Bram Vermeulen maakt mannetjes Vlaardingen wil betere reclame TV Chileense Gallo kiest voor 'intieme' kunst Stuivertje wisselen bij CDA in Maasland Scout-kwartet wacht het 'Grote Avontuur' Niet zó voordelig VLAARDINGS DAGBLAD SGHiEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT PAND VOLLEDIG IN DE LUCHT Politie snapt vier dieven Eend op de weg, auto in de sloot Waar vindt u de Avondbladen TV krant op uw televisie? TVKRANT Smullen op z'n Oosteuropees Bank-duo grijpt tasjesdief Zwanen vastgevroren Kleuters steken schuur in brand WHIRWEG MAANDAG 21 JANUARI 1991 PAGINA 7 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 4008, 3130 KA Vlaardingen. Telefoon; 010-4343229.4352066,4350557 - sportredactie: 4345209- Telefax: 010-4349754. Het is een waar huzarenstuk ge worden, letterlijk een hoogstand je. Hoog in de lucht bengelde za terdagmiddag een volledig pand dat in één klap bij Lever BV werd neergezet. Bij het Vlaardingse bedrijf dat langs de Nieuwe Waterweg ligt, wordt gewerkt aan een uitbrei ding van de fabriek. Daarbij gaat het om zogenaamde zeepdoseer- Installaties. Om de kolossale klus, waarvoor het Alphense montage bedrijf AMB in de arm werd geno men, zo snel mogeljk te klaren, werd in het weekeinde in een keer de constructie over de bestaande gebouwen heengetild. Het was zeker niet een alledaagse klus. Daarom werd ook gebruik gemaakt van de diensten van AMB. Dit bedrijf is regelmatig In de regio Waterweg actief, maar heeft door het werk op hoog ni veau nogal moeite personeel aan te trekken én te behouden. De Al- phenaren zijn gespecialiseerd In dit soort 'hoogstandjes'. Normaal zou het bouwen van een Maasland De CD A-fractie in de gemeenteraad van Maasland telt na 1 mei geen vrouwelijk lid meer. Loes van Ruijven-van Leeuwen (37) verruilt de plaatselijke politiek voor die van de pro vincie. Zij staat voor de op 6 maart te houden statenver kiezingen op een verkiesbare zeventiende plaats. De CDA- fractie heeft momenteel 25 zetelsin provinciale staten. V oorzitter van die grote fractie is Mary Kokxhoorn-Papenhove, die als tweede op de kandidaten lijst staat. Hoewel zij als nieuwe burgemeester van Maasland laat doorschemeren het statenlid maatschap aan te willen houden, legt zij de beslissing daarover in handen van de gemeenteraad. Van Ruijven zit sinds 1982 voor het CDA in de Maaslandse raad. In de fractie is zij de specialiste op het gebied van onderwijs en welzijn. Zij werkt als hoofd van het bureau van de directeur-ge neraal welzijn bij het ministerie van WVC, Formeel had Loes van Ruijven het raadslidmaatschap naast haar zetel in de Staten aan mo gen houden. „Naast de staten vergaderingen kom ik ook in drie commissies", weet zij. „Dat is naast het raadslidmaatschap niet te doen". Van Ruijven is en thousiast over haar overstap van de Maaslandse naar de provinci ale politiek. „Het_ is toch weer een nieuwe uitdaging". Haar vertrek is de eerste mutatie in de Maaslandse raad sinds de verkiezingen op 31 maart vorig jaar. De eerstvolgende op de CD A-kandidatenlijst is M.P. van der Meer (35), die afdelingsvoor zitter Van der Zande en fractie voorzitter Quak heeft laten we ten zijn zetel te aanvaarden. Schiedam Vier Rotterdam mers zijn zaterdagmiddag gear resteerd, nadat zij op rooftocht waren gegaan bij de Schiedamse middenstand. De mannen, die in leeftijd varieerden van 19 tot 33 jaar, maakten kleding, vlees en parfumerie-artikelen bult. De mannen trokken in eerste in stantie de aandacht van een be: drijfsrechercheur van de Hemal Hij zag dat de mannen verschil lende spullen uit de winkel weg namen. De gestolen waar legden zij in een geparkeerde auto, ■waarop zij hun strooptocht ver volgden. De inmiddels gealarmeerde poli tie Volgde de mannen tijdens hunWht door de stad. Toen zij met mét hun buit de stad wilden verlaten, werden zij in de kraag dergelijke constructie voor een week overlast zorgen. Het vele, uit alle windstreken van Europa ko mende transportverkeer zou dan echter te veel hinder van de werk zaamheden ondervinden. Daar om werd er voor gekozen met de grootste kraan van Europa vierhonderd ton zwaar; grotere komen alleen op het water voor het 'pand' kant en klaar op te til len. Vanaf een hoogte van zon ze ventig meter werd de 31.000 kilo wegende constructie op de milli meter nauwkeurig op zijn plaats gezet. Vlaardingen „Het eerste olieverfschilderij dat ik ooit maakte", sprak Bram Ver meulen zaterdagmiddag vol zelfspot in Grand Theaterca fé de Harmonie, „was na zes weken pas droog". De caba retier opende met deze ont boezeming zijn allereerste, ei gen expositie. Voor zijn eer steling had hij het Vlaarding se theater, waar Vermeulen 's avonds ook was te zien met zijn programma 'Vriend en Vijand', uitverkoren. Bram Vermeulen is er ondertus sen met vallen en opstaan achter gekomen wat hij bij zijn eerste kunstwerk fout had gedaan. Om het droogproces sneller te laten verlopen, had hij fixeer aan de verf moeten toevoegen. „'Al th schilderend merk je wat je deg volgende keer beter niet kan g doen. Zo heb ik ook geleerd dat cc je niet met een potlood moet 3 voortekenen bij olieverf, want na een tijdje komen de potlood- o strepen gewoon door de verf heen". s Nog geen twee jaar geleden be- gon de voormalige compagnon van Freek de Jonge (in het thea terduo Neerlands Hoop) met schilderen, een vorm van ex pressie die niet los staat van zijn werk op het toneel. Zijn vorige programma 'Dans met mij' was zelfs de aanleiding om eens een penseel ter hand te nemen. „Bij ieder lied dat ik maak en zing, blijft het beeld dat het ver oorzaakte, aanwezig. Daarom was het voor mij noodzakelijk dat het affiche van m'n vorige programma een schilderij moest zijn". Bram Vermeulen bij zijn eerste expositie. Zijn werkstukken, 2oals de 'haaiige' vleugel, slaan terug opzijn theatervoorstelling. Niemand had verwacht dat Bram Vermeulen 'het beeld van zijn programma' zelf zou schilde ren. Hij deed heten de snelheid waarmee de affiches op de Am sterdamse Uitmarkt en na voor stellingen in •heaters verdwe nen, duidde erop dat zijn schil derkunst in. de smaak viel. De artiest die ook het affiche voor zijn nieuwste programma 'Vriend en Vijand' schilderde en tussentijds nog zo'n zeventien olieverfdoeken fabriceerde, was niet echt van plan om rijn werk te exposeren. „Mijn vriendin Shireen Strooker en Marten Putman (directeur van de Stadsgehoorzaal; red.) hebben me eigenlijk aangemoe digd mijn werk naar buiten te brengen. Ik vind wel dat wan neer je dingen maakt die zicht baar zijn, je die ook moet laten zien". De schilderijen die Vermeulen maakt, vertellen allemaal een verhaal. Zo hangt er een 'plaatje' tentoongesteld waarop een man netje te zien is die een vleugel be speelt. Het muziekinstrument heeft twee rijen indrukwekken de tanden tussen de openstaande vleugel en de piano zelf in. Het publiek loopt blauw, rood en groen aan van de muziek die uit de 'bek' van de vleugel klinkt. Het onderschrift van het werk luidt: C'estla ton qui fait la musi- que, het is de toon die de muziek maakt Het mannetje dat de pianist is, komt in elk schilderij terug. In een volgend schilderij is hij een vader die op het strand wandelt en daar zijn zelfportret ziet; een schaduw van een dronkeman. Mannetje Het mannetje dat op één van de doeken zelfs in de gedaante van een hond is te zien, is Bram Ver meulen. „Mijn schilderijen zijn een soort droompjes en ik kom er altijd in voor", legt hij uit. Wie de olieverfdoeken na het programma 'Vriend en Vijand' te hebben gezien en gehoord bekijkt, heeft de onderschriften bij de doeken niet meer nodig. De schilderijen geven de beel den van het programma net zo gekleurd en compleet weer als de klanken van de vele muziek instrumenten die Vermeulen tij dens zijn voorstelling bespeelt, die teksten de juiste sfeer geven. Toch zijn de beelden die Bram Vermeulen zich voor de geest haalt, net even anders dan de beelden die andere mensen zien. „Wanneer ik een tekst schrijf, hoor ik soms hele mooie hoge to nen, maar ik kom niet zo hoog met m'n stem. Mijn liedjes wor den daarom anders dan dat ik ze eigenlijk in m'n hoofd heb". Bij de beelden die de kunstenaar heeft voor hij gaat schilderen, werkt dat net zo. „Ik denk alleen dat originaliteit juist te maken heeft met de beperkingen van de man die het maakt". Vermeulens expositie is nog tot en met 7 maart in Vlaardingen te zien. Of zijn kunstwerken daar na snel ergens anders worden tentoongesteld, is onduidelijk. Het is in ieder geval niet de be doeling van de artiest zijn schil derijen overal mee naar toe te slepen en er een reizende exposi tie van te maken. De Vlaardingse scouts Johan, Jasper, Anko en Edwin. Ze maken zich klaar voor de zeventiende Jamboree In Zuid-Korea. Vlaardingen „Ik heb dui zenden knopen gelegd in koorden. Je weet wel, die on der bellen hangen". Jasper Arts heeft, net als de andere uitverkorenen, een derde van de kosten voor de 'Grote Reis1 zelf moeten verdienen. Samen met nog drie Vlaar dingse verkenners en 176 an dere Nederlandertjes gaat hij de vierjaarlijkse Jamboree meemaken, die dit jaar in Zuid-Korea wordt gehouden. De 38 collegaatjes uit Zuid-Hol land waren zaterdag en gisteren in Vlaardingen te gast op scout centrum in de Broekpolder. Ze maakten zich op voor de vakan tie van hun leven. Tijdens de ze ventiende World Jamboree zul len scouts uit bijna honderd lan den elkaar ontmoeten. En de Vlaardingse Geuzen de zee verkenners Jasper Arts (14) en Vlaardingen Doordat een eend op de weg liep, is een zorg zame automobilist zaterdag in de sloot naast de weg beland. Een 29-jarige bestuurder uit Vlaardingen reed 's middags over de Maassluïssedijk, toen er voor hem een plots oversteken de eend op de weg opdoemde. De man week uit, maar raakte ver volgens de macht over zijn stuur kwijt. Daarop vloog hij van de weg af en kwam ondersteboven in de sloot terecht De brand weer moest er aan te pas komen Johan Moonen (15) en de land- verkenners Edwin van Elk (14) en Anko Overdevest (14) zijn daar in Azië op 22 juli ook bij. Johan Moonen ziet alles wat met de reis te maken heeft als een groot avontuur. Enthousiast ver telt hij over het vliegtuig waarin hij voor het eerst zal ritten. „We zitten er geloof ik negentien uur in. En er zijn bioscopen en al aan boord". Ook weet hij dat de schoenen in Korea spotgoed koop zijn. Het Vlaardingse 'proefweekend' voor de Jamboreegangers hun derde bijeenkomst stond in het teken van de Holland-pro motie, al kon de boog niet steeds gespannen staan. Terwijl de geur van bouillon de ruimte van de scouting-boerderij vulde, wer den de rock 'n roil-kleren uit dé koffers gehaald en de ballonnen opgeblazen. „De uniformen die we nu nog aan hebben, moet je eigenlijk zien ais speelpakjes", vertelde Elka Schrijver, een van de troepleidsters, „De Jamboree wordt in 1995 in Nederland ge houden. „Dat was ook in 1937 het geval. Er waren maar liefst 28.000 deelnemers en dat is nog steeds een record. Dat record willen we verbeteren". Er is in Zuid-Korea genoeg om naar uit te kijken. Survivals, wa tersport, pionieren en trektoch ten staan op het programma, De Vlaardingse Geuzen weten nu al wat ze gaan doen: „Alles...". Na twee weken bij gastgezinnen te zijn geweest, worden de ten ten opgeslagen in een nationaal park in Zuid-Korea. Hier zal een week lang de Jamboree plaats vinden. Anko Overdevest hoopt contact te kunnen maken door middel van de insignes op zijn blouse. „Als ie goed knopen kunt dan kun je dat laten zien. Ieder een weet wat die speldjes en in signes betekenen". Waar eveneens naar wordt uit gekeken, is het verblijf in Indo nesië. Johan: „Omdat je waar schijnlijk niet vaak meer in Azië zal komen, hebben we een buur land van Korea uitgezocht om als je daar dan toch bent ook rond te kunnen kijken". Edwin van Elk vult aan: „In Indonesië gaan we naar een echte vulkaan kijken". Elka Schrijver vindt de culturele uitwisseling het belangrijkste onderdeel van de Jamboree. „Je leert samenwerken en je verant woordelijkheidsgevoel wordt groter. Het is ook voor de leiding een grote verantwoordelijkheid. Uiteindelijk stuur je de kinderen er op uit en hoop je dat ze heel te rugkomen". Schiedam kanaal Maassluis kanaal Rotterdam ACR 1 Rotterdam ACR 2 Capelle aan den IJssel 28 UHF 3 VHF kanaal 28 UHF kanaal 7 VHF (BRT 2) kanaal 12 VHF Rotterdam ACR 2 kan ook ontvangen worden in Albrandswaard, Bergschenhoek, Berkel en Rodenrijs en Bleiswijk. Op de kabel in Rotterdam, Schiedam en Capelle aan den IJssel wordt het programma van Stads TV Rotterdam uitgezonden op het kanaal van de Avondbladen TV krant. Op maandag tot en met vrijdag dagelijks om 17.30 uur, herhalingen om 19.00, 20.30, 22.00 en 23.00 uur. Stads TV Rotterdam en de Avondbladen TV krant, efke dag uw eigen stad op de televisie. ROTTERDAI Wilt u meer informatie over Avondbladen TV krant of vertegenwoordigers bezoek met demonstratie? Vlaardingen Hoewel de reclameboodschap luidt dat C en A toch voordeliger is, gaat de kleding niet gratis de deur uit. Net voor het weekeinde werd bij het warenhuis in het centrum van. Vlaardin gen een 39-jarige Rotterda- mer in de kraag gevat die blijkbaar dacht dat dit wél het geval Was. De man had zich een broek en een trui aangeschaft (to tale waarde 118 'gulden), maar was vervolgens 'ver geten' af te rekenen. Ver kwam de dief niet. Na te zijn betrapt en te zijn meegeno men naar het politiebureau, kreeg hij een proces-verbaal een zijn broek. Aan de Lepelaarsingel was het eveneens raak. Daar kon de kledingdief echter niet meer worden achterhaald. De eigenaar van de zaak werd gedupeerd met het verdwijnen van achttien trainingspakken. Vlaardingen Vlaardingen wenst zich te voorzien van betere (buiten)reclame. Het contract met Publex zal om die reden worden beëindigd, omdat de gemeente de han den vrij wil hebben voor nieuwe mogelijkheden. Het gaat daarbij zowel om com merciële boodschappen als om een bewegwijzering naar be paalde gemeentelijke instanties en gebouwen. Schiedam heeft onlangs een reeks borden aangebracht die de route aangeeft naar bij voor beeld het politiebureau of het stadion van SVV. Vlaardingen denkt daar nu ook over. Een ne gental gebouwen, waaronder het stadhuis, het Kolpabad en het Vïsserijmuseum, zou door een verwijzingsbord gemakkelijker te vinden moeten zijn voor bui tenstaanders. Daarnaast gaat 'de gemeente op zoek naar een 'meer eigentijdse, aansprekender vorm van bui tenreclame'. Door het meer in ei gen hand te houden, wordt te vens getracht een wildgroei te voorkomen. Verlichte routeaan duidingen vamn bedrijven zou den zich bij voorbeeld hoofdza kelijk moeten beperken tot de wijkverbindingswegen. De nieuwe buitenreclame ver dient de kosten binnen twee jaar terug. De gemeente verwacht elk jaar zo'n 23.000 gulden aan reclamegelden binnen te krij gen. Schiedam 'Banitscki' stond er bovenaan op hei menu. En met dit Bulgaarse voorgerecht, dat bestaat uit bladerdeeg met schapenkaas, werd in het Schiedamse wijkcentrum De Erker u__ teravond de Oost-Europadag min of meer aangevangen. Na dit gerecht volgden nog veel meer lekkernijen en werden de dinerende gasten uit de wijk vermaakt met optredens van de Poolse zangeres Grace Szymans- ka en de Vlaardingse Volks dansgroep Vladoc. „De landendagen die door D« Erker eens in de zes weken wor den gehouden, zijn vooral be- doeld om mensen van alles te le ren eten en om ze kennis te laten maken met de cultuur van de verschillende landen", legt Ani ta Riekwel, één van de mede werksters van het wijkcentrum, uit. De kennismaking met het Oost- europese eten viel in de smaak. De Hongaarse vrouw die hel voorgerecht klaargemaakt had moest nog tijdens het eten het re cept van haar voorafje uitleggen Ook de kwarkcake die de Poolse Grace Szymanska had gebak ken, was een schot in de roos. Eten was niet het enige onder werp waarover werd gesprokea Grace Szymanska zong in he Pools over de liefde die, zoals zi benadrukte, niets teveel is in deze tijd. Bij de informatiestand kon men allerlei folders over on der andere Rusland, Joegoslavit - en Hongarije krijgen. En om hei eten te laten zakken, kon neerploffen in de videohoei waar een Hongaarse film wen getoond. Maar van rustig zitten, kwam het eigenlijk met. De dansen; van Vladoc vroegen de bezoe kers na hun optredens ten dam Na enig geaarzel begaven de na- tafelende gasten zich op de dans vloer en leerden pasjes van eer Joegoslavische volksdans. En de "enkeling die liever bleeil toekijken, werd overgehaald om mee te dansen. „Hé, kom nou.ji bent zo'n leuk mannetje om m« te dansen". Schiedam Twee oplettend* bankmedewerkers hebben ever voor het weekeinde op de Schie damse Oranjestraat een tasjesro ver in de kraag gevat. De man nen waren gealarmeerd door het gegil van een 72-jarige dame, die ter hoogte van de Over De Veste van haar tasje was beroofd. De bankemployees wisten de1 dief ter hoogte van de Amro bank tot stoppen te dwingen. De dader, een 28-jarige Rotterdam mer, had de tas en de portemo nee tijdens zijn vlucht wegge gooid. Schiedam De vorst is onder tussen weer geweken, maai even voor het weekeinde werd een zwanenpaartje in een sloot naast de Groeneweg in Schie dam op onaangename wijze ge confronteerd met de kou. De beestjes vroren met hun poot jes vast in het ijs. De politie en de brandweer moesten er aan te pas komen om de ongelukkige zwaantjes te bevrijden. De ge wonde vogels zijn overgebracht naar het dierenasiel. Vlaardingen Na de militai re coup tegen de democra tisch gekozen regering van Allende hebben Chileense ballingen de kunst' uit dat Zuidamerikaanse land een grote bekendheid gegeven. Als protest tegen de gang van za ken in hun vaderland sierden Chileense kunstenaars veel ste den op een met een reusachtig schilderij, waarop uiting werd gegeven aan de onderdrukking van het Chileense volk. Ook de in Rotterdam woonachti ge kunstenares Sandra Gallo be hoort tot de groep geëngageerde Chilenen, die hun vaderland in 1973 ontvluchtten. De kunstena res, die op dit moment een expo sitie heeft in Het Reedershuys aan de Westhavenkade in Vlaar dingen, ging in Nederland ech ter haar eigen weg. De strijd voor democratie in haar geboorteland steunt zij van har te, maar als kunstenaar geeft zij niet op expliciete wijze uitdruk king aan haar gevoelens. In plaats van 'de grote wereld' be perkt zij zich in haar schilderijen tot een intieme expressie van de eryaringen in haar eigen leef omgeving. Haar belangstelling vormt direct de reden, dat haar werk op dit moment te zien is in het murie- kinformatïe- en documentatie centrum van Ton Stolk. Naast zijn verzameling exotische muziekinstrumenten exposeert die zich laten inspireren door de muziek. De verzameling tentoongestelde werken van Gallo past in de in tieme sfeer, die haar werk vanaf het begin van haar kunstenaars carrière typeert. Op de uit grote vlakken opgebouwde werkstuk ken, die het midden houden tus sen abstractie en figuratie, wis selt ze menselijke afbeeldingen af met haar visie op muziekin strumenten als de harp, de piano en verschillende blaasinstru menten. 'Met de ogen dicht' is het motto van de tentoonstelling, die vol gens de kunstenares is geïnspi reerd op het werk van Mozart. Hiermee wordt volgens de voor malige minister van WVC An dre van der Louw uitgedrukt dat het bekijken van de schilderijen een even intieme ervaring is als het beluisteren van muziek met gesloten ogen. „Eigenlijk .moet je deze schilderijen dus met geslo ten ogen bekijken", meende de gewezen burgemeester van Rot terdam bij de opening van de tentoonstelling, die nog tot 3 fe bruari op de Weshavenkade 45 is te zien. De musische schilderijen vor men het laatste project van Gal lo, die tegelijkertijd met eerder gefabriceerd werk een rondrei zende tentoonstelling langs alle Rotterdamse bibliotheekfilialen verzorgt. Dit eerdere werk heeft eveneens huiselijke kenmerken. In Rotterdam laat zij een groot ken vindt zijn oorsprong in het gezin van Sandra Gallo. Als jon ge moeder vatte zij een aantal ja ren geleden het idee op eigen kinderverhalen te schrijven en te illustreren. Naast sprookjes over Roodkapje vertelde zij de kinderen op deze manier ook over het vaderland Chili. Toen.de kinderen groter wer den, moest zij verklappen dat Roodkapje niet bestaat. De reac tie van de kinderen was even verrassend als pijnlijk. Op dat moment gingen zij er vanuit dat ook Chili niet bestaat. Vlaardingen Kleuters zijn het nog, maar hun behendig heid met lucifers zorgde gis termiddag voor veel tranen en ellende. De twee Vlaardingse knaapjes, pas van vijf en zes jaar oud, wa ren namelijk de schuldigen van een 'fikkie'. Daardoor brandde, in een mum van tijd een schuur nagenoeg volledig uit In het hok achter een woning aan de Rembrandtstraat waren beide kleuters halverwege de middag 'braaf' aan het spelen. Op een gegeven moment kwam het er van dat zij met vuur aan de slag gingen, waarna het schuurtje ïn rook opging. kleuters kwamen met de schrik vrii TIp nmvans ,,9n rtp ViadfiJfr

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 1