Vlaardinger vertrekt bij de Hoekse VW Rij nmond-dames walsen VTC plat Maasland blij met Westland marathon SACRUM 'Voor mooie momenten heb je geduld nodig' Autoped Dick Bruna Orgelconcert JONG ACTIEF MEISJE F. Prins, tel. 010-4263149 Persfotograaf Gerrit de Heus: Groen 't ijs op NOG TWIJFELS OVER PARCOURS Van Setten schuift door en Vitanov komt spelen Rotterdams Nieuwsblad donderdag 7 februari 1991 SCHIEDAM In het kader van de huitenactiviteiten gaan jonge ren van wijkcentrum De Erker zaterdag 16 februari een autopëdtocht houden in de omgeving van het Overijsselse Hattum. De tocht is bestemd voor maxi maal zestien jongeren van 15 tot 25 jaar. Voor meer informatie kan men bellen met Piet Penning in het wijkcentrum, telefoon 010-4267767. Vluchtelingen Enkele Schiedammers hebben een comité opgericht ter bestrijding van het immense vluchtelingenpro bleem. De initiatiefnemers willen door middel van verschillende acties geld in zamelen voor de vluch telingen. In eerste instantie legt het Actiecomité Vluchtelingenwerk de nadruk op een collecte, die op 21 februari zal plaatsvinden. Naast een straatcollecte plaatst het comité op deze dag ook collectebussen in de Schiedamse kerken en de zes verzorgingstehuizen. De collecte maakt on derdeel uit van de landelijke wereldvluchtelingen- week 1991. Het comité, dat wordt aanbevolen door burgemeester Reinier Scheeres, roept vrijwilligers op om de collecte tot een succes te maken. De secre taris van het actiecomité, T. Hemminga, is bereik baar onder telefoonnummer 4738682. Waterproject Schoon water is de basis voor al het leven. Dit gege ven heeft de provincie Zuid-Holland geïnspireerd bij het opzetten van een groot educatieproject voor het basisonderwijs. Op hun eigen manier gaan alle scholieren in de leef tijd van vier tot twaalf jaar in de komende maanden op onderzoek uit langs de sloten en vaarten in de provincie. Het.project wordt van harte gesteund door het onderwijs in Schiedam, dat reeds sinds een aantal jaren aan wateronderzoek doet De medewerker voor natuur- en milieueducatie, die door de scholieren de 'schoolbioloog' wordt ge noemd, neemt de scholieren reeds enkele jaren mee naar de poldersloten in de omgeving. De scholieren nemen monsters van het water en de onderzoeksge gevens leveren vervolgens doorgaans voldoende materiaal op om de lessen te vervolgen. Helemaal nieuw is het provinciale initiatief voor Schiedam dus niet, maar de schaal is tot dusver on gekend. Verder worden de meetgegevens uit alle gemeenten in Zuid-Holland verwerkt in een zoge noemd provinciaal waterrapport. De deelnemende scholen ontvangen een uitgebreid informatiepakket Het uiteindelijke doel van het project is om de kinderen bewust te maken van het natuur en milieu in het algemeen en de natuurwaar den van het Zuidhollandse water in het bijzonder. De deelnemende scholen gaan van 27 mei tot 7 juni op pad. Wie kent niet de bekende kinderboekenseries van Nijntje, Snuffie en Betje Big? Ongetwijfeld even be kend als de boekjes zelf !s de ontwerper ervan; Dick Bruna. Werkvoorbeelden van de befaamde Utrechtse illustrator zijn momenteel in de jeugdbi bliotheek aan dé Korte Haven te zien. Dick Bruna tekende in totaal voor meer dan zeven tig uitgaven voor de uitgeverij Bruna. Hij werd vooral bekend door de boekomslagen voor de be faamd- Zwarte Beertjes. Vanaf 1953 houdt de Utrechter zich ook bezig met het ontwerpen van .kinderboeken als Appel, De Vis, Fien en Pien. Zijn boekjes, die vooral herkenbaar zijn aan de voor kinderhandjes zeer geschikte vierkante vorm, zijn onder meer vertaald in het engels, duits, spaans, chi nees en japans. Op de tentoonstelling zijn veel ^'oor beelden uit het werk van Bruna te zien. Daarnaast zijn er allerlei voorwerpen te bewonderen waarop de Bruna-figuurtjes voorkomen. IVLAARDINGEN Veel orgellièfhebbers kennen het muziekcentrum als de orgelloods, maar initiatiefnemer J, van den Ende heeft het onderkomen ondertussen officiéél omgedoopt in Orgelcentrum Midden-Delfland. Hoe de bezoekers het centrum ook mogen noemen, vast staat dat de 'concertzaal in de polder' zich op een toe- 1 de nodige Vlaardingers weer naar de Willemsoordseweg, even ten noorden van de bebouwde kom van Vlaardin gen, afreizen. De Rijnsburgse organist Anton Door- nheim wordt op Schipluidnes grondgebied xnuzi- kaal begeleid door Pe Vlaardingse familie Roden burg. Zij bespelen klarinetten, fagot en fluit. Het concert begint om acht uur. Gevraagd: van 17-19 jaar voor onze groentewinkel in Schiedam, Aleidastraat 62B Zaterdags vrij Inlichtingen bij SPECIALE AANBIEDING Zondag tot en met donder dag een uitgebreide HOT STONE ofGOURMET 6 soorten vlees, stok brood, boter, kruidenbo ter, 3 sauzen, saladebuffet I m m bestaande uit: tomaten, I nowlijigen Harnfcntrum uien, champignons, pa- fTTrvrrSPdka, komkommer en ver- \/ll vIn schillende vers gemaakte IVlUOiU salades 29,50 Vooraf reserveren gewenst. Tel. 010-4732422, Lange Haven 15, Schiedam D. VAN GEYL ZN B.V. VERHUEINGEfj EXPEDITIE OPSLAG VAN GOEDEREN Jan van Riebeekweg 11 Schiedam Tel. 010 - 4268071 4263045 Fax: 4620802 Vlaardingen Zijn werk en hobby zijn nauw met elkaar verbonden, maar toch gaat hij in beide gevallen totaal anders te werk. Gerrit de Heus, persfo tograaf voor onder andere deze krant, jakkert dagelijks van de ene locatie naar de andere, schiet er een paar platen en gaat dan als een razende weer op weg naar de volgende klus. Maar als de 23-jarige Vlaardinger er in zijn. vrije tijd met zijn fototoe stel op uit trekt, doet hij net kalmer aan en neemt hij ruimschoots de tijd om fraaie beelden vast te leggen. „Bij branden en ongelukken moet je nu eenmaal snel handelen, omdat de platen in de krant 20 actueel mo gelijk moeten zijn. Dat werkt soms wel onbevredigend", beschrijft De Heus die twee jaar als free-lancer werkzaam is, zijn werkzaamheden. „Maar", vervolgt hij, „als je de tijd hebt om het mooiste of belangrijk ste moment vast te leggen, heb je naderhand veel meer eer van je werk. Tijdens voetbalwedstrijden moetje geduld hebben om te wach ten op die ene mooie actie, maar als het een belangrijke ere-divisiewed- strijd betreft gaat het natuurlijk om één van de hoogtepunten uit het duel". Voorliefde De Heus' voorliefde gaat uit naar expressieve foto's waarop bij voor beeld gezichtsuitdrukkingen volle dig tot z'n recht komen. Dergelijke werken vallen deze maand te aan schouwen in Schiedam, want Ger rit de Heus exposeert in het Schie damse eet- en muziekcafé Try-Out met foto's die hij onder andere tij dens het North Sea Jazz-festival maakte. Dat ging hem trouwens niet ge makkelijk af, want wordt hij in zijn dagelijks werk regelmatig belem merd omdat men hem geen toegang verschaft tot de plaats des onheils, ook tijdens het muziekevenement wordt er nauwelijks medewerking verleend. „Tegenwoordig krijgen de fotogra fen voor het concert van een musi cus drie minuten de tijd om platen te schieten en dan doen zij nog ge forceerd ook", beweert De Heus. „Miles Davis heeft helemaal een hekel aan fotografen en gaat soms doodleuk met zijn rug naar het pu bliek staan. Dizzy Gillespie is ook geen liefhebber". Inpikken Brutalen hebben de halve wereld en om een ingang tot een bepaald evenement te krijgen, moet de foto graaf soms de slinkste wegen 'be- Gerrit de Heus: 'Wachten op een hoogtepunt...' wandelen. Gerrit de Heus heeft daar geen problemen mee en draagt spontaan een voorbeeld aan. „Toen een fotosessie bij het Jazz-festival ten einde was gekomen, zag ik dat er op de eerste rij een plaats over was. Die heb ik toen maar ingepikt en frommelde gauw mijn appara tuur onder de stoel". Zodoende kon hij gedurende het hele concert fotograferen en kwam toch met hele andere platen uit de bus dan zijn collega's. „Dan zie je hoe muzikanten in hun werk op gaan" Een kleine greep uit het Jazz-re- pertoire van De Heus die de foto vakschool in Apeldoorn doorliep, valt de hele maand februari in het eet- en muziekcafé in de Passage te bewonderen. Vlaardingen Een baan in de toeristische sector was nooit het ideaal van Vlaardinger Jan Rie men. Maar het kan verkeren... Hoewel hij het met zijn pensi oen in aantocht welletjes vindt, heeft hij er ondertussen zeven tien jaar opzitten bïj de VVV van Hoek Holland. De informa tie-directeur hangt de 'vreem delingen-vereniging' nu aan de wilgen. Na er twaalf jaar de scepter te heb ben gezwaaid, 2al hij ook zijn 65ste verjaardag in Rotterdam aan Zee vieren, al staat er geen J.H.C. Rie men meer op de loonlijst van de VVV Toch laat het officiële af scheid nog even op zich wachten, omdat het in november wordt ge koppeld aan het veertigjarig be staan van de vereniging. Desalniet temin, het afscheid wordt minder toevallig dan zijn kennismaking met de wereld van het toerisme. „Het was gewoon een noodsprong", geeft Riemen nu toe. „Ik was jaren lang bedrijfsleider geweest bij ver schillende textielfabrieken in Til- hurg. Daar waren er zeventien van, maar de één na de ander verdween door de concurrentie uit het Verre Oosten. Ik kwam als 47-jarige op straat te staan en moest maar zien dat ik weer aar de slag kwam. Ook toen was dat op die leeftijd bepaald niet gemakkelijk, maar ik had geen zin om de rest van mijn leven op een uitkering te moeten teren". Voor de Vlaardinger kwam de ad vertentie van de Hoekse WV als een geschenk uit de hemel. „Gezien de samenstelling van het team wil de men juist een niet al te jonge me dewerker aantrekken. Ik heb ge solliciteerd en omdat ik gelukkig goed overweg kon met de moderne talen, werd ik aangenomen. Ik was echt dolgelukkig". Terugkijkend op de afgelopen ze ventien jaar heeft Jan Riemen be paald geert spijt van de stap die hij destijds nam. Het feit dat tn Hoek van Holland ontwikkelingen zo langzaam gaan, is de scheidende di recteur een doorn m het oog. „Er zijn steeds plannen en iedere keer worden die weer op de lange baan geschoven. Ik bemoei me niet met de politieke beslissingen, maar ik vraag me wel af of Hoek van Hol land als zelfstandige gemeente niet een betere toekomst zou hebben". Riemen beseft zich dat de vertra gingen niet alleen te maken hebben met het Rotterdamse beleid, maar dat ook defensie, Delfland en de rijksdomeinen daar debet aan zijn, In het algemeen heeft hij niettemin met plezier gewerkt bij de VVV. „De omgang met mensen is op zich zelf al leuk. Bij de VVV werkje ho vend ien meestal met blije mensen. Ze komen informeren voor een va- kantte. Ze komen bespreken voor het theater of ze kopen een VVV- geschenkbon voor een of andere feestelijke gelegenheid". De computer is de laatste jaren ook op het Hoekse VVV-kantoor een steeds belangrijker plaats gaan in nemen. Een druk op de knop is vol doende om alle activiteiten in het Rijnmondgebied op het scherm te krijgen. Reserveren gaat tegen woordig ook aan de hand van een beeldscherm. De echt drukke tij den, zoals tijdens de braderie en de havendagen, hebben Riemens voorkeur. „Dan ben je echt lekker bezig, ook al maak je dagen van een uur of zestien. Dat hoort nu een maal bij hel VW-werk. Als er acti viteiten zijn zijn er ook meer vra gen". ff Vlaardingen De Vlaardingse :"v scholengemeenschap Groen van Prinsterer heeft vanmiddag het onderwijs even gelaten voor wat het is. De leerlingen hadden ijs vrij gekregen. De school ging massaal hot ijs op voor een zeil uitgestippelde toertocht. Vanaf het middaguur verzamel den leerlingen en ouders zich bij i de Vlaardingse Vaart achter het i Holy-ziekennuis. Ondanks de gure kou trachtte 't Groen er een i ware happening van te maken. 3 De school ging la de Elfsteden- j tocht te werk met heuse stem pelkaarten en controleposten op j de tochten, waarvan ae langste i twintig kilometer bedroeg. door HENK LANK EST ER Maasland Jaap van der 4ely is een eenvoudige boer uit Maasland. In de zo mermaanden houdt de rijke landbou wer zich afzijdig Van sportieve evene menten en concentreert hij zijn 2org en aandacht op de honderd koeien, die hij op zijn land heeft staan. Als de vorst zien aandient, verandert er wat voor Van der Lely. Dan trekt hij zijn kaplaarzen aan, doet een muts op de bepaald niet weelderige haardos, haalt de prikboor uit het vet en gaat de Maaslandse en Vlaardingse vlieten af. „Ik ben bijna vergroeid met het ijs. We proberen nu al enkele jaren het natio naal marathonkampioenschap hier heen te halen. Ook nu is het weer niet gelukt. Het ging tussen ons en Anke veen en de keus is terecht gevallen op onze concurrent, omdat het ijs daar ge woon beter is. Daar moeten we ons ge woon bij neerleggen en ons tevreden stellen met de Westland marathon. Qua wedstrijd maakt het sowieso niet uit Ook morgen staan hier alle nationale toppers aan het vertrek". Van der Lely is, dat zal wel duidelijk zijn, de ijsmeester. Hij heeft dan welis waar geen ingenieur voor zijn naam staan, de apparatuur die hij meezeult, doet bepaald niet onder voor die van zijn Friese collega Henk Kroes. De Maaslander is een goudeerlijke boer. Ie mand, die altijd keihard heeft moeten werken voor zijn boterham. Zeker niet onverdienstelijk heeft geboerd, maar daar niet mee te koop loopt Zoals hij ook niet met zijn sportieve ver leden loopt te pronken. Van der Lely praat niet uit zichzelf over de Elfsteden tochten, die hij volbracht. De gehele Maaslandse bevolking weet bij voor beeld, dat Van der Lely in de ijskoude winter van 1963 met ruime achterstand als elfde achter de uiteindelijke win naar Reinier Paping finishte. „Ik zat onder de blauwe plekken. Een verschrikkelijke tocht was dat, echt Sneeuwstormen, een vreselijke kou, nee niet bepaald een pretje. Vooral die sneeuw. Je kon het ijs niet goed zien, waardoor ik vreselijk veel keren kei hard ben gevallen. Toen ik over de streep ging, zat ik onder de builen en wonden. Verschrikkelijk, maar toch zijn dat de omstandigheden, waaronder een marathon hoort te worden verre den". „De laatste marathon ook, dat is toch niet leuk. Die gasten rijden in een lek kere temperatuur in het zonnetje kei hard naar de eindstreep, Ik hoop er ook een beetje op, dat het vrijdag als wij de Westland marathon houden, ook lekker vriest en het behoorlijk sneeuwt. Dat zijn fantastische omstandigheden. Zo hoort het ook. De omstandigheden moeten vreselijk zijn, dan komen de echte doordouwers naar voren. Met mooi weer kan iedereen winnen". Overuren De afgelopen dagen maakte Van der Lely ais wedstrijdleider en ijsmeester van Maaslands Ijsvermaak, ook de or ganiserende club van de Westland ma rathon, overuren. Samen met Jan Kroes, die zorgt voor de catering en de reclame. „Tot dinsdagochtend had ik goede hoop dat wij het NK zouden krij gen. De KNSB steunde ons en vond ei genlijk dat het kampioenschap nu maar eens in dit deel van het land moest wor den afgewerkt. We hebben een groot le denaantal en hebben na al die jaren dus recht op het groot kampioenschap". Als troostprijs mag Maasland nu dus de Westland marathon organiseren Een beschermde wedstrijd, waardoor de toppers allemaal aan net vertrek zullen staan. „Ze moeten wel in onze wedstrijd verschijnen. Dat zijn ze verplicht, om dat we een beschermde koers zijn. De NOS maakt ook tv-opnamen, dus de grote sponsorploegen zullen hun men sen' naar het Westland sturen. Het maakt qua wedstrijd niet uit, maar voor de naamsbekendheid is het leuk als je een keer het NK krijgt", aldus Van der Lely. Eerder nog deze week verkondigde de Maaslander met Jan Kroes dat het ze ker was dat er gereden kon worden. Die woorden trekken ze nu weer een beetje in door op te merken, dat je dat nooit honderd procent zeker kan zijn. „We zijn tenslotte afhankelijk van de natuur en het is duidelijk dat er nog steeds veel zwakke plekken zijn. Het is ook niet te hopen dat het gaat sneeuwen, want dat zou funest voor het ijs zijn. De verwach tingen zijn echter goed, we zijn er ook klaar voor". Draaiboeken „De afgelopen dagen hebben we de draaiboeken door genomen, die we ook in het verleden gebruikten. Bovendien hebben we de medewerking van ver schillende Maaslandse bedrijven, die zorgen dac all es goed verloopt. Maasland De organisatie in Maas land beslist pas hedenochtend over het traject, dat de schaatsers moeten afleg gen voor hun tocht over 150 kilometer doo r het W estland In principe zal de start en finish op de Trekvaart zijn. Dat is echter nog niet zeker, omdat het ijs op sommige plek ken nog dun is. „We kunnen geen risi- dagmiddag nog mensen op de Vlaar dingse Vaart door het ijs zijn gezakt". Zeker is wel dat het startschot voor de Westland marathon morgen om 11.30 uur klinkt. Aan de wedstrijd over 150 kilometer kan alleen door A-rijders worden deelgenomen Indien moge lijk wordt het veld aangevuld met B- licentiehouders. Tegelijk met de heren vertrekken de dames voor hun tocht Het 'twee- vrouws' blok van VTC heeft geen schijn van kans op deze smash van Rijnmonds Ma- non Wotmgoor. Carin de Leedeen Dandle Bot (3) lij ken weinig ver trouwen te heb ben In de goede afloop. door DONALD SAX Schiedam De acht speelsters van Nokia/ VTC reageerden scham per. Goh, hoorden de toeschouwers nog voor de eerste bal was gesla gen, dat jullie voor zo'n wed strijdje tribunes neerzetten. De arrogantie van de Woerdense ploeg was volledig misplaatst. Niet het in de eerste divisie vol leyballende VTC, maar het twee klassen lager acterende Rijn mond drong gisteravond moeite loos door tot de halve finale van de NSW-beker. Met de setstanden 15-11,15-6 en 15-10 had de op de titel jagende equipe van de scheidende coach Gerard Westerveld in wezen nog medelijden met de opponent die het zeer waarschijnlijk vol gend seizoen in de tweede divisie opnieuw tegenkomt Eén Schie damse speelster glunderde als de fusieclub behoort, sprak later dat zij intens had genoten van het spel van haar ploeg. ,Ik heb jarenlang de malaise van de promotieklasse meege maakt lispelde de blonde fysio therapeute, „dus is het heel leuk dat ik ook bij deze successen ben betrokken". Van het team dat vijf jaar geleden nog een door snee districtsploegje was, is Ca rin de Leede de enige overgeble vene. Al moet zonder meer wor den aangetekend dat het verloop bij Rijnmond de laatste jaren mondjesmaat is geweest, een van de pijlers van de huidige 'succes story'. Linda SchSfer Rijnmond had tegen VTC een betere controle over de 'funda mentals'. Allereerst was aan Schiedamse zijde de opslag veel beter verzorgd en bovendien was de pass veel en veel degelij ker. „Als we nu ook beter blok- ben we helemaal een goed team", meende Carin de Leede. Het is niet uitgesloten dat Linda SchSfer volgend seizoen terug keert bij Rijnmond. De rijkelijk getalenteerde aanvalster zat gis teravond op de tribune en had de grootste moeite de kriebels in be dwang te houden. Haar rentree zou de aanvallende mogelijkhe den, die met Manon Wormgoor luidruchtig aangemoedgd door oud-UVG-handbalster Jo- lande Bisschopen Daniëlle Bot sowieso al goed zijn ver zorgd, nog verder uitbreiden. Over de opvolging van Wester veld, die vorige week woensdag kwaad de training verliet toen hem werd verteld dat de selectie volgend jaar in zee wil met een andere trainer-coach, is nog niets bekend. Tom Berwers, voormalig coach van Heren I van Rijnmond en thans uitslui tend als trainer werkzaam bij de Bredase eredivisionist TDK/ Brevok, heeft via via al laten Schiedam Viktor Vitanov komt volgend seizoen voor Rijnmond uit De voormalig Bulgaarse jeugdintemational, die ook zijn oor te luister had gelegd bij CW en Leython, bereikte gisteravond overeen stemming met Jos van Win- sen, de voorzitter van de Schiedamse volleybalvereni- 8ok Leo Ebeli was bij dit ge sprek aanwezig. Tezamen met Paul de Haan en Peter van der Gugten vormt Ebeli bij Rijn mond de 'kommissie TOP', die zich specifiek met de twee hoogste herenteams en Dames I bezighoudt. Ebeli liet tevens weten dat Hans van Setten, die nu nog Heren II traint en coacht, de vacature Joop Tink- hof bij Heren I invult. Als de trainingstijden te com bineren zijn, zal Vitanov te vens per week een training van Heren II verzorgen. Rijn mond hoopt uit eigen gelede ren een capabele coach voor dit team, dat in de tweede divi sie speelt, te kunnen aantrek ken. „De meeste kaderleden ^spelen nog steeds, dus dat moeten we goed op elkaar af-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 2