De straathoekwerker is uitgepraat 'Maak grafiekcentrum van Stedelijk Museum' Patiënt wint lange strijd om kunstgebit De Vaart legt ouderen dagje in de watten VLAARBiNGS SAGBLAD SCHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Duo kleedt winkel uit Kunstwerken in Molenwijk OP DE DREMPEL (2) RIJVERBOD VOOR 17 BESTUURDERS KUNSTMATIGE SNEEUWBUI BIJ HUIZE FRANKELAND -Ui83* G.oud vpor ondernemer WATERWEG VRIJDAG 21 DECEMBER 1990 PAGINA 13 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6,3131 BC Vlaardingen, Postbus 4008,3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229,4352056,4350557 - sportredactie: 4345209. Telefax: 010-4349754. door CAREl VAN D£R VELDEN Maassluis„Hoe kom je aan dat geld. joh?", vraagt straathoek werker Jan van Bergen Hene gouwen aan de jongen die zich met twee vrienden aan een frui tautomaat vermaakt, ,,'t Is maar een pïekïe hoor, Jan"., veront schuldigt de knaap zich. waarop hij opnieuw in de slag gaat met de eenarmige bandiet. Buiten de kantine van de Wet houder Smithal in Maassluis wa penen vijf jongeren zich op dat moment tegen de kou. Bijna da gelijks zijn zij met een aantal kompanen in het nabijgelegen winkelcentrum te vinden., maar op deze avond zijn ze door de po litie verdreven. Eén van hen geeft de straat hoekwerker een verklaring, 's- Ochtends is er ingebroken bij de vorige week geopende schoe nenzaak. Uit de winkel zijn een aantal spuitbussen weggeno men. Dat zijn populaire speeltjes bij een deel van de jeugd, die er de laatste jaren bijna elk maag delijk stukje beton in de wijk mee heeft ondergekladderd. ..Ik heb al zon vermoeden wie dit op zijn geweten heeft", zegt de straathoekwerker ais hij zijn dagelijkse fietstocht langs ce pleisterplaatsen van de plaatse lijke jeugd vervolgt. „Binnen- Vlaardingen De buit was aan zienlijk. maar gelukkig voor de eigenaar van een kledingzaak in hetcentrum van Vlaardingen kwamen de dieven er toch met mee weg. Twee mannen werden namelijk gisteren aan het eind van de middag door politieagen ten aangehouden, toen zij al dachten nun slag te hebben ge slagen. Omdat een 22-jange man uit Rotterdam en een zes jaar oude re. illegaal in ons land verblij vende Joegoslaaf zich nogal ver dacht ophielden op het Liesveld, werden zij in de gaten gehouden. Toen het tweetal in een auto stapte en dacht weg kunnen rij den. werden zij door de politie gesommeerd te blijven staan. In de wagen bleek een doos met een tiental kostuums te staan, die een waarde vertegenwoordigde van om en nabij de 3500 gulden. De pakken waren gestolen uit een kledingzaak aan de Hoog straat. In plaats van een geklede kerst; kan- heuduoirr-'streepjes pak1 de feestdagen doorbrengen. Beide mannen zijn ingesloten. Maassluis De Molenwijk, ge legen in het noorden van de Steendijkpolder van Maassluis, wordt opgesierd met twee kunst werken. Het gaat om abstracte constructies van half gebogen metalen profielen van zevenen- eenhalve meter hoog De twee objecten worden geplaatst op kruisingen van wegen en water- partijen. Volgens de Culturele Raad van Maassluis zullen de kunstwer ken markante herkenningspun ten vormen. De objecten, zijn ontworpen door beeldend kun stenaar Marus van der Made uit Zoetermeer. Voor deze artistieke verfraaiing van de wjjk heeft de gemeente Maassluis 65.000 gul den beschikbaar gesteld. kort moet ik maar es een praatje gaan maken meteen paar ande rejongens". Overlast Sinds twee jaar maakt Van Ber gen Henegouwen bijna dagelijks zijn rondje langs de plaatsen, waar de straatjongeren van Maassluis zich verzamelen: win kelcentrum De Koningshoek, onder de nissen van de flats aan de Dr. Albert Schweitzerdreef of op het Damplein in het centrum. Op deze avond is het echter rus tig. Vermoedelijk houdt de vrieskou iedereen binnen. Tij dens rijn ronde treft hij slechts een tiental jongeren aan die hij tot zijn doelgroep rekent: de jeugd van Maassluis die zich in groepen op straat ophoudt en mei zekere regelmaat voor over last zorgt. Zo heeft hij de afgelo pen tijd enkele honderden jonge Maasslui/ersleren kennen. ..Zaterdag gaan we met een bus naar de Zwarte MarKt Bever wijk", zegt de opbouwwerker als hij op het Damplein een foldertje uitdeelt aan de trotse bezitter van een wjtgespoten Ztindapp bromfiets. De jongen bekijkt het papiertje argwanend en vraagt wat daar dan wel te doen is. ..Daar moet je geweest zijn. an ders tel je niet meer mee1', rea- Wat gebeurde er afgelopen jaar? Wat heeft 1991 in petto? In een korte serie verhalen praten inwoners uit het Waterweggebied over gebeurtenissen in hetafgelopen jaar: dingen van 'gisteren' met invloed op 'morgen". Uit de actualiteit van 4 990 zijn zes on derwerpen gekozen, die de gemoederen voorlopig nog wel'be- zïg zullen, houden Gisteren kwam ïn deel I de werkgelegen heid als sociale vernieuwingsproject voor het voetlicht. Vol gende week komen de stadsvernieuwing (de Schiedamse wijk Nieuw land), de sterke opkomst van D66 in de drie steden, de dreigende sluiting van postkantoren en -agentschappen en de eerste school met de koran, de Schiedamse El-Furkan aan bod. Vandaag deel 2: zijn er nog perspectieven voor het jongeren werk1' geert Van Bergen Henegouwen. Door het organiseren van excur sies, survivals en sportlessen poogt de straathoekwerker uit te groeien tot een vertrouwensfi- guur, Soms lukt dat, al heeft hij het tij de laatste jaren niet be paald mee. Uitstapjes zijn leuk, maar volgens Van Bergen Hene gouwen is het noodzakelijk de vormingsactiviteiten een per- - manent karakter gegeven. Deze taak rust volgens hem op de schouders van de jongerenwer kers Ontevreden En daar zit het probleem, want door de strubbelingen in het jon gerenwerk zijn zij in de afgelo pen jaren niet echt toegekomen aan hulp. De kille cijfers van het onderzoek bewijzen d^t een groot deel van de doelgroep nooit contact heeft met de jonge renwerkers. En ook de jongeren die wel de weg naar de centra vinden, zijn ontevreden. Wegens het gebrek aan geld voor pop concerten werd in september Dug-Out bezet. De actie bleek weinig succesvol, want meer dan een plekje m het nieuwe bestuur wisten zij met te bemachtigen, In vergelijking met de twee an dere Waterwegsteden vielen de problemen in de Eerste stad aan de Waterweg nogal mee. Beleef de het Vlaardingse centrum La byrint eveneens een bezetting, in Schiedam moesten twee cen tra dicht. Vanwege de toene mende criminalisering verdwe nen zowel Aladdin als De Dijk. Het rommelt dus in het jonge renwerk. Maar ook in Maassluis is de situatie er de afgelopen maanden niet rooskleuriger op geworden Door het gebrek aan s geld zijn de centra in deze laatste g dagen van het jaar nog maar be- perkt geopend De straathoekwerker rekent het I tol zijn taak met hen aan de slag -g te gaan. Hij heeft gemerkt dat 5 veel jongeren met een opeensta- peling van problemen kampen. Veelal zijn ze afkomstig uit een uiteengescheurd gezin of hebben ze hun school niet afgemaakt. Een deel is ook met justitie in aanraking geweest. Prijskaartje Drugsgebruik speelt een rol in het dagelijks leven van de doel groep van Van Bergen Henegou wen, Uit een onderzoek van 120 op straat zwervende.knapen is gebleken dat 46 procent soft drugs gebruikt en ruim tien pro cent toegeeft regelmatig met hard-drugs tc experimenteren. Straathoekwerker Jan van Bergen Henegouwen met vijf jongeren voorde Wethouder Smïthal: 'De tijd van lullen is voorbij...'. De geïnterviewde jongeren heb ben gemeen dat zij niet tot de be zoekers van de jongerencentra DeToevlught en Dug-Out bého- „Voor de gemeente is het kiezen of delen", zegt jongerenwerker Jan Doelman in De Toevlught, „In het verleden werkte ik ze ventig uur per week, terwijl ik maar voor 28 uur word betaald. Dat doe ik dus niet meer. De ge meente zal meer over moeten hebben voor dit werk". Het bestuur en de jongeren heb ben hun ideeen gevat in een be leidsnota, waarin bestuur en staf voorstellen de jongeren meer in de wijken op te zoeken. Aan de nieuwe aanpak hangt wel een prijskaartje. Voor het jongeren beleid is minimaal 50.000 gulden meer nodig dan het bedrag, dat de gemeente nu beschikbaar stelt. „De tijd van het lullen is wat mij betreft voorbij", zegt Jan van Bergen Henegouwen. „We kun nen best nog een stapel rappor ten schrijven, maar we kunnen veel beter met die jongeren aan de slag gaan. Dat zie ik als dé be langrijkste taak voor de toe komst" Schiedam Voor het Stedelijk Museum Schiedam kan een be langrijke rol zijn weggelegd als verzamelpunt van grafiek. Het Stedelijk zou in dat opzicht zelfs tot het centrum van de wijde omgeving kunnen uitgroeien, zo heeft professor Piet Sanders la ten doorschemeren. De verzameifunctie van het mu seum kan worden gecombineerd met de vervaardiging van pren ten in het Grafisch Centrum, vooropgesteld dat dit centrum ooit wordt gerealiseerd. Het Cul tureel Ponds Schiedam ijvert al jaren voor deze werkplaats, die ondergebracht moet worden in het Handelsentrepot in de Lange Niemvstraat. Voor dit plan zijn echter nog niet voldoende finan ciers gevonden. Maar zelfs als de werkplaats er niet komt, kan het Stedelijk nog veel met grafiek doen. In zijn toespraak bij de opening van ae tentoonstelling 'Erasmus verza melt grafiek* zei professor San ders deze week dat het Schie damse museum kan putten uit de grafiek verzameling van de Rotterdamse universiteit. Uit die collectie, die ongeveer duizend stuks beslaat, zijn vol gens de Schiedamse hoogleraar nog veel meer exposities samen te stellen dan enkel de tentoon stelling die nu aan de Hoogstraat is te zien. De collectie leent zich uitstekend voor thema-tentoon stellingen, zoals over Cobra of exposities met werk uit één be paald land. De Erasmus Universiteit staat volgens Sanders bij het Stedelijk behoorlijk in het krijt De uni versiteit begon in 1964 met het aanleggen van een eigen verza meling prenten en in de aan koopcommissie zat steevast een vertegenwoordiger van het Schiedamse museum. De laatste jaren was dat directeur Hans Paalman. Sanders hoopt dat Paalmans opvolger die overi gens nog niet benoemd is die functie van zijn voorganger wil overnemen. De Schiedamse politie hield gis teravond een grote alcoholcon trole op de Horvathlaart, Schiedam Bij een grote alco holcontrole op de Horvathlaan heeft de Schiedamse politie gis teravond zeventien bestuurders een rijverbod gegeven. Drie au tomobilisten kregen een proces verbaal. Eén man, volgens de po litie 'zo dronken als een tor', maakte het helemaal bont. Hij reed met zijn auto door de door de politie opgestelde afzetting heen. De controleurs hebben hem overgebracht naar het hoofdbureau. In totaal heeft de politie zevenhonderd automobi listen gecontroleerd op alcohol gebruik. De actie werd gister avond ondersteund door vier mensen van Veilig Verkeer Ne derland. Het VVN-kwartet gaf voorlichting over de gevolgen van alcoholgebruik in het ver keer. Vlaardingen Als Dag van de Verzorging zal donderdag 20 de cember 1990 voor scholenge meenschap De Vaart voortle ven. Op de eerste uitvoering kwamen vijftig ouderen af en de dag kon daardoor niet meer stuk. De Vaart, dat scholieren opleidt tot beroepen in de verzorging, had de manifestatie op touw ge zet om het negatieve beeld van mensen over de verzorging weg te nemen. Organisator Erik Schei fers: „Veel mensen verge lijken het met huishoudelijk werk. Zij vergeten dat verzor gers ook sociale begeleiding ge ven en het contact met de sa menleving onderhouden". De ouderen, die 's morgens met de bus en met Rode Kruis-wa gens werden opgehaald, genoten van de inzet van de leerlingen. „Het is fantastisch. De meisjes zorgen goed voor ons", riepen drie bingoënde dames in koor. Bingo was niet de enige activi teit, waar de mensen aan mee konden doen. Ook waren er sjoelbakken en kraampjes met oliebollen en snoep uit vroeger tijden, zoals kaneelstokken en zoethout. Veel belangstelling was er voor het koekjesbakken. Mensen die nog nooit zo'n eigen gemaakte lekkernij in de oven hadden ge stopt, konden een kijkje in de keuken nemen. Zo ook meneer Paalvast „Kom ik da'lïjk thuis, dan vraagt mijn vrouw of ik in een meelfabriek heb' gewerkt". wees hij de begeleidende leerlin gen, die aan zijn lippen hingen, subtiel af. Meneer Paalvast was toch al po pulair bij de meisjes. „Heb je zijn kerststukje gezien? Gaaf hè!", wezen ze elkaar op de met aller lui tierelantijnen versierde .-'.ars. De leerlingen zelf vonden de dag leuk, maar vermoeiend. „Maar het vergoedt veel als je ziet hoe veel contacten de mensen van daag maken. Net liepen twee vrouwen, die elkaar voor van daag niet kenden, arm in arm door de gang", glunderde één van de leerlingen goedgemutst. f De kerstgedachte en alles wat er meer of minder mee heeft te maken slaat toe. Kinderen bezor gen ouderen een leuke dag en de kerstman duikt te pas en te onpas op, maar vergroot welzijn invloed in de laatste maand van het jaar 1990. Want hei grootste deel van de maand december heeft hij zich toch laten gelden. Zo draafde de opvolger of des gewenst de internationale versie van good old Sint Nicolaas gis teren bij' voorbeeld op in hui2e Fran keiand. Het Schiedamse ver zorgingstehuis kreeg een vroege ên een witte kerst. Een kunstma tig buitje had het plein een witte gloed gegeven. De kerstman bleek meer dan welkom; niet ver rassend overigens, want al het personeel en de aanwezige vrij willigers kregen een gtas cham pagne aangeboden en voor de betaalde krachten had hij in z'n arreslee ook nog eens een gratifi catie op zak. In Vlaardingen was één van de vele activiteiten de uitvoering van een musical in de hal van de Biili- tonflat aan de Biilitonlaan. De schoolkleuters van de groepen één, twee en drie van de Wilibror- dusschooi brachten de kerstmu sical 'Het Mooiste Geschenk' voor het voetlicht. Gehuld in door de ouders van de kinderen ge maakte kostuums speelden de jongens en meisjes het verhaal van Prins Joesoef die op reis ging. De bewoners genoten van een mooie voorstelling. Vlaardingen Bertus van Pa- peveld heelt de eerste slag ïn zijn merkwaardige strijd over een slecht passend kunstgebit ge wonnen. De tandarts die de Vlaardinger meer dan zeven jaar geleden het gewraakte bovengebit aanmat, is door de kantonrechter veroor deeld tot hei betalen van een vergoeding van 1500 gulden voor immateriéle schade. Maar de kruistocht van Van Papeveld is nog niet voorbij. De ellende begon voor de Vlaar dinger, toen hij op 19 november 1983 zijn bovengebit liet vervan gen. De prothese die hem door een tandarts werd aangemeten kukelde bij het minste geringste uit zijn mond. Harde klinkers kon hij niet meer uitspreken en het gebit bezorgde hem braak neigingen en na een tijdje zelfs blaren. Na twee kleine aanpas singen weigerde de tandarts de klagende patiënt nog verder te helpen. Hij hield vol dat het ge bit goed was, maar Van Pape veld kon de prothese niet ver dragen. Van Papeveld deed zijn oude, ook al slecht passende porcelei- nen kunstgebit weer in en borg het nieuwe plaatje met kunststof tanden als bewijs zorgvuldig in een houten kistje. Toen ging hij op zoek naar wat hij meende dat zijn recht was. Hij had per slot van rekening 123 gulden betaald voor een gebit, waar hij niets aan had. Die speurtocht voerde hem langs specialisten van de Ziekenfonds raad, de Raad van Beroep en de Centrale Raad van Beroep. Hij belde de ene instantie na" de an dere, schreef stapels brieven, nam een rechtskundige in de arm, maar zijn gelijk kreeg hij zes jaar lang niet. Hij werd er door de tandarts zelfs van be schuldigd, dat hij aan de prothe se had zitten vijlen en dat dit de oorzaak was geworden van alle ellende. In juni vorig jaar keerden de kansen voor Van Papeveld- De Raad van Beroep van de Neder landse Maatschappij tot Bevor dering van de Tandheelkunde, waar hij ten slotte belandde, was de eerste instantie die hem in het gelijk stelde. De tandarts had ge faald, zeiden de specialisten van de Raad, en de Vlaardinger had beslist niet aan de prothese ge vijld, Verdriet Op basis van die beslissing van de Maatschappij tot Bevordering van de Tandheelkunde stelde de kantonrechter hem in het gelijk. Behalve I5Ö0 gulden schadever goeding moet de tandarts de 123 gulden eigen bijdrage terugbeta len en de bescheiden kosten voor telefoonges cn postzegels ver goeden. De veroordeelde tandarts had de Vlaardinger volgens de Maat schappij al dat verdriet en die kosten kunnen besparen, als hij hem meteen had verwezen naar de juiste instantie om beroep aan te tekenen. Het verhaal is echter niet uit voor Bertus van Papeveld. Hij beweert veel meer kosten te hebben gemaakt De reizen door het hele land hebben hem vol gens zijn berekening 440 gulden gekost Bovendien heeft hij tal van vrije dagen moeten nemen van zijn werk. De kosten daar van becijfert hij op 750 gulden. Van Papeveld: „Ik wil er niks bij winnen, maar ik wil wel de kos ten die ik heb moeten maken te rug hebben". Bovendien gaf een tandprotheticus ïn Den Haag hem, nadat hij een artikel in deze krant had gelezen, gratis een nieuwe prothese, „Die man wil ik ook betalen", 2egt Van Pa; peveld. In januari en februari dienen voor het kantongerecht de zaken over de resterende kos ten. Schiedam I Vlaard ingen Net voor de kerst zijn zowel in Schiedam als in Vlaardingen enige medailles uitgereikt. ïn de haringstad is vandaag Ben van der Schoor in een gouden zonnetje gezet Hij kreeg aan het eind van de middag in zijn bedrijf aan deBiHitonlaan door burgemeester Van Lier de koninklijke anderscheiding in goud, verbonden aan de orde van Oranje- Nassau, overhandigd. Van der Schoor word t zondag65 jaar en laat het runnen van het bedrijf voortaan over aan zijn zoon. In totaal is de geboren en getogen Vlaardinger een halve eeuw werkzaam geweest, waarvan maar liefst 41 van de vijftig jaar in de electrotechnische branche. Na de oorlogsjaren en daaropvolgend driejaar in het voormalig Oost-Indïé vatte hij het 'normale' beroepsleven op bij Lichtpunt dat toen in 1949was gevestigd aan de Hoogstraat. In 1963 begon hij voor zichzelf, nadat bekend was geworden dat zijn werkgever*zou worden overgenomen door een groter concern. Letterlijk vanuit de kelder werkte Van der Schoor zich in driejaar daarna op tot hij een heuse winkel had. Sinds de laatste zes jaar deelt hij de zaak met zijn zoon. Momenteel zijn er dertien werknemers m dienst In een volstrekt andere hoedanigheid was de voortaan gepensioneerde Vlaardinger, die eveneens bestuurslid van de Öndernemensen secretaris van de volkstuinvereniging Broekpolder isgeweest, dit jaar ook te bewonderen: hij speelde mee in de bevrijdingsrevue Kantje Boord. In Schiedam kregen vijftien brandweerlieden gisteravond een onderscheiding voor hun jarenlange trouwe dienst als (vrijwillige of beroeps) spuitgast. Burgemeester Reimer Scheeres reikte aJs hoofd van de brandweer de versierselen en oorkondes uit. Van de vijftien waren de brandweerlieden F. Schukken en Th. Jansen, die elk een kwart eeuw dienst achter hun naam hebben staan, het langst actief-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1