Schiedam moet gaten vullen #3 Wedkantoor zet beloning op overvaller De Beukenhof: kans op nieuwbouw stijgt Mondige ouderen willen meepraten Schieland bouwt nood-polikliniek Ook na Spaland gaat de woningbouw door Respijt voor Moermantuinders KERST 1990 Concerten in teken van kerst VLAARDINGS DAGBLAD SCHILBAMSL COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Scholieren in actie voor Kenia NOG NOOIT SPEELDOZEN RAAMDEKORATIES SLINGERS KERSTMANNEN KAARSEN enz. KOM KIJKEN FRANS van THIENEN SOM wil beleidsbepalende rol Jeugd verkeersactie: 126 bekeuringen Van Es bezoekt jubilerend paar Korpsen samen tegen overlast Maassluizer dreigt met 'vuiirwerkbom' Rolstoelbus Rode Kruis Brand in Zwaansteeg EFABER I t J 1 iPHSSSi I - iflanl) DINSDAG !8 DECEMBER 1990 PAGINA II Regionale redactie: Brede Havenstraat 6.3131 8C Vlaardingen. Postbus 4008. 3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229.4352066,4350557-sportredactie: 4345209. Telefax: 010-4349754. Schiedam Om de dader(s) van een overal in Schiedam op te sporen heeft Ladbroke totalisator-organisatie een beloning van enkele duizen den guldens uitgeloofd. Ladbroke, exploitant van een keten van wedkantoren In Ne derland, tracht op die manier het vastgelopen onderzoek naar de overval op 4 december vlot te trekken. Bij deze overval raakte de 26-jarige bedrijfsleider van het Ladbroke-filiaal aan de Rot- terdamsedijk gewond. De man liep 's avonds om half twaalf naar zijn auto op het par- keeerterrein aan de Buitenha venweg. Voordat hij in zijn wa gen kon stappen, werd hij door een onbekende meteen steen op zijn achterhoofd geslagen. Ter wijl de bedrijfsleider bewuste loos op de grond lag, maakte de overvaller zich meester van de sleutels van hel kantoor. Daar stal hij volgens een woordvoer der van Ladbroke „een betrek kelijk klein geldbedrag". De Schiedamse politie is er niet i n geslaagd de dader op het spoor te komen. Hoofdinspecteur Jan van Hoff zegt dat de zaak geen enkel houvast biedt. „We heb ben geen signalement, er hebben zich geen getuigen gemeld en op een stuk ruwe steen is het lastig zoeken naar vingerafdrukken". Een advertentie afgelopen vrij dag in een Schiedams huis-aan- huisblad heeft nog geen enkele bruikbare tip opgeleverd. De woordvoerder van Ladbroke zei gisteren dat er bij het hoofdkan toor in Den Haag nog nauwelijks reacties waren binnen gekomen. Het is het bedrijf er niet in de eerste plaats om te doen het ge stolen geldbedrag „Niet veel groter dan de uitgeloofde belo ning" terug te krijgen. „Na tuurlijk willen we dat de dader wordt gepakt. Maar we willen ook aan ons personeel laten zien dat we dit niet zomaar over onze kant laten gaan. Onze bedrijfs leider heeft een half uur bewus teloos in de modder gelegen en hij mag nog van geluk spreken: voor het zelfde geld hadden ze hem de hersens in geslagen". Het is de eerste keer dat het wed kantoor, dat wel vaker met over vallen wordt geconfronteerd op één van de zesenzeventig vesti gingen in Nederland, een belo ning heeft uitgeloofd. Vlaardingen Openbare ba sisschool De Beukenhof re kent er op, halverwege 1992 een nieuw gebouw aan de Binnensingel te kunnen be trekken. Na lang aandringen van de ge meente Vlaardingen heeft het ministerie van onderwijs en we tenschappen zich bereid ver klaard mee te werken aan ver vanging van het bouwvallige schoolgebouw aan de Beuke- straat. Voorzitter Peter Roovërs van de medezeggenschapsraad van De Beukenhof is na het laatste ge sprek met wethouder Arij Maar- leveld (onderwijs) gematigd op timistisch over de toekomst. Twee maanden geleden publi ceerde een comité van veront ruste ouders een zwartboek met klachten over tocht, vocht, schimmel en golvende vloeren in het gebouw aan de Beuke- straat. Het comité droeg boven dien mogelijkheden aan voor nieuwbouw. „De Inspanningen van de ver ontruste ouders zijn niet ver geefs geweest", zegt Roovers, „De mogelijkheden tot nieuw bouw blijken steeds reeier te worden". Hij verwacht zelfs dat de schoolkinderen in 1992 Kerst mis in een nieuw schoolgebouw kunnen vieren. In september wilde het ministe rie nog niet meer dan 140.000 gulden uittrekken voor een ver bouwing van De Beukenhof, waarbij onderbouw en boven bouw onder één dak zouden ko men. Nu is het nog zo dat de kleuters worden opgevangen in een gebouw aan de Binnensingel en leerlingen vanaf groep 3 les krijgen aandeBeukestraat. De medezeggenschapsraad en de schoolleiding voelden echter niets voor een verbouwing van het oude pand. Zij wilden een nieuwe behuizing. Daarvoor Is ongeveer anderhalf miljoen gul den nodig. Het ministerie is bereid haar deel van de kosten te dragen, op voorwaarde dat de gemeente een onderzoek instelt naar de moge lijkheid door verbetering van de efficiency te bezuinigen op het onderwijs in Vlaardingen. De gemeente heeft geen probleem met die voorwaarde, want zo'n onderzoek naar de doelmatig heid werd in de meerjarenbegro ting al aangekondigd. Het zal na de kerstvakantie van start gaan. Drs. J.T.G.P. Franx, hoofd van de afdeling onderwijs, denkt dat de ommezwaai van het ministe rie is veroorzaakt door een dui delijke kaart die zijn ambtena ren hadden gemaakt. Op die kaart is te zien hoe de Oostwjjk door de spoorlijn, de Oude Ha ven en de Schiedamsedijk wordt begrensd. In zo'n duidelijk begrensd ge bied is ten minste één goede openbare basisschool een vereis te. vindt de gemeente. Franx: „Wij zijn van ons laatste bezoek aan het ministerie in Zoetermeer optimistischer teruggekomen dan wij erheen gingen. Er was helemaal geen perspectief voor De Beukenhof, nu is dat er wel". Schiedam Het Schieland- ziekenhuis hoopt op 10 janua ri 1990 een tijdelijke polikli niek aan de Burgemeester Knapper tl aan in gebruik te kunnen nemen. De verhui zing van het huidige onder komen aan de Nassaulaan is noodzakelijk geworden door de concentratie van alle zie kenhuisactiviteiten aan de Burgemeester Knappertlaan. De bouwsom voor de eerste fase bedraagt 16 miljoen gulden. De werkzaamheden aan de zijvleu gel vormen een onderdeel van de ingrijpende verbouwing, waarmee het Schielandzieken- buis de komende tijd druk in de weer zal zijn. Daarmee is in to taal ruwweg 50 miljoen gulden gemoeid. Na het afstoten van het voormalige Noletziekenhuis aan de Stadhouderslaan vinden alle bedden in de toekomst een plek je in het gebouw dat vroeger be kend stond als het Gemeentezie kenhuis. De concentratie van de activitei ten aan de Burgemeester Knap pertlaan vloeit voort uit het pro vinciale beddenreductieplan. Het gevolg is dat het aantal bed den in het Schieland de komen de jaren wordt beperkt van 516 naar 330. Na een. grootscheepse verbouwing kunnen de tijdelijke ziekenhuisbewoners wel op meer comfort rekenen: een groot aantal ziekenhuiszalen zal in de toekomst worden vervangen door individuele kamers. De verbouwing van de ziekenza len vindt pas in een later stadi um plaats, maar de voorberei dingen voor de bouw van een grotere eerste htdpopvang en een aantal nieuwe operatieka mers zijn reeds in volle gang. De eerste stap vormt de bouw van een nood-polikliniek. „Wij verwachten dat de tijdelij ke polikliniek in het begin van het volgend jaar gereed zal zijn voor gebruik", zegt een mede werker van de gemeentelijke dienst bouw- en woningtoezicht. „Men moet echter nog heel wat spullen uit de huidige polikli niek verhuizen". Als de tijdelijke voorziening aan de BK-laan draait, hebben ver huizers de handen vrij om het voormalige Noletgebouw te ont ruimen. Dit gebouw wordt ge sloopt om ruimte te scheppen voor een nieuw psychiatrisch ziekenhuis. De in de toekomst noodzakelijke uitbreiding van het vloeropper vlak van het Schielandzieken- huis aan de Burgemeester Knap pertlaan wordt bereikt door een verdieping op de laagbouw vleu gel te plaatsen. Daarnaast wordt de vleugel verder uitgebreid in de richting van de Anna van Bu- renstraat. Naast een nieuwe polikliniek gaat de vleugel enkele nieuwe operatiekamers huisvesten. De kamers, die aan de laatste inzich ten op het gebied van steriliteit worden aangepast, gaan tot de modernste van Nederland beho ren 235TT*: Druk Ie op de kraamkliniek van het Schlelandziekenbuis. Een geboortegolfje veroorzaakt een groeiend aantal inwoners. Maar er moeten ook huiz&n zijrüvoor ai die nieuwe Schiedammers. Vlaardingen De Moerman- tuinders mogen ten minste ze ven maanden langer op hun stek blijven dan zij hadden verwacht. Kondigde de gemeente aanvan kelijk aan dat de volkstuinen op 1 februari 1991 ontruimd moes ten zijn, in de laatste brief aan de tuinders wordt 1 oktober als fa tale datum genoemd. Over ver vangende ruimte voor de tuin ders is nog geen overeenstem ming bereikt De gemeente wil op het Moer- manierrein kantoren, bedrijven en huizen bouwen. Maar de volkstuinen mogen pas worden ontruimd als de gemeente de tuinders een goea alternatief heeft geboden, bepaalde de ge meenteraad op 4 oktober van het vorig jaar in een motie. Burgemeester en wethouders vinden dat zij aan die voorwaar de hebben voldaan. Honderdvijf tuinders kunnen terecht op het voormalig hoofdveld van voet balclub De Hollandiaan in park T Nieuwelant en op een voetbal veld aan de Van Viandestraat is plaats voor nog eens dertig tui nen. De tuinders wijzen beide mogelijkheden van de hand. Zij hebben zelf geen alternatieve lo catiesgevonden. Vlaardingen Scholieren en personeel van scholengemeen schap Groen van Prinsterer ver schijnen donderdag in sportkle- ding op school. Vrijwel het hele 'Groen' doet dan mee aan een sponsorloop voor Mpeketoni, een stadje in Kenia. De school wil met rondjes hardlopen door park Nieuwland geld bijeenkrij gen voor enkele ontwikkelings projecten in dit Afrikaanse land. „Voor een bedrag van 4000 gul den heb je al honderdsehoolban- ken en een waterput", weet Wim van den Burg, de docent Engels die de loop heeft georganiseerd. Hij kwam op het idee na een trektocht door Kenia en een ont moeting met de bevolking van Mpeketoni. Van de opbrengst van de spon sorloop wil het 'Groen' het on derwijs in Kenia verbeteren en waterputten slaan. De Vlaar- dïngse scholengemeenschap wil het niet bij de enkele hulpactie laten. Ook in de toekomst zou de bevolking var» Mpeketoni op de hulp uit Vlaardingen moeten kunnen rekenen. De sponsorloop begint om kwart over één. E Z 0 R G EESZ Voor naüezorging bellen maandag m vrijdag 18.00-19.00 uur Zaterdag tot 16.00 uur Zla pagina 2 zag u zoveel kerstartikelen bi] elkaar Duizenden ballen prachtige pieken echte kunstbonnen Kerstfïguren groepen kerstverlichting kerstkleden mos, engelenhaar, bewegende Broersveld 106-108 Schiedam-C Maassluis De Maassluise oude renwoningen in centra als De Vloot en De Vliet moeten worden aangepast aan de wensen van de bewoners. Deze bewoners moeten ook kunnen meebeslissen in zaken die hen aangaan, zodat zij ongehin derd kunnen deelnemen aan de sa menleving. Dit zijn de belangrijkste aanbevelingen uit het 'Beleidsplan voor de jaren ne gentig'. Het rapport van de Stichting Ouderenwerk Maassluis (SOM) werd gistermiddag aangeboden aan de Maas sluise wethouders Ruud Timmermans en Liesheth Snoeck. De Stichting Ouderenwerk Maassluis is de overkoepelende organisatie van drie Maassluise ouderenbonden. Sinds de jaren zeventig exploiteert rij de twee dienstencentra De Vliet en De Vloot. De SOM ziet zichzelf als een stichting voor coördinerend ouderwerk. Dat wil zeggen dat zij 2ichzelf een bemiddelen de en adviserende rol toedicht in de verdeling van de faciliteiten voor ou deren. De SOM vindt dat het voor ouderen mogelijk moet zijn om binnen de be staande centra verschillende woonvor men toe te passen. Hierbij wordt onder andere aan huizen gedacht die door twee of meer ouderen worden be woond, met een gezamenlijke woonka mer maar ook met een kamer voor ie dere bewoner apart. „Wonen in een woongroep neemt, door het gezelschap dat het biedt, bij veel ou deren de behoefte weg om in een ver zorgingstehuis te worden opgenomen. Dit werkt kostenbesparend in de oude renzorg", aldus Diene KIoet-Droger, voorzitster van de Stichting. Raar vindt ze wel dat de ouderen in de huidige samenleving moeten vechten voor hun 'mondigheid'. Wethouder Timmermans ziet in deze strijd een rol weggelegd voor de SOM: „Jullie 2ijn militant genoeg om aan te tonen dat ou deren mondig zijn. Dit beleidsplan moet er voor zorgen dat die mondig heid in handelen wordt getoond". De mondige ouderen zouden volgens het plan actief moeten meebeslissen over de verdeling van de ouderenvoor zieningen over ae stad. Ook zouden zij inspraak moeten krijgen in zaken die betrekking hebben op de mobiliteit van ouderen, zoals de plaats van de bushalte. Om die veranderde gedachte van de SOM aan te geven, heeft het bestuur een andere taak gekregen. In de toe komst moet het niet alleen de eigen be sluiten uitvoeren maar ook, samen met de gemeente, het integrale ouderenbe leid bepalen. In het beleidsplan is vermeld hoe het volgens de SOM zou moeten zijn. maar niet hoe de SOM haar doelstellingen in het ouderenbeleid gaat nastreven. „Dat staat in het werkplan dat na het be leidsplan moet worden gemaakt. Dan pas kunnen we ook prioriteiten stel len", is de eensgezinde mening van het bestuur van destichting. Vlaardingen De Vlaardingse politie heeft tijdens de jeugdverkeersactie in totaal 126 processen verbaal opge maakt. Hiervan waren er 68 voor jon geren van 12 tot 15 jaar. De overtreding die het meest voor kwam onder de jonge weggebruikers was het rijden door rood licht. De poli tie schreef hier 49 keer een bon voor uit. Verder scoorden rijden op een voetpad en een slechte verlichting hoog, met elk zes bonnen Vorig jaar schreef de politie tijdens de zelfde actie nog 179 bekeuringen uit Schiedam/Vlaardingen Elly Meijboom zingt van avond solo op de kerstzang in de Dorpskerk te Kethel. De koren die haar zullen bege leiden zijn Kethel, onder lei ding van Martin Stroetinga, en het kinderkoor Jong Be gin, dat wordt geleid door Elly zelf. Zij zullen bekende kerstliederen ten gehore brengen. De zangavond be gint om half acht. In Schiedam is er de komende dagen nog meer te beluisteren. Tn dienstencentrum De Woud- hoek geeft morgenavond het zangkoor OASE een kerstzang ten beste. De aanvang is acht uur. Het kamerkoor Magister Can lat, onder leiding van Ar ie Eikel boom, staat zondagmiddag 23 de cember klaar voor een concert bij kaarslicht in de kerk van de Nederlandse Protestantenbond aan de Westvest. Magister Can- tat heeft in haar tienjarig be staan een indrukwekkend re pertoire opgebouwd dat de kerk muziek uit de zestiende tot en met de twintigste eeuw omvat. Het twintig leden tellende koor werkt sinds enige jaren regelma tig mee aan het NCRV-program- ma 'Woord op zondag'. In de kerk aan de Westvest, die be kend staat vanwege de unieke a- koestiek, worden koorwerken van Schtttz en Distier uitge voerd, Het concert begint om half drie. ïn Vlaardingen wordt morgen middag pussen twee uur en half vier) al in buurthuis De Haven oen kerstviering gehouden. In Vlaardingen laten de leerlingen en docenten van de streekmu- ziekschool Nieuwe Waterweg- Noord van zich horen in de Qos- terkerk aan de Schiedamseweg, Ondanks dat er al veel concerten zijn, vonden de initiatiefnemers Leo-Hans Koornneef en Anja Brands, dat zij toch nog één con cert aan de reeks moesten toe voegen en de streekschool liep ook zeer warm voor het initia tief. Het resultaat is vanavond om half acht te beluisteren. Hel kinderkoor Jong Vlaardin gen, het Vlaardingst< Vissers Vrouwenkoor en het Annchen van de Boskoor zijn donderdag avond aanstaande aan de beurt. Zij zingen in kerkcentrum Holy om achtuur. Schiedam Wil Schiedam het onlangs bereikte inwo nertal van 70.000 niet weer laten inzakken, dan blijft huizen bouwen ook na de voltooiing van Spaland-West hard nodig. Die waarschuwing klinkt door in de sociaal-geografische schets van Schiedam 1990, die Ge meentewerken heeft gepubli ceerd. Deze cijfermatige 'rönt genfoto' van de bevolking maakt duidelijk dat grote aantallen nieuwe woningen ook na de bouw van Spaland nodig zijn om de effecten van de gezinsver dunning op te vangen. Gezinsverdunning is het ver schijnsel dat steeds minder men sen onder één en hetzelfde dak wonen. Het wordt veroorzaakt door echtscheidingen en doordat kinderen al op jonge leeftijd het ouderlijk huis verlaten. Ook verkiezen steeds meer mensen een leven zonder vaste partner. In de nabije toekomst zullen ook veel woningen nodig zijn om de kinderen uit doorgaans tame lijk grote migrantengezinnen te huisvesten. Ook een geboorte golfje van Nederlandse kinde ren dat zich de laatste jaren voordoet legt een claim op de woningmarkt. Omdat Spaland-Je laatste grote bouwlokatie is buiten de be bouwde kom. zal de gemeente straks alleen nog binnen de be staande wijken kunnen bouwen. Alle gaten en gaatjes in de stad komen dan in principe in aan merking als bouwgrond. Van bouwen 'in het groen' zoals minister Alders (volkshuives ting) heeft voorgesteld in de bij gestelde Vierde Nota Ruimtelij ke Ordening is Schiedam geen voorstander. Het gemeen tebestuur vindt dat Midden- Delfland bewaard moet blijven als recreatiegebied. Jan van der Meulen, een van de schrijvers van de sociaal-geogra fische schets, meent dat er bin nen de bestaande stad nog volop ruimte te vinden is. „Als je er een stofkam doorheen haalt, zou je versteld staan van het aantal huizen datje nog in de stad kunt bouwen". Mocht Schiedam in de knel ko men te zitten, dan kunnen bij voorbeeld voormalige bedrijfs terreinen een woonbestemming krijgen. Of de gemeente zou kunnen overwegen, bedrijven uit woongebieden te verplaatsen naar industrieterreinen, en cfe vrijkomende grond te benutten voor woningbouw. „Maar voor lopig kunnen we nog wel even vooruit met het Bols/Lanvaster- rein in Nieuwland en mogelijk ook het Holiandia-terrein bij de Schie", aldus Van der Meulen. In de schets geeft Gemeentewer ken aan dat het niet verstandig is, bij het woningbouwbeleid al leen tc letten op Jokaties. Ook is belangrijk wat voor typen hui zen er gebouwd dienen te wor den. Om het economisch draag vlak van de stad te vergroten zijn vooral huizen voor de hoge re inkomens nodig. Maar daar naast moet gestreefd worden naar voldoende woonruimte in de sociale sector. Schiedam heeft een verouderde beroepsbevol king, Dat is een van de oorzaken van de betrekkelijk grote werk loosheid. Maatregelen om deze mensen weer aan een baan te helpen 2ijr» dringend nodig. Niet alleen om hun persoonlijke omstandighe den te verbeteren, maar ook om het evenwicht in de woning bouw te bewaren. Door de bezui nigingen bij het ministerie van volkshuisvesting, zien gemeen ten zich de laatste jaren gedwon gen meer en meer koopwonin gen Lebouwen. Maassluis Burgemeester Hans van Es heeft gistermiddag het echtpaar Visser-Verhoef gefeli citeerd met hun 60-jarig huwe lijk. Hij bezocht het echtpaar in het huis van bun kinderen aan de Kon ingin Wilhelminalaan. De heer en mevrouw Visser trouwden op 18 december 1930 in het stadhuis van Maassluis. Visser, die in 1906 in Maasland werd geboren, trouwde zijn bruid in haar geboortestad. Het echtpaar is nog immer woonach tig in Maassluis. Waterweg Net als in voor gaande jaren hebben de politie korpsen van Schiedam, Vlaar dingen en Maassluis ook dit jaar weer de regeling-Bijzondere Af handeling Vandalisme (BAV) in hun gemeenten van toepassing verklaard. De BAV geeft min derjarige vandalen en vuurwer- ksfstekers de keus tussen een boete en een zogenaamde Halt procedure. In de praktijk bete kent dit laatste dat de verdachte een alternatieve straf krtjgt. Boven de achttien jaar krijgen verdachten gewoon een boete, die ze met een acceptgiro kun nen voldoen. De korpsen hebben de BAV van kracht verklaard om de overlast rond de jaarwis seling enigszins het hoofd te kunnen bieden. De vandalisme- regeling. die geldt tot 6 januari 1991, verkort de te volgen proce dureaanzienlijk. Vorig jaar hebben in deze regio 36 jongeren gebruik gemaakt van de Halt-procedure. Vijf an deren hebben voor de boete ge kozen. Naaldwijk/Maassluis De Naaldwijkse politie heeft gis termiddag rond kwart over drie een negentienjarige jon geman uit Maassluis en een zestienjarige Poeldijker aan gehouden die telefonisch hadden gedreigd de plaatse lijke Daltonmavo 'te komen opblazen'. Toen de politie na de melding van de school een kijkje ging ne men bleek dat de twee jongens vlakbij de school bezig waren vuurwerk af te steken. In hun. kleding hadden de twee ieder oen zelfgemaakte vuurwerkbom (het kruit van meerdere strijkers in één omhulsel) verborgen. Ze bekenden het dreigement aan het adres van de scholenge meenschap te hebben geuit. Bij huiszoeking bleek de Maas sluizer een groot aantal zelfge maakte wapens, wurgstokjes, verboden vuurwerk en scherpe munitie in zijn bezit te hebben. Het tweetal wordt morgenoch- tend voorgeleid aan de officier van justitie. Volgens een woord voerdervan de politie hadden de gevolgen voor de leerlingen, die nog in de lokalen verbleven, en het gebouw ernstig kunnen zijn als het dreigement daadwerke lijk ten uitvoer was gebracht. Vlaardingen Dé Vlaardingse afdeling van het Rode Kruis heeft vanochtend een gloed- - nieuwe rolstoelbus in gebruik kunnen nemen. De wagen, die bij het Rode Kruis-gebouw in de -• Emmastraat werd overgedra gen, doet voor gehandicapte in- woners dienst als openbaar ver voer. De rolstoelbus is er gekomen dankzij enerzijds een zuinig be leid van de afdeling en jarenlang sparen en anderzijds dankzij de opbrengst van de jaarlijkse col lecte, Het Rode Kruis, dat min der-valid en op afspraak met deze wagen naar de dokter, fa milie of zelfs de vakantiebestem ming brengt, was hard aan een nieuw voertuig toe. Schiedam In een huis in. de Zwaansteeg heeft gisteren een brand gewoed. Naast een ver nielde keuken is er sprake van nog onbekende rookschade. De brand onstond toen de bewo ner het iuchtfilter van zijn motor in de keuken schoonmaakte met wasbenzine. Het eerste waar de man aan dacht toen de vlammen om zich heen begonnen te grij pen was het redden van zijn huisdieren. In de tussentijd kon in het huis nogal wat rookschade ontstaan. De man moest ter ob- - servatie een dag in het rieken- huis worden opgenomen. -t~ smeden i MUENBURGSTRMT80 WAAPOUGCN - TEL 010-4343096

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1