Schiedam positief over nieuwe jaar Proeftuinen middel tegen verpaupering 'Oma heeft nieuw elastiek' Eerste schadeclaims op deurmat Maassluis mmm bagblao Van der Vlist trekt fatsoen Vlaardingen in twijfel Onderzoek naar dierenhater Informatieavond over toekomst van Israël Fortuin in Grote Kerk Schipper maakt brokken SCRIE3AMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Marokkaanse jongeren stichten club Vrouw onder auto Tasjesrovers slaan toe Sportpark Bijdorp dicht: Olympus trekt in bij GSS Van Velzen bij PvdA Opnieuw diefstal Ongewenste ruilhandel Ruzie in discotheek □WHTERWEG Regionale redactie: Brede Havenstraat 6.3131 BC Vlaardingen. Postbus 4008.3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229.4352066.4350S57~. MAANDAG 7 JANUARI ISqj PAGINA 7 sportredactie: 4345209. Telefax: 010-4349754. Maassluis Het aantal loopt nog niet in de tientallen, maar sinds de uitspraak van het Haagse gerechtshof druppelen de schadeclaims van bewoners van de Steendijkpolder wel bij de gemeente Maassluis binnen. Gemiddeld menen de woning bezitters recht te hebben op een vergoeding van 50.000 gulden. De claims vloeien voort uit de principe-afspraak van het Haagse gerechtshof, dat de ge meente Maassluis verantwoor delijk is voor de vermogens schade in de Steendijkpolder. Nadat de wijk in het begin van de jaren tachtig was opgeleverd, werd bekend dat de Steendijk polder was opgespoten met gif tig havenslib. De bijna duizend woningen in de wijk waren hierdoor op slag tienduizenden guldens minder waard. Als uit komst van een jarenlang sle pende juridische procedure heeft het gerechtshof bepaald dat de gemeente voor deze scha de moet opdraaien. Wethouder Anton Wustrow schatte verle den maand dat de schade voor de gemeente kan oplopen tot vijfentwintig miljoen gulden. Als deze verwachting uitkomt. stevent het eens zo welvarende Maassluis onherroepelijk op een faillisement af. Cassatie Ondanks de uitspraak denkt de gemeente voorlopig nog niet over het uitkeren van schade aan de zes sehadeelairners. In een brief aan de claimers stelt de gemeente dat het vergoeden van de schade voorlopig nog niet aan de orde is. De gemeen teraad heeft tot februari de tijd om te besluiten of er cassatie te gen het vonnis in hoger beroep zal worden aangetekend. Mocht de juridische procedure een vervolg krijgen, dan heeft dat een schorsende werking op de uitspraak van het Haagse ge rechtshof In de praktijk bete kent dit, dat er vóór de defini tieve uitspraak geen geld aan de bewoners wordt uitgekeerd. Ju risten schatten dat. de behande ling van het cassatieverzoek op- nieuwe enkele jaren in beslag kan nemen. Rente Advocaat F. Legger, die na mens vier bewoners van de loopt gewoon door", zegt Leg ger, die de gemeente Maassluis ook in laatste instantie weinig kans geeft op succes. „De uit spraak van het gerechtshof is volgens mij niet voor tweeërlei uitleg vastbaar". Een gemeentewoordvoerder zegt dat Maassluis zich nog im mer niet kan vinden in de rech telijke conclusie dat. de lokale overh eid wanp restati e heeft ge- schadevergoeding tot dusver leverd door vervuilde grond be- beperkt gebleven tot 2es. schikbaar te stellen voor wo ningbouw. „Maar of we inder- Legger zou het niet in principe daad in cassatie gaan, zal de ge niet echt spijtig vinden ais de meenteraad moeten bepalen., gemeente Maassluis zich met Voor die tijd gaan we vermoe- een cassatieverzoek tot het delijk advies inwinnen bij advo- hoogste rechtscollege wendt, oaten die zijn gespecialiseerd in „De rente op de schadeclaims het cassatierecht*. Steendijkpolder tot dusver met succes de juridische procedure doorliep, heeft zijn cliënten aan geraden voorlopig af te zien van het indienen van claims. Omdat dit advies door veel andere be woners van de wijk is opge volgd, is het aantal eisen tot Schiedam Marokkaanse jon geren in Schiedam hebben een eigen organisatie gesticht. De vereniging, die El Chabab heet, gaat voornamelijk in het week einde informatieve bijeenkom sten en gezellige avondjes orga niseren. Daarvoor is een ruimte beschikbaar in het migranten centrum aan de Parkweg. Tot voor kort was*er weinig te beleven voor dc Marokkaanse jongeren in Schiedam* Voor een avondje onder landgenoten moesten zij uitwijken naar Rot terdam. Het aanbod van El Cha bab bestaat uit Arabische films, Arabische muziek en gezel schapsspelen. Daarnaast kunnen de bezoekers bij de club terecht met vragen over allerlei maat schappelijke zaken, zoais werk, studiefinanciering en huisves ting. De Marokkaanse jongerensocië- teit is elke vrijdag-, zaterdag- en zondagavond geopend. Schiedam Door een verkeers ongeluk op de kruising van de Burgemeester Honnerlage Gre- telaan en de Nieuwe Damlaan is een 74-jarige Schiedamse ge wond geraakt. De dame, die door een zwarte Suzuki werd aange reden op het zebrapad, is met een gebroken heup opgenomen in hetSchielandzlekenhuis. Door de laagstaande zon heeft het slachtoffer vermoedelijk het rode licht over het hoofd gezien. Ondanks hard remmen slaagde de 37-jarige bestuurder van de auto er niet ïn de voetganger te ontwijken. De politie is op zoek naar getuigen van het ongeluk. Schiedam/Vlaardingen Tas jesrovers hebben zaterdag twee slachtoffers gemaakt in Vlaar dingen. In het winkelcentrum aan de Floris de Vijfdelaan werd vroeg in de avond een 49-jarige Vlaardingse overvallen. Hoewel zij hevig verzet bood, ging de da der er met haar handtas van door. Rond half négen sloeg een tasjes rover toe op de Floreslaan. Een 56-jarige vrouw werd het slacht offer. De dader vluchtte in een gereedstaande auto, waarin nog twee personen zaten. Volgens de politie bestaat er geen verband tussen beide voorvallen. Ook in Schiedam werd een dame dit weekeinde het slacht offer van een tasjesrover. Vrij dagavond rond half tien werd een 49-jarige Schiedamse van haar tasje beroofd door een on geveer zestienjarige jongen. De vropw mist 160 gulden en enkele persoonlijke bescheiden. In een sfeervol aangeklede Korenbeurs besprak Schiedam zaterdag de plannen voor 1991. Schiedam De Korenbeurs, doorgaans in gebruik als tafel- tennishal maar steeds vaker in gericht als feestzaal, was zater dagavond de plaats waar Schie dammers elkaar met het nieuwe jaar geluk kwamen wensen. In de statige zaal, aangekleed met kerstbomen en decors van illu strator Harr Wiegman, luidde de gemeente 1991 in met drukke nieuwjaarsreceptie. Vlaardingen In Vlaardingen- Oost is de politie een onderzoek begonnen naar de activiteiten van een onbekende dierenhater. Vermoed wordt dat iemand be zig is katten te vergiftigen. De politie is sinds gisteren van deze macabere bezigheid op de hoogte. Toen meldde zich op het bureau een Vlaardingse, die 's middags in de Van Limburg Stirumstraat haar hond had uit gelaten. In de buurt van basis school De Doorloper hapte het beest in een blokje voer met een verdacht blauwe kleur. Zijn ba zin kon het hapje nog net uit z'n bek haïen, maar een kwartier la ter vertoonde het beest deson danks vergiftigingsverschijnse len. De dierenarts moest een te gengif toedienen. De politie heeft de rest van het voer opgehaald en voor onder zoek naar een laboratorium ge stuurd- Vermoed wordt dat de dader er op uit is het grote zwerf- kattenbestand in de omgeving uit te dunnen. Schiedam Het is zo goed als zeker dat de Schiedamse voet balvereniging Olympus S vol gend-seizoen intrekt bij GSS. Vooruitlopend op de sluiting van sportpark Bijdorp, de hui dige thuishaven van Olympus, zijn beidé verenigingen een sa menwerkingsverband aange gaan. De ledenvergaderingen van zowel Olympus als GSS zijn hiermee unaniem akkoord gegaan. De contacten tussen Olympus en GSS op bestuurlijk vlak zijn al twee jaar aanwezig. Bij de aanstelling van een nieuw be stuur twee jaar geleden, namen de bewindsvoerders van GSS zich voor om de speurtocht naar een partner als eerste be leidspunt uitte werken. Afgevaardigden van de twee clubs hebben inmiddels een eerste gesprek gehad met de verantwoordelijke wethouder Bart de Leede. Binnen twee weken zullen de besturen van Olympus en GSS een plan van aanpak opstellen, waarin de verdere mogelijkheden wor den onderzocht Eind januari wordt weer met de gemeente overlegd. Maassluis Twee dagen na het aflopen van het ultimatum dat de Veiligheidsraad aan Irak heeft gesteld, wordt in Maassluis een informatieavond over Israël gehouden. Ongetwijfeld zal op deze bijeenkomst op 17 januari in gebouw Der Schans de positie van de joodse staat in het conflict rond Koeweit aan de orde ko men. Aanleiding voor de bijeenkomst, georganiseerd door uhristenen voor Israël, is echter niet zozeer de Golfcrisis als wel de toevloed Vlaardingen Europarlemen tariër Wim van Velzen is de eer- ste gast die de PvdA in Vlaardin- i, gén tijdens haar ledenvergade ring in het nieuwe jaar begroet. Van Velzen houdt morgenavond een verhandeling over de sociale dimensie van de Europese Ge meenschap. De ledenvergadering in de Lijn- van Russische immigranten naar Israël. Die stroom nieuwe „inwoners plaatst Israël volgens de Nijkerkse organisatie voor enorme logistieke en fianeiële problemen. Christenen voor Israël heeft de kerken in Nederland per brief om financiële steun aan Israël verzocht. Na de dialezing door reisgids- en Midden-Oosten des kundige Yaacov Nof zal ook in Maassluis worden getracht gif ten voor de opvang van Russi sche immigranten in te zamelen. Honselersdijk In het West- land is het afgelopen weekeinde opnieuw een partij bloemen ont vreemd, die klaar stond om naar de veiling te worden gebracht. Van een bedrijf aan de Middel Broek weg in Honselersdijk ver dwenen gisteren tussen 17.00 en 20.00 uur 1500 bossen freesia's uit een af gesloten koelcel. Er waren veel positieve geluiden te horen op deze eerste zaterdag van het jaar. Aan plannen en op timistische verwachtingen ont breekt het de Schiedamse be stuurders en ondernemers niet. Zo hoopt theatermanager Marq Oudshoff dat aan het eind van dit jaar de eerste paal van de nieuwe schouwburg op het Em- maplein de grond in gaat.-; „De plannen zijn er al zo lang, ik hoop dat er in '91 daadwerkelijk iets gebeurt. Ook zou ik het leuk vinden als we dit jaar het uit- gaanskrantie kunnen gaan uit geven, een blad waarin de cultu rele evenementen in Schiedam uitgebreid aan bod komen en waarin ook veel achtergrondin formatie over toneel, artiesten en muziek wordt gegeven". Ook Frans van Krugten, organi sator van de in 1990 minder ge slaagde Kerstmarkt, gaat dit jaar weer zijn best doen Schiedam mers rond de kerstdagen van een cultureel weekend te laten genieten. „Ik ga deze keer wel proberen meer mensen naar de Kerstmarkt te krijgen. Het is zo jammer dat te weinig mensen weten dat er hele mooie dingen te zien en te horen zijn". Per 1 april zal Arie Metaal, ad in terim directeur van het Stedelijk Museum, Schiedam verlaten en za! er een nieuwe conservator voor de kunstverzameling wor den aangetrokken. Op de vraag of er voor 1 april al mensen wor den benoemd, gaf Metaal een di plomatiek en geheel in de stijl van de receptie passend ant woord: „Ik blijf positief ge stemd". De meeste receptiegangers be spraken hoe ze het komend jaar beter zullen gaan aanpakken. Cor van Genen kon al een succes melden. Voor de directeur van brandpreventiebedrijf Paraat kan het jaar éigenlijk al niet meer stuk. Hij heeft als enige in Nederland van minister Alders (milieu) de opdracht gekregen de ozonaantastende stof halon, bij wijze van proefproject, uit handblusapparaten te verwijde- In deze eerste week van januari is het milieubewuste project ge start. „Door middel van een re- cycle-machine halen we 97 tot 99% halon uit de apparaten. De halon is afkomstig van het we reldconcern ICI en gaat terug naar de fabriek. Deze week zijn er al vier mensen van de NAM (Nederlandse Aardolie Maat schappij, red.) naar het recyele- proces komen kijken. Ze waren dik tevreden". De proef van Paraat duurt een jaar. Er is genoeg werk, want' in Nederland zijn er zo'n 500.000 'halon'- handbrandblussers". Schiedam De daders lijken ze ker geen gewetenloze boeven, maar een bewoner van de Pano- ramaflat heeft zaterdag toch aanleiding gezien om de Schie damse politie in te lichten over door hem ongewenste ruilhan del. In de gemeenschappelijke hal van het flat aan de Havendijk had de man voor enkele minu ten een vijfarmige roodkoperen standaard en een fles wijn gepar keerd Bij zijn terugkomst merk te hij tot zijn stomme verbazing dat het antieke voorwerp was verdwenen Alst_genprestatie hadden de on bekend gebleven ruilhandelaars twee flessen champagne neerge zet. Ondanks het sympatiekege baar voelt de eigenaar zich flink gedupeerd. Schiedam De omgeving van de Goeman Borgesiuslaan wordt een proeftuin voor het wijk- en buurtbeheer in Nieuwland. De gemeente Schiedam gaat opnieuw pro beren de grote gazons tussen de flats te veranderen in kleine tuinen voor indivi duele bewoners. Door de bewoners meer verantwoorde lijkheid te geven, hoopt de gemeente het verval van de buurt tegen te gaan. Slaagt dez.e opzet, dan wordt het idee ook in an dere delen van Nieuw land toegepast. De grasvelden bieden op dit moment een armoedige aanblik. Dat is het gevolg van een mislukt experiment van een paar jaar geleden. Toen werd een begin gemaakt met het opsplitsen van het gemeenschap pelijke groen in particuliere tuinen. Maar de uitvoering leed schipbreuk door een te kort aan geld. De bewoners wisten niet waar zij aan toe waren en lieten de groen voorzieningen verpauperen. Baat Nu de stadsvernieuwing in Nieuwland op stapel staat en er een gedetailleerd be- heerplan voor de wijk ligt. wilde gemeen te het tuintjes-idee nieuw leven inblazen. Er is een flink bedrag voor uitgetrokken: 700.000 gulden. De-helft daarvan wordt betaald uit het stadsvernieuwingsfonds, de andere helft komt voor rekening van de huisbaas, het Gemeentelijk Woningbe- heer. De tien woonblokken rond de Goeman Borgesiuslaan, lenen zich uitstekend voor de proef. Door zijn duidelijke begrenzin gen vormt het gebied een buurtje op zich. Bovendien liggen er woningen op de be gane grond, zodat er kan worden gere kend op een groot aantal potentiële be langstellenden voor een eigen tuin. Behalve de buurt, heeft ook de gemeente baat bij het plan. Als de bewoners een deel van het groen in beheer krijgen, scheelt dat de gemeente flink in de onderhouds kosten. Maassluis Werk van Henk Fortuin, de nestor van de Maassluisse schilders, is vanaf morgenavond te bewonderen in de Grote Kerk van Maas sluis. Met de expositie van zijn schilderijen wordt in de kerk het startsein gegeven voor een nieuwe serie open avonden. Onder het motto 'De grote Kerk, in het hart van de stad' wordt al enige tijd geprobeerd het kerkgebouw aan het Kerk- f>lein meer te laten zijn dan al- een een ontmoetingsplaats voor gelovigen. Over de pogin- fen de kerk voor meer doelein- en te gebruiken zijn de initia tiefnemers tot heden meer dan tevreden. Sommige dinsdaga vonden komen enkele honder den'mensen een kijkje nemen in de kerk. Van de tentoonstelling van werk van Fortuin wordt even eens een grote wervende wer king verwacht. Vooral zijn oude stadsbeelden zullen naar verwachting yeel publiek trek ken. De expositie wordt dins dagavond om acht uur ingeleid door de kunsthistorica Sylvia Cameron. Ook Maijan Groen, conserva tor van het gemeentemuseum, is aanwezig om informatie over Fortuins werk te geven. Een belangrijk deel van de collectie van Fortuin is in het bezit van de gemeente. Een nostalgisch sfeertje heerste zaterdag In de Koningshof, waar lief hebbers materialen en onderdeden kwamen uitzoeken voor hun lief hebberij: poppen maken. Maassluis „Nee, patiënten met bijzondere kwaaltjes heb ik van daag niet gehad". Poppendokter Henk Hemkes was één van de standhouders op de poppenbeurs die zaterdag werd gehouden in de Koningshof, Ondanks het ge brek aan ernstige ziektes was er veel werk voor hem en de ande re standhouders aan de winkel; ook in Maassluis genieten pop pen een nog steeds groeiende po pulariteit. Het werd al snel duidelijk waar om de belangstelling voor deze beurs nauwelijks van de kant van kinderen kwam. Er liepen voornamelijk vrouwen rond die zelf poppen en de bijbehorende kleren maken. Voor materialen als linten, kant, pruiken en schoenen waren zij op de beurs aan het juiste adres. Oqk de pop pendokter, die zelfs in deze tijd van robots en electronica niet weg te denken is, verricht han denarbeid. „Vandaag heb ïk vooral kinderoogjes ingezet, oren aangenaaid en oma's van nieuw elastiek voorzien". De porseleinen 'oma-poppen', replica's van antieke poppen, werden verkocht voor prijzen die variëerden van 100 tot 400 gulden. Dat lijkt duur, maar de uit Maassluis afkomstige ver koopster Frieda Verbrugge leg de uit dat kwaliteit nu eenmaal zijn prijs heeft: „Het is een duur procédé om de porseleinen pop jes te maken. Verder zijn de stof fen, waarvan de kleding ge maakt wordt, behoorlijk prijzig. Ook heb je dure lijfjes en goed kopere. En dan heb je nog de pruiken. Die variëren in prijs van een tientje tot vijftig gul den". Tegenover Frieda Verbrugges stand was alles voor in het pop penhuis te koop. „Eerst koop je een huis, dan zoek ie de inwo ners en dan het meubilair", ver klaarde de verkoopster. Zij had schemerlampen, vellen behang en borden met voedsel erop in de aanbieding. Een antieke maho- niekast, zo groot als een halfje brood, kostte rond de honderd poppei stonden ook flessen drank van geringe afmetingen. „Wat zullen aie poppen dronken <Éjn", merk te een vrolijke voorbijganger op. Maar de poppendokter zei, dat het wel meeviel met het alcohol probleem van de poppen. Wel kunnen beren 'schor wor den'. Hemkes verkocht dan ook beregeluiden in kokertjes. Bij het omdraaien van een koker komt er een geluid uit, dat lijkt op het geklaag van een geit. „In de beer klinkt het mooier, hoor", verzekerde de dokter. Hii wees op een opvallend grote koker. „Hier zit een echte diepe bere- brom in, dót vind ik mooi". Den Haag De Zuidhollandse gedeputeerde Hans van der Vlist (milieu) heeft forse kritiek geuit op de gemeente Vlaardin gen. Van der Vlist vindt dat de provincie door de gemeente Vlaardingen aan het lijntje wordt gehouden in de procedu re rond de inrichting van de af valberging Lickebaert De gedeputeerde noemt de han delwijze van het gemeentebe stuur om eerst wel en vervol- werken aan de tot standkoming van de stortplaats op het randje van bestuurlijk fatsoen. De pro vinciale PvdA-bestuurder zei dit tijdens een hoorzitting van de Raad van State in Den Haag. Daar diende de beroepsproce dure die burgemeester en wet houders van Vlaardingen over de afvalberging hebben aange spannen tegen de provincie. B en W willen met een uitspraak van de Kroon de stortplaats te genhouden omdat naar hun me- nïng Lickebaert daar niet de ge schikte plaats voor is. De belas ting van het Vlaardingse milieu 20u daardoor onaanvaardbaar hoog worden. Van der Vlist maakte tijdens de hoorzitting duidelijk het niet netjes te vinden van het Vlaar dingse college dat in het verle den wel is ingestemd met de komst van een afvalberging en dat daar nu tot in de hoogste in stantie toe tegen geprocedeerd wordt. Volgens de gedeputeerde zit de provincie Zuid-Holland met een serieus afvalprobleem nu de Kroon onlangs heeft besloten het plan, voor een afvalstort- plaats in Leiderdon) niet goed te keuren. Van der Vlist: „We zit ten in een veel slechtere situatie dan we aanvankelijk hadden gedacht We moeten het afval nu al afvoeren naar Utrecht en Noord-Holland". Het college van B en W van Vlaardingen met de komst van'de afvalstort- plaats toen deze gebruikt zou gaan worden voor de stort van schoon puin. Vlaardingen ;zei echter nee tegen de stortplaats toen duidelijk werd dat de Lic kebaert ook voor de stort van bedrijfsafval en verontreinigde grond gebruikt zou gaan wor- De uitspraak van de Raad -van State wordt over enkele maan- den verwacht. Maasland Een jongeman uit Maassluis is zondagochtend rond half twee door een onbekende met een gebroken bierglas in de hand gestoken. Dat gebeurde na een woorden wisseling in discotheek Vliet- zicht in Maasland. De politie is nog op zoek naar de dader. Vlaardingen Een schipper die behoorlijk boven zijn theewater was, heeft afgelopen weekeinde brokken gemaakt in de Vlaar dingse Vaart. Op weg naar de sluizen bij de Kortedijk, kwam de kapitein in aanvaring met de brug bij de Westlandse weg. Hij was vergeten het stuurhuis naar beneden te klappen. De op bouw was op slag vernield. Bij het keren van zijn scheepje bot ste de gezagvoerder vervolgens op een woonboot. Met g^doc'de lichten, en zonder de schade up te nemen, zette de kapitein koerS richting Schipluiden. Onderweg werd hij gepaaid door de politie, die' hem ter hoogte van de Anna Palownalaan int*" Jcen.de. De roerganger was zwaar

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 1