D66 zet de deur open r Ouderenzorg onder de loep Holy-bewoners ergeren zich aan herrie verkeer Parkjes soms te mensonvr iendeli j k Music Night kwam nogal traag op gang VIAARDIN6S DAGBLAD SCHiEDAiASE COURANT NIEUWE WATERWEG GOURANT OP DE DREMPEL (3) Kaken voor kerst Dief snel ingerekend Frankeland en EUR starten wetenschappelijk onderzoek Zeven dronken automobilisten Voor straf naar Halt Brand bij Wilton Werkloosheid neemt toch weer licht toe Kerstboom in trek bij jongeren MAANDAG 24 DECEMBER 1990 PAGINA 7 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6.3131 BC Vlaardingen. Postbus 4008, 3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229.4352066,4350557- sportredactie: 4345209. Telefax: 010-4349754. nedle :zijn comen. door AAD RIETVELD Waterweg „Ik denk dat we eindelijk zijn doorgedron gen tot de harten van de Ne derlanders". De Schiedamse wethouder Adri Reijnhout verklaart op die manier de grote sprong voorwaarts die D66 het afgelopen voorjaar bij de verkiezingen voor de gemeenteraden maakte. In de drie Waterwegsteden werd het zeteltal meer dan verdub beld. In alle drie de gemeenten kwam een D66'er in het college van burgemeester en wethou ders, Naast Reijnhout zijn dat Ton van der Steen in Vlaardin gen en Jan Storm in Maassluis. AUe drie beloven de wethouders meer inspraak en meer open heid in de politiek. 'De deur staat altijd open' is hun streven. DS6 is sinds haar oprichting'een party van ups en downs geweest: .enorme zetelwinsten afgewis seld met diepe duikelingen, Reijnhout, ooit actief in de ARP, werd lid in 1977 toen de Demo craten na dramatisch verloren verkiezingen overwogen de par tij maar op te heffen. Jan Ter louw haalde D66 uit het dal. En zeven jaar later, toen Jan Storm zich net had aangemeld, waren er weer mensen die vonden dat de Democraten beter het bijltje erbij neer konden gooien. Wat gebeurde er afgelopen jaar? Wat heeft 1991 in petto? In een korte serie verhalen praten inwoners uit het Waterweggebied over gebeurtenissen in het afgelopen jaar: dingen van 'gisteren' met invloed op 'morgen*. Uit de actualiteit van 1990 zijn zes on derwerpen gekozen, die de gemoederen voorlopig nog wel be2ïg zullen houden. Vorige week kwamen de werkgelegenheid als sociale vernieuwingsproject en het jonger en vraagstuk voor het voetlicht. De stadsvernieuwing (de Schiedamse wijk Nieuw- Jand), de dreigende sluiting van postkantoren en -agentschap pen en de eerste school met de koran, de Schiedamse El-Furkan volgen. Vandaag deel 3: wat betekent de grote sprong voorwaarts van P66 in Schiedam, Vlaardingen en Maassluis voor de bevolking? Maar de partij is er nog. En hoe. Na het klinkende succes van 21 maart van dit jaar zegt Storm zelfs: „Wij zijn een gevestigde partij". En Van der Steen: „Ik denk dat we nog iets groeien. We zijn nu 24 jaar en we beginnen langzamerhand volwassen te worden". Wind Reijnhout hoopt dat D66 niet uit z'n jasje groeit. „Want als een partij te groot wordt, krijg je minder heldere standpunten. En juist onze heldere taal trekt kie zers". De wethouder geeft aan de andere kant aan, dat hij zich niet zo heel erg veel zorgen maakt over een overmatige groei. „Ik denk niet dat wij ooit een grote volkspartij worden". Maar D66 heeft wel de wind in de zeilen. Het pragmatismé dat de partij preekt, de zakelijke be nadering van problemen in de maatschappij, spreekt kennelijk vooral jeugdige kiezers aan. En dan is er nog de voortschrijdende individualisering. D66 trekt vooral mensen die ongebonden willen zijn. Hoe hoog het aantal stemmers ook is, het aantal leden blijft laag. Storm vindt dat lo gisch „PvdA en Groen Links zijn belijdende partijen. D66 is meer onafhankelijk. Onze stem mers kiezen niet zo gauw voor gebondenheid". De mensen zullen merken dat D66 in de regio Waterweg een politieke stroming van. betekenis "is geworden, zeggen de drie nieuwe wethouders. Zij zullen v serieus op de wensen van de be- V volking ingaan, beloven de nieu- we bestuurders. „Dat is de kracht van, D66", zegt Reijnhout. „Wij zijn geen bestuurders in een ivoren toren". Inspraak Hij wil de democratisering van de samenleving om te beginnen inzetten bij het wijk- en bu urtbe- heer. „Hun eigen buurt spreekt mensen het meest aan. Ze lopen pas warm als er iets bij hun eigen voordeur gebeurt. Dus buurtbe- heer is bij uitstek de manier om mensen te laten merken dat ze wel degelijk invloed hebben. Dat kan de politiek doen door de mensen zeggenschap te geven; doorsnel op wensen in te gaan". „Je moet mensen die betrokken zijn bij politieke besluiten, in principe altijd inspraak geven", vindt Maassluizer Jan Storm. „Niet over de plaats van de plan tenbakken; juist over wezenlijke dingen moetje ze laten meepra- Stormzeen holle echo... Van der Steen: kom langs... Reijnhout: doordringen... ten. Als je de zaken bespreek baar maakt en je besluiten eer lijk uitlegt, worden ze meer ge accepteerd. Zelfs als de mensen het met die besluiten niet eens zijn". Zowel Storm als Van der Steen zeggen 'open bestuurders' te wil len zijn. „Ik hoop dat mensen dat in mij herkennen", zegt de eer ste. En ook de Vlaardinger be looft dat de deur van zijn kan toor altijd open zal staan. „Als er problemen zijn dan zeg ik: jon gens, kom langs, dan praten we dat uit. Wij staan voor meer be trokkenheid van de burgers bij wat hier gebeurt". Die openheid is volgens Van der Steen hard nodig. In de paar maanden dat hij nu een be stuurszetel in Vlaardingen bezet, heeft hij gemerkt dat er veel wantrouwen bestaat tegen wet houders. Hij wil daar niet teveel over uit wijden: „Laat ik het zo 2eggen: ik heb in mijn contacten met bewo nersorganisaties in de Westwijk, Babberspolder en Holy-Zuid ge constateerd dat de gemeente in het verleden dingen heeft be loofd die niet konden worden waargemaakt Wij doen dat niet". In Vlaardingen en Maassluis heeft D66 het referendum geïn troduceerd als middel om de be volking nadrukkelijker bii de politiek te betrekken. Reijnhout in Schiedam moet van dat mid del niet zoveel hebben. „Ik vind een opime-onderzoek veel doel treffender dan een referendum. Bij een referendum heb je vaak alleen de keuze tussen 'ja' of 'nee*. In een opinie-onderzoek kun je onderwerpen genuan ceerder benaderen". Overigens benadrukken ook Storm en Van der Steen het be trekkelijke van referenda. Storm: „D66 is niet alleen de par tij van het referendum. Dat is een karikatuur die onze politie ke tegenstanders van ons ma ken". Het moet deel uitmaken van een geheel van maatregelen dat de politiek dichter bij de be volking brengt. Daar wordt nog driftig over nagedacht. Storm hoopt zodoende dat raads vergaderingen wat meer pu bliek gaan trekken. Hij ergert zich maandelijks aan de lege zaal. „Het podium van de demo cratie, waar we zo trots op zijn, staat in een lege zaal met een holle echo". icnm- gene- tinde- aldus •meu- eder- Ver- r als fgelo- nken hij na skan ijk is aoge- ok al iheel i zin vem- daar Ver- ider- azin- ank- i Eu- va- nen. kan ting \n t- VK, VlaardingenEen kleine tradi tie is in Vlaardingen voor de tweede kerstdag een bezoekje aan het Streekmuseum. Op het adres Kethelweg 50 zal in de middaguren in elk geval de film over de laatste Vlaardingse zeil- logger VL 92 worden gedraaid. Tevens kunnen de bezoekers tussen twee en vier uur opnieuw een 'historisch' blik met zeekaak kopen. Na het grote succes eind april, toen maar liefst duizend van dergelijke trommels met zeek aak grif werden gekocht, heeft Jan Anderson nog eens op hon derd stuks de hand weten te leg gen. Voor twee rijksdaalders dertig procent goedkoper dan op koninginnedag kunnen dege nen die toen achter het net vis ten, alsnog een blik bemachti gen. Schiedam Zelden zaleen Schiedammer die aangifte kwam doen van diefstal van een auto, zo op zijn wenken zijn be diend. De eigenaar van een Opel Kadett uit 1987 kwam zaterdag tegen de klok van twee uur op het politiebureau om de vermis sing op te geven; tweeëneenhalf uur later had hij zijn voertuig weer terug. DeSchiedamse agenten zagen de vermiste auto aan het eind van de middag rijden op de Rotter- damsedijk. Na een achtervolging kon politie de dief in Spangen inrekenen. Daarvoor had hij met de auto In Rotterdam ook nog een aanrijding veroorzaakt, waarna hij was doorgereden. De 16-jarige dader wordt van daag voorgeleid voor de officier van justitie. De wagen die de knaap aan het Bachplein weg nam, was namelijk niet zijn eer ste autodiefstal. Maassluis De alcoholcontrole die de politie vrijdagavond in Maassluis hield, heeftzoals de polïtie-woordvoerder het uit drukt 'teleurstellend veel' au tomobilisten opgeleverd die bui ten de stad te diep in het glaasje hadden gekeken. De politiemensen noteerden ze ven dronken bestuurders op een aantal van vierhonderd 'aan houdingen'. De controle werd gehouden aan de Laan 1940-45 en de Maasdijk en 'gold alleen voor het verkeer dat Maassluis inreed. Schiedam Drie Schiedamse jongeren kunnen binnenkort aan de slag voor bureau Halt. Het trio werd vrijdagavond laat betrapt bij het afsteken van vuurwerk op de Burgemeester Knapperttaan. Omdat rotjes en andersoortig knal- en siervuurwerk alleen op 31 december mag worden afge stoken, treedt voor de jongens (dertien, veertien en zeventien jaar oud) een speciale regeling in werking. Het bureau Halt zal ;hen een alternatieve straf opleg- De afdeling groenvoorziening van Maassluis is sinds enkele weken met een andere taak bezig dan de naam zou doen vermoeden. De win termaanden worden gebruikt om op uitgebreide schaal snoeiwerk- zaamheden te verrichten. !n nieuwe stadsdelen van Maassluis worden voor een vlotte groenaan- was de eerste jaren bomen als populieren en wilgen gebruikt. Dat zijn snelgroeiende soorten die een nieuwbouwwijkje sne! een wat natuurlij ker karakter geven. Het zijn echter tevens bomen ook wel 'wijkers' genoemd die slechts een kortstondig leven leiden. Deze soorten worden nu gekapt om plaats ta maken voor bijvoorbeeld de esdoorn, kaslanje.es of de elk. Dat Is evenwel niet het enige argument van de gemeente om hier en i te kortwieken. Ook uit oogpunt van sociale veilig- daar het groen stevig te kortwieken. Ook uit oogpunt van heid worden parkjes zoals achter het stadhuis, waar de werkzaamhe den net zijn afgerond, en bij het speelveldje lussen de Asserdreef en de Burgemeester van Reesstraat {zie foto) danig gekortwiekt. Teveel groen of een te dichte begroeiing kan als te 'mensonvrlendelljk' worden ervaren. Door een overzichtelijkere vormgeving en indeling denkt Maassluis de kans op kleine criminaliteit op die plekken te kun nen terugdringen. Vlaardingen In de Vlaar dingse wijk Holy ontstaat steeds meer verkeersover last. De bewoners van de flats aan Louise de Colignylaan en de Holysingel klagen steen en been over de toenemende herrie die de voortjakkeren de auto's veroorzaken. In een brandbrief met meer dan vierhonderd handtekeningen van buurtbewoners dringen zij er bij de gemeente Vlaardingen op aan ten spoedigste maatrege len te treffen. Doordat de bouw- stroom van huizen in Holy- Noord nog wel even zal aanhou den, vermoedt woordvoerder P.J, van Walraven dat de 'ellen de', zonder dat er actie wordt on dernomen, de komende jaren al leen maar groter zal worden. „In de spitsuren een raam of bal kondeur openzetten, maakt het voeren van een normaal gesprek bijna onmogelijk, Bovendien wordt de Holysingel regelmatig gebruikt als racebaan", wrijven de bewoners van de twee straten de gemeente onder de neus. Daardoor worden ze zelfs 's nachts uit hun slaap gehaald. De riante balkons die de Vlaar- dingers daar tot hun beschik- Schiedam Voor de tweede keer dit jaar stond de binnen stad van Schiedam in het te ken van muziek. Als vervolg op de succesvolle afsluiter van de brandersfeesten, de Jazz-night, herschiepen gis teravond de Schiedamse uit baters de binnenstad tot een Music Night. De 'night' in de jeneverstad be gon al vroeg; in café De Unie werden even na vijven de eerste roffels weggegeven. Bekende muzikanten zoals Michel van Schie (bassist bij Candy Dulfer) en altsaxofonist Cees ten Dam, die door muziekkenners ook wel de Nederlandse David Sanborn wordt genoemd, speelden voor namelijk funk. De jamsession in De Unie eindig de toen de Hoogstraat begon vol te stromen. Vele muziekliefheb bers brachten hun zondagavond door in een van de zestien Schie damse kroegen die de Music Night gestalte gaven. Alleen bleek niemand het al te nauw te nemen met de aanvangstijd van negen uur. Rond die tijd waren The Jazz Rabbits in 't Weeshuis één van de weinige groepen die al van zich lieten horen. Onder de bezoekers waren ook musici die naar hun collega's kwamen luisteren. Dat kwam de bandleden Nuff 'z Nuff in café 't Paard goed uit. Vlak voor de eer ste sessie begon, kwamen zij er achter dat er één microfoon te J. weinig was. Gelukkig zagen zij een oude bekende aan wie zij voorzichtig vroegen of hij niet even een microfoon thuis wilde halen. Met een grijnzend gezicht pakte hij een microfoon uit zijn jaszak en zei: „Taadaa, Hans Ka zan..." De bezoekers bleven tot in de kleine uurtjes naar jaz2, funk, di xieland en Het Asociale Orkest luisteren. Het was duidelijk dat kerstavond voor velen al een avondje eerder was begonnen. king hebben, dienen nergens meer toe. Als je buiten zit, laat Van Walraven gepikeerd weten, is de verkeersoverlast "een voortdurende aanslag op de ge hoororganen". Naast een stapel van 412 handte keningen wordt de gemeente ook een. aantal suggesties aan de band gedaan om vooral de situa tie op de Holysingel aan te pak ken. Met name de veel te hoge snelheid van de auto's is de be woners een doorn in het oog. Dat punt wordt dan ook als eerste bij het college van burgemeester en wethouders aangekaart. Radarcontrole, het verlagen van de toegestane snelheid van vijf tig naar veertig kilometer per uur en het gecombineerd aan leggen van verkeersdrempels en een busbaan zouden de proble men al kunnen verlichten. Daarnaast denken de Holy-be woners dat het openstellen van de husbaan in de Korhoenlaan voor autoverkeer en het in ge bruik nemen van het rijksweg 19-talud tussen Schiedam en Vlaardingen als stadsweg de verkeersdrukte aanzienlijk zou den terugdringen. Een geluidsonderzoek en het ge bruik van enerzijds 'fluister- as falt' en anderzijds de aanleg van een geluidswal zijn andere mo gelijkheden die de honderden verontruste wijkbewoners de gemeente in overweginggeven. /Schiedam Door alerter op gezondheidsklachten te rea geren, kan mogelijk worden voorkomen dat steeds meer ouderen zich inschrijven voor verzorgingstehuizen. In het Schiedamse Frankeland zal binnenkort in samenwer king met de Rotterdamse Erasmus Universiteit (EUR) een wetenschappelijk onder zoek in die richting worden opgezet. Ten behoeve van de ouderen zorg zal vanaf 1 februari 1991 een speciale arts in het verzor gingstehuis worden gestatio neerd. Hij zal de 65-plussers op de wachtlijst gaan benaderen. Schiedam vergrijst zeer sterk en de wachtlijsten worden steeds groter. Op dit moment telt Fran keland bij voorbeeld 125 gega digden voor een aanleunwoning en driehonderd ouderen dte wachten tot er een plaatsje in het verzorgingstehuis vrijkomt In totaal staan in Schiedam 380 mensen op de wachtlijst. Hoewel het niet direct het doel van de medische studie zal zijn, kunnen de conclusies wellicht een uitkomst bieden voor de pro blemen in de ouderenzorg. Om renovatie van een viertal tehui zen financieel mogelijk te ma ken, moet m Schiedam het hui dige aantal van 840 bedden terug naar 572. Sinds 1 november wordt daaraan gewerkt. Druk „De druk wordt dus steeds gro ter", stelt directeur A.M. van den Bergen-van der Linden van Frankeland. Dit verzorgingste huis staat zelf buiten de rigou reuze operatie. Huize Fran?ois Haverschmidt ondergaat als eer ste een grote opknapbeurt. De bejaardencentra Thurlede, Spa- land en De Harg 2ullen volgen. Zij moeten samen de 268 bedden inleveren. Van den Bergen: „Schiedam is enorm vergrijsd. Door niets te doen, wordt het straks alleen maar erger". Het onderzoek dat wordt uitge voerd door dr. G. van Riet, zal een periode van twee tot drie jaar in beslag nemen. Hij staat onder begeleiding van de inter nist en bejaarden deskundige van het Rotterdamse Dijkzigt- ziekenhuis, dr. Van der Cam- men. Zijzelf zal vanaf februan een halve dag m de week in Frankeland verblijven. Van der Cammen heeft in Enge land veel ervaring opgedaan met preventief onderzoek. Snel me dische hulp bieden, kan ertoe leiden dat ouderen langer in staat zijn zelfstandig te olijven wonen. Zij wil dat, aldus de Frankeland-directeur, ook hier in Nederland in praktijk zien te brengen. Van den Bergen-van der Lidnen denkt dat het weten schappelijk onderzoek een 'toe gevoegde waarde' kan hebben voor de ouderenzorg. Schiedam Bij de scheepswerf Wilton Fijenoord in Schiedam heeft zich zaterdagavond tegen zeven uur een brandje voorge daan. De schade is aanzienlijk. Personeel zag op een gegeven moment aai er met een compres sor-station iets niet in de haak was. Een 50DO volt leverende ge nerator bleek in brand te staan. De bedrijfsbrandweer en de te hulp geschoten 'Schiedamse brandweer wisten gezamenlijk het vuur te doven. Waterweg De werkloos heid in de regio Nieuwe Wa terweg-Noord ts in de afgelo pen maand licht toegenomen, nadat in de voorgaande pe riode het aantal geregistreer de werklozen steeds verder was gezakt. Met name de gemeenten Vlaar dingen en Maassluis zijn debet aan aan de 'verslechtering' van de arbeidsmarkt. Op het in Schiedam gevestigde arbeidsbu reau werden respectievelijk 35 en 32 inwoners meer genoteerd dan inde maand daarvoor. Daarmee, concludeert het ar beidsbureau, heeft het aantal werkzoekenden zich gestabili seerd op een cijfer van net boven de zevenduizend. Aan het begin van december stonden er* 7124 uitkeringsgerechtigden uit dit gebied dat ook Maasland, Ro zenburg en Hoek van Holland omvat ingeschreven. Dat zijn er 88 meer dan op de eerste dag van november. De stijging is 'te wijten' aan de werklozen die er in principe toch het gunstigst voorstaan. De groep die in doorsnee met langer dan drie a vijf maanden staat in-, geschreven, blijkt in november' iets minder gemakkelijk aan een baan te zijn gekomen. In de cate gorie langdurig werklozen zit nauwelijks beweging. In Schiedam was de toename slechts veertien personen, maar deze stad heeft nog altijd ruim schoots de meeste arbeidsloze in woners: nu 3088 (ruim 43 pro cent) tegen 2465 Vlaardingers die op ruime afstand de tweede plaats innemen. ïn Maasland (min vijf), dat nu nog maar 49 burgers bij het arbeidsbureau heeft staan ingeschreven, en de Rotterdamse deelgemeente Hoek van Holland (min één) was in november zelfs sprake van een geringe daling „Gezien de onzekere vooruit zichten op velerlei gebied", aldus de plaatselijke GAB-directeur Van Lent, „is het moeilijk te voorspellen hoe de trend zich in 1991 zal doorzetten". Ook de vacatures raakten enigs zins achter bij de gang van zaken in de rest van 1990. Er was slechts sprake van 169 aangebo den functies; in oktober, dat juist een topmaand was, waren er nog 256 banen aangeboden. Met name de groothandel bleef dit maal een eind onder de maat. De grootste vraag naar personeel doet zich voor in de detailhan del. In de el! maanden van dit jaar vielen er 326 gaten te vullen. Slechts in vijftien gevallen is dat nog niet gelukt. Vlaardingen De grote kerst boom in het nieuwe winkelcen trum De Loper van Vlaardingen blijkt sterke aantrekkingskracht op iongeren uit te oefenen. Zo wel vrijdag- als zaterdagnacht werd de boom van het plein ge haald. De eerste keer werd de kerst boom omgezaagd eh in de omge ving teruggevonden. Twee ver dachte jongeren werden aange houden, maar omdat bewijs ont brak waren ze even later weer op vrije voeten. Een nacht later was het opnieuw raak in het winkelcentrum. Dit maal kon de politie echter de da ders grijpen. Twee Vlaardingse jongens van achttien en negen tien jaar werden op de Holysin gel betrapt De boom lag achter in hun auto.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1