Nieuw Dol-fijn in Sluispolder F Politie heeft geen moeite met plakactie Vredesmars op vrouwendag KOEVERMANS rQ iï Spoedig reconstructie van Markt Maassluis Klachten tegen Centrumpartij Leidse wethouder verspreidt ongestoord anti-racismeposters :OnschuIdige krijgt dreun met koevoet 'Banenpoolers' na pasen aan hel werk Trio opgepaKt Wethouder Snoeck vraagt elf miljoen voor zwembad TWEEWIËLER SPECIALIST verhuisd naarvan Hogendorplaan 129 a -Vlaardingen éb 010-471 63 60 =m II AUTO HUREN? NOOTEBOOM AUTOVERHUUR Speciale tarieven voor weekend - vakantie of zakenauio Inbrekers bezoeken drie boten Gen MMERWB Regionale redactie; Brede Havenstraal 6.3131 BC Vlaardmgen. Postbus 4008. 313Q KA Vlaardingen. Telefoon 010-J343229.4352066,4350557 - sportredactie 434S209 Telelax 010-4349754 DONDERDAG 28 FEBRUARI 199; 'j PAGINA 17^ Schiedam Leden van Groen Links hebben bij de Schiedamse politie een klacht ingediend tegen de Centrum partij. De partij, die meedingt naar een zetel in de provincia le staten, heeft op verschillen de plaatsen in de stad een ver kiezingsposter met de leus 'Eigen volk eerst' opgehan gen. Volgens de klagers is de kreet discriminerend. De rechtse splinterpartij heeft de gewraakte verkiezingspos ter op tientallen verkiezmgs- borden in de stad geplakt. De partij, die op dit moment niet is vertegenwoordigd in de provinciale staten, bindt met haar actie de strijd aan met de Centrum Democraten. Deze afsplitsing van de Centrum partij sleepte verleden jaar bij de gemeenteraadsverkiezin gen twee zetels in de wacht. De klagers menen dat de ver kiezingsposter in strijd is met de wet. De Nederlandse grondwet verbiedt het maken van onderscheid op grond van geloof, sexe of ras. Vol gens Groen Links is de poster discriminerend voor Schie dammers, wier wieg buiten de Nederlandse landsgrenzen heeft gestaan. De politie is van plan een on derzoek naar de plak activitei ten van de Centrumpartij in. te stellen. Een politiewoord voerder, die gisteren overi gens nog niet op de hoogte bleek van de Wachten, wil over de strekking van de pos ter in overleg treden met de officier van justitie. Niet uit gesloten is, aat het openbaar ministerie het onderzoek uit breidt naar andere gemeen ten. De poster van de Cen trumpartij is ondertussen ook in andere Zuidhollandse ge meenten opgedoken. Schiedam Groen Links houdt best van een stuntje, maar voor de zekerheid lichtte een verte genwoordiger toch maar even de politie in. Hij kondigde aan, dat drie wethouders^ op woensdag middag een anti-racismeposter op een verkiezingsbord zouden plakken. Voor eenzelfde 'ver grijp' werd de Leidse wethouder Hans de la Mar afgelopen zater dag achter slot en grendel ge plaatst Het telefoontje bleek overbodig, want m tegenstelling tot de col lega's uit Leiden blijkt de Schie damse politie geen enkele moei te met de plakactie te hebben ,,Het zou wat anders zijn als men de gehele stad onderplakt", oor deelt politiewoordvoerder Jan van Hoff. „De verkiezingsbor den zijn echter bedoeld voor tek sten, die met de verkiezingen te maken hebben. De bewuste pos ter valt daar wat ons betreft ook onder". Dus kon de op slag beroemde Leidse wethouder gistermiddag met een gerust hart de lijmkwast indopen. Bijgestaan door zijn Schiedamse collega's Bart de Leede (Groen Links) en PvdA- 'er Hans van Kleef plakte Hans de ia Mar de gewraakte poster op een met het oog op de provincia le statenverkiezingen geplaatst bord naast de ruïne op het Em- maplein. 'Geef racisme geen stem' is de oproep op de poster, die de Schiedammers sinds gisteren op bijna alle verkiezingsborden in de stad kunnen lezen. De poster, die broederlijk naast de verkie zingsbiljetten van de Centrum partij en de Centrum Democra ten hangt, roept de kiezer op 2ieh af te wenden van deze extreem rechtse partijen In eerste instantie richt Groen Links haar oproep op de ruim 2200 Schiedammers, die verle den jaar bij de gemeenteraads verkiezingen hun stem aan de CD gunden. Met Leiden, Den Haag en Rotterdam behoort Schiedam sindsdien tot de be langrijkste bolwerken van de Centrum Democraten. Volgens tegenstanders zetten de CD en de Centrumpartij de partiien aan tot racisme en vreemdelingen haat. Hard nodig Erik Dijkhuizen van de Schie damse afdeling van Groen Links vindt de plakactie hard nodig „Net als in Leiden worden ook hier racistische verkiezingsleu zen van Centrumpartij en de Centrum Democraten verspreid. Wij vinden dat zoiets niet mag en kan gebeuren. Naast de racisti sche teksten hangen we daarom onze eigen posters op". Wethouder De Leede kwam gis termiddag nog even terug op de in zijn ogen schandalige behan deling van zijn Leidse collega en partijgenoot. „De Leidse politie heeft wel een heel ridicule uitleg voor de arrestatie van De La Mar gegeven Zij beweerden dat de anti-racismeposter geen verkie zingsbiljet is, maar dat is natuur lijk onzin. Een negatief stemad vies is natuurlijk ook een verkie- zingsoproep". Ook het slachtoffer zelf toonde zich enkele dagen na het inci dent nog in zijn wiek geschoten. „Ik vind het gewoon debiel dat ik in de cel ben gezet en ik schaam me dat dit in Leiden ge beurt", zegt La Mar achteraf. „Wat mij betreft is de klok tien jaar terug gezet. Toen werd er ook jacht gemaakt op alles,wat links was". De wethouders mogen boos zijn, onbedoeld heeft de Leidse politie met haar optreden de posteractie een goede dienst bewezen. Dankzij de opvallende arrestatie van de gezagsdrager heeft bijna heel Nederland via de media Wethouder Bart de Leede kijkt, nadat de geruchtma kende poster is opgeplakt, la chend naar zijn PvdA-collega Hans van Kleef. Foto Fotobu reau Roel Dijkstra. kennis kunnen nemen van de anti-racistische actie. Vlaardingen Een onschuldige bewoner van de Cornells Hout- I manstraat is gisteravond het slachtoffer geworden van de ru zie tussen een 32-jarige Rotter dammer, een 29-jarige Vlaardin- ger en zijn buurman. De twee mannen, die met een bewoner van de Houtmanstraat een ap peltje te schillen hadden, dron gen het verkeerde huis binnen, i Het slachtoffer had al een dreun, met een koevoet te pakken toen de Rotterdammer zijn vergissing bemerkte. De boosdoener mom pelde zijn excuses en ging een deurtje verder. Toen de twee mannen vervol gens, gewapend met koevoet, draadijzer en messen, bij hun be oogde slachtoffer probeerden in te breken werden zij aangehou den door de politie. De twee mannen werden meegenomen naar het bureau en hun wapens werden inbeslaggenomen. In het huis van de man met wie zij ruzie hadden vond de politie een dolk mes en een klewang. Ook die heeft de politie veiligheidshalve maar meegenomen. Vlaardingen Voor de 43 lang- I durig werklozen die na de paas vakantie in Vlaardingen aan het werk worden gezet door de stichting Maatwerk is, naar het zich laat aanzien, voldoende werk. Liefst 32 basisscholen heb ben gevraagd een hulpconciërge uit de banenpool' te mogen aan- I trekken. De gemeente denkt zeer binnen- i kort met de stichting Maatwerk j en het regionaal bureau voor de arbeidsvoorziening (RBA) over- eenkomsten af te sluiten over de banenpool. Die contracten wor den volgende week woensdag aan de gemeenteraad voorge legd, De pool' is volgens burge meester en wethouders 'een van de voornaamste projecten bin- 1 nen het Vlaardingse actieplan I sociale vernieuwing5. De banenpool is bedoeld voor langdurig werklozen, die geen enkel uitzicht hebben op een be- I taaldebaan.Desocialedienstbe- paalt of iemand voor een plaats in de pool in aanmerking komt Die treedt dan in dienst bij de 'stichting Maatwerk, die de I werknemer weer uitleent aan een gesubsidieerde instelling of de eeaseente. Die hebben er J goemfop^arbeidskrachten aan, I want'zij hoeven slechts 2500 gul- I den per jaar aan vergoeding te betalen. De overige kosten van de arbeidsplaats komen voor re kening van het rijk en het RBA. In 1993 mag de stichting 86 Vlaardingse langdurig werklo zen in dienst hebben I Vlaardingen De politie heeft gisteren in hun woningen' drie 17-jarigé Vlaardingers opgepakt, j die erfypn worden verdacht vo rige w££k ongeveer dertig perso nenauto^ te nebben opengebro ken. De 'drie zouden daarbij een j forse bult aan radio-cassettere- Maassluis In Maassluis grijpen vrouwen de viering van de tra ditionele vrouwendag aan om een protest te laten horen tegen oorlogsactiviteiten in de wereld. Hoewel de organiserende vrou wen in het achterhoofd de situa tie in het Golfgebied hadden, zien zij in de recente ontwikke lingen geen aanleiding de mars af te blazen. „Ook al komt er in de Golf vrede, daarmee is nog geen wereldvrede bereikt", al dus een woordvoerster van de vrouwen. Op vrijdagavond 8 maart wan delen de vrouwen in een vredes mars door het centrum van de stad naar het Vondelpark. Op deze plek hopen de organisato ren een groot aantal handteke ningen voor de vrede aan burge meester Hans van Es aan te bie den. De Stichting Samenlevingsop bouw Maassluis nodigt mannen nadrukkelijk uit om deel te ne men aan de mars, die het hoogte punt moet worden van de activi teiten op vrouwendag. Deelnemers wordt gevraagd, een zwart/witte band om de bo venarm te doen. De versiering is bedoeld als teken van solidariteit met de arme medemens, die vol gens de organisatoren opnieuw tot het kind van de rekening van het oorlogsgeweld dreigt uit te groeien. Namens verschillende vrou wenorganisaties neemt de Stich ting Samenlevingsopbouw Maassluis de organisatie van de mars voor haar rekening De op tocht, die om half acht begint bij ontmoetingscentrum De Sluis aan de Breder oweg, voert de wandelaars onder meer over de Bilderdijklaan, de PC Hooftlaan, de Wagenstraat, de Noorddijk en de Markt. Na drie kwartier ho pen de actievoerders bij de ambtswoning van de burge meester aan te komen. Cultuur De vrouwenbeweging beperkt haar activiteiten op 8 maart ove rigens niet tot de protestmars. In De Sluis hopen de organisatoren de feestdag 's middags te vieren met vrouwen van verschillende nationaliteiten. Sinds de opstand van textielar beiders in Chicago vrouwen sinds het begin vasj deze eeuw op 8 maart aandacht aan de strijd voor gelijke rechten voor vrouwen. Dit heeft de SSM er niet van kunnen weerhouden om juist op vrouwendag aan dacht te besteden aan zaken als het huwelijk en gezinsplanning; Radicale femistes zullen er vreemd van opkijken, want zn zien het huwelijk met zelden a een vrouwenonderdrukkend ii. stituut en een ongewenst over,, bhjfsel van de patriarchale sa-< menlevsng. j Gehuld m folkloristische kledij' vertellen vrouwen op 8 main over de culturele achtergronden* van de huwelijksceremonie ia verschillende landen. In Ik Sluis zullen verschillende trouwjurken te zien zijn. Per land wordt er ook een traditio nele baby-uitzet getoond. Naast het huwelijk besteedt de' SSM op een tentoonstelling ook- aandacht aan het leven van alle-" dag in de Derde Wereld. Onder] leiding van een danslerares kun-' nen de feestvierders zich ookj overgeven aan diverse volks.] dansen. Met de reconstructie van de Markt wil het gemeentebestuur het aantal geparkeerde auto's op het oude plein reduceren. Foto Roel Dijkstra. Maassluis De dienst Gemeen tewerken van Maassluis wil op korte termijn beginnen met de reconstructie van de Markt en de Wip. De maatregel voorziet in vermindering van het aantal parkeerplaatsen en het planten van een aantal nieuwe bomen. Wethouder Ruud Timmermans van economische zaken wil het vernieuwde plein tijdens de tra ditionele aubade op Koninginne dag inwijden. De maatregel is het eerste resul taat van het plan, dat de winke liers uit het centrum enkele ja ren geleden presenteerden voor het aantrekkelijker maken van het winkelhart. Volgens de be trokken winkeliers, verenigd in Koopcentrum Binnenstad, was een reconstructie hard nodig om de concurrentieslag met het overdekte winkelcentrum Ko ningshoek aan te kunnen. De meeste plannen, zoals de bouw van een extra brug over de Noordvliet, rijn ondertussen in een bureaula verdwenen, maar de reconstructie van de Markt wordt nu daadwerkelijk aange pakt. Voor het aanbrengen van sierbestrating en groenvoorzie ningen heeft de gemeente 213.000 gulden beschikbaar ge steld. Vooralnog heeft wethouder ambulante handel op de traditio nele vrijdagmarkt. De winke liers zijn in ruime meerderheid voorstander van 'de markt op de Markt', maar vanuit andere hoek wordt de nodige kritiek te gen deze opstelling aangevoerd. Uit een meningspeiling bleek vijf jaar geleden dat 75 procent van de marktkooplui voor een verplaatsing van het marktter rein naar het parkeerterrein achter de Nieuwstraat was. On dertussen hebben zij zich neer gelegd bij het voortzetten van de activiteiten op de Markt, maar met name de plaatselijke brand weer heeft onlangs bedenkingen geuit tegen de voortzetting van de markt op de huidige locatie. Door het grote aantal kraampjes voldoet de inrichting van de Markt op marktdagen niet meer aan de voorschriften van de brandweer. De commandant eist dat brandweerwagens te allen tijde op een onbelemmerde door gang kunnen rekenen. De beno digde vrije baan is op vrijdagen echter niet aanwezig. „Daarmee gaan we in feite tegen de wet in'zegt VVD-raadslid Leen de Zeeuw. „De vraag is, in hoeverre wij daarmee akkoord kunnen gaan". De Zeeuw heeft nu het plan geopperd, een deel van de marktactiviteiten in dt Maassluis De onder handelingen voor de bouw van een nieuw .zwembad in Maassluis zijn in een beslissend sta dium aangeland. Wet houder Liesbeth Snoeck (onderwijs en sportza ken) presenteerde giste ren voor een select ge zelschap de schets voor "een nieuwe zweminrich ting in de Sluispolder- Oost. De wethouder ver dedigt haar plannen op korte termijn in het col lege van Ben W. De bouwkosten van het nieuwe zwembad, dat op het terrein van het verouderde Dol-fijn aan de Sportlaan zal verrijzen, bedra gen bijna 11,5 miljoen gulden. Het ontwerp voorziet in de bouw van een groot overdekt wed strijd bad, In de warme zomermaanden staat het overdekte zwemwater in directe verbinding met een bad in de openlucht. Naast de op stallen krijgt het terrein van het nieuwe zwembad de beschik king over een grasveld van 2200 vierkante meter. Dit terrein kan volgens de architect in de zomer maanden dienst doen als ligwei- de. Het zwembadplan volgt op een enquête, waarin de bevolking van Maassluis zich verleden jaar mocht uitspreken over de locatie van het nieuwe bassin. Uit de re presentatief geachte steekproef kwam naar voren, dat de meeste geênqueteerden de voorkeur ga ven aan een zweminrichting in het meest oostelijke gedeelte van de stad. Met deze voorkeur verwierp de Grote sortering sportvoeding en Uetskledlng 4S jaar Voor race -, trim - of ATB fietsen, van bekende merken o.a. van Koga Myata Colnago Peugeot Mongoose/ATB Concorde Raleigh Gazelle - (nabii_benzlnestatlon) Giant Batavus Jan Janssen DEALER VOOR S C H EDAM voorbeeld: SEAT ISiZA 56.- per dag 100 km vrij irtcl. all-risk verz. en BTW excl. brandstofkosten ev. ook automatische versnelling bevolking de visie van het colle ge van B en W. De gemeente presenteerde drie jaar geleden een uitgewerkt plan voor de bouw van een nieuw zwembad naast NS-station Maassluis- West. Dit plan stuitte op hevig verzet van de omwonenden De actievoerders uit de omge ving van de Uiverlaan kregen de bevolking mee, want in een handtekeningenactie verzetten maar liefst 10.000 Maassluizen zich tegen de sluiting van het openluchtzwembad in de Sluis polder en de vestiging van een nieuw bassin naast het station. Een nieuw zwembad op het Dol- fijnterrein zou het meest tege moet komen aan de wil van de bevolking, maar volgens wet houder Snoeck is het nog lang niet zo ver, „Het staat allerminst vast dat het nieuwe zwembad daadwerkelijk daar zal worden gebouwd. Die conclusie is nog veel te voorbarig. In het college en in de verschillende commis-' sies moeten we nog uitgebreid over de zaak praten. Ik heb de commissieleden alleen ingelicht over de voortgang in de plan nenmakerij". Houdt de wethouder nog een aantal slagen om de arm, volgens een lid van de commissie voor Onderwijs en Sportzaken stuurt de gemeente wel degelijk aan op de bouw van een zwembad op dé locatie van het huidige complex aan de Sportlaan. De uitgewerk te sche's kan volgens de betrok kene alleen op het Dol-fijn ter rein worden verwezenlijkt. Toetsen De haalbaarheid van het plan moet Snoeck in eerste instantie toetsen in het college van B en W. Met name PvdA-wethouder Anton Wustrow (financiën) zal benieuwd zijn naar de visie van zijn collega op de ontwikkeling van de exploitatiebegroting het nieuwe bad. De belangrijkste reden om het huidige bad te sluiten vormend? jaarlijks oplopende verliezen,' Her jaar moet gemeente nu bijna een miljoen gulden toeleggen op het gemeentebad, Uitgangspunl voor het college is, dat dit tekort in de toekomst met enkele ton nen moet verminderen. Voorde bouwkosten had het college tót dusver een bedrag van tien mil joen gulden in geraamd. Door de gestegen rente zijn de stichtings- kosten ondertussen opgelopea tot ruim elf miljoen gulden. (j iiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiNiiiiiiiiW Schiedam Drie boten van de Burgemeester van Haarengroep. die liggen afgemeerd in de Schiet rijn bezocht door inbrekers. Men ging met een radio-cassettere corder en een radio aan de haal1 Een 30-jarige man uit Rijswijk is gisteravond op de Hoogstraat te: roofd van zijn schoudertas. Eer fietser van ongever 25 jaar met lang zwart haar griste de/tas, waarin een paspoort, rijbewijs en geld zat, in het voorbijrijden weg. Een autokraker die gisteravond actief was in de Schoolstraat had maar kort plezier van de autoa; dio-eassetterecorder die hij meg nam. Hij werd op de Koemarkt in de kraag gevat. Het bleek eeh 18-jarige man te zijn, die vaste woon- of verbijf Ellen, buut* of ne Woeir ambif tichti) dat zo jaar)c doen, ,ma( jesp u*hn rijft- bent t Kqgha wprdé iVam riaarsi schrik tpchri leverf

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 1