Afdelingen zonder drugs lopen gevaar 'Kunstenaar slachtoffer van politieke dorpsrel' Zilveren Binnenhuis feestelijk geopend Wegrestaurant langs de A 13 mn—Tiil HimSRUDl Hoogvliet krijgt ook een 'Hofplein-fontein' Notke de Stamelaar Run op topsportschool öarendrecht bereid tot uitbreiding in westen Vlaardingen nog niet verplicht Negende van Oma te plaatsen SLOPEND ARCHITECTUURBELEID? Gladheid: 40 aanrijdingen Boumanhuis over situatie in gevangenissen: Verdachte van moord gepakt in Duitsland Stank door lekkage ROTTHfflAM ZATERDAG 9 FEBRUAR] 1991 fcfejj PAGINA 21 j?Q| ■jiadsredaclie: Poslbus 959.3000 AZ Rotterdam. Telefoon010-405.65.00. Tele* 22215. Telefax 010-404.73.51. door PETER DE LANGE Rotterdam De kunstenaar John Körmeling is buiten zijn schuld verzeild geraakt in een politieke dorpsrel. Als burge meester en wethouders van Vlaardingen meer lef hadden gehad, was er nooit zoveel op schudding ontstaan om Körme lings kunstwerk De Negende van Oma. De protesten tegen deze tekst in neonletters van ruim twee meter hoog op het dak van een ouderenflat waren dan al snel weggeëbd. Dit betoogde Körmelings advo caat mr. H. J. Doeleman gisteren tijdens een kort geding voor de Rotterdamse rechtbank. „Het college van Ben W had de rug recht moeten houden en zeggen dat de gemeenteraad geen be moeienis had met deze zaak", al dus Doeleman. De inzet van het geding was of Vlaardingen verplicht is mee te werken aan plaatsing van het omstreden kunstwerk. De ge meenteraad sprak zich daar in april 1989, na heftige protesten van de flatbewoners die zich door het woord 'oma' beledigd voelden, vrijwel unaniem tegen uit. Door die uitspraak van de raad kwam het college, dat zelf de opdracht voor het kunstwerk had verstrekt en het ontwerp zelfs al had goedgekeurd, in een Jastigparket Mr. Doeleman vond dat de raad buiten zijn boekje was gegaan. Hij legde de motie niet uit als een sympathiebetuiging aan de boze flatbewoners, maar als een opze tje van de Socialistiese Partij indier.er van de motie om de positie van cultuurwethouder Arij Maarleveld (PvdA) te ver zwakken. „Achterliggende be doeling was dat Maarleveld na de verkiezingen niet meer als wethouder mocht terugkeren". Fatsoenlijk Ben W reageerden volgens Doe leman met een tweeslachtige houding, waardoor plaatsing van De Negende van Oma lang durig werd vertraagd. Zelfs toen een verzoek de ook al ver traagd afgegeven bouwver gunning te schorsen door de Raad van State werd afgewezen, werd de monteur van het bedrijf dat de letters wilde aanbrengen, de toegang tot de flat geweigerd. „De gemeente heeft duidelijk wanprestatie geleverd", een an dere conclusie kon mr, Doele man niet trekken. De gemeentelijke advocaat mr, J.A.A. Oomens liet de beschuldi ging van politieke chicanes voor wat zij was. Hij meende dat Vlaardingen „zien heeft gedra gen zoals 't hoort". Toen het af gesproken bedrag (130.000 gul den) ontoereikend bleek, aeed de gemeente er nog eens enkele tienduizenden bij om het kunst werk te voltooien. Ook de beno digde bouwvergunning werd zonder meer afgegeven, betoog de Oomens. Maar sinds de uit spraak van de gemeenteraad, be nadrukte de raadsman, wist Körmeling dat de gemeente zich zou verzetten tegen plaatsing. Mr. Doeleman bestreed dat. De Eindhovense kunstenaar had, op advies van de gemeente, juist „fatsoenlijk gewacht" tot alle be zwaarschriften waren afgehan deld en ook de uitspraak van de Raad van State nog eens afge wacht. Tussentijds nad de Wel standscommissie al geoordeeld dat het woord 'oma' niet als bele digend kon worden opgevat. De weerstand onder de bevol king tegen dat enkele woord blijft voor de gemeente het be langrijkste argument Körme lings neontekst te weigeren. „Een aantal mensen is bijzonder onaangenaam getroffen aldus mr. Oomens. „Kunstenaars lo pen soms arrogant aan de me ning van de bevolking voorbij", voegde de advocaat daar aan toe. Patat Hij betreurde het dat Körmeling niet te bewegen was zijn werk gedeeltelijk aan te passen. De ge meente had zelfs voorgesteld, de tekst geheel weg te laten. Er zou Rotterdam -- Hoogvliet krijgt, als het voorlopig schetsontwerp wordt goedgekeurd, een eigen Hofplein-fontein'. Op de rotonde aan de Aveling met de kruisende Digna Johannaweg endeLaning, moet een 'kwalita tief stedebouwkundig element verrijzen' in de vorm van een gi gantische fontein. Het on twerp is groots van karak ter 'fin afkomstig van het archi tectenbureau Van Duijvenbode, de Jong en Verhoeve. Architect De Jong heeft een fontein ont worpen in de vorm van een to taal verblijfsgebled. Wandelaars kunnen als het ware In de fon tein lopeiLzonder nat te worden. Ook moet het in de, toekomst mogelijk zijn in het gebied even te gaan zitten, terwijl achter langs het verkeer voortraast. De huidige rotonde is een groe ne, oninteressante vlakte zonder enige bebouwing. De immense ruimte wordt alleen gebruikt door Hoogvlletse verenigingen om er hun evenement met grote reklameborden te promoten. Eerder al had de stichting vrienden van Hoogvliet' plan nen met het onbenutte verkeers plein, dat op dit moment alleen de functie heeft om de door de deelgemeente rijdende ver keersstroom in goede banen te leiden. De stichting wilde het plein aan kleden met een honderden vier kante meters groot bloemen veld. Door de hoge kosten Is dit fleurige idee tot op heden in de kast blijven liggen. De realise ring van een dergelijk stede bouwkundig element zou vol gens deelgemeentemedewerker K. Landa de kwaliteit van de omgeving aanzienlijk kunnen verbeteren en bovendien kun nen omtoveren in een waarde vol verbliifsgebied. Volgens R. Bakker van de dienst stadsontwikkeling zijn de moge lijkheden voor de aanleg van de fontein besproken. Volgens Bak ker moet het in ieder geval een element worden dat enig spekta kel in zich heeft. Stadsontwik keling heeft inmiddels positief gereageerd op het ontwerp van architect De Jong, De financie ring van het ambitieuze plan zal echter niet uitsluitend met ge meentelijke middelen mogelijk zijn. Gezocht wordt naar andere bronnen van inkomsten om de fontein te bouwen. Rotterdam In het artikel over le video-speelfilm Notke de sta melaar, dat afgelopen donderdag te deze krant heeft gestaan, zijn nelaas een paar vervelende fou ten geslopen. Zo is de voorpre mière op zondag 17 februari al leen voor genodigden, en niet voor publiek toegankelijk. Bo vendien bevindt Nighttown zich aan de Westkruiskade 26, en niet aan de Nieuwe Binnenweg, Toch kan de film, die speelt in de Middeleeuwen en de avonturen van een nar bevat, worden beke ken, en wel op zaterdag 2 en zon dag 10 maart De voostellingen beginnen om 21.00 uur in Night town. De toegangsprijs bedraagt zes gulden. RotterdamHet loopt storm by oe Thorbecke scholengemeen schap voor de opleiding voor topsporters die in augustus van °«rtgaat. Dat zegt plaatsvervan- d rector R, Fens van de schüolaan hetRomanohof. Deze week bracht de dienst onderwijs ae opleiding in de openbaarheid. Volgens Fens wordt de school •oor leao, lhno, mavo, havo en vwo 'wüdgebcld' door topcoa- cnes en ouders van topsporters ~*'e de combinatie van een voort- Étefcette schoolopleiding en de ?°f®hjkheid toch aan topsport Wijven doen ideaal vinden. "I®*1 Delft tot Lekkerkerk en „JJJ-O^rBeijerland tot Gouda, ^£hfl_bgllen ze vandaan. En in stream' in kunnen schrijven". Fens hoopt uiteindelijk te kun nen starten met zo'n honderd topsporters, tien procent van het totaal aantal van duizend leer lingen. Of het zover komt hangt mede af van de financiële moge lijkheden en de rek die er nog in het gebouw zit. Een voordeel van de opleiding voor zijn school is volgens rector Fens ook het ontwikkelen van speciaal onderwijsmateriaal. „Er komen computers voor de spor ters, zodat ze op elk gewenst mo ment hun lessen kunnen maken, zonder dat daar een docent bij hoeft te zijn. Zulke computer programma's kun je natuurlijk ook gebruiken om een mavo- leerling bij te werken die een dan nog voldoende van Körme lings driedelige neonkunstwerk overblijven op de gevel van de bibliotheek en het postkantoor, tegenover en onder de ouderen- flat. „Die delen kunnen er ook zelfstandig heel leuk uitzien". De overeenkomst die de ge meente en Körmeling in 1988 sloten, blijkt voor tweeërlei uit leg vatbaar. Volgens mr. Doele man heeft de gemeente zich daarin verplicht het kunstwerk niet alleen aan te kopen, maar ook te plaatsen. Mr. Oomens ont kent dat zo'n toezegging zwart op wit is gedaan. JSörmding heeft dat destijds niet bedon gen". Over een afkoopsom konden de twee partijen geen overeenstem ming bereiken. De door Körme ling becijferde schadeloosstel ling van bijna anderhalve ton noemde mr. Oomens „geheel buiten proporties". Mr. Doele man maakte duidelijk dat het zijn cliënt niet om gela te doen is, maar om plaatsing van zijn kunstwerk; „Hij is er van door drongen dat je, als je snel rijk wilt worden, beter patat kan gaan bakken dan kunst maken". Rechtbankpresidente mevrouw mr. M. de Bruin doet op 20 febru ari uitspraak. i De eerste Zilveren Binnenhuis Design Prijs was voor Interieurontwerpers Gerard van den Berg en Jan des Bouvrle. Rotterdam Wat was er nu eerder? De meubelen of het in terieur? De twee Nederlandse topmeubel- en interieurontwer pers Gerard van den Berg en Jan des Bouvrie zijn het over een hoop zaken met elkaar eens, maar over deze vraag kunnen ze maar geen beslissing nemen. Ook niet tijdens de officiële ope ning van de 25ste nationale woonmanifestatie Binnenhuis '91, gistermiddag in het Ahoy'- complex. Beide ontwerpers ontvingen daar uit handen van burge meester D.W. Wassenberg-Velp van Schoonhoven de eerste Zij veren Binnenhuis Design Prijs vanwege hun jarenlange inzet voor het wonen. De hurgemeester van de zilver stad stak haar bewondering voor beide designers niet onder 'stoelen of ba;:ken'; „Deze twee ontwerpers zijn boven alles ver heven en het is daarom niet meer dan logisch dat deze twee mensen als eerste de Design Priis krijgen toegewezen". Deze onderscheiding is speciaal ter gelegenheid van het zilveren ju bileum van Binnenhuis door de organisator van de beurs, het Rotterdamse Tentoonstellings bureau, ingesteld. De priis wordt voortaan jaarlijks bij de opening van de beurs uitgereikt aan ontwerpers die zich op bij zondere wijze voor de ontwik keling van het wonen verdien stelijk hebben gemaakt. Ouderwetse meubelen, keu kens, bedden, vloeren, bubbel baden, rotan, open haarden, kunstwerken, marmer, kortom; alle trends op het gebied' van wonen zijn op de oeurs met meer dan driehonderd stands vertegenwoordigd. De nationa le woonmanifestatie Binnen huis '91 in het tentoonstellingscomplex Ahoy is nog tot en met zondag 17 fe bruari te bezichtigen. 'r'j'r' Slopend architectuurbeleid. Alweer een kerk tegen de vlakte? Het heeft er Iets weg van. Niets Is minder waar. De restanten lijken op oen toren en een middenschip, maar het is het laatste stukje van het afge broken deel van het Van bamzlekenhuls aan de Westersingel. Een van de drie grote ziekenhuizen die bijna in hun geheel tegen de vlakte zijn of nog gaan. Mooi of niet mooi, bruikbaar of niet bruikbaar, lijkt niet zo doorslagge vend. Daarover praten politici, ambtenaren, architecten en verdere aanwezigen dinsdag 12 februari tijdens De Kwestie In De Unie. Dat be gint om half negen en de toegang is gratis. Motto: het slopende archi tectuurbeleid van Rotterdam. Toegezegd om te komen hebben wet houder Plm 'Monumentenzorg' Vermeulen, directeur Stadsontwikke ling Riek Bakker, raadslid Herman Meijer. Een stuk Vreewijk, De Hef, het luchtspoor, wederopbouwarchitectuur. Het Witte Dorp, bouwblokken van J. J. P. Oud, wat is er eigenlijk te red den In Rotterdam? Of moet er eerst een keurmerkje 'monument' op staan? Kennelijk wil het niet zonder die betiteling 'monument'. De men taliteit cm met uitersts zorgvuldigheid om te gaan met de waardevolle architectuur wfl In Rotterdam maar nauwelijks verbeteren. Rotterdam adoreert het nieuwe. Het heeft geen cultuur die optimaal het bestaande respecteert. En dat leidt vaak tot het slopen van het oude. Daarmee gaan hulzen, fabrieken, Instellingen, straatwanden verloren, en ontstaat er soms een gevoel van ontheemd zijn In eigen stad. Het geheugen van de stedeling of de gebruiker van de stad vindt minder aanknopingspunten dan voorheen. HIJ moet weer wennen. En als hij gewend Is, verandert het opnieuw. Steeds sneller. Of Is dat allemaal Rotterdam Het verkeer in en rond Rotterdam heeft zich maar met moeite aange past aan de gladheid. In to taal registreerde de politie veertig aanrijdingen door de sneeuw, waarbij het overi gens beperkt bleef tot blik schade. Opvallend was ook dat twaalf veroorzakers van ongelukken doorreden na het ongeluk. Volgens een woordvoerder van de politie was het aantal aanrijdingen beduidend meer dan nor maal. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken Rotterdam Het voort bestaan van drugsvrije afdelingen in —vange- nissen en huize.* van be waring komt in gevaar, wanneer het reclasse- ringswerk van de Con sultatiebureaus Alcohol en Drugs (CAD's) de dupe wordt van de be zuinigingsdrift van de overheid. Dat heeft I. Barmen tlo van het Boumanhuis, het centrum voor verslavingszorg in Rotterdam, vrijdag laten weten. In een nota over het reclasseringswerk pleit het Boumanhuis er juist voor meer geld vrij te maken voor re classeringswerk. In de nota wordt erop gewezen dat ten minste één op de drie ge detineerden verslaafd is. Het mi nisterie van justitie gaat bij de subsidiëring uit van één reclas- seringswerker op dertig gedeti neerden. Dat zou volgens het Boumanhuis één op tien moeten zijn. Door geldgebrek worden alco hol- en drugsverslaafden nu al onvoldoende geholpen. Aan hulp aan gokverslaafden die met justitie in aanraking zijn geko men komt het CAD nauwelijks toe, aldus Barmentlo. De Nederlandse Federatie van Reclasseringsinstellingen zet zich ook schrap voor de uitkomst van het kabinetsberaad over de zogeheten tussenbalans. De Fe deratie vreesteen bezuiniging op het reclasseringswerk van circa tien tot dertig miljoen gulden, wat overeenkomt met tien tot dertig procent van het totale budget. Reclasseringswerkers begrijpen niet hoe staatssecretaris Kosto (justitie) het aantal alternatieve sancties met tien procent wil verhogen als hij tegelijk bezui nigt op het reclasseringswerk. Aan de gevolgen voor de gedeti neerden en voor de recidive (het opnieuw plegen van misdrijven) durft men al helemaal niet te denken, Rotterdam In Keulen heeft de politie een 34-jarige man uit die stad aangehouden, die ervan wordt verdacht op 20 januari in Rotterdam zijn 21-jarige echtge note te hebben vermoord. Hij werd in de Duitse stad betrapt bij een poging tot winkeldiefstal, Op zondagmiddag 20 januari trof de Rotterdamse politie in een woning aan de Meerdervoort- straat (Bloemhof) het stoffelijk overschot aan van de bewoon ster. Uit het onderzoek bleek dat de Duitse door messteken en wurging om het leven was ge bracht. Omdat de man met wie zij daar woonde spoorloos was verdwenen, ging de verdenking in zijn richting. Zijn signalement werd ook aan de Duitse politie doorgegeven. De man wordt nu Rotterdam Lekkage van zwa vel-waterstof heeft gisteren voor de nodige stankoverlast gezorgd. De lekkage had plaats op het terrein van Esso, waar gistermiddag door nog onbekende oorzaak de stof be gon te lekken. Dat veroorzaakte in de wijde omgeving de zogenaam de rotte eierenstank. Esso meldde al vrij snel dat het vrijkomen van de stof geen schade heeft veroorzaakt voor de volksgezondheid. Rotterdam Er komt een weg restaurant langs rijkswég 13, ae snelweg tussen Rotterdam en Den Haag. Het wordt gebouwd naast het vorig jaar geopende benzinestation bij het verzor gingsgebied Ruyven, ten noor den van de kruising met de Ac- kerdijksewegin Pijnacker. Het restaurant gaat plaats bieden aan ongeveer 150 mensen. Een gedeelte zal 24 uur per dag zijn geopend. De locatie is uitgeko zen door het ministerie van eco nomische zaken. Dit departe ment heeft onlangs vastgesteld dat er meer wegrestaurants moeten komen. Deze week lie ten de ministers Maij-Weggen (verkeer) en Andriessen (econo mische zaken) de Tweede Ka mer weten dat langs autosnelwe gen om de veertig kilometer een wegrestaurant moet komen. Hajé Restaurants bv, een keten van wegrestaurants uit Lelystad, is opdrachtgeefster. Architec tenbureau Jan Visser in Texel heeft het ontwerp gemaakt. Vol gens architect L. Annema van net bureau wordt het een klein restaurant met twee bouwlagen. Voor een groot restaurant is de parkeergelegenheid, vijfhon derd vierkante meter, onvol doende. Barendrecht Er lijkt zich in de gemeenteraad van Ba rendrecht een meerderheid af te tekenen die wil dat de gemeente in de toekomst in westelijke richting wordt uit gebreid. Dat bleek gister avond tijdens een vergade ring van de raad over de con cept-strategische visie van het Overlegorgaan Rijn mondgemeenten (OOR). Alleen de fractie van het CDA sprak zich duidelijk uit tegen de bebouwing van het open gebied tussen Barendrecht en de weste lijke wijk Smitshoek. Net als hun collega's in de provinciale staten voelen de Barendrechtse chris ten-democraten meer voor wo ningbouw in de Hoeksche Waard. En als er toch moet wor den gebouwd in Barendrecht, dan kan dat volgens het CDA het beste in de Zuidpolder. Met dat standpunt staat het CDA lijnrecht tegenover het college van B en W (inclusief CDA-wet- houder Leen Kok) en de rest van de raad. Die willen het agrari sche gebied ten zuiden van de Barendrechtse bebouwde kom juist open houden. „We kunnen in deze fase nog vechten voor het Groene Hart. Laten we voorkomen dat heel IJsselmonde vol komt. Toch niet alle problemen kunnen hier worden opgelost", sprak CDA- fractievoorzitter Cees Silvis. Volgens de PvdA is woning bouw bij Smitshoek een veel 'lo gischer keuze' dan de vestiging van een woonwijk in de Zuidpol der. „Nationaal gezien, is het toch worden geplaatst. De belangen van het havengebied lijken mij groter dan die van de agrarische sector", stelde soeiaal-democrate Ineke de Wijs. VVD-woordvoer- der Huib Poortman noemde wo- ningbouw in de Zuidpolder 'een slechtere oplossing' aan uitbrei- IJl ding van Barendrecht in weste lijke richting. „Al gaat er geen schop de klei in voordat er echt ÏM zekerheid is over de noodzaak", merkte de liberaal op. Ben Huitink (D66) vindt dat er in de reactie van Barendrecht aan het OOR veel meer nadruk moet komen op het milieu. „De gevolgen voor de kwaliteit van de leefomgeving worden onvol doende uitgewerkt. Alle aan dacht gaat maar uit naar de main-port-fuRCtie van Rijn mond stelde Huitink, die dis cussies over mogelijke plaatsen voor woningbouw 'prematuur' vindt Burgemeester M.Th. van de Wouw ontkende dat de bouw- glannen voor de Zuidpolder en ij Smitshoek al rond zijn. „Zo ver is het beslist nog niet. Eerst zal de noodzaak van die plannen aangetoond moeten worden. Pas dan zullen we bekijken welke bijdrage we leveren sprak de eerste burger, die de raad wel wees op de verantwoordelijk heid voor de regio. „Er zijn te korten aan industriegrond en plaatsen voor woningbouw. We zullen dus rekening ihoeten houden met lusten en lasten. Rotterdam is in dit geval de vra ger en de regio de leverancier", aldus Van de Wouw, die met ge noegen vaststelde dat de ge meenteraad uiteindelijk in grote

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 1