IS Diezij iter: creativiteit in opdracht Sliü 'Je moet spelers vertrouwen geven' Daarom nu een grandioze opruiming van onze restanten winterkleding. 1 ISCHIEDAM Subsidie VLAARDINGEN ÏMAASSLÜIS j SCHIEDAM jVLMRDINGENl Schiedams bedrijfje geeft visitekaartje af op Filmfestival Zes startbewijzen Fortuna VI dank zij Jan Bonman weer een goede middenmoter Er zitten echt te gekke koopjes bij. Van Heijningen naar Hermes DVS Rotterdams Nieuwsblad vnjdag 25 januari 1991 Dansmiddag De dansmiddagen op de laatste zondag van elke maand zijn in dienstencentrum De Woudhoek ver leden tijd. Omdat er in de regio op hetzelfde tijdstip eveneens een dansmiddag wordt gehouden, wijkt het dienstencentrum vanaf februari uit naar de der de zondag van de maand. De tijden blijven ongewij zigd: van twee tot vier uur. In Schiedam zijn sinds begin dit jaar nieuwe subsi dieregelingen op energiebesparing van kracht. Bij dragen zijn te verkrijgen voor het isoleren van bij voorbeeld daken, vloeren en ramen en op het plaat sen van bepaalde installaties zoals cv-ketels en warmte terugwin-apparatuur. Aanspreekpunt voor de subsidieregeling zijn de Openbare Nutsbedrijven aan de Van Heekstraat. VOS-vrouwen De groep Vrouwen Oriënteren zich op de Samenle ving, kortweg VOS, kan de gelederen best wat ver sterken. Omdat een aantal van hen zich genoeg heeft georiënteerd en nu aan andere werkzaamhe den de handen vol heeft, begint de spoeling dun te worden. Nieuwe vrijwilligsters zijn daarom wel kom. Medewerksters-in-spé kunnen zich tot aan het eind van de maand opgeven bij het secretariaat van de VOS. Loes Kraak (telefoon 4748163) geeft 's a- vonds tussen zeven en achtuur nadere informatie. Actiebereidheid Het college van B en W is bereid acties tegen sluiting van PTT-agentscb'appen te steunen. Niet alleen in de eigen gemeente verdwijnen twee postdependan- ces, maar in de regio Rijnmond ziet PTT Post in tal loze agentschappen geen brood meer. Tegen de slui tingsplannen wordt nu, op initiatief van de Rotter damse deelgemeente HElegersberg-Schiebroek, ge zamenlijk actie gevoerd. Het college heeft de Rotter dammers laten weten achter hen te staan. zaterdag 26 januari poppentheater Pandora speeit In de wijde wereld van Mol, theater De Teer st oof. 14.00 uur. Cabaret Zak As speelt Zak As ontkent alles. Pas sagetheater, 20.15 uur. Erven de Wit speelt Het Volkstuincomplex, theater DeTeerstoof, 20.30 uur. optreden Nachtschade, Podium, aanvang 22.30 uur zondag 27 januari ruilbeurs voor onder an dere munten, postz^cls en stripboeken, dienstencen trum de 4 Molens, 13.30 uur. opireden Faith Pillow, Po dium, aanvang 22.00 uur dinsdag 29 januari cursus milieu van het vr<Hiwen Vormingswerk, ontmoetingscentrum Barri- ka, 9.15 uur. spreekuur wijkagent, tref centrum De Bijenkorf, van 14.00 tot 15.00 uur. zaterdag 26 januari vlooienmarkt, Lijnbaan hal, 9.00 tot 17.00 uur. film Roger and me, film zaal Harmonie, 20.30 uur. zondag 27 januari grammofoon verzame- laarsbeurs, üjnbaanha), 9.00 tot 17.00 uur. Rita Young Show, zaal Mlddelhuyse, aanvang 13.30 uur dinsdag 29 januari FNV'er Henk Warmerdam geeft informatie over de nieuwe belastingwetgeving Oort, dienstencentrum Emma. 14.00 uur. door CAREL VAN DER VELDEN Schiedam Op het raam van de festivalwinkel in de Doelen prijken sinds vandaag in silhouet de con touren van een cameraman. Zijn blikken richten zich op een film ster, die is afgebeeld op een wand aan de achterzijde. Duizenden be zoekers van het Rotterdamse film festival zullen de komende dagen kennis maken met het kunstwerk, dat is gemaakt door het Schiedamse bedrijf Diezijner Het hoeft geen verbazing te wek ken dat de initiatiefnemers verguld zijn met de opdracht van de festi valdirectie. Het betekent een leuk visitekaartje voor Loes Ham en Pe ter Visscher, die drie maanden ge leden in Schiedam hun eigen be drijfje oprichtten. Diezijner, fonetisch voor het Engel se woord 'designer', is gevestigd op de bovenverdieping van de voor malige Fenoliafabriek op de hoek van de Nieuwe Haven en de Schoolstraat in Schiedam. Het be drijfje beschikt onder andere over het karakteristieke torentje, dat binnen enkele maanden vermoede lijk als ontvangstkamer wordt inge richt. Het grootste gedeelte van de enorme zolder is atelier, waar kunstzinnige decoraties worden af gewisseld met sierlijke meubeltjes, twee meter hoge boeken, Griekse zuilen en beschüderde doeken. Op het eerste gezicht zou het de werkruimte kunnen zijn van een veelzijdig kunstenaar. In zekere zin klopt het ook wel, want bijna alle creaties zijn ontsproten aan het brein van visscher en Ham. Toch is er een verschil, legt het creatieve duo uit: in tegenstelling tot de mees te kunstenaars produceren zij hun creaties uitsluitend in opdracht van het bedrijfsleven. Verschil Met name voor Peter Visscher vormt de werkwijze een groot ver schil met vroeger. Met haar jaren lange ervaring als etaleuse leerde Loes Ham al veel eerder wat het is om in opdracht van het bedrijfs leven te werken, maar voor haar zakelijke- en levenspartner is dit toch een betrekkelijk nieuw ver schijnsel, „In het verleden was ik volledig wars van commercie", biecht de 32- jarige Rotterdammer op. „Driehoog achter schilderde ik uitsluitend voor mijzelf. Na verloop van tijd ging ik wat werk doen voor Loes en dat beviel heel goed. Op dit moment vind ik het heel leuk om buiten mijn vroegere harnas te werken". In de praktijk beteke it dit hij zich bezig houdt met het schilderen van decors en het ontwerpen van etala ge-inrichtingen. Op het eerste ge zicht lijken zijn werkzaamheden weinig te verschillen van de gemid delde ontwerper of decorateur, maar dat is volgens het duo zeker niet het geval. „Etaleurs maken bij het inrichten van een etalage bijna altijd gebruik van gestanste doeken", zegt Loes Ham, die de kneepjes van het in richten van etalages leerde in de Rotterdamse warenhuizen De Bij enkorf en V D. „De laatste tijd ontstaat er steeds meer belangstel ling voor kunstzinnige decoraties", zegt de 37-jarige Rotterdamse. „Op die interesse springen wij in met puur ambachtelijk werk. We zijn bijvoorbeeld niet in staat om dupli- ca's van onze werkstukken te ma ken". Opdrachten Het inrichten van etalages neemt nog steeds een deel van haar tijd in beslag, maar binnen Diezijner koes tert Loes Ham meer ambities. „We vinden alles leuk om te doen. Zo lang wij de kans krijgen om in onze eigen sfeer te werken, is het al snel leuk", zegt Ham, die een liefhebber is van barokke sferen en het werk van Michelangelo. De geboorte van het Schiedamse bedrijf blijkt de laatste maanden reeds te hebben bijgedragen aan de wens tot horizonverbreding. Zo stapte onlangs een befaamde mode fotograaf bij het duo binnen met de vraag of hij bij Diezijner een decor kon bestellen voor een fotoreporta ge- Uit de meest onverwachte hoeken weten belangstellenden ondertus sen het atelier aan de Nieuwe Ha ven te vinden, en dat de oprichters van Diezijner ook om andere dan artistieke redenen goed. „We moe ten toch iedere maand de huur kunnen betalen en er zelf van kun nen eten. Voordat we begonnen, waren we ervan overtuigd dat er een markt voor ons bedrijf is, maar dat moet altijd maar eerst blijken". Tot de afnemers behoort onder an dere Fons Burger, de eigenaar van de populaire Rotterdamse uitgaans gelegenheid Nighttown. Ter op fleuring van de voormalige bio scoop aan de Westkruiskade bestel de hij acht 'Griekse zuilen' bij Vis scher en Ham. In verband met de kosten zullen ze niet uit marmer worden gehouwen. Het zou onbe taalbaar zijn en bovendien dienen ze in Nighttown, dat regelmatig haar decor wisselt, uitsluitend als gimmick. Fa§ade Peter Visscher is een groot liefheb ber van het theatrale effect. Hij zet kijkers graag op het verkeerde been, al zal de gemiddelde bezoeker van een discotheek al snel in de ga ten hebben dat de 2uilen 'niet echt' zijn. Op andere momenten slaagt de kunstenaar er echter wel in om de kijker op een ander spoor te zetten. Dat gebeurde bij voorbeeld op het openingsfeestje, dat zij in november voor kennissen en zakelijke relaties hielden. Sommigen van hen nestel den zich behaaglijk voor de marme ren schouw. Althans, dat dachten ze, want het sierlijke voorwerp bleek uiteindelijk niet meer dan een piepschuimen facade. Deze kant van Visschers werk roept associaties op met het vroege re werk van de bekende Schiedam se kunstenaar Diet Wiegman. Die zette de toeschouwer in het verle den ook op het verkeerde been door een bekend gebruiksvoorwerp een nieuwe identiteit te geven. „Daar Loes Ham en Peter Visscher pose- ren bij hun enkele zuilen. De decor- stukken lijken heel wat zwaarder dan ze in werkelijkheid zijn. staat een roestige emmer", dacht de toeschouwer, die veelal pas veel la- ter achterhaalde dat de kunstenaar een perfecte imitatie uit klei had gefabriceerd. Visscher doet iets dergelijks, albe« schouwt hij zijn voorwerpen niet als op zichzelf staande kunstvoor werpen. Visscher en Ham verhu ren hun voorwerpen desnoods aan mensen, die hun huiskamer bij een feestje willen opluisteren met een leuke decorstukje. Toekomst Met hun activiteiten hebben Vis scher en Ham veel weg van de crea tieve staf van een theater- of to neelgezelschap. De overeenkomst is er zeker, erkent het duo volmon dig. De link met de theaterwereld wordt verklaard door de medewer king van de kunstenaar Roelof Vis scher. De broer van Peter werkte bij de Stopera en is tegenwoordig achter de schermen actief bij het RO-theater. Het verschil is dat Diezijner haar produkten juist buiten de theater wereld slijt. „In feite zien we ieder bedrijf dat iets te presenteren heeft als een potentiële klant", meldt Loes Ham. Hoewel de start van het bedrijf be moedigend is, zijn de in Rotterdam woonachtige partners al weer op zoek naar nieuwe uitdagingen Graag zouden zij muurschilderin gen aanbrengen in winkels en res taurants. „In België is dit al een trend, maar in Nederland is deze wijze van decorering nog niet echt van de grond gekomen. Zulke werkzaamheden spreken ons enorm aan", zegt Visscher, die eni ge tijd geleden een dergelijk werk stuk voor een theaterbureau maak te. De startende ondernemers noemen hun bedrijf 'uniek', al erkennen zij volmondig dat zij bij hun losse op drachten vaak hetzelfde werk doen als zelfstandig werkende kunste naars. Ook zijn er overeenkomsten met het werk van het Rotterdamse Arts Unlimited, dat verleden jaar de danssalon op Theatro Famastico inrichtte. „In principe kan elke kunstenaar dit soort werkzaamheden ook doen", beamen ze. „Vaak zijn zij echter niet gericht op het bedenken van toepassingen voor hun werk stukken. Dat is overigens geen kri tiek, want het is heel goed en nood zakelijk dat er onafhankelijke kunstenaars zijn". I- Vlaardingen Drie zwemsters en één zwemmer I van VZC zijn al zeker van deelneming aan de natio- I hale winterkampioenschappen, die in het tweede J weekeinde van maart in Dordrecht worden gehou- den. Het viertal wordt gevormd door Leda Bitanc, Karin Stein, Monique Korb en Stefan Aartsen. -Voor Stefan Aartsen worden het drukke dagen, want hij heeft zich al van zes startbewijzen verze kerd. De zoon van trainer Chris Aartsen heeft vooral vorig jaar veel progressie vertoond, Aarteens pre sta- 1 ties ziin niet- ongemerkt gebleven. Ook Leda Bitanc en Haryati van Lankeren hebben inmiddels al trainingsstages met de nationale selectie achter de rug. Leda Bitanc behaalde op de 200m rug slag een tweede limiet voor.de .winterkampioen- schappen. - Zij plaatste zich' niet alleen voor Dordrecht, maar is ook al 2eker van kwalificatie voor de nationale zo- m er kampioenschappen in Amersfoort. Monique Korb en' Karin Stein" hebben voor Dordrecht ieder één startbewijs op zak. Schoolslagspecialiste Karin Stein traint wekelijks in een vijftigroeterbad, wat nu stilaan z'n vruchten af werpt De Vlaardingse nummer drie op de 5km schoolslag verbeterde op de 200m school haar eigen, uit 1990 daterende clubrecord. door DONALD BAX Vlaardingen Hij stond, ruim twee maanden gele den al weer, zeker niet te popelen om de ogen schijnlijk gammele inboe del van Koos de Gooijer over te nemen. Toen Theo de Vree en Hans Stout hem benaderden met het verzoek om Fortuna VI in elk geval tijdelijk uit de nood te helpen, stelde Jan Bouman twee voorwaarden. De spelers moesten en masse achter deze oplossing staan en Bouman, Aan het weer is het niet te merken, maar binnenkort komt onze schitterende voorjaarskollektie Finse kleding binnen. Waai één dezer dagen eens even bij ons aan, misschien is "vnet dat japonnetje, die jas, die broek of blouse die u eigen lijk nog zo graag deze winter wilde aanschaffen erbij Tot ziens LAAPONI Het. Finse winkeltje van ,JTet Waaigat" Vlaardingen, Hoogstraat 225, Tel. 010-4343685 een Fortunees in hart en nieren, wilde beslist geen hernieuwde aanvaring met de trainersvakbond WON. Die twee eisen werden door het bestuur moeiteloos inge willigd, zodat Bouman zijn lood zware klus aanvaardde. Terwijl het bestuur van de tweede klasser tal van pogingen in het werk heeft gesteld om de WON ter wille te zijn (gesprekken met Gerrie Hup en Hans Buitendijk), is Bouman er op zijn beurt vrij onge merkt in geslaagd Fortuna VI uit de gevarenzone te loodsen en van het Vlaardingse keurkorps zelfs een gegoede middenmoter te ma ken. Toch zal het de 52-jarige ver koper van exclusieve herenkle ding geen moeite kosten om aan het einde van deze competitie op nieuw terug te keren in de anoni miteit. De assistent-trainer-door-de-ja ren-heen, die in het verleden For tuna slechts één seizoen verruilde voor een zelfstandige funktie bij vierde klasser Nieuwerkerk, heeft er niet langer spijt van dat hij zich nooit op de voor het métier beno digde diploma's heeft gestort, „Een jaar of tien geleden wel", biecht de oud-contractspeler van Fortuna VI, Sparta en FC Vlaardingen op. „Ik heb die cursussen nooit kun nen volgen, omdat ik elke zaterdag moet werken, dus had ik sowieso niet naar Zeist gekund voor sta ges". Of Bouman buiten de voetbalsport zou kunnen, is een vraag die met een volmondige afwijzing wordt beloond. „Lekker ontspannen langs de lijn naar een wedstrijdje kijken", houdt hij zichzelf voor. „Neen, zelfs dat niet. Nu ik wat ou der word, denk ik er wat vaker aan, maar ik weet zeker dat ik de voetballerij niet kan missen. Als ik -V' SchiedamJan van Heijningen treedt volgend seizoen in dienst bij Kermes DVS. De onlangs bij SVV vertrokken verzorger heeft bij de Schiedamse tweede klasser een eenjarig contract ge tekend. Het is de bedoeling dat Van Heijningen de huidige ver zorger Piet Lomé gedurende de rest van het seizoen bijstaat, zo dat hij zich al vast een goed beeld kan vormen over zijn komsti- ge werkgever. op het trainingsveld sta, heb ik heerlijk gevoel. Dat is m'n lus- m'n leven". Assistent Jan Bouman is blij dat het bestuur tenslotte toch zijn verzoek hono reerde om Cees Bouman als tij delijkeassistent aan te stellen. „Mijn voorkeur", zegt Bouman, „ging uit naar iemand die goed is ingewijd bij de spelers, die meteen kon beginnen omdat hij van dl hoed en de rand wist Cees Bou man was eigenlijk de enige die daarvoor in aanmerking kwam Wij werken heel goed samen. Als je een groep van iets meer dan der tig man hebt en elke traming zijn er minimaal vijfentwintig, dan zegt da t genoeg' Langzaam maar zeker heeft Bou man getracht iets van zichzelf op de selectie van Fortuna VI over te brengen. Hij roemt de visie v«r* rijn voorganger Koos de Gooijer ('Zijn plotselinge vertrek was voor iedereen een verrassing, niet in het laatst voor mi]*), meent dat deze technisch en taktisch z'n lesje voortreffelijk kende, maar vult au tomatisch aan dat er een wereld van verschil bestaat tussen de mens De Gooijer en de mens Bou- man: het rustige van De Gooijer te- „Ik heb alleerst geprobeerd de be- le-v 'ng terug te krijgen. Als je een voorzat geeft, moetje daar je ziel en zaligheid in leggen, dan moet je er van uit gaan dat er bij de goal een spits staat die per se wil scoren. Op de trainingen gaat dat steeds beter, dan schieten ze Jackie den Herder als het ware de kop van z'n romp. Dat eis ik ook. Ik trainen vijf kwartier, anderhalf uur en dan verlang ik honderd procent inzet. Mijn enthousiasme moet een voor beeld zijn - voor de hele groep", vindt Bouman. Vertrouwen „In principe trainen we twee keer per week, maar als dat verhoogd moet worden naar vier keer, dan ben ik er ook. Daar hebben we de maandag en de woensdag voor in geruimd en zeker op woensdag is de opkomst redelijk. Ik zou dat graag nog beter willen zien, maar ik besef me goed dat zo iets moet groeien. Ik probeer de spelers ver trouwen te geven. Ik hamer er op dat ze initiatieven mogen nemen, dat ze dat soms zelfs moeten. Ik heb er geen problemen mee als ze fouten maken, als er maar niet met angst wordt gespeeld". Hij betreurt het nog steeds dat een rentree v^^-me v- Hei'ce1nt_ Jan Bouman...'Als Ik op het trai ningsveld sta, heb ik zo'n heerlijk aevoel'... ten, maar nu 'linkspoot' Arjan van der Slot het op die positie tot veler verrassing voortreffelijk doet, slaakt Bouman een zucht van ver lichting, „Een openbaring", is Bou man lyrisch. „Arjan doet het ge woon goed op die plaats. Hij is sterk aan de bal. Hij moet alleen nog le ren om leiding te geven en te dele geren. In elk geval ben ik van dat probleem verlost Een zorg minder dus". „Ik wil het speelveld kleiner ma ken, zodat de middenvelders een kleinere afstand moeten overbrug gen om er overheen te gaan", ver duidelijkt Bouman. „Daar kun je pas goed aan werken als er geen angst meer is en dat heeft weer al les te maken met op achterstand komen. Thuis tegen Slikkerveer kwamen we ook weer met 1-0 ach ter. We kwamen terug op 1-1 en dat was een enorme verdienste van de hele ploeg, omdat we daar tot dan nog niet in waren geslaagd. We zijn er natuurlijk nog niet, maar ik zie hop igdpiw*» pr nu „Achterin steekt het behoorlijk In elkaar moet ik zeggen. Het begint achterin, bij de laatste man. Hij moet de ploeg meenemen naar de middenlijn, zeker in thuiswedstrij den. Dan moeten we op de helft van de tegenstander spelen en zo ver mogelijk van ons eigen doel verdedigen. Dat houdt weer in dat er ontzettend geconcentreerd ge speeld moet worden, dat er goede rugdekking moet worden gege ven, Op de training lat ik veel klei ne partijen van zes tegen zes spe len. Dan wordt het spelen zonder belangrijk. Moeten ze elkaar steu nen en niet laten verdrinken, om dat je anders nooit bij het andere doe] komt". Mede om die reden is Bouman af gestapt van een slechts uit Ron Hofman en Dennis Oomen be staande frontlinie. Dat was niet al leen qua aantal, maar ook qua fy sieke kracht niet de juiste oplos sing. Bouman heeft nu een voor hoede geformeerd die besL uit Hofman, Oomen en David Z -s. Dinsdagavond versloeg Fortuna de zaterdsagclub Zwart Wit'28 met 1-0 (doelpunt Dennis Oomen) en in dat duel werd de juistheid van Boumans visie bewezen. „Tot dan werden onze spitsen eigenlijk aan hun lot overgelaten", aldus Bou man, die nu ook Fred Langhorst (is zondag tegen HOV nog op vakan tie) met minder offensieve bedoe lingen het veld instuurt. Toen Bouman de nalatenschap van De Gooijer in'z'n schoenen kreeg geschoven, had Fortuna VI uit de eerste vijf wedstrijden twee pun tjes gepeurd. Negen wedstrijden later is dat puntentotaal opgelopen naar veertien, noteerde Bouman dus een score van twaalf uit negen. En staat Fortuna er in de tweede periode met negen uit zes goed voor. „Maar", benadrukt Bouman, „dat is niet het belangrijkste. Handhaving staat voorop en zoals alles zich nu ontwikkelt, heb ik daar alle vertrouwen in". Uitdaging „Ik spreek ook constant en zeer be wust over de selectie. Het eerste en tweede elftal vormen voor mij een grote groep. Op de inzet valt niets aan te merken, alleen gaat het op zondagmiddag tussen twee uur en kwart voor vier nog niet geheel naar wens. Op die momenten speelt ook het geluk een grote rol Ik wil het bestuur dolgraag helpen bij h M i antrekken van een nieuv/e trak- Dat moet er volgens mij een zijn die vrij tegen de club For tuna VI aantrekt. Een nieuw ge zicht voor de spelers, een jonge Se" Tel, die met Fortuna VI graag de-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 2