Mafia-achtige praktijken rond Ger van Driel Vis Milieu-effecten kolencentrale amper getoetst Familiehuis begin volgend jaar open Gemengde gevoelens over invoeren van ligtaxi's PvdA: compensatie voor de kosten van rookgasreiniger Politie teleurgesteld na alcoholcontrole ROTTERDAMS NIEUWSRIAfl Boete geëist tegen zoon van gokkoning Milieuprijs voor leraar Brand in deel fabriek ICI Rotterdamse ambtenaar in hoger beroepzaak Logeerhuis Den Hoedkliniek officieel opgeleverd Rotterdampas in trek bij ouderen Markten anders 040-11.01.01 Ontdek de Sovjet Unie- Bel nu voor onze gratis verkrijgbare reisgids '91 of vraag uw ANVR reisburo! ERESTROJKA ZATERDAG 15 DECEMBER 1990 PAGINA 21 Stadsredactie: Postbus 959,3000 AZ Rotterdam. Telefoon 010-405.65.00. Telex 22215. Telefax 010-404.73.51. Rotterdam Tienduizend gulden en twee maanden voorwaardelijke gevange nisstraf hoorde de 26-jarige zoon van de Rotterdamse gokkoning Ger van Driel Vis gisteren tegen zich eisen voor de Rotterdamse econo mische politierechter. In plaats van de geldboete te betalen mag hij ook zes maanden achter de tralies, Ztjn advocaat mr. A. Roelofs vindt dat de Rotterdammer moet worden vrijgesproken omdat het openbaar minis terie niet ontvankelijk is. De man wordt verweten dat hij hoeft geassisteerd bij de bedrijfsvoering van zijn va der, die twee gokpaleizen in Rotterdam exploiteerde. Volgens officier van justitie mr. L. de Jonge was de zoon van de gokbaas één van de belangrijkste figuren in het bedrij'f van zijn vader. „Hij had zijn eigen parkeerplaats en had geen vaste werktij den. Als zoon van de baas verrichtte hij belangrijke fi- naciele werkzaamheden", aldus de officier. Al eerder werd de verdach te de mogelijkheid geboden zijn daden af te kopen met een bedrag van 15.000 gul den, wat later nog is ver laagd tot JO.OOO gulden. Vol gens mr. Roelofs behoorde zijn client niet tot het sa- m en werk ingsver ban d waarvan de officier repte. Zij zou de 'goudprms in op leiding' te hoog hebben in geschat. De politierechter doet op 28 december uil- spraak. Rotterdam De Rotterdamse wethouder A.G. Verbeek van milieu heeft de Kaufman n-mi- lieuprijs uitgereikt aan H.G. Groene weg, hoofd van een ba sisschool in Rotterdam. Twee leerlingen van de lerarenoplei ding kregen de tweede en derde prijs toegekend. De Kaufmann-stichting richtte zich bij de beoordeling dit keer op het basisonderwijs, omdat zij vindt dat deze groep altijd buiten de boot valt. Groeneweg, die al eerder de Stad Rotterdam-prijs kreeg, maakte een milieuspel dat door leerlingen kan worden gespeeld. Aan de orde komen onder meer actuele problemen, zoals de geluidoverlast bij vlieg veld Zestienhoven. Tijdens de les moeten ze proberen het pro bleem op te lossen. De jury vond de prijs vooral ver diend, omdat Groeneweg het voor Rotterdam zeer belangrijke milieuprobleem aansnijdt, zoals de geluidoverlast bij een vlieg veld. Het hoofd van een basis school vindt zelf dat er te veel wordt gezegd: 'Ze moeten wat aan het milieu doen'. „Mijn leer lingen 2eggen ook zoiets, maar zodra ze buiten staan gooien ze hun kauwgumpapiertje gewoon weer opstraal". „Ik heb een spel gemaakt dat on geveer twee uur in beslag neemt. Het heeft niet alleen amuse mentswaarde, maar het is ook een leermoment en wordt door de klas op een groot bord ge speeld. Uiteindelijk kan de le raar tot een eindscore komen: een schone leefbare wereld, een vervuilde wereld of een onleef bare wereld". De gemeente hoopt binnenkort alle scholen het milieuspel aan te kunnen bieden. Rotterdam In een deel van de fabriek van het chemieconcern ICI aan de Theemsweg in de Botlek is gistermiddag brand uit gebroken. Het betreft de MDI- fabriek, waar grondstof voor poly-urelhaan wordt geprodu ceerd. De brand werd~bestreden door de bedrijfsbrandweer van ICI-en de Rotterdamse brand weer. Volgens een woordvoerder van. de Dienst Centraal Milieubeheer Rijnmond leverde de brand geen gevaar op voor de omgeving. De dienst verrichtte samen met de brandweer en ICI metingen naar het eventueel vrijkomen van giftige gassen. „Er stond mo- nocbloorbenzeen in brand, een vloeistof die bij brand ontleedt in onder meer zoutzuurgas", aldus deDCMR. Op het moment dat de brand uit brak lag het produktieproees in het bewuste deel van de fabriek stil voor onderhoud. Over de oorzaak van de brand en de hoogte van de schade valt vol gens de woordvoerster van ICI nog niets te zeggen. Volgens de woordvoerster was de eigen bedrijfsbrandweer de brand, die om kwart voor drie uitbrak, kort na drie uur al meester. Een woordvoerder van de Rotterdamse brandweer laat die uitspraak voor rekening van ICI. „Wij denken daar anders over". De Rotterdamse brand weer had twaalf wagens naar de brand gestuurd. Volgens ICI en de DCMR was alleen de brand weer van Rozenburg paraat om zonodig assistentie te verlenen. doorJANROZENDAAL Den Haag In september 1986 was het bijna rond met het eroscentrum aan de Kei- leweg. Het gebouw was er, de wijziging in het bestem mingsplan was geen pro bleem meer en een deel van het kantoorgebouw was al verbouwd om ruimte te bie den aan prostituées. Als be stuurlijk de knop was omge gaan, had er een paar weken later kunnen worden gestart. Dat zei gisteren de Rotterdamse topambtenaar Porrey. destijds directeur bouw- en woningtoe zicht bij de gemeente Rotterdam, tijdens het hoger beroep van de Rotterdamse gokkoning Ger van Driel Vis bij het gerechtshof in Den Haag. Vertrouwen Porrey, opgeroepen door advo caat mr P.H. Doedens, ging ver der „Ik had veel vertrouwen in Van Driel Vis, al was de gemeen te al voor mijn tijd met hem in zee gegaan om het eroscentrum te financieren, Natuurlijk wist ik dat dat geld uit de illegale gok wereld kwam. Dat wist iedere Rotterdammer toch". „Dus", vroeg president mr. A- J,A. van Dorst aan Porrey, „het doel heiligde de financiële mid delen"? Porrey: „Ik vind het illegale gokwezen iets heel anders als drugs. De prostitutie was een groot probleem voor de samenle ving dat dankzij Van Driel Vis kon worden opgelost. Inder daad. kennelijk vond het ge meentebestuur het goed om te profiteren van illegale gokgel- den". Oplossing Maar er is nog steeds geen oplos sing voor de prostituees van Ka- tendrecht. En daar krijgt het - volgens de lezing van Porrey - pas echt een mafia-achtige wen ding: „De politie was vanaf het begin tegen het project. Ze von den het te grootschalig (er moes ten 300 prostituees komen, red.) en vreesden bovendien de aan trekkingskracht van criminali teit". En om die reden, aldus nog steeds Porrey, deed de politie op 26 september 1986 een inval in Mata Hari, de basis van Van Driel Vis1 gokimperium. Politie en justitie zouden bang zijn dat de contacten tussen gemeente en Van Driel Vis, die samen met an deren al zeven miljoen had geïn vesteerd in het eroscentrum, te innig werden. Hoe langer met het oprollen van de illegale gok- clubs (en ook de stadslotto, die hij zou hebben gerund) zou worden gewacht, des te moeilijker zou het worden om in te grijpen, al dus de Rotterdamse ambtenaar. Jan Blaauw, bet voormalig hoofd uitvoerende dienst bij de Rotterdamse politie en ook opge roepen als getuige, noemde het 'indianenverhalen'. Het onder zoek dat leidde tot de inval bij Mata Hari was een vervolg op een onderzoek uit 1983. „Het ts heel naïef om te veronderstellen dat de politie, naar aanleiding van de situatie met de Keileweg, in beweging is gekomen. Ik be- De buitenwacht keek naar binnen en andersom bij de officiële oplevering van het logeerhuis. Rotterdam Familieleden van ernstig zieke kankerpa tiënten in de Dr, Daniël den Hoedkliniek kunnen begin volgend jaar terecht in het fa miliehuis. Precies negen maanden na de eerste paal is het familiehuis van de Dr. Daniël den Hoedkliniek in Rotterdam gisteren opgele verd. Dc officiële handeling werd ver richt door prinses Juliana, die in dc hal van het splinternieuwe familiehuis aan de Groene Hille- dijk een kunstwerk van Jan van IJzendoorn onthulde, 's Middags woonden in De Doelen enkele honderden mensen een feestelij ke bijeenkomst bij, die werd af gesloten met een optreden van Lee Towers. Hei huis biedt onderdak aan fa milieleden van ernstig zieke pa- tién ten. Ook patiënten die naar Rotterdam afreizen vooreen po liklinische behandeling, kunnen hier overnachten. Het familie huis beschikt over dertien ka mers voor twee personen. Vorig jaar startte de Dr. Daniël den Hoedkliniek met het oog op haar 75-jarig bestaan een actie om het familiehuis te kunnen re aliseren. Het benodigde bedrag van 3,7 miljoen gulden werd bin nen een jaar bereikt. Dat was mogelijk door allerlei initiatie ven van bedrijfsleven en parti culieren. Lee Towers werd aan getrokken als ambassadeur van de actie. Zusterhuis Familieleden werden tot een aantal jaren geleden opgevangen tn de kliniek zelf. Daarvoor wer den de kamers gebruikt in het voormalige zusterhuis. Door uit breiding van de staf, moesten deze kamers echter gaan dienen als werkruimten en laboratoria. Familieleden moesten elders on derdak gaan zoeken. Daarom werd vorig jaar besloten een actie te starten voor een fa miliehuis. „Goede begeleiding van kankerpatiënten heeeft een duidelijke invloed op de resulta ten van de behandeling. Ver wanten zijn daarbij heel belang rijk". aldus J.W. van den Blink, directeur patiëntenzorg van de Dr. Daniel den Hoedkliniek. Het project werd ondersteund door de Bouwers van Rotterdam. De aannemers uit Rotterdam en regio namen het bouwkundige gedeelte van het familiehuis voor hun rekening. Verder kwam er geld binnen met bene fietconcerten van LeeTowers en de politiekapel Hermandad, een veiling, acties van scholen en de Verkoop je Loop actie van de Stichting Marathon Rotterdam. Rotterdam De Stichting Ziekenfonds Rotterdam (SZR) voert overleg met de Rotterdamse zieken vervoer bedrijven Bornkamp en Silo om ook in de Maasstad zoge naamde ligtaxi's m te voeren. In Den Haag gaan vijf lig taxi's van het Haagse taxibe drijf Witte Kruis ov vanaf 1 januari mensen vervoeren die niet perse per ambulance hoeven te worden vervoerd. Dit levert het Haagse zieken fonds Haaglanden aanzienlij ke besparingen op. Rotterdam De PvdA in de Rotterdamse gemeente raad wil dat B en W met het rijk gaat praten over een compensatie van de kosten, die Rotterdam en de regio-gemeenten moeten maken voor de bouw van een rookgasrei niger bij de AVR en de a£- valoven van de Roteb aan deBrielselaan. Dit blijkt uit vragen van het PvdA-raadslid Chris van Krimpen aan het college. De bouw van de twee rookgasrei nigers gaat zo'n 700 miljoen gulden kosten. Van Krimpen wijst in zijn vragen op de nieuwe weten schappelijke Inzichten over de schadelijkheid van dioxine voor de volksgezondheid. Volgens deze nieuwe inzich ten zouden de in het Licke- baertgebied gemeten waar den nimmer enig gevaar voor de volksgezondheid kunnen opleveren, veronderstelt de PvdA'er. Ook is het mogelijk, vervolgt hij, dat de in de richtlijn 'Ver branden' opgenomen waar den voor dioxinen wel eens te streng zouden kunnen zijn en dat daarom de rookgasreini gers ten aanzien van deze stof kunnen worden vereenvou digd. Het Rotterdamse ziekenfonds staat zeer positief tegenover de plannen voor de invoering van ligtaxi's in Rotterdam, aldus mr.A A. Kars. directeur externe betrekkingen van de SZR. Kars verwacht dat de speciale taxi's in de loop van het volgend jaar in Rotterdam zullen gaan rijden. J. Verwijs, hoofd van de ambu lancedienst van de Rotterdamse GGD, noemt de invoering van ligtaxi's een slechte ontwikke ling. Verwijs meent dat er rek moet zitten in het ambulance vervoer, om pieken op te vangen in het spoed ver voer. Nu staan in Rotterdam overdag nog 27 am bulances paraat, maar Verwijs vreest dat met de invoering van ligtaxi's het aantal ambulances drastisch zal teruglopen. Het vervoer per Iigtaxi is aan zienlijk goedkoper dan een am- buianeerit. Op een Iigtaxi rijdt een ziekenverzorgende mee, ter wij] een ambulance is uitgerust met veel duurdere en verpleeg kundige apparatuur. Directeur C. Roos van het Rot terdamse bedrijf Bornkamp geeft toe dat een informatief ge sprek heeft plaats gehad met mr. Kars van de SZR. Van echte plannen is volgens Roos echter nog geen sprake. Hij wil eerst de Haagse ontwikkelingen afwach ten en kijken of er behoefte is aan ligtaxi's, Als dat zo is dan zal Bornkamp daar zeker op inspe len, aldus Roos. Directeur Van Gelderen van Silo ziekenver- voer bv was niet bereikbaar voor commentaar. Rotterdam In twee weken tijd hebben 5000 bejaarden al een Rotterdampas aange schaft. Dat zijn er duizend meer dan de gemeente had verwacht in totaal aan oude ren te verkopen. De enorme verkoop, die twee weken geleden van start ging, is een gevolg van de actie die aan Rotterdamse 65+ers de moge lijkheid gaf om een Rotterdam- pas 1991 te kopen voor tien gul den, ongeacht het inkomen. Deze actie, die totjanuari loopt, is opgezet om de kaartverkoop in deze leeftijdscategorie ie stimu leren. Daarvoor 2ijn 50.000 fol ders verspreid. Het streven was om in 1991 4ÖÖ0 passen te verkopen aan ouderen. Dat is tien procent van de 40 000 stuks die de gemeente in totaal hoopt kwijt te raken volgend jaar. Dit jaar zijn er 25.000 ver kocht. waarvan 1750 aan oude ren. De Rotterdampas, die kor ting geeft op allerlei evenemen ten en activiteiten, wordt door deze groep nogal eens verward met de pas 65, bleek uit een deze zomer gehouden onderzoek. De verkoop loopt het hardst op de afdeling burgerzaken van de deelgemeenten Alexanderpol- der en Charlois en op het kan toor van de Rotterdampas aan de Sehiedamse Vest. Beide deelge meenten verkochten elk al meer dan 1500 passen aan ouderen. In totaal zijn er inmiddels al zo'n 10.000 verkocht op de honderd verkooppunten. grijp niet dat die indruk bestaat", aldus Blaauw. Streep De 62-jarige hoofdcommissaris in ruste haalde daarmee een streep door de lezing van ambte naar Porrey en wellicht door het pleidooi van mr. Doedens. De laatste is tegen de straf van één jaar gevangenisstraf en een boe te van miljoen gulden in hoger beroep gegaan om de ontvanke lijkheid van het openbaar minis terie aan te vechten. Volgens Doedens kan Van Driel Vis niet worden gestraft voor iets. waar van de gemeente Rotterdam met graagte de vruchten plukte. Bo vendien ligt er nog een belas tingaanslag van bijna twaalf mil joen gulden. Maar die wordt waarschijnlijk gehalveerd als het gerechtshof hem schuldig verklaard. Tot een requisitoir en pleidooi kwam het gisteren niet. Het ge rechtshof heeft de hele dag no dig gehad om de zes getuigen en de verdachte te horen. Beleggingsadviseur Van Driel Vis ontkent het run nen van de gokhuizen Mata Hari en Victoria niet. Evenmin dat hij de stadslotto heeft gefinancierd er daarin ook een financieel be lang had In totaal, vertelde hij, verdiende hij aan deze activitei ten zo'n 22.000 gulden netto per week. En dat jarenlang. Op het moment slijt de Rotterdammer zijn dagen als freelance beleg gingsadviseur en bemiddelaar bij het verkopen van roerende en onroerende goederen. Volgens Van Driel Vis was hij in september 1986 met zijn gokim perium. waar het grootste deel van de tachtig medewerkers zwart werd betaald, bezig om via een grijs circuit iedereen offi cieel op de loonlijst te zetten. Dat proces had op I januari 1987 vol tooid moeten zijn, aldus de Rot terdammer Verder vertelde Van Driel Vis over2ijn 'open contacten' met de gemeente Rotterdam en de poli tie. Maar Blaauw weersprak zijn stcilmg dat er sprake zou zijn ge weest van een gedoogbeleid. „Wij pakten alles aan wat de ca paciteit toeliet. Wat vandaag wordt gedoogd, wordt morgen beschouwd als een verworven recht". Op 30 januari wordt de zitting vervolgd met het requisitoir van de procureur-generaal en het pleidooi van de advocaat. '4! 35. Den HaagDe milieu-effec ten van een nieuwe kolenge- stookte elektriciteitscentrale, zoals die op de Maasvlakte moet komen, worden nauwe lijks getoetst. Aan de ene kant kan op een besluit van de overheid om daar een cen trale te bouwen geen zoge noemde milieu-effect rap portage (MER) worden ge pleegd. Aan de andere kant kan de provinciale overheid wel over de milieu-effecten rapporteren maar de moge lijkheden van de provincie zijn maar beperkt. Dat bleek gisteren in Den Haag bij het College van Beroep voor het Bedrijfsleven. Daar vroeg de oliemaatschappij Texaco schor sing van het besluit om de voor bereiding te treffen voor de bouw van een met poederkool gestookte centrale. Texaco wil dat, omdat het bedrijf de techno logie in huis zegt te hebben om een milieuvriendelijker centrale te bouwen volgens het systeem van kol en vergassing. Texaco stelt dat dit alternatief niet is meegenomen door minister An- driessen van economische za ken. toen hij zich in dc Tweede Kamer sterk maakte voor de poede r koolcen trale- Akkoord In juni van dit jaar ging het par lement akkoord met de bouw van de poederkoolcen trale, ter wijl diezelfde Kamer het jaar er voor nog de voorkeur had gege ven aan een centrale op basis van kolen vergassing. De parle mentariërs gingen echter over stag voor het argument van An- d dessen dat het technisch niet mogelijk was een kolen vergas ser op de Maasvlakte te bouwen. In een spoeddebat begin deze maand, naar aanleiding van de bekend geworden Texaco-tech- nologie. zei Andnessen dat de kolen vergasser technisch mis schien niet onmogelijk was maar onverantwoord. Texaco is daar verbaasd over en ook over het feit dat de minister zoveel haast heelt met de bouw. Milieu Gisteren bleek dat de overheid in feite alleen maar over de mi lieu-effecten hoeft te rapporte ren. als het zogenoemde electri- citeilsplan, waarin de electrici- teitsproduktie en behoefte voor de komende jaren vastligt, be langrijk verandert. Dat is nu niet het geval, stelde mr G.R.J. de Groot namens de minister. De rol van de provincie daarente gen blijft beperkt tol het nagaan of de poederkoolcentrale aan de normen voor uitstoot van vuile stoffen voldoet. De provincie kan de milieu-effecten van de poederkoolcentrale niet beoor delen in vergelijking met-de ko- lenvergasser. Andriessen heeft overigens in de Tweede Kamer al Uuen door schemeren dat hij de centrale in een andere provincie wil bou wen, ingeval Zuid-Holland 'zijn' type zou tegenhouden. Beter Ook Natuur en Milieu, dat Texa co in zijn eis steunt, meent dat een kolen vergasser beter is voor het milieu. Met name de uitstoot van zwavel is minder en ook het afval is minder vuil. De direc teur van het Electriciteitsbedrijf Zuid-Holland. ïr B. Boerboom, twijfelt er echter niet aan dat de poederkoolcentrale met de Texaco-techniek van kolen ver gassing kan wedijveren, „ik denk dat poederkool in 1997, wanneer de centrale gaat draai en. misschien zelfs milieuvrien- del ijker is dan kolen vergassi ng" Voorzitter mr J.J.A. Bakker van het college wees partijen overi gens op een EG-rtchtUjn waarin staat dat. voor een overheid tot een dergelijk project besluit, de milieu-effecten moeten worden meegenomen. En, zoals ter zit ting bleek, wordt het besluit van de centrale overheid niet aan de MER onderworpen en kan de provinciale overheid dat maar beperkt, aldus Bakker. Het college doet 11 januari uit spraak. Rotterdam Door de feestda gen worden de weekmarkten in Rotterdam naar een andere dag verplaatst. De dinsdag- en woensd agm ark ten van 25 en 26 deeemberwor- den op maandag 21 december ge houden. De dins- dagmarkt van 1 januari 1991 is nog net in het oudejaar, op maandag 31 de cember. Omdat beide maandagen vlak voor feestelijke avonden vallen sluiten de mark ten al om vier uur'smiddag5. Alle automobilisten, die werden aangehouden, moesten een blaas- test ondergaan, ongeacht of men wel of niet alcohol had gedronken. Rotterdam Bij een groot scheepse alcoholcontrole In het oostelijk deel van Rotterdam en in Capelle aan den I Jssel zijn tus sen 18.00 uur en 02.00 uur van nacht 29 mensen betrapt op het rijden onder invloed van alco hol. In totaal werden 5431 voer tuigen gecontroleerd. De politie ts teleurgesteld in het feit dat toch nog zo veel automobilisten onder invloed aan het verkeer deelneemt, zoals bij deze contro le bleek. Bij de actie waren honderd poti- tie-agenten betrokken. De ge meentekorpsen van Capelle en Rotterdam werkten samen met de Algemene Verkeersdienst Driebergen en Veilig Verkeer Nederland, dat met het acht man sterke promotieteam aanwezig was om stickers en folders uit te delc-n. Ook voerde dit team ge sprekken met verkeersdeelne mers over de gevaren van alco hol en verkeer. Dc controle werd gehouden in het kader van de landelijke cam pagne 'Rij alcohol vrij', die nog tot eind januari duurt. IK Wit JE 60S sir Ardennes Relais Euro Relais NL. b.v. \400 vakantiehuizen grans gids Eén telefoontje genoeg: ReUen Holland TELEFOON: 030 - 250040 SOESTDUKSEWEGZ.260-3721 AKBIL.THOVEN

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1