Vuurwerk verminkt Maassluizer Vuur blijft grootste trekker feestvierders Vlaardineen sluit Van Gogh- jaar af Slaapkamer uitgebrand Band met Bacolod blijft bestaan 'Rustigste feest sinds decennia' Discoganger mishandeld Brandstichters leggen Van Houteschool in as Historische Vereniging begroet duizendste lid ViMRDIKGS DAGBLAD SCHIIDAMSI COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Pleziervaarders helpen kano'ers Kritische vragen in besloten kring STERRETJES 11 Studio Express Polaroid f-ÏM Pasfoto's met kwaliteits garantie WATERWEE WOENSDAG 2 JANUARI 1991 PAGINA 11 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6.3131 BC Vlaardingen, Postbus 4008, 3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010- 4343229,4352066,4350557 - sportredactie: 4345209. Telefax- 010-4349754. Vlaardingen In nood leer je je vrienden kennen. De kanovere niging Natsec weet sinds kort dat ze altijd kan rekenen op de hulp van watersportvereniging De Fuut. De pleziervaarders staken de ka no'ers de helpende hand toe toen Natsec eind december plotseling te horen kreeg dat het onderko men aan de Vlaardingse Vaart voor het einde van het jaar ont ruimd moest zijn. De plotseling dakloos geworden kanovaarders werd een noodaccommodatie aangeboden op hel terrein van de Fuut. een stukje zuidelijker aan de Vaart. Natsec heeft daar twee contai ners tot zijn beschikking. Daarin js plaats voor ongeveer een der de deel van' de 120 kano's die de vereniging rijk is. De rest is tijde lijk eiders opgeslagen. Met de verhuizing naar De Fuut loopt Natsec feitelijk vooruit op het betrekken van het nieuwe onderkomen, dat gepland is op slechts enkele peddelstagen van de noodaccommodatie. De ver huizing naar het nog te bouwen onderkomen staat nu wel onder zware tijdsdruk. De gastheren van De Fuut kunnen de kano- vaarders niet langer onderdak verlenen dan tol mei. Natsec hoopt dat een vlotte samenwer king met de overheid kan resul teren in een snelle realisering van het nieuwe clubgebouw. Vlaardingen Het opheffen van de VLOS (Vlaardingen voor ontwikkelingssamenwerking) heeft geen gevolgen voor de al iaren bestaande vriendschaps band tussen de haringstad en de 'zustergemeente' Bacolod op de Filippijnen. De Filippijnen Soli- dariteitsgroep Vlaardingen is van plan de relatie ook de ko mende jaren te laten voortbe staan. Hoewel de financiën een pro bleem vormen de Solidsri- teitsgroep krijgt immers geen geld meer van de VLOS en is nu naarstig op zoek naar andere sponsors bestaan er plannen ook dit jaar tijdens de Vastenac tie een theatergroep uit Bacolod naar Vlaardingen te halen. Vo- rig jaar.was een Flippijns thea tergezelschap al eens te gast in Vlaardingen. Theater is volgens de Vlaarding se werkgroep de dircctste en in dringendste manier om de pro blemen van de Filippijnse bevol king.voor buitenstaanders dui delijk te maken. Als de landelij ke Vastenactie overeenstem ming bereikt met zusterorgani saties in Oostenrijk, Zwitserland en Duistland, kunnen de Filip pijnse acteurs komend jaar een toernee maken door verschillen de Europese landen. De organi satie voor Nederland zou dan in. handen komen te liggen van de Vlaardingse werkgroep. Belangstelling voor en hulp aan de bevolking van Bacolod blijft volgens de Vlaardingse solidari- teitsgroep geboden. Onlangs be reikte de werkgroep het bericht 'dat Ding Flores, de echtgenoot van Otik Flores die in Bacolod de vriendschapband tussen bei de steden coördineert, enige tijd geleden werd gearresteerd en een poosje heeft vastgezeten. Daarnaast kwam het treurige nieuws binnen dat één van de medewerksters van het vriend- schapsproject is overleden, on- i der meer omdat medische hulp wegens geldgebrek te laat ;.;;kwam. Vlaardingen De realiteits waarde van de slogan 'Vlaardin- r gen vernieuwend verder' staat vrijdag 11 januari centraal tij dens een personeelsavond voor Vlaardingse ambtenaren en be- stuurders. De makers van De Nieuwe Salon presenteren dan in opdracht van. het gemeente bestuur in de Stadsgehoorzaal het avondvullende programma 'Nieuwe Bezems. Aan de hand van een serie inter views willen de makers uitzoe ken hoe vernieuwend Vlaardin gen nu precies verder wil gaan. Aan drie nog onbekende gasten zal het interview-duo Liesbeth van der Kruit/Dick van der Lugt een serie stekelige vragen voorleggen waaruit moet blijken of de ambtelijke molens in de ha- ringstad in de toekomst sneller gaan draaien en of het mes in het overheidsapparaat moet worden gezet. Anders dan bij reguliere praat shows die wel onder de noemer De Nieuwe Salon worden ge houden, ligt het accent dit keer echter op gezelligheid. De Vlaar dingse ambtenaren en bestuur ders zijn best bereid hun werk Weliswaar in besloten kring .ter discussie te stellen, maar vin den dat een personeelsavond* vooral een avondje uit moet zijn. Daarom hebben de makers van De Nieuwe Salon hun aanpak enigszins aangepast en is er tus sen acht uur 's avonds en één uur s nachts minder dan een half uur voor interviews ingeruimd. Met het contracteren van acts als het-muzikale trio Rien ne va .Jnus^de Rudolf Fitskie Dancers Rustig In een hoekje, uit de buurt van harde knalfen en ander, soms levensgevaarlijk, vuurwerk, beleeft dit meisje haar eerste minuten van het nieuwe jaar. Hoewel minder spectaculair dan het meeste vuurwerk dat elders in het Waterweggebied werd ontstoken, lijkt er voor haar niets mooier dan de aanblik van brandende sterretjes. Maassluis In het Rotter damse Oogziekenhuis moes ten op oudejaarsavond artsen een spoedoperatie uitvoeren op een 19-jartge Maassluizer, die bij het afsteken van een vuurwerkbom een oog kwijt raakte. Een 18-jarige vriend van het slachtoffer were in het Vlaardingse Holyzieken huis geopereerd. Bij hem was een groot aantal glasscherven in de huid gedrongen. Het ongeluk gebeurde om vijf over half acht, op het moment dat de bommenmaker op het balkon van een flat aan de P.C. Höoftlaan de lont aanstak. Het explosief bestond uit een stopf lesje dat was volgestopt met vuurpijlenkruit. De bom ont plofte in de hand van de maker en verminkte diens rechter ge zichtshelft. Het rechteroog werd weggeslagen, het rechteroor verbrandde. Ook aan de rechter hand liep de Maassluizer ernsti ge verwondingen op. Zijn toekij kende vriend werd getroffen door glasscherven. Messteek De Maassluise politie spreekt van een afschuwelijk ongeluk. De vuurwerkbom werd door een woordvoerder Tevensgevaarlijk' genoemd. Medische hulpverleners hadden het in Maassluis druk tijdens de jaarwisseling. Na de dramatische ontploffing van de vuurwerk bom in de vooravond, moesten ziekenauto's 's morgens vroeg opnieuw uitrukken voor hulp aan slachtoffers v-m- etv* steek partij en een aanr img. Omstreeks zeven v,.?r melude r.ch op het politieho-sr^a een 21- jarige inwoner van Maasdijk met een messteek in de linkerschou der. De man was het slachtoffer geworden van de jaloezie van een 28-jarige Maassluizer. Deze kon het niet verkroppen dat zijn ex-vriendin een relatie met de Maasdij'Rer had aangeknoopt. De dader wachtte het tweetal 's morgens vroeg op bij de woning van het meisje aan de Frans Halslaan. Toen zij per auto arri veerden. praatte hij enige tijd op hen in en stak daarna de be stuurder met een mes. Hulp van ambulancepersoneel bleek overbodig. Het slachtoffer werd op het bureau behandeld door een huisarts. De wond werd met vier hechtingen gedicht. De dader werd later in de ochtend door een vriend naar het bureau gebracht. Rond dezelfde tijd reed op de Ro- 'inlaan een 20-jarige Viaardin- ger met zijn brommer tegen een lantaarnpaal. Hij had de macht over het stuur verloren. Hij zelf bleef ongedeerd, maar zijn 20-ja- rige vriendin raakte gewond. Zij moest naar het Holy ziekenhuis worden gebracht. Eveneens omstreeks zeven uur liep een gewonde dienstplichtig militair het Maassluise bureau binnen. Hij vertelde dat hij op weg naar het Schefferkamp in De Lier. waar hij wacht moest lopen, op de fiets was aangere den dooreen brommer. Lantaarnpaal De politie geloofde bet verhaal maar half en meende dat het on geluk. waarbij de soldaat lichte verwondingen «ran zijn hoofd had opgelopen, vooral was ver oorzaakt door drankgebruik. De dienstplichtige had de nacht in een café doorgebracht. Hij was met zijn fiets tegen een lantaarn paal gereden. Een arts verleende eerste hulp op het bureau. Tussen middernacht en de vroe ge ochtenduren bleef alles be trekkelijk rustig in Maassluis. Behalve de gebruikelijke vreug devuren van soms metershoge brandstapels werden geen bij zondere gebeurtenissen gemeld, Ook het aantal vernielingen viel mee. Alleen in het winkelcen trum in de Steendijkpolder klaagden middenstanders over vernielzucht van groepen rond trek kende jongeren Schiedam De brand weer, de politie en de me dewerkers van de Dienst Gemeentewerken zijn ui terst tevreden over het nachtelijk verloop van de jaarwisseling. Het was zelfs zo rustig dat de in verhoog de staat van paraatheid ge brachte brandweer geen enkele keer hoefde uit.te rukken. „Ik ben al achttien jaar bij de brandweer, maar ait heb ik nog nooit meegemaakt", zegt officier van dienst Folkert Schukken. „Het lijkt erop dat alle feestvierders zich aan de gemaakte afspraken hebben gehouden". Met name de traditionele kerstbomen vuren vormen jaarlijks een bron van zorg, maar dit jaar hadden de auto riteiten geen kind aan de feestvierders. Met de leiders van de belangrijkste groepen waren afspraken gemaakt over de pies waar de brand zou worden gedoogd. 's Nachts maakte de politie verschillende rondjes langs de brandhaarden, maar echte in cidenten deden zich in riet eer ste uur na de jaarwisseling niet voor. De enige gewonde werd om half een genoteerd in de Heenvlietsestraat, waar een 3l-jarige Schiedammer een open beenbreuk opliep. De man schrok van een om stander die een rotje afstak. Hij liep naar achteren en viel vervolgens over een muurtje. Het slachtoffer werd overge bracht naar het Schielandzie- kenhuis. Snip Snap Verder noteerden agenten ka potte ruiten bij snackbar Snip Snap aan de Mgr. Nolenslaan en basisschool De Kring aan het Frans Halsplein. De eveneens parate medewer kers van Gemeentewerken mochten het feest in de huise lijke kring doorbrengen. Moesten zij tijdens de vorige jaarwisseling verschillende keren uitrukken om kapotte ruiten in gemeentelijke gebou wen te herstellen, dit jaar bleef de semafoon stil. Schiedam Nonchalant met de rug leunend tegen de kof ferbak van een auto leek de jongen totaal geen deelgenoot te zijn van de feestvreugde. Terwijl tientallen, veelal met pe tjes uitgedoste jongeren elkaar op het Fabripiein om de nek vlo gen. stak hij stoïcijns het ene rot je na de andere af. Enkele secon den na het ontsteken volgde steevast een knal die het gehoor orgaan pijnlijk tartte. Precies een half uur na de jaar wisseling was de eenzame her riemaker zeker niet de enige die voor lawaai zorgde op het Fabri piein. Op het pleintje in Schie- dam-West, sinds jaar en dag de pleisterplaats van de jeugd uit de buurt, vormden het kerstbo- menvuur en twee enorme luid sprekers de belangrijkste attrac ties. Ter verhoging van de feest vreugde vulden de boxen de nieuwjaarsknalien aan met rui ge Hip-Hopmuziek. „Een buurtbewoner heeft dit feestje georganiseerd", verklaar de een omstander. „Iedereen heeft 25 gulden gelapt voor de drank. Zoiets is toch uniek? Zo'n feestje heb je nergens in Schie dam". meende de jongen, niet gespeend vsn enig chauvinisme voor de prestaties van zijn buurt genoten. Elke buurt heeft weer zijn ge heel eigen opvattingen over wat gezelligheid is, maar vast staat dat het feestje op het Fabripiein in de nacht van maandag op dinsdag de meest feestelijke en levendige indruk maakte. Terwijl de feestvierders zich in andere wijken veelal beperkten tot het afsteken van vuurwerk, groeide de bijeenkomst in West uil tot een heus straatfeest. Veel bezoekers poogden in record tempo hun investering terug te verdienen, maar ondanks het stevige alcoholgebruik bleef het gezellig. Alleen een flink bezet politie- busje werd getracteerd op gefluit en een flinke lading vuurwerk, maar de inzittenden reageerden schouderophalend op dit ont haal. De meeste agenten lijken in de loop der jaren wel gewend te zijn geraakt aan de oudejaars- gebruiken van een deel van de jeugd. Ook in de andere wijken van de stad bleef het dit jaar relatief rus tig. al zorgde het afsteken van de illegale strijkers in heel de stad voor veel geluidsoverlast. Met name in de Gorzen, waar de jeugd zich traditiegetrouw rond het vuur in de Lekstraat had verzameld, werden veel extre me knallen waargenomen. Om het gewenste effect nog te versterken wierpen twee jon gens hun vuurwerk in een con tainer. De wagen, die in de da gen tussen de kerst en oud en nieuw als opslagplaats van de kerstbomen had gediend, voeg de nog enkele decibellen toe aan de ontploffing. Ook in Kethel-Tuindorp, de Huysmansstraat en op het Dr. Wibautplein werden kerstbo men in de brand gestoken, In principe een risico voor de brandveiligheid, maar in verge lijking met een decennium terug zorgen de vreugdevuren toch duidelijk voor minder proble men. Staken de jongeren destijds in sommige gevallen duizenden bomen in de fik, tegenwoordig hebben de vuurzeeën in alle wij ken een duidelijk bescheidener omvang. De prijs voor het kleinste fikkie is dit jaar mogelijk weggelegd voor de vuurtjesstokers in de Galiieïstraat. Warmden jonge ren zich op een steenworp af stand aan een lekker fikkie, op het pleintje voor de deur van Kluphuis Oost kon het brandje zelfs de vergelijking met een barbecue amper doorstaan. Maasland 2en 23-jarige inwoner van De Lier is in de eerste uren van 1991 in Maasland een tand uit z'n mond geslagen. Ook liep hij een gescheurde lip op. De man werd mishandeld toen hij een disco theek verliet. De politie stelleen onderzoek in naar de dader. Het was de enige dissonant in Maasla, i tijdens de jaarwisseling, die zoals gebruikelijk weer probleemloos verliep. Vlaardingen De voormali ge Van Houteschool aan de Cura?aolaan in Vlaardingen is in de oudejaarsnacht in vlammen opgegaan. Van het leegstaande en dichtgetim merde pand, afgelopen voor jaar ook al doelwit van brandstichters, bleven slechts wat geblakerde resten over. Bij het bluswerk werd de brand weer, die met groot materieel uitrukte, ernstig gehinderd door opdringerig publiek. Meermaals moesten de brandkranen wor den dichtgedraaid omdat toe schouwers in de weg liepen. De politie trad enkele keren hard handig op om de toegestroomde mensenmassa op afstand te hou den. Twee mannen die slaags raakten met agenten werden ge arresteerd. Doordat de school al op de nominatie stond te worden gesloopt, bleef de financiële schade beperkt. De brandstichting en de vecht partijen aan de Curagaolaan vormden het enige gewelddadi ge incident tijdens de jaarwisse ling in Vlaardingen. Opgelucht constateerde de politie op nieuw jaarsdag dat de rellen van zon dag rond het Windmill-terrein, waar op kerstbomen jagende jongeren auto's en speelplaatsen vernielden, geen vervolg had- den gekregen. Hoewel van verschillende win kels ruiten werden ingegooid f deed vandalisme op grote schaal zich niet voor. Om problemen te voorkomen sleepte de politie van het Mendelssohnplein en uit de Marinus van der Stoepstraat ongeveer 50 autobanden weg. Het rubber was bedoeld als 'brandstof' voor vreugdevuren. Brandstichters hadden in de oudejaarsnacht meer succes dan afgelopen voorjaar. Dit keer slaagden ze er in, de voormalige Van Houteschool volledig in de as te feggen. O O ir Vlaardingen De slaapkamer van een woning aan de K Vlaardingen Nog één keer wordt in de Vrije Academie aan de Oosthavenkade een lezing gehouden in het kader van de Van Gogh-cydus. Met het onderwerp 'Van Gogh en de invloed op de moderne kunst, sluit drs. Gerda van Ham op donderdag 17 januari het berdenkings- iaar van één van Nederlands belangrijkste schilders af. Dezelfde le- De serie lezingen die in Vlaardingen over het leven en werk van Vincent van Gogh is gehouden, ziet de Culturele Raad Zuid-Holland, die het initiatief tot het project nam, als een poging meer interesse te kweken voor kunst. De Raad wil dan ook samen met centra voor kunstzinnige vorming in de provincie proberen regelmatig in te spelen op actuele kunstma nifestaties. De Vrije Academie is één van de centra waarop in de toe- Vlaardingen De slaapkamer van een woning aan de Keizerstraat is maandagmorgen volledig uitgebrand. De 19-iarige bewoner-had een kaars op zijn slaapkamer aangestoken en was kort daarop naar beneden gegaan. Daar viel hij op de bank in slaap. Toen hij 's mor gens even na acht uur wakker werd, ontdekte hij de brand. De brandweer kon nog wel voorkomen dat de vlammen zich uitbreid den. De jongman is met ademhalingsklachten naar het Holyziekenhuis Maassluis Snipverkouden, maar voldaan zag J.H. Steen- kist het zaterdagmiddag alle maal aan. In het gemeente museum aan de Zuiddijk werd het duizendste lid van 'zijn' historische vereniging in de bloemetjes gezet. Met het bereiken van die mijlpaal is de vereniging in de ruim zeven jaar dat zij bestaat, uit gegroeid tot één van de groot ste in Maassluis. Dat de groei zeer onstuimig is, memoreerde ook burgemeester® Hans van Es. Hij was naar het*,?' museum gekomen om de heer en j,;. mevrouw Pronk als duizendste ,:jj lid te begroeten. Samen met de ,'f heer en mevrouw Loekemeijer (999ste) en mevrouw Kistema-Si' ker (1001ste) kregen zij een ka-tl lender, bloemen en de veertien ijj 'historische boekwerkjes die de;-| vereniging inmiddels heeft uit-;,! gegeven. Bovendien kregen zij de onlangs ontworpen opberg- v cassette voor die boekjes. >j Het inschrijven van hetduizend- ste lid kwam zelfs voor voorzit-.'! ter Steenkist als een verrassing. Een berekening leerde donder- j dag tijdens een bestuursvergade- ring dat de vereniging nog" slechts vijf leden van de magi- sche grens verwijderd was. „Met een paar telefoontjes hadden we snel het laatste gat gedicht", ty peert Steenkist het gemak waar- j| mee hij Maassluizers voor een lidmaatschap weet te porren. „Inmiddels zitten we er alweer vier overheen". Het succes laat zich volgens de voorzitter gemakkelijk verkla-r ren. Enerzijds constateert hij een groetende behoefte om me\ name over het recente verleden geïnformeerd te worden, terwijl hij de vereniging anderzijds een enorme uitstraling toeschrijft Een uitstraling die zelfs zo ver gaat dat de vereniging opk in A merika en Australië leden telt. „Onze leden krijgen voor twin tig gulden per jaar twee keer een boekje, we beleggen vier dia- avonden per jaar en we organi seren regelmatig excursies. Ver der zetten we ons actief in voor de restauratie van de Grote Kerk". Met name de archiefdienst van de gemeente is blij met de gel dingsdrang van de vereniging, die relatief gezien wei twee tot driemaal 2c groot is als de meeste andere historische verenigingen in Nederland. „Op het archief waren ze laaiend enthousiast toen wij een cursus oud schrift begonnen. We 2ijn bezig de notulen van het visserij- college uit 1632 te vertalen. In j; Maassluis had nog nooit iemand de moeite genomen, die docu menten in modern Nederlands om te zetten. Toch zijn die notu- ien voor de geschiedenis van de stad van vitaal belang. Hét visse- rijcollege was naast het gemeen tebestuur het belangrijkste or- gaan in de stad. Het was zo machtig, dat het een soort staat in de staat vormde". - - ;j Hoewel de vereniging veel aan- dacht besteedt aan de recente ge schiedenis van de laatste 100 tot 150 jaar worden in de boekwerk- jes 'Schetsen van en over Maas- sluis' ook wetenswaardigheden uit het prille begin in 1614 niet vergeten. „En", zegt Steenkist, „we proberen alles op een we tenschappelijke, maar populair geschreven manier weer te ge- ven. Je ziet te vaak dat geschied kundigen met allerlei voetnoten werken zodat de lezer er op den duur maar weinig van begrijpt". De geschiedenis van Maassluis is volgens hem nog niet al te best in .j kaart gebracht. „We moeten nog veel werk verzetten, want zelfs over belangrijke activiteiten als de waterstokerijen en het bagge- ren is maar bar weinig gepubli ceerd". Komend jaar zal de vereniging een boekje over het honderdja- rig bestaan de spoorlijn Maas- sluis - Rotterdam uitbrengen. I Hoogslraar 104-106, Schiedam Tel. 010-4266720

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 1