'Volwassenen imiteren, kinderen zijn zichzelf PPSC en HBSS schuwen aanval SFC en Excelsior" 20: optimisme blijft troef SPORT WATERWEE 15 inJ&Êbéh. 'l Zilver SSafj Markt Scholieren 'schieten' zelf boevenscène voor speelfilm Festivalletje Rotterdams Nieuwsblad vnjdeg 21 december 1990 SCHIEDAM Een zilveren eremedaille, behorend bij de orde van Oranje-Nassau, viel Jan Mookhoek deze week ten deel toen hij afscheid nam van IHC Gusto Engineer ing. Mookhoek, geboren in 1931, is daar veertig jaar in dienst geweest; een groot aantal jaren daarvan als hoofdontwerper. Mookhoek, geboren en getogen in Schiedam, kreeg de koninklijke onderscheiding uit handen van burgemeester ReinierScheeres. Scholensport In de brandersstad worden na de kerst weer sport- ontmoetingen gehouden voor scholen, In sporthal Margriet laten de leerlingen van middelbare scho len op 27 en 28 december zien hoe goed zij kunnen basketballen. In totaal zijn 54 teams ingeschreven. In sportzaal Oost doen scholieren uit het basisonder wijs mee aan een xnini-basketbaltoernooi. Het gaat hier om een nieuwjaarstoemooi dat vanaf 2 januari wordt afgewerkt in een onderlinge competitie van twintig scholen. Er wordt in zeven poules gespeeld. De winnaars zul len nog een keer tegen elkaar uitkomen waar schijnlijk in de voorjaarsvakantie waarbij dan de titel 'algeheel kampioen van Schiedam' op het spel staat. Ook zijn er zwemwedstrijden voor basisscholieren. In het sportfondsenbad treden volgende week don derdag en vrijdag honderdvijftig deelnemers in het 'strijdperk'. Liefst dertig scholen sturen afgevaar digden naar het zwembad. iVLAARDINGEN i Diploma's De eerste migranten uit Vlaardingen, die hebben deelgenomen aan de Apan Doekaan, Egi Basi of Kurs k end ine a it isyri a^mak, kunnen een eigen be drijf beginnen. Negen cursisten hebben deze week hun diploma ontvangen na drie maanden lang de cursus 'Eigen bedrijf in Nederland' met goed gevolg te hebben doorlopen. De wethouder van economi sche zaken en minderhedenbeleid, Agnes van Ar- denne, overhandigde de vijf vrouwen en vier man nen—onder wie Joegoslaven, Turken en Chinezen hu n papiertje. Dat deed zij op het kantoor van het Instituut voor Midden- en Kleinbedrijf (IMK). Van Genten In de bibliotheek aan de Waalstraat is nog tot en met 3 januari 1991 een. expositie te zien van Dini en Gijs van Gent. De oud-Vlaardingse (haar ouders wonen nog steeds in Ambacht) en haar man zijn samen een autoriteit op het gebied van fotografie geworden. De binding met de haringstad is voor de gemeentelijke bibliotheek de voornaamste reden om het werk van het echtpaar Van Gent op de eerste en tweede etage te tonen De Van Gents hebben zich toegelegd op het fotogra feren van mensen. Hun tentoonstellingen zijn tot in bet buitenland te bewonderen geweest. Daarnaast is Gijs de eerste en tot nu enige amateur-fotograaf die 'in ons land de Master Eiap onderscheiding voor zijn werk heeft gekregen. De Fsap is de wereldwijde fe deratie voor kunstfotogafie. Ook zijn vrouw is veel vuldig in de prijzen gevallen. Een typische foto van Gijs van Gent, zoals die op de tentoonstelling in de bibliotheek is te zien. Museumconcert Het laatste concert van dit jaar in het Visserijmu seum wordt zondag 30 december verzorgd door Anke Piersma (fluit), Jan Schoemaker (saxofoon) en Anita van Groningen Stuling (piano). Op het programma staan werken van John Cage, Isang Yun, Ryo Noda, Chiel Meyering, Nicolaj Korndorf, Calliope Tsoupaki en Theo Loevendie. Het concert begint om drie uur 's middags. Markt In verband met de kerstdagen zijn de data, waarop in Vlaardingen markt wordt gehouden, gewijzigd. De dag vóór Kerst staan de kramen zowel aan de Broekwegals aan de Dr. WiardibeckmansingeL De markt van woensdag 25 december komt uiter aard te vervallen. Hetzelfde geldt voor de markt op 1 januari aan de Dr. Wiardibeckmansingel. Die wordt verschoven naar oudejaarsdag. Dubbelmannenkwartet Het Vlaardings Dubbelmannenkwartet beleeft een drukke kerst De afgelopen weken heeft het zingen de gezelschap al drie kerstconcerten gegeven, en het einde is nog niet in zicht. Zondagochtend 23 decem ber luistert HVD de kerstdienst op in de kerk van Bockanje en 's avonds zijn de heren te horen in de Oude kerk in Delfshaven. Op 24 december is het kwartet te beluisteren m Vlaardingen, in de Reho- bothkerk aan de Billitonlaan (aanvang22.00uur). HVD repeteert vanaf 7 januari in een zaal van Vaartland omdat het onderkomen bij CMP Batterij en wordt verbouwd, Het zanggezelschap is nog op zoek naar een eerste en tweede tenor en een bas. In lichtingen: telefoon 4346317. I MAASSLUIS De dinsdagmarkt in Maassluis wordt de laatste twee keer van dit jaar een maandagmarkt. Dit betekent dat de 24-ste en de 31-ste december de kooplui hun waar zullen aanprijzen. Dat gebeurt in beide geval len al vanaf half tien. Voor het ophalen van het huisvuil geldt zo'n beetje hetzelfde. De dinsdagroute verschuift naar ae maandag, het vuilnis van de woensdag zal op de donderdag worden opgehaald en vervolgens wordt de donderdagroute ook een dag vooruit geschoven. oudejaarsfeest in oude- rentrefcentrum De Bijen korf zondag 30 december concert Anke Persma (fluit) en Anita van Gronin gen a Stuling (plano), Visse- rijmseutn, 15.00 uur. maandag 31 december feestavond, ontmoetings centrum West. van 21.00 tot 03.00 uur (voor kaartver koop: telefoon 4600166). SCHIEDAM I woensdag 26 december dansvoorstelling Opus One, Passagetheater, 20.15 uur. zaterdag 29 decamber clown Ziezero brengt zijn programma Het Knorren- bos. De Teerst ooi, 14,00 uur. latln-funkconcert Cabas- sa, café Podium, 22.30 uur. zondag 30 december: dansmïddag bij dc De Woudhoek. 14.00 tot 16.00 Uur, optreden Tres Hombres, café Podium, 22.00 uur. VLAARDINGEN vrijdag 23 december I MAASSLUIS donderdag 27 december film Interna! affairs, Schuurkerktheater, 14.00 en 20.30 uur. zaterdag 29 december film Look who*s talking, Schuurkerktheater, aan vang 14.00 en 20.30 uur. doorMIRJAM KILLIAN Schiedam Voor een groen stop licht staat een old timer, een Ci troen Traction Avant'1953 om pre cies te zijn. te wachten. Een myste- riuze vrouw met een 'geblondeer- pruik en een 'gevaarlijke' zwar te zonnebril zit achter het stuur. „Jullie zien toch dat-ie op rood staat!", roept ze met een onvervalst Schiedams accent. Er is maar een paar mensen die weet wat deze 'onzin' betekent en dat zijn de oudste leerlingen van de basisschool De Regenboog, groep 8. De tekst die de dame uitkraamt, hebben zij zelf verzonnen. Elke woordje, elke manoeuvre, elke wending, alles wat thuis hoort in het scenario van de film die de kin deren zelf aan het maken zijn. De Regenboog is de vierae basis school in Schiedam die meedoet aan een bijzonder project van Kunstzinnige Vorming Shiedam: het 'schieten' van een heuse film. De laatste buitenopname werd gis teren gemaakt en nu kan er worden uitgekeken naar de grote voorstel ling. Zover is het echter nog lang niet. Karin Heuvelman, werkzaam bij de educatieve dienst van het Passa getheater en Frans van Dijk, 'au- dio-visueel consulent' uit Vlaardin gen, die het project begeleiden, moeten nog een hoop werk verzet ten. „Karin en Frans gaan samen knip pen en monteren en dan komt er m de zomer een filmfestival", weten de kinderen. Heuvelman zelf: „Er moet nog wel meer gebeuren, hoor. We moeten nog bij iemand thuis op nemen en we moeten de muziek eronder zetten. In het monteren zal wel de meeste tijd gaan zitten". De muziek is precies het enige on derdeel van de film waarover de leerlingen niks te zeggen krijgen. In alle andere onderdelen, die bij het draaien van een film komen kijken, is het motto steeds 'door, voor en met de kinderen'geweest Het is ook een behoorlijk nieuw project. Met begeleiding en finan ciële steun de producent dus van de Stichting Steunfunctie Kunstzinnige Vorming Zuid-Hol land, die samenwerkt met lokale instanties zoals het Passagetheater en De Teerstoof, is het plan van de grond gekomen. Nieuw is daarbij met name het bijna geheel uit han den geven van een speelfilm-pro ductie. Frans van Dijk: „Het is de bedoe ling dat leerkrachten en leerlingen een beetje inzicht krijgen in alle as pecten van het maken van een film". Achter dit idee zit een enorme orga nisatie. Alle kinderen moeten een min of meer gelijk aandeel krijgen. Enkele weken geleden werden, de Het uiteindelijke resultaat van het filmwerk is pasover een half jaar te zien. Tegen het eind van het schooljaar staat er een. festi- valletie op stapel in de Teerstoof. Alle deelnemende kinderen van vier scholen zullen aanwezig zijn om te aanschouwen hoe de sce nes verlopen en wat de clou is geworden, kinderen warm gemaakt voor hun eigen film. Ze kregen uitleg over de verschillende standen van de ca mera, over tijd en ruimte. Dit ge beurde door middel van het analy seren van scènes uit de film 'Mijn vader woont in Rio'. Daarna werd het script geschreven. In eerste instantie ging het verhaal over een paar vriendjes die op zoek gaan naar een Friese staartklok, waarin zich een geheime kaart be vindt. Ook het museum is hiernaar op zoek. Karin en Frans hebben de leerlingen toen verteld over zaken als het ontbreken van een conflict en over het belang van de span ningsopbouw. Zo kwamen de 'bovenbouwers' van de Regenboog op het idee van boe ven, die ook achter dit geheim aan zitten. De belangrijkste scène weid gistermogen gespeeld: de achter volging De nieuwbouwwijk Woud- hoek op stelten, bij wijze van spre ken tenminste- Frans van Dijk houdt als taxichauf feur een oogje in het zeil. Hij rijdt, met de drie vriendjes achterin, de straat in en remt met gierende ban den. „Normaal scheur ik echt niet zo. hoor", verontschuldigt hij zich. Maar die excuses zijn aan doveman soren gericht; de kinderen vinden het prachtig. Chantal, die achter de camera staat, is gespannen, Zodra er een wille keurige auto de hoek om komt, vraagt de cameravrouw aan een koukleumende Karin Heuvelman: „Moet ik dat ding nu aanzetten?" Het antwoord is nog ontkennend. „Pas als je de taxi ziet". Enthousiast Achteraf vertelt Van Dijk hoeveel dingen hij tegelijk deed. „Terwijl ik op de weg lette, keek ik in mijn ach teruitkijkspiegel om de kinderen wat aanwijzingen te geven. Ook let te ik op de camera vrouw". Van Dijk speelt 2ell dus ook een, naar zijn zeggen, 'bescheiden' rol in de film: de scheurende taxichauf feur. Zes jaar geleden is hij begon nen met het filmen met kinderen. „In die ttjd kwamen er wat handza mere camera's op de markt". In de loop van de tijd heeft hij onge veer twaalf producties met tien- en elfjarige kinderen gemaakt. Het zijn allemaal filmpjes van ongeveer een minuut of vijftien. „Dat lijkt kort", zegt hij, „maar als je bedenkt wat daar allemaal bij kom t kijken". Met dit filmpje alleen al is hij zo'n tien dagdelen bezig geweest en het meeste werk heeft hy nog voor de boeg. Toch heeft hij plezier in zijn werk. „Het enthousiasme en de spanning van die kinderen maken het Jeuk om mee te werken". Ook Karin Heuvelman heeft ple zier in het werk. Ze heeft, nadat het verhaal af was, de kinderen rollen laten spelen. „Tijdens de spel-lessen kwam vanzelf naar voren wie het meest voor welke rol geschikt was". Populair Karin verwierf al direct een zekere populariteit bij de kinderen door to neelles te geven en door zich, tij dens de vertoning van de film 'Mijn %'ader woont in Rio', te veront schuldigen voor het ontbreken van de zakjes chips Dat neemt niet weg dat het tijdens het filmmaken voor haar toch ook wel eens afzien is. „Laatst stond iedereen te vernikke len van de kou", vertelt ze. „We De oudste leerlingen van de basisschool De Regenboog filmen de Citroen J* Traction Avant 1953. moesten opnames maken in het park; je staat dan veel sul". Ze hui vert nog na, al is het op dit moment minder koud. Ook moet er nog wel eens iets worden overgedaan. Er staat tijdens een scène iemand met een klapbord; de jeugdige re gisseur is erbij en de acteurs. De ta ken zijn uitstekend verdeeld. Toch blijkt er al snel een voorkeur. Zo vindt Chantal het een feestom ach ter de camera te staan. De 'vriend jes' uil de film zouden het liefst con stant 'in the picture' zijn. Maar dat kan nu eenmaal met altijd. „Het grote verschil met het werken meet kinderen of met volwassenen ligt in de manier van acteren", stelt Van Dijk Hij denkt dit werk nog ja- renlang te kunnen volhouden. „Je komt er tijdens het filmen pas ach ter wat ae kinderen bezighoudt. Wist je", voegt hij er aan toe, „wist je dat de meeste conflictsituaties in de films gaan over het pesten van klascenooties". door SANDER SONNEMANS Schiedam—Of het pu bliek morgen bij de be laden derby tussen PPSC en HBSS op Thur- lede de grote winnaar zal worden, valt danig te betwijfelen. Want zowel de gastheer als de bezoe kende ploeg voelt er weinig voor om met aan vallend spel de wed strijd naar de hand te zetten. Van HBSS, dat reeds een perio- detitei op zak heeft, is al lang en breed bekend dat sinds de komst van oefenmeester Jan van der Hoek de nadruk op de defensie wordt gelegd. Geen oogstrelend voetbal, maar wel resultaten. En dat komt met name voorzitter Rien Klink goed uit, want de be snorde praeses maakt er geen ge heim van dat hij zijn vlaggeschip graag op een hoger niveau ziet acteren. Stadsgenoot PPSC ging minder voortvarend van start. De ploeg van trainer Ger Hoogerwerf re habiliteert zich momenteel ech ter dermate dat de Thurlede-for- matie weer een rol van beteke nis speelt in de derde klasse. Met vijf punten achterstand op HBSS, dat met een wedstrijd minder dan SHO ais virtuele mede-koploper kan worden be schouwd, nemen de blauw-wit- ten de achtste plaats van de ranglijst in. „PPSC staat er inderdaad beter voor dan het standenbord in eer ste instantie doet vermoeden", geeft HBSS' doelman Jan van Eysden toe. De ploegen in de middenmoot staan heel dicht bij elkaar. Vergeet niet dat als we de derby verliezen, we kunnen zakken naar de derde plaats. SHO heeft in onze afdeling dan wel de beste ploeg, maar wil je zeker zijn van promotie, dan moet je je niet blind staren op de naeompetitie, Want dat is ge woon een loterij". „Zoals HBSS speelt, hoeft het van mij niet", verfoeit PPSC- halfspeler Eric van Harmeien de spel trend van de opponent. „Ze hangen met z'n allen voor het doel en proberen met counters over de tegenstander heen te ko men. Voor ons is dat nadelig, omdat we voorin natuurlijk wei nig ruimte krijgen, maar ook als ik elke week op een dergelijke afwachtende manier zou moeten Eric van Har melen (PPSC). Jan van Eysden (HBSS). voetballen zou het plezier er voor mij allang af zijn geweest. 'PP' speelt nu eenmaal liever aanvallend voetbal, ook al kost dat de nodige punten. Gescoord wordt er genoeg, maar helaas krijgen we achterin ook de nodi ge treffers om onze oren". „Ach, je speelt toch om te win nen". reageert de 34-jange Van Eysden. „Hoe je de punten pakt, maakt dan toch niet uit? In feite moeten we wel zo spelen, want we missen twee goede buiten spelers. Tom Gunter en Roel den Hartog kunnen goed met een bal overweg en vormen daardoor een belangrijke schakel in ons concept. De laatste weken gaat het wat minder. Maar dat Ijomt omdat onze tegenstanders nu wel weten hoe wij spelen. Ik hoop ban ook dat we legen PPSC wel weer ouderwets uit de verf komen". Geheimen Ook voor Ene van Harmeien, die al tien seizoenen deel uit maakt van de hoofdmacht, heeft de stadgenoot geen geheimen. „Om HBSS te beletten hun favo riete spelletje te laten spelen, zul len we op dezelfde manier moeten voetballen. Het is jam mer voor het publiek, maar we zullen de nadruk op de defensie moeten leggen. Maar eenmaal in balbezit moet je toch voor de aanval kiezen en als we snel kunnen handelen, zou dat best resultaat op kunnen leveren". De kemphanen PPSC en HBSS zullen geen van beide in de sterkste opstelling binnen de lij nen verschijnen. Van de thuis ploeg is bekend dat Marco Es- huis (geschorst), Bram Sonne- veld en de balvaardige Arjan van der Lee (beiden geblesseerd) afwezig zijn. Als gevolg van di verse boekingen zal HBSS het ook zonder diverse basisspelers moeten doen, maar trainer Jan van der Hoek, die altijd preten deert niet voor de realiteit te vluchten, weigert ditmaal in de openbaarheid te brengen wie de ontbrekende pionnen zullen zijn, ,Dat is niet van belang'beweert ook HBSS-aanvoerder Jan van Eysden, „want het wordt toch een duel waarin de de laatste ja ren opgevoerde rivaliteit hoogtij zal vieren. En als je het aan mij vraagt wordt het een echte ö-Ö wedstrijd". „Dat idee heb ik ook heel sterk", vult Van Har melen tenslotte aan. Stand 1.SHO 14-19 2. HBSS 13-17 3. Papendrecht 13-16 4. Spint 14-16 5.WGZ 14-16 6. Lyra 14-15 7.LRC 13-12 8. PPSC 13-12 9. Xerxes 14-12 10. Piershil 14-12 H.Smltshoek 14-10 12. Riisoord 14- 7 door PAUL VAN DEN BOSCH Schiedam De sportieve crisis waart rond in sport park Thurlede. Zij heeft zich de laatste weken zelfs met een halve kilometer in noor delijke richting uitgebreid. De deplorabele positie van Excel- stor'20, dat tijdens de naderende kerstdagen maar weer flink moet bidden om een regelrecht wonder, wordt zo langzamerhand gedeeld door naaste buur SFC, ook al zo'n ver lopen ex-tweede klasser. De derby, die beide ploegen zondag (aanvang half drie) ijs en weder dienende af werken, kan voor de twee degrada tiekandidaten verstrekkende gevol gen hebben. Een nederlaag van Excelsior, dat na het geruchtmakende inruilen van John Kloppers voor het duo Ed van der Roer/Theo van Deventer een punt per wedstrijd pakte, zou de strijd van Schiedams grootste voetbalclub tegen de teloorgang in 1991 helemaal tot een mission impossible doen uit groeien. Mocht de nummer voorlaatst zondag evenwel zegevieren, dan wordt ook het zwalkende SFC vaster weggedrukt in de gevarenzone van de derde klasse De belangen, kortom zijn groot. De kerstgedachte, waarir. mededogen voor de naaste wordt ge predikt, zal daarom door SFC en Ex celsior'20 negentig minuten lang ter zijde worden geschoven Ed van der Roer blijft echter, on danks die elfde en deprimerende voorlaatste plaats, geloven in 2ijn jon ge équipe, zelfs als de Thurlede-derby tegen SFC verloren gaat. „Iedereen bij Excelsior", zegt hij, „moet positief blijven denken. Dat doe ik ook, en de spelersgroep ook. Ik ben er van over tuigd dat deze spelersgroep m de der de klasse blijft. Het is slechts wachten op het moment dat alles bij ons goed gaat lopen. De spelers moeten ver trouwen sn eigen kunnen krijgen en vooral simpel voetbal spelen. Simpel en zoals het Excelsior betaamt, ver zorgd. Lukt dat, dan kunnen de uit stekende resultaten niet uitblijven". Stand 1.PFC 14-21 2. VOL 13-18 3, Leonid as 14-18 4 DRL 14-18 5.VOC 14-15 6. Zwervers 12-13 7. DBGC 13-13 8. Overmaas 13-12 S.Hellevoetsluis 14-12 10. SFC 12- 8 H.Excalaior^ 11- 5 12. DHL 14- 5 Excelsior'20 heeft vong seizoen op dit punt een precedent geschapen. Een onoverbrugbaar lijkende achterstand op de naaste concurrentie werd door de zwart-witten in de laatste serie wedstrijden tenauwemood inge haald. Excelsior hoopt nu op een nieuw mirakel Geen probleem Ook Jan Baksteen, trainer van SFC, blijft in betere tijden geloven, on danks de recente nederlagen tegen DRL en VDL. „Het gaat prima", meldt Baksteen zelfs. „We creëren enorm veel kansen, maar maken ze niet af Dat is het grote probleem. Af gelopen zondag legen VDL ging het prima met de ploeg, waren we de be tere van VDL, dat toch een van de beste clubs uit de derde klasse wordt genoemd. Als eenmaal de vele kansen in doelpunten worden omgezet, is er niets aan de hand. Dan blijven we ge woon heel makkelijk in de derde klasse". „Excelsior'20 heeft de laatste maan den toch een hoop ellende te verdu ren gehad", aldus de SFC-trainer. „Het heeft slechts vijf punten weten te halen, dót moeten niet vergeten worden. Het zijn dezelfde spelers als onder John Kloppers. Een amateur- club kan immers niet zo maar een blik met nieuwe spelers open trek ken. Zelf hebben wij een redelijk elf tal in huis. Dus denk ik dat we tegen Excelsior gewoon gaan winnen". Ed van der floer (Excelsior- *20)...'Mochten wij van SFC verliezen, dan is er nog geen man overboord'... Ed van de Roer kan het uit hoofde van zijn functie met die bewering moeilijk eens zijn. De vroegere doel man van SVV en Excelsior R, die in die periode als betaald voetballer en kele malen tegenover Fortuna-voet- haller Baksteen stond, denkt niet meer aan het verleden. Hij plukt lie ver de dag van morgen. Van der Roer: „Natuurlijk moeten we lering trekken uit het fouten van het verleden. Niet voor niets speelt het elftal nu in een andere opstelling als onder John Kloppers. Dit team had ik al in m'n hoofd toen ik deze positie aanvaardde. Maar ik kijk liever naar de toekomst. Ik blijf zeggen, en ik weet dat veel mensen hard lachen als jk dit zeg, dat dit Excelsior in de top van de derde divisie kan meedraaien. Heus, het komt dit seizoen nog goed met Excelsior 20. Mochten we tegen SFC SFC is ook al zo'n ploeg die veel hoger hoort te staanverliezen, is er geen man over boord. Ik geef ons zondag een goede kans. Ik denk dat beide ploegen redelijk gelijkwaardig zijn". De voorheen ruim bemeten absenten- lijst van SFC is inmiddels geredu ceerd tot de knieblessure van Rob Kiebert Excelsior treedt zelfs geheel gevrijwaard van kwetsuren en schor singen in het striidnerk.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 2