'Geen woningbouw in Holiërhoekspolder' De Leede eist garanties voor nieuw wijkcentrum iSchiedam Vaart Wel: feest zonder reden Zes jaar geëist in heroinezaak Busbaan tijdelijk open Carnaval viert zichzelf VLAARDINGS DAGBLAD SCHlIOAiSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT lavenbedrijf wordt in het zonnetje gezet Echtgenote wethouder directeur dagverblijf Keukenbrand Provincie wijst Vlaardings idee af - Initiatiefgroep Oost krijgt huiswerk mee Omroep gaat de klok rond Studiekring: tekort aan ouderen woningen Ambtenaren onderwijs fuseren Historische Vereniging verwacht duizendste lid WATERWEG DINSDAG 22 JANUARI 199J PAGINA 13 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6. 313l SC Vlaardingen. Poslbus 4Q0B, 3130 KA Viaardingen. Telefoon- 010-4343229,4352066.4350557-sportredactie- 4345209 Telefax 010-4349754 I Schiedam Het feestvirus lijkt de Openbare Nutsbedrijven de- I finitief in haar greep te hebben. Na recente jubilea als 100 jaar water, 90 jaar reiniging en 40 jaar marktbedrijf wil wethouder Aad Wiegman dit jaar het havenbe- I drijf in het zonnetje zetten, De I bestuurder heeft slechts één pro- I bleem: zijn uitgebreide feestpro- I gramma wordt niet door een ju- I bileum bij de bijna zelfstandige I dienst gerechtvaardigd. I „Het is een mooi afscheidsca- I deau voor havenmeester Theo I Sabel", poogde Wiegman een I aanleiding te geven voor het I spektakel 'Schiedam Vaart Wel' dat naast een havententoonstel- ling in het Stedelijk Museum on- I der andere bestaat uit een Open I Havendag, een havenmuziek- I festival en de uitgave van een I historisch boekwerk over Schie- j dam als havenstad. I „De wethouder vertelt dit wel", I reageerde Sabel. „Maar het is nog maar de vraag of ik op korte termijn vertrek. Misschien mag ik volgend jaar met vervroegd pensioen, maar het kan ook best later worden. Een echte reden voor dit feest is het niet". De havenmeester mag zijn ról feest ontkennen, vast staat dal Sabel wel de aanzet voor de festi viteiten heeft gegeven. Het idee voor het evenement ontstond toen Sabel zijn superieuren meldde dat Schiedam dit jaar het jaarlijkse congres van de veertig Nederlandse havenmeesters mag organiseren. Popfestival „Toen hebben we besloten daar een feestprogramma rond de bouwen", vertelt Wiegman. „De plannen zijn toen als een sneeuwbal gaan rollen. Het re sultaat is dat tal van verenigin gen uit de stad hebben aange haakt. Nu kunnen we slechts ho pen dat ons feest niet wordt be last door de problemen in de we reld", maakte hij een verwijzing naar de Golfoorlog. In grote lijnen vormt de mani festatie Schiedam Vaart Wel een aanvulling op feesten als het Schiedams Molenfestival en de Gravin Aleidafeesten, die tradi tiegetrouw in de maand mei plaatsvinden. De aanzet voor het feest wordt reeds een maand eerder gegeven Dat gebeurt met een lesbrief, waarin leerlingen van groep 6 van de Schiedamse basisscholen kennis kunnen maken met het wel en wee van de Schiedamse havens. „Speciaal voor de scho lieren leggen we een ponton neer bij het Oude Doeleplem", vertelt educatief medewerker Pim Schenkelaars „Vanaf deze plek gaan we rondvaarten door het Schiedamse havengebied or ganiseren" De eerste activiteiten voor het grote publiek vinden op 11 mei plaats De tienduizenden bezoe kers van het feest in het Juliana- park kunnen zich op deze dag ook in en rond de Wilhelmina- haven vermaken. Bijna alle ha venbedrijven openen op deze- dag hun poorten voor het pu bliek. „Veel Schiedammers hebben nog nooit een kijkje kunnen ne men op de werf van Wilton", vertelt wethouder Aad Wieg man „Ik denk dat er best veel belangstellingbestaat voorrond- leidingen". Als lokkertje wordt de blik op de Wilhelminahaven verlevendigd met een groot aan tal historische schepen. De stoomsleper Hercules verzorgt bovendien rondvaarten door het havengebied. Op verzoek van de havenbedrij ven werken de Sociale Dienst en het Arbeidsbureau op deze dag mee aan een werkgelegenheids- markt. De werkgevers, die een groot tekort hebben aan tech nisch gekwalificeerd personeel, hopen op deze manier een deel van de vacutures op te lossen. Het lokken van de doelgroep, het jeugdige deel van de Rijn mondbewoners, laten de Open bare Nutsbedrijven over aan Ron Jaspers. De Schiedammer, die in de afge lopen jaren verschillende keren trachtte een popfestival van de grond te tillen, lijkt zijn droom dit jaar waar te kunnen maken. Onder de noemer Havenbeat '91 wil hij hij verschillende artiesten aan den volke presenteren. Twee weken later staat de mu ziek opnieuw centraal tijdens m een festival, dat dient ter opluis- gj tering van Het Schiedams Mo- lenfestival. Alle muziekgezel- schappen van Schiedam werken op deze mee aan het festijn, dat op een drijvend ponton plaats- vindt. Het feest wordt afgesloten 1 J - met een nachtconcert van de Big ONS-voorlichter Mari Dlngenouts, wethouder Aad Wiegman en havenmeester Theo Sabel presenteren Band Waterweg-Noord. het programma van Schiedam Vaart Wel. Vlaardingen Na een lange sollicitatieprocedure is Ati Ranshuijsen-Hoogenboom aangesteld als directeur van het Internationaal Kinder dagverblijf in Vlaardingen. De echtgenote van de PvdA- wethouder voor vrouwen emancipatie John Ranshuij- sen krijgt de taak de nieuwe opvang voor peuters op te zet ten. Ati Ranshuijsen was in het verleden gemeenteraadslid voor D66 en 'onafhankelijk D66' en is al jaren werkzaam in de kinderopvang. Zij wordt in eerste instantie belast met het aantrekken van leiders, het werven van kinderen en het inrichten van het gebouw. Het Internationaal Kinder dagverblijf gaat van start in de dependance van de open bare basisschool De Doorlo per aan de Van Limburg Sti- rumstraat. Het dagverblijf is grotendeels bedoeld voor de opvang van migrantenkinderen. De ge meente is er echter niet in ge slaagd een directeur te vinden die afkomstig is uit etnische minderheden. De laatst over gebleven 'migrantenkandi daat' Walid Taqatqa moest het uiteindelijk afleggen te gen Ranshuijsen. Taqatqa coördineert het Vlaardingse meldpunt discriminatie. De oprichting van het inter nationaal kinderdagverblijf volgt op een vergelijkbaar initiatief m Schiedam. Net als in de buurgemeente moet de kinderopvang in Vlaardin gen voorzien in de behoefte aan opvangplaatsen voor peu ters uit migrantenkringen. In de praktijk blijkt, dat migran ten slechts in beperkte mate gebruik maken van de regu liere kinderdagverblijven. Een deel van deze achter stand kan worden ingehaald door vijftig procent van alle beschikbare plaatsen aan mi grantenkinderen te verge ven. Het vergroten van het aantal kindplaateen wordt ge zien als een emancipatorische maatregel; volgens de intiati- atiefnemers verhoogt de op- vangmogelijkheïd de kans op herintreding van vrouwen op de arbeidsmarkt. De Stichting Vlaardingse Kinderdagverblijven gaat in augustus van uit jaar een praktijkopleiding voor leer lingleidsters aan het nieuwe kinderdagverblijf verbinden.. Het ligt in de bedoeling om het opgeknapte onderkomen aan de Van Limburg Stirum- straat op 1 april te openen. Vlaardï ngen Een lang gekoes terde wens van een aantal bewo ners van Vlaardingen-Holy en met name de winkeliers in win kelcentrum Holiërhoek gaat binnenkort in vervulling: de busbaan op de Parijslaan en de Korhoenlaan wordt, zij het tijde lijk, opengesteld voor alle ver keer. De asfaltering van de Churchill- singel en de aanleg van een rot onde op de kruising van de sin gel met de Amsterdamlaan en de Lepelaarsingel maakt openstel ling van de busbaan nodig. De reconstructie begint eind maart of begin april en zal een halfjaar in beslag nemen. Een deel van het verkeer van Holy-Noord naar Holy-Zuid, de rijksweg en de binnenstad moe ten dan gebruik maken van de route over Parijslaan, Korhoen laan, Zwaluwenlaan en Zwa- nensingel. Dat verkeer gaat nu over de Lepelaarsingel. Het tijdelijk openstellen van de busbaan komt de politiek niet slecht uit. Het college van PvdA, CDA en D66 had in haar beleid sprogramma al een onderzoek naar de mogelijkheid van open stelling aangekondigd. Door de reconstructie van de Churchill- singel kunnen verkeersdeskun- digen nu in de praktijk zien hoe het uitpakt, als alle verkeer de busbaan mag gebruiken. Tegen het gesloten houden van de busbaan is de afgelopen twaalf jaar veel geprotesteerd. Het besluit van de gemeente voor de aanleg van de busbaan werd tot voor de Raad van State bestreden. Automobilisten vin den dat er te weinig noord-zuid verbindingen in Holy zijn; win keliers van het centrum Holiër hoek denken dat openstellen van de busbaan een grotere toe stroom van klanten zou opleve- Den Haag - Zes jaar cel eiste de procureur-generaal gisteren bij het Haagse gerechtshof tegen een 25-jarige Schiedammer voor zijn aandeel in drie herome- transporten naar Spanje in 1988 en 1989. De heroïne werd verborgen ach ter het dashboard van de auto, die de man bestuurde. Volgens de procureur-generaal, de aan klager bij het gerechtshof, ging het in totaal om drie kilo. De ver dachte zou eind 1988 ook vijf kilo heroine in zijn huis hebben be waard. De rechtbank in Rotterdam ver oordeelde de Schiedammer vo rig jaar al tot zes jaar cel. De Schiedammer ging tegen dat vonnis in hoger beroep. Hij wil vrijgesproken worden, omdat hij Maassluis De bewoners van een huis aan de Jozef Israélslaan 1 in Maassluis zullen lelijk op hun j neus kijken als zij terugkomen I van hun overwintering in Span- I je. In hun woning woedde gister- middag een hevige brand, die de keuken volledig in de as legde. De brandweer bluste het vuur nadat buren alarm hadden ge slagen. Over de oorzaak van de brand is niets bekend. Ook het vmdt dat 2ijn naam op onrecht matige manier door de politie is achterhaald. Dat gebeurde eind 1989 tijdens een huiszoeking bij de hoofdverdachte in deze zaak. Daar kwam een adresboek bo ven water. Maar bij de huiszoe king had de politie verzuimd de rechter-commissaris in te scha kelen. Een vormfout, consta teerde de Rotterdamse recht bank later. In de zaak tegen de Schiedam mer doet het Hof over twee we ken uitspraak. Minder schot zat er m de beroepszaken tegen een 24-jarige Rotterdammer, in eer ste instantie veroordeeld tot ze ven jaar cel wegens het afleve ren van 5 kilo heroïne en een paar transporten, en tegen een 29-jarige Schiedammer, het brein achter de transporten die tot acht jaar werd veroordeeld. Tijdens de zitting gisteren kwam de Rotterdammer opeens op de proppen met nieuwe informatie. Hij zou als tipgever voor een Rotterdamse politieagent heb-- ben gewerkt en namen en adres sen hebben doorgegeven. Om die reden kon hij nooit iets te maken hebben gehad met de transporten, zei hij gisteren. Hij vroeg het Hof de bewuste agent als getuige op te roepen. Ook de raadsman van de hoofdverdach te drong daarop aan. Het Hof be- Vlaardingen Volstrekt on haalbaar, noemt wethouder Ton van der Steen (D66, ruimtelijke ordening) de eis van provincie en rijk dat Vlaardingen in de ko mende 25 jaar 5000 woningen moet bouwen. Als alle open plekken in de stad worden opgevuld, heeft Vlaar dingen er in het jaar 2015 maxi maal 2000 nieuwe huizen bij. Voor de resterende 3000 wonin gen is volgens Van der Steen simpelweg geen plaats. De Vlaardingse bijdrage aan het vergroten van de huizenvoor- raad in het Waterweggebied is een regelmatig terugkerend dis cussiepunt op de vergaderingen van het Overlegorgaan Rijn mondgemeenten (OOR). Dit or gaan houdt nog steeds vast aan 5000 nieuwe woningen in Vlaar dingen, het aantal dat ook was vermeld in de eerste versie van de Vierde Nota Ruimtelijke Or dening. De bijgestelde versie van deze nota noemt geeen exacte aantal len meer voor afzonderlijke ste den. De Vlaardingse nieuw- nouwbijdrage wordt daarin ge koppeld aan die van Schiedam en Rotterdam. Maar volgens Van der Steen blijft 5000 het streefgetal. De provincie Zuid-Holland blijft druk op Vlaardingen uitoefenen om de Broekpolder vrij te geven voor woningbouw. De gemeente voelt daar niets voor. De Broek polder moet gereserveerd blij ven voor de recreatie, zegt het stadsbestuur. Omgekeerd voelt de provincie niets voor de Vlaardingse optie huizen te bouwen in de Hohër- hoekspolder, de weilanden ten noorden van de wijk Holy. „Als wij maar met de vinger naar dat gebied wijzen, zegt de provincie: geen sprake van, dat is Midden- Delfland en dat moet groen blij ven", aldus Van der Steen. Watersport Het idee woningen neer te zetten in de Holiërhoeksepolder staat op gespannen voet met de plan nen van de reconstructiecom missie Midden-Delfland. Die heeft bepaald dat de weilanden gedeeltelijk worden ingericht als watersportgebied. Desondanks liet de Vlaardingse wethouder Agnes van Ardenne (CDA) zich tijdens een vergadering van OOR onlangs ontvallen dat de polder wat haar betreft mag worden bebouwd. Van der Steen zou er evenmin been in Zten, het groen op te offeren voor huizen: Buiten beeld „Diep in mijn hart had Ik ook die polder wel in wilen gaan". De 2000 huizen die Vlaardingen wel denkt te kunnen verwezen lijken, zijn gepland langs de Vaart, aan het Buizengat en in de Babberspolder. De Broekpolder is wat wethouder Van der Steen betreft voorgoed buiten beeld als bouwlocatie. „Zelfs als de pro vincie ons dsoor middel van een aanwijzing zou dwingen daar te bouwen, dan nog zijn we zeker tien jaar verder voordat er een paal de grond in gaat". De ver klaring daarvoor is dat het sane ren van de polder, opgespoten met giftig havenslib, uiterst kostbaar is. De geschatte uitga ven lopen uiteen van 45 tot 80 miljoen gulden. De Holiërhoekspolder is wat de Vlaardingse wetr .ouder Van Ardenne en Van der Steen betreft een ideale bouwlocatie. De provincie Is mordi cus tegen huizen in het groen. Schiedam Het plan voor een gezamenlijk multifunctioneel buurthuis in Schiedam-Oost is mooi, maar de initiatiefnemers moeten nog heel wat huiswerk maken voordat de gemeente raad over de bouw van zo'n voorziening kan beslissen. Dat is de conclusie van het onder houd gisteravond tussen de welzijnsverenigingen van Schiedam-Oost verenigd in een initiatiefgroep en de raadscommissie voor welzijn, sport, volksgezondheid en mi lieu. De initiatiefgroep kwam al maanden geleden met het voorstel meerdere buurtvere nigingen in Oost samen onder te brengen in één centrum. Zij deed dit voorstel vooral om de gemeente tot meer spoed te ma- nen. De buurtbewoners willen een eind maken aan het ge touwtrek rond een nieuw wijk centrum, Volgens hen heeft een beslissing al veel te lang op zich laten wachten. De raadscommissie kopte de voorzet van de wijkverenigin- gen niet meteen in, maar ver bond er voorwaarden aan. De organisaties het Gecoördi neerd Ouderenwerk, Trefpunt Oost, Kluphuis Oost, Bewo nersvereniging Schiedam-Oost en Popoverleg Schiedam moeten eerst maar eens de meerwaarde aantonen van zo'n gezamenlijk proiect boven ver bouwing van ae huidige ac commodaties. Verder moeten zij met plannen komen voor de bestaande gebouwen die straks leeg komen te staan. De belangrijkste voorwaarde die de commissie stelde, was dat de vijf groepen moeten aan tonen dat zij wel écht samen verder willen. De gemeente wil voorkomen dat zij niet na een paar jaar met een leeg, duur en ongebruikt gebouw in de maag zit, omdat de gebrui kers niet met elkaar overweg kunnen. „Als aan deze drie voorwaar den is voldaan", stelde wethou der Bart de Leede gisteravond duidelijk, „dan kan er over het plan worden gepraat". De Lee de verzocht de initiatiefgroep een globaal plan voor het nieu we onderkomen op te stellen, inclusief een kostenplaatje, Volgens PvdA'er Peter Stad houders moet het de initïatief- groep duidelijk zajn dat niet alle eisen, die de verenigingen af zonderlijk aan zo'n gebouw stellen, te realiseren zijn. De kosten zouden dan de pan uit rijzen. De ouderen uit Oost verbonden zelf nog een vierde eis aan het plan: het moet op redelijke ter mijn af zijn. Voor hen staat na- m elijk nog een ander project op stapel. Bij de zestig bejaarden woningen, die in de Marconi straat zullen worden gebouwd, komt eventueel ook een ge bouw speciaal voor ouderen, De bouw daarvan hangt mede af van de ontwikkeling van een multifunctioneel wijkcen trum. Als de initiatiefgroep niet snel duidelijkheid biedt, overwegen de ouderen voor hun eigen hachje te kiezen en uit het overleg te stappen. Vlaardingen Omroep Vlaardingen gaat met met ingang van februari 24 uur per dag uitzenden. Dat bete kent niet, dat er meer infor matieve programma's zullen worden gebracht. Tot eind vorig jaar verzorgde de om roep drie uur per dag uitzen dingen en gaf verder de pro gramma's van Radio 1 en 2 door. In plaats van Radio 1 en. 2 zal Omroep Vlaardingen voort aan easy-listeningmuziek uitzenden. Omroep Vlaar dingen experimenteerde in het begin van haar bestaan ook al met uitzendingen rond de klok. Afgelopen maand werd die proef her vat. Het resultaat is zodanig dat de stadsradio vindt dat zij nu permanent in de lucht moet blijven. Schiedam Bij het woning bouwbeleid zal Schiedam de ko mende jaren meer aandacht moeten schenken aan de huis vesting van ouderen. De stad heeft behoefte aan een flink aan tal specifieke ouderenwoningen. Dat zijn huizen met bijzondere voorzieningen als liften en voor rolstoelers aangepaste deuren en vloeren. Tot deze conclusie komt een Stu diekring van 55-plussers in een brochure, die eind januari wordt overhandigd aan wethouder Bart de Leede. Dekring, opgezet door het Educatief Centrum voor Volwassen (ECV), heeft een klein jaar onderzoek in dit project gestoken. De onderzoekers beperkten zich niet tot het peilen van de behoef te aan ouderenwoningen in Schiedam. De elf leden gingen ook de stand van zaken in ande re steden na. Zij bekeken daar verschillende woonvormen die voor en door hun leeftijdgenoten waren opgezet Reden voor het onderzoek is de reductie met enkele honderden van het aantal plaatsen in ver zorgingshuizen in Schiedam. Door die bezuinigingsmaatregel worden ouderen genoodzaakt langer zelfstandig te wonen. Dat betekent automatisch een groei ende vraag naar ouderenwonin gen, Die behoefte neemt ook toe, loordat Schiedam een hoger dan Schiedam Het openbaar on derwijs in Schiedam krijgt op 1 maarteen nieuwe 'baas'. Met in gang van die datum worden de secretarie-afdeling onderwijs en het bureau gemeentelijk onder- wijsconsulent samengevoegd tot de Dienst Educatie. De gemeente noemt deze fusie een logisch vervolg op de al jaren bestaande samenwerking tussen beide gemeentelijke diensten De fusie past ook in het streven van burgemeester en wethou ders, het ambtelijk apparaat doelmatiger te laten functione ren. Als directeur van de nieuwe dienst is voorgedragen G, Kruijt, die nu chef is van de af deling onderwijs. Adjunct-direc teur wordt onderwijsconsulent Lex Tigges. Bij beide diensten werken op dit ogenblik onge veer twintig ambtenaren. In het openbaar onderwijs in Schiedam zijn ruim 350 mensen werkzaam. Schiedam Anders dan in voorgaande jaren geven De Riet zeilers de carnavalsoptocht van 1991 geen actueel thema mee. Als de hossende stoet op zaterdag 2 februari door de Schiedamse binnenstad trekt gebeurt dat on der het weliswaar duidelijke, maar niet bijster originele motto Carnavallers doen het feestend. De Schiedamse carnavalsvere niging heeft er overigens geen bezwaar tegen als deelnemers aan de stoet de Schiedamse poli tiek op de hak nemen. De Riet zeilers zelf doen daar echter niet aan mee. Hun bijdrage staat vooral in het teken van het zot- tenfeest zelve. Deelname aan de optocht is ook dit iaar weer gratis. Er mogen zo wel bedrijven als particulieren en verenigingen aan meedoen. Elke deelnemer krijgt als aan denken een lintje. Vlaardingen De historische vereniging Vlaardingen denkt zeer binnenkort het duizendste lid te verwelkomen. Dat zou ex tra glans geven aan het 25-jarig jubileum, dat dit jaar wordt ge vierd. Mogelijk noteert de historische vereniging donderdagavond al lid nummer duizend, als prof. dr, C, van Bree in bejaardeneen- tmm Valkenhof een lezing houdt over typisch Vlaardings taalgebruik. De vereniging is nog een luttele twintig leden verwijderd van de magische grens. De historische vereniging kan overmorgen in elk geval reke nen op een enorme opkomst. Bij een vorige lezing van de in Vlaardingen geboren professor in partycentrum De Serre puilde de zaal uit. Een aantal belang stellenden moest zelfs onver- richterzake huiswaarts keren. De kern van het betoog van Van Bree, verbonden aan de Facul teit der Nederlandse Letteren in Leiden, luidde toen dat het taal gebruik in de Haringstad wel rijn eigenaardigheden kent, maar dat het te ver zou gaan om Vlaardings een dialect te noe men. Waren twee jaar geleden Vlaar dingse klanken het onderwerp van de causerie van de professor, donderdagavond (de lezing in De Valkenhof begint om acht uur) bespreekt hij typisch Vlaar; dingse woorden. Hij doet dat aah de hand van het gedicht Mijme ring van een Vlaardingse nacht waker, geschreven in 1882 en het artikel Het dialect te Vlaar-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 2