Geveke neemt Fijn werk over Kraameentrum informeert in drie steden Vlaardingers blijven Zuid-Afrika steunen Sticht regionale politieschool' Regen spelbreker op nieuwj aarsreceptie mum Jolig sfeertje op receptie Verlinde stopt werk voor SSSN Orpheus huldigt zangers VLAARDINGS DAGBLAD SCHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Opbrengst filmfestival voor anti-apartheidsstrijd Ylaardingse commissaris wiï personeelstekort doorbreken Brons voor Kreischer GEZONKEN BOOT OPGETAKELD AUTO HUREN? NOOTEBOOM AUTOVERHUUR Speciale tarieven vaar weekend - vakantie of zakenluie Inbraken in woningen Vlaardingse wint 14.500 gulden en gaat op voor de hoofdprijs WHERWtG Poslbus^oTT^r^Td-rngen. Teiefoon:010-43-^iS^i55-66 ^3508^- DONDERDAG 3 JANUARI 199] PAGINA 11 Schiedam Via zijn dochteron derneming Van Eyle and Kuy- gers Holding BV heeft Geveke NV uit Schiedam alle aandelen overgenomen van het eveneens in Schiedam gevestigde Fijn- werk BV. Fijn werk was eigen dom van Internatio Muller. Geveke wil Van Eyle en Fijn- werk integreren om de mart- kpositie van beide bedrijven te versterken. Fijnwerk en Van Eyle zijn gespecialiseerd in elek trotechniek. Het zojuist overgenomen bedrijf, gevestigd aan de 's Gravelandse- weg, importeert een breed scala aan g,-c vanceerde technische ge reedschappen, Fijnwerk heeft 34 men <n dienst en een jaarlijk se omzet van 11 miljoen gulden, bij Van Eyle and Ruygers Hol ding in Rotterdam werken 95 personeelsleden en bedraagt de omfcet 36 miljoen gulden. De overname heeft geen conse quenties voor het personeel. Woordvoerder rar. C. Kras van Geveke NV zegt dat er geen ont slagen zullen vallen. Als er al mensen moeten afvloeien zal dr.t gaan via natuurlijk verloop. Maar Kras houdt dat niet voor waarschijnlijk. De overdracht van Fijnwerk past in het beleid van Internatïo- Mueller dochterbedrijven af te stoten die zich niet bezig houden met de hoofdactiviteiten van de moederonderneming, die ope reert in de haven en de handel. Vlaardingen Ondanks het mildere politieke klimaat in Zuid-Afrika wil de werkgroep Vlaardingen tegen Apartheid zich ook m 1991 blijven inzetten voor de verzetsbeweging ANC. Met een driedaags filmfestival hoopt de werkgroep in februari en maart veel geld in te zamelen voor de politieke beweging van de charismatische leider Nelson Mandela. Het filmfestival, dat volledig wordt bekostigd door het Vlaar dingse gemeentebestuur, vindt op drie achtereenvolgende woensdagen plaats. In de film zaal van de Harmonie laat de werkgroep de grote publieks films Cry Freedom, A Dry Whi te Season en A World Apart zien. De films hebben gemeen dat zij elk op hun eigen wijze aandacht besteden aan de politieke en so ciale situatie in Zuid-Afrika. „Filmliefhebbers kunnen ver moedelijk een passepartout voor het festival aanschaffen", blikt woord voerdster Dies Vester vooruit op het evenement. „Dat gaat mogelijk vijfentwintig gul den kosten, maar daarover moe ten we nog gaan praten binnen de werkgroep". De opbrengst van het festival wil de organisatie in april in de bur gerzaal van het stadhuis over handigen aan een vertegen woordiger van het ANC. Dat kan een lid van de anti-apart heidsbeweging in Nederland worden, maar Lies Vester sluit niet uit dat het geldbedrag wordt overhandigd aan een Zuidafri kaans lid van de beweging. Aan het nut van de geldinzame- ling5aetie hoeft volgens Vester niet te worden getwijfeld. „On danks de hervormingen zijn een heleboel zaken nog steeds niet verwezenlijkt. Weliswaar is het ANC gelegaliseerd en is Nelson Mandela vrijgelaten, maar er zijn nog steeds veel politieke ge vangenen. En er zijn sterke aan wijzingen dat de regering een kwalijke rol speelt bij de twisten tussen het ANC en ae Icata-be- weging". Naast het filmfestival poogt de werkgroep ook op andere wijze aan geld te komen voor de Zuid- afrikaanse verzetsbeweging. De zanggroep Vlaardingen Tegen Apartheid, die nauw is gelieerd aan de werkgroep, gaat op korte termijn een muziekcassette met Zuidafrikaanse strijdliederen op de markt brengen De opbrengst van de verkoop wordt eveneens overgemaakt op de girorekening van het Afrikaanse Nationale Congres. „Binnen Vlaardingen. maar ook buiten de stad houden wij regel matig lezingen over de situatie in Zuid-Afrika", vertelt Lies Ves ter over de andere activiteiten van Vlaardingen tegen Apart- heid „Meestal wordt de lezing opgeluisterd door een optreden van de zanggroep". Als laatste inkomstenbron heeft de vverkgroep in 1990 een steent jesactie opgezet „We hebben een maquette voor een nieuw ANC- gebouw laten maken. Voor één gulden kunnen mensen een steentje voor dit gebouw kopen. „Met name na deTezingen geven mensen regelmatig een bijdra ge"- Waterweg Het kraameen trum Maassteden in Vlaardin gen gaat in de drie Waterwegste den informatieavonden houden voor aanstaande ouders. Het kraameentrum geeft tijdens die bijeenkomsten in de Emauskerk in Vlaardingen, de Magnolia Deïkerk in Schiedam en zaal De Sluis in Maassluis informatie over baby-uitzet en kraamzorg. De voorlichtingsavonden wor den maandelijks gehouden. Opzet van de bijeenkomsten is aankomende vaders en moeders zo goed mogelijk te informeren over de meest uiteenlopende za ken die betrekking heboen op de komst van een baby. Zo zal wor den ingegaan op de baby-uitzet, maar ook de benodigdheden vóór thuisbevalling en de veilig heid en duurzaamheid van baby-artikelen komen aan bod. Om zoveel mogelijk ouders te bereiken, heft het kraameen trum geen entree voor de infor matieavonden. Bovendien is aanmelding vooraf niet nodig. Vlaardingen Een orkestje en een accordeonist zorgden gister avond voor een vrolijk, soms bijna jolig sfeertje in het overvolle Vlaardingse stadhuis. Het gemeentebestuur bood daar de bevolking de gebruikelijke nieuwjaarsreceptie aan. Als gewoonlijk werd de ontvangst vooral bezocht door de arrivés uit hét openbare leven. In de zaal waar de vergaderingen van de ge meenteraad doorgaans slechts een handvol belangstellenden trek ken, wemelde het nu'van de Vlaardingers die burgemeester en wet houders hun beste wensen kwamen aanbieden. Men feliciteerde el kaar uitbundig met het nieuwe jaar en bezegelde die heilwens met 'eéj^drönk waarin de alcohol mét mate was gedoseerd/ Sterke drank 1 ,was taboe op de receptie. Ook rokers waren niet welkom, en dat leid- de soms tot vreemde taferelen. Eén nicotineverslaafde week moppe rend uit naar hèt herentoilet. Zuigend aan zijn sigaret gaf de keurig "geklede heer de mening ten beste dat zo'n streng doorgevoerd rook verbod toch eigenlijk geen pas gaf. „Dat moet ik de burgemeester straks toch nog even onder ogen brengen". Vlaardingen Alleen een re gionale aanpak kan een eind maken aan het schrijnende structurele personeelstekort bij de politiekorpsen in het Rijn mondgebied. Daarom moet er een eigen politie-opleiding ko men voorde zuidelijke Randstad en behoren (nieuwe) agenten een Randstad-toelage te krijgen op hun salaris. Agenten zouaen ook voorrang moeten krijgen bij huisvesting. In zijn nieuwjaarstoespraak tot het Vlaardingse poltiekorps pleitte commissaris Ton Spel gis teren voor deze maatregelen. Vooral het stichten van een randstedelijke politieschool voor het Rijnmondgebeid en de regio Den Haag verdient vol gens Spel aanbeveling. Rekru ten van landelijke politiescholen kiezen in overgrote meerder heid voor een baan buiten de Randstad. Ze vertrekken naar gebieden met aantrekkelijker vestigingsmogelijkheden. Een regionale politieschool zou volgens Spel goed aansluiten bij de op handen zijnde regionalisa tie van de politiekorpsen. Het draagvlak voor een eigen school is volgens de Vlaardingse korps chef groot genoeg; in de Rijn mond en de Haaglanden werken ;eveer 7000 politiemensen. Vlaardingse politie is een van de korpsen uit de Rijnmond die er bij het huidige systeem niet in slagen hun vacatures te vervul len. Het korps kampt meteen te kort van 17 agenten. Die onder bezetting van 11 procent noemt Spel „onaanvaardbaar hoog". Schiedam probeert al jaren ver- teefs een vergelijkbaar pro- leem op te lossen. Ook de perso neelstekorten bij de politie in Dordrecht en Capelle aan den IJssel zijn groot. Dure advertentiecampagnes Vlaardingen trok zonder veel succes voor de person eels wer ving het afgelopen jaar 100.000 gulden uit bieden geen oplos sing, De instroom van nieuwe agenten wordt nog eens belem merd doordat verschillende korpsen „tegelijkertijd in dezelf de vijver vissen", aldus commis saris Spel. Van het verstrekken van pre mies van een paar honderd gul den aan agenten die een nieuwe collega aanbrengen is Spel geen voorstander. Dit 'wegkopen van Commissaris van politie Ton Spel: 'Personeelstekort onaan vaardbaar hoog'. agenten bij andere korpsen noemt Spel een „verfoeilijk en kortzichtig systeem, waarmee het probleem wordt verschoven van net ene korps naar het ande re". In plaats van elkaar te be concurreren, kunnen de politie korpsen uit de regio beter met el kaar samenwerken, meent de Vlaardingse commissaris. Schiedam De stichting Sa menlevingsopbouw Schie dam-Noord (SSN) zit tijdelijk zonder voorzitter. Hans Ver- linde, die de stichting drie jaar leidde, heeft zijn functie per 1 januari neergelegd. Er is nog geen opvolger voor hem be noemd. Verlinde ontkent dat zijn ver trek iets te maken heeft met de moeilijkheden rond de vorming van een nieuw be heersorgaan in .wijkcentrum de Blauwe Brug. Niet zijn ge ringe populariteit bij sommige vaste gebruikers van de Blau we Brug, die samen de nieu we beheersvorm op poten moeten zetten, is de reden voor Verlindes aftreden. De oorzaak ligt in de privésfeer, zegt de oud-voorzitter. „Ik kan dit werk niet meer com bineren met mijn drukke baan bij de sociale dienst". De kritiek dat hij er op uit zou zijn geweest, na de fusie van de SSSN, de peuterspeelzaal en de Activiteiten Commissie, „alle macht aan zich te trek ken", raakt volgens Verlinde kant noch wal. „Mijn vertrek maakt juist duidelijk dat ik bereid ben schoon schip te maken Ik sta heus niet te trappelen voorzitter te wor den van de nieuwe beheers- club". De fusiebesprekingen, die moeten leiden tot de vorming van een Centrale Unit, zijn nog altijd niet afgerond. De peuterspeelzaal is huiverig voor een nieuwe beheers structuur, evenals de Activi teiten Commissie. De AC heeft zichzelf inmiddels opge heven uit protest tegen de „botte manier" waarop de ge meente Schiedam de reorga nisatie wil doorzetten. Alleen de SSSN kan 2ich wel vinden inde plannen van de gemeen te Schiedam. Die wiT af van het beheer van de Blauwe Brug, na een grondige reorga nisatie en verbouwing van het wijkcentrum aan het Bachplein. Welke gebruikers van de Blauwe Brug uiteindelijk deel zullen uitmaken van de Cen- tj-ale Unit is nog ondoorzich tig. Naar verluidt hebben en kele leden van de opgeheven Activiteiten Commissie de ge meente loten weten, toch In teresse te hebben in deelname m de nieuwe stichting. Bezoekers van de nieuwjaarsreceptie in Maassluis lieten zich de zoete, alcoholarme drankjes goed sma ken. Maassluis In buurgemeente Vlaardingen had men over be langstelling niet te klagen, maar in Maassluis trad de neergutsen de regen gisteravond tijdens de jaarlijkse nieuwjaarsreceptie van het gemeentebestuur duide lijk op als spelbreker Mocht het evenement zich de af gelopen iaren verheugen op een groeiende belangstelling, de slechte weersomstandigheden werden gisteren als excuus aan- fevoerd voor het feit dat veel laassluizers de huiselijke haard boven een gang naar ae nieuw jaarsreceptie hadden verkozen. j5e verminderde belangstelling was het duidelijkst zichtbaar in de burgerzaal. In de ruimte, die veel bezoekers spoedig verruil den voor de rookruimtes in de catacomben, was naast de offi cieuze stadskleuren blauw en blinkend purper, teizien. De marmeren vloer, een erfenis uit een ftnan- riöel rooskleurig verleden, bleef voor een ^belangrijk deel onbe- - ter Hans van Es toen hij topamb- tenaar-in-ruste Paul Vork in een gesprekskring ontwaarde. Zijn vrees bleek ongerechtvaardigd, maar in een ander forum beroer den de geldelijke problemen van de gemeente Maassluis wel dege lijk de tongen. „Het belooft een spannende poli tieke periode te worden", blikte financieel expert Jos van der Linden van het CDA op het res terende deel van het politieke seizoen vooruit. „Op korte ter mijn moet het college van de raad met bezuinigingsvoorstel len komen. Dat kan nog een in teressant debat worden bij de be handeling van de voorjaarsno- ta". Van der Linden, die met zijn be schouwing refereerde aan een bestaand meningsverschil tus sen de partij van wethouder An ton Wustrow (PvdA) en een raadsmeerderheid van CDA, VVD, D66 en RPF, repte opval lenderwijs met geen woord over een veel nijpender probleèm van. de gemeente. meente een strop van tientallen miljoenen guldens boven het hoofd. Over de gevolgen van deze claims uit de Steendijkpol- der leek het raadslid niet erg in te zitten. Datzelfde gold voor de andere receptiegangers, die vooral af komstig waren uit de zakenwe reld en het verenigingsleven. Zij filosofeerden vooral over de per spectieven van hun belangen in het nog zo prille jaar. Beschouwden veel feestgangers de receptie als een nieuw begin, voor de medewerkers van de huishoudelijke dienst en de ambtelijke dienst kabinetszaken betekende het feest een afslui ting van een drukke periode. „Vanmiddag hadden we de re ceptie voor het personeel en vanavond voor de buitenstaan ders", vertelde ambtelijke dui zendpoot Tamara van Hulst. Voor de ambtenaar, die de be zoekers met cocktails als Hilton Blues en Ginger Ale Float met succes voor de alcoholarme "rank wfin „tiotRWemrto ainHa Schiedam Het Koninklijk Schiedams Mannenkoor Orp heus zet dinsdag twee oudge dienden. in het zonnetje. Op de traditionele nieuwjaarsrecepetie in zaal Tivoli huldigt Orpheus Jaap Leentvaar en Piet Smit, Leentvaar zmgt al 30 jaar bij het vermaarde koor, Smit zelfs al 40 jaar. Vanwege zijn uitzonderlijk lan ge staat van dienst krijgt Smit, oud-voorzitter van het xoor en inmiddels 72 jaar, een speciale onderscheiding van het Konink lijk Nederlands Zangersver bond. Hij geniet ook buiten Schiedam grote bekendheid in de koorwereld. Het Nederlands Zangersblad wijdde vorige maand een groot artikel aan ae Schiedammer, die behalve als vocalist ook als fi nancieel expert van grote bete kenis is voor Orpheus. Vlaardingen Na 43 jaar trou we dienst bij Fontiine Holland B.V. heeft Theo Kreischer de eremedaille in brons, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, gekregen.Burgemeester Fred" van Lier reikte hem,gistermid dag de versierselen uit. Kreischer kwam in 1948 in dienst van Fontijne als bank werker. Vier jaar later werd hij draaier/frezer. Inmiddels is hij van alle markten thuis. Omdat de Schiedammer in janu ari zestig wordt, kan hij ver vroegd stoppen met werken. Die kans heeft hij gegrepen. Ter ge legenheid van zijn afscheid werd hem de koninklijke onderschei ding uitgereikt. Schiedam De hulpbrug tussen de Overschiesestraat en de Nieuwpoortweg is gistermiddag langdurig gestremd geweest als gevolg van een takelklus. Vlaar- ainger Johan den Engelsman liet gistermiddag zijn in ae nacht van oud en nieuw gezonken ple ziervaartuig uit het water tillen. Aanvankelijk leek de takelklus een routinematig karweitje, maar tijdens de werkzaamheden bleek dat het bootje niet echt meegaf, Het grootste probleem vormde de grote hoeveelheid water, die zich in de romp had verzameld. De brandweer trachtte dit euvel te bestrijden met een water pomp, maar dit werktuig bleek gistermiddag niet erg geschikt 'voor het leegpompen van het bootje, pas na veel vijven en zes sen slaagden de takelaars er uit eindelijk in het bootje De Beer uit het water te tilen. De politie tast nog in het duister over de oorzaak van het kapsei zen van het bootje. Mogelijk is het scheepje ten prooi gevallen aan activiteiten van onverlaten, maar men sluit ook niet uit dat het bootje spontaan is gezonken. „We kunnen nog niet helemaal Met een takelwagen wist de brandweer het gezonken bootje gistermiddag weer boven water te halen. Het uit het water takelen leverde de helpers gisteren be duidend meer problemen op. nagaan wat er is gebeurd met het scheepje", zegt een politiewoord voerder. De takelwerkzaamheden en de reparatie aan het bootje worden in principe vergoed door de ver zekering van de gedupeerde. (ADVERTENTIE) OFF. voorbeeld: SEAT IBIZA 56.- per dag 100 km vrij incl. all-risk verz. en BTW excl. brandstofkosten ev. ook automatische versnelling EALER VOOR SCHIEDAM Schiedam Het inbrekersgilde blijkt in Schiedam al spoedig te zijn teruggekeerd van het kerst reces. In de afgelopen dagen is op verschillende plaatsen in de stad voor duizenden guldens buitgemaakt. Bij terugkomst van een vakantie merkten twee bewoners van hetzelfde portiek aan de Rotter- damsedijk dat hun woning was doorzocht. Na het forceren van de voordeur haalden de inbre kers uit de èerste woning siera den en een gehoorapparaat met een totale waarde van 2000 gul den weg. De buurman was for tuinlijkerhoewel de woning is doorzocht mist de bewoner niets van waarde, Een bewoner van de Rijnstraat bleek na de jaarwisseling ook hel slachtoffer van een inbraak. Uit znn woning bleken de inbrekers 1500 gulden en veertig compact discs weg te hebben genomen. De grootste slag werd geslagen in de Van Tienhovenstraat. Naast een videorecorder, een te lefoon, kleding, twintig compact discs en sieraden mist de bewo ner enkele duizenden guldens aan contant geld. De dieven ver schaften zich toegang tot de wo ning door de voordeur te force ren. Vlaardingen Ada Rey- mer heeft als penningmees ter van de honk-, soft- en voetbalvereniging Schie dam geleerd altijd goed op de kleintjes te letten. Dank zij het melige tv-spellefje 'Rad van Fortuin', dat dage lijks bij RTL-4 te zien is, mocht de Vlaardingse de laatste twee dagen in louter grote bedragen denken. Dinsdagavond sleepte zij voor ruim 6.000 gulden aan luxe-artikelen in de wacht en gisteravond voegde zij daar nog eens een slordige acht mille aan toe. Beide ke ren slaagde zij er echter niet in de hoofdprijs, met een waarde van meer dan 20.000 gulden, in de wacht te sle pen. Vanavond mag Ada Rey- mer tussen 19.55 en 20.25 uur voor de derde en laatste keer proberen een schitte rende keuken of comfoita-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 2