'Onze rol in Koeweit is niet uitgespeeld' Vlaardingen extra alert Dubbel feestje aan de Singel Nieuw elan stadsbestuur Omleggen spoor begint deze maand 1990 m AANZIEN pri|1 ƒ2490 VLAARBNGS QAS81A0 SCHiEDAMSE CQURAÜI NIEUWE WATERWEG COURANT Romi volgt Golfoorlog op de voet Stiltekring op Liesveld Bedrijf overgenomen Inbraak in leeg huis Vlaardings college: kiezen voor de grote lijnen Deltadijk en zuidelijke randweg volgen rlgpplp#! Drukkerij wordt nu onteigend Dieven en schutter opgepakt Taalprogramma voor kleuters Verhalen in klapstoeltjes Gulden meer voor CAI Veel bonnen .HET_ Boekhandel van Leeuwen j □MTERWEG VRIJDAG 18 JANUARI 1991 jl PAGINA 13,1 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6.3131 BC Vlaardingen. Postbus 4008, 3130 KA Vlaardingen. Telefoon 010-4343229.4352066.4350557 -sportredactie: 4345209. Telefax: 010-4349754 door CAREL VAN DER VELDEN Vlaardingen In de directieka mer van de Romi lispelt de stem van. de omroeper van de BBC- worldservice zachtjes op de ach tergrond, Met gespitste oren luis tert directeur L. van Marion van de margarinefabriek naar de laatste informatie over de lucht aanvallen op Bagdad. Hij is ze ker niet de enige, maar met grote zakelijke belangen in het Mid den-Oosten worden de gebeurte nissen vanuit het Vlaardingse kantoor met bovengemiddelde aandacht gevolgd. Het nieuws uit de Golf beheerst op dit moment bijna elk gesprek en dat geldt in versterkte mate voor het bedrijfsleven. Interna tionaal opererende ondernemers bekijken in deze dagen bij wijze van spreken elke minuut welke invloed het laatste nieuws heeft op de dollarkoers. De belangstelling van de Rotter- damsche Margarine Industrie reikt echter verder en dat wordt verklaard door de nauwe ban den, die de in 1937 opgerichte margarinefabriek met het Mid den-Oosten onderhoudt. Tien jaar geleden vormde de export naar Irak en Iran zelfs nog de kurk waarop het bedrijf dreef. De jarenlange oorlog tussen bei de landen maakte een einde aan deze handel. Oorlogen in het Midden-Oosten spelen reeds decennia een rol in de geschiedenis van het bedrijf. In 1967 was Romi bij voorbeeld nauw betrokken bij ae opzet van een margarinefabriek in Na bloes. Juist op het moment dat Israël tijdens de Zesdaagse oor log de Westelijke Jordaanoever bezette, werden tientallen Fales- tijnen in Vlaardingen opgeleid. Tegenslag De stagiaires besloten te blijven en'de meeste Palestijnen staan nog immer op de personeelslijst. „Zij behoren tot onze meest ge waardeerde medewerkers", zegt Van Marion. „Wij hebben nu zelfs al kleinkinderen van deze eerste groep in dienst". Ook in de jaren tachtig bleef de Romi actief in het Midden-Oos ten Ondanks de toenemende concurrentie uit Maleisië en Sin gapore bleef de olie- en vetten- producent met het merk Claire bij voorbeeld marktleider in Koeweit. Totdat Saddam Hoes sein het oliestaatje op 2 augustus vorig jaar binnenviel. De export van de zogenaamde Ghee-imitatieboter viel volledig stil en tot overmaat van ramp werden als gevolg van de econo mische boycot alle Koeweitse te goeden bevroren. Naast het weg vallen van een afzetmarkt bete kent dit een extra nadeel voor het bedrijf. Rekeningen voor reeds geleverde, maar nog niet betaalde goederen kunnen op dit moment nog steeds niet worden vereffend, „We durven op dit moment geen container meer op de boot te zet ten", zegt commercieel-direc- teur S. Haaesma over de stilge vallen handel met het Midden- Oosten. „We hebben geen enke le garantie dat de spullen nog aankomen. Verder zijn de verze keringspremies onbetaalbaar. En er is oijna geen reder meer te vinden die de spullen nog wil vervoeren". Geluk bij een ongeluk is, dat het internationaal opererende be drijf haar bedrijfsrisico's in de afgelopen jaren steeds verder heeft gespreid. Romi zet op dit moment het merendeel van haar Erodukten, die naast margarine estaan uit plantaardige oliën en frituurvet, af binnen de EG. Opgestuwd In toenemende mate richt het bednjf, dat enkele jaren geleden werd overgenomen door de Ko ninklijke Smilde in Heerenveen, haar activiteiten op de voormali ge Oostbloklanden. Verder is men actief in veel Afrikaanse landen. In totaal is het aantal handelspartners nu verspreid over zeventig landen. De crisis in de Golf heeft de prii- zen flink opgestuwd. De grond stoffen, palmolie uit Indonesië en Maleisië en kokosolie uit de FUipijnen, moeten de komende tijd vermoedelijk langs Kaap de Goede Hoop worden aange voerd. Door de oorlogshandelin gen is het vervoer door de Golf en het Suezkanaal geblokkeerd. De vervoerskosten zouden hier door een stuk hoger kunnen uit vallen en dat effect wordt nog versterkt door het stijgen van de brandstofprijzen. In Europa heeft dit betrekkelijk 5 weinig gevolgen voor de Romi, 8 want de concurrentie zit in het- zelfde schuitje. Anders ligt dit gj echter voor de producenten uit Maleisië en Singapore, die zich in toenemende mate toeleggen o op de produktie van aan de Ara- bische smaak appelerende ghee. „Wij kunnen kwalitatief betere produkten aanbieden", loopt commercieel directeur S. Haags- ma vast vooruit op een eventuele bevrijding van Koeweit. „On2e Directeur L. van Marion (links) en commercieel directeur S. Haagsma: geen enkele garantie dat despullen nog aankomen. rol in het Midden-Oosten is dan ook zeker niet uitgespeeld. Wel verwacht ik dat onze gerenom meerde produkten in de toe komst vaker in licensie zullen worden vervaardigd". Vlaardingen Met het afkondi gen van een verhoogde waak zaamheid en een 24-uurs bereik baarheid van de calamiteitenstaf heeft de gemeente Vlaardingen een beperkt aantal voorzorgs maatregelen genomen in ver band met de oorlog in de Golf. Burgemeester Fred van Lier kenschetst die maatregelen als wenselijk, „omdat we dichter dan normaal bij de mogelijkheid van een calamiteit zijn geko men". Van Lier laat er echter meteen op volgen dat er geen en kele aanwijzing is dat in het^ Rijnmondgebied daadwerkelijk iets zal gebeuren. Daarom zal Vlaardingen dan ook niet meer maatregelen tref fen voor het bestrijden van een eventuele calamiteit dan gebrui kelijk is in vredestijd. De ver hoogde waakzaamheid waaro ver Van Lier gisteren in een perseommuniqé sprak, zal zich niet manifesteren in het Inzetten van meer mankracht. De politie is slechts geïnstrueerd 'meer alert'te zijn. Ook de 24-uurs bereikbaarheid van de calamiteitenstaf klinkt volgens de burgemeester drei gender dan het in werkelijkheid is. „Normaal hebben we in weekeinden ook al een piket dienst. Er is nu alleen afgespro ken dat mensen van de staf of hun vervangers bereikbaar moeten zijn". In het stafgroepie hebben behal ve Van Lier ook de top van ge meentewerken, energiebedrijf, politie en brandweer zitting, In tegenstelling tot Rotterdam heeft Vlaardingen geen speciaal telefoonnummer bekend ge maakt waar verontruste burgers met vragen terecht kunnen. Van Lier is bang dat zo'n speciale te lefoonlijn de paniek eerder zal aanwakkeren dan wegnemen. „Als mensen zich benauwd voe len, kunnen ze het gemeentehuis bellen. Er is intern afgesproken dat ze dan met de afdeling voor lichting worden doorverbonden waar mensen klaar staan op ant woorden te geven op hun vra gen". Volgens de burgemeester is er nog niet of nauwelijks van die mogelijkheid gebruik ge maakt. Hij weet dat er slechts één beller is geweest, die infor meerde naar de noodzaak een gasmasker aan te schaffen, Vlaardingen De Vlaardingse vredesbeweging en de werk groep kerk en samenleving heb ben gezamenlijk het initiatief ge nomen tot het houden van een stiltekring. Vanavond om half acht hopen zij op het Liesveld een grote groep vlaardingers te 'begroeten, die daar met hen wil len stilstaan bij de Golfoorlog en de gevolgen daarvan. Beide organisaties huldigen het standpunt dat het verkeerd was geweld te gebruiken. Zij vinden dat de problemen in het Mïdden- Oostén met praten hadden moe ten worden opgelost. „De problemen dateren niet van augustus 1990. Zij hebben hun oorsprong veel verder terug in de geschiedenis. Dit feit is nu lang genoeg ontkend door de Westerse naties", aldus de twee organisaties in een gezamenlijke verklaring. De stiltekring is dan ook bedoeld als een actie voor vrede. Schiedam Woningbouwver eniging Schiedam viert volgen de week een dubbel feestje aan de Singel. Daar wordt de laatste sleutel uitgereikt van een nieuwbouwproject. De sleutel symboliseert tegelijkertijd de op levering van de 45u0stee woning van de WBS. Het wordt overigens een sobere voor het grootste deel opgekocht door het buitenlandse concern Hawker Siddeley Group. Met de overname is een bedrag van 43,5 miljoen Engelse Ponden ge moeid, oftewel ongeveer 150 miljoen gulden. Chloride raakt al haar activitei ten in Engeland, het Europese vaste land en de Verenigde Sta ten kwijt aan de international. Hawker Siddeley is een gere nommeerd en wereldomvattend bedrijf. Het heeft een jaaromzet van zo'n zeven miljard gulden en er zijn 45.000 werknemers in dienst verspreid over honderd vestigingen in dertig landen. Hawker Siddeley was op zoek haar een bedrijf dat haar batte- nj-divisie zou verstrekken. Chloride BV viel in de smaak vanwege de hoge kwaliteit van de batteriiprodukten en met name om de hoogst geavanceer- ^jtefabriekin Manchester. viering. De Woningbouwvereni ging houdt zijn kruit droog tot de oplevering van de vijfduizendste huurwoning. Het gereedkomen daarvan wordt niet eerder ver wacht dan in 1995. Vanwege de magere contingentering mag Schiedam jaarlijks maar betrek kelijk weinig woningwetwonin gen bouwen. Uiting geven aan blijdschap zal dan ook wel grotendeels een aangelegenheid van de nieuwe Singel-bewoners worden. Zij be trekken één van de veertig hui zen die architect Pietro Hammel speciaal ontwierp voor de tradi tionele route tussen station Schiedam/Rotterdam-West en de binnenstad. De huizen zijn voorzien van een opvallende serre, die gebruikt kan worden als deel van de woonkamer en als 'buitenruimte'. Door de gunstige ligging was er volgens ae Woningbouwvereni ging Schiedam een zeer grote be langstelling van woningzoeken den voor het project. Schiedam De bewoners moe ten hun nieuwe woning aan de Vlinderhoven nog betrekken, maar ze hebben nu al inbrekers over de vloer gehad. In het pas opgeleverde huis in Schiedams nieuwbouwwijk Spaland werd, nadat de buitendeur was gefor- ceerd, de net geïnstalleerde cv- Vlaardingen De kwaliteit van het Vlaardingse gemeentebe stuur moet worden verbeterd. De huidige werkwijze belem mert dat beleidslijnen op de bes te manier worden uitgestippeld, omdat de politiek nu nog teveel oog heeft voor en teveel tijd spendeert aan (minder belang rijke) details. Het college van B en W heeft daarvoor in een nota aanbevelingen gedaan tot er toe moeten leiden dat de stad beter wordt bestuurd. Het Traject I: politieke sturing' is het resultaat, waar twee ge spreksronden met de oude en de nieuwe gemeenteraad de basis voor hebben gevormd. Bedoe ling is zich te bezinnen op de bni- dige werkwijze die verre van ef ficiënt is. Waar het in de toekomst om moet gaan, zijn de grote lijnen in de politiek zonder dat er sprake is van een uitholling van de in breng van de volksvertegen woordigers in commissie- en raadsvergadering. Het mag geen vrijbrief worden voor de ambte lijke organisatie om naar goed dunken te handelen, zo staat in de notitie aangegeven. Integen deel, het moet de raad juist een instrument aanreiken om het beleid beter te sturen. Tussen de regels van het 21 pagi na's tellende boekwerk door, komt de conclusie naar voren dat de Vlaardingse raadsleden zich momenteel teveel toeleggen op vraagstukken van het niveau 'of de openbare verlichting wel brandt' en 'of de plantsoenen wel worden onderhouden'. Daarnaast wordt frequent inge sprongen op klachten uit de bur gerij. In plaats van deze respectievelij ke beheerszaken en ad hoc-aan- gelegenheden dient de politiek zich meer toe te leggen op de in novatie van de stad/oftewel: het uitstippelen van nieuw beleid. Het college van B en W geeft in de aanbevelingen kritisch aan t dat nu 'individuele belangen en problemen van burgers een der mate grote druk op het bestuur en de organisatie leggen, dat on voldoende wordt toegekomen aan sturing op hoofdlijnen'. Als doelmatige vergaderaars hebben de Vlaardingse politici zich de laatste jaren bepaald niet geprofileerd. Hoewel de wet- houdershoofden met de komst van de bijna één jaar in het zadel zittende nieuwe gemeenteraad niet meer-met de regelmaat van de klok sneuvelen, voert veel 'gekibbel' nog maandelijks de boventoon. Bepaald interessant zijn de sessies dan ook meestal niet, eerder langdradig en tot de draad toe uitgesponnen. De uitvoerende macht van Vlaardingen wil naar een werk wijze toe dat enerzijds het amb telijk apparaat toegankelijker wordt voor de bevolking en an derzijds 'onbenullige aangele genheden' sneller kunnen wor den afgehandeld. „Initiatieven, wensen en problemen van bur gers", zo stellen B en W de raad voor, „zouden minder moeten leiden tot een scala van ad hoe beslissingen, maar meer als voe ding moeten dienen voor het op stellen van beleidskaders". Onderbelicht „Dan hoeft voor elke dakkapel geen apart besluit te worden ge nomen". Dat is wat de opstellers van het stuk tegen staat: discus sies in raadscommissies gaan te vaak over details, terwijl de gro te lijnen onderbelicht blijven. Daarbij steekt het college de hand wel in eigen boezem. Zij geeft de politiek te weinig speel ruimte. Kant en klare voorstel len nodigen niet uit tot meeden ken, maar slechts tot een reactie. Verder blijkt elke wethouder er zijn eigen manier van vergade ren op na te houden, wat de een duidigheid niet ten goede komt. Onder meer het eerder inscha kelen van raadscommissies en in navolging van bij voorbeeld Rotterdam discussiepunten in drie categoriën van belangrijk heid aanbieden, moeten de han delwijze van de gemeenteraad doelgerichter maken. Daarnaast introduceren burgemeester Fred van Lier en zijn wethou ders de 'bestuurlijke opdracht'. Dit is een soort voorzetje dat de raadsleden de gelegenheid geeft vroegtijdig betrokken te raken bh' het ontwikkelen van een plan of voorstel. Het vergroot de sa menspraak tussen raad en colle ge. Vlaardingen slaat hiermee een nieuwe weg In. Binnen drie maanden zou de nieuwe metho de van een 'bestuurlijke op dracht' in praktijk kunnen wor den gebracht Vlaardingen Tussen de Oost- havenkade en station Vlaardin- gen-Oost staat een groot en lang durig karwei op stapel. Nog deze maand wordt begonnen met het omleggen van de spoorlijnen. Daarna wordt in fasen de aanleg van de Deltadijk en de zuidelijke randweg uitgevoerd. Het werk zal tot diep in 1993 duren. De uitvoering gaat van start met een vertraging van enkele jaren. Die vertraging is het gevolg van onzekerheden rond de bouw van een stormvloedkering in de kering geen invloed op de hoog te van de Deltadijk. Het hoog heemraadschap Delfland, de Ne derlandse Spoorwegen en de ge meente Vlaardingen hebben daarom besloten alsnog het oor spronkelijke plan voor het ge bied uitte voeren. Volgens schema wordt eerst de oude railverbinding met de be drijven rond de Koningin Wil- helminahaven opgebroken. Na het aanleggen van een nood- spoor wordt eerst één van de twee sporen voor het gewone gelegde zandlichaam is daar in middels stevig genoeg voor. Op de oude spoordijk wordt ver volgens de Deltadijk aangelegd. De voorgeschreven hoogte van 5,50 meter plus NAP (Normaal Amsterdams Peil) houdt een op hoging ter plaatse in van circa 2,5 k 3 meter. De laatste fase van het karwei is de aanleg van de zuidelijke randweg, die gepro jecteerd is tussen de Deltadijk en de achterzijde van de bedrijfs panden aan de Koningin Wilhel- minahaven. Deze weg, vooral Na een vertraging van enkele ja ren wordt binnenkort begonnen met de aanleg van de Deltadijk. Rechts het pand van drukkerij Bothé. Het eerste stuk van de weg, grof weg gelegen tussen de aanslui ting op de Mr. L.A.S. Kesperweg en Vlaardingen-Oost bedrijven, is inmiddels klaar. Het tweede deel, de Vulcaanweg, staat op het punt te worden aangepakt. De derde fase, de aanleg van het weggedeelte tussen de Vulcaan- Vlaardingen Om de aan leg van de Deltadijk en de zuidelijke randweg mogelijk te maken, wordt het pand aan de Oosthavenkade waarin drukkerij Bothé is gevestigd, onteigend. Het hoogheemraadschap Delfland heeft dit onlangs besloten omdat met Bothe- eigenaar Th. J. Bijwaard ook na langdurige en moeizame onderhandelingen geen ak koord kon worden bereikt over vxijwüige verkoop. De drukkerij is het laatste pand tussen de spoorweg overgang en de nieuwe brug over de Buitenhaven dat nog overeind staat. Alle overige panden werden reeds een jaar geleden ge sloopt. Bothé bestriidt dat hij niet tot verkoop bereid zou zijn. Naar zijn zeggen heeft hij echter nooit de kans gekre gen „een goed gesprek" met Delfland te voeren. De onderhandelingen tus sen de drukker, het hoog heemraadschap en de ge meente Vlaardingen duren al enkele jaren. Bijwaard eist een goede ver vangende locatie om zijn be drijf te kunnen voortzetten. Een plan om de drukkerij en het bijbehorende woonhuis te verplaatsen naar de Landstraat bleek niet haal baar. Bijwaard heeft nu zijn zin nen gezet op het braaklig gende perceel grond op de hoek van de Tweede Van Leyden Gaelstraat en de Oosthavenkade. De gemeente is tot nu toe echter niet bereid gebleken deze grond in delen uit te ge ven. De gemeente wil de lo catie voor één groot, nog niet nauwkeurig omschreven Vlaardingen Twee mannen uit Tilburg zijn op de Burge meester Heusden slaan in Vlaar dingen op heterdaad betrapt met een gestolen aanhangwagen. Het, duo had de aanhanger even daarop op de Dillenburgsingel achter hun auto gekoppeld. Eén: van hen is overgedragen aan de parketpolitie, omdat hij tijdens' het uitzitten van een gevange- nisstraf niet was teruggekeerd van een proefverlof. In Den Haag werd een zeven tienjarige Rotterdammer aange houden, die bekende samen met een twintigjarige vriend op 8 ja nuari in Schiedam een vrouw van haar tasje te hebben beroofd. De mededader meldde zich kort daarop vrijwillig op het politie- bureau. De jongens bekenden nog een serie zaken: diefstal van geld uit een opvangcentrum en diefstallen in Leiden en Vlaar dingen. Bovendien verklaarde de jong ste van de twee zich verantwoor delijk voor het beschieten van een trimmer met een luchtdruk-1 pistool. Dat deed hij op 7 januari op de Oosthavenkade. Schiedam Een vreemde taal J leren is moeilijk, maar het Ne derlands is voor buitenlanders helemaal een struikelblok. En juist in de taal zit een belangrijk element voor migranten om zichzelf te kunnen ontplooien, i Voorde Stichting Samen Wonen Samen Leven (SWSL) is dat de reden geweest zich druk te ma ken voor een startcursus Neder- lands voor anderstalige kleuters. 1 Tot nu toe ontbrak een program- ma waarmee direct en doelge- j richt kan worden gewerkt aan 3 de taalvaardigheid in het Neder- lands bij kleine kinderen. Van de bestaande methodes is of het 1 lesniveau te hoog of de methodes jj zijn gewoon volstrekt onge- schikt. Dat 'gat' in de markt is nu opge- J vuld. In samenwerking met het onderwijsvoorrangsgebied Schiedam heeft de stichting het I programma 'Zitten staan lopen' f doen verschijnen. Voor leer-1 krachten kan de handleiding, waartoe een cassettebandje met liedjes behoort, een uitkomst j bieden. In het prog woordenschat beperkt tot een j aantal 'bewegingswoorden' die j een basis moeten vormen voor de verdere taalverwerving. Schiedam De ver halen wed- ij strijden die de afgelopen vijfjaar jj door het Filmhuis zijn g seerd, leveren binnenkort een jj boeide op. D&4iteraire commissie j van het Filmhuis heeft uit alle inzendingen een selectie ge- j maakt, die op 9 februari onder de j titel '12 klapstoeltjes' in boek- vorm verschijnt. i De boekhandels Mereurius in de j Hof van Spaland en Van Leeu- j wen aan ae Broersvest steunen I het oroject financieel en leggen het hoek ook in de schappen. De titel van het boek is ontleend ai de bijdrage van Leo Kroon. Andere auteurs zijn: Yvonne Pi- 9 nas, Jannie Vogel, Hans Groene-1 veld, Cor Brouwe, Arie Onder- I delinden jr., Andreas Rose, Ar- 1 thur van Eist, Judith de Jong, 9 Willy Cieremans en Ivonne Ver- snel. Maassluis De CAI-tarieven in I Maassluis worden volgend jaar januari met een gulden ver- jj hoogcl. Dat is nodig om een reeks jj verbeteringen en veranderin- gen aan het kabelnet mogdijk te maken. In de nota CAI 1990-1995 wor- den voorstellen gedaan omr in de toekomst de kanaalcapaciteit uit te breiden en het net geschikt te maken voor- de doorgifte van moderne radio- en tv-signalen. In totaal zal met die operatie een bedrag van zes ton zijn gemoeid. Schiedam De Schiedamse po- J litie heeft gisteren tijdens de| koopavond een groot aantal par keerbonnen uitgedeeld. In de binnenstad resulteerde een ge richte actie in totaal in 56 bekeu ringen. De bonnen werden ïn| het gehele centrum van de bran-1 dersstad uitgeschreven. NU bij om verkrijgbaar! Broersvest 44 010-4268152

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 1