Bewoners vinden Omaflat krakkemikkig Natuurcentrum gaat verkassen Raadslid hekelt provincie Overvaller krijgt kous op zijn kop m Rechter weert agressief tweetal uit Koningshoek 1? mm Beroofde vrouw gewond lipJililffiSIISllO i?mS5ÉI I Woongenot ook zonder kunstwerk al abominabel Van Veelen vreest vuilstort Man dreigt met kapmes Caravan ontploft AUTOHUREN? NOOTEBOOM AUTOVERHUUR SEAT MARBELLA 40,- per dag «Lil I SpecialeUriiuawrwB-vilcaali»afzütïiüüï» Voetstappen in sneeuw doen dief de das om Historische vereniging noteert nummer duizend Vastenaktie '91 wil werken aan nieuwe wereld WnHMEG i Brecte Havenstraat ft 3131 BC Vuardmgen. Postbus «008,313a KA DONDERDAG 14 FEBRUARI 1991 PAGINA 13 sportredactie 4345209 Telefax 010-4349754 I door PETEROE LANGE I Vlaardingen Wim Budden- I böhmer zet zijn bezoekers het I liefst niet in een stoel bij het I raam. Dan gaan hun haren recht overeind staan. Van de tocht. I Over het uitzicht zul je hem niet 1 horen klagen. Vanaf de vijfde I verdieping kijkt hij uit op de ge- zellige drukte in de Vlaardingse I binnenstad. Het uitzicht van j mede-flatbewoner Toon Lam mere op de achtste is ronduit I magnifiek. Maar daar tocht het I ook harder. j Op alle verdiepingen van de 'Omaflat' in Vlaardingen heb ben de bewoners houten latjes en gebreide 'tochtslangen' in de vensterbank gelegd. Op de deu ren hebben zij eigenhandig tochtstrips gekleefd of gespij kerd en in de gang ligt tegen me nige deur een opgerolde mat Ook al om de kou te weren. De huur van de seniorenwonin gen aan de Waalstraat valt reuze mee. Om en nabij de vnfhonderd gulden per maand, inclusief ser vicekosten. Veel centrumbewo- ners zijn stukken duurder uit. „Nee, de huur, daar hebben we geen aanmerkingen op", zeggen Lammere en Buddenböhmer te vreden. In de keuken trekken ze weer een zorglijk gezicht, De ruimte is zo krap bemeten dat de aanne mer een speciale ontheffing moest vragen op de bouwvoor schriften. In die al te kleine keu ken, en niet in de badkamer zo als eigenlijk hoort, bevindt zich de afvoer voor de wasmachine. De badkamer heeft weer een an der gebrek. Daar maakt de af voer rochelende geluiden als el ders in de flat iemand een stort bad neemt. Buddenböhmer heeft altijd een emmer op de af voer staan. Hoort hij het lawaai niet „En de knoppen op de cv-ele- menten zitten verkeerd; de ruimte tussen muur en verwar ming is te krap. Iemand met reu ma kan die knoppen niet bedie nen1', zegt hij, En Lammere; „Wij op de achtste wilden luifels bo ven de deur. Tegen de regen en de sneeuw. De lagere verdiepin gen hebben automatisch zo'n lui fel vanwege de galerij erboven. We zijn bij Gemeentewerken ge weest maar die hadden geen geld. Ze hadden wel 40.000 gul den voor een nieuwe deur in de parkeergarage hiernaast. Maar geen cent voor luifels". „Dat je in een seniorenflat zit kan je eigenlijk alleen merken aan de kleine ruimte", zegt Bud denböhmer ernstig.flensen die een verhoogd toilet wilden, moesten daar om vragen. Net als om handgrepen in het toilet En om een rail om de hoogte van de douche te kunnen verstellen". Hoe het mogelijk is dat een flat die enkel en alleen voor ouderen werd gebouwd, zo weinig specia le voorzieningen heeft, daarover tasten Lammere en Buddenböh mer in het duister. De feiten spreken echter voor zich. Rol stoelers kunnen erover meepra ten De haldeur krijgen zij op ei gen kracht met open. En binnen wacht het ene obstakel na het andere. Smalle deuren, hoge drempels bij de toegang tot de galerijen, hoge drempels bij iede re voordeur. Revolutiebouw Architect Knstinson heeft maar wat gebroddeld, aannemer Van der Waal heeft er met zijn pet naar gegooid en de gemeente Vlaardingen kneep zijn ogen en vooral zijn portemonnee dicht, zo ongeveer luidt het oordeel van de bewonerscommissie, waarvan Buddenböhmer en Lammere de spreekbuis zijn. De flat in de Waalstraat, in oktober 1989 opgeleverd, L een school voorbeeld van revjlutiebouw. „Alles moest vli g, vlug, vlug", vat Lammere de bouwxilosone samen. Buddent öhmer: „Er zijn onnoemelijk w,el fouten ge maakt". Waren de ouderen als toekom stig bewoners bij de voorberei dingsplannen betrokken ge weest, dan had veel van de ellen de kunnen worden voorkomen. Maar het tweetal heeft sterk de indruk dat de gemeente hen er niet bij wilde hebben. „Ze heb ben zo goedkoop mogelijk willen bouwen. Wij hadden daar tijdens de vergadering zonder mter be zwaar tegen gemaakt". Er is, volgens Buddenböhmer, onmiskenbaar opzet in het spel geweest; „Ik ben als lid van de projectgroep bij alle nieuwbouw- plannen in het centrum betrok ken geweest Alleen niet bij dit plan. Via via Mogelijk was ook de heisa om het kunstwerk De Negende van Oma met een sisser afgelopen als de ouderen aan de Waalstraat meer inspraak hadden gekre gen. Dat zij een enorme neon- constructie met het woord 'oma' enn boven hun hoofden zouden krijgen, moesten zij ook via via horen. Opbouwwerker Leo van Gerven vertelde het nieuwtje, want de gemeente was niet zo galant de toekomstige huurders te informeren. Het gebrek aan inspraak plus het vooruitzicht dat hun woongenot, toch al aangetast door de vele bouwkundige gebreken, nog verder zal verminderen door een 'beledigende' tekst op het dak, hebben de bedaarde bewo ners veranderd m vastberaden actievoerders. Op hun verzoek is er al een opzichter van bouw- en woningtoezicht langs geweest om de waslijst klachten te note ren. En tegen Körmehngs 'Oma' blijft de flat fel gekant. Als de rechter op 20 februari uitspraak doet m het kort geding dat de kunstenaar tegen de gemeente heeft aangespannen, en bepaalt dat de lekst toch het dak op moet, staan de bewoners klaar om dat te verhinderen. „Dan barricaderen we gewoon de deur" Veel zal het overigens met meer uitmaken, geven zij toe De woontoren in de Waalstraat staat al wijd en zijd bekend als de 'Omaflat'. Lammere" „Straatjon gens bellen hier soms midden m de nacht aan. Dan roepen ze door de intercom, hé oma, ben je al uit bed?" Van do twee kassen aan de Hofsingel wordt er oen verkocht. In <j dere wordt het natuur-eductief centrum van Theo van der Werf Q€ vest. Vlaardingen Het natuur-edu- I catief centrum van Vlaardingen I gaat verkassen, Natuurdocent Theo van der Werf en drie di- I dactische medewerksters verla ten in september de houten keet ten in september de houten keet De kas oehouat voor bij kinaerboerderij Holywood zijn oorspronkelijke om een vertimmerde plantenkas Van der Werf is van p! i een vertimmerde plantenkas aan de Hofsingel te betrekken. I „Spijtig om ons vertrouwde I plekje vaarwel te zeggen. Maar I op het nieuwe adres nebben we meer ruimte en meer mogelijk- I heden, En we zitten er centra- I Ier", zegt Theo van der Werf. I De natuurdocent, die kinderen van de Vlaardingse basisscholen kennis en liefde tracht bij te I brengen voor alles wat groeit en I bloeit, is blij dat de gemeente I eindelijk wat geld heeft vrijge maakt voor een verhuizing. Het I onderkomen in Holy is al jaren 'helemaal verrot'. I Berekeningen hebben uitgewe- I zen dat opknappen zö duur is, I dat de natuur-educatieve dienst I voor minder geld een beter on- I derkomen kan verwerven. Na jaren zoeken viel het oog ten- I slotte optie warenhuizen aan de I Hofsingel. Plantsoenendienst kweekte daar vroeger gewassen, maar sinds de gemeentelijke tui niers hun plantjes gewoon bij een kweker kopen, staan de kas sen. leeg. „Als leslokaal zijn zulke plantenkassen natuurlijk ide aal", zegt Theo van der Werf. Vah de twee kassen wordt er een verkocht Het geld dat de ge meente daaraan over houdt, kan worden besteed aan het opknap pen van de andere kas. Volgens plan komen er drie ruimtes in het ongeveer 200 vierkante me ter grote warenhuis: een lokaal, een keuken en een kantoor. De kas behoudt voor een deel zijn oorspronkelijke functie, van der Werf is van plan er met zijn leerlingen plantjes te gaan kweken. „Want dat kon in Holy niet Daar was het veel te donker voorin dat houten gebouwtje". Vlaardingen De Vlaar dingse politie is op zoek naar een jongen, die gisteravond in de Kuiperstraat een 52-ja- rige vrouw van haar hand tas beroofde. De jongen dook op uit een portiek toen de vrouw voor bij kwam en greep haar tas. Het slachtoffer kwam te val len en liep een pijnlijke arm- wond op. De tas werd later leeg terug gevonden in de Kuipershof. De dader was volgens de vrouw tussen de 16 en 20 iaar oud. Hij droeg een don kerjack en een baseballpet. Vlaardingen Hoogst irritant vindt GPV'er Gerrit Wim van Veelen de manier, waarop gede- li teerde staten van Zuid-Hol- ind de bezwaren tegen de vuil stort in recreatiegebied Licke- baert weerleggen. „Zij hebben óltijd gelijk, indieners van be- v zwaarschriften nóóit". Namens zijn 'fractie, de combinatie van SGP, RPF en GPV heeft hij nu bezwaar gemaakt tegen de ont- 'werp-vergunningen voor de af val berging. De SGP/RPF/GPV-fractie kwam vorig jaar al in het ge weer, toen het provinciaal afval verwerkingsbedrijf Proav ver gunning vroeg om in de polder ten westen van Vlaardingen een stortplaats te openen. Net als tal van anderen schreef Van Veelen een bezwaarschrift. Maar in de ontwerp-vergunning die de pro vincie vervolgens opstelde is met al die bezwaren nauwelijks rekening gehouden. Van Veel en: „Er is niets gehonoreerd". De provincie gedraagt zich ten onrechte, vindt Van veelen, als of zij alle wijsheid in pacht heeft Onder de indieners van be zwaarschriften waren volgens de GPV'er vele deskundigen. De commissie die de milieu-effec trapportage voor het gebied maakte, de Zuidhollandse mi lieufederatie, de vereniging te gen milieubederf, de colleges van burgemeester en wethou ders van Vlaardingen en Rotter dam; allemaal plaatsten ze kant tekeningen bij de aanvraag van Proav. Het wil er bij Van Veelen niet in, dat al die instanties het bij het verkeerde eind hadden. Na de publicatie van de ont- werp-vergunningen is bij hem de vrees alleen maar groter ge worden, dat aanleg van een af- valberging in het recreatiege bied desastreuze gevolgen zal hebben. Liefst zag het raadslid de stort helemaal niet doorgaan. Maar mocht Vlaardingen het be roep bij de Kroon verliezen, dan moet er toch wel veel strengere regels worden opgesteld waar aan Proav zich dient te houden. De ontwerp-vergunning van de provincie biedt volgens Van pr Veelen lang niet voldoende ranties voor een redelijke kw teit van het milieu in het Licke- baertgebied. „De provincie heeft niet het meest milieuvriendelij ke alternatief gekozen, over tal van zaken moeten nog nadere voorwaarden worden vastge legd en het acceptatiebeleid is veel te ruim", somt Van Veelen V^aar de GPV'er vooral van schrok, is dat de provincie de berging in geval van nood ook wil openstellen voor chemisch afval. „Pletter d'r maar che misch afval neer jongens! Waar ligt de grens". Van Veelen heeft geen goed woord over voor de handelwijze van provincie. „Er is maar één ding dat telt zij hebben een afvalprobleem en dat moet wor- ide ga- den opgelost". Als de stortplaats kwali- er komt en er wordt aan de voor- waarden van de provincie niets S{ veranderd, dan leidt dat volgens Van Veelen tot een ernstige ver- Van storing van flora en fauna, neer... Veelen: 'Pletter maar Vlaardingen Een 27-jarige be woner van de Van der Spiegel straat in Vlaardingen heeft gis teravond zijn 23-jarige buurman met een kapmes bedreigd. Hij wilde met dat mes de man er toe bewegen zijn geluidsinstalla tie zachter te zetten. De boze buurman is aangehouden. De bewoner kwam in actie tegen de geluidsoverlast nadat eerder vc Kuuiunuvciuii^ iiuuai cciuci op de avond de politie al vergeefs had bemiddeld. Met het kapmes in de hand ging hij verhaal halen. De ander waarschuwde de politie, die de messentrekker aanhield. Zwijndrecht Op het Groot Karreveld in Zwijndrecht is gis teravond tegen kwart voor ne gen een caravan ontploft Het voertuig brandde voor een groot deel uit. De explosie is vermoe delijk veroorzaakt door niet goed werkende gastank. Er de den zich geen persoonlijke onge lukken voor. Rotterdam De Rotterdamse politierechter mr. J. Schoon- aard zag er gisteren geen heil in twee jeugdige Maassluizers weg te stoppen in een cel. In plaats van de vrijheidsstraf die de officier van -justitie in ge dachte had voor het afranselen van een politieagent, vond de rechter aat zij maar eens iets moesten over hebben voor een goed doel. De 19-jarige jongeman en zijn twee jaar ouaere maat hadden op 28 december van het vorig jaar in winkelcentrum De Ko- „ningshoek een agent afgetuigd. 'fVoor de rechtbank beklaagde het tweetal zich erover dat er in hun buurt niets valt te beleven voor de jeugd. Schoonaard sprak gemelijk dat de heren de stichting 'Jantje Beton' dan maar financieel moeten bij staan. „Kun je straks lekker schommelen". Naast achthonderd gulden voor het goede doel kregen de twee nog voorwaardelijke cel straffen opgelegd van respec tievelijk zes en en acht weten. Ook mogen rij zich een half iaar niet meer vertoner, in De bningshoek. De jongste moet een proeftijd op zijn naam staan voor inbraak. Kloppartij Maar gisteren voor de recht bank kwam vooral de kloppar tij met de agent ter sprake. De twee hingen destijds, zoals zo vaak, met nog een derde vriend rond in het winkelcen trum toen zij zagen hoe een agent in burger iets zei tegen ie mand die met bier stond te gooien. Toen de agent die man vastpakte, grepen de drie mus ketiers in. We wisten niet dat 'ie een agent was, maar we za gen dat hij die jongen provo ceerde" aldus een van hen. „Dus toen kwamen we tussen beide". Officier van justitie mr. A. Geerars eiste daarom tegen de jongste tien weken onvoor waardelijke celstraf, hij liep nog in de proeftijd van een eer dere veroordeling, en tegen de 21-jarige zes weken. Hij zei het te betreuren dat er in Maassluis nog geen verordening was die 'lastige klanten' voor een be paalde periode buiten een win kelcentrum kan sluiten, zoals dat bij zijn weten bij voorbeeld in Spijkenisse het geval is. Daarnm moest het maar Het drietal toonde gisteren teen spijt over wat er toen ge- eurde. Rechter mr. Schoon aard wilde weten wie vervol gens wat deed. „Ik gaf die agent een paar schoppen", biechtte de oudste en grootste van het stel op. En ik een paar kniet jes", aldus de jongste. De ande re Maassluizer (ook 19) zijn zaak werd uitgesteld, omdat die binnenkort tezamen met een ander door hem gepleegd mis drijf zal worden behandeld liet weten zowel te hebben ge schopt en geslagen. „Met z'n drieön tegen één dus", conclu deerde de rechter. Het resultaat was er dan ook naar, viel de aanklager hem bij. Mr. Geerars wees op een foto in het dossier, waarop het bont en blauw geslagen gezicht van de agent prijkte. De officier maak te zich zorgen over de winke liers en het publiek in de De Koningshoek die zich volgena zijn informatie onveilig begin nen te voelen. De politierechter trachtte daar toch op in te spelen. Naast de door bem opgelegde (geld- )straffen bepaalde hij dat het tweetal zich een half jaar niet Maassluis Een overvaller van een schoenenzaak in het cen trum van Maassluis is van een koude kennis thuisgekomen. Met achterlating van ziin wapen koos de man gistermiddag direct het hazenpad toen de dame ach ter de kassa niet inging op zijn eis om geld. De dief was rond half twee de winkel aan de Zuidvliet binnen gestapt. Een nylonkous had hij als een schipperspetje op zijn hoofd. Toen hij zich naar ae kas sa begaf, trok ae man leeftijd rond de 35 of 40 jaar de panty over rijn hoofd en verlangde in het Engels geld, De medewerkster bleek even wel voor geen kleintje vervaard, In plaats van de dagopbrengst tracteerde de dame haar belager met een naar zijn hoofd gegooide schoen. Blijkbaar in paniek door zoveel tegenwerking maakte de overvaller zich uit de voeten. Daarbij liep hij dwars door de De recherche zoekt sporen tus sen het glas van de vernielde deur van de schoenenzaak. ruit van de deur. Ook zijn wa pen, wat een. luchtdrukpistool bleek te zijn, liet hij achter. De man is nog spoorloos. voorbeeld: OFF. DEALER VOOR SCHIEDAM. 100 km vrij inol. all-risk verz, en BTW excl. brandstofkosten ev. ook automatische versnelling AUTOBEDRIJF IVIDQTEBOnM Winkel Maassluis De sneeuw heeft een Maassluis?» inbre ker afgelopen nacht nogal parten gespeeld. Door sim pelweg zijn voetstappen te volgen kon de politie een 19- jarige jongeman inrekenen. Hij werd vanochtend ver hoord. Nog een tweede per soon is bij de mislukte in braak betrokken Rond half twee had de knaap getracht in te breken in een delicatessenzaak aan het Westeinde. Toen hij zich met een koevoet aan het werk zette, ging het alarm evenwel af. Toen de politie ter plekke kwam, stonden er alleen voetafdrukken in de sneeuw. Als Watson en Sherlock Holmes volgden de agenten het spoor tot aan een flatge bouw. Daar ontdekten nj natte voetstappen in de lift en kwamen uiteindelijk bij een woning aan Toen ae be woner de deur opendeed, zag de politie in de gang een paar natte schoenen staan. Daarop werd de jongeman ingerekend Vlaardingen Plaatselijke ge schiedenis wint meer en meer aan belangstelling. Het gevolg ij dat het de historische verenigin gen in de regio Waterweg zeer voorspoedig gaat Vierde Maas sluis bijvoorbeeld vorig jaar een feestje omdat een nieuwe mijl paal was bereikt in het leden aantal, Vlaardingen kan sinds kort bogen op maar liefst dui zend geregistreerde belangstel lenden. Wie de gelukkige precies is, wil de Historische Vereniging Vlaardingen nog niet uit de doe ken doen. De naam zal dinsdag avond worden onthuld als num mer duizend in het zonnetje wordt gezet Die feestelijke ge beurtenis zal vanaf half plaatsvinden in het bouw van het Groen van sterer. Daar aan de Rotterdamsedijk zal oud-rector van de scholenge meenschap L.F. Jansen, die van 1953 tot 1989 in verschillende functies aan 't Groen was ver bonden, vervolgens een verhaal afsteken over een aantal vroege re leerlingen en andere stadsge noten. Met naam en toenaam zal hij ingaan op een groepje be roemde schrijvers die de school heeft afgeleverd. Onder anderen Maarten 't Hart, Maarten Biesheuvel en Levi Weemoedt zullen in Jansens le zing de revue passeren. Volgens de historische vereniging wordt het een bijeenkomst om herin- aalf negen schoofre- van Pnn- gers en oud-leerlin- neringen op te halen' die voor alle Vlaardingers gen toegankelijk Waterweg De Vastenaktie 1991 in Schiedam, Vlaardingen en Maassluis staat in het teken van het thema 'Van schuldenlast bevrijden'. De kerken willen ge zamenlijk werken aan een nieu we samenleving. In die samenle ving heeft de Derde Wereld zjjn schuldenlast van zich afgeschud en vallen er jaarlijks geen veer tig miljoen doden meer door uit buiting, honger en armoede, zo als nu gebeurt Door het uitgeven van een sa- menwerkings-poster en door het teven van voorlichting willen e organisatoren informatie ver strekken over een aantal lan- denprojecten dat de Vastenaktie dit jaar verzorgt De armoede in de Filipijnen, India, Namibië, Nigaragua en Palestina krijgen de meeste aandacht Daarnaast wil de Vastenaktie ook stilstaan bij de ontbossing van de tropi sche regenwouden. Tenslotte wordt het publiek aangespoord geld op een voor de Derde We reld verantwoorde manier te be leggen en om Derde Wereldpro- dukten met een 'juiste prijs' te kopen. Vorig jaar haalde de Vastenaktie in deze regio 84.000 gulden op in de periode tussen carnaval en Pasen, Volgens voorzitter C. van Reissen van de Vastenaktie ligt het in de bedoeling dit bedrag 'ruimschoots' te overtreffen. „Juist in deze tijd van oorlog het goed om je te bezinnen op de armoede in ae wereld; om stil te staan bij de mensen die lijden en waarvan je niets hoort omdat de media het niet nodig vinden daar aandacht aan te wijden". Over de speciale actie voor de Palestijnen, nu de Golfoorlog volle gang is, zegt Van Reisefl

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 1