Jarig Zonnehuis voert actie en viert feest Kwij tscheldingsregeling een 'soort van bedrog' Vlaardingse kunstenaars geven Körmeling gelijk Buurtcoördinator moet verpaupering aanpakken m -mm •y»mw i-WMI .i; Havenbeat'91 lonkt naar internationale 'trekkers' Passage verloedert Garagebedrijf wil uitbreiden Zwembad Zuid week gesloten Diamanten bruidspaar E FABER WHHIWE6 DIFSDAG 12 FEBRUARI 1991 PAGINA 13 Req'Q"a)e factie Brede Havenstraat 6,3131 BC Vlaardingen. Postbus 4008, 3130 KA Vlaardingen Telefoon: 010-4343229.4352066, 4350557-sportredactie 4345209 Telefax 010-4349754 werk irvoer ir es Heet. ihhfi te ter. nscfc. Jnn£i isds l do$ 't he i he: tooc ene. 'ettef ise |i s W« ijde □eai in' wï, daa „Me et ai site n fe tod n Ere erdi Schiedam Havenbeat'91, het popfestival dat m het ka der van de manifestatie 'Schiedam vaart wel' wordt gehouden, zoekt drie interna tionale trekkers. In totaal zul len medio mei acht groepen optreden op een drijvend po dium m de Wiïhelminahaven achter zwembad Zuid. De gemeente Schiedam is be reid geld te geven om van de meimaand een muziekmaand te maken Voor 'Schiedam vaart wel' staan in de week einden enige groots opgezette optredens op het programma. Voor de popmuziek die op za terdag 11 mei door de lucht zal schallen, stellen burge meester en wethouders tien duizend gulden ter beschik king Het is de eerste grote pu- blieksdag van de manifestatie en het evenement haakt in op de bekende Gravin Aleida- feesten in het Julianapark. Op dezelfde dag staan ook een open dag in de Schiedamse havenbedrijven en een ba nen markt op de activiteiten kalender Organisator Ron Jaspers hoopt dan tal van artiesten aan den volke te kunnen to nen. Zijn trekpleisters zullen in elk geval niet van eigen bo dem komen. „Het aanbod is nogal pover. Eigenlijk hele maal niente", aldus Jaspers, die een droom langzaam maar zeker eindetijk ziet worden verwezenlijkt. Popgroep De Dijk houdt op de dag van het festival een on aantastbare vrije dag, Loïs Lane zit in de studio en Candy Dulfer is dan in de Verenigde States. Organisator Jaspers wil nog met zeggen op welke bands hij wel de hand wil leggen. Veel hangt ook af van de fi nanciën. Met de tien mille van de gemeente is zijn begro ting voor de helft rond; het resterende bedrag moet van sponsors komen. „Dat het festival doorgaat, is een feit Maar dat er nog een gat in de begroting zit, is eveneens een feit". Jaspers is ervan overtuigd dat deze twee zaken elkaar ditmaal met zullen bijten, al weet hij uit ervaring dat het niet mee valt het Schiedamse bedrijfs leven warm te maken voor popconcerten. Hij denkt echter nu meer kans van slagen te hebben. In het kader van de manifestatie Schiedam vaart wel overi gens op initiatief van de bin nenkort zelfstandige Openba re Nutsbedrijven Schiedam (ONS) van de grond gekomen worden zon vijftien- tot twintigduizend toeschouwers verwacht Jaspers: „Het be looft wat!" Het muziekspektakel dat twee weken later Schiedam vaart wel zal afsluiten, is eveneens door de gemeente een donatie in het vooruit zicht gesteld. Het Lange Ha ven Concert, dat onder de noemer Schiedams Mammoe torkest wordt uitgevoerd door een bundeling van muzikan ten, valt gelijk met het Molen festival op 25 mei. Dit tweede festival, dat een subsidie van 4500 gulden krijgt, wordt ge houden op een ponton in de Lange Haven. 11 kenhuisopgen Hersenletsel partij voor naar huis aan de Sin- geL De vrouw gleed uit in de Een 38-jarige sneeuw en kwam met haar hoofd in aanraking met de be tonnen stoep. De GGD vervoer de haar naar het ziekenhuis. Schiedam Schiedamse is gistermorgen met ernstig hersenletsel in de Inten sive care van het Schielandzie- De afdeling psycho-geriatrle van het Zonnehuis Is bijna klaar. Reden voor een feest met gemengde gevoe lens. Vlaardingen Verpleeghuis Het Zonnehuis Vlaardingen heeft dit jaar twee feesten te vie ren In maart bestaat het cen trum aan de Dillenburgsingel vijfentwintig jaar en in oktober wordt de nieuwbouw met ne gentig bedden voor psycho-geri- atrische patiënten in gebruik ge nomen Het Zonnehuis grijpt de feesten aan om geld m te zamelen voor het verpleeghuis Panti Usada Mulia m Indonesië. Directeur F.V. Jonker vindt het jubileum bij uitstek een moment „waarop je ook wel eens mag stilstaan bij de bevoorrechte positie die wij hier hebben". Het tehuis in de miljoenenstad Jakarta, dat plaats biedt aan honderd veertig mensen, heeft een begroting van 90.000 gulden per jaar Daarvan draagt de overheid slechts 32.000 gilden b'j Panti Usada Mulia is overigens niet te vergelijken met Het Zon nehuis Bijna de helft van de be woners lijdt aan tuberculose en een groot aantal mensen is er op genomen wegens ondervoeding. Jonker. ,,Er is behoefte aan van alles; medicijnen, verpleegmid- delen, meubilair, maar ooit ge woon aan geld". Op 13 maart is het precies 25 jaar geleden, dat personeel en 55 be woners van het Zonnehuis ver huisden van de voormalige kraamkliniek aan de Schiedam se Boerhaavelaan naar de nieuwbouw in Vlaardingen Dat wordt bescheiden gevierd met een open dag in de nieuwe vleu gel van het gebouw op zaterdag 23 februari en een sportdag van alle zes de Zonnehuizen in Ne derland op het sportpark Vijf- slutzen op vrijdag 31 mei. De echte feesten en de officiële opening van de afdeling voor psycho-genatrie vinden plaats m het najaar. Op 4 oktober is de officiële opening van de nieuwe, vleugel. Vier dagen later is en een feestdag voor de bewoners,,' met koffie en gebak, een gooche laar en gezamenlijke maaltijden! en twee dagen later verzorgt het; personeel een cabaretvoorstel-» ling voor de bewoners. De directie weet dat bewoners; de feestelijkheden wellicht met! gemengde gevoelens tegemoet; zullen zien. Het is per slot van re-; kenïng geen pretje om in een! verpleeghuis te moeten wonen Maar dat is ook weer geen reden' om het jubileum helemaal onop-1 gemerkt voorbij te laten gaan. Vlaardingen Een soort van bedrog. Zo noemt raadslid Ar nold van Kalken (Groen Links) de kwijtscheldingsregeling van Vol gemeente Vlaardingen. ilgens Van Kalken kan aan de hand van die regeling bijna nie mand aanspraak maken op te ruggave van de afvalstoffenhef fing en de abonnementsgelden van het kabelnet. Die regeling is voor de gemeente niets om prat op te gaan, schrijft het raadslid in een boze brief aan burgemeester en wethouders. Van Kalken staaft zijn bewenng met een simpel voorbeeld. Vol gens de regeling komen éénou dergezinnen, die jaarlijks bruto maximaal 23.220,92 gulden ont vangen aan uitkering en kinder bijslag, in aanmerking voor te ruggave van de gemeentelijke heffingen. Zulke gezinnen be staan niet, aldus Van Kalken. Een éénoudergezin krijgt via de algemene bijstandswet bruto al 24.635 gulden. En daarbij is de kinderbijslag nog niet eens mee gerekend. De voorman van Groen Links vindt dat het hoog tijd wordt voor een betere regeling. Als die er niet komt moet er ten minste eerlijke informatie worden ge geven over de bestaande rege ling. Hij heeft daarover vragen gesteld aan burgemeester en wethouders. Hij is benieuwd hoeveel mensen er in de praktijk binnen de nor men van de regeling vallen en of B en W het 'terecht vinden, dat zo weinig mensen met een mini muminkomen voor teruggave in aanmerking komen. Verder wil het raadslid weten hoeveel geld de gemeente voor de kwijtschel dingsregeling beschikbaar heeft door PETER DE LANGE Vlaardingen John Körmeling heeft groot gelijk dat hij naar de rechter is gestapt om te eisen dat de gemeente Vlaardingen zijn kunstwerk De Negende van Oma plaatst De gemeente kan daar ook niet met goed fatsoen onderuit Di e had haar bezwaren tegen Kürmelings neontekst veel eerder kenbaar moeten ma ken en daar niet mee moeten wachten tot de bevolking protes teerde. Uit een telefonische rondvraag blijkt dat veel Vlaardingse kuns tenaars hopen dat de rechter, die op 20 februari uitspraak doet, John Körmeling in het gelijk zal stellen. In de geruchtmakende affaire kiezen zij Körmelings kant, ook al zetten sommigen vraagtekens bij het artistieke ge halte van zijn schepping. Hier en daar leeft wel begrip voor'de ouderen, die het woord 'oma' in koeieletters op het dak van de seniorenflat aan de Waal straat beledigend vinden. „Ik heb alle respect voor hun bezwa ren, geheel Los van de vraag wat ik zelf van het kunstwerk vind. Maar aan de andere kant; Kör- Schiedam De bewonersvere niging Schiedam-Centrum (BVSC) vindt dat de gemeente Snel werk moet maken van de Passage. Het bouwwerk uit 1933 van architect P. Sanders be vindt zich in een „steeds slechte re, vervallen staat", constateert de buurt. Een aantal jaren geleden heeft het Gemeentelijk Woningbe- heer een inventarisatie gemaakt van de bouw- én jvoontechni- sche gebreken. Daar-is het ech ter wel bij gebleven. De bewonersorganisatie heeft ondanks herhaalde verzoeken nooit enig echt renovatiewerk mogen gadeslaan in de winkels en woningen in de galerij. Als niet snel wordt ingegrepen, zal het verval van de Passage slechts met de grootste moeite kunnen worden gekeerd, voor spelt de BVSC. „Onze vrees is aat zelfs het punt van verbete ren binnenkort gepasseerd zal zijn". meling verzet zich terecht De gemeente heeft het kunstwerk in eerste instantie goedgekeurd. Dan moet de gemeente ook de consequenties dragen", zegt beeldhouwer Leen Droppert Provinciaal Wilma Kuil, maker van textiele kunst, v indt dat de gemeente een ernstige procedurefout heeft ge maakt. „Eerst zeggen ze dat 't goed is, en vervolgens dat het niet kan. Dat Is onmogeliik. En de aanleiding? Een paar klagen de bewoners. Daarom moet de gemeenschap maar voor de fi nanciële schade opdraaien. Trouwens raar; als het om kunst gaat luistert de gemeente opeens naar bewoners. In andere zaken maakt 't nauwelijks uit wat de bevolking vindt". „Wie A zegt, moet ook B zeg gen". Cees Romers is niet kapot van Körmelings neonproject, maar de gemeente heeft het ont werp goedgekeurd en mag naar zijn idee nu niet meer terugkrab belen. De oud-voorzitter van de Culturele Raad ziet in het tumult om Körmelings werk het zoveel ste bewijs dat Vlaardingen uiter mate slordig omspringt met kunst Een beleid op Kunstzinnig gebied is volgens Romers ver te zoeken. „Dat is hier nog slechter geregeld dan op het spreekwoor delijke provinciale niveau". Henk Horsten, vorig jaar win naar van de eerste Vlaardingse Cultuurprijs en directeur van de Vrije Academie, vindt dat Vlaar dingen in de zaak Körmeling 'naar de letter' in gebreke blijft „Wat kan Körmeling nu anders doen dan zeggen; we nebben een afspraak, die moet jullie ook na komen. De gemeente kan niet zonder meer meedelen dat de zaak niet doorgaat Dat zou hoogst merkwaardig zijn". Maatgevend Ook kunstschilder Dik Kats en fotograaf Eric van Straaten heb ben geen goed woord over voor de opstelling van het gemeente bestuur. „Oma moet er gewoon komen", zegt Kats. „Als kunst werk vind ik het niks, maar dat is niet maatgevend, zoals het ook niet maatgevend is wat de be jaarden in de flat ervan vinden". Van Straaten: „Als je het oordeel over kunst aan bewoners over laat, valt dat meestal negatief uit en dan kan er bijna niets meer. Ik begrijp de bezwaren trouwens niet De letters die al op de bi bliotheek zitten horen bij de Oma-tekst, en die letters vind ik heel mooi. Dus zal de rest ook wel leuk zijn". Dat zij Körmeling steunen, wil echter nog niet zeggen dat de Vlaardingse kunstenaars het werk van hun Eindhovense col lega ook waarderen. Vrije Aca demie-directeur Henk Horsten vindt er niets aan. „Artistiek ge zien missen we weinig als dit werk er niet komt", zegt hij. „Neonletters zijn inherent aan reclame. Het gehalte van deze tekst had beter gewogen moeten worden. Dat kan je zowel Kör meling als de gemeente verwij ten. Daarnaast is het slordig dat de gemeente niet eerst met de betrokken bewoners heeft over legd". Reclame I-een Droppert heeft ook niet zo'n hoge pet op van de artistieke waarde van 'Oma'. Bovendien is hij er op tegen „dat er met ge meenschapsgeld reclame wordt gemaakt voor particuliere be drijven". Want Körmelings Oma verwijst allereerst naar het Offi ce for Metropolitan Architectu re, het stedebouwkundig bureau van Rem Koolhaas, dat de flat aan de Waalstraat heeft ontwor pen. Neonreclame kan best mooi zijn en daarnaast nog artistiek ook, vindt Cees Romers. Hij refereert aan Luceberts versregel op het dak van een Rotterdams verze keringskantoor: 'Alles van waarde is weerloos'. Qua niveau haalt Körmelings werk het daar echter niet bij, naar Romers smaak. Desondanks, zeggen de kunste naars, moet Vlaardingen De Ne gende van Oma maar snel laten uitvoeren. Dan wordt eindelijk het halfslachtige in het plaatse lijke kunstbeleid eens doorbro ken. Wilma Kuil: „Mij is het ook overkomen dat de gemeente een werkstuk bij me bestelde en la ter weigerde het af te nemen. Het ging om een wandkleed, dat een of andere ambtenaar opeens niet mooi bleek te vinden, ik ben toen naar de rechter gestapt. Die oordeelde dat de gemeente het alsnog moest kopen. Wat Kör meling overkomt is typisch lings". Dik Kats: 'Wat de bewoners vinden Is niet maatgevend' Hank Horstan: Ntet mooi. Maar de gemeente kan nu niet zeggen: onze afspraak gaat niet door'. Leen Droppert: 'Körmeling verzet zich terecht'. Wilma Kuil: 'Typisch Vlaardings' Schiedam Garagebedrijf Pol derman bv gaat uitbreiden. Om dat de Toyata-dealer in Vlaar dingen is opgeheven, wil het Schiedamse bedrijf meer het ac cent op né£r Japanse merkauto's leggen. Om recht te doen aan het reg: nale karakter van zijn dealer- schap wil Polderman daarom de showroom aan de Laan van Bo- l'Es uitbreiden. Omdat de auto verkoper vindt dat zijn wagen park wel mooi in het zicht moet staan, komt het uitbreidingsplan evenwel in de knel met het be stemmingsplan. De dealer kan in principe de schaalvergroting van zijn bedrijf verwezenlijken op eigen terrein. Maar dan zou het etalage-ge deelte', aan de achterzijde langs het Van Beethovenplein - teveel r uit het zicht naar zijn zm i van potentiële kopers raken. Polderman denkt aan een uit breiding van twaalf meter langs de Laan van Bol'Es in de wijk Groenoord, maar dat heeft nog een groenbestemming. De ge meente Schiedam voorziet geen onoverkomelijk bezwaren. De enige eis die is gesteld, is dat het garagebedrijf in de toekomst af ziet van eventuele uitbreidingen achter de zaak. Schiedam Wil het ene zwem bad in een schoolvakantie nog wel eens een aantrekkelijk aan bod voor de jeugd in petto heb ben om tegen gereduceerde prij zen een baantje te trekken, het Schiedamse bad Zuid heeft de deur ditmaal gesloten. Wegens onderhoudswerkzaamheden is het zwembad aan de Westfran- kelandsedijk tot en met aan staande maandag dicht voor het publiek. Er dient een aantal afsluiters te worden vervangen en daarvoor is het noodzakelijk de bassins leeg te laten lopen. Omdat de ge legenheid zich dan toch voor- doet, ondergaat het tegelwerk tegelijkertijd een schoonmaak- annex reparatiebeurt Het is de bedoeling dat zwembad Zuid vanaf 1992 gedurende elke zomervakantie voortaan ook enige dagen dicht gaat om het onderhoud jaarlijks gestalte te geven. Omdat de werkzaamhe den dringend moesten worden uitgevoerd, kon het evenwel dit maal niet zo lang wachten en moet daarom de voorjaarsva kantie er aan geloven. Vlaardingen Burgemees ter Fred van Lier stapte gis termorgen vroeg al het Vlaardingse verzorgingste huis Vaartland binnen. Sa men met zijn echtgenote bracht hij een bezoekje aan het echtpaar Hollaar. De geboren en getogen Vlaardinger Jakob Bastiaan (80) had gisteren precies zes tig jaar geleden zijn jawoord gegeven aan Antonia Nenna Boon (81). Zij deden dat ove rigens in het stadhuis van Schiedam. In Vaartland vierden zij 's morgens dit diamanten bruiloftsfeest. Schiedam Bij Schiedammers en de gemeente staat de omge ving van de Goeman Borgesius- laan al jaren bekend als een slechte buurt, maar tot dusver is er weinig ondernomen om de verpaupering in Nieuwland te gen te gaan. Met een plan voor intensief buurtbeheer hoopt de gemeente de ontmoedigde bewo ners nu nieuwe hoop te bieden. Dat lijkt hoog tijd, want al in 1987 concludeerde de gemeente dat er op zeer korte termijn iets moest gebeuren ten aanzien van de kwaliteit van het woon- en leefmilieu. De bewoners druk ten zich wat concreter uit „Het op een inspraakavond, „Als nor maal mens wil je hier niet meer wonen". Behalve over de slechte staat van de huizen klaagden de be woners uit de buurt tussen de Burgemeester van Haarenlaan en het Wibautplein over het toe nemende vandalisme en de zeer armoedige inrichting van de woonomgeving. Door een grote onderhoudsbeurt is het eerste euvel min of meer verholpen, maar daarmee behoren de pro blemen in de wijk zeker niet tot het verleden. Verrassing want de bewonerswerkgroep waarschuwde de gemeente in 1987 reeds uitdrukkelijk dat een technische aanpak alleen niet voldoende zou zijn voor de buurt. Naast een opknapbeurt van de woonomgeving pleitten de be woners destijds voor een verbe tering van het toewijzingssys teem. De bewoners meenden dat de gemeente het probleem van het grote aantal economisch en sociaal zwakkeren in de buurt zelf in de hand had gewerkt In de buurt zijn de laatste jaren veel migranten komen wonen. Ver der is een groot deel van de be- De wensen van de bewoners werden tot dusver niet ingewil ligd, maar nu er een projectteam voor de stadsvernieuwing in Nieuwland is opgericht, denkt de gemeente meer mogelijkhe den te hebben om de problemen in de wijk aan te pakken. De ver wachting is echter, dat het aantal participerende buurtbewoners als gevolg van de teleurstellin gen in het verleden flink zal da len. Aanpak In eerste instantie wil het pro jectteam een buurtcoördinator jt gapende gat ners te dichten. Juist in de omge ving van de Goeman Borgesius- laan zijn de bewoners volgens het projecteam zwaar gefrus treerd geraakt over de rol van de overheid als huisbaas en als ver antwoordelijke voor de leefom geving. De coördinator krijgt een zware taak, want hij moet er de komen dejaren voor zorgen dat hel ima go van de buurt wordt opge poetst. Voor dit doel dient hij in eerste instantie de betrokken heid van de bewoners te vergro ten. Verder acht de gemeente het van belang dat de sociale po sitie van de bewoners wordt ver moet de coördinator uitgroaien tot het vaste aanspreekpunt voor de bewoners en de gemeente. Met hun klachten kunnen bewo ners in de toekomst terecht bij de coördinator, die spreekuur gaat houden in een flatje in het Goe man Borgesiuscomplex. De ge signaleerde problemen dient nij met gemeentelijke diensten als het woningbedrijf, de openbare nutsbedrijven en de politie te be spreken. Materiaal Bij het opstellen en het uitvoeren van het beheerplan krijgt de coördinator ook een centrale rol toebedeeld. De verbeterplannen nomen, dan leggroep, waarin vertegenwoor digers van de bewoners, de ge meente en het projectteam zit ting zullen nemen. Een uitgebreide inventarisatie van de overlast in Nieuwland hoopt de projectgroep te ontle nen aan een buurt-enqiiête, die onderdeel uitmaakt van de opzet van een zogenaamd buurtsigna- leringssysteem. Het succes van de verbetermaat regelen kan in een later stadium worden gemeten. Mocht de ge middelde tevredenheid over het wonen in de Goeman Borsius- laan over enkele jar en zijn toege- beschouwt men net Carina H. v. Kooi] A showroom: ïSjgj Qosltiavenkade 14 ÏSE?"* Vlaardingen 4343213

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 1