Leen Droppert balanceert tussen puurheid en erosie Winkels open tot zeven uur m Ouderen willen gehoord worden het waaigat Café Wilhelmina herrijst Frankeland als herstellingsoord VLAAS01NGS DAGBlAflj SCHfïöAMSE COURANT! NIEUWE WATERWEG COURANTi 'Tijdsverschil' tussen baby's Paalman opent foto-expositie Illegalen aangehouden na schietpartij in bar Fiets door ruit snackbar Schiedams college trekt de stoute schoenen aan Reanimatie wonen Overvallers postkantoor aangehouden Weer bonnen in centrum Brand in lift □WATERWEG VRIJDAG 1 FEBRUARI 1991 PAGINA 131 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6. 3131 BC Vlaardingen. Postbus 4008, 3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229,4352066,4350557 - sportredactie.4345209 Telefax:010-4349754. Schiedam Nog in het af gelopen jaar bereikte Schie dam de mijlpaal van de ze ven tigduizendste inwoner. Uit het onlangs gepubliceer de jaaroverzicht van 1990 blijkt er een raar verschil te zijn tussen jongens en meis jes. Stokt het gemiddeld aantal geboorten van zo'n zeventig tachtig per maand alleen in september toen was er slechts sprake van niet meer dan 44 nieu we Schiedammertjes, waar overigens tegenover staat dat de overleden inwoners zich eveneens tot dat mini mum beperkten er wordt nog een hele andere ontwik kei ing gewaar. Vreemd genoeg worden de meeste meisjes in de eerste zes maanden van het jaar geboren. De grootste kans om in Schiedam een jongetje te krijgen blijkt daarentegen in de laatste vier maanden van het jaar te liggen, terwijl in de tussenliggende maan den het lot zich niet lijkt te laten bepalen. Met name echter in de eerste maanden van het jaar zijn de verschillen opvallend. Waar de meisjes tot en met juli kunnen bogen op een ge boorteoverschot van 35 ba by's (op een totaal van 237 feboren dochters), daar unnen de 'baby-boys' niet eens opboksen tegen het aantal overleden mannen. De nieuwe zonen komen ne gatief uit op min zeventien, ondanks de geboorte van 216 knaapjes. In de herfst blijken deze ge gevens juist omgekeerd te zijn... Vlaardingen Hans Paalman, meer bekend als voormalig di recteur van het Schledamse Ste delijk Museum dan van zijn hui dige functie, opent vanavond een foto-tentoonstelling in Vlaardingen. Als voorzitter van de plaatselijke commissie voor de beeldende kunst geeft hij een officieel tintje aan ae expositie van Hans Verhagen. De foto's van Verhagen zijn drie ëneenhalve week in de Haring- stad te bewonderen bij de Gale rie/ Artoteek in het cultureel centrum Holiandia. Uit zijn werk komt een wat melancho lieke kijk op mensen en feiten naar voren. Hoewel het geen specifieke reisfoto's betreft, zijn zijn afbeeldingen afkomstig uit de grote Europese steden zoals Home, Warschau, IstanboeJ en Amsterdam. In die laatste stad exposeerde hij ook al eens. Schiedam Van de achttien mannen die gistermorgen zijn aangehouden wegens hun moge lijke betrokkenheid bij een schietpartij in en bij nachtbar Diar op het Broers veld blijven er voorlopig acht in hechtenis. Zij worden vermoedelijk het lana ge tien mannen zijn na verhoor weer vrij gelaten. De politie heeft niet kunnen achterhalen wie van hen heeft geschoten. Hoewel de schietpartij zich aan vankelijk ernstig liet aanzien de den dt? ondervraagde barbezoe- kers het voorval af als een uit ballorigheid voortkomende daad. Nader onderzoek in de bar en de omgeving heeft aan het licht ge bracht dat er inderdaad met meerdere wapens is gevuurd. Dal leidt de politie af uit de ver schillende hulzen die in de om geving zijn aangetroffen. Hoe veel wapens exact zijn gebruikt, weet de politie nog niet. In de bar werd wel een nog geladen vuur wapen aangetroffen. Hoewel «en flink aantal schoten moet zijn afgevuurd, is er nauwelijks sprake van schade. Gistermiddag hebben politie en gemeente na onderling overleg besloten de bar voor tenminste zes maanden te sluiten. Als re den daarvoor wordt ernstige or deverstoring opgegeven. Schiedam Toen een 39-jarige Schiedammer afgelopen nacht °m half twee na een bezoek aan snackbar in de Gordonstraat ontdekte dat zijn fiets was gesto len, bekoelde hij zijn woede op omgeving. Aanvankelijk be- Petkte de man zich tot een scheldpartij in de snackbar. Om- oat hij op die manier kennelijk onvoldoende stoom had afgebla ft' §00"fe hij even later een nets door de ruit van de snaek- tweG andere fietsen be- Pj? j j vervolgens te gooien waardoor twee geparkeerde per- i sonenauto's werden beschadigd. Uiteindelijk gingen ook klanten i «i er mee bemoeien en begon nen te vechten met de man. •J.31 arrestatie ontkende de ^leaammer ook maar iets met vernielingen te maken heb- f n gehad. Hij zou door klanten door CARËL VAN DER VELDEN Vlaardingen Op het eerste ge zicht is het eigenlijk vreemd dat Leen Droppert nog steeds in Vlaardingen woont. Een groot deel van het historisch schoon in zijn geliefde stad is ten prooi ge vallen aan de sloopwoede en in cultureel opzicht lijkt zijn geboortestad de inmiddels 60-ja- rige beeldhouwer in feite ook weinig te bieden. „De stad roept echter een bepaalde spanning op en die kan ik goed gebruiken in mijn werk", zegt hij. In kunstenaarskringen wordt Vlaardingen wel eens smalend 'de woeste hoek' genoemd. Ook Droppert ziet de stad in de eerste plaats «ils een 'culturele wocster- nij'. In zo'n stad kan het gebeu ren dat een landelijk befaamde kunstenaar voor een expositie van zijn werk is aangewezen op een bank. „We hebben hier in Vlaardingen geen kunstzaal kunnen handha ven", zegt Droppert, wiens werk vanaf vandaag tot 25 april is te zien in het districtskantoor van de Bondsspaarbank aan de Schiedamseweg 12. „Alleen op de vitrine van het Holland ia-gebouw wordt nog kunst getoond, In de bank komt het werk nog beter tot zijn recht", zegt Droppert, die niet bepaald onder de indruk is van het gemeentelijke beleid op het gebied van de beeldende kun sten ..In het verleden hadden we op de Oostha ven kade de be schikking over een ejgen kunst zaal, maar dat vond de gemeente weer te duur. Men wil hier ge woon geen geld uitgeven aan cultuur Gebleven Droppert heeft met de situatie leren leven. Hij laat zich in artis tieke zin zelfs inspireren door de realiteit van de plaatselijke poli tiek. Ook m Vlaardingen voelt hij bijna dagelijks het dynami sche gevecht tussen 'het pure' en de eroderende krachten. Het be hoeft weinig verbeelding dat Droppert met zijn puurheid doelt op de schaarse rudimenten uit het historisch verleden van de stad. De belangrijkste erode rende krachten ter plaatse zijn natuurlijk stadsbestuurders als Teun de Bruin en BasGoudriaan geweest. Dat waren politici die aan twee decennia voldoende hadden om honderden jaren his torie weg te poetsen. „De situatie is er niet beter op ge worden", zegt Droppert, die zich met een klein werkgroepje van de historische vereniging nog immer inzet voor de schaarse cultuurhistorische overblijfselen in de stad. Een vroeg succes boekte hij m 1955. Toen slaagde hij m zijn poging een uit de late middeleeuwen stammende boerderij aan de Surinamesingel voor de slopershamer te redden. Tientallen historische hoeves werden in dezelfde tijd wél met de grond gelijk gemaakt. Hij woont er nog steeds en het bezit van zo'n landelijk domicilie in het midden van de stad vormt al drie decennia een belangrijke reden om in Vlaardingen te blij ven „Verder hebben we hier veel vrienden en kennissen", licht hij zijn honkvastheid toe. Poort De strijd tussen het 'pure' en de erosie is in de loop der jaren tot een vast thema in zijn werk uit gegroeid. „In mijn beeldhouw werk gebruik ik meestal pure, geometrische figuren als basis", verklaart de nestor van het Vlaardingse kunstenaarsgilde. Die geometrische vorm kan be staan uit een kolom of een pira mide, terwijl hij sinds enkele ja ren ook gebruik maakt van de poort vorm. Zijn voorliefde voor poorten wordt niet alleen verklaard door een esthetische voorkeur. Voor Droppert heeft de verschijnings vorm een filosofische betekenis. „Ik weet eigenlijk niet wat ik bij de toeschouwer wil bereiken, maar voor mij staat de poort symbool voor een grens", zegt Droppert. Leen Droppert: „Het geuzenmonument. Voor mij is dat beeid nooit kfaar". „Het is een plek waar je bij het passeren even stil staat. Staande bij een poort kijk je terug op het verleden. De geschiedenis is een dynamisch gebeuren, want de kijk op het verleden verandert voortdurend door de informatie de je nu opdoet. Voor mij mar keert een poort dit bewustzijn". Met zijn dynamische kijk op het verleden is Leen Droppert nog regelmatig verbaasd over het ge brek aan historisch besef bij de Vlaardingse bestuursélite. „Laatst ontmoette ik een wet houder die niet wist wat de Vlaardingen-eultuur is", ver wijst hij naar de unieke verza meling prehistorische gebruiks voorwerpen uit deze omgeving. „Dat begrip is zelfs bij Japanse archeologen bekend. Het is toch uiterst merkwaardig dat zo'n mooie verzameling van Helini- um alleen in een zijzaaltje van het Hollandia-gebouw is te zien". Basisvormen Net als de poortfiguur staan de pyramide- en de kolomvorm symbool voor het pure. Het door breken van deze vorm kan in zijn beeldtaal worden gezien als erosie. Hoewel deze vermaan- passingen het werk vaak een dramatische lading geven, is dit lang niet altijd het geval. Op de tentoonstelling is bij voor beeld een vrolijk rood geschil derde sculptuur te zien. De basis van het ruim twee meter hoge gevaarte wordt gevormd door een strenge koiomvorm, maar door het aanbrengen van een en kele subtiele ronding krijgt het werkstuk een bijna frivole uit drukkingsvorm. Naast modellen van zijn verschillende sculpuur- vormen laat de kunstenaar in zijn Franse atelier gefabriceerde pentekeningen zien. Dat Droppert toch als een schep per van dramatische kunst wordt gezien, dankt hij in de eer ste plaats aan het geuzenmonu ment op de Markt in Vlaardin gen. Het zwaar gehavende man nelijke naakt staat symbool voor het dappere, maar schier hopelo ze verzet tegen de tyrannie. „Voor mij is dat beeld nooit klaar", zegt hij over het emotio nele kunstwerk. „Veel mensen blijken zich er mee te vereenzel vigen. Dat is prima, want het was mijn gedachte om het een emotionele lading mee te geven. Ik heb ermee uit willen drukken dat de oorlog alleen verliezers kent". Schiedam De Schiedamse winkels mogen vanaf april of mei 's avonds tot zeven uur openblijven. Dat voorstel doet burgemeester Reinier Scheeres (economische aangelegenheden) aan de gemeenteraad. Naast het fiat van de plaatselijke volksver tegenwoordiging behoeft Schee res met zijn voorstel nog de steun van de Eerste Kamer. Schiedam kan de openingstijden van de winkels aanpassen omdat het één van de vijf zogenoemde deregulerings-gemeenten is. Als uitvloeisel van dit ondertussen reeds grotendeels mislukte ex periment mag Schiedam een jaar lang experimenteren met de wi n kelslui ti ngs wet. Nu mogen winkels tot zes uur 's avonds openblijven. Verwacht wordt dal de winkels in de nieu we, voor het gehele land gelden de Winkelsluitingswet een half uurtje langer de deuren open mogen houden. De vijf D-ge- meenten mogen veel verder gaan in het liberaliseren van de winkeltijden. Binnen de beperking dat een winkel niet langer dan 52 uur per week mag zijn geopend, biedt de wet D-gemeenten de winkeliers zelfs de mogelijkheid hun zaak volstrekt naar wille keur te openen. In theorie zou hierdoor de situatie kunnen ont staan dat de schoenenzaken 's nachts langer open zijn dan de cafés. Uit een onderzoek is twee jaar feleden gebleken dat de Sehie- amse winkeliers niets voor deze situatie voelen. Ook bij de consument en het gemeentebe stuur bestonden twijfels over de wenselijkheid van zo'n ruim ex periment. Uit de steekproef on der de bevolking heeft het ge meentebestuur wel de indruk overgehouden dat Schiedam be hoefte heeft aan openingstijden tot zeven uur. In het uiteindelijk door de Twee de Kamer aangenomen wetsont werp voor D-gemeenten wordt rekening gehouden met deze sentimenten. Het voorstel is op gestuurd naar de Eerste Kamer, die zich nog over de deregule- ringswet moet uitspreken. Indien Schiedam afziet van een volledige liberalisatie, kan het gemeentebestuur de uiterste sluitingstijd bepalen op zeven of negen uur. In deze opzet blijven de winkels op zondag gesloten. Ook mag de gemeente een extra koopavond aan het begin van de week inlassen. In de visie van de Tweede Kamer moeten de geko zen regeling wel worden goedge keurd door de gemeenteraad- Door nu te kiezen voor zeven uur ais uiterste sluitingstijd me nen B en W van Schiedam tege moet te komen aan de wensen van zowel de voor- als tegen standers van een liberalisatie. De vrees van winkeliers en het winkelpersoneel was dat zij uit concurrentie-overwegingen tot laat in de avond open zouden moeten zijn. Volgens de betrok kenen zou dit ten koste gaan van hun sociale leven. Verder meen den de winkeliers, dat onregel matige winkeltijden een ondui delijk beeld bij de consument op roepen. Met de beperkte verruiming van bet winkeltijdenrégime hoopt het gemeentebestuur groten deels tegemoet te komen aan deze bezwaren. Met het voorstel hoopt burgemeester Reinier Scheeres in eerste instantie een dienst te bewijzen aan werkende consumenten, die door de week vaak weinig tijd hebben om boodschappen te doen. Wethouder Bart de Leede, keurig in colbert, krijgt door Joop Ouwenseen brochure over wonen uitgereikt. Schiedam Ouderen worden steeds mondigér. In een stad als Schiedam, waar van elke zes in woners er één de respectabele leeftijd van minstens 65 jaar heeft bereikt, blijkt dat elk dag duidelijker. De senioren zoals zij zichzelf veel liever noemen, omdat in hun oren het woord be jaard ongeveer gelijk staat met uitgerangeerd' laten zich meer en meer horen en willen ook nadrukkelijk gehoord wor den. Verschillende initiatieven zijn in Schiedam ontstaan om oude ren uit hun isolement te halen. En zii laten niet meer over zich lopen: ze vragen zich af wat er zo verkeerd is aan hun imago dat ze in deze maatschappij nauwelijks meer meetellen, ontplooien daarop inhakend vervolgens zelf allerlei activiteiten en kij ken daarnaast kritisch om zich heen. Het instellen van een gouden en een zwart molentje voor de krant die het positiefst en nega- tiefst over ouderen bericht, is zo'n initiatief. Gistermiddag werd in het gebouw van het Educatief Centrum voor Vol wassen (ECV) een reeks vragen gesteld die in feite hetzelfde beo gen. pen? Is het beeld dat een opa op roept bij het reclamespotje van MacDonaids terecht? Mogen ou deren haar op hun tanden heb ben of mag je alleen van je afbij ten als jejong(er) bent? Dat soort punten werden gistermiddag in de groep gegooid van de Stu diekring van/voor 55-plussers. Zij hadden wethouder Bart de Leede uitgenodigd om een zelf uitgebrachte brochure over wo nen voor ouderen aan te bieden. Eén van de leden stelde in een reactie het standpunt van de 'nieuwe bejaarde' het best voor. Wat zou het haar een zorg zijn, gaf de Schiedamse min of meer te verstaan, of een jeugdige of ruim volwassen verkoper haar in de winkel hielp. Waar het om gaat, zo poneerde ze haar stel ling, is dat er sprake is van we derzijds begrip en belangstelling. Overigens weet men het in Schiedam ook te overdrijven. Ouderengroepen die boze brie ven schrijven, omdat 'hun' wet houder niet naar 'hun' normen gekleed gaat, is eerder klein geestig dan dat het van meegaan met de tijd getuigd. Als betrokken portefeuillehou der liet De Leede, die zich had laten verleiden gistermiddag in een keurig colbert voor de dag te komen, zich in het ECV-gebouw Nadat 'informeel leider' van de Studiekring Joop Ouwens hem de brochure 'Wonen is voor se nioren meer dan een dak boven je hoofd' had uitgereikt, wilde de wethouder wel iets anders toege ven. „Er kan in Schiedam heel wat worden verbeterd in de woonvoorzieningen voor oude ren, zowel kwalitatief als kwan titatief". Dat was koren op de molen van de groep 55-plussers. In hun no titie gaven zij aan het te betreu ren dat er nu pas een onderzoek wordt ingesteld naar de woon wensen van ouderen. Zij vinden dat dit nu zeer snel ter hand moet worden genomen, omdat het aantal kamers in de verzor gingstehuizen drastisch zal wor den ingeperkt, waardoor het niet alleen wenselijk maar ook rood- zakeljk is dat ouderen langer zelfstandig blijven wonen. Zij vinden het dan ook een zwak punt in het gemeentelijk beleid dat een prognose en de bijbeho rende financiële middelen voor de verzorgingscapaciteit tot het jaar 2005 ontbreekt. Daarnaast vragen de leden van de Studiek ring zich af blijkbaar als kriti sche noot naar hun ouderenbon den toe of „de inspraakstruc tuur zoals die nu bestaat wel vol- Schiedam Na een afwezigheid van een kleine twintig jaar opent café Wilhelmina aan het gelijk namige plein in de Gorzen vol gende week weer haar deuren. Henk Post, uitbater van het Weeshuis aan de Hoogstraat is verantwoordelijk voor de we deropstanding van het monu mentale pand. Post schijnt een voorliefde te hebben voor oude gebouwen met een historische waarde. Be hoedde hij het voormalige mel- kwinkeltje aan het eind van de Lange Achterweg drie jaar gele den voor sloop door er een bruin café van te maken, ook het 125 jaar oude pand aan het Wilhel- minapiein wordt weer in ere hersteld- „We hebben getracht het karak ter van het café te behouden door het oude interieur te hand haven", vertelt Post, die zelf achter de tapkast van het Wees huis blijft staan en de nieuwe aanwinst laat bestieren door Maxja van Til. „Het wordt een gezellig oud- bruin café zonder al te veel tiere lantijntjes. De vorige eigenaar, Chris van der Klink, is er nadat hij zijn kroeg had gesloten, altijd blijven wonen. Maar doordat mi destijds overleed heeft het pana een tijd in de oude staat leegge- staan" Henk Post is trouwens niet al leen-eigenaar van het herrezen Wilhelmina. De Vlaardinger Bart Janson die naast het run nen van een drankenhandel te vens als agent voor een groot biermerk werkzaam is, heeft net als Post een voorliefde voor Bel gische bieren. De leverancier van onder meer het Weeshuis ondernam met bierfreak Post inmiddels al heel wat tripjes naar België waardoor het twee tal bevriend raakte. Dat resul teerde tenslotte in een samen werkingsverband en de aankoop van het café. Post timmert sinds hij zijn pla- tenwinkeltje opdoekte om zijn geluk in het horecagilde te be proeven, flink aan de weg. Met zijn Weeshuis werd hij binnen een mum van tijd opgenomen in de Alliantie van Bier Tapperijen, een status die slechts voor een handjevol kroegen is weggelegd. Eenmaal geïnfecteerd door het buitenlandse bieren-virus ging Post over tot het volgen vars de ene na de andere cursus. „Van de veertig deelnemers was ik de enige die er bij het onder deel bierproeven slechts één keer naast zat", glundert Hij. „Helaas hebben we er in Wilhel mina geen plaats voor, anders zouden we ook daar de meest uiteenlopende biersoorten ser veren. Schiedam Als eerste verzorgingstehuis in Schie dam heeft Frankeland een logeerkamer ingericht voor de opvang van ouderen, die uit het Sehieland- ziekenhuis ontslagen kunnen worden maar nog niet in staat zijn om thuis te wonen. De kamer is deze week in gebruik genomen door F. Deul, die in Fran keland verder kan herstellen van de gevolgen van een aanrijding. Frankeland lost met de tijdelijke verzorging een deel van een probleem van het ziekenhuis op. Vooral ou dere mensen liggen dikwijls langer dan strikt me disch noodzakelijk is in een ziekenhuisbed, omdat 2ij thuis geen verzorging kunnen krijgen. In Franke land kan voortaan ten minste één oudere worden op gevangen en verzorgd. De verwachting is dat andere tehuizen in Schiedam over een jaar het voorbeeld van het verzorgingstehuis aan de Sint Liduinastraat zullen volgen. In de volledig gemeubileerde en gestoffeerde kamer in Frankeland kan de ontslagen ziekenhuispatiënt zich voorbereiden op de terugkeer naar huis. De be woner kan de kamer, met eigen keuken en sanitair, een televisie en een radio, gedurende ten hoogste een maar.4 gebruiken. Daarvoor wordt een eigen bijdra ge van zes gulden per dag in rekening gebracht. De overige kosten komen voor rekening van het zieken fonds. Van de verzorging in Frankeland en de maal tijdvoorziening kan de bewoner gratis gebruik ma ken. Frankeland verbouwt voor de herstellenden een van de huiskamers. Totdat die kamer klaar is wordt een logeerkamer voor de opvang gebruikt. Vlaardingen Een 69-jarige Vlaardinger is donder dagmiddag om kwart voor drie onwel geworden in het filiaal van de Gemeentelijke Bibliotheek aan de Loper. Bij aankomst van de politie ademde de man niet meer ten gevolge van een hartstilstand. Ogenblikkelijk werd reanimatie toegepast. Na aan komst van een ambulance werd de reanimatie voort gezet, waarna de ziekenbroeders weer een hartslag massief beuken afgewerkt met biologische olie y"r,\j ov r V \r QQ 09B sas es J nmmcicnn Als eerste in Nederland tonen wij u een schitterend woonprogramma van massief beukenhout, afgewerkt met een biologische olie, gedekoreerd met inlegwerk van kops olmenhout. Dit programma bestaat uit een aanbouwkasten programma met onderdelen in 7 hoogtematen, 4 breedtematen en 3 dieptematen. Hierdoor ontstaat de mogelijkheid om kombinaties van ladenkast, dressoir, boekenkast tot een volledige wand samen te stellen. Bijpassend te leveren eettafels, stoeten en lage tafels. Kortom, dit moet u zien Waai eens bij ons aan, wij laten u dit gehele programma met zijn mogelijkheden graag zien. Maassluis Twee Maassluizers van 20 en 21 jaar, die woensdag een gewapende overval uitvoer den op een postkantoor in Ze ven be rgsc hen Hoek, zijn giste ren in hun woning gearresteerd. De politie kwam hen op spoor aan de hand van een getuige, die het kenteken van hun vluchtau to had genoteerd. De mannen hadden in het post kantoor ongeveer 10.000 gulden buitgemaakt. In één van de wo ningen werd het gaspistool aan getroffen dat waarschijnlijk tij dens de overval is gebruikt. Schiedam Ook gisteren heeft de Schiedamse politie tijdens de koopavond weer een flink aan tal bekeuringen uitgeschreven aan fout-parkeerders. Totaal 45 automobilisten werden in de binnenstad op de bon geslingerd. De politie voert al ongeveer een maand actie. Door tijdens de koopavond consequent bekeu ringen uit te schrijven hoopt zij het parkeerprobleem in het cen trum enigszins te kunnen in dammen. Agenten zullen ook de komende donderdagavonden opdracht krijgen alert te rijn op fout-parkeerders. Vlaardingen De brandweer rukte donderdagavond uit voor brand in een aan de Van Hogen- dorplaan gelegen flatgebouw. Bij onderzoek bleek dat onbeken den het bedieningspaneel van de lift in bfand hadden gestoken, waarna er kortsluiting ontstond. Hierdoor was de lift tot stilstand gekomen tussen twee verdiepin gen. De rookontwikkeling zorg de voor stankoverlast in de hal. Het schadebedrag is nog onbe kend.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 1