in Schiedam onder an dere bezighoudt met economi sche aangelegenheden. „Minis ter Andriessen maakt op dit mo ment met de werkgevers afspra ken om de winkeltijd in heel Ne derland te verlengen tot half ze ven 's avonds. Het is op zijn minst vreemd dat de Kamer nu toch weer wil gaan experimen teren". Nadat Schiedam zich in 1989 voor het experiment aanmeldde, hield het gemeentebestuur een enquête om de belangstelling voor vrije winkeltijden te peilen. Uit het ondereoek kwam naar voren dat slechts een kleine minderheid van de consumen ten een voorstander is van een verschuiving naar de avond uren. De meerderheid bleek er wel voorstander van te zijn de winkels tot zeven uur open te houden. Tijdens een bewogen hoorzitting lieten winkeliers vorig jaar geen spaan van de plannen heel. Uit een kleine peiling blijkt dat de houding van de middenstand niet is veranderd. Drogist Piet van Hoogdalum uit de Mgr. Nolenslaan noemt de plannen onzinnig. „Het klinkt heel vooruitstrevend, maar het aantal winkeluren blijft toch be perkt tot 52. Als ik'een extra avond open wil, dan moet ik de winkel een ochtend of een mid dag sluiten. Als de klanten dan voor een dichte deur komen, denken ze; wat een rare zaak is dat Nee, ik lap de extra koopa vonden aan mijn laars". Beddenverkoper Chris Coppens, die namens de winkeliersvere niging Hoogstraat jarenlang als vaste gesprekspartner van dege- meente optrad, denkt er niet an ders over. „Het kan een heel on overzichtelijke toestand worden. Als een deel van de winkeliers 's avonds open wil en de rest niet, dan treft de consument bijna voortdurend een aantal gesloten winkels aan. Dat werkt heel ver warrend". Het instellen van vrije winkeltij den heeft volgens Coppens en Van Hoogdalem ook grote nade len voor het personeel. Hun soci ale leven zou er bij in schieten. „Net als anderen doen ze aan sport of willen ze naar de disco. Dat zou allemaal in het gedrang komen", zegt Van Hoogdalem. Bovendien ben ik benieuwd wie de extra lasten voor verlichting en salaris ga at betalen". Volgens de burgemeester is het goed denkbaar dat Schiedam zich door de laatste ontwikkelin gen gaat terugtrekken uit het ex periment met de d-gemeenten. ..Het heeft geen zin om de vrije winkeltijden tegen de wil van de betrokkenen doorte voeren. Toen wij ons aanmeldden voor het d-experiment hebben wij de clausule opgenomen dat we ons tussentijds terug kunnen trek ken. Komt dit voorstel door de Kamer, dan zal ik de commissie voor economische aangelegen heden aanraden om verder maar van het experiment af te zien". Schiedam Psychiatrisch Centrum Joris Nieuwe Water weg-Noord wil in 1992 beginnen met de bouw van een zieken huis in Schiedam. Het regionale centrum voor geestelijke ge zondheidszorg gaat ongeveer 16 miljoen gulden kosten. Het krijgt honderd bedden en veertig plaatsen voor dagbehande ling. In een later stadium komen daar nog eens zestig plaatsen bij voor chronische patiënten. Het psychiatrisch centrum wordt gebouwd aan de Stadhou derslaan, op de plaats waar nu het voormalig Noletziekenhuis staat Het Noletcomplex, onder deel van het Schielandzieken- huis, wordt gesloopt Joris heeft nu al twee verdiepingen van het Noletin gebruik, De eerste paal voor het psychia trisch ziekenhuis kan de grond in zodra overeenstemming is be reikt over de afkoopsom voor de boekwaarde op de Nolet-pan- den. Joris wil dat het ministerie van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur, dat al geld voor het psychiatrisch centrum heeft ge reserveerd, ook de overname kosten voor zijn rekening neemt ,De onderhandelingen daarover zijn nog niet afgerond. Het psychiatrisch ziekenhuis 't Hooghuysin Breda zal als model dienen voor de nieuwe voorzie ning in Schiedam. Door dit kant en klare ontwerp over te nemen hoopt Joris de procedure rond het verlenen van een bouwver gunning te bekorten. Bovendien wordt door deze werkwijze op de kosten be spaard. Complicatie is echter dat het Bredase model niet helemaal toepasbaar is op de Schiedam si tuatie. De beschikbare ruimte rond de Stadhouderslaan is niet toereikend om een exacte kopie van 't Hooghuys te realiseren. Het psychiatrisch centrum in Schiedam, onderdeel van Joris in Delft, viert deze maand het vijfjarig bestaan. Vanaf het mo ment dat in 1985 het voormalige controlepunt voor tbc aan de Stadhouderslaan werd betrok ken heeft men onderhandeld over nieuwbouw. Behalve een kliniek voor dagbehandeling in Schiedam heeft Joris Nieuwe Waterweg-Noord een polikli niek bij het Riagg in Vlaardin gen. Schiedam Tasjesdieven heb ben dit weekeinde in Schiedam een aantal malen succesvol toe geslagen. Op de weekmarkt in het centrum werd een 21-jarige vrouw ernstig gedupeerd. Haar schoudertas werd losgesneden. In de portefeuille zat maar liefst 1100 gulden. Een 81-jarige Vlaardïnger die bij de bushalte aan de Burgemeester Knappertlaan stond, raakte zijn collectebus van het Leger des Heils kwijt De man naast hem taf de bejaarde plotseling een uw, stopte de bus in een plastic zak en verdween. De dief is een man met een zuidelijk voorko men van ongeveer 1,70 meter en donker krullend haar tot op de schouders. Vlaardingen De Sodalis- tïese Partij plaatst grote vraagtekens bij de afreke ning van servicekosten, die huurders van huizen van het Gemeentelijk Woningbedrijf (GWB) hebben gekregen. De SP vindt het positief dat de huurders nu voor de eerste keer de wettelijk vereiste jaarafreke ning hebben gekregen. De partij dringt daar al jarenlang op aan. Maar volgens raadslid Joke Fou- sert houdt het GWB zich nog al tijd niet volledig aan de wet. Verreweg de meeste huurders van het woningbedrijf betalen volgens de afrekening voor het onderhoud van al het groen in hun wijk. „Dat zou betekenen dat er in hun woonwijk geen openbaar groen is", stelt SP'er Fousert in schriftelijke vragen van het college van burgemees ter en wethouders. Zij acht dit niet waarschijnlijk. Het GWB laat 8578 van haar 9746 huurders, zo is de SP opge vallen, betalen voor grondopho- gingen. „Dat Is wettelijk niet toe gestaan", aldus Joke Fousert Al leen de kosten van herstel van tuinen die bij een grondopho- ging in het ongerede zijn geraakt mogen tot de servicekosten wor den gerekend De Singelkerk is hard aan restauratie toe. Vorige week kwamen 's nachts spontaan een paar brok stukken uit het middenschip naar beneden. Ze kwa men tussen de kerkbanken terecht. Om ongelukken tijdens de drukbezochte kerstvieringen te voorko men, worden in de kerk netten gespannen. De nood maatregel kost 30.000 gulden. Pastoor P.M. Vismans maakt rich ernstig zorgen over de bouwkundige staat van de kerk, die onlangs door de paus is bevorderd tot basiliek. Hij hoopt dat het toezegde geld voor de restauratie snel beschik baar komt. De kerk vertoont al jaren tekenen van verval. Nog niet zo lang geleden stortte een stukje van de toren op straat. Het opknappen van de eind vorige eeuw gebouwde Singelkerk gaat ongeveer 4 miljoen gulden kosten. Vlaardingen De definitie ve instelling van een referen dum in Vlaardingen is niet langer afhankelijk van de op komst bii de experimentele volksraadpleging in maart 1991. Dat zei wethouder Ton van der Steen (D66) vrijdaga vond in de gemeenteraad. De meerderheid van CDA, PvdA en D66 stelde 45.000 gulden beschikbaar voor de organisatie van een proef-re ferendum. Vlaardingers kunnen als gevolg van het besluit op 6 maart 1991 twee keer hun stem uitbrengen: voor een kandidaat voor de pro vinciale staten en om zich uit te spreken voor of tegen de invoe ring van het referendum. Aanvankelijk stelde het college dat de uitslag van de stemming zou zijn als minimaal Schiedam Ket zat automobi listen net voor het weekeind niet mee in Schiedam. Eerst zag een 60-jarige inwoner van Hendrik Ido Ambacht op het Emmaplein een vreemde man achter het stuur van zijn auto kruipen die, op het moment dat de eigenaar de politie belde, er vandoor ging. Schreeuwend holde de gedupeerde achter zijn wagen aan en met behulp van enfge omstanders kon de cfief ter hoogte van de Eerste Twnsingel al tot stilstand worden gebracht De Hf ad er, ongeveer dertig jaar, pakte een groot mes, waarmee hij vervaarlijk zwaaide. Toen ging hij er vandoor. Een andere automobilist een 25- iarige man uit Schiedam, raakte s avonds na een aanrijding op de kruising van de Kotterdamse- dijk en de Nieuw Mathenesse- straat over zijn toeren. De bot sing op zich viel mee, maar de man had gedronken en wilde niet mee naar het politiebureau. Er vielen over en weer rake klappen, waarna de Schiedam mer eieren voor zijn geld koos en zich^loor de politie liet meevoe ren. Vlaardingen Als aanko mend artiest valt het tegen woordig niet mee om op te vallen. Zeker, de deelnemers aan de de Eerste Rijnmond Talentenjacht hadden voor de finale hun beste kleren uit de kast gehaald, maar het gros van het publiek zaterdag in de Stadsgehoorzaal was op hetzelfde idee gekomen. Do podium artiesten troffen in de zaal bijna uitsluitend soortgeno ten aan; dames op elegante pumps en heren in subtiel gesne den postuums. Op hun uiterlijk konden de artiesten zich dus niet onderscheiden, rnaar gelukkig hadden zij ook nog hun stem meegenomen. De artiesten voel den zich ongetwijfeld vereerd, want in Nederland treffen door gaans alleen toppers als. Lee To wers en Anita Meijer hun pu bliek in gala aan. Ook al heetten de deelnemers geen Towers, Meijer of Sinatra, Eet voor decorum gevoelige deei van het Vlaardingseuitgaanspu- bliek wilde ook best voor nog on bekende artiesten als Monique Stiphout, Female Attraction en Danny Witberg op chique gaan. Bovendien stond op het aanplak biljet de naam vermeld van Rob de Nijs; de hartenbreker van vier generaties die verleden jaar ook al zijn opwachting maakte op de op dezelfde doelgroep ge richte Honeymoon-night De spoedige terugkeer naar Vlaardingen van De Nijs was er mogelijk de oorzaak van dat de Stadsgehoorzaal niet helemaal was uitverkocht Met ongeveer 350 bezoekere was de zaal be hoorlijk gevuld, maar de initia tiefnemers van café La Résiden- ce en Centraal hadden stiekum op een hogere opkomst gere- kend^ De dames van Female. Attrac tion sleepten zaterdag de tweede prijs in de wacht tijdens de Rijn mond Talententrofee. De Nijs en de tien enthousiaste deelnemers lieten zich hierdoor niet uit het veld slaan. De Nijs kreeg het aanvankelijk wat lau we publiek plat door met grote overtuiging zijn grootste hits ten gehore te brengen. Direct na zijn show reikte hij de eerste prijs, bestaande uit reïs- cheques met een waarde van duizend gulden, uit aan Danny Witberg. Dat was een zeer te rechte beslissing van de jury, want de 21 -jarige hovenier toon-, de zich in twee verzorgde pop songs van Spandau Ballet een getalenteerd zanger. Als hij zijn imitaties weet in te ruilen voor fatsoenlijk eigen repertoire kan het inde toekomst best wat wor den mjt de jonge zanger. i kiesgerechtigde Vlaard in gers hun stem tijdens het eerste referendum zouden uitbrengen. Van de 59.000 kiesgerechtigden zouden in deze berekening slechts 8483 kiezers akkoord hoeven te gaan om het referen dum in Vlaardingen te introdu ceren. In plaats van het getalscriterium wif het college de uitslag nu in een breder perspectief plaatsen. „Naast de opkomst in vlaardin gen gaan we bekijken hoe in an dere steden de opkomst bij het eerste referendum is. Verder gaan we advies inwinnen bij de Vereniging voor Nederlandse Gemeenten. Pas daarna gaan we besluiten of er een definitieve verordening moet komen". Met verschillende motieven keerden de vier oppositiepartij en zich tegen het voorstel. Hoe wel Groen Links in principe een voorstander is van het referen dum was raadslid Arnold van Kalken toch tegen het voorstel. ,JJe bevolking moet weten waar de volksraadpleging over gaat en wat een referendum is. De ge kozen vraagstelling is vaag, waardoor het referendum volle dig de soep kan indraaien". Remi Poppe (SP) en Cor de Jon ge (SGP/GPV/RPF) noemden het voorstel eensgezind een fop speen. „Dit is nog minder dan in spraak", meende De Jonge. „In spraak wil iedereen, maar de uit slag van een referendum kan de politiek zo naast zich neer leg gen. Het geld kunnen we beter gebruiken om de bibliotheekta rieven te verlagen". Ook WD'er Henk Royers sloot zich aan bij critici. ,J>it is kullekoek en volstrekt zinloos". Vlaardingen Een hond van een 20-jarige Vlaardinger heeft een medewerker van een auto- busonderneming in-zijn onder been gebeten. De hond liep los. Met de toevoeging dat het slacht offer 'maar even een prik moest gaan halen', sloot de eigenaar van de hond het voorval in de Marconistraat af en vertrok. Te gen hem werd later proces-ver baal opgemaakt Het slachtoffer is voor medische behandeling naarh tHoiyziekenhuis gegaan. Vlaardingen Ondanks felle protesten van de op positie heeft de Vlaar- dingse gemeenteraad in gestemd met het instellen van een parkeerheffing voor invaliden. Tot dusver bood de gemeen te de invaliden gratis een ei gen parkeerplaats voor de voordeur aan. Vanaf vol» fend jaar moeten de betrok- enen 590 gulden voor deze service gaan betalen. „Deze maatregel is compleet a-sociaal", tierde SP-voor- man Remi Poppe tegen wet houder Agnes van Ardenne en burgemeester Fred van Lier, „Invaliden worden op deze wijze gestraft voor hun handicap. Is dat de mentali teitsverandering waar het college in haar nota over rept? vroeg desoeialist zich ai In haar verdediging stelde wethouder Van Aid enne dat Poppe het gelijk aan zijn zijde heeft als hij spreekt over de solidariteit met de invalide medemens. „Maar zo'n mentaliteit kunt u niet afkopen. Als ik over menta liteit praat, dan praat ik over een persoon die een plaatsje vrijhoudt voor ziin invalide buurman. Eigenlijk is het een schandaal dat deze spe ciale parkeerplaatsen voor invaliden nodigziin". Volgens de Sr-voorman was deze redenering aller minst sluitend. „We hebben ook te maken met passan ten. Die kunnen zonder een bord toch niet ruiken dat een plekje moet worden ge reserveerd voor een invali de?" Een duidelijk geïrriteerde burgemeester Fred van Lier merkte op dat de situatie met het invaliden-parkeren lang niet zo eenvoudig is als Poppe stelt „U moest eens weten hoe vaak de politie er aan te pas moet komen om een invalidenparkeerplaats te ontruimen. Dat is een grof schandaal". Remi Poppe had weinig op deze opmerking af te din gen, maar hi; vroeg zich wel af waarom ae invalide voor deze situatie moet bloeden. „AJs je goed ter been bent kun je de auto op elke wille keurige plaats in je straat gratis parkeren. Als invalide ben je echter aangewezen op een plekje voor de eigen deur. Ek vind het schandalig dat de betrokkenen daar voor moeten gaan bloeden". Het parkeren vormde vrij dag het laatste onderdeel van de discussie over het ge handicapten beleid, die al een dag eerder een aanvang had genomen. Ondanks de langdurige vergadertijd be reikte de gemeenteraad nog steeds geen volledige over eenstemming over het inva liden beleid in Vlaardingen. Wethouder Ton van der Steen raadde vrijdag een motie af waarin VVD- raadslid Jan Bulva eiste dat bij de bouw van nieuwe wo ningen rekening wordt ge houden met de behoeften van Invaliden. „Ik denk dat dit iets te ver gaat", stelde Van der Steen. „Het zou be tekenen dat iedereen die een bungalow Iaat neerzet ten deze aanpassingen moet aanbrengen' Volgende maand praat de raad verder over de wiize» waarop Vlaardingen in het nieuwbouwbeleid rekening kan houden met de behoef ten van de invalide. Vlaardingen - Een banenpool die Vlaardingen in het leven wil roepen, levert in ieder geval één extra functie op. Bij de gemeen telijke sociale dienst (GSD) wordt een formatieplaats ge schapen voor iemand die zich nader gaat toeleggen op de uit voering van die arbeidspool en het Jeugdwerkgarantieplan. De arbeidsbemiddelaar gaat werken voor acht gemeenten rondom Rotterdam- De GSD dient zorg te dragen voor de plaatselijke uitvoering van de banenpool. Als werkgelegen heidsproject wordt bij voorbeeld ged^iit aan hulpconrierges op1 schoten.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1