Het leven na de praatgroep Clubs reageren heel positief op nieuwe aanpak iffHMB m UimlM pCHED^r The Messengers IvlaardimgënI id**1 Alleenstaande ouders met eigen trefpunt Op z'n Grieks In wijkcentrum De Erker wordt zondag een thé- dansant in een Griekse entourage gehouden. Tij dens het thé-dansant worden er dia's van Grieken land vertoond, terwijl er ook volksdansen uit dat land worden gedemonstreerd waaraan de bezoekers zelf kunnen deelnemen. Bovendien is er een foto expositie te zien. De activiteit begint om 14.00 uur. Regisseurs Het Filmhuis in Schiedam besteedt de komende vier maanden speciale aandacht aan even zoveel filmre gisseur. Uitgangspunt van deze cyclus is het vroege vn-rk van inmiddels bekende of beruchte regisseurs de revue te laten passeren. Van maart tot en met juni betekent dat dat films worden vertoond van Spike Lee, David Lynch, Woody Allen en Stanley Ku brick. Het spits wordt zaterdag afgebeten met de korte film 'Joey's Bed-Stuy barbershop: we cut he ads!" van de cineast Spike Lee. De vertoning begint om 21.30 uur. Vrijdag is er in het Filmhuis nog een film te zien, die niet binnen het kader van de cyclus valt: 'Pretty wo man' met hoofdrollen voor Richard Gere en Julia Roberts. Tuinadviezen In een poging amateurtuinders bewust te maken van de eigen verantwoordelijkheid, die zij hebben ten opzichte van het milieu, houdt het Algemeen Verbond van Volkstuinders Verenigingen in Ne derland sinds kort overal in het land voorlichtings bijeenkomsten, Zaterdag doet de AVVN in dat ka der de volkstuincomplexen Thurlede en Vijfsluizen aan. Op beide complexen worden respectievelijk vanaf tien en één uur adviezen gegeven over de meest ideale manier van tuinbemestïng. De AVVN zal die dag op beide lokaties grondmonsters nemen. (VLAARDINGEN Hondepoep Hcndepoep en zwerfvuil 2ijn de onderwerpen waar over milieu-ambtenaar Herman Berkhout vragen kan verwachten, als hij vanavond een praatje houdt in buurthuis De Haven. Want dat zijn volgens het buurthuis de zaken waaraan bewoners van het cen trum denken als zij het woord 'milieu' horen. De bwoners willen met Berkhout bespreken hoe aan deze ergernissen een einde kan worden gemaakt. Het gesprek met de milieudeskundige begint om acht uur's avonds. Rita Young Het programma van de maandelijkse Rita Young Show in zaai Middelhuyse omvat ook komende zon dag weer een aantal artiesten van uiteenlopende disciplines. De Vlaardingse zangeres ontvangt van af half twee onder andere het dansorkest The Mave ricks, de zanger Frans Bauer en de soulzanger Cla rence Milton. Bovendien zullen die middag de win naars optreden van het Vlaardings Mini .Playback en Songfestival, dat de avond daarvoor in de Stads gehoorzaal wordtgehouden. Jubileumconcerten Vanwege het 25-jarig bestaan geeft koor Progeza op 6 en 7 maart twee jubileumconcerten in de Grote Kerk van Vlaardingen. Om die optredens een extra feestelijk tintje mee te geven, worden de koorleden bijgestaan door zowel solisten uit Vlaardingen als van buiten de gemeente. De bekendste daarvan zijn de alt Reinate Heemskerk en de pianist Loek van derLeeden. Beide concerten worden onder de noe mer Progeziade gehouden. Hoewel Progeza in de kwart eeuw van haar bestaan een ledenbestand van maar liefst 180 zangers en zangeressen heeft weten cp'te bouwen, worden nog steeds nieuwe koorleden gezocht. Dat zou nodig zijn om alle partijen goed be zet te houden. Geïnteresseerden kunnen een bezoek brengen aan een repetitieavond, die steeds op maan- in zaal Triangel wordt gehouden. Het Vlaardingse christelijke jongerenkoor The Mes sengere werkt komende zondag mee aan een zang- dienst in de Emmauskerk. Deze bijzondere dienst, die het motto Zingend geloven meekrijgt, begint om 17.00 uur. Het koor zal tijdens de vier nummers die zij ten gehore brengen worden begeleid door een ei gen combo, dat bestaat uit vier muzikanten. Zij wor den begeleid door dirigent Ben de Bruijne. (MAASSLUIS Lunchconcert Zoals inmiddels gewoonte i', geworden op de eerste zondag van de maand, z«l ook komende zondag in het Schuurkerktheater een lunconcert worden ge geven. Daarvoor komen de pianist Hans Spruit en de violiste Coralies Noske naar het theater. Samen verzorgen zij een klassiek programma en vertolken werken van Mozart, Paganini en de Deense compo nist Niels Gade. Het lunchoncert begint om 13.00 uur. Vestdijk-lezing Onder de titel 'Vestdijk en de invloed van het kin derboek op zijn werk' verzorgt de Maassluisse Vest- dijk-biograaf Hans Visser donderdagavond 7 maart in de openbare bibliotheek een lezing. De lezing be gint om 20.30 uur en wordt gehouden in het kader van de Boekenweek. De door Visser geschréven biografie 'Simon Vestdijk: een schrijversleven' ver oorzaakte enkele jaren geleden de nodige commotie in literair Nederland. De schrijver begeeft zich nu opeen zijspoor en is samen met Joke Alberts begon nen aan een studie over Vestdijk en het kinderboek. Het kinderboek uit de negentiende eeuw speelt vooral een grote rol in het werk van Vestdijk, met name de Anton Wachterromans. Niet alleen de kin derboeken maar ook de illustraties zijn van grote In vloed op het werk van Vestdijk geweest Aan de hand van een seri&overheadplaatjes zal Visser zijn betoog hierover toelichten. Om zijn lezing in een breder perspectief te plaatsen, wil visser in zijn in leiding ingaan op de geschiedenis van het kinder boek in de vorige eeuw. kespeare, Stadsgehoor zaal, 20.15 uur. film Sea of Love, filmzaal Harmonie, 20.30 uur. woensdag 27 februari CDA'er drs. E.J. Korthals Artes spreekt over de Golf oorlog, 2aal Triangel 20.00 uur. Hans Liberg met Kadert Stadsgehoorzaal, 20-15 uur. donderdag 28 februari Henry Wan William Sha- SCHIEDAM ~l donderdag 28 februari startersbljeenkomst (voor - beginnende bedrijven), Amro-bank Gerrlt Ver- hnonstraat, 13.45 uur. tapijten gordijnen bedden ZONWERING door JOOP BREEDVELD Schiedam Het logo waarop een eenzame sneeuwpop staat afge beeld, spreekt boekdelen. Met dat beeldmerk wil het Zoldertje, de naam voor het pas opgerichte tref punt voor alleenstaande ouders in Schiedam, aangeven hoe de omge ving doorgaans reageert als een ou der er alleen voor komt te staan. „Bijna iedereen laat je juist in een periode dat je wel wat steun kunt gebruiken in de kou staan", consta teert Rob Verheul, één van de drie initiatiefnemers van 't Zoldertje. Verheul kent het probleem uit ei gen ervaring. Hij is gescheiden en heeft nog twee thuiswonende kin deren en is tevens vader van twee 'weekendkinderen*. Hij heeft aan den lijve ondervonden hoe'het is •om alle huishoudelijke karweitjes zelf te moeten oplossen. Hij weet hoe moeilijk het is belangrijke be slissingen over de opvoeding van de kinderen zonder ruggespraak met anderen te moeten riemen. Zoals zo veel lotgenoten vond hij voor het omgaan met zijn proble men aanvankelijk baat bij één van de veie praatgroepen, zoals die re gelmatig door het plaatselijk maat schappelijk werk worden opgezet. „Uit die groep komt ons trefpunt voort", zegt Verheul. „Op een gege ven moment waren we in kleine kring uitgepraat en besloten dat we op andere, grotere voet verder moesten". 't Zoldertje bestaat nog maar drie maanden, maar kan nu al bogen op ruim 120 sympathisanten. Van die groep bezoeken gemiddeld veertig tot vijftig.alleenstaanden de maan delijkse ontmoetingsavond in de so ciëteitsruimte. Waar de alleen staande ouders elkaar treffen wil Rob Verheul niet kwijt. „We willen voorkomen dat mensen die bij ons niets te zoeken hebben voor de deur staan", verduidelijkt hij. De groep is met name bevreesd dat versierders-types 't Zoldertje uitkiezen om een vrouw aan de haak te slaan. Dat is voor de meeste vrouwen het laatste waaraan ze volgens Verheul op dit moment be hoefte hebben. Geïnteresseerden wil de vrijwilliger wel telefonisch te woord staan over het initiatief. Hij is bereikbaar onder telefoon nummer 471.35.76. Onderscheid Verheul maakt een duidelijk on derscheid tussen de manier waarop gescheiden mannen en vrouwen met die gewijzigde omstandigheden omgaan, „Mannen", meent nzj, „ko men op het emotionele vlak vaak minder sterk onder druk te staan dan vrouwen. Een man kan zich storten in de routine van z'n werk en zal ook niet zo snel de vrienden en kennissen kwijtraken die hij via die baan heeft gekregen". „Het leven van vrouwen wordt niet zelden op de kop gezet. Ze zien veel vrienden afhaken, omdat die door de man waren ingebracht. Veel van hen moeten ook dat fraaie koophuis verlaten en trekken zich noodge dwongen met kinderen terug in een saai en klein torenflatje". „Ook de financiële sores slaan vooral op de vrouw terug. Zij kon voor de scheiding werken, omdat er geld genoeg was voor kinderop vang. In veel gevallen moet ze nu thuis blijven en is ze aangewezen op de sociale dienst waar ze haar hele ziel en zaligheid moet blootleggen. Vrouwen gaan door een molen die frustraties en vernederingen met zich meebrengt. En dat allemaal in een periode dat ze emotioneel ge zien toch al labiel zijn". Maar er nog meer aan de hand, meent Verheul, die toegeeft een licht gechargeerd, want te alge meen beeld te schetsen. De maat schappij zou onvoldoende toegerust zijn om vrouwen juist in die moeilij ke periode van hun leven tot steun te zijn. „Waar die vrouwen ook komen, of dat nou bij de sociale dienst of het maatschappelijk werk is, overal moeten ze plaatsnemen in de wachtkamer. Het is een kwestie van nummertje trekken, wachten, even babbelen en snel weer naar buiten. Helaas hebben hulpverleners en andere functionarissen te weinig tijd-om die cliënten persoonlijke aandacht te geven. Ik heb het van verschillende mensen gehoord hoor, dat ze die eerste periode na de Rotterdams Nieuwsblad woensdag 27 februari 1991 scheiding als heel onwezenlijk er- vaarden". Huiskamer Het zijn vooral dat soort moeilijkhe den waarover bezoekers van 't Trefpunt elke laatste zaterdaga vond in een soort grote huiskamer ervaringen kunnen uitwisselen. Maar behalve voor gescheiden mannen en vrouwen is de sociëteit ook bedoeld als een klankbord voor mensen die hun levenspartner door een sterfgeval zijn kwijtgeraakt. Emotioneel gezien maken de ver schillende soorten alleenstaanden een ander proces door, meent Ver- heuL Gescheiden menser, reageren vaak kwaad, waar weduwen en weduwnaars vooral verdrietig zijn. Maar voor beiden geldt doorgaans dat ze zich in de steek voelen gela ten. „Toch is ons Trefpunt veel meer dan een verlengstuk van al die praatgroepen", betoogt Verheul. „Natuurlijk wordt er heel wat afge sproken over de gemeenschappelij ke problemen waarmee we kam pen. Maar we willen meer zijn. Bij ons wordt er ook gedanst. De socië teitsavond is een avondje uit, een plaats om nieuwe contacten op te doen, zodat men weer verder kan. Een belangrijk verschil met andere initiatieven voor alleenstaanden is dat bij ons ook de kinderen welkom zijn. Zodoende hoeven vooral vrou wen niet zo snel bang te zijn een po tentiële prooi te zijn voor mannen". Verheul vermoedt dan ook dat de gekozen formule juist daarom aan slaat. Hij leidt dat verder af uit de reactie op advertenties in het blad De Particulier. Veel meer mensen reageerden op een advertentie over een praatgroep dan over de ont moetingsavonden. „De angst dat daar de versierders op afkomen, is tamelijk groot", schat Verheul in. „Met onze aanpak hebben we uiter aard niet het wiel uitvonden", be seft Verheul. „Maar we voorzien wel in een enorm grote behoefte. Bezoekers aan 't Zoldertje komen niet alleen uit Schiedam en buurge meenten. We krijgen hier mensen van de Zeeuwse eilanden en uit Delft en Zoetermeer. Waarom? Omdat wij heel duidelijk géén kop pelclub zijn, terwijl dat bij andere groepen minder duidelijk ligt." Privé-contacten Behalve met de overweldigende respons zijn de initiatiefnemers van 't Zoldertje ook erg blij met het ef fect van de sociëteitsavonden. Uit de contacten in de ^rote groep zou den al veel prive-coritacten zijn voortgevloeid van vrouwen die met elkaar boodschappen gaan doen, sa men gaan tennissen of op een ande re manier hun sociale leven een nieuwe impuls hebben gegeven, 't Zoldertje probeert dan ook op al lerlei mogelijke terreinen te be werkstelligen dat bezoekers elkaar ook buiten die ene zaterdagavond per maand opzoeken. Dat gebeurt Alleenstaande ouders bijeen op 't Zoldertje, foto Gerrit de Heus.» door uitjes te organiseren naar zwembaden en musea of door zelfs een gezamenlijke recreatiedag in Noord-Brabant te beleggen. „Dat werkt prima", constateert Verheul. „Hoewel we nog maar vier avonden hebben gehouden, zijn er nu zelfs al mensen die heb ben besloten gezamenlijk en met de kinderen erbij op vakantie te gaan. Ja, want dat is ook zoiets! Ga als va der met kinderen maar eens op va kantie. Ik sta nu al jaren, achter el-: kaar op dezelfde camping in Zuid- Frankrijk. Op de een of andere ma nier wil niemand contact met je hebben. Ze zien je als het vijfde wiel aan de wagen. Dat geeft duidelijk aan hoe moeilijk het voor de Bui tenwacht is om om te gaan mét een situatie, die niet aan net 'normale': beeld beantwoordt". door DONALD BAX Rotterdam Een nieuwe naam, een nieuw geluid. Als dinsdag 2 april het eerste nummer van het Rotterdams Dagblad, ont staan uit een fusie tussen het Rotterdams Nieuws blad en Het Vrije Volk, bij u in de bus glijdt, houdt ook de Rotterdams Nieuwsblad Cup officieel op te bestaan. Men zal niet alleen aan de nieuwe naam (Rotterdams Dagblad Tro fee) moeten wennen, maar ook aan de nieuwe aanpak van Neerlands grootste voetbaltoernooi. Hoewel er nu is gekozen voor twee distric ten, met de Nieuwe Maas als enige scheidslijn waardoor het aantal derby's drastisch wordt terugge bracht, reageerden vrijwel alle clubs heel positief op deze nieuwe aanpak. Om de een of andere reden zijn de verenigingen uit het Waterweg gebied blij niet langer met een goe de buur te worden opgezadeld, of door de speling van het lot te wor den gekoppeld aan een nauwelijks tot de verbeelding sprekende club uit Capelle of Krimpen aan den IJssel. „De nieuwe opzet spreekt mij meer aan", aldus Hen Ottenhof, de wed strijd-secretaris van PPSC, die donderdag 4 april op eigen terrein duelleert met de zoridagafdeling van Leonidas. „Bij die club speelt een collega van me. Zie ik hem ook eens onder andere omstandighe den. Maar alle gekheid op een stokje, ik vind het een prima idee om de laatste acht clubs van elk district bij elkaar te stoppen om zo tot een echte finale te komen". Van de in totaal 32 Sehïedamse, Vlaardingse, Maassluise en Maas- landse stand aard teams die aan de Rotterdamse Dagblad Trofee mee doen, werden toch nog vier Sehïe damse teams aan elkaar 'geplakt'. Jan Verbeek, de gedistingeerde voorzitter van de KNVB afdeling Rotterdam, bezorgde Hermes DVS een thuiswedstrijd tegen HBSS (twee clubs die op nog geen hon derd meter van elkaar liggen, red.) en plaatste DRZ thuis tegenover Excelsior'20. kregen ook nog net een regionaal tintje mee. Afdelingsclub Schie dam meldde zich gisteravond spontaan aan om als gastheer te fungeren voor de loting van de tweede ronde, maar dat genoegen werd de RVB-hoofdklasser in de vorm van een uitwedstrijd tegen Neptunus niet gegund. Opsteken Rien Klink, de per definitie soigné slordig geklede voorzitter van HBSS, verheugde zich al meteen öp de tweekamp met Hermes D VS- „Wij", grinnikte Klink besmuikt, „komen Hermes die avond leren voetballen, want dat is met een trainer die wij hebben (Jan van der Hoek, red.) natuurlijk niet zo moei lijk, Ik wil op mijn beurt graag van mijn collega Willem van der Sloot horen hoe hun nieuwe vereni gingsstructuur er uit komt te zien. Kunnen we van elkaar iets opste ken". De glimlach van Klink, die later in een geanimeerd gesprek met Ex celsior M-bestuurslid Piet van Dijk VFC-bestuurslic Eis Thobokholt (links) en VDL- voorzitter Theo Talie verkeerden heel lang in het on gewisse over hun tegenstander. Voor VFC 'rolde' tenslot te een uitwedstrijd tegen FC Maluku uit de champagne- koeler, terwijl VDL-zon op bezoek gaat bij GLZ. Foto JaapRozema. z'n misnoegen uitte over het feit dat de Maassluizers de broers Rob en Faust van der Meer bij HBSS had weggehaald, accentueerde de kwinkslag. Voor de clubs uit het Waterweg gebied trok RVB-voorzitter Jan Verbeek de volgende wedstrijden uit de champagnekoeler: De mosHVO, UrsusVOC, Schic- damse BoysVoorwaarts, Zwalu wen V!FC Boszoom (zat), RKWIK—WOH, PPSC—Leoni das (zon), DZB (zat)DHS, Swift BoysHSC'89 (zat), CCO—WK, UnicumVDL (zat), Neptunus- Schiedam, TSBExcelsior R, DeltasportMW, GLZVDL (zon), FC MalukuVFC, Hermes DVS—HBSS, HSC'89 (zon)BVCB, Excelsior M—DESV/Schiebroek, SVDPW (zat)—NOC, TOGBSVV (am), SFCMVV'27, DRZ—Excel sior'20, Nationale Nederlande- n—Olympus S, HIV—SVDPW (zon), GTBDVO'32, Steeds Hooger Fort una VI, MSV'71 vrij geloot. jvVriieovS K.Ü.C. BADfOS Maosc. Dolle pret in de statige burgerzaal van het Rotterdamse stadhuis. HBSS'er Wim de Wolff (geheel rechts) en PPSC'er Hen Ottenhof (tweede van rechts) kannen de hu mor wel inzien van de stekelige opmerkingen van HBSDS-voorzitter Rien Klink (geheel links). Klink kon het niet nalaten om Excelsior M-bestuurslid Piet van Dijk t hii het vertrek van de broers De verenigingen Demos en HVO hadden gisteravond geen bestuursdelegatie afge vaardigd naar de loting voor de eerste ronde van de Rotterdams Dagblad Trofee. Leo Pronk (links) en Jan Prins, de hoofdredacteuren van het Rotterdams Dagblad, na men graag de honneurs waar toen bleek dat belde clubs tegen elkaar uitkomen. Eva .J|iisdjjkT noo f d promotievandeACRkon rich ook prima vinden in deze semi-derby.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 2