"Kindermassage kan ook helpen tegen bedplassen' 1 Homofielen krijgen eigen adviesclub A\ ^tH*m zmmi Él Maasland wacht nog op bestuursovereenkomst 'Cassatie is jammer voor mijn cliënten' Vrouwendag in teken van 'Vrouw en Cultuur' tas JflSBlllfl i?r Gemeente wil geld voor onderzoek en buurtbeheer Inbrekers heterdaad betrapt Dieven gesnapt Verkeerde naam "if Buitencentrum voor CJV open ::P Bewonersadvocaat F. Legger wacht vervolg in vertrouwen af Lang miskende tekening mogelijk veel waard \.^i*5 3 h' r&p*y. VHUBIWEG «if DINSDAG 26 FEBRUARI 1991 PAGINA 13 Regionale redaclie Brede Havenstraat 6. 3131 BC Vlaardingen. Postbus 4008. 3130 KA Vlaardingan Telefoon 010-4343229.435S066.2350557-sportredactie 4345209. Telefax 010-4349754 Schiedam /Vlaardingen „Als ouders moeten kiezen welk geneesmiddel hun kind krijgt, zijn ze vaak voorzich tiger dan wanneer het om hun eigen medicijnen gaat". Aan het woord is de klassiek ho- meopaat Jannemieke van Leeu wen. De Vlaardingse start op 7 maart bij de Schiedamse stich ting Mikaal met een cursus 'na tuurgeneeskunde bij kinderen'. In tien lessen van twee uur zal Van Leeuwen basiskennis aan dragen over de wetten van gene zing Mensen die beroepsmatig of die thuis met kinderen te maken hebben, hebben zich hiervoor aangemeld. Naast een flink por tie theorie over de verschillende vormen van natuurgeneeskun de, zullen de cursisten ook prak tisch bezig zijn met bij voorbeeld het masseren van baby's en ma ken van gembercompressen. Haar praktijk heeft Jannemieke van Leeuwen in Vlaardingen, in haar woning in Holy-Noord. Het is de vijfde keer dat ze deze cur sus geeft; zo dicht bij huis was het echter nooit. „Ik vind het leuk om m een periode van tien we ken naast mijn gewone werk ook nog een cursus te geven. Het is afwisselend en de periode is te overzien", aldus Van Leeuwen. Afwisseling is ook het kern woord in de cursus zelf. Er wor den lessen gegeven over krui- dengeneeskunde, blaementhe- rapieen, homeopathie, natuurge neeskunde, massage en voeding. In elke les is ook ruimte voor een praktijkgedeelte. „Aan het eind van de cursus, bij elke evaluatie, blijkt weer dat mensen veel meer willen weten over steeds meer onderwerpen", zegt de ho- meopaat. Cholera Natuurgeneeskunde mag zich dan ook in een hernieuwde be langstelling verheugen. Her nieuwd, omdat veel mensen zich met meer zullen herinneren dat voor deze eeuw elke arts zich in feite met natuurgeneeskunde bezighield. „Mijn oma ging naar de homeopathische dokter", ver telt van Leeuwen. „In het begin van de jaren dertig kwam de far macie op. Mensen hechtten hier zoveel waarde aan, dat algemeen geloofd werd dat de nieuwe me dicijnen alle klachten kon ver helpen". Op dit moment treden er ver schuivingen op. Er is een aantal klachten 'van deze tijd' die vrij wel onbehandelbaar zijn, zoals kanker, AIDS en hart- en vaat ziekten, „Je kunt de 'moderne ziekten' vergelijken met de pest en de cholera uit de vorige eeu wen" zegt Jannemieke van Leeuwen. „Ook is het zo dat mensen voor het eerst in de me dicinale geschiedenis ziek wor den van bijverschijnselen. Zo ontstaan weer nieuwe ziekten". Een goed voorbeeld van een to taal ander uitgangspunt in de ho meopathie is de behandeling van huiduitslag. Van Leeuwen: „Huiduitslag vindt zijn oorzaak in andere klachten. Een homeo- paat geeft geen zalfje mee om de huiduitslag te lijf te gaan, maar kijkt wat de oorzaken zijn". Vol gens de natuurgeneeskunde, waarvan homeopathie een tak is, kun je geen scheiding maken tussen fysieke en mentale klach ten. „Wie van zichzelf niet ziek mag worden, omdat hij of zij 20- veel werk te doen heeft, wordt soms hp vakantie ziek. De geest heeft er dan voor gezorgd dat het lichaam het nog een tijdje vol hield". Spuugzat Een ander basisprincipe is de Jannemieke van Leeuwen: 'Opmerkingen als 'Ik kan hem niet luchten of zien' kun je vaak letterlijk nemen'. Foto Gerrit de Heus. overtuiging dat elke tijdelijke klacht een functie heeft. „Als je ergens last van hebt besef je dat nA.uurlijk met, maar achteraf kun je wel bedenken dat het zin ',ad", zegt Jannemieke Van Leeuwen „Uitdrukkingen als 'jets op je lever hebben', 'iemand spuugzat zijn', 'iemand niet kun nen luchten of zien' en 'ik hou mijn hart vast' kun je vaak let terlijk nemen". Zo kunnen longklachten te ma ken hebben met een tekort aan lucht, aan ruimte. „Wie te wei nig ruimte voor zichzelf opeist en altijd maar doet wat anderen zeggen, is vatbaarder voor lon gaandoeningen". Toch zijn dit simpele verbanden waar je op zich ook niet veel mee opschiet „Het gaat erom dat de arts en de patient hun inzicht vergroten: waar strijdt iemand mee?" Van deze wijsheden worden de cursisten straks op de hoogte ge steld. Sommige mensen komen speciaal om iets te weten te ko men over de filosofie die achter aspecten van natuurgeneeskun de zitten. Anderen komen om te leren hoe ze beter verantwoorde keuzes kunnen maken voor hun kind. Maar er komen ook fysio therapeuten en wijkverpleeg kundigen. Die zullen de prakti sche kant van de cursus vooral boeiend vinden. Een van die praktische oefenin gen, kindermassage, is een spe cialiteit van Jannemieke. „Kin dermassage versterkt de band tussen ouder en kind. Het is vooral goed na een verblijf in de couveuse of bij een blind kind. Blinde kinderen ontwikkelen een betere fijne en grove moto riek. Bovendien krijgen ze meer zelfvertrouwen en vertrouwen in de omgeving". Volgens de cususleidster heeft goede massage ook lichamelijk een goede uitwerking. „Het maakt een goede doorstroming van het bloed en van de lymfen mogelijk. Daarnaast kan het pre ventief werken bij met name bedplassen, darmklachten en chronische verkoudheden". Vlaardingen Voor een pro ject buurtbeheer en voor een onderzoek naar het nut van justitiële hulpverlening voor allochtonen heeft de gemeente Vlaardingen het ministerie van Binnenlandse Zaken om een financiële bijdrage ge vraagd. In het kader van crimi- naliteitspreventie en onder de noemer van sociale vernieu wing wordt op langere ter mijn ook gedacht aan een on derzoek naar de 'dagelijkse er varing van burgers met crimi naliteit'. ;Eind vorig jaar was een ver zoek om financiële steun 'op het raakvlak van criminaliteit spreventie en sociale vernieu wing nog tevergeefs gebleken. Maar, beloofde het ministerie toen, voor 15 februari kunnen nieuwe aanvragen worden in gediend. Een dag Voor het verstrijken van die datum blijkt Vlaardin gen aan Den Haag daarom nieuwe voorstellen te hebben voorgelegd. Via een kleinscha lige aanpak van experimentele projecten buurtbeheer in wij ken waar dat het hardst nodig zou zijn Holy-Zuid, Babber- spolder en Westwijk wil de gemeente de 'veiligheidsbele ving' van de bewoners op een hoger peil brengen'. Daarvoor is een samenwerking tussen de bewoners, gemeente, politie en andere organisaties voorzien. Het is de bedoeling dat op klachten en meldingen voort aan snel kan worden gerea geerd. Verder moeten via bouwtechnische aanpassingen de als onveilig ervaren plaat sen weer veilig worden. Daarbij is gedacht aan het ver beteren van de verlichting bij turnzalen. Vooral de recreatie zaal aan de Oosterstraat (Oost- wijk) en de turnzaal aan de Geert Grotelaan (Westwijk) zouden door veel bezoekers als 'onveilig' worden aangemerkt. Aanpassingen daar kosten de gemeente zo'n 25.000 gulden. Een bedrag van 70.000 gulden 20u nodig zijn voor een onder zoek naar het nut van het Halt project voor allochtonen. Des kundigen twijfelen daaraan en vermoeden dat alternatieve straffen en andere vormen van justitiële jeugdhulpverlening bij deze doelgroep nauwelijks vruchten afwerpt. „Ouders lijken nauwelijks be trokken te zijn bij het zoeken naar oplossingen en de vraag is of de jongeren zelf gemotiveerd zijn", aldus de stuurgroep. Een onderzoek naar 'dagelijkse er varingen van burgers met cri minaliteit' beoogt de stuur groep op iets langere termijn in Den Haag aan te kaarten. Deze peiling wil de gemeente vooral laten verrichten, omdat er een wezenlijk verschil zou bestaan tussen geregistreerde crimina liteit en ervaringen van bur gers met dit fenomeen. Maasland De gemeenteraad van Maasland moet vanavond beslissen of zij haar medewer king verleent aan het bestem- mingsplan Transportcentrum Westland, Dat gebeurt nog vóór dat er tussen de betrokken par tijen een akkoord over de be stuursovereenkomst tot stand is gekomen. Deze volgorde is tegenstrijdig aan de beslissing van de Maas- landse raad van vorigj'aar augus tus. De raad ging toen welis waar met zeven stemmen voor en zes tegen akkoord met de komst van het transportcen trum, maar stelde bij die gele genheid uitdrukkelijk dat eerst de randvoorwaarden vastgelegd dienden te zijn. De bestuursovereenkomst, waarin precieze voorwaarden worden gesteld waaraan de transportondernemers moeten voldoen, heeft de raad echter nog steeds niet bereikt. De be sprekingen daarover worden ge voerd door de provincie, de ge meente Maasland en de in een vereniging gebundelde trans porteurs. De voorwaarden waren voor de raadsbeslissing heel cruciaal, vooral van de zijde van het CDA. De christen-democraten depo neerden liefst twintig voorwaar den, waaronder de hoogte van de bijdrage aan het fonds dorps- uitleg en de eis aan de provincie dat ze moet meewerken aan wo ningbouw in de Commandeur- spolder. Op de plek waar de pro vincie de aanleg van een bos voorstaat, zou woningbouw voor de natuurlijke aanwas van de be volking na 1993 mogelijk moeten zijn. Maaslands nieuwe burgemeester Mary Kokxhoom, die de raad jüdenshet voorbereidingsbesluit nen wijzigen vanavond voor het eerst voorzit, heeft al gezegd het als een inspanningsverplichting te zien zich voor die noodzakelij ke 250 a 300 woningen hard te willen maken. Vooruitlopend op de totstandko ming van de bestuursovereen komst, heeft het Maaslandse col lege van B en W reeds opdracht verstrekt tot het opstellen van een voorontwerp-bestemmings plan. Namens de Coöperatieve V eren iging Transportcentrum Westland U. A. hebben zich twee projectontwikkelaars voor de fi nanciële consequenties garant verklaard. Om de ontwikkeling van het 'transportcentrum niet in de weg te staan, vraagt het college de raad alvast met het voorberei dingsbesluit in te stemmen. Wanneer diezelfde raadsleden de bestuursovereenkomst krij gen voorgelegd, wordt bij het raadsvoorstel niet vermeld. Maassluis De politie van Maassluis heeft; maandagnacht bij een benzinestation aan de Westlandseweg twee mannen op heterdaad betrapt tijdens een inbraak. De twee, Maassluizers van 22 en 23 jaar, waren op dat moment bezig allerlei spullen in te laden. Het duo kon op simpele wijze binnenkomen. Zij hadden enige tijd daarvoor een sleutel ontvreemd, die nog in het slot stak. De veron derstelling dat hun inbraak een peuleschilletje zou zijn, bleek echter onjuist. De mannen hadden geen rekening gehouden met het stil alarm, dat de politie attendeerde op hun aanwezigheid. Schiedam Een vluchtpoging door een sloot kon niet voorko men dat twee jeugdige Schie dammers gistermiddag in het Beatrixpark in de kraag werden gevat Het tweetal had even te voren een greep in de kassa ge daan van het autowasstation van Eurotax aan de 's-Gravenland- seweg. Na het delict rende het tweetal vluchtte het industriegebied over de spoorbaan en door een sloot in de richting van het Bea trixpark. Op sportpark Thurlede werd het tweetal door surveille rende agenten opgemerkt. In onze berichtgeving over de Bierbeurs die afgelopen week end in Maassluis is gehouden, is gisteren een storende fout ge maakt. De beurs was niet, zoals wij meldden, georganiseerd door café Portobello, maar door café Oporto. Vlaardingen Een lang ge- koesterde wens gaat zaterdag voor CJV Liefde Vrede eindelijk in vervulling. Dan wordt m Amerongen het bui- tencentrum 'De Blauwe Schuur' geopend. Bij de offi ciële opening zijn zowel bur gemeester Fred van Lier van. Vlaardingen als zijn Ame- rongse ambtsgenoot H.W.F. Mumsen aanwezig. CJV begon vijf jaar geleden al met het zoeken naar een ei gen onderkomen, waarin zij - haar vakantieactiviteiten kon houden, Dertig jaar lang maakten duizenden Vlaar dingse jongeren gebruik van een kampeerboerderij in Eer beek. Omdat het bos in de om geving moest worden opgeof ferd aan industriële activitei ten was het zaak voor de CJV naar een alternatief uit te kij- ken. Dat werd in 1989 gevon- den in Amerongen waar het 1 zwembad De Blauwe Schuur te koop stond. Zoals veel bui- tenbaden was ook dit bad niet •- langer exploitabel. l Na een ingrijpende verbou wing van het complex, waar- aan maandenlang door een groot aantal Vlaardingse vrij willigers is gewerkt, is het ter- - rein in Amerongen omgeto verd tot een buitencentrum waar het CJV haar vakantie activiteiten nu kan voortzet ten. J vervolg van voorpagina Maassluis „Het besluit is bui tengewoon vervelend voor mijn cliënten". Met deze woorden re ageert bewonersadvocaat F. Legger op het besluit van de ge meente Maassluis om cassatie aan te tekenen tegen het vonnis van het Haagse gerechtshof. De gemeentelijke stap betekent, dat de achthonderd huizenbezit ters in de Steendijkpolder nog langer in onzekerheid blijven verkeren over de financiële uit komst van het dispuut met de ge meente. In de afgelopen driejaar kenden de bewoners tijdens hun rechts gang slechts successen, maar doordat de gemeente de zaak nu in laatste instantie opnieuw aan een hoger gerechtscollege gaat voorleggen, blijft de uitkomst vooralsnog ongewis. „Echt verbaasd ben ik overigens niet over deze stap", zegt de ad vocaat, die de rechtsgang in de afgelopen drie jaar namens vier bewoners van de Steendijkpol der heeft begeleid. „Ik ontving Het financiële geschil tussen de bewoners van de Steen dijkpolder en de gemeente sleept zich voort. Luchtfoto Roel Dijkstra. de afgelopen tijd reeds signalen, dat de gemeente de zaak aan de Hoge Raad wilde voorleggen. Ik blijf echter positief gestemd. Het is niet voor niets dat zowel de rechtbank als het gerechtshof de bewoners in het gelijk heeft ge steld". Vlaardingen Stadsarchivïst J. Mathijssen wil een pentekening op perkament, zien al 'sinds mensenheugenis' in het stadsar chief bevindt, laten taxeren en vervolgens voor een fiks bedrag laten veilen. Het kunststuk dat handelt over de verovering van de stad Olinda de Phamambuco in Brazilië zou uit wetenschap pelijk oogpunt niet thuishoren op het Vlaardings archief. Heel lang werd de schets slechts ge bruikt als boekbandbescher ming, terwijl ze de laatste jaren lag opgeborgen in een ladenkast. Mogelijk kan de tekening voor circa 50.000 gulden worden doorverkocht. De opbrengst moet in dat geval kunnen wor- den besteed aan nieuwe aankoop thijssen voor. „Bij voorbeeld voor de aanvul ling van de Topografisch-Histo- rische Atlas", schrijft de stadsar chivïst in een brief aan het colle ge van burgemeester en wethou ders, Het college gaat akkoord met die suggestie als ook de com missie voor algemene zaken groen licht geeft. De tekening geeft een beeld van een wapenfeit dat plaatsvond in 1630. Hoofdrolspeler in de slag om Olinda de Phamambuco was generaal Hendrik C. Loncq, die in dienst was van de Westindi- sche Compagnie. Volgens Ma thijssen is het werk 'Vlaardin gen-vreemd' en de enige reden dat het zich in het archief be lang als boekbandbescherming dienst heeft gedaan. In 1962 liet de toenmalige stad sarchivïst de afbeelding ook al taxeren. Toen was ze volgens een expert tienduizend gulden waard. In een begeleidend taxa tierapport werd gesteld dat zulk soort kaarten zeer zeldzaam is. En zeker uit die betreffende pe riode. Mathijssen: „Die kaart hoort echter zeker niet thuis in de col lectie van het stadsarchief'. Het Scheepvaartmuseum in Amster dam of de Bibliotheca Thysiana in Leiden zijn volgens hem bete re bestemmingen voor het werk. Mathijssen stelt daarom voor de afbeelding aan te bieden op de veiling bij de firma Van Stoc- Schiedam Op harde on derzoeksgegevens is de stel ling niet gestoeld, maar bin nen het college van B en W leeft de overtuiging dat Schiedamse homosexuelen en lesbiennes maatschappe lijk worden achtergesteld. Met het instellen van een ad viescommissie hoopt de ge meente deze situatie te verbe teren. De adviescommissie wordt ge modelleerd naar de club, die het gemeentebestuur sinds 1987 ad viseert over het beleid op het ge bied van de vrouwenemancipa tie. In navolging van de vrou- wenlobby gaan homofiele Schie dammers net gemeentebestuur manen een geëmancipeerder be leid te voeren. In eerste instantie wil de commisie het gemeente lijk personeelsbeleid, de gezond heidszorg en het politiebeleid onder de loep nemen. In een ambtelijke notitie schrijft de gemeente dat 'de achterstel ling van personen op grond van hun sexuele geaardheid moet worden weggenomen'. Volgens chef Ben Hakkenbroek van de afdeling Cultuur Sport en Jeugdwelzijn mag deze stelling niet worden uitgelegd als een ge meentelijke schuldbekentenis. „Het is zeker niet zo dat de sexuele geaardheid van een sol licitant tot de selectiecriteria be hoort", zegt Hakkenbroek. „Ik zou overigens behoorlijk giftig worden als ik zou horen dat de gemeente op dit punt discrimi neert. Op onze afdeling speelt de sexuele geaardheid geen enkele rol en ik ga ervan uit dat de situ atie bij andere gemeentelijke diensten hetzelfde is". De bestaande achterstand is wel licht nog het best vergelijkbaar met de positie, die vrouwen bin nen de gemeentelijke overheid innemen. Discriminatie mag uit den boze zijn, in de praktijk ne men vrouwen toch een onderge schikte positie in op de gemeen telijke burelen. Met homosexue len is dit vermoedelijk niet an ders. De adviescommissie vrouwen emancipatie werd in 1987 onder andere opgericht om de positie van vrouwen op de arbeids markt te verbeteren. Hoewel de commissie zeker nog niet tevre den is over de bereikte resulta ten, heeft ze ten opzichte van de homo-lobby in ieder geval één voordeel: op basis van hard cij-ts fermateriaal zijn de knelpunteit| duidelijk aantoonbaar. „Ik ben heel benieuwd hoe def nieuwe commissie gaat opere-|g ren", zegt voorzitter Maijo String pj van de adviescommissie vrou^f wenemancipatie. „Voor ons isn het vrij eenvoudig om aan "te tój |2 nen dat vrouwen in een achterlij standspositie verkeren. Vrou- F wen vormen de meerderheid! van de bevolking, maar nemen getalsmatig een ondergeschikt^ f positie op de arbeidsmarkt irhl Zonder cijfermateriaal-lijkt het| me heel wat ingewikkelder eeij misstand aan te tonen. Bovenal dien zijn vrouwen veel beter J herkenbaar dan homosexuelen", Stïjns adviseert de commissie voor homo- en lesbisch emanei- «L patiebeleid aanwijsbare vormen van discriminatie aan de kaak tg |r stellen. „Het is zaak concrete jj punten aan te snijden", weetjL Maijo Stijns uit ervaring. „Hef'M heeft niet zoveel zin om je te be-,f5 perken tot de stelling dat homo-^1 sexuelen en lesbiennes worden» tr achtergesteld en dat daar snetf] iets aan moet gebeuren". Volgens de voorzitter van dep, commissie voor vrouweneman-ti| cipatie dient de homo-lobby wel4fj te waken voor overdreven opti-'-fê mïsme. „Bij het wegwerken vanjjjj achterstanden hebben we feite?- lijk nog niet veel bereikt, maaij. de vrouwenemancipatie is in ieyi. der geval bespreekbaar gewor.-'f den. We hebben veel goodwill»! gekweekt, maar als lobbyist; 1 moet je wel een olifantenhuid^ hebben. Je bent tenslotte de zo- veelste die overeen bepaald onA, derwerp zijn mening geeft". Volgens Ben Hakkenbroek is-jüj nog definitief bepaald, op welke'Uj beleidsterreinen de nieuwe com|;jfj missie zich gaat richten. ,,Te.'- denken valt aan het politiebe-^j leid. In de eerste plaats zou deö club eens kunnen bestuderen,';' hoe homo's en lesbiennes zich;' handhaven in de macho-cultuur^ van de politie. Verder kan dè^ commissie bekijken, hoe erji wordt omgesprongen met aangaf gif tes van homofielen. j ïp Andere aandachtsvelden? Jgd kunt denken aan de voorziening gen en de voorlichting op het ge~ bied van de volksgezondheidJti| Ook het gemeentelijk perso-jj' neelsbeleid kan een onderwerp- zijn. Sommige gemeenten vra-ll gen homosexuelen uitdrukkelijk ff;; om te solliciteren op een baan j A Schiedam doet dit niet". 1 •- het CDA-Vrouwenberaad, de,*: Schiedam De Schiedamse vrouwenorganisaties houden vrijdag 8 maart de jaarlijkse Vrouwendag, Deze herdenkt de opstand van de Noordameri- kaanse textielarbeidsters in 1908 en wordt internationaal gevierd. Het thema van Schiedam is dit jaar 'Vrouw en cultuur'. In het Sitton Partyhouse aan de Hoog straat wordt de Vrouwendag met een uitgebreid programma gevierd. Het onderwerp Vrouw en Cul tuur gaan niet alleen over de 'kunst met de grote K', maar ook over de kleinschalige en minder bekende cultuuruitingen. Daar bij wordt bijvoorbeeld aandacht besteed aan de culturele achter gronden van migrantengroepen. De Haagse wethouder mevrouw A. van den Berg (Cultuurzaken) zal de Vrouwendag om 13.30 uur openen. Daarna volgt een lezing door de Surinaamse auteur Astrid Roemer. Verder is er een kledingshow door Marrokaanse vrouwen, dwarsfluitmuziek van Ellen van den Berg en een swin gend optreden van de Utrechtse salsaband Lanedia Naranja. In het gebouw is tijdens de vie ring de expositie 'Van kunst tot kunstnijverheid' te zien. Deze omvat werk van bekende en minder bekende vrouwen uit Schiedam. Op het Open Podium kunnen mensen hun verborgen podiumtalenten in de openbaar heid brengen. Voorafgaand aan de Vrouwen dag is in het Stadskantoor het symposium Vrouw en Werkcul tuur. Van negen tot tien uur kunnen alle vrouwen die op het stadskantoor werken, gezamen lijk ontbijten. De bijeenkomst wordt geopend door Gon van der Berg van de dienst Personeel en Organisatie. De organisaties die aan de Vrou wendag meedoen zijn: de Stich ting Vrouwenvormingswerk, stichting Huishoudelijke Voor- lichting, het Katholieke Vrou-lqTJ wengiide, de Marokkaanse ,i^jp Vrouwengroep, het vrouwen- mU centrum Bamka, de Nederland-!t?f| se Christen Vrouwenbond, de$|I gemeentelijke Adviescommissie ^1, Vrouwenemancipatie, de Turk-W se Vrouwengroep en de stichting'Ml SVO. 5gfi De toegang tot de Vrouwendag 't ïf in het partycentrum is gratis; laf deelname aan de bijbehorende flf maaltijd kost echter J 12.50 per jsII persoon. In gebouw Barrika aan Ml de Lange Kerkstraat is voor kin- pf deropvang gezorgd. - -i-hMI

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 1