Spoed achter wijkcentrum Boek en expositie over historie 'Koninklijke' KIa$+ levert 'herstelde' leerlingen af Flinke buit in slagerij Vrouw beroofd Welzij nsinstellingen in Oost manen politiek Bakkers intrek 'Nauwere samenwerking bij milieu-controles' Bewoner Platanendreef eist schadevergoeding- Piet Smit en 125-jarig Orpheus maken er een feest van 1 mm Voorstelling Fons Jansen geannuleerd VLAAÜDINGS DAfiBLAg SCHSIDAMSE CGÜRA11 NIEUWE WATERWEG CGURM Schieland verhuist poli en eerste hulp Roelofs nieuwe schooldirecteur rtïii"r'iiifi-iihr; Inbraak in wijkcentrum WATERWEG WOENSDAG 9 JANUARI 199$ 'PAGINA 11" Regionale redactie: Brede Havenstraat 6,3131 SC Vlaardingen. Postbus 4008, 3130 KA Vlaardmgen. Telefoon: 010-4343229.4352056,4350557 - sportredactie: 4345209. Telefax: 010-4349754. II Schiedam Het Schieland- ziekenhuis blijft woekeren met de ruimte. Vooruitlo pend op de definitieve ver bouwing van het voormalige Gemeenteziekenhuis is op het parkeerterrein aan de Burgemeester Knappert!aan een noodbehuizing geplaatst voor de eerste hulp en de po likliniek. De noodruimte wordt morgen in gebruik ge nomen. Het verplaatsen van deze afde lingen is nodig, omdat dit voor jaar zal worden begonnen met de permanente verbouw en nieuw bouw van het Schieland Deze operatie moet resulteren m een compleet, efficient ingedeeld ziekenhuis aan de Burgemeester Knappertlaan Dit zogenaamde concentratieplan is ai tot in de tail uitgewerkt Het wachten is op de gunning van de aanbeste ding De reorganisatie is in een stroomversnelling gekomen, doordat minister d'Aneona (volksgezondheid) toestemming heeft verleend voorde bouw van een psychiatrisch ziekenhuis in Schiedam. Joris Nieuwe Water weg-Noord. onderdeel van het gelijknamige ziekenhuis in Delft, heeft de verplichting op zich genomen alvast een begin te maken met de vestiging van het centrum voor geestelijke ge- yondheidszorg. Een deel van de afdelingen van Joris is nu ondergebracht in de gebouwen aan de Stadhouders laan. beter bekend als het voor malige Noletziekenhuis. De 'wis selmunten' in dit pand zijn daar door niet meer beschikbaar voor de artsen van het Schieland. Dit accimt ontstane ruimtegebrek was mede de reden voor de bouw van de noodvoorziening aan de Burgemeester Knappertlaan Op papier ziet de eindsituatie er zo uit dat het Schielandzielcen- huis geconcentreerd is aan de BK-lann en het psychiatrisch ziekenhuis aan de Stadhouders laan. Joris zal daar een totaal nieuw complex betrekken. De gebouwen van het 'oude' Nolet ziekenhuis zullen worden ge sloopt. Viaardïngen/ Maassluis De openbare basisschool De Wete ring in Vlaardingen krijgt bin nenkort weer een directeur. De Maassluizer Pieter Roelofs zal vanavond aan de gemeenteraad worden voorgedragen. Als die voordracht wordt geaccepteerd gaat meteen de benoeming in tot opvolger van directeur Van de Poll, die aan hel eind van het vo rig schooljaar vertrok. Roelofs. in de Eerste stad aan de Waterweg raadslid voor de PvdA, is afkomstig uit het Rot terdamse onderwijs. Tot aan zijn benoeming in Vlaardingen is de Maassluizer docent geweest aan de Vakschool voor Bakkerij- en Hotelpersoneel. Daarvoor gaf Pieter Roelofs in zijn woonplaats les aan de Prins Bernhardschool. Voor het openbaar onderwijs vormt de gemeenteraad het schoolbestuur. De politiek dient daarom goedkeuring aan de voordracht t'e geven. Dit in te genstelling tot de gang van za ken op bijzondere scholen die ei gen besturen hebben. Schiedam Bii een inbraak in een slagerij op net Wibautplein in Schiedam is men tamelijk grondig te werk gegaan. De in brekers haalden de kassa leeg waarin ongeveer 250 gulden zat. Bovendien vonden zij een potje waarin eenzelfde geldbedrag was opgeborgen. Tenslotte wis ten ziiook nog een kluisje te vin den. De slager had daarin voor 1600 gulden aan zilveren mun ten gestopt, Uit de kantine van SFC aan de Parkweg werd voor honderd gulden aan snoepgoed gestolen. Men kwam binnen door een plaat te verwijderen. Die was daar provisorisch bevestigd, om dat bij een vorige inbraak een ruit was vernield. Ook werd ingebroken in school De Kring aan het Frans Hals- "plein. Daar werden verschillen de ruiten vernield en twee tele foons gestolen. Vlaardingen Een 47-jarige Vlaardingse is gisteravond rond acht uur in het steegje naast de Stadsgehoorzaal beroofd van haar rugzak. Twee jongens vie len haar van achteren aan en trokken de rugzak van haar schouder. De vrouw probeerde de daders nog te achtervolgen, maar raakte hen bij de Oude Ha- venbrug kwijt. Hun buit bedroeg ongeveer 200 gulden, cheques, pasjes en een njbewïjs. De politie zoekt getui gen, die de daders om vijf voor aent in het steegje hebben gezien of kort daarop zagen vluchten. »et"zou gaan om knapen van on- Schiedam Een grote wij- k welzijnsvoorziening in Oost. waarin verschillende instellingen onderdak vin den, moet er snel komen. Als de politiek zichzelf te lang tijd gunt een knoop door te hakken, is het gezamenlijke plan van vijf groepen in de2e Sehiedamse wijk alweer ach terhaald. De huidige huisves tingsproblemen zijn zo groot dat er snel spijkers met kop pen moeten worden gesla gen. Vanuit dat uitgangspunt verde digen het Gecoördineerd Oude renwerk, Trefpunt Oost. Klup- huis Oost, de bewoners vereni ging en het Popoverleg binnen kort hun plan m de raadscom missie voor welzijn. De nota staat maandag 21 januari cen traal tijdens oen bijeenkomst met de leden van de raadscom missie in het Kluphuis aan de Gahleistraat. De initiatiefgroep die de plan nen voor een groot welzijnson- derkomen heeft uitgewerkt, zet de politieke partijen onder forse tijdsdruk, omdat sommige orga nisaties al afzonderlijke plannen hebben voor een betere huisves ting. De problemen zijn te acuut om op de lange baan te schuiven, meent de initiatiefgroep. Maar van de gemeenteraad wordt niet alleen spoed ver langd. De raad zal ook garanties moeten geven dat de gebruikers hun eigen identiteit kunnen be houden. Dat is een harde voor waarde, menen de vijf organisa ties Voldoet de Sehiedamse politiek aan die twee eisen van snelheid en behoud van identiteit dan worden de perspectieven voor een wijk welzijnsvoorziening als gunstig ingeschat. Een koppeling van activiteiten zou grote voordelen hebben. Dc nota rept in dat verband over be ter gebruik van de beschikbare ruimten, meer vloeroppervlak per organisatie en het uitsmeren van de beheerskosten. Vlaardingen Vrijwel gelijktij dig is gistermorgen om ongeveer acht uur ingebroken in twee bakkerszaken in Vlaardingen. Bij een banketbakker op het Liesveld werd de achterdeur ge forceerd. waarna inbrekers de hand wisten te leggen op het kassageld en eetwaren. Met een vrijwel identieke buit gingen inbrekers in de 2e Van Leijden Gaelsiraat aan de haal. Behalve geld en eten ontferm den inbrekers zich ook overpak ken koffie en een rekenmachi ne. Ook bij deze bakkerswinkel werd een deur geforceerd. 'Inhaaldocent' Hans Wattman: 'Doe ik mijn werk goed, dan snij ik mezelf In de vingers. Dat is een raar idee'. door PETER DE LANGE Schiedam Van beroep is hij jeugdhulpverlener, maar hoe je zijn huidige betrekking moet noemen? „Een beetje le raar, een beetje maatschappe lijk werker. Met de nadruk op het laatste", zegt Hans Waltman aarzelend. „Terwijl ik toch de hele dag voor de klas sta". Waltman leidt sinds eind vorig jaar het Opvangprojeet Schooi- verzuimers in Schiedam. Zijn taak is het begeleiden van leer lingen die in het voortgezet on derwijs uit de boot zijn gevallen. Kinderen die de school tijdelijk hebben laten schieten, omdat ze het thuis moeilijk hebben of met zichzelf in de knoop liggen. Het eerste wat Waltman deed, was de naam van het project ver anderen. Het heet nu K)as+, en als ondertitel bedacht hij Onder wijs Inhaal-project. „Dat klinkt veel positiever De kinderen die hier komen zitten toch al in een neerwaartse spiraal. Als je dat ook tot uitdrukking brengt in de naam, plak je hen nog meer een defect op". Kinderen zijn heel gevoelig voor zulke details, weet de ex-jonge- renwerker en ex-groepsleider uit ervaring. „In het begin zei den ze: we willen niet gelijk pau zeren met de kinderen uit de ge wone klassen. Die vinden ons toch maar dombo's. Maar de laatste tijd gaan ze in de pauze gewoon met de anderen naar buiten Ze zijn er 2elfs een beetje trots op dat ze op Klas+ zitten". Berlijn Door zijn positieve kijk op 'het spul' is Hans Waltman er opval lend snel in geslaagd het ver trouwen van zijn pupil en te win nen. Kinderen die leren voor heen maar mets vonden, duiken bij hem met plezier in de boeken. Dat is voornamelijk te danken aan Waltmans 'vrije' aanpak. Hij benadert zijn leerlingen niet ais probleemgevallen, maar geeft hen vanaf het begin bet gevoel dal ze meetellen.. Hij is van het slag dat kinderen schijnbaar bij na moeiteloos entnousiasme weet bij te brengen voor zichzelf en de wereld om hen heen. Het lesprogramma bestaat uit gewone schoolvakken: wiskun de. Engels, Nederlands, geschie denis... Daarnaast wordt ge werkt aan een project over de Oost-West verhoudingen. Als dat is afgerond, zal er een ten toonstelling komen. „En als alles achter de rug is, en we hebben ons allemaal uit de naad ge werkt, gaan we naar Berlijn" heeft Waltman zijn klasje be loofd, De 'inhaaldocent' is eigenlijk een leverancier van herstelde leer lingen. Hoewel zijn leslokaal ge vestigd is in scholengemeen schap Ter Schie, komen z'n leer lingen van verschillende scho len in Schiedam. Maar Klas+ staat open voor scholieren uit de wijde omtrek. Geen enkele stad in het Waterweggebied heeft na melijk een dergelijk opvang projeet binnen haar grenzen. Fiets Op dit moment bestaat de klas uit zes leerlingen. Dat is niet denderend veel. geeft Waltman toe. Er zijn maximaal vijftien plaatsen. „Maar we zijn pas ge start in de nieuwe opzet. En ik venvacht de komende weken, zo na de kerstvakantie, een flinke toeloop". Het valt overigens niet mee pu pillen te vinden voor Klas+, be kent Waltman na enige aarze ling. Een inhaalproject zoals dit ligt tamelijk gevoelig in de on derwijswereld. Vaak is het een school zijn eer te na, een leerling naar K!as+ te sturen. „Scholen vinden dat ze er zelf alles aan moeten doen, hun kinderen op de rails te houden", zegt Walt man. Hij heeft daar wel begrip voor. maar zou het desondanks toejuichen als scholen en hulp verleners probleemgevallen eer der signaleerden. „Je moet niet tot het laatste mo ment wachten", meent hij. „Mis schien is het vee! verstandiger even die druk van school te ver minderen, zodat een kind even rust krijgt om bepaalde zaken te venverken. Je zult 2ien dat de school dan al weer vrij snel in beeld komt". Zijn ideaal is dan ook, dat de aan meldingen niet meer uitsluitend binnenkomen bij de leerplich tambtenaar, die immers pas in grijpt als er sprake is van een noodsituatie. Spontane aanmel dingen van collega-docenten en hulpverleners zouden een door braak betekenen. Natuurlijk, geeft Waltman toe, laadt hij met zijn pleidooi voor £er> vroege 'detachering' bij Klas+ de ver denking op zien dat hij bezig is zijn eigen toekomst veilig te stel len. Want de voortzetting van het project, dat in augustus'af loopt, staat of valt met het leer lingenaantal, „Finaneieel-techniseh heb ik er alle baat bij zoveel mogelijk leer- lingen zo lang mogelijk hier te houden. Maar mijn integriteit verbiedt dat. De doelstelling van het project trouwens ook. Ik ben aangesteld om leerlingen weer zodanig bij te spijkeren dat ze te rug kunnen naar school. Doe ik m'n werk goed, dan snij ik me zelf in de vingers. In zekere zin ben ik voortdurend bezig mijn eigen functie op te heffen, Dat is een raar idee". Ondanks dat dilemma gaat Hans Waltman dagelijks met veel ple zier naar zijn werk. Hij krijgt er een kick van als kinderen zijn enthousaisme overnemen, „Het is fantastisch om te zien dat ze er weer zin in krijgen. Eigenlijk is het niet eens moeilijk hen die motivatie bij te brengen. Jon gens. zeg ik altijd, bij een fiets zit het stuur ook niet toevallig aa*1 de voorkant. Het is heel simpel: je moet vooruit". Maassluis De milieudienst van de gemeente Maassluis beschikt feitelijk over te wei nig personeel om een verant woord milieubeleid te voe ren. Dat zegt chef milieubeheer T.G. Heikens in een interview met het landelijke periodiek Politie Milieu Hij wacht op dit mo ment een mogelijke uitbreiding van zijn dienst af. Het personeelstekort bij de mi lieudienst werd tijdens de alge mene beschouwingen over het begrotingsjaar 1991 reeds gesig naleerd in de gemeenteraad. In een motie vroeg de politiek aan wethouder Anton Wustrüw (personeelszaken) om de gewen ste uitbreiding door een ambte lijke herschikking te bereiken. Wustrovv heeft tot 1 februari de tijd gekregen om de gemeente raad een voorstel te doen over de gevraagde heroriëntatie binnen de ambtelijke dienst. Heikens kan nog geen mededelingen doen over de vordering van de afdeling personeel. „Er is nog geen concreet resul taat te melden. Het advies moet binnenkort worden opgestuurd naar de commissies. Die zullen uiteindelijk over de aanbevelin gen een besluit moeten nemen. Voorlopig zullen we even moe ten afwachten wat er uitkomt". Het personeelsgebrek wordt in de eerste plaats veroorzaakt door het niet opvullen van vacatures en houdt direct verband met de bodemvervuiling, die in de afge lopen decennia op tientallen lo- katies is opgetreden. Veel van deze plekken behoren tot de zo genaamde IBS-lokaties (zij val len onder de interim-wet bo demsanering). Ruim vijftig procent van de be schikbare tijd wordt ingezet voor de voorbereidingen van desane ring. De kosten voor het afgra ven van de bodems wordt voor! negentig procent betaald door J- het rijk en staat onder verant- woordelijkheid van de provin- j cie. Dit betekent echter niet dat de plaatselijke milieu-afdelinggeen omkijken heeft naar de vervuil- de lokaties. Met de provincie en bewonersgroepen participeert de gemeente bij voorbeeld in de 3H besprekingen over de bodemsa nering in de Steendijkpolde^ die zich smds 1988 in een impaése bevinden. Door de werkzaamheden heb- ben de milieu-ambtenaren rela- jfj tief weinig tijd voor andere mi- :|L lieu-taken. Tot de andere bezig- heden van de dienst milieu be hoort het handhaven en het con troleren van 220 hinderwet- pliehtige bedrijven in de eerste |1 stad aan de Waterweg. Bij deze werkzaamheden wil de gemeen te in de toekomst nauw gaan sa menwerken met de politie en de Dienst Centraal Milieubeheer Rijnmond. Haar deel van de opsporingstaak denkt de politie op te kunner. vangen door het politie in wijk- (I surveülanceteams op te delen. In Jl elk team dient een railièu-speci- r£l alist te worden opgenomen.'Op deze wijze denkt de politie een beter inzicht te kunnen krijgen i|ï in de bedreigingen voor het leef- 'll milieu. jÈ Gezien het personeelstekort, dat :5T naast de gemeentelijke milieu- :|l dienst ook de politie treft, hecht commissaris Cees van Nieuw- koop groot belang aan het uit- 1 wisselen van gegevens.- ,Men acht het van belang dat lhet f name nieuwe agenten tijdens 1 hun kennismakingsronde ver- trouwd worden gemaakt met de jfj milieudeskundigen- Vlaardingen. Na het toe kennen van een schadever goeding van ongeveer ander halve ton leek de strijdbijl be graven, maar de advocaten van een tandarts uit de Plata nendreef trachten de ge meente Vlaardingen1 nu te bewegen tot het betalen van een nadere vergoeding. - De advocaat eist, dat de gemeen- - te de door zijn cliënt gemaakte proceskosten volledig vergoedt. De jarenlang slepende juridische procedure draaide om de vraag of Vlaardingen verantwoorde lijk kon worden gesteld voor de vermogensschade, die de bewo ners van enkele vrije-sectorwo- ningen aan de Platanendreef op liepen. De bewoners voerden destijds aan dat hun kapitale bungalows flink in waarde wa ren gedaald door de bouw van een blok premiewoningen. De eigenaren stelden dat deze wo ningen ten tijde van de ver kooptransacties voor de vrije- sectorwoningen niet in het be stemmingsplan voorkwamen. Schiedam Welluidend en tweestemmig zongen vele mannenstemmen het 'Hiep, hiep hoera'. Een wat vreemd gezang mogelijk voor een nieuwjaarsreceptie die het Koninklijk Schiedams Man nenkoor Orpheus hield in zaal Tivoli. Maar het waren dan ook niet de minste leden die gisteravond in het zonne tje werden gezet. Het waren Jaap Leentvaar, die dertig jaar trouw lid is van de Koninklijke, en Piet Smit. Deze eerste bas, die zelfs al veertig jaar lid is, werd 'voor de zoveelste keer' beloond voor bewezen diensten. Ditmaal echter was zijn huldiging belangrijker dan ooit. Als voorzitter van de 'Stichting Orpheus 125 jaar1 zal Smit dit en komend jaar nog vaak van zich laten horen: Orpheus werd op 29 augustus 1866 opgericht. Reden om in 1991 voor het jubïlieum vele bijzondere evenementen op stapel te gaan zetten. „Alleen het financiële plaatje is nog niet rond", zegt de 72-jarige Piet Smit met een mooie lage stem. „Maar", voegt hij er aan toe, „daar maak ik me geen zor gen om". Als ereburger van Schiedam en als gewezen voor zitter alvorens in 1984 zijn taak er te leggen had hij 29 jaar Orpheus geleid van de oudste vereniging van de stad kan hij op vele contacten bogen. Internationaal Zo kent hij de directeur van het Arnhems mannenkoor persoon lijk. Dat koor zingt normaal ge sproken alleen binnen Gelders grenzen: voor Orpheus wordt een uitzondering gemaakt Twee jaar geleden kreeg Smit ook.in- weest in het buitenland van alle Nederlandse mannenkoren. „Ik ben daar best trots op", zegt Smit. Het Koninklijk Nederlands Zan gersverbond (KNZV) is ook trots op hem. Al twintig jaar is hij pen ningmeester van dit overkoepe lende orgaan. Vorig jaar mei kreeg hij, als blijk van waarde ring, de gouden bondsspeld. Gis teren kreeg de koorzanger er nog een speld bij. Orpheus-voor- zitter Leen Boersma voegde hier een bijzondere wens aan toe: „Dat we u nog maar heel veel speldjes mogen opprikken". Piet Smit zegt het zelf niet zo no dig te vinden om in het zonnetje te worden gezet. „Je 2ingt graag, je bent vrienden van elkaar, en dan word je vanzelf wel eens een keertje veertig jaar lid". Hij praat liever over de plannen van het koor. In het voorjaar zal Orpheus weer een reis maken naar Liechten stein, waar hechte banden ver der worden aangetrokken. On dertussen wordt er een boek ge schreven over 125 jaar Sehie damse cultuur met Orpheus als rode draad. Journalist Kor Ke gel zal het boek schrijven. De omslag wordt ontworpen door een Schiedams kunstenaar en ook de uitgever is Schiedams. Tentoonstelling Verder is de 'Stichting 125 jaar Orpheus' bezig met de voorbe- reiding voor een tentoonstelling g over de geschiedenis van de eni- j ge koninklijke zangvereniging g[ in Schiedam in het Stedelijk Mu- 1 seum. „Ze zullen merken dat we 2 wat te vieren hebben", zegt Piet u. Smit. Als het poststempel '125 g jaar Orpheus' ook gebruikt mag worden krijgt hij zeker gelijk, zoeken. Roem en populariteit Alle uitgaande post krijgt dan de hebben zij al vergaard met hun heuglijke boodschap opgeplakt. optredens. En er staan natuurlijk Naar bekendheid binnen de in dit jubileum iaar bijzondere concerten te wachten. Oo 29 ok- ^2 Brecht op muziek van Kurt Weil ten gehore worden gebracht in het Passage-theater. Een groot en kostbaar muziek- jarogramm^aUiitjaarwedemT^ waar de akoestiek zo goed bleek te zijn. In het najaar van 1992 zal het Te Deum en de Carmina Du- rana van Orff ten gehore ge-».. bracht worden het eindcon- Piet Smit wordt 'weer eens' ge huldigd. Als voorzitter van de ju bileumcommissie is het ook zijn taak het 125-jarig jubïlieum van het Koninklijke Oroheus luister bii De rechtbank stelde de twee hui- zenbezitters in het gelijk, waarop H de gemeente verleden jaar met a de betrokkenen een schikking overeen kwam over het te ver- goeden schadebedrag. Daarmee leek het juridische gevecht beze- 8 geld, maar de advocaat van be- i wonerScholten heeft ,nu opr t nieuw de kat aan het spek'ge bonden. Advocaat mr. P.J. Chr. van Gog heeft aan de Stichting Adviesbu reau Onroerende Zaken, die bin nenkort-uitspraak jn, jhetjgeschil moet doen, geschreven dat" Vlaardingen moet opdraaien voor de gemaakte proceskosten/ Nu de gemeente in het ongelijk is gesteld, vindt de advocaat het niet terecht dat zijn cliënt de pro ceskosten moet betalen. Een juridisch medewerker op hetstadbuis schat in dat deadvo- caat weinig kans maakt met zijn vervolgactie. „Het draait hierbij om de vraag of de gemeente des tijds een rechtmatige of een on rechtmatige daad heeft gepleegd met het wijzigen van het bestem mingsplan. De rechtbank heeft erkend dat er door de wijziging planschade is opgetreden, maar dat is niet het gevolg geweest j| van een onrechtmatige daad' De vraag is belangrijk, omdat de proceskosten alleen worden ver goed als is aangetoond dat de Vlaardingen met het wijzigen van het bestemmingsplan een onrechtmatige daad heeft ge pleegd. Volgens raadsman Van Gog is er in dit geval wel degelijk sprake van een onrechtmatige daad. „Dan had hij verleden jaar in hoger beroep moeten gaan", zegt de gemeentewoordvoerder. Destijds zijn de bewoners echter met de gemaakte schikking ak koord gegaan". Schiedam De voorstelling van Fons Jansen, die morgenavond zou optreden in het Passagethea ter van Schiedam, is geannu leerd. De voormalige cabaretier die tussen 1962 en 1984 zes eigen programma's op de bühne bracht, zou voorlezen uit eigen werk. De 65-jarige Jansen ziet zich evenwel genoodzaakt door ziekte een serie optredens af te zeggen. Het is nu de bedoeling dat hij met zijn voorleesavond over twee maanden zijn opwachting Schiedam maakt. Het optreden van morgen is zodoende ver schoven naar donderdag 28 maart. Vlaardingen Inbrekers heb ben in het wijkcentrum aan het Trimpad voor 3000 gulden buit gemaakt. De diefstal werd ont dekt toen gistermorgen even voor zes uur het inbraakalarm afging. Op het moment dat de politie ter plaatse kwam, waren de daders alweer voltrokken. Agenten konden toen nog slechts constateren dat van een ladder gebruikt was gemaakt om het pand langs een raam binnen te komen. Het gestolen geld was afkomstic uit de en two*.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 1