ij zeling door huweli ksdrama PvdA leidt oppositie 'Verder uitstel ABC is niet te tolereren' Bestelauto's gestolen VLAAROINGS DAGBLAD SCHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT j j 'Thcaterpersoneel zwaar onderbetaald' Van der Windt opvolger Maarleveld Officier eist tweeslachtige strafmaat WD en CDAt'CoIlege neemt te veel hooi op z'n vork' Ineke van Dijk maakt 'De Scheepsbouwer' School is boomloos Bond zorgt voor druk op de ketel Biedt zwarte Zuid-Afrikaan een stage aan Verzet tegen regionaal politiekorps Archivaris overleden Fietser gewond Motorfiets ontvreemd FABER [«laiili -i DINSDAG II DECEMBER 1990 PAGINA 11 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6.3131 BC Vlaardingen. Postbus 4008,3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229.4352066.4350557 - sportredactie: 4345209. Telefax: 010-4349754. Schiedam De vergoedingen 'y van het Schiedamse tbeaterper- 4, soneel moeten snel worden op- 'j J getrokken. Het stichtingsbe stuur van Passage en De Teer- stoof neemt geen genoegen met t de 'marginale verhoging' die burgemeester en wethouders '~i willen betalen. Het bestuur eist 85.000 gulden in- eens, B en W willen voorlopig niet verder gaan dan een verho- ging die elk jaar met 5G0Ö gulden wordt opgeschroefd. Volgens het r* bestuur worden de medewer- v kers van de twee Schiedamse theaters behoorlijk onderbe- taald. Hun salaris is redelijk in evenwicht met de landelijke norm, maar de onkostenvergoe- dingen en de toeslagen voor overwerk en onregelmatig werk .7? zijn bedroevend. r. Het bestuur vindt dat niet als V enige. De gemeentelijke dienst Personeel Organisatie, die in v 1988 de salariëring in de theaters C heeft onderzocht, meent ook dat i er snel iets moet verbeteren. i P O berekende dat het perso- neel per jaar 3500 uren op onre- gelmatige tijden wordt ingezet en ongeveer 1200 overuren maakt. I Het advies van P O lijkt echter tussen wal en schip te zijn ge raakt toen Chris Zijdeveld dit vooijaar Luub Hafkamp opvolg- de als wethouder cultuur. In juni i verzocht het bestuur van de stichting Schiedamse theaters de nieuwe wethouder de salarië- I ring van de twaalf vaste mede- j werkers op te trekken. Ondanks een daarop volgend gesprek met Zijdeveld gebeurde er niets. Be- 1 gin december heeft het bestuur i ae zaak opnieuw per brief bij de wethouder aangekaart. Van der Windt: nieuwe wethouder. Vlaardingen Fractievoorzit ter drs. Kees van der Windt (44) wordt de nieuwe wethouder voor de PvdA in Vlaardingen. De fractie van de PvdA koos hem gisteravond met acht tegen vijf stemmen als opvolger van Arij Maarleveld, die na twaalf- eneenhalf jaar geen fut meer heeft voor het ambt van stadsbe stuurder. Van der Windt, ambtenaar op het ministerie van onderwijs, wordt in de raadsvergadering van donderdag 7 maart volgend jaar voorgedragen voor de lege zetel in het college, die door het vertrek van Maarleveld ont staat. Hij zal de portefeuille {on derwijs, cultuur en milieu) in zijn geheel overnemen. Zijn plaats als fractieleider neemt drs. Bert Kandel in. De PvdA heeft met de kandi daatstelling van Van der Windt een logische keuze gemaakt. De ambtenaar was al eerder wet houder in het PvdA-minder- heidscollege.dat van juni tot no vember 1986 de stad bestuurde. Nadat dit college ten val was ge bracht en werd vervangen door een coalitie van PvdA, CDA en VVD, moest hij het veld ruimen. Van der Windt was bij de laatste gemeenteraadsverkiezingen derde op de PvdA-lijst, achter John Kanshuijsen en Arij Maar leveld. De PvdA ziet in hem een uitstekende bestuurder en Van der Windt ligt goed bij de coali tiegenoten CDA en D66. De andere kandidaat om Maar leveld op te volgen was Leo ten Have, Als voor de hand liggende nieuwkomer voor de vacante functie in de raadsfractie van de PvdA staat Peter Rovers boven aan de lijst. Rotterdam De waterlan ders vloeiden gistermiddag rijkelijk voor de rechtbank van mr. M.F.L.M. van der Grinten. Tranen met tuiten huilde de 24-jarige Vlaardin ger bij het horen van de el lende die hij op zijn geweten heeft. En de familie op de pu blieke tribune snikte mee. Tot schrik van zijn raadsman mr. Reinders bekende de ver dachte gistermiddag ook nog eens: „Ik heb gedreigd. Ik heb ze gegijzeld, 't Blijkt toch? Ik deed het uit wanhoop". Ondanks dat de advocaat nog een snelle poging ondernam het woord 'gijzeling* als leken taal af te schilderen, leek officier van justitie mr. Vergunst met de spontane bekentenis op fluweel te zitten. Maar waar hij de voor zet voor open doel slechts had in te koppen, bleek de aanklager zich vervolgens te verslikken in en ige goedgezindheid. Zodoende kwam er een merkwaardige eis op tafel te liggen die juridisch, zo erkende de rechtbank terstond, nogal mank ging en waarvan mr. Reinders op zijn beurt ver rast kon profiteren. De Vlaardinger die drie maan den geleden voor korte tijd een Rotterdams gezin met drie klei- ne kinderen gijzelde, omdat zijn zeer kortstondige huwelijk al op de klippen was gelopen, hoorde een jaar gevangenisstraf tegen zich eisen. In eerste instantie ging het om acht maanden on voorwaardelijk, waarvan er weer vier in dienstverlening zouden moeten worden omgezet. Dat laatste kan echter alleen bij vrijheidsstraffen die een hall jaar n iet te boven gaan, Mr. Vergunst had zich, onthulde hij, laten vertellen dat het Rot terdamse gerecht daar wel een draai aan wist te geven. Maar omdat rechtbankpresident Van der Grinten op de zitting het wetboek van strafrecht ter hand nam, zag de officier van justitie zich genoodzaakt in een tweede poging aan zijn eis van een jaar zes maanden onvoorwaardelijk te koppelen. Dit gegoochel met de strafmaat was voor raadsman Reinders voldoende te verzoe ken de onvoorwaardelijke straf te beperken tot het al drie maan den durende voorarrest. De Vlaardinger was eind augus tus getrouwd. Na achttien dagen was de echtgenoot, die als nog te onvolwassen werd afgeschil derd, zo overstuur over het feit dat er nog geen dag sprake was van een echt huwelijk, zijn vrouw hem nauwelijks een blik waardig keurde en na enige handtastelijkheden naar haar zuster in Rotterdam was ver trokken, dat hij zich in Den Haag een vuurwapen had aange schaft. In de veronderstelling een echt pistool op zak te hebben het bleek bij nader inzien om een alarmpistool te gaan toog hij op 14 september naar de Maas stad om zijn vrouw te overreden terug te komen. Voor de recht bank gaf hij snikkend toe het wapen te hebben meegenomen voor het geval zijn wederhelft weigerde Na een woordenstrijd bij zijn zwager thuis haalde de verdach te zijn 'pressiemiddel' voor de dag. Omdat zijn vrouw de bui al had zien hangen, was zij echter al over de schutting naar de bu ren gevlucht toen de wanhopige en gewapende echtgenoot op nieuw de huiskamer betrad. „Ik schiet jullie allemaal dood", had hij zijn zwager, schoonzus en hun drie kinderen toege schreeuwd. Door hen in hun huis te gijzelen wilde hij zijn partner dwingen met hem mee te gaan De inmiddels opgedaag de politie voorkwam erger; ook al omdat de zwager de ontgooc helde gijzelaar wist te overre den. nadat het pistool in een plantenbak was verstopt. Vernederd, wanhopig, zijn trots gekrenkt dat waren de ter men die de psycholoog en de re classering gebruikten om de si tuatie van de verdachte af te schilderen. Zijn advocaat voegde er een ander aspect aan toe. Dat beide partijen nog niet aan een huwelijk toewaren, leek hem duidelijk. Maar hij ging nog een stap verder. „Hei kan ook zijn", 20 liet Rein ders zich voorzichtig uit, „dat de vrouw hem gebruikt heeft om een verblijfsvergunning te krij gen". Hij meldde dat zij anders binnen afzienbare tijd^het land had moeten verlaten. Zijn cliënt, bedacht hij, zou best wel eens het slachtoffer van 20'n praktijk kunnen zijn geworden. De Vlaardinger kwam uit de rapporten en het beeld dat zijn raadsman van hem schetste naar voren als een nog wat kinderlij ke, bepaald niet agressieve jon geman die eens-maar-nooit- weer over de rooie was gegaan. Dat wilde erbij het openbaar mi nisterie echter absoluut niet in. „Frappant", noemde mr. Ver gunst de opmerking dat de kans op herhaling gering zou zijn. „Ik zie niet in dat de verdachte in zijn leven niet vaker in situaties komt die hem 't hoofd te boven gaan". Vervolgens leek de offi cier van justitie zich enigszins te vergalopperen. Mogelijk door het tranendal wat milder ge stemd, kwam hij met zijn eis in twee versies, hoewel hij met de verklaring van de verdachte op zak zijn requisitoir was aangevangen met de opmerking dat een gijzeling een ernstig de lict betreft. De rechtbank doet vrijdag 21 de cember uitspraak. fnekevan Dijk en haar kunstwerk De Steenzetter Schiedam Kunstenares Ineke van Dijk gaat De Scheepsbou wer maken. De Commissie Kerstmarkt heeft de Stolwijkse beeldhouwster de opdracht ge geven het beeld, dat bij voorkeur op de hoek van de Maasboule vard en het Hoofdplein moet ko men, te vervaardigen. De organisatoren van de kert- markt hebben de voorkeur aan Van Dijk gegeven vanwege 'haar omvangrijke oeuvre*. Zo heeft zij de Goudse Kaasboerin en De Steenzetter aan de Afsluit dijk op haar naam staan. Bij haar keuze werd de Commis sie geadviseerd door Ria Janse, educatief medewerkster van het Museum Boymans-Van Beunin- gen en Marian Groen, directeur van het Gemeentelijk Museum van Maassluis. Het beeld moet een hommage worden aan het roemruchte verleden van Schie dam alsscheepsbouwstad. Frans van Krugten, coördinator van de kerstmarkt, verwacht een krachtig beeld van Van Dijk: „We hebben gezien dat zij heel mooi realistische figuren kan maken. We hebben liever geen abstract object, want wij willen dat vooral oudere Schie dammers zich erin herkennen". Ineke van Dijk weet nog niet precies wat ze zal gaan make- n.„Ik moet me eerst inleven in het leven van een scheepsbou wer en in de omgeving waar het beeld moet komen. Daarna ga ik een ontwerp maken". Het beeld wordt bekostigd uit de opbrengst van de kerstmarkt, die het komende weekeinde in de Korenbeurs wordt gehouden. De prijs van het beeld is echter nog niet bekend. De Commissie Kerstmarkt heeft geen plafond aan de prijs gesteld. Bij de ope ning van de kerstmarkt zal Ine ke van Dijk aanwezig zijn om het project toe te lichten. Schiedam De kinderen van basisschool Harlekino zullen het even zonder kerstboom moeten stellen. De boom werd gisteravond met versieringen en al gestolen. Buurtbewoners zagen twee mannen op de brandtrap en waar- sch uwden de politie. Toen die aan de Burgemeester van Haaren- laan arriveerde, waren de vogels al gevlogen. Aan de voorzijde stond een raam open. Door dat venster was de boom afgevoerd. Vlaardingen De Vlaar- dingse werkgroep van de Consumentenbod blijft zor gen voor druk op de ketel. Sinds PPT Post heeft beslo ten een aantal van haar vesti gingen in de haringstad te sluiten, 'bestookt' de afdeling de plaatselijke directie van de PTT met noodkreten en brandbrieven. Met name op het behoud van het postagentschap aan de Rozen- laan in de wijk Ambacht dringt de Consumentenbond aan. Be jaarden en winkeliers worden de dupe van een eventuele sluiting. Voor de vele senioren van de twee nieuwbouwcomplexen Dijk zicht en Molenzicht is het ondoenlijk om straks zo'n 650 meter meer te moeten lopen naar de dichtst bijzijnde post-lo- catie. De werkgroep wijst er verder op dat er ook bezwaren van „de winkeliers van het Burgemees ter de Bordesp! ei n, die toch al ernstig gedupeerd zijn door het verkeerscirculatieplan van een vorige wethouder". Een argu ment dat neigt naar enige belan genverstrengeling. Alle Ara- bachters die in de toekomst naar hel PTT-kantoor aan de Van Hogendorplaan gaan, betoogt de Consumentenbond aan het adres van de directie, „zuilen ook daar gemakkelijker hun dagelijkse boodschappen doen. Tot schade van de middenstand van het Bordesplein". Schiedam De gemeente raad van Schiedam neemt geen genoegen met verder uitstel van de bouw van een ABC-warenhuis in de Lange Kerkstraat. Vrijwel alle partijen eisten gis teravond dat de coalitie van PvdA, D66 en Groen Links de opdrachtgevers (Albert Heijn, Blokker en C&A) tot spoed maant. De PvdA dreigde zelfs een motie in te dienen als wethouder Chris Zijdeveld er vanavond niet in slaagt, voldoende duidelijkheid te verschaffen over het tijdstip waarop de bouw begint. Fractie voorzitter Hans Bakker is kwaad dat hij nog 'geen snipper papier' heeft gezien over definitieve bouwplannen. Volgens Bakker is het tij voor grote bouwprojec ten in de binnenstad nu gunstig. „Wee ons gebeente als we dat tij laten verlopen". Ook VVD. CDA en D66 zijn be nieuwd wanneer de eerste paal in de Lange Kerkstraat de grond in gaat. Groen Links stelt zich wat diplomatieker op. Voordat de partij deel uitmaakte van het college was Groen Links fel ge- ka ni tegen het ABC-project. Fractievoorzitter Bea Óomens zei gisteren nog steeds tegen af braak van historische panden in de Lange Kerkstraat te zijn. Maar zij vindt wel dat er snel knopen moeten worden doorge hakt. Opmerkingen in dezelfde trant werden, gemaakt over de bebou wing van het Stadserf. B en W hebben daarvoor veertig miljoen gulden uitgetrokken. De raad wil weten wat er voor dat bedrag zal worden gebouwd en wan neer het project, waarover al vele jaren wordt gepraat, einde lijk van start gaat. Vlaardingen Door een list van een malafide klant is een auto verhuurbedrijf aan de Westha- venkade in Vlaardingen een be stelwagen van 25.000 gulden kwijtgeraakt. De man huurde op 7 december een bus, naar later bleek op een als verloren aange geven rijbewijs. De wagen had de volgende dag terugbezorgd moeten worden. Afgelopen weekeinde is uit de Anna van Burenstraat een be stelwagen ontvreemd. De auto had een waarde van 19.000 gul den. In de wagen lagen het ken- tekenebewijs en het rijbewijs van de eigenaar. Schiedam Door een eisen pakket van maar liefst negen ton op tafel te leggen, heeft de PvdA zich gisteravond ont popt als de belangrijkste criti cus van het roodgroene colle ge in Schiedam. De PvdA wil 350.000 gulden vrijmaken voor een werkgelegenheids- fonds, eenzelfde bedrag voor kwaliteitsverbetering van het ambtelijk apparaat en twee ton voor een tweejaar lijks milieu-onderzoek. Fractievoorzitter Hans Bakker verklaarde dat zijn partij zich de komende jaren niet als slaafse slippendrager van het college, waarin de PvdA twee zetels be zet, zal gedragen. De sociaal-de mocraten zullen zowel hun ei gen wethouders als die van D66 en Groen Links voortdurend achter de vodden zitten en des noods met de vuist op tafel slaan, waarschuwde Bakker. Met die houding wil hij de politiek voor de kiezer weer doorzichtig ma ken. De voorgestelde ombuiging van negen ton in de meerjarenbegro ting moot duidelijk maken dat het de PvdA inderdaad ernst is. Bakker stelde er een verzuim van de coalitie mee aan de kaak. Die heeft zich niet gehouden aan de belofte, jaarlijks één procent van de totale begroting beschik baar testellen voor nieuw beleid. Het extra geld voor werkgele genheid, ambtelijke efficiency en het milieu willen de sociaal democraten bij elkaar krijgen door op andere uitgaven {bij voorbeeld onderhoud wegen, nieuwbouw vrouwenhuis Barri- ka, volwassenen-educatie) te be zuinigen. Schuchter Uit het werkgelegenheidsfortds kunnen volgens Bakker 142 ar beidsplaatsen worden betaald. De 350.000 gulden voor het amb telijk apparaat moeten voorko men dat hooggeschoolde ambte naren worden weggekocht door het bedrijfsleven. Het geld voor het milieu-onderzoek is bedoeld om elke twee jaar een diagnose te kunnen stellen over de kwali teit van bodem, water en lucht. Bakker maande PvdA, D66 en Groen Links de vele ambitieuze beleidsvoornemens ook wóér te maken „De wittebroodsweken zijn voorbij. Er moet nu worden aangepakt, en wel in een hogere versnelling. Het gaat veel te traag", was de teneur van zijn beloog. De PvdA-fraetieleider riep ook de andere partijen op het college uiterst kritisch (e vol gen. Het CDA, in feite de aange wezen partij om de oppositie te leiden, werd opgeroepen zijn 'politieke schuchterheid' te laten varen. CDA-voorman Daan Baart bleek echter allerminst schuch ter Hij doorspekte zijn beschou wingen over de begroting met woorden als 'geklungel', Krak kemikkig' en 'amateuristisch'. De christen-democraten vrezen dat de drie regeringspartijen te vee! hooi op hun vork hebben genomen. Ze willen zo graag de sociale vernieuwing op gang brengen, de band tussen burger en overheid verbeteren en de „stad teruggeven aan de bevol king", dat ze zichzelf voorbij lo pen. Vaag Vorige week zette het CDA in een aparte nota al een dikke honderd vraagtekens bij het werkprogramma van het colle ge. Gisteren bleek dat de chris ten-democraten ook de begro ting vaag vinden. Welke uitga ven voorrang hebben kan het CDA niet meer destilleren uit de Tijdens algemene beschou wingen worden niet alleen de voorstellen van het colle ge kritisch bekeken. De fractievoorzitters mogen ook zelf ideeen aandragen. Een greep uil de betogen van gisteravond: Biedt een zwarte Zuid- Afrikaan een stageplaats aan om ervaring op te doen met democratie. Zijn kennis kan worden gebruikt voor het opzetten van democrati sche initiatieven in zwarte townships (motie D66). Sticht bij Gemeentewer ken een adviesbureau, dat deskundigheid verkoopt, bij voorbeeld aan eigenaren die hun huis willen opknappen (D66). Sta taxi's 's avonds en in het weekeinde weer toe over de Hoogstraat te rijden. Dat vergroot de sociale vei ligheid (VVD). Stadsvernieuwing ver kleint het aantal goedkope huurwoningen. Vorm voor de minima een woonlasten fonds (Groen Links). Laat woningzoekenden zelf actiever op zoek gaan naar een huis en Bureau Huisvesting zich alleen be zighouden met urgente ge vallen (PvdA). Een motie van Groen Links bepleit grondige reorganisatie van het wocmruimteverdeUngs- systeem. Steun de minima finan cieel door de rentaiarieven van de Gemeentelijke Kre dietbank te verlagen (motie Groen Links). Geef de ouderenbonden en het Stedelijk Overleg Reva lidatie samen jaarlijks 10.000 gulden extra subsidie (Groen Links). Breidt het aantal asielzoe kers uit tot twee promille van de bevolking en zorg vooraf voor passende huis vesting (motie CDA). Maak naast erfpacht ver koop van grond bespreek baar (CDA). Zorg voor een in validenl if t in het stadhuis (CDA). wirwar van gele, rode en roze prioriteitenlijstjes. De VVD kampt met dezelfde problemen. Fractievoorzitter Will van Wijk is niet bereid, de naar zijn smaak al te vrijblijven de 'toverformules' uit het werk programma voor zoete koek te slikken. Ook hij kwam met een uitgebreide vragenlijst. Verder moei Van Wijk nog zien dat alle mooie beloften worden waarge maakt. Voorlopig ziet hij niet meer dan oud beleid in een nieuw jasje. Groen Links en D66 hebben het volste vertrouwen tn het elan en het enthousiasme van burge meester en wethouders. De Cen trumdemocraten tenslotte me nen slechts dat de oorzaak van veel problemen is terug te voe ren op de aanwezigheid van mi granten. Voor de 100.000 gulden die B en W willen besteden aan een meldpunt tegen discrimina tie weet de CD een betere be stemming: een burgerwacht Schiedam Bij de regional!- sering van de politie moet de burgemeester van Schiedam een grote mate van zeggen schap houden over het plaat selijke korps. Een motie van die strekking werd gister avond tijdens de eerste ronde van de begrotingsdebatten ingediend door D66. De vorming van een Rijnmond- korps, waarbij Schiedam be voegdheden uit handen moet ge ven, zal de afstand tussen burger en politie vergroten, vreest D66- fraetievoorzitter Marcel Hout kamp. Zijn bezorgdheid wordt gedeeld door PvdA-leider Hans Bakker. Een regionale politie staat vol gens hem haaks op het Schie damse streven 'oom agent* weer terug te brengen in de wijk. Zelfs de huidige plaatselijke structuur is Bakker nog te afstandelijk. Als de gemeenteraad de motie steunt gaan er afschriften naar de burgemeester van Rotterdam en burgemeesters uit andere Rijnmondgemeenten, de hoofd officier van justitie en de Twee de Kamer. Vlaardingen Op 50-jarige leeftijd is Dirk van der Vhs, oud gemeente-archivaris van Vlaar dingen, overleden. Van der Vlis stierf op 6 december in zijn woonplaats Leeuwarden. Hij leed aan een ernstige ziekte. Dirk van der Vlis, voorganger van de enkele jaren geleden ver trokken Theo Poelstra, beheer de van 1968 tot 1970 het Vlaar- dingse gemeente-archief. Na zijn vertrek werd hij archivaris in Kampen, daarna provinciaal ar chiefinspecteur van Friesland. Vlaardingen Op de kruising van het Geuzenplein en de Arij Koplaan in Vlaardingen is gis terochtend een 61-jarige Vlaar dinger ernstig gewond geraakt. Hij liep hoofdletsel op. De man reed met zijn fiets op de kruising linksaf en botste op een bus. De chauffeur werd door de manceu- vre verrast en kon een aan rij- ding niet meer voorkomen. Vlaardingen De eigenaar van een Kawasaki moet vreemd hebben opgekeken, want de plek waar zijn motorfiets had ge staan, bleek bij terugkeer leeg. De bestuurder had de blauwe motor geparkeerd aan de Ke- thelweg in Vlaardingen en ver- dween in de nacht van zondag op maandag. De Kawasaki met het kenteken MJ-57-ZZ vertegenwoordigt een waarde van zeventienduizend gulden. Varia smeder i| C AL LENBURGSTHAM 60 viAARtWGEN-7£L 010-4343095

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1