Elfduizend handtekeningen voor behoud Europoort-radio Franse kinderen vieren Kerstmis in Rotterdam PATRICK KOMT U HET ROTTERDAMS NIEUWSBLAD GRAAG BEZORGEN m Weer tienduizenden op open dag van Stads TV Geld en auto weg na overval pagina9^? iwaauB NISUWSBfl! Kerstman verblijdt kinderen in Sophia Na vrijspraak carnavalsmoord praten over schadevergoeding SS Kik [Jdï Reuzentaart Regiochefs politie benoemd A Zes dagen per week geeft het Rotterdams Nieuwsblad u een compleet overzicht van al het nieuws; binnen- en buitenlandse gebeur tenissen èn berichten uit uw direkte omge ving. Natuurlijk zouden alle inspanningen van de vele verslaggevers voor niets zijn als ze niet konden bouwen op de laatste schakel in de nieuwsvoorziening: de bezorging. Daarom heeft het RN ervoor gezorgd dat die belang rijke schakel van prima kwaliteit is. Patick Kreeft is een van de ca. 1.200 bezorgers die dagelijks ervoor zorgen dal uw krani in de bus komt. Snel en punctueel, of hef nu regent of stralend weer is. Bent u nog geen abonnee? Patrick of een van zijn collega's bezorgt u het RN graag vrijblijvend op proef. Bel gratis 06 - 022 93 00 n; □ROTTERDAM Stadsredactie; Postbus 959,3000 AZ Rotterdam. Telefoon 010-405.65 00. Telex 22215. Telefax 010-404.73.51 Rotterdam 'Jingle bells, jingle bells1, zong het verplegend per soneel gisteren in het Sophia kinderziekenhuis tijdens het be zoek van de kerstman in het zie kenhuis. De kerstman had zijn arreslee tot de nok vol bepakt met cadeautjes, gesorteerd op naam en afdeling. Alle patiëntjes kregen een kerstkaart en een ca deautje. De kerstman nam voor ieder kind ruim de tijd voor een vriendelijk en bemoedigend woord en riep constant: „Jou wil ik hier volgend jaar ook niet meer zien!" De meeste kinderen die nu in ->> het Sophia Kinderziekenhuis ai ligger., kunnen niet meer voor Kerstmis naar huis. Om die pijn te verzachten kwam De Zil veren Kruis Verenigingen (ZKV) driejaar geleden met het initiatief de kinderen in het So phia kinderziekenhuis voor de kerst een beeije extra aandacht Niet elk kind zag in de kerstman de grote kindervriend. te geven in de vorm van een be zoek van de kerstman, inclusief cadeaus Contactpersoon van de ZKV, J. Klop overhandigde tevens twee honderd knuffelaapjes met het verzoek aan de kerstman deze naar een kindertehuis in Roe menië te brengen. door JAN ROZENDAAL door JAN ROZENDAAL Rotterdam „Eindelijk is er na zes jaar een einde geko men aan de grootste gerech telijke dwaling van na de Tweede Wereldoorlog". Op die manier reageerde giste ren een 'zeer tevreden* mr. C.F. Korvinus, advocaat van Steve, de 38-jarige Vlaardinger die gis teren uiteindelijk door het ge rechtshof in Arnhem is vrijge sproken van de 'carnavals- moord'. Eerder werd hij door de reehtbank in Rotterdam en de gerechtshoven in Den Haag en Amsterdam veroordeeld tot twaalf jaar gevangenisstraf voor het op 29 juli 1984 in Rotterdam doodschieten van Ismael Mam- bre in een feesttent aan het Wee na. Daar werd op dat moment het Antilliaans carnaval ge vierd. Nadat hij ruim vijfeneenhalf jaar in de cel had gezeten, droeg de Hoge Raad het hof in Arnhem dit jaar op om de strafzaak in re visie nog een (laatste) keer te be handelen. Resultaat: vrijspraak voor de moord en In totaal twee jaar cel voor een mislukte dief stal en een bedreiging, beide ook uit 1984. Hoogte „En nu gaan we ons buigen over de schadevergoeding. Hoewel nog niet vaststaat hoe hoog die exact zal worden, moet dat mini maal 100.000" gulden zijn", aldus Korvinus. Dat Steve recht heeft op een schadevergoeding staat volgens de Amsterdamse advocaat vast De hoogte hangt onder meer af van de uiteindelijke straf die Steve krijgt voor het doodsteken van een mede-gevange in 1988. Daarvoor is hij door het ge rechtshof in Amsterdam veroor deeld tot vijf jaar gevangenis straf. Hiertegen Is Korvinus sirai. nier legen is AO KT* "Rnt+or-rl-arv* - cassatie gegaan, omdat het hof er volgens hem ten onrechte geen rekening mee heeft gehouden dat Steve op dat moment ten on rechte vast zat. „Maar ook al blijft dat vijfjaar en tellen we de twee jaar - de ver oordeling voor een poging tot diefstal en een bedreiging - van dit vonnis er bij op, dan blijft er effectief vier jaar en acht maan den over. Steve heeft nu vijfjaar en ruim acht maanden gezeten en dus altijd een jaar te veel". Tarief Verder hangt de hoogte van de vergoeding af van het tarief dat hét gerechtshof in Arnhem per dag zal berekenen. Maar volgens Korvinus zal dat aanmerkelijk hoger zijn dan de gebruikelijke honderd gulden per dagdie justi tie hanteert bij ten onrechte uit gezeten voorlopige hechtenis. De advocaat; „Deze man is ver oordeeld voor moord. Dat is iets wat natuurlijk je hele leven ruï neert. Eigenlijk is dat niet te betalen en daarom zal het tarief veel hoger moeten zijn". Volgens Korvinus is zijn cliënt, die momenteel met griep op bed ligt. zeer blij. „Hij heeft altijd het geloof in de rechtspraak gehou den. Hij heeft er eigenlijk nooit aan getwijfeld dat er ooit een rechter moest komen die hem gelijk zou geven, naar nu blijkt is dat niet ten onrechte geweest". Steve wordt momenteel profes sioneel begeleid om zijn 'zekere woede, die er toch Is natuurlijk', te verwerken. Staartje Begin volgend jaar volgt er nog een staartje van de 'carnavals- moord' voor het gerechtshof in Den Haag, waar Steve's half broer Armin in hoger beroep verschijnt Hij is na zijn bekente nis een jaar geleden door de rechtbank in Rotterdam tot ven jaar gevangenisstraf veroor deeld voor het doodschieten van Mambre. Inmiddels heeft hij zijn bekentenis weer ingetrokken. Hoewel Korvinus niet inhoude lijk op deze zaak wil ingaan, stelt hij dat Armin nooit voor het me- deplegen van moord kan wor den veroordeeld, omdat Steve van alle medeplichtigheid is vrijgesproken. En dat is wol de lezing van het openbaar ministe rie; Steve zou Armin, die lid was van zijn bende, hebben opgedra gen Mambre om zeep tehelpen. Steve en Mambre, die 'de Ko ning van Zuid' werd genoemd zouden rt rie hebben gehad om' een party cocaïne ter waarde van 30.000 gulden. Ook de pro cureur-generaal mr. P.H.A.J. Cremer hield die visie twee we ken geleden nog overeind en eis te twaalf jaar tegen Steve. „Maar die fabel is nu dus definitief uit de wereld", aldus Korvinus tot besluit. S Als je vijftig eieren door een gro te hoeveelheid meel roert, kun je een aardige taart in elkaar flan sen. Maar met vijfhonderd eieren kom je nog een heel eind verder. Maar liefst vierhonderd kilo weegt het gevaarte dat de Capelse bak kerij Luyten bakte in opdracht van het Europees Indonesisch restaurant Mirasa aan de Honin- gerdijk, dat gisteravond werd ge opend. De reuzentaart, die is verdeeld in de smaken mokka, vruchten en slagroom, bestaat uit achttien verschillende lagen. Naast de eie ren klutsten de drie banketbak kers die de taart vervaardigden 21 kilo bloem en vijftien kilo sui ker door het beslag. De taart, die een doorsnee heeft van anderhal ve meter en 3,20 meter hoog is, kreeg verder dertig kilo crème en dertig liter slagroom mee. Het ge vaarte werd tenslotte opgesierd met honderden sierlijke rozen en s van marsepein. Het in elkaar zetten van het reu- zengebak was geen eenvoudige klus. Een timmerbedrijf maakte een speciale constructie, waar door het gebak als een bruid staart in lagen kon worden opge bouwd. Dat gebeurde ter plekke aan de Honingerdljk, want het was onmogelijk om de taart in één stuk te vervoeren. Rotterdam Wethou der Y.C.M. de Rijk van financiën en kunstzaken ontving gisteren drie kratten gevuld met to taal 11.000 handtekenin gen van mensen die te gen het verdwijnen van Europoort Radio zijn. Europoort moet, vindt het omroepbedrijf Rot terdam vanaf 1 juli 1991 stoppen met haar uitzen dingen omdat het zelf wil gaan uitzenden. Het verzamelen van handteke ningen tegen het verdwijnen van Europoort is het laatste on derdeel in een reeks van acties. De handtekeningen werden overhandigd door Europoort- luisteraar Dorinda Claeszen en Nico "Volker, een medewerker van Europoort. Volker vroeg de wethouder tevens een gesprek aan te gaan met Omroep Rotter dam. Wethouder De Rijk zei weinig met de handtekeningen te kun nen doen omdat de gemeente geen invloed heeft op beslissin gen van Omroep Rotterdam. De Rijk beloofde wel tijdens de kerstdagen de bandtekeningen en de bijgevoegde krantenknip sels te bestuderen en nog eens duidelijk te maken aan Omroep Rotterdam dat er 11.000 handte keningen tegen het verdwijnen van Europport Radio zijn inge zameld. De acties van Europoort werden gestart nadat het Omroepbedrijf bekend maakte per 1 januari 1991 geheel zelfstandig radiopro- gramma's te willen gaan maken. Volgens Volker van Europoort heeft het Omroepbedrijf, dat ook Stads TV exploiteert ermee in gestemd de uitzendingen van Europoort te verlengen tot 1 juli 1991 omdat de ingangsdatum van de lokale reclame toch steeds werd uitgesteld. Boven dien mag Europoort vanaf 1 ja nuari aanstaande geen actie meervoeren. Piraat „Omroep Rotterdam had tot nog toe geen middelen om zelf te gaan uitzenden, daarom moch ten wij en andere voormalige pi raten de ether-zendtijd huren. We wisten altijd wel dat Omroep Rotterdam ooit zelf wilde gaan uitzenden, maar er is ons nooit verteld dat dat 24 uur per dag zou zijn en dat wij dan volledig moesten verdwijnen", aldus Volker. Met de handtekeningenactie ho pen de dertig vrijwilligers van Europoort, die uit eigen midde len en donaties de kosten op brengen, ook na 1 juli volgend jaar met het werk door te kun nen gaan. dikhuiden maakten In een ommezien een geweldige puinhoop van de fraai gedekte tafel. RotterdamDe ministers Dales van binnenlandse zaken en Hirsch Ballin (justitie) hebben gistermiddag in Den Haag de nieuwe regiochefs van de politie geïntroduceerd. Het gaat om 25 mensen en een chef van het korps landelijke diensten. De be noemingen van de bewindslie den hebben voor het Rijnmond gebied geen verrassingen opge leverd. Zoals al eerder aange kondigd wordt de huidige korps chef van Rotterdam, R.H. Hes- sing, de regiochef voor Rijn mond. P. Tleleman, korpschef van de gemeentepolitie in Dor drecht, wordt dé baas in Zuïd- - Holland-Zuid. De benoeming van Hessing stond'eigenlijk vanaf het begin al vast; hij was de enige kandi daat Voor de Dordtse regio lag dat anders, daar had ook ae hui dige districtscommandant van de rijkspolitie, Tb.J. Prenen, ge solliciteerd. Toen enkele weken geleden bleek dat hij buiten de boot viel, reageerde met name de dienstcommissie (onderneme- mingsraad) van de rijkspolitie teleurgesteld. Zelf heeft Prenen, aldus woordvoerder Willem de Rooij, zich daarover niet uitgela ten. Wel heeft Prenen volgens De Rooij gezegd 'zich voor de volle honderd procent te blijven inzet ten als disctrictscommandant'. „Daarbij hoort ook de uitbrei ding van de samenwerking tus sen rijks- en gemeentepolitie. Niemand twijfelt aan de kwali teiten van Tieleman, d'e teleur- telling gold alleen in de richting van Prenen", aldus De Rooij. Wat Prenen na de vorming van de regiopolitie gaat doen is niet bekend. Rotterdam Net als vorig jaar hebben tienduizenden Rotierdammers, de schattin gen lopen uiteen van tien- tot dertigduizend bezoekers, een kijkje genomen op de open dag van Stads TV. Ook andere ondernemingen lieten zich zien. Zo was de Rot terdamse kabelkrant, de Avondbladen-TV-krant pre sent met de nieuwste techni sche snufjes. Vooruitlopend op beslissingen van het kabinet om ook geluid bij kabelkran ten te mogen uitzenden, lieten Frank van Riel en zijn man nen al plaatselijke en regiona le reclameboodschappen met geluid horenen zien. In de hal van het WTC-ge- bouw aan het Beursplein ston den twee podia opgesteld. Op het eerste podium waren in de loop van de middag de repeti ties van de kerstshow, die Stads TV tweede kerstdag gaat uitzenden. De presentatie is in handen van Yvonne Keeley en Roland Vonk. Be halve circusartiesten, die ook in kerstcircus Ahoy' optreden als vuurvreters en jongleurs, waren er gesprekken en op treden van onder meer Lenny Kuhr Podium twee, in de centrale hal van het WTC-gebouw, was gereserveerd voor demonstra ties van Stads TV, kabelkrant en GEB, afgewisseld mei vraaggesprekken onder ande ren met verscheidene voetbal lers van Feyenoord. Vele bezoekers maakten al di rect bij de opening van de gele genheid gebruik voor kortere of langere tijd de repetities en g opnamen bij te wonen. Die opening werd verricht door twee olifanten van het kerst- circus, zojuist gearriveerd. De dikhuiden lunchten onder grote belangstelling voor de '2 trappen van het beursgebouw. Zie ook pagina 23 Een politieagent mocht op de Coolsingel een olifant begeleiden naarz'n lunch. set TL rA-xd" De familie Vermeulen knuffellen Trésoren zo juist zijn Rotterdam Gisteren zijn on geveer twintig Franse kinderen van de Stichting Europa-Kin derhulp op het Centraal station in Rotterdam aangekomen om bij Nederlandse gezinnen Kerst mis te vieren. De Stichting had totaal drie treinen gereserveerd. De overige kinderen gingen naar andere plaatsen in Neder land. De bedoeling van dit bezoek is volgens Laura van der Wende van de Stichting om de kansar me en minderbedeelde kinderen een gezellige kerstvakantie te bezorgen. De kinderen die giste ren aankwamen waren afgelo pen zomer al bij dezelfde gezin nen in Nederland. Laura van der Wende was giste ren zelf ook op het Centraal Sta tion om de tienjarige Pamela uit Rueil-Malaayson, een voorstad van Parijs, op te halen. „Faméla komt de meest elementaire din gen uit het leven tekort. Haar moeder heeft nauwelijks geld om van te leven. Wij willen haar een zo rustig en regelmatige kerstvakantie bezorgen. Vooral gezond eten is belangrijk. Boe renkool met worst is bij wijze van spreken beter dan een su per-de-luxe kerstdiner. Het is ook echt niet de bedoeling om van pretpark naar pretpark te rennen. We houden het gewoon lekker rustig, Misschien maken we nog een fikse strandwande ling", aldus Van der Wende die al voor de vijfde keer een kind int een ander land een vakantie in haar gezin aanbiedt. De familie Vermeulen was giste ren ook op het station om Trésor, het jongetje dat ze van de zomer in huis hadden op te halen. Hij is dit keer met zijn zusje naar Ne derland gekomen. „Eigenlijk mag dat niet van de Stichting omdat Sandrine nog geen zes jaar is, maar op verzoek van ons hebben ze een uitzondering ge maakt", aldus Vermeulen. Vermeulen vertelt over Trésor en Sandrine Godogo dat hun hele gezin, bestaand uit zeven personen uit Zaïre zijn gevlucht en uiteindelijk in Frankrijk te recht zijn gekomen. „Nu wonen ze in een ghettowiik in Lyon. Het is echt een van ae buitenwe reld afgesloten wijk. Verschrik kelijk! We zijn er afgelopen zo mer geweesn De kinderen kun nen daar niet buiten spelen. 'Zwarte' kinderen worden in Frankrijk niet alleen gediscrïm- mineerd,- ze-worden ook gene geerd. Spelen met blanke kinde ren is daar niet mogelijk", aldus een bezorgde moeder Vermeu len. Het afscheid valtvóor dè Neder landse gezinnen volgens Ver meulen meestal zwaarder als voor de kinderen zelf. „Afgelo pen zomer was het echt janken geblazen! WeJiopen zo dat hij na de middelbare school bij ons kan komen wonen, In Frankrijk is het voor Trésor vrijwel onmoge lijk om te gaan studeren. Ook al is hij vrij gesloten, wij weten heel goed dat hij het naar zijn zin heeft. Hij heeft hier leren zwem men en fietsen. Dat kan hij daar allemaal niet doen", aldus Ver meulen. De Stichting Europa-Kinder hulp zoekt nog steeds gezin nen die een kind uit Frank rijk, Nederland of andere Eu ropese landen voor een va kantie in huis willen nemen. Voor meer informatie kan men schrijven naar: Stichting Europa-Kinder-hulp, Ant woordnummer 1500,1200 VK, 's Gravenland. Rotterdam De beheerder van een taxfree shop aan de Dinteiweg in Europoort is gisteravond het slachtoffer geworden van een overval. Behalve een flink geldbe drag, moest hij daarbij ook zijn auto inleveren. Tijdens het afsluiten van de winkel rond zeven uur werd de 57-jarige inwoner van Rotterdam, die op dat mo ment nog alleen in de winkel was, onder bedreiging met een vuurwapen gedwongen de dagopbrengst in te leve ren. 'Volgens de politie gaat het om enkele duizenden gul dens, Ook namen ze nog een aantal dure horloges mee. Daarna eiste het tweetal de autosleutels van de beheer der en stapten ze met hem in zijn auto. Nadat ze enkele honderden meters de Euro- paweg waren afgereden, werd de man uit zijn auto ge zet De overvallers verdwe nen in de richting van Oost- voorne. Rond zes uur gisteravond is ook op het postkantoor aan het Gan- zerikplein in Schiebroek een ge wapende overval gepleegd. Twee mannen met helmen op kwamen even voor zes uur het kantoor binnen, Eén van hen zette een pistool op het hoofd van een klant, een 22-jarige vrouw. Het personeel werd op die manier gedwongen geld te geven. Met een onbekend be drag vluchtte het tweetal op een motor. Hel Rotterdams Nieuwsblad is u op het lijf geschreven! hoi geh VOO inri Sch: jong aan Het betr, vuui Kna Ome fknal {31 di fstoki {(den •jaar jwerh Ihent fgen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1