Uitlating Van Ardenne veroorzaakt opschudding Beslissing over MSB opnieuw uitgesteld CJV verkoopt Sursiim Corda Fractievoorzitters begraven strijdbijl Schrappen carnaval kost Rietzeilers veel geld Schiedam maakt kans op eigen Delfshaven Oproep aan FNV en CNV tot overleg VLAARQiNBS DAGBLAD! SCHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Anti-joodse leuzen in Koningshoek Duits bedrijf koopt Controlec CDA mordicus tegen bebouwen Holiërhoeksepolder' Moeizame onderhandelingen tussen gemeente en rijk EEN VAN DE ZES Dieven uit op kleingeld Christelijk bolwerk aan Fenacoliuslaan verouderd □VMTCRWEG VRIJDAG 25 JANUARI 1991 PAGINA 13 j Regionale redactie: Brede Havenstraat 6. 3131 BC Vlaardingen. Postbus 4008. 3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229.43SS066.4350557 - sportredactie: 4345209 Telefax 010-4349754 Maassluis De Maassluise poli tie heeft nog steeds geen spoor van de daders die afgelopen weekeinde winkelcentrum Ko ningshoek bekladden met anti semitische leuzen. De politie weet ook niet of er enig verband bestaat tussen het kalken van de voor joden beledigende teksten en de oorlog in het Midden-Oos ten. .Voorlopig gaan we er vanuit dat de dadej-s gewoon afkomstig zijn uit de grote groep die altijd al met graffiti in de weer is", aldus een woordvoerder. Van de lcfcizen zijn foto's ge maakt zodat de politie het hand schrift kan analyseren en moge lijk herkennen bij een volgende actie. Die methode werd ook toe gepast in Schiedam-Zuid, waar onlangs op grote schaal beledi gende leuzen tegen migranten werden gekalkt. Ook daar zijn de daders nog niet opgespoord. Schiedam Het afgelasten van alle festiviteiten bezorgt carna valsvereniging De Rietzeilers naar alle waarschijnlijkheid een flinke schadepost. Het bestuur beraadt zich momenteel over de vraag hoe het verlies kan wor den beperkt. Om hoeveel geld het gaat is nog niet duidelijk. „We gaan eerst bekijken hoe be paalde contracten kunnen wor den afgewikkeld", aldus woord voerster Lydia Verwaal. „Ver der moeten we contact zoeken met alle sponsors om te vragen of zij hun geld terug willen heb ben of dat ze het tot volgend jaar willen reserveren. Mensen die voor bepaalde evenementen kaarten hebben aangeschaft kunnen bij de verkoopadressen hun geld terugkrijgen". De Rietzeilers hebben het carna val dit jaar geschrapt vanwege de oorlog in de Golf. Hun beslis sing werd mede ingegeven door de weigering van burgemeester Scheeres, de traditionele zotte- nontvangst te houden op het stadhuis. Ook Scheeres' besluit heeft te maken met de oorlog in het Midden-Oosten. Dat het annuleren van het volksfeest financiële gevolgen zou hebben, speelde voor de Rietzeilers nauwelijks een rol, „Het betreft een principebesluit en principes gaan boven kos ten", aldus Lydia Verwaal. „We begrijpen dat heel veel mensen in de voorbereiding van de optocht bergen werk hebben verzet en ook wij zijn al enkele maanden keihard bezig geweest, maar het besluit is democratisch genomen", voegt optocht-orga nisator Jan van Haren, die vijf endertig aanmeldingen voor de bonte stoet ontving, daar aan toe. „In principe komt het er op neer'benadrukt voorzitter Piet Dries, „dat we het carnaval dit jaar niet promoten. Er zijn in Schiedam heel wat sportvereni gingen en andere instellingen die wel carnaval vieren. Dat ver oordelen we ook niet want dat wordt in besloten kring gedaan. Dat is wel even wat anders dan een grote hossende menigte in het openbaar". De Kasteleiners, een alternatie ve raad van elf, gevormd door Schiedamse horeea-exploitan- ten, gaan lijnrecht tegen de be slissing van de Rietzeilers in. Zij 'aten al hun activiteiten gewoon doorgang vinden. Zij zullen op donderdag 8 februari tijdens de koopavond met een draaiorgel door het centrum trekken om vervolgens tot in de kleine uur tjes diverse café's met een be zoek te vereren. Alzenau/Schiedam De Duitse onderneming Nu- kem, onderdeel van het con cern Rheinisch-Westfëli- sche Elektrizitatswerke (RWE), heeft een belang van tachtig procent geno men in het Schiedamse in genieursbureau Controlec. Dat is donderdag door Nu- kem bekendgemaakt. Con trolec heeft het bericht be vestigd maar wilde niet zeg gen hoeveel het Duitse be drijf heeft betaald. Controlec bestaat uit een houdstermaatschappij met acht dochterondernemin gen en deelnemingen in Ne derland en Belgié. Het inge nieursbureau, actief in de chemie, de levensmiddelen en de telecommunicatie-in- dustrie, telt duizend werk nemers. In 1989 behaalde Controlec een omzet van circa negentig miljoen gul- _den. Vlaardingen De opmerking van wethouder Agnes van Ar denne dat de Holiërhoeksepol der een geschikte woningbouw locatie zou zijn, heeft opschud ding veroorzaakt in de Vlaar- dingse CD A-fractie De fractie kan zich niet voorstel len dat de wethouder deze op merking, door een verslaggever van het RN opgetekend tijdens een vergadering van het Overle gorgaan Rijnmondgemeenten (OOR), serieus zou hebben be doeld. „Het CDA is mordicus te gen woningbouw in de Holiër hoeksepolder, dat staat ook dui delijk in ons programma", zegt raadslid Maarten Vermeer. De CDA-fractie gaat er vanuit dat ook Van Ardenne geen voor stander is van huizen in de pol der ten noorden van de wijk Holy. „Het zou de grootste waan zin zijn dat gebied te bebouwen", deelt Vermeer namens de fractie mee. „Doe je dat wel, dat wordt Vlaardingen straks een stad waar geen recreatie meer moge lijk is. Het is daar een agrarisch gebied en dat moet zo blijven. Anders kun je nergens neerzien dat cr ook nog een ander soort le ven bestaat dan werken in een stad". De christen-democraten willen de polder koste wat kost groen houden. Daarom verzc. de partij zich ook tegen plannen van de reconstructiecommissie Midden- Delfland, sarfplassen aan te leg gen in een deel van het gebied. Vermeer vindt het zonde, het spaarzame groen op te offeren voor een 'modegril' als surfen. „Wie een beetje wil surfen doet dat niet in de polder, maar gaat naar Zeeland of Hoek van Hol land", aldus het raadslid. Het was overigens niet de eerste keer dat Van Ardenne een ba- lonnetje opliet over een nieuwe bestemming voor de Holier- hoeksepolder. Enkele maanden geleden suggereerde zij dat het gebied misschien wel een goede plaats was om de tuinders van het Hoogstad-terrein te herhuis vesten. Die moeten vertrekken omdat de gemeente kantoren wil bouwen op hun huidige stek, het landgoed van wijlen dokter Moerman. Maarten Vermeer heeft geen commentaar op dat voorzetje van de CDA-wethou- der. Hij kan zien de discussie rond de tuinders herinneren, maar gelooft dat ook deze voor zet niet serieus was bedoeld. Hij herhaalt het standpunt van de fractie: de Holierhoeksepoider moet blijven zoals die is. Pikant aan de discussie is dat Vlaardingen feitelijk geen enke le zeggenschap heeft over de Ho lierhoeksepoider, De bestem ming van het groengebied is een zaak van de reconstructiecom missie. Ook de provincie Zuid- Holland heeft Vlaardingen laten weten dat die eventuele woning- bouwplannen in net gebied wel kan vergeten. „Zodra we er met de vinger naar wijzen zegt de provincie: afblijven", aldus de Vlaardingse wethouder Ton van der Steen (D66), Van der Steen betreurt die opstelling. Hij maakt er geen geheim van dat hij graag zou bouwen in de pol der. Raadslid Vermeer erkent dat de 5000 woningen die Vlaardingen volgens de opvattingen van het OOR vóór het jaar 2015 zou moe ten bouwen, de stad voor grote I problemen stelt. De grote bouw- I locaties zijn op. Enig alternatief J is de Broekpolder, maar die is I ernstig verontreinigd met giftig I havenslib en heeft bovendien een recreatieve bestemming. „Hooguit aan de niet verontrei nigde rand van de polder, bij 1 rijksweg 20, zouden we nog iets I kunnen bouwen, maar zeker ngen. daar ooit iets van terecht komt j zijn we zeker tien jaar verder". Schiedam De besluitvorming over de vestiging van Mineral Services Rotterdam op het be drijfsterrein Vijfsluizen in Schiedam is opnieuw vertraagd. De gemeenteraad kan pas over drie maanden beslissen of het mineraalverwerkende bedrijf, waartegen onder de bevolking grote weerstand bestaat, een ves tigingsvergunning krijgt. MSR had er op gerekend dat het defi nitieve besluit aanstaande maandag zou vallen. Door onzekerheden over de ef fecten die de uitstoot van rest- produkten bij MSR heeft op het milieu en een lawine van be zwaarschriften uit de bevolking werd de beslissing al verschil lende keren uitgesteld. Moeiza me onderhandelingen tussen de gemeente Schiedam en het rijk over de aankoop van een strook grond op het bedrijfsterrein heb ben de zaak opnieuw vertraagd. Het gehele terrein vroeger de nieuwbouwwerf van Wilton Fij- enoord is in handen van de gemeente Schiedam. Maar uitge rekend de strook grond langs het water waar MSR een optie op heeft is eigendom van de staat. „En verwerving van die strook blijkt veel moeilijker dan we dachten", aldus burgemeester Reinier Scheeres. Door de vertraging hebben bur gemeester en wethouders vol gens Scheeres nog geen besluit genomen of MSR wel een ver gunning moet krijgen. Die ui terst gevoelige discussie in het college wordt pas gevoerd als de onderhandelingen over de grondaankoop zijn afgerond. Gehandhaafd blijft wel het voornemen dat de gemeente raad in dit bijzondere geval zelf alle voors en tegens uitgebreid zal behandelen. Normaliter wor den vestigingsvergunningen door b en w voorbereid en zon der enige discussie door de raad bekrachtigd. Directeur Gottfried Mildenberg van MSR is deze week door het stadsbestuur van de jongste ont wikkelingen op de hoogte ge steld. Hoewel Mildenberg enke le maanden geleden al liet weten dat hij de ellenlange discussie in Schiedam zat was, handhaaft hij zijn optie op Vijfsluizen. „Hij heeft ook geen deadline ge noemd waarop hij zekerheid wil hebben", aldus Scheeres. Het terrein tussen de Vljfsluizerhaven en de Wiltonhaven, dat moet worden om- en volgebouwd tot bedrijvenpark Vijfsluizen. De tinkerpunt, naast de'onderzeebootheiling', is rijkseigendom. Mineral Services wil zich daaraan derand vestigen. Rechts in de verte is de wijk West zichtbaar, uiterst links de buis van de Beneluxtunnel. foto Fotobureau Roel Dijkstra SchiedamNog voordat de eer ste paal voor de nieuwbouw de grond in is gegaan, of zelfs maar de datum bekend is waarop dat zal gebeuren, woedt er al een slag om het bezit van de oude bi bliotheek aan de Lange Haven. „We moeten er snel bij zijn, er liggen nu al claims op dat pand", waarschuwde PvdA-fractie- voorzitter Hans Bakker deze week de raadscommissie voor cultuur. Bakker wil de bieb, nog voor boeken en personeel naar het Stadserf verhuizen, vorde ren om er een dependance van het Stedelijk Museum van te ma ken. Het gebouw is volgens hem ideaal voor een functie die ten toonstellingsruimten combi neert met schildersateliers. Misschien is het allemaal toe komstmuziek, maar in elk geval is het zaak dat het Stedelijk Mu seum nu al een optie neemt op de leeszaal, hield Bakker de com missie voor. Het zou hem spijten als een buurtvereniging of het emancipatiewerk met het pand ging strijken Schiedam zou dan een unieke kans laten schieten, aldus Bakker. Niet alleen de PvdA vindt dat de leeszaal, ooit aan de stad ge schonken door weldoener Ale- wijn de Groot als cultureel rust punt voor de arbeiders uit de branderijen, een geschikt filiaal zou zijn van het Stedelijk Mu seum. D66 heeft ook wel oren naar het idee, en hoewel het CDA enigszins aarzelt, leeft ook in die kringen belangstelling voor een museum aan de Lange. Haven. Het idee komt voort uit het besef dat het Stedelijk aan de Hoog straat zo langzamerhand te klein begint te worden voor het her- almaar uitdijende collectie kunstwerken en historische voorwerpen. Daarnaast wordt gestreefd naar het opsplitsen van de twee functies die het Ste delijk nu nog in één gebouw ver enigt Het zou de duidelijkheid voor het publiek enorm vergro ten als historische tentoonstel lingen over Schiedam op één vast adres waren te zien, en kun stexposities op een andere vaste locatie. Die herkenbaarheid zou bovendien een gunstige invloed hebben op de bezoekersaantal len. De politiek vindt ook dat een ar tistieke bestemming voor het bi bliotheekgebouw prima zou pas sen bij het historische karakter van de Lange Haven en zijn di recte omgeving. Een museum aan de Lange Haven zou het ge bied een enorme oppepper kun nen geven en het op den duur zelfs een soortgelijk imago be zorgen als Delfshaven met zijn vele galeries nu heeft. De mogelijkheden liggen voor het opscheppen, we hoeven ze alleen maar te benutten, betoogt Bakker. Niet alleen de oude bi bliotheek past in zijn plan, Bak ker vindt ook dat er eens grondig nagedacht moet worden over het gebruik van de Korenbeurs op de hoek van de Korte Haven en Dam. „Dat is ook een prachtige tentcc"*teHing$niinjte". Daar naast wordt gewezen op het in oprichting zijnde Jenever mu seum aan de Lange Haven en op het al bestaande Coöperatiemu seum aan de Appelmarkt. Bak ker acht niet uitgesloten dat zo veel culturele voorzieningen zo dicht op elkaar na verloop van Pieternella Knoester-Hartman behoort sinds gisteren tot het groepje mensen van 100 jaar en ouder. Zij trad daarmee toe tot een select gezelschap, waarvan slechts zes Vlaardingse vrouwen deel uitmaken: vier van 100 en twee van 105. Mannen van die hoge leeftijd zijn er in de haring- stad niet, al zijn er drie nog maar één of twee jaar van de magische grens verwijderd. Omdat het bereiken van de 100- jarige leeftijd toch nog een bijzon dere gebeurtenis is, al is het niet uniek, kreeg mevrouw Knoester- Hartman in haar huis aan de Zwa- nensfnge! gisteren bezoek van het burgemeestersechtpaar Van Lier. Met mevrouw Knoester en haar familie namen zij een gebakje op de heuglijke gebeurtenis. Vlaardingen Inbrekers heb ben de afgelopen nachten in Vlaardingen veel kleingeld buit gemaakt. Uit twee gokkasten in een snackbar aan de Madoera- straat werd 1230 gulden gesto len. De deur van het pand werd geforceerd. In een sportzaak aan de Lepelaarsingel verdween 230 gulden wisselgeld uit de kassa. Daar sloeg de inbreker de ruit van de voordeur aan diggelen. Uit een huis aan de Sperwerlaan verdween een dief met een kistje met waardepapieren en zilveren guldens en rijksdaalders. Schiedam De Schiedamse po litiek heeft het jarenlange con flict over Spaland beslecht De vijf fractievoorzitters in de Schiedamse gemeenteraad zijn deze week akkoord gegaan met het volledig bebouwen van de deels met giftig Rotterdams ha venslib opgespoten wijk. De in het verleden heftig bekritiseer de beheersmaatregelen worden op onderdelen aangescherpt. PvdA, CDA, VVD, D66 en Groen Links nemen hiermee de conclusies over, die het onafhan kelijke ingenieursbureau Has- koning op basis van een papie ren onderzoek heeft opgesteld. Dit onderzoek diende om een einde te maken aan een conflict, dat de Schiedamse politieke ge moederen bijna drie jaar heeft beziggehouden. Het conflict draaide om de vraag, of het verantwoord is de havensliblokatie in het noorde lijk deel van de stad te bebou wen. Groen Links en D66 ageer den destijds fel tegen milieu wethouder Chris Zijdeveld. Vol- Maassluis Met pijn in het hart heeft de CJV Maassluis besloten haar vertrouwde onderkomen Sursum Corda aan de Fenacoli uslaan op te geven. Het pand waar de Christelijke jongeren vereniging ongeveer driekwart eeuw heeft gebivakkeerd staat sinds kort te koop. Het is onge schikt voor het huidige type 'jeugd'werk van de CJV. De tijd dat knapenverenigingen en zangkoren het imago van de CJV bepaalden behoort voor goed tot het verleden. Voor die activiteiten leende Sursum Cor da zich uitstekend, maar voorto neelrepetities tegenwoordig hoofdmoot van het programma pakket is het pand onbruik baar. Ook het ledental is behoor lijk geslonken en voor de veertig nog actieve C J V'ers is het onder houd niet meer te behappen, zo als secretaris Piet de Groot jr. zegt. De 'echte' jeugd is in Sursum Corda al jaren niet meer te be kennen. De activiteiten zijn te genwoordig vooral gericht op dertigers. „Maar opheffen van de CJV is er niet bij", helpt De Groot bijvoorbaat eventuele ge ruchten de wereld uit. De CJV speelt nog steeds een belangrijke rol in het Maassluisse vereni gingsleven, vindt de secretaris. Hij voegt er aan toe dat de vere niging al een ander pand in de Maassluisse binnenstad op het oog heeft. Tranen Gestreefd wordt naar een ver huizing op korte termijn. Vol gend jaar bestaat de vereniging honderd jaar en dat jubileum zou Sursum Corda is te groot en te duur geworden voor de Maassluisse CJV. verhuizen de onderhuurders van Sursum Corda. een ballet school, een filmclub, een Griek se dansgroep en een musical-ge zelschap, mee. Sommige oud-CJV'ers kregen tranen in de ogen bij het zien van de advertentie van de makelaar. Oud-voorzitter Dik Pons is een van de vele Maassluizers die dierbare herinneringen heeft aan het 'soosgebouw' aan de Fe nacoliuslaan. „Ik heb mijn hele jeugd er doorgebracht Nee, het laat me bepaald niet koud dat het pand wordt opgedoekt", zegt Pons. Maar hij beseft dat de CJV met zijn tijd moet meegaan. „De hele opzet van het werk is gemo derniseerd, Dan moet je ook je accommodatie aanpassen en niet sentimenteel doen", vindt de 75- jarige mannenbroeder. Het besluit van het bestuur de burcht aan de Fenacoliuslaan af den werd een zelfde ingreep ook al overwogen. „Maar dat is toen om emotionele redenen niet doorgegaan", aldus De Groot. Historie Serieuze gegadigden voor het pand hebben zich nog niet ge meld. Volgens De Groot is het zeer geschikt te maken voor praktijkruimten. Een tandarts of een fysiotherapeut zou er vol gens hem goed uit de voeten kunnen. Toch krijgt ook De Groot een brok in de keel bij zo'n zakelijke bestemming van het befaamde christelijke bolwerk. „Je gooit hoe dan ook een stukje historie weg". De Groot weet niet precies in welk jaar de christelijke jonge ren zich vestigden in Sursum Corda. „Dat zal ergens begin ja ren twintig zijn geweest". Voor dat het pand z:;~ functie kreeg als ontmoetingspunt voor de ge lovige jeugd an Maassluis was er een sigarenfabriek gevestigd. Tijdens de Tweede Wereldoor log moest de CJV uitwijken naar de zolder van een pakhuis aan het Zandpad. In Sursum Corda was in die jaren het plaatselijke distributiekantoor gevestigd. Oude Maassluizers herinneren zich nog dat het pand tijdens de oorlog werd overvallen door de ondergrondse, die er stapels bon kaarten buit maakte. gens de toenmalige oppositiepar tijen was er op dat moment on voldoende onderzoek naar de bodemgesteldheid gedaan. Hier mee kon Zijdeveld volgens Groen Links en D66 onvoldoen de garanties bieden voor de volksgezondheid en het leefmi lieu in de nieuwbouwwijk. Dit ondanks het feit dat het slib werd opgespoten met een schone zandlaag van circa anderhalve meter. Om aan alle onzekerheid een einde te maken, analyseerde Haskoning alle in de loop der ja ren gehouden bodemonderzoe ken. Ongeacht de conclusie, spraken de fractieleiders af, zou het rapport van Haskoning het einde van de Spaland-discussie moeten inluiden. „Ik ben blij dat de fractievoorzit ters eenstemmig in hun oordeel over het rapport zijn", zegt frac tievoorzitter Hans Bakker van de PvdA, de partij die van meet af aan de opstelling van wethou der Chris Zijdveld steunde. „Het zou niet goed zijn als er in de toe komst nog steeds onduidelijk heid over deze zaak zou be staan". Ook D66 en Groen Links, de partijen die tegenwoordig met de PvdA het dagelijks bestuur van de gemeente vormen, kunnen zich vinden in de aanbevelingen van Haskoning. De belangrijkste wijziging in het beheerplan is, dat het onderzoek in de wijk wordt geïntensiveerd. In zijn beheerplan bepaalde Zij develd reeds, dat er regelmatig onderzoek wordt ingesteld naar de kwaliteit van het grondwater en het water in de singels. Has koning heeft nu geadviseerd, alle onderzoeksgegevens in één rapport onder te brengen. Even tuele wijzigingen in de onder zoeksgegevens kunnen daardoor sneller worden opgespoord. De gemeenteraad neemt ook de suggestie over om de singelbo dems van een kleilaag te voor zien. Zonder een schone toplaag zou het gif volgens Haskoning in het milieu terecht kunnen ko men. De aangescherpte beheersmaat regelen hebben in grote lijnen betrekking op de wijk Spaland- Oost. De bouw van deze wijk, die volgt op de huidige bouwactivi teiten in het westelijke deel van Spaland, moet in 1993 aanvan gen. Zekerheid dat dit ook gaat gebeuren is er overigens nog niet. Vlaardingen De bonden FNV en CNV moeten weer zitting ne men in de rww-commissie. Dat vinden burgemeester en wet houders van Vlaardingen. De bonden stapten uit de commissie nadat b en w besloten, dat die geen individuele bezwaren van uitkeringsgerechtigden tegen sancties van de sociale dienst meer zou behandelen. B en w doen in een brief een woordelijkheid te nemen „die sociale partners hebben waar te maken". Zij houden vast aan bun standpunt, dat de commissie zich meer met de hoofdlijnen van het beleid van de GSD dan met de behandeling van klach ten over kortingen op uitkerin gen moet bezighouden. De bon den hebben daar ernstig be zwaar tegen. Zij vinden de be handeling van bezwaren juist De bonden hebben steeds ge zegd, dat er met de gemeente niet te praten viel over de taak van de rww-commissie. FNV en CNV beschuldigen burgemees ter en wethouders ervan, dat zij de vakbeweging willen 'uitscha kelen'. B en w zouden niet be reid zijn tot een compromis. In de brief benadrukken benw, dat zij zich juist herhaaldelijk be reid hebben getoond met verte-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 1