Ambassadeur van een onbekend instrument Bij Suzuki staat GL voor Giant Luxe Clubs staan in de rij voor Kloppers pKBWEG 15 SUZUKI jSCHIEDAM jvlaardingen^ Vibrafonist Roland Stolk concerteert in Stadsgehoorzaal The Giant Suzuki Swift GL Al vanaf f 18.995,J SCHIEDAM: Vari Schiedam BV, De Nijverheidsstraat 14 (Spaanse Polder), 010-4624922. VLAARDINGEN: Vari Vlaardingen BV, Taande- Schop blijft bij Martinit Biimensporters praten over derde sporthal Sponsor Westland Marathon haakt af Rotterdams Nieuwsblad donderdag 14 februari 1991 'Japanners' Oe Openbare Nutsbedrijven Schiedam (ONS) werkt mee aan een onderzoek naar de energiezuinige en milieubewuste bruikbaarheid van een gasgestookte combimagnetron Deze studie wordt verricht in sa menwerking met de Gasunie en het VEG-Gasinsti- De huidige generatie combimagnetrons is uitgerust met electnsche verwarmingselementen In Japan is men weer een stapje verder en daar is begonnen met de export naar van gasgestookte exemplaren naar Europa De Gasunie heeft zo'n apparaat aangeschaft en onderzocht. Bij de unie is men laaiend enthou siastgeraakt Om die reden znn nog vijf exemplaren van het merk Rinnai aangeschaft Vier ervan zijn nu in Schiedam uitgezet in de keuken van drie plaatselijke bistro's en in de bedrijfskantine van de ONS Over een jaar wil men aan de hand van het onderzoek weten wat de prestaties van deze 'Japanners* zijn De magnetronoven is steeds populairder aan het worden De ONS wijdt zelfs een heel 'essay' aan de prestaties van de combi hoe mooi bruin het vlees wordt en hoesnel de maaltijd gereed is Daar gaat het natuurlijk bij het onderzoek in de brandersstad niet om. de gasgestookte combimagne tron hjkt aanzienlijk energiezuiniger (twintig pro cent wordt ingeschat) en milieuvriendelijker (min der uitstoot van kwalijke stoffen) te zijn Als de proef op de som slaagt, is de Gasunie van plan de im port uit Japan te stimuleren Kinderwereld „Ga mee die wereld in, de wereld van het kind", vraagt de Vlaardmgse Cobi van der Hoeven aan de bezoekers van haar eerste tentoonstelling in het Zonnehuis Wie zich mee laat slepen door de lieflijke aquarellen van deze kunstenares komt terecht in een wereld vol warmte en tederheid De tentoonstelling bestaat uit aquarellen in zachte kleuren, waarm knuffelbeesten de boventoon voe ren Beren, poppen, Bert en Emie, alle essentiele kenmerken uit de belevingswereld van een kind zijn aanwezig. „Ik hoop dat mensen meer m mijn werk 2iendan alleen knuffelbeesten", stelt Cobi van der Hoeven. Voor de zekerheid heeft ze gedichtjes gemaakt bij elk werk, waann zij de dieperliggende gedachte uitlegt. De expositie is tot en met 3 maart te zien „Kinderen worden tegenwoordig met de vreselijk ste dingen geconfronteerd. In mijn schilderijen beeld ik de fundamentele behoeften uit die een kind nodig heeft om op te groeien, zoals vriendschap en geborgenheid Ik wil ze geen sprookjeswereld voor houden, maar een gedeelte ervan wil ik ze ook zeker met onthouden Al stort de hele wereld in elkaar, dit blijft altijd bestaan". Het liefst wil Van der Hoeven een tentoonstelling samenstellen speciaal voor kinderen. De vitrine in de aula van het Zonnehuis met werk en een verza meling knuffelbeesten is al een stap in de richting De kunstenares stelt zich een ruimte voor met schil derijen op kinderhoogte en overal knuffelbeesten op de grond. „Kinderen horen eigenlijk bij mijn aauarellen. Ik probeer ze zo te maken dat zij zich er lekker bh voelen, dat er een bepaalde warmte uit straalt. Als dat lukt ben ik tevreden". door CAREt VAN DER VELDEN Vlaardingen In muzikale krin gen genieten de Vissers bekend heid die vooral is te danken aan Flairck. Hans, Annet en Enk Vis ser maakten destijds deel uit van de eerste bezetting van de licht klas sieke Delftse groep Met de naam Visser Visser op de aanplakbiljet ten leek een nieuw familieprojecl geboren, maar schijn bedriegt. In de Stadsgehoorzaal zijn vanavond bij voorbeeld meer Viaardmgers dan Delftenaren op het podium te vin den Een belangrijke rol in de onlangs opgerichte formatie is weggelegd voor de Vlaardmgse vibrafomst Roland Stolk De met name m jazz kringen bekende broer van Flaick- bassist Stan Stolk is zeer enthou siast over de nieuwe groep. „Twee maanden geleden kenden de mees te leden elkaar niet eens, maar de muziek is verrassend leuk gewor den Het is geen ja2Z, maar in muzi kaal opzicht kun nen we er zeer veel m kwijt" De theatertournee van Visser Visser was aanvankelijk bedoeld als promotie voor de CD Europa, die Hans en Annet Visser verleden jaar uitbrachten Door drukke be zigheden van het duo was er tot dusver mets van terechtgekomen. Eerst werden znn teveel in beslag genomen door de jubileumtoumee van Flairck, waarvoor zij zoals alle oorspronkelijke leden spe ciaal aan het kwartet waren toege voegd. Flairck De winterslaap van Flairck vo*mt voor Hans Visser de gelegenheid om zijn eigen muzik&'e project op de planken te brengen. Dat gebeurt echter wel in een geheel andere vorm dan eerst de bedoeling was. Na het slopende eerste deel van de Flaircktournee haakte zus Annet af. Daardoor heeft Visser Visser de naam wekt wat verwarring, omdat het duo alleen verantwoor delijk is voor de compact disc, maar niet voor de live-optredens voor de reeds geplande optredens een feheel nieuwe samenstelling ge regen. Het leidde tot een belangrijke ver andering van het muzikale concept. En daar komt Roland Stolk om de hoek kijken, Biedt de schijf veel elektronische munek; speciaal voor de tournee voorzag de Vlaardinger de nummers van nieuwe, akoesti sche arrangementen. Het contact tussen Hans Visser en Stolk is van recente datum. En het hoeft geen verbazing te wekken dat de eerste ontmoeting werd gearran geerd door broerStan, die Visser de laatste maanden veelvuldig ont moette tijdens de optredens van Flairck, „Hans Visser was in zijn eigen stu dio bezig met opnames voor Conny van den Bosch'glimlacht de muzi kant „Hij zocht een drummer en Stan vertelde dat ik die partijen wel voor mijn rekening kon nemen. Van het uitprobeersel is tot dusver niks terecht gekomen, maar hij vroeg me wel of ik met hem op tournee wilde". Jazzwereld Kort daarop haalde de Vlaardinger twee bevriende muzikanten bij de groep en na twee weken repeteren stond de groep reeds op het podium, „De bassist Nick Mcquire en saxo fonist Halbe Tjepkema ken ik uit de jazzwereld", zegt Stolk. „De combi natie met Visser werkt erg goed. Hij is klassiek geschoold, terwijl wij uit de jazzhoek komen. We kunnen veel ideeén uitwisselen en dat is erg inspirerend. Het gaat bij ons echt om de muziek. Het spelplezier straalt ervan af". In de Stadsgehoorzaal leggen Vis ser Visser vanavond de nadruk op eigen composities van Hans Vis ser. „Het is een muzikale rondreis door Europa", zegt Roland Stolk. „We spelen veel stukken van de plaat, maar er is een gigantisch ver schil, Door de akoestische bezetting is de sfeer ingrijpend veranderd". Naast Roland Stolk voegt ook zan geres Eva Zeïjlstra een dimensie aan het aanvankelijke concept toe. Zij vult de instrumentale nummers aan met enkele Franse chansons en Berlijnse liederen van Kurt Weill en Bertold Brecht Folk-invloeden uit Griekenland, Ierland en Spanje komen tijdens het optreden ook aan bod. Roland Stolk mag zeer enthousiast zijn over de samenwerking, aan de vooravond van de twaalf optredens tellende tournee moest de groep de nodige scepsis bij de theater-direc teuren overwinnen. „De meesten waren aanvankelijk erg pissig over het wegblijven van Annet Visser", kijkt Roland Stolk op de eerste acht optredens terug. „De aanvankelijke terughoudend heid is echter omgeslagen in en thousiasme. We mogen in septem ber in bijna alle zalen terugkomen. Het ziet er naar uit dat deze groep vastere vormen gaat aannemen. Er bestaan ook serieuze plannen om met déze bezetting een CD te gaan maken De groepsnaam wordt ver moedelijk gewijzigd in Visser en Vrienden". Roland Stolk vindt het prettig dat hij aansluiting heeft gevonden bij een bekende muzikant. Hoewel de samenwerking nog zeer pnl is, krijgt de groep reeds de kans de theaters langs te reizen. „We spelen meestal voor twee- of driehonderd mensen. Indien mogelijk staan we met onze neus op het publiek. Ze kunnen ons zo op de vingers kij ken". Ook in muzikaal opzicht is de vi- brafonist blij met Visser Visser. „Ik vind het leuk om verschillende Roland Stolk:'Ik hoor regelmatig dat die jongen met het klokkenspel het ook wel aardig doet..,* dingen te doen. Met Hans spelen we uiteraard geen jazz, maai er bestaat wel ruimte voor korte improvisa ties Dat houdt de optredens heel spannend", zegt Stolk, die naast de vibrafoon en de marimba ook de pi anopartijen en de percussie voor zijn rekening neemt Tijdens het optreden in de Stadsge hoorzaal, dat vanavond om kwart over acht begint, treedt ook broer Stan voor het voetlicht. Begeleid door Visser Visser speelt de bas sist van Flairck twee eigen Neder landstalige liedjes. „Ik weet nog met hoe dat gaat klinken. Alleen vanmiddag hebben we even tijd om te repeteren". Amerika Na de muzikale ommezwaai begint de carrière van Roland Stolk opval lende parallellen te vertonen met die van zijn broer. Zowel Roland als Stan specialiseerden zich op het Rotterdams conservatorium in jazz muziek. Ze speelden samen in Vi bes Unit, een formatie die enkele ja ren geleden door de critici als een grote belofte werd gezien. De groep won onder meer het Meervaart jazzfestival, het belangrijkste con- r cours voor jeugdige jazzmuzikan- f ten En na het uiteenvallen van deze band verkennen beide Vlaar- 1 dingers andere muzikale discipli- f nes „Vibes Unit is doodgebloed tijdens - mijn verblijf in Amerika. Toen ik verleden jaar te-ugkeerde, bleek dat we geen enkel optreden in het vooruitzicht hadden. We waren daardoor feitelijk terug bij af. Het had ons een jaar gekost om terug te komen". f Zijn verblijf in het buitenland werd s verklaard door een stage. In het i Amerikaanse Boston studeerde Ro- 1 land Stolk een half iaar aan de be- faamde Berklee College of Music. Tijdens de lessen leerde hij onder t andere saxofonist Halbe Tjepkema kennen, een muzikant die nu ook i deel uitmaakt van Visser Visser. 1 Met Tjepkema bereidt hij ook op- tredens voor met een onlangs ge- 1 formeerd jazz-sextet. Stolk kreeg in Amerika onder andere les van twee van zijn idolen: Ed Saindon Gary Burton, een duo dat zonder twijfel tot de absolute top in vibra- foonland behoort. Lesje „Toen ik er heen ging, had ik het idee dat ik toch wel aardig kon spe len", zegt Stolk, die de vibrafoon bespeelt volgens de door Gary Bur- ton ontwikkelde speel techniek met de vier stokken. „In Boston werd duidelijk dat ik nog wel even voor uit kan met leren". Naast inspiratie deed hij in Ameri- I ka ook de nodige discipline op. „Als je op het conservatorium je lesie niet hebt voorbereid, kun je altijd zeggen dat het de volgende keer wel komt. In Amerika is dat anders. We moesten vier maanden hard j studeren en kregen elke dag een J berg huiswerk mee". I Na zijn terugkeer kan hij zijn opge dane kennis doorgeven aan andere studenten, want sinds enige tijd is de 26-jarige Vlaardinger zelf als do- cent verbonden aan het Rotterdams conservatorium. Daarnaast mag hij j ook op verschillende podia de strijd aanbinden tegen de relatieve onbe- kendheid van zijn instrument in j Nederland. „Na optredens horen j we het regelmatig zegt de Vlaar- j dinger. „Het was een leuk optreden en die jongen met dat klokkenspel doet 't ook wel aardig. Veel mensen hebben nog steeds geen flauw be- nul van wat een vibrafoon is". Aan de Suzuki Swift is alles luxe Want zelfs de eenvoudigste uit voeringen, de CA en CL, zijn alles behalve eenvoudig. Dat begint bij voorbeeld al bij het interieur. De voorstoelen zijn stevig, comfortabel, en in de lengterichting maar liefst 21 cm verstelbaar. En de Bij de GL met L3 liter motor hebt u bovendien de luxe van 71 PK (52,2 kW) onder de motorkap. En bij de GTi is dat zelfs 101 PK (74,3 kW). Alle motoren zijn gekoppeld aan een soepele 5-versnellingsbak, en vol doen aan de strengste Amerikaanse milieu-eisen. rugleuning kunt u zelfe in stapjes van 2 graden verstellen. Ook achterin biedt de Swift alle ruimte. De achter bank kan bovendien in ongelijke U hebt bij de Swift een ruime keus uit 3- of 5- deurs modellen. Want hij is er als GA, GL, GS, GTi, en als GLX. Deze GLX heeft Giant luxe extra's zoals bijvoorbeeld cen trale deurvergrendeling, elektrisch verstelbare buitenspiegels, toeren- telier, en een in hoogte verstelbaar stuur. En alsof dit alles nog niet jenoeg is, zijn de GL en GLX ook everbaar met de extra luxe van een automaat. De extra luxueuze Swift GLX 5-deurs delen of in zijn geheel worden neergeklapt. Bij dit alles zorgt de onafhankelijke wielophanging voor een comfortabele en rotsvaste weg- ligging. De GL is er met 'n LO of 13 liter motor. Door een minimum aan bewegende onderdelen, elektro nische ontsteking en brandstof injectie zijn ze zowel pittig als zuinig. 'PRIJS IS EXCL AFLEVERIMGSK03TEN ER IS AL EEN SWIFT GA VANAF F 17.295,-' UW SUZUKI DEALER KAN EEN GUNSTIGE FINANCIERING REGELEN Schiedam Joop Schop (trai ner) en Ton van den Berg (lei der/manager) blijven Martinit trouw. De drijvende krachten achter het succes van de Schie- damse vierde klasser bereikten begin deze week overeenstem ming met het bestuur. Voor Schop wordt het z'n derde sei zoen m de parkhoek van Thurle- de. Ook assistent-trainer Wim Bos verlengde zijn contract. In een prettig en openhartig ge sprek tussen bestuur en techni sche staf, liet voorzitter Aad van der Horst weten bijzonder veel waardering te hebben voor de werkzaamheden van Schop en Van den Berg. Volgens Van der Horst zijn de huidige top-positie en de mogelijkheid om naar de derde klasse te promoveren te danken aan de wijze waarop dit duo de spelers begeleidt en moti veert. Het bestuur heeft het tweetal Schop en Van den Berg de toe zegging gedaan om de werksitu atie te vergemakkelijken en nog beter te ondersteunen. Schiedam De zaalsportvere nigingen in Schiedam praten vanavond in het clubgebouw over de bouw van de derde sporthal en de gevolgen van SW's voorgenomen renovatie- nieuwbouw in sportpark Har- ga. De bijeenkomst van Sektie II van de Schiedamse Dienst Sport en Recreatie wordt voorgezeten door sportwethouder Bart de Leede. Naast deze twee derwerpen zullen de genwoordigers zich onder meere buigen over de stimulering van internationale uitwisselingen, de concept huurovereenkomst, de aanleg van een gebakoveld in Thurlede en de jeuigdsportuit- wisseling met het Duitse Esslin- gen. De vergadering, die plaats heeft in het clubgebouw van handbalclub UVG, begint om 20.00 uur. Maassluis De organisatie van de Westland Marathon, die za terdag 13 april wordt gehouden, is op zoek naar een nieuwe hoofdsponsor. Het bedrijf Uni sys, dat de laatste dne jaren een groot gedeelte van het budget voor haar rekening nam, be richtte dat het de marathon niet4 langer van financiële steun zal voorzien. Frida Michiels bena drukte dat de organisatie alles in het werk zal stellen om alsnog een hoofdsponsor te vinden. „We zullen trachten veel 'klein tjes' bij het gebeuren te betrek- m John Kloppers...'Het heeft me goed gedaan dat erzo veel clubs waren die mij wilden aantrekken'.. door DONALD BAX Schiedam Zelfs tijdens de stilte na de storm heeft de telefoon overuren gemaakt in huize Kloppers. De door Excelsior'20 op genante wijze aan de dijk gezette voetbal trainer staat kennelijk zo goed aangeschreven dat de clubs als het ware in de rij stonden om de vakman binnen te halen. Tot eind januari slaagde Kloppers er in de boot af te houden, vooral om de nog verse wonden in alle rust te laten helen. Maar toen Rijnsburgse Boys zich meldde bij nummer 010-4701099, had de Schiedammer slechts weinig be denktijd nodig om een beslissing te nemen. Kloppers krijgt volgend seizoen in het rustieke tuindersdorp de eindverantwoording over het hoogste jeugd elftal van de eerste klasser. Dat de hoofdtrainer van de laatste twee seizoenen terug keert naar zijn 'passie', want zo kan Kloppers' voorliefde voor de jeugd zonder meer worden omschreven, is geen verrassing. Zijn nieuwe klus sluit perfect aan op de werkzaamheden, die hem bij Excelsior'20 uitsluitend fraaie geloofsbrieven oplever den. Het opleiden en klaarsto men van talentvolle jeugd voor een eigen visie ontwikkelen en uitwerken, Kloppers wil niet He- ver. Ook clubs als Zwart Wit'28, Ro zenburg, Hennes DVS, WK en Berkellonkten naar de diensten van Kloppers. „En dat", wil Kloppers graag kwijt, „heeft me goed gedaan. Dat er toch zo veel clubs waren en zijn die mij als hoofdtrainer of als jeugdtrainer wilden aantrekken. Dat bete kent dat ik het niet verkeerd heb gedaan, dat ik in de voorgaande jaren toch een stukje kwaliteit heb neergezet. Ik heb iedereen die belde gevraagd om eind ja nuari weer contact met mij op te nemen. Ik wilde eerst tot bezin ning komen. Het is het belang rijkste dat ik het plezier in de voetbalsport en in het training geven terug krijg. Bij Rijnsburg se Boys kan ik aat nu weer op pakken". Contacten De contacten tussen Kloppers en Rijnsburgse Boys, waar oud- PPSC-trainer Arie Kurver het al vijf jaar op technisch vlak voor het zeggen heeft, dateren al ik was meteen verkocht toen ik u| het complex opHep", staat Klop pers te popelen van ongeduld. „Ik merkte aan alles dat ik in een echte voetbalomgeving te rechtkwam. Ik denk dat iedere trainer dolgraag bij zo'n club wil werken, Hoofdtrainer bij een derde of vierde klasser of jeugd trainer bij Rijnsburgse Boys, op dat moment was de keuze voor mij niet meer zo moeilijk. De A- jeugd van Rijnsburg speelt vol gend seizoen in de hoogste regio nale klasse van West II, dus dat is ook nooit weg". Het doet Kloppers dan ook niets dat hij vier, vijf keer per week zo'n zeventig minuten (vice ver se) moet rijden om z'n ei kwijt te kunnen. „De afstand vormt voor mij geen enkel probleem. Ach, ik kom weer eens met andere clubs in aanraking. Het is leuk om te constateren dat veel clubs op de hoogte zijn van het werk dat ik heb gedaan, dat ze daarover vaak meer wisten te vertellen dan ik zelf kon. De periode Ex celsior'20 heb ik van me afgezet. Ik werd alleen vorige week at tent gemaakt op een artikel in een huis-aan-huisblad, waarin de voorzitter van Excelsior'20 het nodig achtte om "vier, vijf n keer m'n naam te noemen. Ik kreeg prompt weer een ei

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 2