Toonkunst Jeugdkoor klaar voor musical HSC89 eist drie ton van gemeente c 15 m SPORT Daarom nu een grandioze opruiming van onze restanten winterkleding. m x>° •ev I j SCHIEDAM ^VLAARDINGEN j SCHIEDAM j VLAARDINGEN 'Uiteindelijk is alles op z'n pootjes terecht gekomen' IP 0 fMMSSUJis^ Zagwijn: 'Als de wethouder halsstarrig blijft, hang ik echt de vuile was buiten' Er zitten echt te gekke koopjes bij. ""Rotterdams Nieuwsblad vnidag 18 januari 1991 Oost-Europa Wijkcentrum De Erker in de Jan van Avennestraat moet zondagavond vanaf half zeven een Oosteuro- pese sfeer ademen. Dan worden in het kader van een serie themadagen de schijnwerpers gericht op Oost-Europa. Bezoekers kunnen een typische maal tijd uit die regio nuttigen. Bovendien is er een infor matiemarkt en zijn er allerlei culturele uitingen te bewonderen Zo demonstreert de Vlaardingse volksdansclub Vla- voc dansen uit Hongarije, Roemenië en Joegoslavië. Een poolse zangeres, die momenteel in Schiedam woont, zingt liedjes in haar eigen taal. Een dag eer der treedt het Schiedams amateur toneelgezelschap Othello in de Erker op. Zij brengen vanaf acht uur het blijspel in drie bedrijven 'Bonbons in luxe ver pakking'. Bram Vermeulen Bram Vermeulen, de vroegere 'wederhelft' van Freek de Jonge m het cabaretgezelschap Neerlands Hoop, laat zich van een steeds veelzijdiger kant zien. Met zijn komst naar de haringstad heeft de Stadsge hoorzaal een primeurtje is huis gehaald. Vermeulen brengt niet alleen zijn voorstelling Vriend en Vijand 's avonds op de planken (aanvang half negen), hij exposeert ook voor de allereerste keer kunstwerken die van zijn hand komen, In dat verband spreekt de Stadsgehoorzaal zelfs over een unieke opening: „Het is de eerste keer dat de wer ken van deze gekende kunstenaar in het openbaar zijn te bezichtigen. Zijn eerste schilderij blijkt een affiche te zijn geworden voor zijn eerdere voorstel ling Dans met mij. Het gaf Bram Vermeulen wel net het zetje om door te gaan. Zijn tentoonstelling is tijdens kantooruren en op mo menten dat er een voorstelling draait in de Stadsge hoorzaal te zien. Afgesloten De Dayer/Zomerstraat tussen Westhavenkade en Prins Hendrikstraat is vanaf aanstaande maandag 21 januari tot en met vrijdag 25 januari voor alle ver keer afgesloten. De afsluiting is nodig in verband met werkzaamheden aan het riool en herbestrating van de weg. Weggebruikers die normaal via de Maassluissedijk en Zomerstraat richting centrum rijden worden ge adviseerd de komende week langs de Van Beet- hovensingel, Parallelweg en Westhavenkade te rij den. vrijdag 18 januari voorronde Wim Sonne- veld-prlj's, de Teerstoof, 20.30 uur. toneelstuk 'Scoren!', grote zaal passagetheater, 20.15 uur. film De zomer van Avlya van de Israëlische regisseur Elf Cohen, Filmhuls, 21,30 uur. toneelstuk Scoren, Passa getheater, 20.15 uur. zaterdag 19 januari workshop dans en ont spanning, School der Be wegende Kunsten, van 13.00 tot 17.00 uur (ook za terdag). poppentheater Franclne Abblng met Pas op de Vuurvogel, de Teerstoof, 14.00 uur. cabaret met Joop Visser (voorheen Jaap Fischer), de Teerstoof, 20.30 uur. optreden Blue Smoke, Po dium, aanvang 22.30 uur. toneelgroep Othello speelt het blijspel Bonbons in luxe verpakking, wijkcen trum De Erker, 20.00 uur. zondag 20 januari Nieuweiantloop, sponsor loop voor pupillen, park 't N ie u weiand, start 13.00 uur. avond muziek van het Lelds Vokaal Ensemble, Dorpskerk-Kethel, 19.00 uur. landendag over Oost-Eu- ropa, wijkcentrum De Erker, 18.30 uur. workshop Braziliaans dansen, wijkcentrum De Er ker. optreden harmonieorkest Ambrosius, dienstencen trum De Woudhoek, 14,00 uur. NOF-orgelconcert door Lain Fiitcroft, Passagethea ter, 11.00 uur. dinsdag 22 januari spreekuur wijkagent, tref centrum De Bijenkorf, van 14.00 tot 15.00 uur. vrijdag 18 januari orgelconcert van Chrlsto Lelie, Grote Kerk, 20.00 uur. film West Side Story, film zaal Harmonie, 21.30 uur. Carrie Tefsen speelt 'De glorieuze comeback van Coco', Stadsgehoorzaal, 20.15 uur. zaterdag 19 januari film Mary Poppins in Vre- deskerk (10.30 uur en 14.00 -uur) en Ichtuskerk {13.00 uur). orgelspel door Wim Hazeu en Peter Verhoeks, Bethel- kerk, 20.00 uur. film Blood simple, Vredes- kerk, 19.00 uur. film West Side Story, film zaal Harmonie, 20.30 uur. programma Vriend vij and van Bram Vermeulen, Harmonie. 20.30 uur. zondag 20 januari Thé Dansant in trefcen trum voor ouderen De Bij enkorf, Reiger laan 105, 14,00 uur. jubileumconcert The Mes sengers, Emmauskerk, 17.00 uur. dinsdag 22 januari 'Dansend langs de zijde route', optreden van het Folkloristisch danstheater, Stadsgehoorzaal, 20,15 uur. Schiedam „Kom op, we gaan beginnen. We hebben veel te doen vanavond", roept regis seur Peter Oole. Het blijft nog even rumoerig, maar zodra de pianist begint te spelen, staat het Toonkunst Jeugdkoor in de houding en vallen de koorleden in. Het Schiedarase jeugdkoor heeft het druk met repeteren want de data van twee grote optredens ko men steeds dichterbij. Op zaterdag 2 en zondag 3 februari voeren zij de musical 'The Pajama Game' in het Passagetheater opvoeren. "The Pa jama Game' is een Amerikaanse musical die vertelt over de strijd om loonsverhoging in een pyjama-fa briek. Het koor vertolkt de gevoe lens van het personeel dat letterlijk en figuurlijk alles in het werk stelt om een kwartje opslag op het uur loon te krijgen Ongeveer een jaar geleden Toonkunst tijdens de wekelij zanglessen met de repetities, genoeg om er een musical in te stampen, dachten dirigent Edwin Wolf en muzikaal leider mevrouw B. Stigt-Thans. De praktijk had hen geleerd dat de koorleden in een jaar tijd makkelijk een grote musical kunnen instuderen. Vorig jaar wer den zij na afloop van 'Viva Mexico' met een overweldigend applaus be loond en ook 'Oliver Twist', de mu sical van het jaar daarvoor, was een succes Tegenslagen De repetities van de musical 'The Pajama Game' bleken de afgelopen maanden echter minder soepel te verlopen dan iedereen had ver wacht. Tot voor kort had zelfs de meerderheid van het koor een hard hoofd in de opvoering. Nïetdat deze musical te hoog gegrepen was voor het koor, maar omdat de jeugd van Toonkunst kort na elkaar twee te genslagen had. „In november zag onze regisseuse §J het niet meer zitten. Zij kwam iede re dinsdag vanuit Amsterdam naar Schiedam om met het koor te repe teren. Het werd haar echter op een gegeven moment teveel en zij stop te ermee. We hebben een paar we ken met onze handen in het haar gezeten maar hebben uiteindelijk iemand gevonden die de regie wil de overnemen", verklaart Stigt de mineurstemming. De nieuwe regisseur is Peter Oole. Hij heeft al een paar musicals gere gisseerd en schrijft bovendien zelf stukken in hetzelfde genre. „Tus sen Peter en het koor klikte het ge lukkig direct en vol goede moed gingen we weer repeteren. Het ging goed totdat de hoofdrolspeler ons meldde dat hij er geen zin meer in had Edwin Wolf dirigeert het uitbundi ge Toonkunst Jeugdkoor tijdens een repetitie-avond: 'Tik-tak, tik-tak gaat het klokje, tik-tak, tik-tak, beidt de tijd"...' Alle problemen zijn inmiddels op gelost. Het koor vond ook een plaatsvervanger voor de hoofdrol speler. Arthur Bans, die een paar maanden geleden in Vlaardingen nog meespeelde in 'Kantje Boord', wilde het wel proberen. Hij heeft tot ieders grote opluchting in een paar weken tijd zijn rol als bedrijfs leider van de pyjama-fabriek onder de knie gekregen. Het is wel zo dat Arthur, evenals zijn tegenspeelster, niet meer de leeftijd heeft om echt jeugdig te worden genoemd. Wat is de leef tijdgrens bij het Toonkunst Jeugd koor? Muzikaal leider Stigt, die al vanaf de oprichting in 1969 bij het jeugdkoor is betrokken en vandaar ook de bijnaam 'koormoeder' heeft, legt uit dat het moeilijk is om eem grens te trekken. „Edwin Wolf heeft weieens gezegd dat kinderen al hun melktanden gewisseld moeten hebben, voordat zij bij het koor kunnen. Maar het is ook wel voorgekomen dat een aeht- koor, omdat we musicals spelen die ook door volwassenen kunnen worden opgevoerd". jarig meisje eeen hoofdrol speelde. Tik-tak Hinr" In principe zeggen we: vanaf negen jaar ben je welkom bij het koor. Tot wanneer je op erop blijft, ligt een beetje aan jezelf. Vroeger gingen de meesten er met een jaar of veertien weer vanaf, omdat ze het te kinder achtig gingen vinden. Toen beston den de optredens dan ook vaak uit het opvoeren van sprookjes. Nu blijven de jongeren langer op het De koorleden hebben veel lol in de wekelijkse repetitie. Zij leven zich in de voor hun nog ongewone situa tie in en maken zingend rekensom men over het kwartje loonsverho ging. „Tik-tak, tik-tak gaat het klokje, tik-tak, tik-tak, beidt de tijd zingen ze uitbundig terwijl ze staccato-achtige bewegingen met hun armen en hoofd maken. Want het blijft niet alleen bij zingen tij dens de voorbereidingen voor de musical, de koorleden leren ook to neelspelen en zich te bewegen op de muziek. Ijk zitten onder de koorleden dan ook meerdere kinderen die niet al leen vanwege de zanglessen lid zijn geworden van het koor. Zo hoopt de tienjarige Mannka dat dit koor het begin is van een carrière op het toneel. Na het repeteren vertelt zij enthousiast: „Ik wil later bij het theater. Ik vind het leuk voor men sen op te treden. Ik zit ook drie keer per week op ballet. Eigenlijk wil ik het liefst sb o wdanseres worden". Opeen kleine show kan Marinka in februari wel rekenen. Over de aan kleding van de musical is door meerdere creatieve mensen tot in de kleine details nagedacht. Zo heeft de Schiedamse kunstenaar Michel Snoep de decors voor zijn rekening genomen Hij ontwierp een kantoor en een keuken in de ja ren vijftig-stijl en schilderde een groot bos dat bij de picknick-seene die in het verhaal voorkomt als achtergrond dient. Opgetrommeld Betty Prins, een kunstenares op het gebied van textiel, ontwierp de kos tuums. Zij heeft op haar atelier al 31 rood-witte pyjama's klaar liggen en werkt op het moment aan de 'kle ding voor na de pauze'. Een idee over de kleuren waarmee zij gaat werken is er al: „Het wordt waar schijnlijk zwart, geel en wit". Om de show compleet te maken, wordt het koor niet door muziek banden maar door een live-orkest begeleid. Dirigent Edwin Wolf, in het dagelijkse leven directeur van de muziekschool Gouda, heeft een aantal van zijn eigen en enkele leerlingen van de Muziekschool Nieuwe Waterweg Noord opge trommeld en met deze muzikanten een orkest gevormd. Hoewel 't het Toonkunst Jeugd koor de afgelopen maanden niet meezat, zullen de jonge zangers en zangeressen over een paar weken toch op te planken van het Passage theater staan. De koorleden hebben de schouders eronder gezet en naar 'de grote mond' van Peter Oole ge luisterd. „Alles is op z'n pootjes terecht geko men", zegt de kersverse regisseur. „Maar ik moet zeggen dat het geen gemakkelijke opgave was om met een bestaande musical te werken. Bij eigen musicals werkt het mak kelijker. Terwijl je schrijft zieje-de uitvoering ervan al voor je. Hier is dat niet zo. Uiteindelijk zitten er in deze musical ook wel weer veel din gen van mezelf, maar een echte Pe ter Oole-produktie is het voor mijn gevoel niet". i- vrijdag 18 januari •optreden 'Tjonge jongens' van de Maaslandse panto mimespeler Aat Nederlof, Schuurkerktheater, 20.30 uur. zondag 20 januari kunstenaar Ed Valk houdt een lezing over zijn werk, gemeentemuseum, 14.30 uur. dinsdag 22 januari concert van het Maassluis mannenkoor met orgelbe geleiding van Kfck Schaart, Grote Kerk, 20-00 uur. door SANDER SONNEMANS Vlaardingen Henk Zagwijn, de voorzitter van voetbalvereniging HSC'89, windt er geen doekjes om. Om de tweestrijd met de gemeente te kun nen aangaan, volgde hij Herman Berkhout werkzaam als projectleider milieuzaken bij de gemeente Vlaardingenop als voorzitter. „Om dat", zegt Zagwijn, „Herman moeilijk in een con frontatie met zijn baas verwikkeld kan raken". Aan het weer is het niet te merken, maar binnenkort komt onze schitterende voorjaarskollektie Finse kleding binnen. Waai één dezer dagen eens even bij ons aan, misschien is net dat japonnetje, die jas, die broek of blouse die u eigen lijk nog zo graag deze winter wilde aanschaffen erbij Tot ziens LAAPONI Hei Finse winkeltje van Met Waaigat" Vlaardingen, Hoogstraat 225, Tel. 010-4343685 De Hollandiaan en Satelliet, voor heen eikaars buren in sportpark 't Nieuwelant, dachten met de fusie te gemoet te komen aan de gemeente w Vlaardingen die in mei 1987 de her- 8 structureringsplannen aankondigde, c Er werd daarbij gerekend op de toe- 0 gezegde medewerking van de ge- f meente. Maar nu, twee jaar na de sa- Z mensmelting, voelt het huidige be- stuur van de fusieclub zich bedrogen. "2 En kondigt men zelfs harde acties aan als wethouder Agnes van Arden- ne niet ingaat op de gestelde eisen, die onder meer een schadevergoe ding van bijna 300.000 gulden be helst. „Haar voorganger Jan Madem is ge woon een oplichter", komt HSC- voorzitter Henk Zagwijn getergd uit de hoek. „Toen De Hollandiaan en Satelliet bereid waren te fuseren, hebben we bij Madern ons eisenpak ket neergelegd, Hij zei overal ja te gen. Nu blijkt dat we worden opgeza deld met zijn erfenis. Eén van die ei sen was de verbetering van het gra- velveld, waarop onze club traint. In de vorige begroting werd daarvoor zelfs 150.000 gulden gereserveerd, maar dat bedrag is nu ineens klakke loos doorgestreept. Het mag toch niet zo ziin dat beslissingen die een wet houder neemt door diens opvolger zomaar eventjes van tafel worden geveegd? Ach, wij hebben altijd veel te veel vertrouwen in onze burge meester en wethouders gehad". Bezuinigingen „Dat bedrag heeft vorig jaar inder daad in de begroting gestaan, maar werd wegens bezuinigingen ge schrapt", geeft Teun Goedknegt, hoofd van de sector sport en recrea tie, toe. „Maar Madern en de VRSR (Vlaardingse Raad voor Sport en Re creatie, redhebben zich wel dege lijk sterk gemaakt om te proberen de renovatie van dat veld te realiseren. De club heeft er nu weinig, aan maar we proberen het nu in de eerstvol gende meerjarenbegroting van '92- '95 op te nemen". De fusie van beide voetbalclubs is trouwens niet zonder slag of stoot tot stand gekomen, ook eens. Als gevolg van de opdracht die de sectie voetbal in mei 1987 van bur gemeester en wethouders kreeg om aan te geven op welke wijze er per jaar 50.000 gulden kon worden bezui nigd, werd er een commissie van 'wijze mensen' in het leven geroepen. De herstructureringsplannen die toen werden ontvouwd, herbergden enkele verhuis-varianten, waarvan de fusie van De Hollandiaan en Sa telliet er één was. De nieuwe vereni ging kon per team tweeduizend gul den verhuiskosten tegemoet zien en de hypotheekschuld van Satelliet ongeveer 50.000 guldenwerd door de gemeente kwijtgescholden. Te vens werd er besloten géén financië le medewerking te verlenen aan de (her)bouw van een tribune, waaro ver De Hollandiaan voorheen wel beschikte. De Hollandiaan liet de VRSR daarop per brief weten de medewerking aan de herstructureringsplannen op te schorten, omdat de vertegenwoordi gers van de twee clubs er meer voor waarden opna hielden. Men pleitte voor een tribune, herprofilering van de speelvelden, renovatie van het trainingsveld en een schadevergoe ding voor het aan de complexen gele verde onderhoud Ergeren Zagwijn, die geen goed woord over heeft voor de gemeente: „Als je in een gemeentelijke woning woont met een douche en ie moet eruit, dan wil je toch een ander huis met dou che terug? Dat wilden wii met de tri gouden hoorns, maar komen hun af spraken gewoon niet na. Met onze fu sie werkten we toch op positieve wij ze mee aan de totstandkoming van de herstructureringsplannen. En wat krijgen we ervoor terug? Stank voor dank". „Neem nou datgravelveïd", vervolgt hij zijn klachtenregen. „Dat is open baar terrein, dus iedereen kan erop. Ik heb er zelfs een keer lui vanaf ge haald die doodleuk met hun auto op het veld stonden om olie te verver sen. Er was ons toegezegd dat het veld gerenoveerd zou worden. Daar op stelden wij voor om voor de afras tering en eventueel kunstlicht te zul len zorgen. De verbetering van dat trainingsveld is voor ons een eerste vereiste. Ik hoop binnen twee weken daarover met wethouder Van Ar- denne nogmaals van gedachten te kunnen wisselen. Als ze halstarrig blijft, hang ik toch echt via een open brief de vuile was flink buiten". Aanvankelijk wilde de strijdvaardi ge praeses daaromtrent geen verdere uitspraken doen. Zijn voortdurend opborrelend ongenoegen kan zijn lippen echter niet van een slot voor zien. „Niets ten nadele van de overi ge voetbalclubs hoor, maar kijk eens naar HKWIK en VFC. Die zijn op hun eigen stekkie blijven zitten en beschikken momenteel ook nog eens over schitterende nieuwe trainings velden. Daar lacht men zich een on geluk. Wij bieden de gemeente de helpende hand en worden alleen maar tegengewerkt". „Door bij RKWIK een nieuw trai- HSC-voorzitter Henk Zagwijn (links) en secretaris Herman Berkhout met een oude luchtfoto van het voormalig Holiondiaan-complex. Het steekt het tweetal dat zij niet mogen beschikken over datgene waar De Hoiiandaan wel gebruik van maakte: een tribune. Nieuwelant opelost", spreekt Goedk negt de visie van Zagwijn gedeelte lijk tegen. „Nu kunnen we gaan wer ken aan de kwaliteit van het tweede gravelveld". Kortom, HSC'89 voelt zich op alle fronten door de gemeente in de steek gelaten. Wat het bestuur het meest steekt, is het feit dat de club in het kader van de herstructurering slechts een geringe verhuiskosten vergoeding en géén finacïële onder steuning voor de (her)bouw van een tribune heeft gekregen. In februari 1989 tekende het bestuur van de 375 leden tellende vereniging bij de Raad van State beroep aan tegen het ge meentelijke besluit. In oktober vorig jaar kwam het nog eens met een aan vulling op het beroepsschrift om een hogere schadevergoeding uitgekeerd te krijgen. In het schrijven dat secre taris Herman Berkhout de deur uit deed, wordt de Raad van State dan ook verzocht het gemeentebestuur over te laten gaan tot de betaling van een schadevergoeding van 286.970 gulden. „We hebben tijdens de hele procedu re constant beweerd te weinig finan ciële steun te hebben gehad bij de verhuizing en de fusie", geeft Berk- het oude complex gestopt". Of er sprake is van naivitiet valt te betwijfelen, maar dat met name De Hollandiaan al ver voor de fusie een blind vertrouwen heeft gehad in de gemeenteraad, staat als een paal bo ven water. Dat geven de betrokke nen dan ook grif toe. Door teruglo pende inkomsten was de financiële positie van de vereniging dusdanig verslechterd dat de verplichtingen niet meer konden worden nageko men. De vereniging besloot de hel pende hand te pakken en verkocht de accommodatie die eigendom was van de club, voor 70.000 gulden aan de gemeente. „Men dacht dat daarmee het voort bestaan van de vereniging op de ei gen accommodatie voor lange tijd zou zijn gewaarborgd", legt Herman Berkhout uit „Wellicht had de latere verhuizing via de huurregels aange vochten kunnen worden omdat Het geboden alternatief niet soortgelijk en passend was. Tenslotte is samen wonen niet vergelijkbaar met alleen- gebruik en had de verhuurder, in dit geval de VRSR, voor óf een beter al ternatief moeten zorgen óf een ge noegzame schadevergoeding moeten geven. Natuurlijk hadden we de ge meenteraad eerder al tot een schade vergoeding kunnen en willen dwin gen, maar we wilden de fusie niet op de tocht zetten. Daarom maken we nu gebruik van de Arob-procedure". Behoefte Hoewel HSC'89 als financieel gezond kan worden beschouwd, heeft de fu sieclub dringend behoefte aan de toe kenning van de schadevergoeding, want er liggen nogal wat plannen op stapel. Naast de tribune is er ook dringend'behoefte aan extra kleed kamers. aanpassingen van het trai ningsveld en de lichtinstallatie. „Misschien zitten we met het totaal bedrag van de schadevergoeding aan de hoge kant", geeft Berkhout toe. „Het bedrag is opgebouwd uit een verhoging van de verhuiskostenver goeding, een schadevergoeding en een vergoeding voor de bouw van de tribune. Maar stel dat de gemeente met twee ton over de brug komt. Dan kun je ervan opaan dat we eerst een bescheiden feestje geven". „Omdat het momenteel een juridisch steekspel betreft, wil ik er verder niet veel meer over zeggen", zegt Goedknegt tot slot. „Er wordt van alle kanten naar de gemeente g^* schopt en geslagen, maar men ver geet wel dat we enkele jaren geleden De Hollandiaan op financieel gebied de helpende hand hebben geboden. Toen de penningmeester er met de kas vandoor ging, hebben we het clubgebouw gekocht om die verern- ging te kunnen behouden. Dat wordt wel makkelijk vergeten. Het bedrag

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 2