m Schiedam twee beelden rijker Auto's vaker weggesleept Jonge tuiniers zoeken hulp f Sneeuwvrije Lange Haven uitkomst voor schaatsers HM Kadavers in woonkamer Minister toont respect voor Vlaardings beleid Ruzie om dakkapel MUZIEKWEEK BOEIEND VOOR JONGEREN Keizerwaard korpschef Spijkenisse Zwerver uit kerk gehaald Vlaardinger veroordeeld tot jaar cel Recepties voor gaande man en komende vrouw VTA-koor zingt tegen apartheid Dieven halen huis overhoop Pasfoto's met kwaliteits garantie oiovuuren B ff WATERWEG 3330 KA Vlaardingen- Teleloo, 010-43-,32?9,435g066.4350557-Spor,feciac,ie 4345209"^ WOENSDAG 13 FEBRUARI 1991 PAGINA 13 Voor de 32-ste keer in successie klinken violen, fluiten en andere In strumenten in het Schuurkerktheater. De muziekweek van Maassluis Is halverwege. Honderdvijf jongeren, die in leeftijd variören van zeven tot eenentwintig jaar laten de juryleden Schrama en Maasland horen wat zij in hun mars hebben. De veertien jarige Félice van der Sande uit De Lier blies bij voorbeeld haar partijtje mee op de dwarsfluit. Dit duo wist bij voorbaat wat hen te wachten zou staan. De marges tus sen winnen en verliezen ook ai is deelnemen belangrijker, want het gaat deze dagen toch vooral om het samen muziek te maken blijken ook ditmaal weer bijzonder klein. Toch is het aan hun om een selectie te maken, zodat wethouder van cultuur Llesbeth Snoeck vrijdagavond de muzikale prijswinnaars kan huldigen in ontmoetingscentrum Konlngs- Overigens was vandaag niet alleen het Schuurkerkje in de ban van de muziekweek. in de Maranathakerk toonden jongeren wat zij op het or gel kunnen. Onder leiding van dirigent Meeuwis Rebel speelt tradi tiegetrouw een gelegenheidorkest op de slotavond. Deze 25 deelne mers dingen niet mee naar prijzen, maar doen fouter aan het evene ment mee, omdat muziek hun lust en hun leven is. Waterweg Een Elfste dentocht lijkt er dit jaar niet in te zitten, maar de schaat sers uit deze contreien heb ben zich door deze tegenval ler niet uit het veld laten slaan. Ondanks de flinke hoeveelheden sneeuw op het ijs zetten de echte schaatsliefhebbers in de krokusvakantie hun activi teiten voort. In Schiedam hebben de schaat sers er vanaf vandaag op de Lange Haven 2elfs een heuse attractie bij. Vanochtend en vanmiddag hebben medewer kers van de Dienst Gemeente werken een poging gewaagd het ijs tussen de Koemarktbrug de Dam schoon te vegen. Ter verhoging van de ijspret in de pittoreske haven is wethou der Aad Wiegman bovendien van plan vanaf vanavond de feestverlichting van de Koren beurs en de Walvischmolen te laten ontsteken. Op verzoek van enkele bewo ners haakt de gemeente met de veegbeurt in op een spontane actie van enkele cafébedrijven langs de Lange Haven. Nadat verleden week in eerste instan tie de Korte Hayen uitgroeide tot het avondlijke ijscentrum, verkasten honderden schaat sers in het afgelopen weekein de naar de Lange Haven Schie De initiatieven van de cafés Juan Les Pins en De Unie wa ren hier met vreemd aan Bei de etablissementen sierden de haven op met feestverlichting en een koek en zopietent Ook de langs de haven gevestigde sportschool van Peter Lager waard lokt met muziek en lam pen de schaatsers het donkere ijs op Ook op een andere locatie aan het belangrijkste binnenwater van Schiedam gaat de avondlij ke ijspret onverminderd ver der. Voordat medewerkers van Gemeentewerken vanochtend de Lange Haven veegden, wa ren zij eerder deze week met hun veegapparatuur op de Schie actief tussen de ophaal brug en de Hulpbrug en de 's- G ravenlandbrug. Ook deze ongeveer vierhon derd meter lange schaatsbaan wordt in de avondlijke uren opgesierd met feestlichtjes. Het initiatief voor de ijsbaan is ge nomen door de actieve voorzit ter Goof Hendriks van water sportvereniging de Vriie Lig gers De voorzitter van de club, die door sommige schaatsers reeds is omgedoopt in 'De Vast gevroren Boten', verzorgt ei genhandig een natje en een droogje voorde schaatsers Achteruit Door de dikke laag sneeuw en de extreme drukte in het weekeinde is de ijskwaliteit in de voorbije dagen op veel plaat sen flink ach temt gegaan Op de meeste sloten m Schiedam :s schaatsen nauwelijks nog mo gelijk en tussen Viaardmgen en Schipluiden wordt de schaatser ook geteisterd door een groot aantal scheuren in het ijs. Veel Vlaardingers zijn door deze tegenslag uitgeweken naar de land ijsbaan in de Broekpolder. Met name in de avondlijke uren is het op deze verlichte baan een drukte van belang. Ook Maassluizers zijn ondertussen tot hun leedwezen geconfronteerd met ijsslijtage. Door de aanhoudende vorst kunnen schaatsers vanaf de Noordvliet en de Zuidvliet nu zonder klunen naar Viaardm gen schaatsen, maar ook op deze trajecten bevorderen de sneeuw en de scheuren het schaatsgenot niet bepaald. Op de schaatsbaan aan de Vlaardingsedijken op verschil lende singels weet de vakantie vierende jeugd zich toch nog te vermaken. Volgens de weer- voorspellers duurt de ijspret in ieder gev al tot het begin van de volgende week voort. Schiedam Met een beetje foeCe wil gaat de kunst in chiedam op straat een be langrijker rol vervullen. Als de artistieke poort van Albert Verkade op het Fabriplein in de sma?k valt, overweegt de gemeente Schiedam de stad met meer objecten te gaan verlevendigen. Een tweede beginnetje is er ook o .ah- dit vooijaar krijgt Vrouwe Aleida, 'de moeder van Schie dam', eindelijk het standbeeld waarop zij al eeuwen recht heeft. Met de beelden van Verkade en Van der Pant tracht het gemeen tebestuur het door sommigen 'schrijnend' genoemde tekort aan kunstzinnige objecten in de stad verder terug te dringen. De gemeente is klaarblijkelijk tot de conclusie gekomen dat het initi atief op dit terrein niet uitslui tend aan particulieren overgela ten mag worden. In elk geval geeft het stadsbestuur nu een vervolg aan de inspanningen van een handjevol notabelen, die de Brandersstad enkele jaren ge leden twee 'jeneverbeelden' be zorgden ('De Zakkendrager' en 'De Brandersknecht'). Albert Verkade heeft in op dracht van de gemeente een ontwerp gemaakt van een poort die het verpauperde Fabriplein in Sehiedam-West een. fris en vrolijk aanzien moet geven. Zijn poort is bedoeld als de finishing touch van de grondige renovatie die de gemeente, na overleg met Spijkenisse Mark Keizer waard (42), voormalig waarne mend korpschef bij de Vlaar- dingse politie, is per 15 februari benoemd tot korpschef in Spij kenisse. De gemeente kreeg gis termorgen het koninklijk besluit binnen. Keizerwaard, die na zijn vertrek uit Vlaardingen in 1982 promo veerde tot korpschef in Kelle- .voetsluis, wordt half maart geïn stalleerd door burgemeester Leen Vleggeert van Spijkenisse. de buurtbewoners, heeft aange kondigd. Verkade's poort is vier meter breed en iets minder dan drie meter hoog. Uit de schetsen blijkt dat de Schiedamse kunste naargeen mini-copie van de mo numentale Are de Triomphe in Parijs heeft willen bouwen. Hij heeft zijn volstrekt eigen opvat ting van het begrip ereboog uit gewerkt in roocTen zwart gespo ten metaal, en de constructie ge completeerd met twee marmer blokken bovenop. „Leuk en speels", vindt de afde ling CSJ (cultuur, sport en jeugd zaken) op het stadskantoor. Als burgemeester en wethouders tot een zelfde oordeel komen, mag Verkade zijn boog gaan uitvoe ren. Wellicht gaat de gemeente daarna vaker kunstenaars in schakelen bij renovatiewerk in oude buurten. Het gipsen model van Vrouwe Aleida, een schepping van de Amsterdamse beeldhouwster Theresia van der Pant, is on langs naar de bronsgieter ge bracht. De commissie cultuur, die de beeldhouwster verschil lende keren opzocht in haar ate lier in de hoofdstad, keurde het definitieve ontwerp van het beeld onlangs met groot enthou siasme goed. Als grote verdien ste van mevrouw Van der Pant wordt genoemd dat zij er, on danks het robuuste ontwerp en het zware brons, in is geslaagd de stichteres van Schiedam een vloeiende lijn mee te geven. De levensgrote afbeelding van de middeleeuwse dame moet te zijner tijd de nieuwbouw op het Stadserf een historisch tintje meegeven. Volgens de plannen krijgt het beeld een plaatsje vlakbij de ruïne', de steenklomp die voorbijgangers herinnert aan het Huis te Riviere. Vrouwe Aleida heeft jarenlang op het kasteel gewoond. Omdat er ech- ter nog geen paal de grond in is gegaan op het Stadserf, zal Alei da tijdelijk genoegen moeten ne men met een plekje elders in de stad. Dat kan zowel een pakhuis zijn, waar zij blijft opgeborgen totdat het Stadserf klaar is, als een gazon of park in het cen trum, waar zij alvast kan wen nen aan de buitenlucht. VlaardingenDe politie heeft gisteravond tegen acht uur een zwer ver uit de Vredeskerk aan de Olmendreef in Vlaardingen gehaald. De 47-jarige man, die geen vaste woon- of verblijfplaats heeft, had in de kerk beschutting gezocht tegen de kou. De politie vond het Godshuis niet het juiste onderkomen voor de verkleumde dakloze. De man werd meegenomen naar het bureau. Daar kreeg hij een kop koffie om weer op temperatuur te komen. Vervolgens werd hij overgebracht naar een ovemachtingscentrum in Rotterdam. Vlaardingen Op zoek naar de bron van wateroverlast hebben Vlaardingse politieagenten gis termiddag in een woonhuis aan de Havenstraat een macabare ontdekking gedaan: rij vonden de kadavers van kippen, konij nen en vogels. De dode dieren la gen in een kamer, waar ook een enomre hoeveelheid huisvuil lag politie schakelde bij de actie verschillende gemeentelijke in stanties in om de rommel op te ridmen. Het was niet gemakke lijk het huis, dat bewoond wordt door een 49-jarige man, binnen te komen. Daarbij moest gebruik worden gemaakt van een brand weerladder. Het lek in de water leiding kon daarna vrij snel wor den verholpen. In de Landstraat kostte het ver helpen van een lekkage, veroor zaakt door de strenge vorst, wat meer hoofdbrekens. Het dicht draaien van de hoofdkraan in het leegstaande pand bleek ten slotte het doeltreffendst Ook in een leegstaand woonhuis in de Van Limburgh Stirumstxaat moesten politie en Gemeente werken een lekkage verhelpen. Minister Hanja MaiJ-Weggen krijgt uit handen van partijgenote Agnes van Ardenne het verkeersvelligheidsplan. Vlaardingen Een 41-jari- ge Vlaardinger is gisteren door de Rotterdamse recht bank veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf. Drie maanden daarvan zijn hem voorwaardelijk opgelegd met een proeftijd van twee jaar. De man moest twee we ken geleden voor de recht bank verschijnen, omdat hij in augustus vorig jaar zijn 34-jarige vrouw met een knuppel had geslagen. Kor te tijd daarop overleed de vrouw. Of inderdaad de knuppels lagen de vrouw fataal zijn geworden, heeft de recht bank niet kunnen vaststel len. Het slachtoffer was aan alcohol verslaafd en was ook die bewuste avond dronken. Volgens een medisch des kundige kan de vrouw ook aan Haar drankmisbruik rijn bezweken. In dat geval hebben de klappen op haar lichaam en hoofd de dood bespoedigd. De ruzie met dodelijk afloop ontstond volgens de ver dachte, omdat zijn vrouw, die voor haar ziekelijke af wijking al enkele tientallen keren m het ziekenhuis was opgenomen, onhandelbaar was geworden. Toen hij er niet in slaagde zijn woeden de vrouw met woorden te kalmeren, begon hij te slaan. Tegen de Vlaardinger was twee weken geleden acht tien maanden cel, waarvan zes voorwaardelijk, geëist. Vlaardingen Het zal niet dik wijls gebeuren, dat minister Hanja Maij-Weggen (Verkeer en Waterstaat) haar werk in Den Haag in de steek laat om ergens in den lande een verkeereveilig- heidsplan in ontvangst te ne men. Maar voor Vlaardingen maakte zij vanmorgen vroeg een uitzondering. „Omdat Vlaardin gen al jaren constructief werkt aan meer verkeersveiligheid", verklaarde zij in een bus aan de Schiedamsedijk, waar wethou der Agnes van Ardenne haar het plan overhandigde. Het was een korte ceremonie op een voor de minister heel onge bruikelijk uur, zoals die zich in de bus aan de dijk afspeelde. Oorspronkelijk zou mevrouw Maij, op weg van huis naar haar werk, even in Vlaardingen aan wippen. Maar omdat de uit Eind hoven afkomstige CDA-be- windsvrouwe twee dagen gele den in verband met de tussenba lans van het kabinet van haar korte krokusvakantie werd te ruggeroepen, verblijft zij op dit moment permanent in het Haag se. Voor de overhandiging van het rapport wipte zij nu speciaal even over uit Den Haag komen. „Ik doe dit niet elke dag, niet elke week, zelfs niet elke maand", zei minister Maij. En daarmee benadrukte rij dat haar komst voor Vlaardingen inder daad, zoals wethouder Van Ar denne al had gezegd, een hele eer was. „Ik heb veel 'respect voor het werk van de gemeente Vlaardingen. Het is voor ge meenten een moeilijke taak om het aantal slachtoffers in het verkeer terug te brengen. Vlaar dingen is er de afgelopen jaren in geslaagd, en gaat niet op rijn lau weren rusten". j Getuige de woorden van de mi nister is Vlaardingen zelfs een stapje voor op het rijk. Want het ministerie van verkeer en wa terstaat zal binnenkort ook een nieuw veiligheidsplan presente ren. „Wij hebben zelf gemerkt, datje met dit beleid steeds na een tijdje weer op dood spoor terecht komt. Dan 2ijn er nieuwe impul sen en extra middelen nodig De actie '-25 procent', bedoeld om het aantal verkeersslachtof fers in het jaar 2000 met een kwart terug te brengen, is vol gens de minister een groot suc ces. Van alle gemeenten in Ne derland zijn er nog maar acht die niet meedoen. Vlaardingen ge bruikte de 270.000 gulden, die het de afgelopen drie jaar met de actie -25 procent verdiende, voor het maken van het veiligheids plan. Wethouder Van Ardenne nam de komst van de minister te baat om aan te dringen op het verbe teren van de aansluiting van Vlaardingen op de A 4. Een di recte aansluiting op de Benelux- tunnel noemde rij van groot be lang voor de bedrijven. „Het Vlaardings havengebied wordt daardoor beter bereikbaar en dat op zich is weer goed voor de ver keersveiligheid. Want er komt minder verkeer door de stad". Op die suggestie van wethouder Van Ardenne ging de minister niet in. Een plan, een poster, een bosje bloemen en een doosje ij zerkoekjes rijker stapte zij in haar dienstauto om snel weer te rug te zoeven naar Den Haag. „Ik zie met belangstelling uit naar de Vlaardingse ongeviülen- cijfers van volgend jaar", zei rij nog. Vlaardingen Parkeren bij een meter of automaat en de auto daar langer dan twee da gen laten staan zonder te be talen, kan de eigenaar een hoop geld gaan kosten. Vanaf 1 april zal de auto in zulke ge vallen worden weggesleept De rekening bedraagt dan minimaal 160 gulden. Tot nu toe geldt in Vlaardingen maar een marginale wegsleepre- geüng. Auto's worden alleen weggetakeld als ze geparkeerd staan op plaatsen waar ze gevaar of hinder opleveren voor het verkeer. Meestal gaat het om parkeren op drukbereden fiets- fiaden, invalidenplaatsen of op aad- en loshavens voor vracht wagens. Vorig jaar rukte de ta kelwagen van de politie onge veer dertig keer uit De wegsleepregeling is onlangs uitgebreid met de overlast die parkeerders veroorzaken als ze langer dan twee keer 24 uur bij een meter of automaat staan. De hoogte van de rekening die de politie uitschrijft is afhankelijk van het aantal dagen dat de eige naar wacht om zijn auto op te ha len. Voor iedere dag berekent de politie 50 gulden bewaarioon. Daarbij komen de vaste kosten voor voorrijden (honderd gul den) en het wegslepen (zestig gulden). Maasland Aan het waan», merschop van Jaap Bax W aanstaande vrijdag een einde D» 'tussenpaus van Maasland' knw dan een receptie aangeboden het Trefpunt, waar geno en bevolking 's middags""^ scheid van de waarnemend bur gemeester kunnen nemen. He?- wel het in eerste instantie de be- doeling was een half jaar dez? functie op zich te nemen, heet Bax de ambtsketting ruim ties maanden gedragen. Volgende week woensdag 20 ff bruan wordt statenlid Man Kokxhoorn officieel geinsuf. leerd als de officieïe opvolgster van Mieke Bloemendaal laatste 'echte' burgemeester va Maasland vertrok vorig jaa april naar Culemborg De buitengewone vergadering van de gemeenteraad won eveneens in het Trefpunt gehou- den 's Middags om twee uur zj[ Bax het Koninklijk besluit voor. lezen en haar installeren. Aan het eind van de middag is er een receptie, waar de burgers kenms kunnen maken met hun eerste burgeres, Kokxhoorn zal op 26 februan voor het eerst een raadsbijeen- komst van de Maaslandse poli tiek voorzitten Schiedam Veel Schiedam mers zijn op dit moment nog druk in de weer met de sneeuwschuiver, maar de ge meente kijkt al weer vooruit naar de tijd waarin de nu nog bevroren aarde weer met een schop kan worden omge ploegd. De Dienst Gemeentewerken is op zoek naar vrijwilligers voor het zogenoemde jeugdtuinwerk. Traditiegetrouw start het nieu we tuindersseizoen voor de kin deren van de basisschool in april. Jaarlijks schrijven veel leerlin gen zich in voor het bewerken van een eigen lapje grond. De lessen staan reeds sinds 1923 on der leiding van mensen met een bijzondere belangstelling voor het tuinieren. De groep tuinleiders heeft drin gend behoefte aan versterking. Van vrijwilligers wordt alleen verlangd, dat rij het Van tuinieren een warm hart toedragen en graag met jongelui aan de slag gaan. Zelfs met weinig prakti sche vaardigheden kan een vrij williger volgens gemeentewer kenvan nut rijn. Alle leiders krijgen de beschik king over een uitgebreid plant programma en kunnen desge wenst hulp vragen bij andere be trokkenen bij het project. Naast moestuingewassen als haricots verts, patisson en sjalotten wor den de tuinen opgesierd met kleurrijke bloemen als dahlia's, zinnia*5en droogbloemen. Belangstellenden, die voor hun diensten zullen worden beloond met een medewerkersvergoe ding, kunnen zich aanmelden bij de Dienst Gemeentewerken, te lefoon 4260500. Het tuiniersei zoen loop voor de pupillen door tot in het najaar. VlaardingenHet Vlaardingen tegen Apartheid-koor presen teert zich aanstaande maandag aan de bevolking. Tegelijketijd zal de eerste cassette van de zanggroep ten doop worden ge houden. Het VTA-koor heeft zich toege legd op een aantal Zuidafrikaan- se en Namibische liederen. Het resultaat is op de muziek cassette gezet. Het eerste exemplaar zal maandagmiddag worden uitge reikt aan Rosalinde Blondé- Nguluue en Mpho Ntoane. Blondé is een Namibische die haar land twintig jaar geleden ontvluchtte. Anderhalf jaar ge leden is zij pas weer voor het eerst een keer teruggeweest. Ntoana is Zuidafrikaan, promo veerde aan de Theologische Ho geschool in Kampen en werkt nu in Rotterdam voor het Oude- Wes ten-pastoraat. De presentatie vindt plaats in het pandje van Vlaardingen An ders in het Weeshuis. De muziek is op band gezet dankzij de pro fessionele medewerking van Studio Het Pand. De opbrengst van de Vlaardingen tegen Apartheid-cassette, die onder meer te koop is in de Wereld winkel en vijf rijksdaalders kost, komt ten goede aan het ANC, Schiedam Twee bewonen van de Ambachtweg in dt Schiedamse nieuwbouwwijk Woudhoek liggen in dL clinch met de welstandscom- missie. Zij willen een. dakka pel bouwen, maar hun ont werp is afgekeurd. De affaire 1 oopt nu al een half jaar, De families Van Stralen en Tom- brink dienden eind augustus van het vorigjaar een bouwaanvraag in; volgens hen een kopie vac een dakkapel dat elders in <fa wijk al was verwezenlijkt waar de gemeente dus ook haar fiat aan had gegeven. De wd standscommissie keurde het verzoek echter af, omdat het fuel voldeed aan de standaardmatea voor dit complex. 1 Waar de commissieleden mel ding maken van het toch clan destien van start gaan van óe werkzaamheden aan de Am bachtweg die dus vervolgen! worden stilgelegd, daar maken de twee Woudhoekers gewag van het feit dat de ambtelijk* molens niet alleen uitermatt traag maar ook nog langs elkaai heen werken. Om de juiste 'marsroute' te be wandelen hadden rii van tevo ren op de hoogte willen gesteld van alle regels met be trekking tot het bouwen van een dakkapel. De ambtenarij bleek niet in staat die te geven. Van Stralen en Tombrink voelen zich een beetje de dupe van een inefficiënt Stadskantoor; te meer daar op een gegeven mo ment de commissie toch door dt bocht ging. Zij hebben de leden van de gemeenteraad op deze gang van zaken geattenteerd. Schiedam In de Van Tienhfc venstraat hebben inbrekers ga-, termiddag een woning in een! complete ravage herschapen. De bewoners troffen bij hun thuis komst een onbeschrijflijke chaos aan. Hun huis was van onder tot. tx)ven overhoop gehaald en de inhoud van kasten en laden la$ over de vloer verspreid. Buren verklaarden dat zij vi# onbekende personen, een roac en drie vrouwen, het huis had den zien verlaten. De bewonfif kon nog niet opgeven wat zoal uitzijn inboedel miste. Bij een winkel aan de 's Grave- landseweg hebben dieven in <fe nacht van maandag op dinsdag een trottoirtegel door de etalage gesmeten. De lage temperaturen moeten hen tot deze daad heb ben gedreven, want rij namen niets anders mee dan vier dek bedden. Hoogstraal 104-106, Schiedam Tel 010-4266720 trc Dt ve de bo hu de; dai De rei vli vei Ne De vie Vai me wa: spr wai der die en i een kur een Bei pen s; mor Helr lanc don 01 Gulr ,Teni vrije Te kind Erkf uur. woei the 't H 20.11 dont lu Zout 12.4! inl centi straa uur.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 1