Maasland lonkt naar NK Maascollege kan mavo niet redden si Ruim baan voor ijs i Slachtoffer brand blijkt vermoord Tweede podium voor de Schiedamse kunst Moeder redt kind VLAAROINGS DABB1 SCHIEDAMSE CöURfiNpi NIEUWE WATERWEB GÖURRM Pas'oor hoopt op Vonder' Ankeveen enige concurrent voor marathon op natuurijs IJspret voor Stefan over PAS VOOR ANISA DANKZIJ BALLON Burgemeesters bij bruidsparen Spreekbeurt Dick Dees Wedstrijden op de Poldervaart Drie jaar cel voor heroïnetransporl Milieupremie op oud papier verdubbeld WmWEG DINSDAG 5 FEBRUARI 199M%: PAGINA lifvlf Regionale redactie Brede Havenstraat 6,3131 8C Vfaardingen. Postbus 4008,3130 KA Vlaardingen Telefoon- 010-4343229.4352066.4350557 -sportredactie 4345209 Telefax 010-4349754 Waterweg Hei lijkt wel of ie ders hoofd ineens naar nog maar één ding staat schaatsen Jaren is het niet nodig geweest de ijzers uil het vet te halen of om zelfs maar over de aanschaf van een paar nieuwe noren of andere glijers te prakkizeren Gevolg is dat m sportzaken in het Water weggebied gisteren rijen mensen stonden te wachten om klaar te zijn voor een baantje over de vlieten en vaarten m Schiedam. Vlaardmgen, Maassluis en Maas land De verwachtingen zijn waar schijnlijk het hoogst gespannen W Maasland Het dorp hoopt vandaag van de KNSB te verne men of het donderdag het NK marathonschaatser* op natuurijs mag organiseren „We zijn er klaar voor", aldus organisator Jan Kroes Ook handelaren tijken te besef fen dat de schaatspret wel eens van korte duur kan zijn Om die reden probeert buurthuis De Ha ven op haar eigen manier een steentje bij te dragen aan de y- spret Wetend dat vooral jonge ren snel hun noren zijn ont groeid en dat de aanschaf van een nieuw paar bepaald niet goedkoop is houdt het buurthuis aan het Weeshuisplein een schaatsen ruilbeurs De beurs wordt woensdagmiddag gehou den tussen één en twee uur, zo dat scholieren met hun nieuwe aanwinsten meteen het ijs op kunnen Brandweer In Schiedam is de brandweer er zelfs aan te pas gekomen om de jeugd een handje te helpen bij de uspret Nadat de jeugd nabij de Dwarsstraat gisteravond in het donker en de kou het speel ter- remtje had schoon geveegd, spo- I ten de spuitgasten het veldje on- der water Sinds vandaag heb- - ben de buurtbewoners in Zuid een prachtig gladde ijsbaan bijna voor hun deur 2 Op veel plekken ondervindt de s cnaa schaatser op dit moment helaas de gevolgen van al te haastige liefhebbers Hoewel er zondag en gisteren al massaal werd ge schaatst. was de gretigheid waar mee men zich op singels en plas sen begaf soms wat teveel voor het nog dunne ijs Menig plaatse lijke Sipkema-de-ijsmeester klaagt over kapot gereden stuk- In het donker schrobben en poetsen. Dat heeft de jeugd van Schiedam-Zuid er wef voor over om een eigen ijsbaantje voor de deur te krijgen. In sommige sportzaken was het gisteren Ineens een gekkenhuis. Ook bij het Vlaardlngse sporlhuls Van Dam gingen de noren ineens grif van de hand. ken. zodat er van een gave baan geen sprake is De echte ijsbanen hebben hun deuren na lange tijd ook weer opengezet. Met de opening van de ijsbaan beleefde de Stichting Sportactiviteiten Lickebaert gis teravond om zes uur zelfs een heuse primeur, want in de eerste driejaar van haar bestaan had de beheerder van het sportcomplex m Maassluis geen kans gezien het ongeveer 250 meter lange ovaal m te wijden. De nieuwe, verlichte ijsbaan langs de Vlaardingsedijk trok di rect veel schaatsers aan. De baan vormt de opvolger van een eer dere en iets grotere schaatsbaan De2e voorganger, die in het ver leden werd beheerd door de reeds lang ter ziele zijnde Maas- stuise IJsclub, moest enkele ja ren geleden gedeeltelijk wijken voor de aanleg van andere recre atieve voorzieningen als een wiel r enparcou rs. In Vlaardingen, dat nog wel do micilie biedt aan een heuse ijs- club, kunnen de schaatsers hoogstwaarschijnlijk vanaf van avond terecht op de ijsbaan in de Broekpolder. Schiedammers hebben minder geluk. Na het sluiten van de landijsbaan langs de Schiedamseweg zijn de inwo ners van de Brandersstad aange- - wezen op het particuliere initia- J tief. Onder andere op de Korte Haven en langs de Poldervaart i hebben buurtbewoners zelf lich tjes langs het ijs aangebracht. Vlaardmgen De brand die vorige week donderdagmorgen vroeg woedde in de Commanderiistraat, en waarbij een man om het leven kwam, heeft de Vlaardingse politie voor een raadsel gesteld De dode blijkt niet de 23-jarige bewoner van het pand. zoals de politie eerder bekend maakte, maar een 35- jange Duitser, Volgens het sectierapport is hij vermoord. Over de doodsoorzaak wil de politie geen nadere bijzonderhe den geven Van de Duitser ts alleen bekend dat hij geen vaste woon- of verblijfplaats had. Hij zwierf al enkele jaren door Amsterdam Sinds januari verbleef hij ook in Rotterdam en Vlaardmgen. Het pand in de Commanderiistraat was gekraakt. De vergissing over de identiteit van het slachtoffer werd vol gens de politie veroorzaakt doordat het lichaam door de brand onherkenbaar was venwnkt Het huis brandde totaal uit. „Het was een gigantische puinhoop binnen", aldus een politiewoord voerder De oorzaak van de brand is nog niet opgehelderd. Een eerste onderzoek wees uit dat gaslekkage of elektriciteitsstonng uit gesloten waren. Toch ontstond er een explosie. Een technisch onderzoek moet meer klaarheid brengen in de oorzaak van de ontploffing, Niet bekend is of zich ten tijde van de brand ook andere bewo ners in het pand bevonden, De politie is een uitgebreid buurt onderzoek begonnen om uit te vinden hoeveel mensen het huis bewoonden en waar zij zich bevonden op het fatale uur. Schiedam Staan de Schie damse kunstenaars op dit mo ment volop in de schijnwerpers tijdens een tentoonstelling in het Stedelijk Museum, volgende week heeft het werk van de kunstbroeders er nog een podi um bij. In de Blauwe Brug richt de artotheek op dit moment de tentoonstelling Aanwinsten 1991 m. De kunstuitleen presenteert vanaf aanstaande zaterdag 9 fe bruari een overzicht van de in 1990 aangekochte kunstwerken. Alle werkstukken zijn gemaakt door kunstenaars uit het Rijn mondgebied. Uit de aankondi ging voor de tentoonstelling blijkt, dat de Schiedamse kuns tenaars zich in een zekere popu lariteit bij de aankoopcommissie mogen verheugen. In de getoonde selectie sculptu ren en wandreliefs bevindt zich werk van de Schiedamse kuns tenaars Frits Kloppers en Marcel van Warmenhoven. Het werk var, deze kunstenaars, die deel uitmaken van de nieuwbakken kunstenaarssociëteit Kunst- werkt, is op dit moment ook te zien in het Stedelijk Museum. De overige getoonde sculpturen, die binnenkort kunnen worden geleend door de leden van de ar totheek, zijn van de hand van Erik Wijnges, Johan Meijerink en Ian. J. Pieters, Driedimensio nale werkstukken tin Yvonne Mostard, Hans Terhovn, Jeroen van Rij, Daan Padmos en Oor van Dijk vormen ook een onder deel van de kunstselectie in de Blauwe Brug. Naast sculptuur besteedt de Ar totheek aandacht aan schilderij en, tekeningen en houtsnede's, In 1990 koent de gemeentelijke instelling onder andere werk aan van de Schiedammers Mar tin Moesman, Inge van Haastert en Henny van Leeuwen aan. Sjef Henderickx leverde een te kening in en van Michel Snoep maakte een houtsnede voor de artotheek. Op de deelnemerslijst prijken eveneens de namen van Albert Verkade, Dick van Belle, Leen Brouwer, Manon Lith en Willy van de Berg. De artotheek laat niet alleen de nieuwe aankopen zien; in som mige gevallen is ook eerder werk van de uitverkoren kuns tenaars zien. Op deze wijze hoopt samensteller Ludo van Halem inzicht te geven in de ontwikke ling van de betreffende kunste naar. De tentoonstelling in de Blauwe Brug is te zien tot 9 maart. De artotheek opent de deuren op dinsdagavond, don derdagavond en op zaterdagoch tend. Schiedam Pastoor P.M. Vis mans heeft zijn hoop gevestigd op een 'goheimzinige weldoe ner'. De pastoor zit dringend verlegen om geld voor de restau ratie van de Singelkerk, Alleen gulle gever kan de kerk daaraan helpen, want het gaat om een bedrag van 1,5 miljoen £juden. Zoveel kunnen de paro chianen samen niet opbrengen, veronderstelt Vismans, De pastoor dacht aan een wel doener toen hij in een krant las ,een onbekende 1,2 miljoen golden had geschonken aan hvee kerken in Rotterdam. „Dat Je toch overkomen", schrijft Vismans in het kerkblad De r^fpol. „Veronderstel, kort na «et verschijnen van dit blad komt er een envelop of een tele foontje waarbij ons wordt toege- 1,2 miljoen!". De restauratie van de Singel- f ,Kaat in totaal 8 miljoen kos- Vismans heeft zijn parochia- _.ep* opgeroepen, vooral met ka- zijn met giften om de eigen töW^e roncl te krijgen. Moge- komt er ook een envelop met binnen. Dat gebeurde eens in een andere ka- Hartkerk in De Gorzen vertelde ooit dat hij in financieel zware tijden, als de kerk moest worden opgeknapt, bij tijd en wijle enve loppen met geld vond bij het beeld van St. Nicolaas. #8 Schiedam Een koelbloedige moeder die in de Prins Frederik Hendriklaan in Schiedam woont, heeft gistermiddag eerst haar dochtertje in veiligheid gerbacht toen zij zag dat er rook wolken uit de badkamer kwa men. Nadat zij het kind bij de bu ren had ondergebracht, ging de moeder op zoek naar de vuur haard. Die bleek te bestaan uit een brandende wasmachine. Het apparaat had door oververhit ting vlam gevat De brandweer was snel ter plaat se om het vuur te blussen. De schade bleef beperkt tot de bad kamer. die meer water dan ge woonlijk te verwerken kreeg. Maasland Maasland is met Ankeveen de enig overgebleven kandidaat voor de organisatie van het NK marathon op na tuurijs, dat waarschijnlijk al morgen op de Vlieten tussen Maasland en Vlaardingen wordt verreden De Koninklijke Ne derlandse Schaats Bond (KNSB) heeft als voorwaarde gesteld dat het ijs minimaal een dikte moet hebben van elf centimeter „Afgelopen zondag was het al ze ven, dus de dikte van het ijs zal in Maasland geen probleem zijn", aldus Jan Kroes. De vooral als plaatselijke garagehouder be kende Maaslander maakt deze dagen overuren Hij durft het niet hardop uit te spreken, maar uit zijn woorden valt duidelijk op te maken dat de kansen van Maasland meer dan vijftig pro cent zijn. „Ankeveen is een be hoorlijke concurrent. Men heeft goede contacten met de bond, maar ik ben hoopvol gestemd". De Maaslandse organisatie weet zich verzekerd van de steun van de NOS, die een lichte voorkeur zou hebben voor het Westland. „Misschien werkt dat we) in ons voordeel. De NOS heeft laten weten, dat het bij ons gemakke lijker is om een uitzending te verzorgen. Men heeft ons echter wel verteld dat men geen in vloed zal uitoefenen bij de bond. De NOS stelt zich neutraal op en zet haar camera's neer langs de baan die de KNSB aanwijst' Voorkeur Mede gezien de voorkeur van de NOS gaat Kroes er toch van uit dat hij vandaag van de KNSB te horen krijgt dat Maasland de ge lukkige is. „Vanochtend is het ijs door de technische dienst van de bond gekeurd. Dat zal naar ver wachting geen probleem opleve ren. Maasland is er klaar voor. We kijken uit naar deze wed strijd". Schiedam De ijspret heeft gisteren in Schiedam het eerste slachtoffer gemaakt. De 6-iartge Stefan kwam tij dens net spelen op het ijs on gelukkig ten val. De jongen brak een been en moest met de ambulance naar het Schselandziekenhuis wor den gebracht Daar werd het gekwetste lichaamsdeel in gips verpakt. Het ongeluk gebeurde op een sloot aan de voet van de Vlaardingerdijk, ter hoogte van de oude katholieke be graafplaats. Toch blijft Kroes reëel. Er is im mers ook wel degelijk de moge lijkheid dat de KNSB haar oog laat vallen op het Noordholland se Ankeveen. In dat geval zal de organisatie in Maasland niet bij de pakken neerzitten, „Dan stor ten we ons op het Westlands kampioenschap, een wedstrijd over 150 kilometer". Of die tocht nog deze week wordt gehouden, hangt af van de toewijzing van het NK, legt Kroes uit. „Als wij het NK krij gen, moeten we die Westlandse tocht uitstellen tot volgende week. Als wij het kampioen schap krijgen, is het zo, dat alle nationale toppers de dagen daar op aan de start moeten verschij nen in bij voorbeeld de driedaag se van Ankeveen, een wedstrijd in Giethoorn of die van Eder- veen". Gedwongen De wedstrijden die op natuurijs worden gehouden, zijn verdeeld in verschillende categoriën. „Daarom ook moeten we die De les in de klas van de 7-jarige Anlsa Bouhanouch werd vanmorgen even onderbroken. Een onderbreking die de leerlingen van basis school De Kring in Schiedam we! konden waarderen, want het gebeurt niet vaak dat een clown een les 'verstoort'. Dat van de dagelijkse routine werd afgeweken, had te maken met de ballon die Anisa destijc' campagne voor de F dam eind vorig Jaar op de Euromast een groot a ballon dte het verst zou komen, gaf recht op een gratis pas. Die prijs biijkt Anisa nu in de wacht te hebben gesleept. Haar kleinood kwam in de Franse Ardennen zo'n 265 kilometer ver van Rotterdam —terecht. De Rotterdampas geeft recht op kortingen op honderden attracties, evenementen, cursussen en activiteiten. Sinds enige tijd is de kortings kaart niet alleen in Rotterdam te gebruiken, maar ook in onder andere Schiedam en Vlaardingen. tocht door het Westland naar volgende week tillen als wij het NK krijgen. Als dat niet gebeurt, loopje de kans dat alle groten ge dwongen worden voor andere wedstrijden in het land te kiezen en die Westlandse klassieker la ten liggen". Hij vervolgt „Op zich zou het natuurlijk mooi zijn als je die twee tochten kort achter elkaar kunt houden. Je kunt dan alle spullen laten hangen. Dat scheeltje een hoop tijd. Alleen de bus zou je weer naar de start- en finishplaats moeten rijden". Het is echter afwachten. Kroes: „Zoals de weersverwachtingen er nu uitzien, blijft het immers nog een flink tijdje vriezen. We zouden dus best een dagje kun nen wachten. Ons eerste zorg is de toewijzing van het NK. Ja, het is best spannend. Het lijkt me echt fantastisch als we die wed strijd krijgen. We zijn er in elk geval klaar voor" Schiedam/Vlaardingen Twee bruidsparen in Vlaardingen en één in Schiedam hebben gister middag bezoek gekregen van de burgemeester. In de Haringstad vierden Leen- dert Hakker en Adrians Over- duin aan de Mamixlaan, dat zij zestig jaar geleden in het huwe lijksbootje stapten. Jan Karei Kolenbrander en Neeltje van Wezel vierden hun zestigjarige huwelijksfeest thuis aan de Van Baerlestraat. De beide paren kregen burgemeester Van Lier op visite. Diens collega Scheeres van buurgemeente Schiedam ging om dezelfde reden langs in huize Thurlede bij het echtpaar Klep- ke. Heter en Maria Klepke-Van der Steen die als nazaten zes kin deren, zestien kleinkinderen en achttien achterkleinkinderen hebben, hadden hun trouwdag al eerder m huizelijke kring ge vierd, maar gisteren was het echt hun diamanten bruiloft. Vlaardingen De VVD-afde- ling Vlaardingen brengt het Tweede Kamerlid Dick Dees in stelling De voormalig staatsse cretaris voor volksgezondheid is aangetrokken om met het oog op de Provinciale Staten-verkie- zingen een spreekbeurt te hou den. Hij doet dat op maandag 18 februari in het Politiek Café van de liberalen in De Lijndraaier. Behalve over de verkiezingen en zijn portefeuille volksgezond heid zal Dees vanaf acht uur ook praten over de actuele politieke situatie. Maassluis/Hoek van Holland Nog een paar maanden en dan valt definitief het doek over het mavo-onderwijs in Hoek van Holland. Het samengaan met het Maascollege in Maassluis, met de bedoeling om althans het be staan van een eigen Hoekse mavo nog een paar jaar te rek ken, is mislukt. Deelraadsbestuurder J. van Bel kom, als portefeuillehouder van de commissie welzijn betrokken bij het onderwijs, is er "echt ka pot' van. „Ik heb er echt alles aan gedaan om de Hoekse mavo te redden, maar al het werk is voor niets ge weest De mavo kampte al jaren met een te laag aantal leerlingen. standige gemeente was de mavo, zoals zovele kleine dorpsscholen, al veel eerder gesloten. Nu kon dit met steun van de gemeente Rotterdam uitgesteld worden, maar de mavo bleef in de geva renzone. Het ministerie van on derwijs wil immers alleen maar samensmelting van scholen voor voortgezet onderwijs tot grote scholengemeenschappen", zo verklaart Van Belkom. Hij zegt dat de directie van de mavo, net bestuur van de deelge meente en de afdeling onderwijs van de gemeente Rotterdam, steeds gezocht Rebben naar mo gelijkheden om de Hoekse mavo te behouden. De meest acceptabele oplossing problematiek te kampen heb ben Daarom werd de Hoekse mavo vorig jaar een dependance van het Maascollege en het uit gangspunt was dat daardoor de Hoekse vestiging nog een aantal jaren m leven zou kunnen blij ven. „Dat was met name gunstig voor de klassen 2, 3 en 4", zegt Van Belkom. „Het ministerie had al voorgeschreven dat de brugklas sen vanaf augustus 1990 in de hoofdvestiging in Maassluis zou den moeten starten. Dit was een laatste redmiddel. Meer was er niet uit te halen Tot verdriet van Van Belkom heeft de maatregel toch niet het gewenste resultaat gehad. Welis- maar het bleek in de praktijk erg moeilijk om daar op een verant woorde manier les te geven. Van Belkom: „Docenten moes ten voor een klein aantal Hoekse leerlingen veel reisuren maken en er ontstonden roosterteehni- sche problemen. Daardoor zou den leerlingen in de toekomst beperkt kunnen worden bij de keuze van hun vakkenpakket. Sommige vakken zouden niet meer gekozen kunnen worden, omdat het niet mogelijk was voor een paar leerlingen speciaal een docent uit Maassluis naar De Hoek te sturen". Daarom heeft de directie van het Maascollege (waar Van Belkom problemen op de hoogte gesteld en besloten om de dependance te sluiten. „Het feit dat adjunct-directeur W. Verzijden, die ik in de afgelo pen jaren heb leren kennen als een enthousiast verdediger van de Hoekse mavo, deze conclusie onderschreef, heeft mij ervan overtuigd dat langer openhou den van de mavo niet verant woord was. De Hoekse jeugd heeft recht op volwaardig voort gezet onderwijs en dat bleek in de huidige situatie niet moge lijk". De scholengemeenschap Maascollege in Maassluis krijgt nu al komend schooljaar de leer Iingen van de Ir. P, Schiedam De Schiedamse voetbalvereniging GSS ver legt zaterdag voor eventjes de aandacht naar het schaat sen. Na het grote succes in de laatste strenge winter wor den ook nu weer kortebaan- wedstrijden op de schaats gehouden. Plaats van handeling is de Poldervaart in sportpark Harga, tegenover het GSS- eomplex. De wedstrijden, in een aantal verschillende ca tegorieën, gaan in principe over een afstand van vijftig meter. Op het ijs is vanzelf sprekend een koek- en zo- pietent aanwezig en voor muziek wordt eveneens ge zorgd. Ook niet-leden kunnen deelnemen. Aanmelden kan men zich op donderdag avond, vrijdagavond of za~. terdochtend in de GSS-kan- tine of telefoniscg (010- 4703222). De wedstrijden be ginnen om half twee. De prijsuitreiking vindt in de kantine plaats. Den Haag Een 25-jarige Schiedammer is gisteren door het gerechtshof in Den Haag tot drie jaar cel veroordeeld voor zijn aandeel in drie heroïne- transporten naar Spanje in 1988 en 1989. De procureur-generaal had twee weken geleden zes jaar geëist, evenveel als de straf die de man van de Rotterdamse rechtbank kreeg. De man was in beroep gegaan, omdat de hoofdverdachte in de heroïnezaak door de rechtbank was vrijgesproken wegens een procedurefout van de politie. Bij huiszoeking in de woning van de hoofdverdachte was nagelaten de rechier-commissaris in te schakelen, zodat het bij die gele genheid verzamelde bewijs on rechtmatig was, vond de recht bank Volgens de Schiedammer moest die onrechtmatigheid ook gevol gen hebben voor zijn zaak. Tij dens de huiszoeking werd zijn naam gevonden in een dagboek. De raadsman vond dat het hof de man moest vrijspreken. Blijkens het vonnis heeft het hof die redenering niet overgeno men, maar wel rekening gehou den met het pleidooi van de jgj raadsman. Schiedam Verenigingen, scholen en andere instellingen in Schiedam die oud papier op halen, kunnen voortaan een ho gere bijdrage van de gemeente tegemoet zien. Medio vorig jaar had de gemeente al een milieu- premie bovenop de marktprijs toegezegd. Die aanmoedingspremie is nu verdubbeld, omdat de markt waarde sindsdien flink is gekel derd en zelfs al het nulpunt na dert. De gemeente biedt de ga rantie, totdat de prijs voor een kilo oud papier weer op een aan vaardbaar peil komt. De ge meente schat in dat dit volgend jaar zal gebeuren. Alle inzamelaars die zonder winstoogmerk oud papier verga ren, krijgen per tien ton 500 gul den uitgekeerd. De gemeentelij ke bijdrage kan oplopen tot 2500 gulden. Boven de vijftig ton op gehaald papier wordt geen 'sub sidie' meer gegeven. Eind dit jaar wordt bekeken hoe de marktsituatie is. Aan de hand daarvan wordt de premierege ling voor 1992 vastgesteld. Voor dit jaar kunnen instellingen nog een verzoek indienen bij de

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 1