'Oma' mag het dak op Onderwijs wil af van bureaucratie Centrum wil geen 'lollie' Sterke school in Nieuwland Hofman verkoopt Weekendkrant PvdA breekt lans voor oud papier VLAARDINSxS 0A6BLAD SCUAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Vlaardingen in problemen na uitspraak Raad van State Dorpskerk puilt uit Bevoegdheden Schiedams projectteam te beperkt Groen Links maant Bush en Hoessein Vogels gevlogen Pasfoto's met kwaiiieits- garantie SCHOOLKRANT PER COMPUTER Inbraken bij bedrijven Fusie Kameleon en Harlekino Winkeldief pakt mesje WNIRWEG WOENSDAG 16 JANUARI 1991 PAGINA 13 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 4008, 3130 KA Vlaardingen Telefoon: 010-4343229,4-352066,435055? - sportredactie: 4345209. Telefax- Q1Q-4349754. Den Haag De bewoners van de seniorenflat aan de Waal straat hebben gisteren bij de Raad van State de kous op de kop gekregen. Er is geen enkele reden de bouwvergunning voor het kunstwerk De negende van Oma in trekken. De gewraakte, ongeveer één meter hoge neon- tekst van ir. John Kürmeling mag wat mr. J.H. Blaauw betreft al vandaag op het dak van de flat worden geplaatst. De bejaarde flatbewoners had den om schorsing van de bouw vergunning gevraagd. Ze vin den zo'n in het oog springende toespeling op hun leeftijd kleine rend. Maar dat is een emotioneel argument waar mr. Blaauw, waarnemend voorzitter van het Haagse rechtscollege, geen bood schap aan had, Na een zitting van nog geen uur maakte hij korte metten met hun verzoek. Zijn oordeel luid de: de gemeente Vlaardingen heeft zich keurig aan de regels gehouden, alle belangen zijn zorgvuldig afgewogen en tech nisch valt er niets op de vergun ning af te dingen. Deze uitspraak viel de bewoners rauw op het dak. „In geen enkel verzorgingshuis mag het personeel nog opa of oma zeggen. Daar is het tegen woordig meneer of mevrouw. De Nederlandse bejaarden zijn volop bezig te emanciperen en dan komt er in Vlaardingen zo'n tekst op een flat te staan", mop perde mr. P.G.J. van Loo, raads man van de ontgoochelde bewo ners van de 'Omaflat'. Want on der die naam zal de woontoren aan de Waalstraat voortaan door het leven gaan, vreest Van Loo. Verlegenheid Het is echter nog maar de vraag of de tekst van Körmeling ooit boven de Waalstraat zal prijken. Formeel staat na de uitspraak van de Raad van State nic de uitvoering van het kunstwerk nog in de weg. Maar tijdens de rechtszitting gisteren in Den Haag werd andermaal duidelijk dat de gemeente ook niet zo ge charmeerd is van dat vooruit zicht Vlaardingen zal er alles aan doen het aanbrengen van de tekst te voorkomen. Dat is bevreemdend, want een jaar geleden nog vond het ge meentebestuur dat Körmelings ontwerp van veel smaak, kwali teit en kunstzinnigheid getuigde. Toen echter de flatbewoners en hun huisbaas, de Algemene stichting huisvesting en verzor ging bejaarden (ASHVB) in ver zet kwamen keerde het tij. Een motie van de gemeenteraad te gen uitvoering van 'Oma* bracht burgemeester en wethouders nog verder in verlegenheid. Op dat moment konden B en W ech ter al niet meer terug. De bouw vergunning was reeds afgege ven; die intrekken zou onver mijdelijk uitdraaien op een con flict met de kunstenaar. „In feite laat de gemeente ons het vuile werk opknappen", analyseerden flatbewoners Toon Dammers en Wim Buddenböh- mer gisteren kort voor de zitting. Zij suggereerden dat de gemeen te er alle belang bij had als de Raad van State de vergunning schorste. Vlaardingen zou zijn handen dan in onschuld wassen. Zwarte Piet Gemeentelijk vertegenwoordi gers Dina-Helia von Zeben en Hans Uffe van der Zee spraken die beschuldiging niet eens te gen. Maar mr. Blaauw doorzag die opzet. „U legt de Zwarte Piet hier neer", zei hij fronsend. Zi,n oordeel maakte duidelijk dat hij zich niet voor het karretje van de gemeente Vlaardingen wenste te laten spannen. Nu de bezwaren van de bewo ners ongegrond zijn verklaard, in eerste instantie door de ge meente en nu ook door de Raad van State, blijft het stadsbestuur feen andere mogelijkheid over an een vergelijk treffen met de kunstenaar. Weigert John Kör meling een afkoopregeling, en blijft hij bij zijn eis dat de tekst op het dak van de flat moet worden geplaatst, dan kan Vlaardingen alleen nog proberen hem door de burgerrechter te laten tegenhou den. Veel troeven heeft het Vlaar- dingse stadsbestuur niet in han den. Met zijn contract en bouw vergunning beschikt Körmelmg over veel betere papieren. Feite lijk kwam de kunstenaar giste ren als de grote overwinnaai uit de bus Op welke wijze hij zijn triomf zal verzilveren, in klin kende munt of in neonletters, is nog niet duidelijk. Zijn raads man mr. Herman Doeleman wil de zich daar nog niet over uitla ten. Scrabble Grote verliezers zijn de bewo nerscommissie van de flat en de gemeente Vlaardingen. De be woners lopen nog steeds de kans straks, zoals zij het zelf noemen, een „voor weduwen beledigen de" tekst boven hun hoofd moe ten tolereren, De gemeente ris keert in financieel opzicht een flinke veer te moeten laten. Voor het kunstwerk zijn enkele honderdduizenden guldens be taald. Dat is weggegooid geld als de gemeente zich blijft verzetten tegen het plaatsen van de neon letters. Bovendien zal Körme ling in dat geval vermoedelijk een forse schadevergoeding ei. sen. Verder zal de PTT schade- loos gesteld moeten worden. Die heeft een deel van het kunst werk betaald. Een andere kostenpost is het weer verwijderen van het alfa bet op de gevel van de biblio theek aan de Waalstraat. Dat vormt één geheel met de omstre den tekst op het dak en de ook nog niet geplaatste letten PTT op het postkantoor onder de seniorenflat. Körmeling zelf heeft altijd ont kend dat hij erop uit zou zijn met zijn scrabblespelletje de Vlaar- dmgse ouderen belachelijk te maken. 'Oma', gaf hij toe, is in derdaad een verwijzing naar de grootmoeders die in de flat wa nen. Maar het is tevens een ode aan de ontwerper, het Office for Metropolitan Architecture (OMA). Dat leverde met de Vlaardingse flat zijn negende bouwwerk af. Inzamelen van oud papier was jaren lang voor verenigingen een niet onaantrekkelijke bron van Inkomsten. PvdA'er Bert Kandel zou graag zien dat dit beeld in Vlaardingen terugkeert. verwerking Rijnmond (AVR) minder Vlaardings huisvuil zal krijgen aangeboden. Het raads lid heeft voorgerekend dat de gemeente 'quitte' speelt. Vlaardingen Laat een aantal organisaties in Vlaardingen in een hun toebedeelde wijk weke lijks het oud papier ophalen. Op die manier kunnen zowel plaat selijke verenigingen, die dan een vast bedrag voor hun werk: krij gen, als het milieu er beter van worden. Met dit voorstel breekt PvdA-raadslid Bert Kandel een lans voor het opnieuw tegen een vergoeding-op laten halen van oud papier. Volgens de sociaal-democraat zal een dergelijke werkwijze de gemeente nauwelijks meer geld kosten dan nu al het geval is. De kosten van zijn systeem dat hij vanavond opnieuw in de raads commissie vo^r* milieu te berde wil brenge-i (o; adat hij zijn sug gestie niet behoren beant woord vindt) wegen volgens Kandel zonder meer tegen de baten op. Met de deelnemende verenigin gen kan een bepaald bedrag worden afgesproken voor het 'afstropen' van de straten, ter wijl zij ook de inkomsten van het oud papier in hun zak mogen ste ken. Aan de andere kant zal de gemeente een behoo rlijke bespa ring maken, doordat de Afval- Vroeger was het ophalen van oude kranten een redelijk winst gevende business en deden sportclubs met OPA's (Oud Pa pier Actie) van alles om op die manier de clubkas te spekken. Tegenwoordig brengt het nau welijks meer iets op, omdat met name de Verenigde Staten en Duitsland de laatste jaren hun overschotten aan oud papier op de markt hebben.gedumpt. Schiedam Wat doet eqp on derwijzer als de ruiten van zijn klaslokaal worden ingegooid? Hij belt de Dienst Gemeente werken. En wat doet hij als er een ruit sneuvelt in het gymnas tieklokaal? Dan schakelt hij de Dienst voor Sport en Recreatie, in. En wat gebeurt er met ouders die willen klagen over een vuil ^schoollokaal? Zij worden door verwezen naar secretarie-afde ling Onderwijs. Ouders met vra gen over het specifieke karakter van het openbaar onderwijs moeten weer naar een andere instantie: de gemeentelijk on- derwijsconsulent. Het lijkt er sterk op, dat de ge meente Schiedam in de loop aer jaren voor elk probleem in het onderwijs een eigen loket heeft opgericht, In een notitie heeft het gemeentebestuur nu echter beterschap beloofd. In een po ging de welig tierende bureau cratie te beteugelen heeft het college besloten alle onderwij staken onder te brengen in een nieuw op te richten dienst edu catie. De dienst krijgt tot taak alle voorkomende taken op de open bare basisscholen en in het mid delbaar onderwijs te begeleiden. Voor onderwijzers en ouders is dit een groot voordeel, want voor alle problemen kunnen zij zich in de toekomst bij het loket van de nieuwe instantie vervoe gen. De dienst, die in het voorstel van het gemeentebestuur twintig personeelsleden krijgt, gaat zich onder andere bezighouden met onderwijskundig, financieel, ad ministratief en juridisch beheer van de basisscholen in de stad. De nieuwe dienst rekent verder onder andere het beheer van de gebouwen en het toezicht op het naleven van de leerplichtwet tot haar taken. De educatieve medewerkers, die nu vanuit verschillende ambte lijke diensten «den ingezet op de basisscholen, vorden ook on dergebracht bij u*"> nieuwe edu catieve dienst. De betrokken ambtenaren houden zich bezig met voorschoolse opvang, admi nistratieve ondersteuning, logo pedie en lessen in natuur- en mi lieukunde. Het college heeft de gemeente raad voorgesteld om de ambtelïj- "ke reorganisatie vanaf 1 maart aanstaande gestalte te geven. De dienst, die in de dagelijkse prak tijk te maken krijgt met 350 on derwijskrachten op twintig ge meentelijke scholen, is nog op zoek naar een directeur. Schiedam Schiedam mers maken zich toch gro te zorgen over de gevol gen van een eventuele Golfoorlog. Net zo als el-, ders in de regio en in den lande werd gisteravond in de hervormde Dorps kerk in Kethel een bidst onde gehouden. En tegen verwachting van domi nee N.K. Mos zelf in zat zijn kerk gisteravond bomvol. Voor de bidstond had de Dorpskerk gerekend op zo'n honderd bezoekers. Daarentegen kwamen zo'n 350 Schiedammers opdraven voor een 'groet- woord /an vrede ter- wille vin allen wier lot wordt beslist'. Vlaardingen Dick Hofman is niet langer eigenaar van de Weekendkrant. Het derde huis- aan-huisblad in Vlaardingen, dat sinds oktober vorig jaar een maal in de week verschijnt, is overgenomen door een Zwijn- drechis bedrijf dat handelt in lege BV's. Hofman, eigenaar van het ge lijknamige reclamebureau, er kent dat hij het blad weer van de ,hand heeft gedaan. Verder wenst hij zich echter van elk commentaar over het hoe en waarom te onthouden. De Weekendkrant zelf weigert eveneens op de gang van zaken in te gang. „We zijn verzelfstan digd. En verder doen we geen mededelingen. We willen rust". Hofmans reclamebureau kan nu wel weer zijn diensten aanbie den aan Uw Thuiskrant. Kort stondig was hij aan de kant gezet om advertenties te verkopen voor het blad Groot Vlaardin- huis-aan-huisbladen in de ha- rïngstad. Voordat hij voor zich zelf begon wierf Hofman adver tenties voor zowel Groot Vlaar dingen als de Havenloods. De uitgevers van beide kranten voelden er echter niets voor met een een bedrijf zaken te doen dat ook nog eens een concurrent is geworden. In een kort geding, dat begin de cember speelde bij de rechtbank in Den Haag, eiste Hofman van Groot Vlaardingen dat zijn ad vertenties zouden worden geac cepteerd op straffe van een boete van 25.000 gulden. Dit huis-aan- huisblad had als eerste het con tract met het Vlaardingse recla mebureau opgezegd. Nadat zijn eis door de Haagse rechtbank-president was afge wezen, maakte ook de uitgever van De Havenloods bekend niet langer van de diensten van Hof man gebruik te maken. Daar mee zou hij een belangrijk deel van zijn orderportefeuille kwijt raken. Door de Weekendkrant officieel te verkopen, is Hofman Schiedam Tijdens het overleg tussen de bewoners vereniging Schiedam-Centrum (BVSC) en de gemeente in het stadhuis zul len vanavond harde woorden vallen. Voorde tweede keer bin nen enkele weken voelt de be wonersvereniging zich geschof feerd door het stadsbestuur. De BVSC is van plan voor eens en altijd duidelijk te maken dat zij „niet als een bedelaar wil wor den behandeld". Aanleiding voor de bijeenkomst vanavond is het instellen van een projectteam voor de binnen stad. De bewonersvereniging, die daar zitting in mag nemen, is allesbehalve tevreden over de bevoegdheden van het team. Die zijn zo beperkt, dat er weinig eer aan te benalen valt. In andere delen van Schiedam hebben de teams, bestaande uit ambtenaren en wijkbewoners, een vrij ruim mandaat. De stads vernieuwing in het centrum wordt echter grotendeels een ex clusieve gemeentelijke affaire. De bewonersvereniging mag zich alleen met de minder inte ressante projecten bemoeien. Bij de belangrijkste klussen staan de wijkbewoners buiten spel Uit een brief van de gemeente blijkt dat de miljoenenoperatie op het Stadserfde bouw van een ABC-warenhuis aan de Lange Kerkstraat en de ontwikkeling van het Uitkijk-terrein verbo den gebied zijn voor het project team. Die delen zijn op een bij de brief gevoegd kaartje van de binnenstad gearceerd. Dat wil zeggen dat de gemeente zich het recht voorbehoudt daar zelf en zonder raadpleging van het pro jectteam beslissingen over te ne men. „De gemeente ziet ons als kinde ren, wij moeten maar tevreden zijn met een lollie", aldus een verbolgen centrumbewoner, die zich afvraagt of deze handelwij ze soms een voorbeeld is van de sociale vernieuwing in Schie dam, De wijk mag wei meepraten over woningbouw, maar niet over een warenhuis in de oude binnenstad en ook niet over de invulling van het Stadserf terwijl dat project toch 'de huis kamer van Schiedam' is gedoopt. Kritische geluiden over de botte wijze waarop de bevolking bij het Stadserf buiten spel is gezet waren al'eerder te horen in Schiedam-Oost. De centrumbewoners 2ijn ook boos dat de gemeente in de krant de taak en samenstelling van het projectteam bekend heeft ge maakt, terwijl de betrokkenen zelf nog van niets wisten. Dat heeft de verhouding tussen het stadskantoor en de binnenstad er niet beter op gemaakt. Die verhouding werd onlangs danig verstoord aoor een conflict over het herinrichtingsplan voor de St. Pietersteeg. Gemeentewer ken had bij een buurtbewoner ten onrechte de indruk gewekt dat de vertraagde uitvoering van dit plan de schuld was van de be wonersvereniging. Die wist ech ter van niets. Vlaardingen De minister van buitenlandse zaken van T Gaardingen wordt hij wei eens genoemd, het Vlaar dingse raadslid Arnold van Kalken. Het Groen Linkse raadslid heeft zijn reputatie waargemaakt met het ver sturen van twee brieven, waarin hij George Bush en Saddam Hoessein heeft ge maand om af te zien van oorlogsgeweld in het Golf- gebied. m een aan 'The White Hou se, Washington D.C. 20500, USAgeadresseerde brief roept de vredesactivist pre sident Bush op zijn aanzien lijke troepenmacht onder het commando van de Vere nigde Naties te plaatsen. Groen Links vindt dat de opvolger van de Volken bond meer gezag heeft dan de Verenigde Staten om de rol van 'depolitie-agent van de wereld' te vertolken. Richtte de Vlaardingse tak van Groen Links zich met haar verzoek in de op 10 ja nuari geadresseerde brief direct aan de Amerikaanse president, zijn Iraakse te genstrever hoopt de afde ling door middel van de Iraakse ambassadeur in Den Haag te bereiken. De Vlaardingse politieke be weging roept de Iraki's op zich uit Koeweit terug te trekken. 'In het belang van de gehele mensheid' is het volgens Groen Links van groot belang dat Saddam Hoessein afziet van zijn ter ritoriale claims op het olie staatje. niiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiftijiiiiiiriiiiiiiiiiiiiiiiii! Vlaardingen Alle vogels uit de volière in de Joubertstraat zijn gevlogen. Gisteren werd ontdekt dat iemand een groot gat in het gaas heeft geknipt. In de volière zaten vooral parkietach tige vogels. De grote vogelkooi in de Jouberstraat is al meerdere malen doelwit geweest van die ven. Miiiiiiiiiiitiiiinitiiiiiiiiiifiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiii Hoogstraat 104-106, Schiedam! Tel C10-4266720 - - Een schoolkrant maken Is op zich al een leuke bezigheid. Maar de leerlingen van de twee hoogste groepen van openbare basis school De Peperklip in Schiedam genoten er gisteren extra van. De jongste uitgave van hun huisor gaan werd namelijk volledig met behulp van de computer In elkaar gezet. De mogelijkheid een 'professio nele' krant te maken, werd hen geboden in het kader van een in- formaticaproject voor basisscho len. Het klaslokaal was daarom omgetoverd in een heus redaktie- lokaal waar scholieren achter de tekstverwerker hun bijdragen le verden. Een speciaal redactie team zorgde daarna samen met de medewerker informatica van het bureau gemeentelijk onder- wijsconsulent voor de verdere verwerking. Schiedam Uit een opslagloods van Van Geyl Zn aan de Jan van Riebeeckweg in Schiedam is voor ongeveer vijfduszend gul den aan goederen gestolen. Men ging aan de haal met twee kleu- ren-tv's, een platenspeler, een videorecorder en een stereoset. Omdat de politie geen sporen van inbraak kon vinden, is het waarschijnlijk dat de daders zich hebben laten insluiten. Ook bij Nefkens in de Fokker- straat werd ingebroken. Uit een kast in de showroom werden drie radio-cassetterecorders ont vreemd. Het schadebedrag was echter veel hoger dan de buit. Men kwam binnen door een ruit ter waarde van 3000 gulden te Schiedam De openbare basis scholen Kameleon en Harlekino in Nieuwland-West staan niet lang meer op eigen benen. In een poging in dat deel van de wijk één grote, sterke school te sticn- ten,*gaan de scholen samen. De fusie moet begin volgend jaar zijn geregeld, waarna de leerlin gen vanaf augustus 1992 in. één school moeten 2ijn onderge bracht. De fusie zal naar verwachting weinig problemen opleveren. Zowel de scholen als de mede zeggenschapsraden en de onder- wijsinspecteur hebben zich posi tief over een 'plan van aanpak' uitgesproken. Dat Harlekino en Kameleon hun langste tijd als zelfstandige scholen hebben gehad, was al duidelijk sinds het opstellen van hetcollegewerkprogramma 1990 - 1994. Daarin pleitte het college van B en W voor krachtdadige onderwijsinstituten voor 150 tot 300 leerlingen. Met name De Harlekino paste niet in dat beeld. De school aar de Burgemeester van Haarenlaan schommelt al vier jaar rond de opheffings- grens, die door het ministerie 1001 daar met 104 kinderen net bo ven. Samen met de Kameleon, die kan bogen op 171 leerlingen, zal de fusieschool exact voldoen aan het ideaalbeeld dat onder wijswethouder Hans van Kleef voor ogen heeft. Komende maand of uiterlijk in maart wordt al de procedure ge start voor het benoemen van één directeur. In het plan van aan pak is afgesproken dat geen van beide scholen nadelige gevolgen van de fusie mag ondervinden. Zo zal De Kameleon haar twee talig onderwijsproject kunnen voortzetten en gaan ook de be staande OVG-projecten op de twee scholen straks gewoon door. Inmiddels is Van Kleef terugge komen op zijn plan aan het Frans Halsplein een nieuwe, vijfklassige school op te zetten. Die moest het huidige onderko men van basisschool De Kring vervangen. Dat gebouw wordt gesloopt. Hoewel begin decem ber vorig jaar de gemeenteraad daarvoor nog een krediet van ruim 1,6 miljoen beschikbaar stelde, voelt het college van B en W nu meer voor e^n achtklassi- ooi. Met die uitbreidint den, maar het college wilde dat laten afhangen van de eventuele wenselijkheid uit te dijen. Omdat B en W nu hebben beslo ten de school samen met een nieuw gebouw voor kinderdag- 1 verblijf Katja en een complex van 18 tot 28 woningen van maximaal vier bouwlagen te verwezenlijken, moet de school meteen zijn maximale omvang krijgen. Vlaardingen Zijn buit van twee panty's ter waarde van 6,50 gulden wilde een 67-jarige Vlaardinger gistermiddag niet zonder slag of stoot inleveren. Toen hij even na half vier bij de Hem a werd betrapt op stelen werd hij door een bedrijfsre- chercheur aangehouden. De man ging daarop meteen de rechercheur met een aardappel schilmesje te lijf. Deze sprong weg en wist de man te overmees teren. De winkeldief is voor na-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 1