'Misschien moet u uw partijkeuze bijstellen' Huiseigenaren in de kou Puinstort centraal op matte verkiezingsavond - m Bewoners vol vertrouwen over renovatie De Snayer Schiedam wordt lid van Klimaat Verbond i Je klos ïigen ketels ai geld terug [Palestijnse [Kring praat lover de Golf lij na alle tampeerders iwillen kabel en stroom Geen geld meer voor speerpunt 'De huizen worden echt prachtig' SB1W belooft snel werk VKflTERWEG VRIJDAG 1 MAART 199] PAGINA 13 ■Regionale redactie: Brede Havenstraat 6.3131 BC Vlaardingen. Postbus4008. 3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229.4352066.4350557-sportredactie: 4345209 Telefax-010-4349754. ►chiedam In de Schiedamse binnenstad waren gisteravond peertig foutparkeerders de klos. pij vonden een bon onder hun "ui te wisser. De automobilisten varen slachtoffer van een actie kan de politie tegen parkeero- bertredingen in het winkelcen trum op koopavond. Vooral op het Broersveld wer pen tal van bekeuringen uitge beeld- -chiedam De bewonersvere- higing Schiedam-West heeft peze week na bijna driejaar van baak moeizaam onderhandelen ban de bewoners van de Maria- ftraat een fraai resultaat kunnen Voorleggen. ■Niet alleen worden de gemeen schappelijke ev-ketels in alle voningen vervangen door cv- ketels, bovendien krijgen de huurders gezamenlijk ongeveer 175.000 gulden terug voor te veel -etaalde stookkosten. Met die ezegging van het Gemeente lijk Woningbedrijf (GWB) is aan pen langdurig conflict een einde gekomen. Aanvankelijk zag het er niet fiaar uit dat het GWB overstag eou gaan voor de verlangens van pe bewonersvereniging, die pond dat de cv-installaties in de raat niet alleen ondeugdelijk varèn, maar dat zodoende ook bnnodig veel gas werd verstookt. [Tohn de Kievith van de BVSW peert de eerste twee jaar van He onderhandelingen achteraf eelfs als 'zeer moeizaam door de pnwil van het GWB'. De controverse tussen bewoners len GWB kreeg voor de huurders van de 124 woningen pas een gunstige wending, toen na twee gaar de raadscommissie zich in het conflict mengde. Sindsdien verden snel en rigoureus kno ken doorgehakt. Daarom is Kievith uiteindelijk San ook vol lof over het GWB, [omdat in de laatste fase - wel krachtig aan een oplossing van het conflict is gewerkt dingen De Nederlands- Palestijnse Kring in Vlaardin- tgen belegt vanavond opnieuw leen thema-avond over de situa- Jtiein.de Golf. |fn het Palestijns Ontmoetings- lentrum' aan de Kesperweg Vordt dan gesproken over het Vfidden-Oosten en de PLO. Dat gebeurt aan de hand van een (inleiding, die wordt verzorgd |door mevrouw Leila Shadid, PLO-vertegenwoordigster in Nederland. De bijeenkomst be- gin torn 20.00 uur. Hoek van Holland Ruim ne gentig procent van de huisjesbe- Vitters van het recreatieoord in Hoek van Holland willen een Aansluiting op het electriciteits- jnet en de centrale antenne. Nadat in de commissie voor het tcreatieoord het plan voor de Aanleg van elektriciteit en cen trale antenne vele malen in al lerlei vormen op tafel was geko- nen, zag het er toch naar uit dat en derde deel van alle huisjes- bezitters zich zou blijven verzet en en liever op andere manie- -en in de eigen energiebehoefte vilde blijven voorzien. Vlaar op grond van het feit dat ■weederde deel wel stroom wen kte, werd besloten om het kost- ire projekt toch door te laten jgaan. Dat is een goede gedachte [ebleken, want inmiddels heb- «n zich in totaal 8754 huisrjesbe- Eitters aangemeld voor een aan sluiting. Vorig jaar september werd het [project gestart en inmiddels is het nieuwe terrein al opgele verd. Wel moet hier nog een _ntal huisjes worden aangeslo pen, omdat de eigenaren zelf bin- hen in het huisje bepaalde voor zieningen moeten treffen. Daar na kan de elektrische installatie pan het nieuwe terrein worden ngesloten op het openbare net. ndanks de vertraging tenge volge van de vorst gaat men er- Van uit dat het nieuwe terrein op ]l maart kan worden aangesloten hp elektriciteit en centrale an~ enne. De uitvoering op het oude ter rein heeft een aantal problemen bpgeleverd die niet te voorzien foraren en die tot meerkosten hebben geleid. Vooral het ver- Werken van het bestratingspuin bleek een moeilijke zaak. Het Vvas de bedoeling hiermee het Rillduin gedeeltelijk te egalise ren, maar door de geconstateer de verontreiniging van dit ter- tejh werd dit niet toegestaan. Gaarom is^en deel van de Rech- straat opgehoogd met het puin. e dikte van de bestrating bleek jok tegenjfe vallen en verder vVarên er problemen met de oude [rioolbuizen. Het rioolstelsel pleek vervuild en bovendien jleek de veronderstelling dat er Schiedam Stemmen is er een stuk gemakkelijker op gewor den. Dat beweren tenminste de medewerkers van de biblio theek, die deze week een zoge naamde Stem Wijzer in de hoofdvestiging aan de Lange Haven hebben geplaatst. Na het beantwoorden van veertig vra gen over politieke kwesties krijgt de bibliotheekbezoeker van de Stem Wijzer een kant en-klaar stemadvies voorge schoteld. In feite is de Stem Wijzer niet meer dan het gebruikelijke beeldscherm van de bibliotne- caris op de leeszaal. Maar aan de vooravond van de Provinciale Statenverkiezingen mogen ook fewone bezoekers het ioetsen- ord aanraken. De procedure is tamelijk een voudig; op het computerscherm krijgt de bezoeker een aantal stellingen voorgeschoteld. Bij elke vraag kan de gebruiker met een druk op de computer aangeven of deze these wel of niet met zijn eigen mening strookt. De in totaal veertig stellingen zijn ontleend aan de partijpro- gamma's van de verschillende politieke partijen. Na het beant- Met behulp van de computer kunnen bezoekers deze dagen in de bibliotheek terecht voor een woorden van alle vragen maakt stemadvies. Foto Roel Dijkstra. de computer de balans op. Uit- eindelijk geeft cie stemwijzer aan, welke partij de meeste pun ten heeft gehaald. Moet de gebruiker van het speeltje nu ook op deze partij stemmen? De programmeur van Stem Wijzer vindt van niet. Na het beantwoorden van alle vragen verschijnt op het beeld scherm een boodschap; de com puter waarschuwt, dat het gege ven advies een vrijblijvend ka rakter heeft. Elke verantwoor delijkheid voor de tip wordt na drukkelijk van de hand gewe zen. Misschien maar goea ook, want vooralsnog lijkt de compu ter nog niet in staat de betrouw baarheid van de verschillende kandidaten te beoordelen. Stellingen Bij de verschillende stellingen staat uiteraard niet vermeld van welke partij ze afkomstig zijn. De computer heeft wel ge dacht aan de nieuwsgierige me demens. Met een druk op een aparte toets is de bedenker van de these te achterhalen. In sommige gevallen vraagt het achterhalen van de bedenker weinig verbeeldingskracht. Neem de stelling die suggereert dat naaktrecreatie in strijd is met de door God gegeven nor men en waarden. Die moet wel ontsproten zijn aan het brein van een vertegenwoordiger van SGP, RPF of GPV Een overtuigd aanhanger van D66 neemt de proef op de som. Zorgvuldig geeft hij antwoord op alle vragen. Kennelijk heeft de man al die jaren op de ver keerde partij gestemd, want uit de einduitslag blijkt dat zijn standpunten vooral overeen ko men met die van de PvdA. Een toegesnelde bibliothecaris tracht de opvallende uitkomst uit te leggen. Hij oppert, dat de standpunten van beide partijen soms erg dicht bij elkaar liggen. Hierdoor zou de uitslag net in het voordeel van de PvdA heb ben kunnen uitpakken. Groen Links! Na zijn uitleg poogt de bibliothe caris een computeruitdraai van de gegevens te maken. Helaas, de printer slaat op hol en laat een schel piepend geluid horen. Op het papier staan slechts on leesbare cijfertjes en strepen. Tsja, er zit niets anders op dan de proef opnieuw te doen. De computer staat voor niets, want na het verwerken van de antwoorden roept het beeld scherm de D66'er uit tot een aanhanger van Groen Links! De bibliothecaris is het spoor nu ook volledig bijster- „Misschien moet u inderdaad uw partij- voorkeur eens herzien", grapt hij Ondanks de kuren heeft de Stem Wijzer volgens woord- voerdster Jessica van Gelder van de Openbare Bibliotheek toch zijn nuttige kanten „We vinden het heel belangrijk dat de mensen goed overwegen voor welke partij ze kiezen. Bij twijfel kan het uitsluitsel geven. Daarom hebben wij de Stem Wijzer geïnstalleerd. Het pro gramma vormt het resultaat van een samenwerkingsproject van de provincie Zuid-Holland en de Stichting Burgerschaps kunde in Den Haag". Van Gelder: „Natuurlijk zijn die veertig vragen niet representa tief voor de complete partiipro- gamma's. Maar het is altijd nog beter om op een computeroor- deel af te gaan, dan zomaar een hokje in te vullen op het stem biljet". Overigens zou het uitge sleten zijn dat de Stem Wijzer een advies geeft in het voordeel van een racistische partij. „Van zelfsprekend zijn de standpun ten van dergelijke partijen niet in het computerprogamma van de Stem Wijzer opgenomen", verzekert Jessica van Gelder. „Ik hoop dat de kiezers óók hun gezond verstand erbij houden als ze op 6 maart hun stem uit- brengen". SchiedamSchiedamse huisei genaren zullen dit jaar vergeefs een beroep doen op subsidie voor particuliere woningverbetering. Het fonds dat de gemeente voor dat doel had gevormd is reeds na twee maanden finaal leeg. En dat is zuur, want woningverbe tering is een 'speerpunt' in het beleid van de coalitie van PvdA, D66 en Groen Links. „Er is aan zulke subsidies meer behoefte dan wij ons hadden gereali seerd", zegt ambtenaar Jules Schiedam stelde, net als in voor gaande jaren, 1,3 miljoen gulden uit het fonds stadsvernieuwing beschikbaar voor particuliere woningverbetering. Maar nadat voor twee projecten in de Pro fessor Kameriingh Onneslaan en de Den Bommelsestraat geld was verstrekt was de bodem van het fonds al in zicht. Individuele. huiseigenaren konden alleen nog een beroep doen op het fonds als zij al verplichtingen voor de verbetering van hun huis waren aangegaan. Al voor het einde van februari moest de gemeente 'nee* verko pen aan huiseigenaren die om geld kwamen. In vorige jaren was een bedrag van 1,3 miljoen steeds ruim voldoende. Dat be drag werd alleen vorig jaar hele maal opgemaakt. De stroom van subsidie-aanvragen aan het be gin van dit jaar heeft de gemeen te verbaasd. Op het stadskantoor wordt nu driftig gestudeerd op de moge lijkheid om volgend jaar meer geld voor particuliere woning verbetering beschikbaar te stel len- Het geld daarvoor komt uit de subsidie die de gemeente van het rijk ontvangt voor stadsver nieuwing. In dat stadsvernieu wingsfonds stort het rijk jaarlijks zo'n. negen miljoen gulden. De gemeente heeft de vrijheid dat geld te besteden voor verschil lendedoelen. Een herverdeling van het fonds stadsvernieuwing biedt pas vol gendjaar soelaas. Huiseigenaren zullen de uitvoering van verbe teringsplannen dit jaar zelf moeten betalen of hun plan tot volgend jaar moeten opzouten. Schiedam In navolging van onder meer Rome, Berlijn en Frankfurt gaat Schiedam zich op korte termijn aansluiten bij het Klimaat Verbond. De steden- club ziet de strijd om het behoud van het tropisch regenwoud als haar belangrijkste doelstelling. Nauw in samenhang hiermee poogt de club een bijdrage te le- Maassluis Waarom moet Zuid-Holland zijn eigen afval probleem oplossen? Die vraag kwam deze week in Maassluis aan bod tijdens een forum, dat werd gehouden met het oog op de aanstaande verkiezingen voor de Provinciale Staten. Het vormde een interessant discus siepunt voor Vlaardingers en Maassluizers, want Zuid-Hol land wil het afvalprobleem ge deeltelijk oplossen door de aan leg van een enorme vuilnisbelt in het Lickebaertgebied, In ontmoetingscentrum De Ko ningshof lieten diverse inspre kers hun misnoegen over dit provinciale plan- blijken. Met name milieugedeputeerde Hans van der Vlist, in Maassluis aan wezig als lijsttrekker voor de PvdA, moest het ontgelden. Nico Koffeman uit de Sluispol- der kraakte het milieubeleid van Van der Vlist. Hij noemde het onverteerbaar, dat de omgeving van Maassluis in de komende ja ren met een hogere milieubelas ting wordtgeconfronteerd. „Ik noem de Blankenburgtunnel en de tolpleinen maar als voor beeld'', zei de Maassluizer. „Ver der krijgen we ook te maken met een enorme puinstort in het Lic kebaertgebied. Nu hebben we al last van een tuinder, die 's nachts werkt metassimilatiellcht Het is onbegrijpelijk dat hiervoor toe stemming is verleend". Van der Vlist meldde, dat hij niet verantwoordelijk kan wor den gesteld voor ae geplande aanleg van de Blankenburgtun nel en de tolpleinen. „Als PvdA verzetten wij ons tegen deze ont wikkelingen. In deze zaken is er sprake van rijksbeleid. Ik ben het met u eens dat de tolpleinen een enorme aanslag op openbare ruimte vormen. Met betrekking tot de Blankenburgtunnel ben ik er overigens van overtuigd, dat hij uiteindelijk niet zal worden aangelegd". Zijn partijgenoten uit Vlaardin gen en Maassluis mogen ver klaard tegenstander zijn, Van der Vlist toonde zich een over tuigd voorstander van de aanleg van de puinstort in Lickebaert. „Deze voorziening is van meet af aan opgenomen als financie ringsbron voor het recreatiege bied Lickebaert", stelde de gede puteerde, die ook milieu-argu menten voor de aanleg aan droeg. „In Zuid-Holland kampen we met een enorm afvalprobleem. De afgelopen jaren hebben we dat opgelost door de rommel ille gaal uit te voeren naar België. Uiteraard kunnen we daar niet mee doorgaan. De komende tien jaar moeten we ongelooflijk hard werken om dit probleem op te lossen. De stortplaats Licke baert is onmisbaar". Forumlid en lijsttrekker voor D66 Eddy Schuyer zag een ande re oplossing voor het probleem. „Ik vind het uitermate vreemd dat Zuid-Holland zijn eigen af val moet verwerken. In deze provincie wordt 53 procent van het nationaal inkomen ver diend. Daarbij wordt veel afval geproduceerd. Het is vreemd dat de rest van het land wel mee deelt in de welvaart, maar het afval buiten de deur houdt. Wat ons betreft mag de provincie grens niet als een Berlijnsemuur worden". Suf Het twistgesprek over de puin stort vormde het aardigste on derdeel van het door de VVD ge organiseerde forum, dat met bij na honderd bezoekers een rede lijk volle zaal trok. Vooraf riep VVD-voorzïtter Hans van Wijk iedereen op, in elk geval zijn stem uit te brengen. „Deze ver kiezingen zijn ook belangrijk voor de toekomstige samenstel ling van de Eerste Kamer", prees hij de aanstaande verkie zingen aan. Ondanks de interessante ge- sprekselementen kende de ver kiezingsavond toch een mat ver loop, Het publiek kaartte ver schillende explosieve onderwer pen aan, maar voorzitter Hans van Es haalde helaas direct de angel uit de discussie door de fo rumleden pas na enige tijd op de schriftelijk ingediende vragen te laten reageren. De forumleden zullen de burge meester van Maassluis dankbaar zijn geweest, want ieder op hun beurt kregen zij de kans om uit gebreid hun visie op het te berde gebrachte onderwerp te ventile ren. Voor het publiek was dit minder leuk, want in plaats van een sprankelende t discussie moesten zij het een groot gedeel te van de avond met reclame ver halen doen. In december vorig jaar be zochten Vlaardingse raadsle den een afvalberging in Vel- zen. De provincie wil in recre atiegebied Lickebaert ook zo'n stort aanleggen en dat is voor veel Maassluizers en Vlaardingers een schrik beeld. Foto Aad Rietveld. Vlaardingen „We lazen in de krant dat onze wijk gesloopt zou worden en toen zijn we gaan lobbyen. We hebben veel ge praat met wethouders en ver volgens hebben we samen een plan ongesteld voor renovatie". Amy Sanson, voorzitter van de bewonersgroep van de 210 De Snayerwoningen, vertelt en thousiast over de tijd dat ze met andere buurtbewoners strijd voerde voor het behoud van de wijk. Aan die strijd kwam van daag een einde. Met wethouder Janson vanmiddag het startsein voor de renovatie. „Het zijn prima huizen en daar om wilden we niet dat ze wer den gesloopt, Bovendien is re novatie de enige manier om de huizen betaalbaar te houden Ik heb me laten vertellen dat de huur van de nieuwbouw in de Babberspolder boven de vijf honderd gulden uitkomt en niet iedereen kan zomaar zoveel huur betalen", weet Amy Jan son. „Zeker niet de ouderen die in deze buurt wonen". terug na de renovatie. Tja, ze. zijn gewend aan de polder. Ei genlijk is het een dorpje in een dorp. 's Zomers zitten de men sen buiten. Ze willen niet weg Ik woon hier zelf al bijna twin tig jaar. Ik kom oorspronkelijk uit Rotterdam en ik ben ook erg aan de polder gehecht", vertell ze. Lof De voorzitter van de bewoners- groep is vol lof over de renova tieplannen. „De huizen worden wordt mooi geel. En we krijgen een afgesloten portiek met een spreekinstallatie. Dat is niet al leen warmer, maar ook veiliger. Je weet meteen wie er beneden voor je deur staat". De huizen krijgen nieuwe kozijnen, een nieuwe keuken en nieuwe vloe ren. Omdat het zo'n ingrijpende ope ratie is zijn bijna alle bewoners inmiddels verhuisd naar een wisselwoning. Amy Janson: „Het is wel triest hoor, zo'n hele lege straat Maar ik ben toch blij zit ze ook in een wïsselwoning. „Het lijkt een beetje op picknic ken", zegt ze lachend. „Ik heb de helft van mijn spullen nog niet uitgepakt Dat vind ik de moeite niet voor zo'n korte pe riode". Aan de samenwerking met de gemeente bewaart ze goede her inneringen. „Er was in het be gin natuurlijk veel geharrewar, toen we hoorden dat er gesloopt ging worden. Maar nu zijn we gewoon vrienden. Vooral roet en Bert Stip van het woningbe drijf. Maar ook met de architect Die was er echt voor de men sen", zegt ze. De start van de renovatie bete kent niet dat het werk voor de bewonersgroep gedaan is. „We gaan ons nu richten op buiten. Zorgen dat het groen blijft in de wijk". En er wordt nog een nieuw buurthuis gebouwd, op de hoek van de Rotterdamse- weg en de Goudsestraat Daar worden buurthuis 't Nieuwe- lant, de kraamverzorging en de veren aan een vermindering van het broeikaseffect. Het ambassadeurswerk voor het Klimaat Verbond wordt in Ne derland verricht door Milieude fensie. De initiatiefnemers van het verbond hebben een over eenkomst gesloten met de be langrijkste organisatie van Ama zone-Indianen. Deze belangen organisatie van ruim 1 miljoen inwoners van het grootste tropi sche regenwoud zet zich in voor het behoud van het Amazonege bied. De deelnemende gemeenten verplichten zich op korte ter mijn de import en het gebruik van tropisch hardhout stop te zetten. Met het treffen van uitge breide energiemaatregelen po gen de verbondssteden binnen twintig jaar de uitstoot van kool dioxide te halveren. Op hun beurt stellen de betrok ken Amazone-Indianen alles in het werk hun leefgebied te red den. Dat valt niet mee, want multinationals kappen 'de lon gen van de aarde' in sneltrein vaart weg. Met het geven van hulp aan de Indianen trachten de steden van het Klimaat Ver bond deze ontwikkeling te pare ren. Volgens het college van burge meester en wethouders zal Schiedam zich prima thuis kun nen voelen in het Klimaat Ver bond, Wethouder Bart de Leede wijst op de milieumaatregelen, die de gemeente in de afgelopen jaren heeft getroffen. Hoewel de milieubeweging de wenkbrauwen fronst over het bebouwen van de havensliblo- katie Spaland, krijgt hetzelfde project op andere gronden veel lof toegezwaaid. Spaland is de eerste wijk in Nederland waar op uitgebreide schaal energie zuinige huizen zijn gebouwd. Ook andere onderdelen van het milieu-beleid kunnen de toets der kritiek volgens de gemeente ruim doorstaan: Schiedam staat in Nederland bekend als een be langrijke stimulator van het openbaar vervoer. Verder wordt het hergebruik van afval gesti muleerd en is het gemeentelijk gebruik van hardhout reeds tot een minimum gereduceerd. Mocht de gemeenteraad met het voorstel akkoord gaan, dan is Schiedam in Nederland één van de eerste steden die zich bij het Klimaat Verbond heeft aange sloten. De gemeente hoopt dat haar aanmelding de komende tijd veel navolging krijgt. Schiedam De stichting Be roepseducatie Nieuwe Water weg start begin april met twee projecten, die snel werkgelegen heid moeten opleveren. De SBNW biedt een zes maanden durende opleiding voor kabel lassers aan, die al na drieeneen- halve maand moet resulteren in een arbeidscontract. Het project is bedoeld voor werkzoekenden van 18 tot ongeveer 35 jaar. Cur* sisten hoeven niet over een di ploma te beschikken. Van de deelnemers aan de acht weken durende cursus steiger- bouwen wordt vooral vereist dat, ze geen hoogtevrees hebben. De eerste twee weken van aez® kortlopende cursus zijn met fce- houd van uitkering. Daarna do®1 men vier dagen per week betariv

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 1