mm- Maasland: loftrompet over Mary Kokxhoorn Lijsttrekkers naar Maassluis Berging Broekpolder op losse schroeven NS wil treintaxi Belangstelling voor Beukenhof verdubbeld Körmeling opnieuw naar de rechter mmmt Succesvolle lobby tegen snelverkeer Gemeente koopt vervuilde grond If IflSüJ Koor Orpheus zingt voor KRO-radio Geluk redt waaghalsje het leven Taxibedrijven uit Schiedam en Maassluis enthousiast Ook ouderen-! woningen aan Frans Halsplein Bloedende inbreker I IlSSi WATERWEG {fH f DONDERDAG 21 FEBRUARI \- PAGIN'.tf: Regionale redactie Brede Havenstraat 6,3131 BC Vlaardingen. Postbus 4008, 3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229,4352066.4350557 -sportredactie 4345209 Telefax 010-4349754 De nieuwe burgemeester van Maasland, Mary Kokxhoorn, kreeg gisteren de voorzittershamer van de ge meenteraad nadat haar de ambtsketen was omgehangen. Maasland Maasland is blij met 2ijn Mary Kokxhoorn (CDA). De fractieleiders m de gemeente raad staken gistermiddag bij haar installatie zo de loftrompet over de nieuwe burgemeester, dat zij er wat verlegen van werd. „Mijn werk moet nog beginnen'', constateerde zij droogjes. Na haar benoeming bij konink lijk besluit van 16 februari is Mary Kokxhoorn nu officieel als burgemeester van Maasland geïnstalleerd. Een moment dat door het omhangen van de ambtsketen door loco-burge meester Piet Houtenbes en net overdragen van de voorzitters hamer van de gemeenteraad werd bekrachtigd, Zij is de een- en vijftigse vrouwelijke burge meester van Nederland De nieuwe burgemeester zal haar lidmaatschap van de pro vinciale staten met kunnen be houden. De politiek zal haar dinsdag tijdens haar eerste raadsvergadering opdragen deze zetel af te staan. Maaslands eer ste burgeres staat tweede op de CDA-lijst voor de provinciale statenverkiezingen. Op dit moment is Kokxhoorn nog voorzitter van de statenfrac tie van het CDA. Zij wil zelf die bestuursfunctie niet opgeven, maar laat de beslissing over aan de raad van Maasland. CDA- fractieleider Quak nam al in het begin van zijn toespraak alle twijfels weg. „Naar onze mening dient u zich geheel aan Maasland te wijden". Maassluis Inwoners van het centrum kunnen binnenkort hun kroost wellicht meteen geruster gevoel op straat laten spe len. Op verzoek van bewoonster E.C. Elstrodt-van Norren gaat de gemeente over tot het leggen van een verkeersdrempel in de Patijnestraat. De bewoners in de buurt zijn al jaren bezorgd over de verkeers situatie in de omgeving. De problemen stammen zelfs al uit de jaren vijftig. Toen maakten af- en aanscheurende bezoekers van de bioscoop Luxor aan de Van der Horststraat op hun bromfiets reeds de buurt onveilig. Hoewel de omgeving van de Patijnestraat een typische woon buurt is, mogen automobilisten er tot dusver hun snelheid op voeren tot vij'ftig kilo meter per uur. De aanleg van de verkeersdrempel vormt een eerste aanzet om de veiligheid In de buurt te vergroten. De verhoging in het wegdek wordt aangelegd nabij ae kruising met de Van der Horststraat. De werkzaamheden komen niet geheel tegemoet aan de wensen van de bewoners, want in haar brief had me vrouw Eistrodt aangedrongen op de aanleg van drie verkeers drempels. De aanleg van een verkeersdrempel vormt de eerste maatregel in een reeks. In een later stadium wil de gemeente een 30-kilo- meterzone instellen in de woonbuurt, die wordt begrensd door de P.C. Hooftlaan, Laan 40-45, de Zuiddijk en de Arthur van Schendelstraat. Bij aanstaande wegwerkzaamheden in dit gebied wordt direct ingespeeld op de toekomstige verkeerssituatie. In eerste in stantie is de maximumsnelheid van 30 kilometer alleen van kracht in de Pieter Schimstraat, de Van Embdenstraat, de Pa tijnestraat en een gedeelte van de Damstraat. De laatste maat regel wil de gemeente op korte termijn invoeren. Maassluis De burgerij loopt nog niet warm voor de verkie zingen. Politieke partijen pogen die belangstelling voor de Pro vinciale Staten aan te wakkeren. Worden Schiedammers en Vlaardingers overstelpt met ver kiezingsavonden, Maassluizers kunnen zich op één avond op de verschillende partijprogram ma's oriënteren. Het verkiezingsforum vindt dit jaar op woensdag 27 februari in de Koningshof plaats. Op de bij eenkomst, die traditiegetrouw door de VVD wordt georgani seerd, kunnen vertegenwoordi gers van bijna alle deelnemende partijen hun partijprogramma toelichten. Naast lijsttrekker Ted Jansen van de VVD nemen zijn D66- collega Schuijer en Barendregt (SGP) zitting in het forum. Het CDA wordt vertegenwoordigd het statenlid Heijkoop, terwijl de PvdA in navolging van de v VD en D66 eveneens de lijsttrekker afvaardigd. Dat is Hans van. der Vlist, de milieu-gedeputeerde van Zuid-Holland. Hij is zeker geen onbekende in Maassluis, want uit hoofde van zijn functie is hij nauw betrokken bij de eventuele bodemsanering in de Steendijkpolder. Onder leiding van burgemeester Hans van Es zullen de politici de batteren over het toekomstige provinciale beleid en de gevol gen voor de Waterwegregio. Het publiek wordt in staat gesteld om vragen te stellen en in discus sie te gaan met de verschillende politici. De bijeenkomst in de Koningshof begint om acht uur, Schiedam Het koninklijk Schiedams mannenkoor Orp heus is maandagmiddag op de KKO-radio te beluisteren. De eerstkomende aflevering van het programma Zin in muziek is geheel gewijd aan de Sehiedam- se zangers Orpheus toog dinsdag naar Haarlem voor de opnamen. Die vonden plaats in de Sint Bavo- kathedraal. Het koor zong daar de Missa Salve Regina van Jean Langlais. Voor medewerking aan het pro- framma hadden zich negentig oren uit heel Nederland aange meld. Na selectie aan de hand van ingezonden cd's bleven ze ventien kandidaten over, Orp heus was er één van. De uitzending maandag begint om vier uur op radio 4. Schiedam Een zevenjari ge jongen bracht gistermid dag omstreeks half drie rei zigers en NS-personeeJ op station Nieuwland in hevige beroering. Tot ontsteltenis van de toe schouwers sprong het ventje plotseling op de rails om het blaaspijpje op te rapen dat hem uit de vingers was ge glipt. Op hetzelfde moment kwam een trein aange stormd. De machinist remde uit vol le macht. Het jongetje be vond zich op dat ogenblik tussen de trein en het per ron. Toen de trein tot stil stand was gekomen, bleek de waaghals ongedeerd. Spoorwegpersoneel stelde vast dat het knulletje on waarschijnlijk veel geluk had gehad. Een treeplank van de trein had zijn hoofd op een haar na gemist. „Eén verkeerde beweging op het fatale ogenblik en hij had het er niet levend afge bracht", verklaarde een po litieman opgelucht, toen net roekeloze kereltje in de ar men van zijn moeder van de schrik trachtte te bekomen. Vlaardingen De aanleg van een opslagplaats voor vervuilde grond in de Vlaardingse Broek polder staat op losse schroeven. De provincie stelt zulke hoge ei sen dat de stortplaats de gemeen te 1,2 miljoen gulden meer zou kosten dan het bedrag dat de ge meenteraad m oktober van het vorig jaar beschikbaar stelde. Toen werd gerekend op een in vestering van 3.451 000 gulden De gemeente wilde de stort ge bruiken voor de tijdelijke opslag voor 80.000 kubieke meter ver vuilde grond. Zo kon vertraging bij de uitvoering van bouwplan nen in Vlaardingen worden voorkomen. Maar nadat de pro vincie in mei van het vorig jaar had toegezegd de grondberging te zullen gedogen zijn onlangs nadere voorwaarden gesteld aan de drainage, de beschermende folie en de afdeklagen. De extra investeringen zouden leiden tot aanzienlijke verho ging van de stortprijzen, van 85 gulden naar 110 gulden per ku bieke meter Dat maakt de eigen Vlaardingse vuilbergmg finan cieel meteen een stuk minder in teressant Voor een nieuwe stort plaats in de Rotterdamse Abt spolder, die zal worden beheerd door het provinciale afvalver werkingsbedrijf Proav, geldt straks een tarief van ten hoogste 70 gulden per ton. Die stort is nog niet klaar, maar er is al wel een tijdelijke berging aan de Stoop- weg aangelegd Burgemeester en wethouders hebben besloten, de eerste ver vuilde grond die in de Broekpol der zou worden gestort af te la ten voeren naar de tijdelijke stortplaats aan de Stoopweg. Dat is zevenduizend kubieke meter grond van het Hollandiaterrein aan de Oosthavenkade, waar in april de eerste paal voor 39 oude renwoningen wordt geslagen. Met de resterende drieduizend kubieke meter grond uit die bouwput wordt in de Broekpol der een slibput gemaakt voor de berging van riool-, kolken- en gemalenslib. Want dat slib kan de gemeente niet kwijt in de Abtspolder. Vlaardingen De gemeente Vlaardingen koopt het terrein van garagebedrijf Storm in de Oostwijk, zonder te weten hoe ernstig de grond daar verontrei nigd is. Volgens burgemeester en wethouders kan de aankoop geen uitstel meer dulden, omdat dan de bouw van 39 ouderenwo ningen op het Hollandiaterrein in gevaar komt. „Het is gerecht vaardigd een bepaald risico te accepteren", oordelen zij. De ge meenteraad is het daar, zo bleek gisteravond tijdens een geza menlijke vergadering van, een drietal commissies, mee eens. De aankoop is in strijd met het beleid, dat de gemeente uitzette na de financiële ramp in de af- Waterweg De Nederlandse Spoorwegen willen de treintaxi introduceren in het Waterweg gebied. Schiedam en Maassluis zijn belangrijke kandidaten voor de uitbreiding van de taxiservice van de NS. Op dit moment rijden in twintig steden treintaxi s rond. De spoorwegen willen deze service voor 1 mei van dit jaar uitbrei den tot veertig steden. Vlaardin gen hoort daar in ieder geval niet bij. De taxibedrijven in het gebied hebben enthousiast gereageerd op het initiatief van de firma Treintaxi. Het dochterbedrijf van de Nederlandse Spoorwe gen wil de service in dit gebied opzetten in samenwerking met Hofman Taxi uit Maassluis en het Sehiedamse bedrijf Eurotax, De NS beschouwt de treintaxi als een aanzienlijke verbetering van de klantvriendelijkheid. In de deelnemende steden kan de passagier op vertoon van een treinkaartje voor vijf gulden een biljet voor de treintaxi kopen. Voor dit bedrag wordt de reizi ger binnen de gemeentegrenzen naar zijn bestemming vervoerd. In verschillende steden is de laatste tijd overigens gebleken, dat het systeem niet waterdicht is. Op veel stations is het eenvou dig om een plaatsbewijs voor de treintaxi te kopen zonder in het bezit te zijn van een geldig trein kaartje. Onder andere in Dor drecht zijn de taxibedrijven woedend over deze oneerlijke concurrentie. De NS zegt echter bezig te zijn om het systeem wa terdicht te maken. Enthousiast Ondanks de problemen in ande re steden is directeur J.G. van der Meer van Eurotax razend enthousiast over het initiatief. „Wij hebben heel veel belang stelling. Wij moeten het plan nog financiëel doorrekenen, maar we zijn er zeker voor in. Ik denk dat we de komende tijd ons licht eens gaan opsteken bij onderne mingen, die reeds ervaring heb ben opgedaan met het initiatief". Ook in Maassluis wordt er wel willend gereageerd op het aan bod van de Nederlandse Spoor wegen. Het gemeentebestuur heeft reeds toegezegd dat de Dienst Gemeentewerken zorg wil dragen voor het aanleggen van een speciale taxistandplaats. „Wij staan zeker niet afwijzend tegenover het plan", zegt een woordvoerster van Taxi Hof man, de grootste taxi-ondeme- mmg van Maassluis. „De vraag is alleen of een dergelijke onder neming rendabel is te maken in een stad als Maassluis. De fines ses van het plan zijn bij ons niet bekend". In totaal heeft Treintaxi zesen dertig gemeenten benaderd met het initiatief. Dit gebeurde in de verwachting dat een aantal ge meenten negatief zou reageren op de plannen. Verder is het denkbaar dat een aantal bena derde taxibedrijven niet aan de door de NS gestelde criteria kun nen voldoen. Kwaliteit „De kwaliteit van de betrokken taxibedrijven wordt bekeken door mensen van de NS en de Nederlandse samenwerkende taxibedrijven", zegt een woord voerder van Treintaxi. „Wij kij ken met name naar de represen tativiteit van de chauffeurs en de kwaliteit van de bedrijfsvoe ring". Als Eurotax en Hofman Taxi aan de criteria willen voldoen, die nen zij een taxi te spuiten in de huiskleuren van de Treintaxi. Nadat een passagier op de spe ciale opstapplaats is ingestapt, mag de chauffeur maximaal tien minuten wachten op andere rei zigers. In overleg met de passa giers rijdt hij vervolgens een route langs de verschillende be stemmingen. De uitbreiding bij Treintaxi moet worden gegeven door mi nister Maij van Verkeer- en Wa terstaat. De betrokkenen reke nen er op, dat de benodigde sub sidies bmnen enkele maanden worden verstrekt. Naast station Schiedam/Rotterdam-West krijgt NS-station Maassluis een eigen opstapplaats,, Vlaardingse treinreizigers blijven voorlopig verstoken van de serviceuitbrei ding. faire-Boterstraat. Daar koch gemeente een lap grond naar pas later bleek, zwaar verontreinigd. Na die affaire paalde de gemeenteraad, da geen verontreinigde grond n zou worden gekocht. Alle gr moest voor aankoop eerst v den onderzocht. Maar daar i het geval van het Hollandia rein geen tijd voor. Als niet in april wordt begon met de bouw van de ouderen ningen, komt de financiële st van het rijk voor dat projec losse schroeven te staan, project valt in het contingeni ciale woningbouw van 1990. als de gemeente die rijksbijdr verspeelt, aldus burgemeeste; wethouders, blijft het Hollam terrein nog zeker vier of vijf j braak liggen. Want de kome, jaren gaat al het geld voor de ciale woningbouw naar de E; berspolder, waar 410 nood' ningen worden gesloopt Onder druk van dat argui gingen de commissies unan akkoord met het voorstel burgemeester en wethoud! Mocht het terrein zwaar vercf reinigd zijn, dan kunnen de| neringskosten altijd nog opj vervuiler worden verhaald,j stelden B en W de raadsleden: rust. Schiedam project Het meuwbou; basisschool' De taxi-standplaats bl] station Schiedam: straks ook een zogenaamde treintaxi Kring en kinderdagverblijf I ja aan het Frans r^alsplein wol mogelijk nog uitgebreid meti ouderenwoningen. De bewonf van de driekamerappartemej ten, die boven de school en bijbehorende gymnastieklol zijn gepland, zouden volgens gemeente de sociale controle j het plein vergroten. Zonder huizen in de diref buurt zou het Frans Halsplt 's avonds een lege vlakte zijnf het nieuwe complex, dat enk| miljoenen guldens kost, een dc ker gebouw. De gemeente vrc dat school en kinderdagver" dan snel doelwit van vand zou worden. Voor de bouw van de sch heeft het ministerie van ond wijs al toestemming gegeven, financiële plannen voor het k. derdagverblijf zijn ook rond. woningen voor ouderen werd. er alleen nog op papier een later stadium aan toej voegd. De gemeente bekijkt dit moment of er geld voor worden vrijgemaakt De nieuwbouw moet in juli 1£: klaar zijn. Het oude schoolgj bouw aan het Frans Halspiet dat uit 1930 stamt, wordt sloopt. Kinderdagverblijf Ka| is momenteel gehuisvest in e| oud pand aan de Lange Havent VlaardingenEen inbreker m een schilderijenwinkel aan Hoogstraat in Vlaardingen kassa leegroofde, heeft in $1 zaak een bloedspoor achter ge i| ten. Daarom informeerde de p'f Iitie bij het Holy-ziekenhuis iemand zich daar woensdfjlp nacht met een snijwond had meld. Dat bleek het geval, m< de politie tast nog in het duisljj over de identiteit van de man. SchiedamHoewel de Beuken hof nog niet optimaal functio neert, blijkt de belangstelling voor het begraven en cremeren in Schiedam een vlucht te heb ben genomen. Vorig jaar werd in vergelijking met 1989 een groei doorgemaakt van elf procent. Sinds de openstelling van het crematorium in 1985 blijkt deze voorziening in een grote behoef te te voorzien. Was er in het eer ste jaar nog sprake van in totaal bijna zevenhonderd rouwplech- tigheden, voor 1990 is precies het dubbele aantal bereikt: 1380. Dat ligt vijftien procent boven de ge meentelijke prognose voor het afgelopen jaar. Waar het begraven het diepte- Vlaardingen John Körmeling gaat de gemeente aardingen voor de tweede k" voor de rechter dagen om plaatsing van zijn kunstwerk De Neg» ide van Oma af te dwingen. Körmeling heeft een gewone civiele proce dure aangekondigd, nadat hij gisteren een kort geding verloor. De Eindhovenaar is ervan over tuigd dat zijn neontekst vroeg of iaat op het dak van de senioren flat aan de Waalstraat zal staan, Volgens hem kan de rechter niet anders oordelen dan dat de ge beente Vlaardingen verplicht is bankpresidente mr, L. de Bruin zijn eis had afgewezen. De rech ter zag het spoedeisend belang van de affaire niet in omdat de kunstenaar al sinds april 1990 beschikt over een bouwvergun ning voor zijn neoneonstructie. Het was de rechter niet duidelijk waarom Körmeling tot januari dit jaar wachtte op een uitspraak van de Raad van State of de ver gunning wel in orde was. Daar mee liet de kunstenaar blijken dat hij geen hr-ast had, aldus mr. De Bruin. De Vlaardingse wethouder Arij een advocaat zo voor hem aardig gaan oplopen". Maarleveld be nadrukt dat, wat de gemeente betreft, er nog altijd ruimte is voor overleg. „De neer Körme ling heeft nog steeds een brief van ons liggen om over schade vergoeding te praten, Dat aan bod blijft gelden". Kormehng is echter met uit op schadeloosstelling, Hij wil ge woon dat zijn kunstwerk op het dak van de flat wordt geplaatst. Hij brengt in herinnering dat de gemeente Vlaardingen zijn ne ontekst heeft besteld, goedge keurd en er tenslotte zelfs een opeens terug toen de flatbewo ners begonnen te protesteren. Hoewel hij daar juridisch het volste recht toe heeft, gaat de Eindhovenaar niet nu al tot plaatsing over. „Ik heb geen zin in ^eibel met de bewoners", zegt h Want als het aan de bewo ners van de flat ligt, komt de door hen als beledigend ervaren neontekst er nooit of te nimmer. „Als Körmeling het toch pro beert, dan zullen we hem 'tegen houden. Ik woon acht hoog en ik houd alles in de gaten", zegt flat bewoner J. Voorbach strijdlus tig. hij de rechtszaak onverhoopt mocht verliezen. Het onvolledi ge alfabet dat al geruime tijd op de bibliotheek staat zal dan wor den weggehaald en de manshoge rode neonletters PTT, voorbe stemd om tegelijk met de OMA- tekst te worden geplaatst op de gevel van het postkantoor, blij ven dan in de fabriek. Bewoners-vertegenwoordiger Voorbach kan van zo'n ontwik keling slechts dromen. „Laat 'm alsjeblieft alles weghalen", zegt hij. Waren de bezwaren dan niet slechts gericht tegen het woordje punt is gepasseerd (het cijfer van 367 in 1985 daalde in 1988 tot 270 en is voor 1990 weer gestegen naar 328), blijkt het crematorium aan de Burgemeester Van Haar- enlaan enorm in de belangstel ling te staan. Zes jaar geleden werd er begonnen met een aan tal van 323. Dit aantal verdub belde reeds binnen twaalf maan den en is intussen meer dan ver drievoudigd. Op de Beukenhof vonden in 1990 maar liefst 1053 crematies plaats. De grote belangstelling noopt de gemeente tot het aanbrengen van enige verbeteringen in net crematorium. De gemeente heeft het plan opgevat hiervoor 165.000 gulden uit te trekken. Daar zijn de kosten voor de noodzakelijk geworden uitbrei ding van de ontvangst- annex condoleanceruimte dan nog mets eem bij ingecalculeerd Het overgrote deel van het geld gaat op aan het verbeteren van de geluidsinstallatie. Regelmatig ondervinden de muzikale inter mezzo's van diensten vervelen de storingen. Gemeentewerken heeft geconstateerd dat 'een qua 1600 1400 1200 1000 Gebruik Beukenhof 1985-1990 1985 1986 1987 1988 1989 1990 ff van wor- stallatie moet een bedraj zo'n 125.000 gulden op tafe den gelegd. Daarnaast laat de ventilatie het in de zomerse maanden afweten. Bij hoge bezoekersaantallen komt het voor dat de tempera- *De toenemende belangstelllrf voor cremeren In Schiedam htfr der in beeld. Alleen In het eere| jaar werd nog de voorkeur ge ven aan begraven. Sindsdien het gebruik van het crematorlu een ware viucht.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 1