Burgemeester Kokxhoorn is welkom in Maasland Onderwijs in het geding Brandstichting neemt fors toe Erker voelt zich gepakt door Schiedam Vlaardingen krijgt nieuw horecapaleis Woningen vóór bos VLAAROiNGS DAGBLAD SCHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Huidige voorzitter CDA-statenfractie vandaag benoemd Metamorfose op Westhavenkade Na de slip in de sloot PYRAMIDES ZONDER HUID Vredesbeweging wil witte stad GGD in de problemen door sloop Rillitonflat VTM: regels voor stort ondeugdelijk Gemeente: 'Wijkcentrum weet niet waar het over praat' WATERWEG DINSDAG 15 JANUARI 1991 PAGINA 13 Regionale redaclie- Brede Havgnstraal 6. 3131 BC Vlaardingen. Postbus 4008, 3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229. 4352066.4350557-sportredactie: 4345209. Telefax' 010-4349754 Maasland In Maasland is overwegend positief gereageerd op de benoeming van Mary Kokxhoom-Papenhove tot bur gemeester van de Westlandse gemeente. Kokxhoorn, die lid is van het CDA, wordt de opvolg ster van de verleden jaar naar Culemborg vertrokken Mieke Bloemendaal-Lindhout (D66). In de praktijk neemt Kokx hoorn de voorzittershamer over van waarnemend burgemeester Jaap Bax. Diens tijdelijke benoe ming volgde verleden jaar op de bestuurlijke en ambtelijke leeg loop in de gemeente. In korte tijd stapten naast Bloemendaal ook wethouder Chris Keijzer, ge meentesecretaris Vogelaar en loco-secretaris De Rijke op. Maria Magdalena Kokxhoorn is 46 jaar en van huis uit rooms-ka- tholïek. Zij is gekozen uit vijfen veertig kandidaten die zich voor het burgemeesterschap bij de Commissaris der Koningin mr. Schelto Patijn hadden aange meld. De» droeg uiteindelijk acht kandidaten voor aan de uit de vier Maaslandse fractievoor zitters bestaande vertrouwens commissie. De vertrouwenscommissie was unaniem vol lof over de bestuur lijke kwaliteiten van het voorge dragen achttal. „Ze hadden het alle acht kunnen woiden", stelt Wiebe Gouma (PvdA), die kri tiek heeft op de CDA-stgnatuur van de nieuwe bestuurder „De rol van een burgemeester staat weliswaar voor het gemeentebe lang, maar is toch niet kleur loos" Ervaring Maasland krijgt in Mary Kokx hoorn een burgemeester met een ruime politieke en bestuurlijke ervaring Achttien jaar geleden begon zij als fractiemedewerker van de christelijke partijen (KVP. ARP, CHU, SGP en SPV) m de gemeenteraad van Leiden, om vervolgens van 1978 tot 1982 zelf voor het CDA raadslid te worden Kokxhoorn verruilde in 1982 de Leidse gemeentepolitiek voor een plaatsje in de provinciale sta ten In die functie maakte zij on der meer deel uit van de com missie ruimtelijke ordening en volkshuisvesting, bestuurlijke zaken en recreatie, natuur en landschap. Ook werd zij be stuurslid van het recreatieschap Midden-Delfland, met welk ge bied ook Maasland nauw betrok ken is De nieuwe burgemeester van Maasland gaat zich in de toe komst sterk maken voor woningbouw ten behoeve van de ge meente m de Commandeurspolder Als gevolg van haar pro vinciale activiteiten is Kokxhoorn volledig op de hoogte met de Maaslandse problematiek op het gebied van woningbouw. Daar waar Maasland in de Commandeurspolder verdere uit breiding van woningbouw wil, heeft de provincie de aanleg van een bos bedacht De vandaag benoemde burgemeester Kokxhoorn „Ik zie het als een inspanningsverplichting om die rem op de woningbouw eraf te halen. Ik ben beslist geen bouw- burgemeester, maar die 200 a 250 woningen zijn nodig. Of er een bos moet komen, zullen we dan nog wel zien". Sinds 1987 is Kokxhoorn fractie voorzitter van het CDA, dat met vijfentwintig leden zitting heeft in provinciale staten ,,Ik heb erg veel zin in tn'n nieuwe baan in Maasland", blikt Kokxhoorn op haar installatie vooruit. „Het is een specifieke gemeente in Mid den-Delfland, waar met de glas tuinbouw overheerst". „Ik ga wat aarzelend naar de toe komst toe, want voor het CDA is dit wat al teveel van het goede", zegt PvdA'er Gouma. „Het CDA-blok staat toch al zo on wrikbaar, Voor de politiek is dit met echt goed. Het had beter een burgemeester van een andere signatuur kunnen zijn". Kleur Net als zijn collega Gouma had de WD'er Oosterlee liever ie mand van zijn eigen politieke kleur gezien. „Ik heb tegen een CDA-burgemeester echter niet meer bezwaren dan tegen een PvdA- of D66-kandidatuur. Ik heb er vertrouwen in dat we in mevrouw Kokxhoorn een goede burgemeester krijgen" Het meeste enthousiasme komt uiteraard uit de hoek van het CDA, de fractie die met dertien zetels een meerderheidspositie in de raad heeft „Het lijkt me een heel sterke kandidaat", zegt fractievoorzitter Quak „Het zegt toch wel iets dat zij voorzitter is van de statenfractie Ik ben heel tevreden met deze benoeming". Voor de eveneens m het college vertegenwoordigde Open Groe pering was de politieke kleur van ondergeschikt belang „Het gaat alleen om de capaciteiten", zegt Dirk Hanemaaijer als frac tievoorzitter van de dorpspartij Hij is benieuwd hoe Kokxhoorn haar nieuwe taak zal oppakken. „In de statenfractie bepaalde ze het beleid. Nu moet ze het beleid van de raad gaan uitvoeren". Als gevolg van de benoeming van Kokxhoorn wordt waarne mend burgemeester Jaap Bax op 15 februari van zijn taken onthe- Maaslands nieuwe burgemees ter Kokxhoorn: 'Ik heb erg veel zin in die baan'. De verfwinke! van Vermeer wordt binnen enkele maanden omgeto verd in een horecapaleis. Het pand, dat in het verleden onderdak bood aan de burelen van het Rotterdams Nieuwsblad, geldt ais een toploka- tie voor de ultgaansmarkt. Vlaardingen De voormalige Schiedamse stuntman Bram Wijers gaat over enkele maan den een groot horecapaleis be- finnen op de hoek van de West- avenkade en de Westhaven plaats. Wijers, die enkele jaren geleden opzien baarde door zich vastgeketend aan de wieken van de Noordmolen in Schiedam te Ir,laten ronddraaien, gaat het ge- /bouw huren van de bekende Vlaardingse verfwinkel Ver meer. Vooruitlopend op het vertrek van Vermeer, die al haar activi teiten gaat concentreren in het pand Westhavenkade 5-8, is Wij ers reeds begonnen met de ver bouw van de bovenverdieping van het pand. Op deze etage opent Wijers over enkele maan den een restaurant. Met het oog op de zomermaanden woidt het platte dak tot een groot terras ge transformeerd. Eigenaar A. van der Burgh van verfhandel Vermeer verwacht dat hij het pand over twee maan den geheel leeg oplevert Op dit moment heeft Vermeer de bega ne grond nog in gebruik als verf winkel. Volgens Van der Burgh is het 160 vierkante meter me tende winkelpand te klein ge worden voorde verkoop van net sterk uitgebreide assortiment. „Door de concentratie aan de Westhavenkade krijgen we de Vlaardingen Plotselinge glad heid op de Maassluissedijk in Vlaardingen leidde er gisteren ,toe dat een 29-jarige inwoonster - van Maassluis de macht over het stuur verloor. Haar auto raakte dn de slip, botste tegen een licht mast en belandde vervolgens tot overmaat van ramp in de sloot. De bestuurster kwam met de beschikking over een winkelop pervlakte van 400 vierkante me ter", 2egt de eigenaar van het in 1883 opgerichte bedrijf. In het pand. dat dertig meter is verwij derd van het aanstaande horeca paleis, trekt de verfwinkel in bij de andere loten van het bedrijf. Op dit moment biedt het pand reeds onderdak aan het schil dersbedrijf en de glashandel van Vermeen Door de concentratie van Ver meer krijgen de bedrijfspanden aan de Westhavenkade over een enkele maanden een geheel an dere aanblik. Van de gemeente heeft eigenaar Van der Burgh toestemming gekregen de pan den tussen Westhavenkade 5-8 van een nieuwe voorpui te voor zien Na de ontruiming van het hoek pand wordt de huidige verfwin kel omgetoverd in een café-in richting. Met uitgaansgelegen heden als D' Oude Stoep, Cen traal en La Residence in de di recte omgeving wordt het pand als een toplokatie voor horeca- doeleinden beschouwd. Kennissen beschouwen het nieuwe initiatief van Bram Wij ers als een grote verrassing. Zij gingen er van uit dat de dynami sche twintiger, die in het verle den een stuntteam en een orga nisatiebureau oprichtte, zich had teruggetrokken in Amsterdam. In de hoofdstad richtte hij on langs een telefonische bood schappendienst op. De komst van het horecapaleis betekent een verdere verster king van de schier onaantastba re positie van bierbrouwer Oranjeboom op de Vlaardingse uitgaansmarkt. Oranjeboom, een volledige dochter van de Al- lied Breweries uit Breda, kaapte het etablissement weg voor de neus van concurrent Heineken. De multinational uit Zoeterwou- de moet met lede ogen toezien dat het slechts een marginale rol Schiedam De problemen in het openbaar basis- en speciaal onderwijs in Schiedam rijzen zo langzamerhand de pan uit Steeds vaker slagen scholen er niet in invallers te krijgen voor leerkrachten die wegens ziekte of verlof verstek laten gaan. In een enkel geval moeten leerlin gen zelfs naar huis worden ge stuurd, omdat er geen stand-in uit het kleine bestand kan wor den gerecruteerd. De scholen moeten dan intern lapmiddelen gebruiken. Niet zelden schiet de ondersteuning van kleine groepjes leerlingen er zodoende bij in, komen activitei ten in het kader van het onder wijs voorrangsgebied in het ge drang en worden taken van de schoolleiding noodgedwongen 'anders ingevuld'. Onderwijsconsulent Lex Tigges constateert in een korte notitie dat het bestand aan invalkrach ten nog steeds slinkt, omdat veel van hen, als ze dat willen, snel een vaste baan bemachtigen. Hun positie is dan ook bepaald niet benijdenswaardig, meent Tigges. Veel scholen zouden weinig bereidheid tonen het tij delijke krachten door middel van interne verschuivingen ge makkelijker te maken. Dat is wel nodig, aldus de onderwijs consulent, omdat veel invallers beperkt zijn in hun mogelijkhe den en bij voorbeeld niet ge schikt zijn de hogere groepen les te geven. Die moeizame samen werking zou vaak tot irritaties en verminderde bereidwillig heid leiden, concludeert Tigges. Om het tij te keren is de gemeen te Schiedam met de Sint Willi- brordusstichting, die zich met het katholiek onderwijs in de stad bemoeit, overeengekomen een 'indringende campagne' te starten. Bovendien beloofde het arbeidsbureau ter ondersteuning van die campagne medio decem ber een advertentie te plaatsen. Tot heden is dat niet gebeurd, wat Tigges enorm bevreemdt. Inmiddels heeft onderwijsminis ter Ritzen Rijnmond als proefre gio gekozen om de arbeidsbe middeling in de onderwijssector voortaan beter te regelen. Het Schiedamse beleid zou daarin moeten worden ingepast. Tigges ziet weinig heil in wat hij noemt 'nieuwe bureaucratische regels en een dito organisatori sche structuur', Hii vreest dan ook dat het invallersprobleem voorlopig levensgroot aanwezig blijft Schiedam De Schiedamse brandweer wordt de laatste ja ren geconfronteerd met een groeiend aantal brandstichtin gen. In 1989 werd vermoedelijk zelfs meer dan één van elke drie branden waarvoor de spuitgas ten moesten uitrukken aange stoken. Brandstichting was met een to taal van 172 op 511 branden ver reweg de belangrijkste oorzaak. In 1988 werd het aantal brand stichtingen nog becijferd op 129. Die cijfers staan te lezen in het jaarverslag over beide jaren. Dat brandweercommandant Arie Metaal nu pas verslag kan doen van het reilen en zeilen van zijn manschappen over '88 en '89 heeft volgens hem alles te ma ken met de enorme werkdruk. De veranderingen in de brand weerorganisatie zijn zo groot en volgen elkaar zo snel op, dat de verantwoording voor het werk er de laatste jaren enigszins bij was ingeschoten. Toch ziet Metaal de toekomst in middels redelijk zonnig in. Het vele werk dat is besteed om de vrijwillige dienst op peil te krij gen, heeft geresulteerd in een flinke toename van de organie ke sterkte. Het korps telde eind '87 vijftig vrijwilligers. Inmid dels zijn dat er tien meer. Na het 'piekjaar', dat 1987 was, is de Schiedamse brandweer weer in rustiger vaarwater gekomen. Het aantal keren dat werd uitge rukt bedroeg respectievelijk 613 (1988) en 752 (1989) keer. Daarte genover stond het duizelingwek kend hoge aantal van 1029 klus sen in 1987. Ook de schade als ge volg van brand is de laatste jaren weer aanzienlijk afgenomen. In 1987 beliep de materiële scha de meer dan 19 miljoen gulden. Met schadeposten van 7,7 mil joen in 1988 en 5 miljoen in 1989 kon de brandweer ook op dat punt tevreden rijn. Vlaardingen De Vlaardingse Vredesbeweging heeft de be volking opgeroepen vandaag witte lakens en handdoeken uit het raam te hangen. De stad zou daarmee kunnen laten blijken dat ze oorlog afwijst als middel om de Golfcrisis op te lossen. Die oorlog is zeer nabij. Het ultimatum dat de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft gesteld aan Irak loopt morgen ochtend vroeg af. Het anti-oorlogsoffensief van de Vredesbeweging bestaat ver der uit een oproep tot het sturen van telegrammen en brieven aan zowel president Bush van de Verenigde Staten als Saddam Hoessein van Irak. Daarin moet beide leiders duidelijk worden gemaakt dat geweld niet de enige manier is om het conflict rond Koeweit te beslechten. Toekomstige be woners namen gis teren nieuwsgierig een kijkje bij de in aanbouw zijnde pyramldewonin- gen aan het Faas- senplein. Daar hing de vlag in top wegens het berei ken van het hoog ste punt. Vee! meer dan het betonnen funda ment en de rech topstaande span ten viel er overi gens nog niet te zien. Het za! nog veie maanden du ren voordat de hui zen hun 'huid' heb ben gekregen. Daarna mogen de bewoners samen met de aannemer de afwerking ver zorgen. Hoewel het casco nu nog kaaltjes oogt, weten de ko pers al tot in de kleinste kleinighe den hoe hun huis er straks uit zal zien. Ze hebben de indeling groten deels zelf mogen bepalen. Dankzij hun fantasie en de bouwtekeningen konden ze gisteren precies vertellen waar straks de koelkast staat en waar de kinderen zullen slapen. Vlaardingen De aange kondigde sloop van de Billi- tonflat dreigt onaangename gevolgen ic krijgen voor de GGD Nieuwe Waterweg- Noord De geneeskundige- en gezondheidsdienst, die sinds jaar en dag kantoor houdt in het bijgebouw van de Bilhtonflat aan de Soen- dalaan, staat mogelijk een dubbele verhuizing te wach ten Het werk van de GGD zal daar ernstig onder lijden, vreest de directie Juist de laatste tijd is bij de gezondheidsdienst een aan tal ontwikkelingen m gang gezet die de volle concentra tie van het personeel verei sen De vorig jaar in wer king getreden Wet collectie ve preventie volksgezond heid heeft de GGD genoopt haar takenpakket opnieuw te bezien Het zou de GGD bijzonder slecht uitkomen als die reorgamstie moet worden onderbroken voor twee tijdrovende verhuizin gen „Dan raken we ernstig achterop", aldus adjunct-di- recteurJM Mul Een dubbele verhuizing lijkt onontkoombaar De ge meente Vlaardingen heeft zo'n haast met het afbreken van de bejaardenflat BiUiton die plaats moet maken vooreen nieuw verpleeg- en verzorghuis dat de GGD op stel en sprong een nood behuizing zal moeten be trekken Pas daarna kan ui t- gekeken worden naar een nieuw pand Adjunct-directeur Mul ziet ondanks de dreigende pro blemen toch een lichtpuntje „In zekere zin komt het ons ook wel goed uit. We krijgen nu eindelijk de kans de Vlaardingse afdelingen sa men te voegen met die in Schiedam We gaan probe ren die twee vestigingen on der te brengen in het nieuwe pand". De Schiedamse afde ling van de GGD is geves tigd in een kantoorpand aan de 's Gravelandseweg. Een locatie voor de nieuw bouw heeft de GGD nog niet op het oog. Vlaardingen De Vet&nigi^g Tegen Milieubederf heeft een bezwaarschrift ingediend tegen de ontwerp-v/jrgunnmg voor een stortplaats in de Lickebaert De VTM het ft de provincie Zuid-Holland, trie de stortplaats wil aanleggen, ook attent ge maakt op enkele gei reken in de ontwerp-vergunnin, j. Anders dan de prov ncie, gaat de milieu-organisatie er vanuit, dat er in de toekomst steeds meer af val voor hergebruik in aanmer king komt Grote stortplaatsen zouden daardoor op den duur overbodig worden. De regels die de provincie voor de afvalberging in de Lickebaert heeft opgesteld, deugen volgens de VTM op sommige punten niet. Zo wordt geprotesteerd te gen het voornemen, de stort plaats ook tijdens de weekeinden open te te stellen. De milieu-organisatie mist in het ontwerp-reglement ook een klachten-procedure. Nergens staat waar burgers die stank of andere overlast ondervinden.' met hun klachten terecht kun nen. De VTM wil tevens een nauwkeurige omschrijving van de soort stoffen die in de Licke baert gestort mogen worden. Bij de Raad van State loopt op dit ogenblik een beroep dat de ge meente Vlaardingen heeft mge-, steld tegen het inrichten van de' stortplaats. Een uitspraak wordt' over enkele maanden verwacht. Niet alleen de VTM en de ge meente Vlaardingen zijn fel ge kant tegen het dumpen van af val in het recreatiegebied de Lic kebaert. Volgens de milieuvere-, niging zijn door particulieren en belangenorganisatie ongeveer 120 bezwaarschriften tegen het plan van de provincie ingediend. SchiedamHet bestuur van De Erker is hevig ontstemd over de korting van 23.000 gulden die de gemeente het wijkcentrum in Schiedam-West heeft opgelegd. Het vreest dat het verminderde budget ten koste zal gaan van het activiteitenaanbod en dus vooral de wijkbewoners zal treffen. Schiedam heeft het bedrag zon der opgaaf van redenen ge schrapt, en dat steekt het bestuur nog meer dan de verlaging van het budget zelf Voorzitter Van Oostrom van De Erker is boos. „Dit nekt naar onbehoorlijk be stuur van de gemeente". Het be stuur heeft de ombudsman in de arm genomen. Op de afdeling cultuur, sport en jongerenwerk (CSJ) in hetstads- ten ze niet waar ze het over heb ben Het is gewoon een onzinni ge opmerking" Hij wijst erop dat de korting bepaald geen bezuini ging is Sterker nog, de dub- en buurthuizen zullen er dit jaar zelfs een 'beetje beter' van wor den. De gemeente doet volgens het bestuur van De Erker de zaak af door te zeggen dat het geld na herschikking van het budget voor huisvestingskosten, over is. Van Oorschot noemt dit een drogreden. „De gemeente denkt dat wij, met ons bezoekersge middelde van 1600 per week, onszelf kunnen bedruipen. Maar we moesten bij voorbeeld al een deel van de huisvestingskosten betalen uit de baropbrengsten. Als we er nu nog eens 23.000 gul- Dure activiteiten zouden we dan moeten staken". Ander alternatief voor De Erker is doorgaan met alle activiteiten en de gemeente het structurele tekort dat dan ontstaat, te laten betalen. Het bestuur heeft zich nog niet over de mogelijkheden gebogen, maar volgens Van Oostrom zal er pas in de laatste plaats op de activiteiten worden bezuinigd. Dat is, aldus CSJ-hoofd Mulder, precies wat Schiedam van plan is. Hij wijst erop dat de gemeente 60.000 gulden extra op de meer jarenbegroting heeft staan voor de huisvestingskosten van de wijkcentra en ook nog eens 50.000 gulden voor vervangins- investeringen. Ze hoeven dus jeen cent in te leveren, bevestigt echter op dat het succes van het wijkcentrum de ware reden van de gemeente is om het budget te korten. „Wij hebben 65.000 gul den inkomsten uit de bar. De ge meente denkt dat dat genoeg is voor ons, maar dat is niet het ge val", aldus penningmeester Frans Liekens. „Het wrange is dat wij voor andere wijkcentra door de gemeente vaak als voor beeld worden beschouwd. Als ze ons nu korten raken ze dat voor beeld wel kwijt". De oorsprong van het huidige conflict ligt in 1985. Toen begon wijkcentrum De Erker met het ontplooien van activiteiten voor de wijkbewoners. Omdat nog niet duidelijk was hoeveel geld voor de exploitatie nodig was, heeft de gemeente achter alle schatting niet helemaal precies was. Sommige posten kregen te veel geld, andere te weinig. Sa men met de baropbrengsten was de begroting toch rond en ver toonde de balans soms zelfs lich te winst, die ten goede kwam aan de activiteiten. Vorig jaar wilde de gemeente overgaan tot het vaststellen van een begroting met juiste bedra gen. Zij stuurde toen een brief aan De Erker waarin zij uitlegde dat posten als gas, water en licht te hoog waren begroot en andere posten te laag De te hoog begro te posten werden vervolgens ge kort en de rest werd ongemoeid gelaten. Per saldo betekende dat de verlaging van de subsidie met 23.000 gulden. De gemeente bevestigt die gang worden gekort: er is tenslotte een potje met geld vrijgemaakt om de reële kosten te dekken. Dat had het wijkcentrum ook kunnen weten, zegt Mulder, „want daar hebben we vorige week een uitgebreid gesprek overgehad". Overmorgen wordt er opnieuw met de overkoepe lende organisatie, de Stichting Federatie, over dit onderwerp gesproken. „Ik vind de reactie van De Erker wat onheus tegen over wethouder De Leede. Alles komt netjes op z'n pootjes te' recht" Het bestuur van het wijkcen trum heeft juist ruchtbaarheid aan de zaak gegeven, zegt voor zitter Van Oostrom, om de druk op de wethouder te vergroten. „Als het overleg niet lukt, gaan/.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 1