Minder instanties, meer service Inhaken en meezingen op avondje Toptalent Restauratie Grote Kerk kan beginnen Vegers ontbreken bij Nieuwe Bezems Auto in de sloot Ambtenaren stemmen voor rosse buurt aam mmmsm- Jongeren hebben eigen buiskamer VIAAROINGS DAGBLAD SCHIEDAMSE COURANT INIEUWE WATERWEG COURANT Sociale vernieuwing levert vooral conciërges op: Geld weg uit kerk Brutale dieven Bezorger beroofd Monumentenzorg geeft 2,5 miljoen gulden subsidie WMERWEG MAANDAG 14 JANUARI 1991 PAGINA Regionale redactie; Brede Havenstraat 6,3131 BC Vlaardingen. Postbus 4008,3130 KA Viaardingen. Telefoon: 010-4343229,4352066,4350557 - sportredactie: 4345209, Telefax: 010-4349754, Schiedam De gemeente Schiedam wil de komende jaren fors beknotten op het aantal in stellingen'op het gebied van on derwijs, welzijn en werkgele genheid. Dat blijkt uit de be leidsnota over sociale vernieu wing, die wethouder Hans van Kleef heeft opgestuurd naar de gemeenteraad. Het beperken van het aantal in stanties ziet hij als een belangrij ke voorwaarde voor het verbe teren van de lokale overheid. In een kritische zelfanalyse schrijft het college, dat Schie dam in de afgelopen twee de cennia nauwelijks aanspreken de resultaten heeft geboekt in het verbeteren van haar pro- dukt. De hoge werkloosheid, het ge brek aan voorzieningen voor ouderen en de verpaupering van de oudere wijken vormen slechts enkele van de proble men die het college in de be leidsnota signaleert. Minder ri gide overheidsregels en een nauwere samenwerking tussen, de verschillende overheidsin stanties en de burgers moeten er toe leiden, dat er m de komende jaren meer successen bij de be strijding van deze maatschappe lijke problemen worden ge boekt Veel ideeen in het beleidsplan vormen een uitvloeisel uit het zogenaamde convenant, dat Schiedam op korte termijn met de overheid wil afsluiten. Het ligt in de bedoeling dat de ver schillende werkgelegenheids- fondsen in de stad worden sa mengevoegd. Hierdoor hoopt men beter inzicht te krijgen in de financiële mogelijkheden op dit vlak. waardoor de kans op een hoger rendement wordt verbeterd. Het convenant biedt Schiedam onder meer de mogelijkheid een banenpool op te richten. Het ko mende jaar wil de gemeente met behulp van dit fonds 142 mensen aan een baan helpen. De initiatiefnemers willen de kansen van de betrokkenen op een betaalde baan vergroten door hen met behoud van uitke ring te laten werken. Doordat de betrok kent n hun uitkering behouden, blijven de extra kosten per werknemer in het project beperkt tot 5000 gul den. De helft van de kosten neemt de overheid voor haar rekening, waardoor de gemeen te in totaal 355.000 gulden bij draagt. Door de opzet van de banenpool mogen alle achtentwintig basis scholen in Schiedam het ko mende jaar rekenen op persone le versterking. Het ligt in de be doeling. dat alle scholen vanaf het nieuwe schooljaar een eigen concierge krijgen. Het aanstellen van huismees ters op basisscholen wordt als een belangrijke maatregel ge zien om met name de groep ou dere, langdurig werklozen aan een baan te helpen. De gemeen te verwacht veel van het pro ject. want bij de basisscholen be staat grote behoefte voor het aanstellen van concierges. Hierdoor worden de kansen op arbeidsvreugde en op doorstro ming naar een soortgelijke re guliere functie volgens de op stellers vergroot. De aanstelling van concierges blijft overigens niet beperkt tot het onderwijs. Ook weizij nsinstellingen en verschillende flatgebouwen in Groenoord beleven in het ko mende jaar de rentree van de huismeester. Op het onderwijsvlak maakt het college zich het meeste zor gen om de ontwikkelingen in het lager beroepsonderwijs. Door het sterk teruglopende aantal jongeren en de vermin derde belangstelling voor deze vorm van onderwijs hebben de lbo-scholen in de laatste jaren een dramatische terugval ge maakt. Als er niet wordt ingegrepen, waarschuwt de gemeente, drei gen belangrijke vakrichtingen bij bestaande scholen te ver dwijnen. Op termijn kan de te rugloop in de belangstelling zelfs leiden tot het sluiten van één of meerdere scholen. De gemeente wil deze trend ke ren door alle technische oplei dingen te laten opgaan m een Schiedams Technisch College. Een dergelijke school met 1200 leerlingen biedt volgens de planmakers betere garanties om het onderwijstype nieuwe im pulsen te geven. Het fusieproces zou moeten worden begeleid door het bedrijfsleven, dat in toenemende mate te kampen heeft met een tekort aan tech nisch personeel. Het beperken van het aantal in stellingen en loketten moet ook zijn beslag krijgen in de de wel zijnssector. Een voorbeeld is het pian om een voorzieningenwjn- kel op te richten voor medische kunst- en hulpmiddelen. Naast de gemeenschappelijke medi sche dienst, houden op de mo ment het kruiswerk, de sociale dienst en het regionaal zieken fonds DSW zich met deze taak bezig. Hierdoor komt het regel matig voor dat patiënten van het kastje naar de muur worden gestuurd. Het integreren van deze taken in één instelling kan een einde maken aan deze situa tie. door CAREL VAN DER VELDEN Vlaardingen Kritiek van ho rigen straften zij doorgaans ge nadeloos af, maar koningen koesterden zich in de middel eeuwen doorgaans met graagte aan de spot van de hofnar. De laatste was een bevoorrecht man. want als beloning voor zijn satirische liederen mocht hij zich de dranken en spijzen goed laten smaken De vergelijking drong zich vrij dagavond op tijdens de voorstel ling, die de makers van De Nieu we Salon in de Stadsgehoorzaal voorschotelden in opdracht van het Vlaardmgse gemeentebe stuur Ten overstaan van een kleine tweehonderd ambtena ren grepen de kritische beschou wers van de plaatselijke over heid de kans aan om de eigen tijdse koningen de wethou dersten overstaan van hun horigen m hun hemd te zetten. sm s De Vlaardmgse actrice Marylou van Steenis (rechts) reikt de bokaal uit aan haar opvolgers ais Toptalent van Vlaardingen, Angelina van Dijk. Vlaardingen Uit de Vrijge maakt Gereformeerde kerk hebben inbrekers een geldkist met een nog onbekende hoeveel heid geld meegenomen. Zij kwa men binnen door een draadglas- ruit van de toegangsdeur aan de zijkant te verbreken. Inbrekers waren ook actief in een woning aan de Terschellin- gerhoeve. Daar werd een cd- speler en sieraden gestolen, na dat het keukenraam aan de voorzijde van de kant was gefor ceerd. Schiedam Onder de ogen van de eigenaren hebben dieven zich zaterdag op brutale wijze mees ter gemaakt van enkele 'fietsen. Een man die 's morgens een boodschap deed bij de bakker aan de Mgr. Nolenslaan in Schie dam verzuimde zijn fiets op slot te zetten. Toen hij de winkel uitkwam zag hij juist een ongeveer 20-jarige j'ongen op zijn vervoermiddel wegrijden. De man trachtte de dief te voet te volgen, maar raak te diens spoor op de Vlaardinger- dïjk bijster. Vanuit een telefooncel aan de Singel moest een 14-jarige jon gen 's middags machteloos toe zien hoe een leeftijdgenoot met zijn mountainbike aan de haal ging. De fiets stond tegen de cel. Voordat de eigenaar het tele foonhokje kon verlaten was de d ief er al vandoor. Schiedam Op de Beatrixlaan is zaterdagochtend vroeg een krantenbezorger beroofd. De 15- jarige jongen kwam daar om- streeks vijf uur 's morgens oog in -oog te staan met een volwassen man die een krantje wilde ko pen. Toen de bezorger weigerde, trok de man een mes. De jongen zag zich daarop alsnog genoodzaakt een dagblad uit zijn tas te halen, 's Avonds werd op hetj?ruggetje tussen het Bach- plem^en het Heijermansplein eenjvrouw van haar handtas be roofde De 64-jarige wandelde daarlmet haar echtgenoot toen een'onbekende haar tas van de arrdTükte. De dader maakte een Vlaardingen In zaal Middel- huijse was het zingen en inha ken afgelopen zaterdag. Naast verrassende en spectaculaire op tredens, van 'mystery guest' Maywood en Benny Neyman werd de jaarlijkse Reijnart Sound-aanmoedigingsprijs voor Vlaardingen uitgereikt aan An gelina van Dijk. Zij kreeg de prijs, een grote be ker, uit handen van de prijswin naar van vorig jaar: Marylou van Steenis, als Patty hoofdrolspeel ster in de serie 'Spijkerhoek'. Daarna werd het publiek herin nerd aan Patty's hit van vorig jaar. Een achtjarig meisje play backte de verbaasde Marylou perfect na. De zaal zat de hele avond stamp vol. Terwijl de techniek het aan het begin van de avond liet af weten, kon na een helpende hand van een technicus uit het publiek de verrassing aan het publiek worden voorgesteld. Het waren de nog altijd frisse zusjes Maywood. In fantastische feest jurken zongen ze de sterren van de hemel. „Wat is het hier gezellig mensen, klap maar mee, de handen in de lucht". Vanaf dat moment was de zaal in beweging. Meezingen, inhaken, klappen, het sfeertje kon niet meer stuk. Na de vraag of het publiek soms zin had om mee te gaan naar het zonnige zuiden werd na een volmondig 'jaaah' de hit Rio ingezet. Na wat gouwe ouwe deuntjes zo als 'Que Sera', zorgde Rik Reij nart wederom voor de muziek. Niet alleen draaide hij plaatjes, ook zong hij 2elf zoals elk jaar tij dens het Reijnart Sound Feest. Samen'met zijn zus Marjolein zong hij bekende nummers on der de naam Levante. Het mooiste van de avond begon pas met het optreden van de •winnares zelf, Angelina van Dijk. Dit zangtalerit schakelde moeiteloos over van een Anita Meijer-imitatie naar de stem van Wilieke Alberti. Van Albertï zong zij het nummer 'Samen', dat zich natuurlijk uitstekend leende voor een interactie met een lid van het publiek. Zinnen als 'Weet je nog die nacht' klon ken vlak bij het bewonderende hoofd van een man. Als laatste nummer had zij uitge kozen 'They don't play our love- song' van Anita Meijer. Met dit nummer werd Angelina vijfjaar geleden plotseling beroemd bij de Hennie Huisman Soundmix Show. „Het is precies Anita Meij er", vond het publiek. Nadat er weer was gedanst, kwam Bennie Neyman naar vo ren. „Hij weet niet boe", zong de zaal. Terwijl hij in de kleedka mer 2onder te kijken handteke ningen had gezet op foto's, be reidde hij zich voor. Neyman: „Bijna elke avond treed ik op, al vijftien jaar lang". Hij was zon der meer de grote publiekstrek ker van het Vlaardmgse avondje Toptalent. Maassluis De restau ratieplannen voor de Grote Kerk van Maas sluis zijn plotseling in een stroomversnelling geraakt. Monumentenzorg heeft laten weten 2,5 miljoen gulden, uitge smeerd over drie jaar, voor de opknapbeurt over te hebben. Die even onverwachte als heu glijke mededeling betekent voor de plaatselijke restauratiecom missie dat ze snel spijkers met koppen moet slaan. De opknap beurt moet voor 1 april zijn be gonnen, bezweert woordvoerder J.H. Steenkist van de commissie. Nog deze Week worden daarom gesprekken gevoerd met de kerkvoogdij, de gemeente, de ar chitect en de aannemer met de bedoeling de laatste obstakels zo spoedig mogelijk weg te nemen. Dat van zijn commissie een enor me voortvarendheid wordt ver wacht, neemt Steenkist graag op de koop toe. Sinds in oktober vo rig jaar een campagne werd ge start om in Maassluis vier ton voor de restauratie op te halen, zegt hij tussen hoop en vrees te hebben geleefd. „We hebben steeds getwijfeld of Monumen tenzorg ons zou subsidiëren. Aan de ene kant hadden we duidelij ke signalen gekregen dat we be hoorlijk hoog op de lijst stonden, maar aan de andere kant begon minister d'Ancona van wvc opeens te bezuinigen op dat pot je. Dat maakte ons wel bezorgd of we ons plan konden verwe zenlijken". Dc 2,5 miljoen gulden van Mo numentenzorg mag uitsluitend voor de buitenrestauratïe wor den gebruikt, omdat het die in stelling volgens Steenkist 'niets uitmaakt wat er met de binnen kant gebeurt'. De totale opknap beurt van de uit 1639 daterende kerk is becijferd op vier miljoen gulden, waarvan tien procent door de kerkvoogdij moet wor den opgehoest. Voor het restant van ruim een miljoen zijn 'hoop volle onderhandelingen' gaande met andere organisaties. De Maassluisse bevolking heeft tot nu een klein steentje bijge dragen (gironummer 347854 ten name van restauratiefonds Gro te Kerk Maassluis): tot op heden heeft dat slechts een kwart van de beoogde vier ton opgeleverd. Steenkist verwacht echter4 dat, nu het project op de rails staat, de burgerij sneller de beurs zal trekken. Evenals burgemeester Hans van Es in oktober meent Steenkist nu dat 'een tientje per inwoner haalbaar moet zijn'. Over het tempo waarin de res tauratie moet worden uitge voerd, is inmiddels ook enige duidelijkheid gekomen. De klus is waarschijnlijk in de eerste helft van 1993 geklaard. De meeste activiteiten worden vol gend jaar ontplooid. Dat kan ook worden afgeleid uit de gefaseer de subsidiëring'. 900.000 gulden dit jaar, 1,2 miljoen in 1992 en vier ton in 1993. „Maar", zegt Steenkist, „de snel heid van werken is niet alleen afhankelijk van het beschikbare geld. Voor klussen als deze ben je ook afhankelijk van de beschik baarheid van vakkrachten, Op zo'n restauratie kun je niet zo maar twintig metselaars losla ten. Het is heel gespecialiseerd werk". Wethouder Ranshuysen speelt een wedstrijdje tafelvoetbal mee in de nieuwe 'hulskamer' van de jongeren van de Westwijk. Vlaardingen „VAJO is een mooie tent, ik heb er gewoon geen woorden voor", sprak jon- VlaardingenEen 21-jarige au tomobilist is met de schrik vrij gekomen toen zijn auto op de Woudweg een lichtmast en een boom raakte en vervolgens on dersteboven in de sloot terecht kwam. Zowel de Vlaardinger als een inzittende bleven onge deerd. Hoe het kwam dat de man de macht over het stuur kwijt raakte is nog onbekend. Op de kruising van de Billiton- laan en de Insulindesingel wa ren zaterdagavond even voor negen uur twee. auto's bij een aanrijding betrokken, Een 21-ja- rige Vlaardinger verzuimde een één jaar jongere automobilist, die rechtdoor wilde rijden, voorrang te geven. De wagen van de 20-ja- rige kwam tot stilstand tegen een verkeersbord. Hij raakte licht gewond, maar kon na behande ling in het ziekenhuis weer naar huis. Een 40-jarige Vlaardinger raak- i De auto kwam in de sloot naast de Woudweg terecht. hij op de Marathonweg tegen een geparkeerde auto reed. De ken, omdat naast hem een ande re auto reed. Volgens de politie geren Yuksel Ozdemir zaterdag middag tijdens de opening van het nieuwe buurthuis in Viaar- din gen-West. De naam van het buurthuis, VAJO, hebben de jongeren zelf verzonnen. De letters vormen een afkorting voor het motto 'voor alle jongeren open'. Het idee om de jongeren in West een eigen honk te geven komt van de bewoners in het westelijk deel van de stad. Drie jaar gele den waren de bewoners het van dalisme zat. Ze besloten het pro bleem van de ronddolende en vernielzuchtige jongeren aan te pakken. In 1988 bundelden ze hun krach ten met de artsen, de wijkagen ten, de schoolhoofden en het maatschappelijk werk in de wijk. Al deze betrokkenen kre gen een plaatsje in de project groep Bestrijding Vandalisme Westwijk. „We zijn begonnen met een schoonmaakactie. Sa men met de jongeren knapten we de door hen vernielde trap- huizen op", zegt sociaal cultureel werkster Els Zeeberg. „Hei was best gezellig om met elkaar aan het werk te zijn. We vormden een leuke ploeg en het idee be gon dan ook te borrelen om meer met de jongeren te gaan onder nemen", resultaat was dat de voormalige Vandalen' een half jaar geleden de kantine van voetbalvereni ging CION als buurthuis toege wezen kregen. Na een flinke op knapbeurt werd de barak aan de Samuel Esmeyerstraat afgelo pen zaterdag officieel geopend door wethouder John Ranshuij- sen (welzijn). Nadat hij bij de ingang van het gebouw symbolisch een paar vastgeplakte kranten van de muur scheurde, vierden bijna evenveel jongeren als ouderen de opening. Er werd druk ge kletst en veel gebruik gemaakt van de tafeltennistafel en het dambord. De sfeer was precies zoals die moest zijn want de jongeren en de werkgroep zien hun buurt huis als een huiskamerproject. „Er is geen behoefte aan pro gramma's. Het gaat erom dat wij de wijk in onze vingers hebben en dat de jongeren het op hun manier naar hun zin hebben. Zij komen hier voor de gezellig heid", legt Els Zeeberg uit Yuksel Ozdemir is het daarmee eens: „We komen hier om gezel lig met elkaar te kletsen. We zijn blij met het onderdak dat we nu hebben. Vroeger zaten we maar een beetje buiten op bankies ïk denk dat iedereen blij is met de Het officieuze programma van de Salon vormde een vreemde eend in de bijt. want in tegenstel ling tot reguliere afleveringen lag de nadruk sterk op het muzi kale gedeelte van het program ma. Naast de klassieke pianist Hans Eijsakkers traden onder andere de zwoele zangeres Lin de Masdorp en Liza Lee voor het voetlicht. Slechts tijdens twee korte mtervjewblokken en de annonces van gastvrouw Anne- miek van der Sluis werden de ambtenaren met hun broodwin ning geconfronteerd. Weigering De interviewers Dick van der Lugt en Liesbeth van der Kruit wilden het gesprek over de Vlaardmgse bestuurscultuur graag aangaan met wethouder Ton van der Steen, maar hij dwarsboomde deze opzet Door deze weigering kreeg het gemeentepersoneel een gesprek met twee collega's voorgescho teld. Het waren Frits Loomeljer en Anja van Gorssel. In de beeldspraak van de salonmakers werden de interim-directeur van het Visserijmuseum en het voormalige hoofd personeeisza ken als nieuwe bezems aange kondigd Centraal stond de vraag of relatief jeugdige nieuw komers m slaat zijn om de amb telijke molens sneller te laten draaien Los van de vraag of het voor ambtenaren prettig is om op hun vrije avond met de chef-perso neelszaken te worden gecon fronteerd, maakten de meeste interviews een overbodige in druk. Van Gorssel, die ondertus sen tot baas van de Leidse reini gingsdienst is bevorderd, had niets opzienbarends te melden. Van der Lugt vertelde dat Van Gorssel zich bij haar collega's in Vlaardingen niet echt populair had gemaakt. Het slachtoffer vertelde dat dit werd veroor zaakt door de ambtelijke reorga nisatie, die onder haar leiding werd ingezet. In het gunstigste geval vormden de opmerkingen een aardig gegeven voor buiten staanders, maar als direct be trokkenen moeten de ambtena ren het gesprek als tamelijk overbodig hebben ervaren. Slachtoffer Nog geen jaar na zijn aantreden blijkt Frits Loomeijer reeds een slachtoffer te zijn van de trage ambtelijke mblens. Zes maanden geleden schreef hij een reorgani satieplan voor het Visserijmu seum, maar antwoord heelt hij tot dusver niet gehad. Ook het gewezen VVD-raadslid George Neijssel wilde zich in deze rol manoeuvreren, maar hij kwam bij de ambtenaren niet veel ver der dan het melden van de mis stand dat hij zes dagen op zijn nieuwe rijbewijs had moeten wachten. Toen zelfs schrijver Levi Wee moed t de door hem veelvuldig gesignaleerde 'Vlaardingse waanzin' onbesproken liet, spel den de salonmakers de kleine clown Pepijn de rol op van hof nar. Vermomd als crisismanager hekelde de zoon van molenken ner Jos Gunneweg de lafheid van wethouder Van der Steen, het tussentijds vertrek van zijn collega Arij Maarleveld en de af wezigheid op de Salon van bur gemeester Van Lier. „Dit is geen cultuur, dit is zuur". Van Lier was overigens lang niet de enige dienaar van de pu blieke zaak die op het appèl ont brak. Met hun interviews be reikten Van der Lugt en consor ten eigenlijk alleen de in politiek geïnteresseerden en belefdsamb- tenaren. Ondanks dat de nadruk op amusement lag, schitterden de meeste echte vegers de ambtenaren die het vuile werk opknappen door afwezigheid. Vlaardingen Vlaardingen moet op korte termijn een ros se buurt krijgen. Deze aanbe veling deden Vlaardingse ambtenaren even voor het weekeinde tijdens een perso neelsbijeenkomst in de Stads gehoorzaal. Volgens de wet houders John Ranshuijsen en Ton van der Steen zitten er ze ker positieve kanten aan het voorstel. In steden als Amsterdam en Rotterdam behoren de hoe- renbuurten van oudsher tot de belangrijkste toeristische at tracties. Een Vlaardingse vari ant op de Wallen of de wijk Katendrecht zou het vreem delingenverkeer in het aan de weg timmerende Vlaardingen volgens wethouder Van der Steen zeker een stimulans kunnen geven. Ondanks de ambtelijke voor keur is de kans niet groot dat het plan ooit ten uitvoer zal worden gebracht Want in plaats van in een officiéél dïenstoverleg werd het voor stel vrijdag slechts gedaan tij dens een satirisch bedoeld re ferendum op het personeels- feestje van de gemeente. Met de meningspeiling onder het ambtenarenvolk wilden de makers van de Nieuwe Sa lon de makkes van het feno meen referendum blootleg gen. Want wat gebeurt er als de bevolking zich in meerder heid uitspreekt voor een hoe- renbuurt? Of voor een formu le 1 racecircuit? Wethouder Ranshuijsen gaf aan dat het stadsbestuur altijd zijn eigen verantwoordelijk heid houdt. „De betreffende buurt zal er niet blij mee zijn", schatte Ranshuijsen in, met welke opmerking hij direct de tegenstanders van het feno meen in de kaart speelde. Zij beweren dat meningspeilin gen geen zin hebben als de be stuurders toch hun eigen zin doen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 1