mm 'Personeel zit met handen in het haar' Honderden banen in de aanbieding Seksbazen in hoger beroep 9Bedrijven blijven weg door tolpleinen' Extra rechters helpen rechtbank uit de brand NIEUWSBLAD Erasmus Universiteit bouwt voor de jaren negentig [Werkzoekend of baanveranderaar Voor ieder wat wils' Maij-Weggen belooft Rotterdam onderzoek naar gevolgen 'Installatie kan zo in Guinness Book' Twee koninklijke onderscheidingen ROTTERDAM stadsredactie Postbus 959.3QQQAZ Rotterdam Telefoon 010-405 65 QO. Telex 22215 Telefax010-404.73 51 ZATERDAG 2 MAART I991 PAGINA 19 (vervolg van de voorpagina) Botterdam De Rot terdamse Erasmus Uni versiteit kampt al jaren met ruimtegebrek en een forse nieuwbouw is dan ook al jaren nodig. „De nood is nu zo hoog geste gen dat mensen hier dagelijks met hun handen in het haar zit ten," vertelt umversiteitssecre- tans Paul Patoir. Samen met ing. WX Dieters van bureau bouwzaken is hij verantwoor delijk voor de gigantische nieuwbouwplannen van Eras mus. „Er moest nu echt iets gebeu ren. Langer wachten was on verantwoord. En omdat het ministerie steeds maar geen geld had doen we het nu zelf. We zijn de afgelopen jaren zui nig geweest en hebben dus al lerlei potjes waar we flink wat rente over krijgen." Steeds werden er de afgelopen jaren uit de schaarse middelen die het ministerie beschikbaar had semi-permanente gebou wen op het universiteitsterrein bijgebouwd, maar dat bleken telkens lapmiddelen Allemaal waren ze al te klein voordat de eerste paal geslagen was Uni versitaire afdelingen werden in gehuurde ruimtes gehuis vest, soms zelfs ver van de ei gen alma mater. „En als we toch geld uitgeven, bouw ik liever een eigen pand dan dat ik huur," vertelt Pa toir „De oorspronkelijke bouw was goed voor de jaren zeven tig In de jaren tachtig hebben "we gaten gestopt en nu moeten we definitief aan de universi teit van de jaren negentig bou wen," aldus Patoir. Vlekkenplan Eerst was er op Woudestein vooral gebrek aan kantoor ruimte voor de medewerkers, maar door het stijgend aantal studenten kon de dienst zaalre servering colleges niet langer 'creatief plannen' en moesten er ook collegezalen bij komen. En geen kleinhes ook, zalen van vijfhonderd studenten en groter waren nodig. In de nieuwbouw die Quist tekende, en die nu bijna klaar is, zitten een aantal van die zalen. Ze zijn ook al sinds november in ge bruik terwijl de bouwers nog aan alle kanten aan het gebouw werkten, gewoon omdat stu denten anders nergens terecht konden Er is door het blijvend groeiend aantal studenten echter nog steeds een chronisch gebrek aan collegezalen. Zo zelfs dat vanaf het studiejaar 1992-'93 studenten geen college meer zouden kunnen krijgen. Voor het gebouw dat nu vanaf janua ri '92 als eerste uit de grond ge stampt moet worden heeft ar chitect Wim Quist een ontwerp gemaakt waarin een zaal van duizend zitplaatsen, een van WMx 'U- 550 en twee van kleiner for maat zijn ingetekend. Quist heeft bovendien een zo geheten Vlekkenplan' voor de rest van het complex Woude stein gemaakt. In het najaar van 1990 vervierf de EUR na melijk voor 320 gulden per 7 miljoen van de gemeente Rot- vierkante meter totaal terdam de braakliggende grond langs de Abram van Rijckevorselweg. Daar zou eerst een nieuw gerechtsge bouw komend, maar dat gaat niet door „De afgelopen jaren is steeds hap snap gebouwd op plekken die we open hadden, maar nu kregen we de mogelijkheid het hele terrein in te vullen. Of alle gebouwen die op de maquette staan ook ooit gebouwd gaan worden is nog onzeker. „Maar we zijn nu in elk geval klaar voor de toekomst", aldus Pa toir, die er aan toevoegt dat een verkeerscirculatieplan voor dat grote terrein hem nog de meeste kopzorgen kost In de ambitieuze plannen voor Architect Wim Quist zette zijn vlekkenplan ïn piep- schuim op een maquette Foto Niels van der Hoeven het umversiteitscomplex zit naast het vrijwel uitgedachte gebouw waarvan de bouw m januari moet starten een super- modern bedrijfsrestaurant, het grootste van Nederland, waar drie en half tot achtduizend maaltijden per dag geserveerd kunnen worden In de fors be meten 'eetzaal' kunnen dui zend mensen tegelijk hun war me of koude hap nuttigen Ook komt er een torenflat, even hoog als de bestaande 17- etages hoge hoogbouw uit 1970 en een soort poortgebouw bij de tramlus aan de Burgemeester Oudlaan Dat gebouw moet de hoofdingang gaan markeren Ook komt er een parkeerdek en op het huidige sportgebouw moet een etage bijgebouwd worden. Op Woudestein komt ook een chique ontvangstruimte waar congressen en postdoctorale cursussen kunnen worden ge houden Patoir- „En dat mag ook wel eens, want we schaam den ons nu vaak dat we onze gasten in dit verwaarloosde ge bouw moesten ontvangen Be drijven betalen tenslotte goed voor deelname aan dat soort za ken. Dan moet je ook wat te bieden hebben." 'W? Rotterdam Honder den banen in de aanbie ding en ze zullen voor het overgrote deel best vel wegvliegen. ■Dat is volgens R.P. van Velden, ■hoofd marketing van het Rotter- Idamse arbeidsbureau, het gewo- Ine beeld op een banemnarkt. En ■dus ook op de grote Banenmarkt, ■dinsdag en woensdag in Ahoy'. ■Maar werkzoekenden die mis- Igrijpen hoeven niet te wanho- ■pen, vervolgt Van Velden. l(Va- ■catures ontstaan er elke dag. Dus look op de dag na de Banen- Imarkt ■Het arbeidsbureau pakt het, na ■de positieve ervaringen van (voorgaande jaren, nu groots aan. (Maar liefst 120 bedrijven uit alle (bedrijfstakken komen naar Ahoy' in de hoop hun vacatures kwijt te raken, Het gaat om de meest uitlopende beroepen. Van kassière tot elektrotechnicus, van metaalbewerker tot zieken- verzorgster, „Voor elk oplei dingsniveau zit er wel wat bij. De bedrijven vragen zowel om lager opgeleid personeel als om HTS'ers en HEAO'ers". De persoonlijke contacten tij dens de markt, ervaren de werk zoekenden als de bedrijven vol gens Van Velden als waardevol. Soms mondt een gesprek uit in „een direct resultaat, maar vaak 'volgt er nog een onderhoud op het bedrijf zelf. De afloop is ech ter vaak succesvol. Dat bleek ook tijdens de vorig jaar gehou den schoolverlatersmarkt, waar bij ruim driekwart van de aan geboden vacatures werden ver vuld. Opvallend uit de toen gehouden enquête was dat slechts de helft van de bezoekers op zoek was naar werk, de andere helft wilde alleen informatie. „En dus is de Banenmarkt in Ahoy' ook een prima gelegenheid om zo maar eens te snuffelen aan de vele mo gelijkheden die er zijn". Ook het Arbeidsbureau speelt in op die informatiebehoefte en is op de markt met een eigen infor matiestand en een vrijwilligers- vacaturebank aanwezig. Verder zullen centra voor vakopleiding en andere opleidingen wijzen op de mogelijkheden, die zij werk zoekenden en baanveranderaars hebben te bieden. Casino Maar het echte werk is te vinden bij de ruim 120 bedrijven. De metaalbedrijven en instellingen De Banenmarkt is niet alleen nuttig, maar ook best gezel lig. Foto Huib Rutter in de gezondheidszorg zijn uiter aard ruim vertegenwoordigd. Maar ook de procesindustrie (vooral de rafinaderijen en che mische sector) en uitzendbu reaus hebben zich in een redelijk groot aantal gemeld. Evenals de detailhandel, waaronder ver schillende grootwinkelbedrij ven. Ook zijn er best verrassende be drijven bij, zoals het casino, de spoorwegen of de landmacht en politie. Van Velden: „De markt geeft een afspiegeling van de vraag en dat is voor iedere werk zoekende, of het nu een werklo ze is of een baanveranderaar, leuk". De Banenmarkt is dinsdag van 12.00 tot 2LOO uur geopend en woensdag van 10,00 tot 21.00 uur. De toegang is gratis en tot 18.00 uur Is er een kin dercrèche aanwezig. Radio Rijnmond zendt beide da gen live van de markt uit en dinsdagmiddag om 15.30 uur reikt drs. N.J. Ginjaar-Maas, Tweede Kamerlid voorde WD, de Wilhemina Wotelprijs uit. Op een video-wall is er programma over tal van beroepen en bran ches. ItJoor JOHN BUNTE (Rotterdam De negen seksba- (zen, die de Atjehstraat in Katen- (drecht na een gerechtelijke uit- Tspraak moeten verlaten gaan te gen dit vonnis in beroep. Vol gens hun advocaat mr. W.C. Bo thof gaat de dagvaarding begin volgende week de deur uit. De vice-president van de Rotter damse rechtbank, mr. A.N. van JZelni van Eldik oordeelde afge- Ëopen maandag dat de gemeente Jin zes van de negen gevallen had ■voldaan aan de opdracht om ge» (lnkwaardige woningen in de (wijk aan te bieden. Een uitzon- Idering werd gemaakt voor drie ■seksbazen, die panden op een derde etage of nog hoger aange boden hadden gekregen. De ge- Imeente moet voor hen verder ■zoeken. (De seksbazen hebben na overleg net bun advocaat tot een hoger lëroep besloten omdat zij deaan- eboden vervangende ruimte Iniet als permanente nieuwe veel te hoog vinden. Volgens hen is de rechtbank onvoldoen de op die eisen ingegaan. Inzet van het kort geding was het ver zoek eenzelfde behandeling te krijgen als de andere huurders, die de Atjehstraat door de voor genomen stadsvernieuwing moeten verlaten. Volgens de rechtbank heeft de gemeente daar aan voldaan. Bo thof is het hier slechts ten dele mee eens. „Een andere groep uit de Atjehstraat, en daar zitten ook kamerverhuurders zoals mijn cliënten bij, hebben wèl een wis selwoning en een aangepaste huur gekregen. Wij vinden dat de gemeente eenzelfde pakket aan de totale groep van huurders moet aanbieden. Nu is er onder scheid". Hij beaamt dat in de herhaalde eis mede het verzoek zit opgeslo ten om na de stadsvernieuwing terug te mogen keren naar de Atjehstraat. Daar kan bij een wisse) woning namelijk wel, en houden de prostitutie liever ge concentreerd op één plek in Ka- tendrecht en volgens hen is ook de wijk niet gebaat bij een ver spreiding over een aantal straten in de wijk Nieuwe kamerver huurders zullen zich dan mel den, wordt gesteld. Gevreesd wordt voor overlast en daar zal de politie, zo is de wijkbewoners toegezegd, in dat geval tegen op treden Bothof: „Maar wat is overlast9 Tippelen? Of ook ge woon raamprostitutie9 Mis schien moet de rechter daar ook maar eens een uitspraak over doen'*. Vertraging Het hoger beroep hoeft overi gens niet per se tot nieuwe ver traging voor de stadsvernieu wing m Katendrecht te leiden. Weliswaar ligt er een door de _„4V.a rechter gesteund ontruimings- gende huisvesting vinden", bevel, maar die geldt slechts Mocht tussentijds al een or voor zes van de negen bordeel- 11-" houders. De resterende drie mo- voerder van de gemeente wordt daar nu druk naar gezocht. De mogelijkheid is reëel, dat de an deren zo lang kunnen blijven zit ten omdat er de eerste weken toch niet kan worden gesloopt. De drie seksbazen die nu niet weg hoeven verhuren panden vlak bij elkaar in de Atjehstraat op de nummers 33,43 en 47. Alle maal oneven nummers dus. Aanvankelijk zou bij de stads vernieuwing met dit gedeelte van de straat worden begonnen. De gemeente kan echter ook be sluiten die plannen te wijzigen en met de 'even' straathelft be ginnen. De huurders op de num mers 82, 78, 70 en 60 moeten na de gerechtelijke uitspraak na melijk wèl vertrekken. De woordvoerder van de gemeente: „We onderzoeken de mogelijk heden nog, maar de kans bestaat ook dat we alsnog snel vervan- ..„j^M ontrui mingsbevel bij de andere zes op de deurmat vallen dan zal daar, Rotterdam Bedrijven zullen afzien van vesti ging in Rotterdam en omgeving wanneer dit gebied vanaf 1995 alleen via tolpleinen is te berei- ken. Er zou daarom snel onderzoek moeten wor den gedaan naar die ge volgen. Deze eis deponeerde wethouder Verbeek-Ohr (verkeer en ver voer) gisteren bij minister Maij- Weggen. Dat gebeurde tijdens de onderhandelingsronde over de Vierde Nota Ruimtelijke Orde ning Extra (Vinex) De bewinds vrouw zegde toe een onderzoek naar die vestigingseijfers te laten doen. De Rotterdamse delegatie stelde Rotterdam Vijfentwintig rechters zijn gisteren in Rotter dam geïnstalleerd om de toene mende criminaliteit en tegelijk de onderbezetting bij de Rotter damse rechtbank het hoofd te biedén. De werkdruk bij de rechterlijke macht in Rotterdam is de laatste jaren ontoelaatbaar gestegen. In 1985 werden nog 11.712 straf zaken aangeboden door het openbaar ministerie, in 1988 al 15.179. In 1985 werkten erbij het Openbaar Ministerie 22 officie ren van justitie, nu zijn dat er 31. Het aantal verdachten dat justi tie laat lopen (sepo's) is hoger dan het landelijk gemiddelde. In Rotterdam duurt een zitting ook het langst, vanwege de ingewik- kelheid van de georganiseerde criminaliteit, de fraude en de mi lieudelicten. De nieuwe rechters komen uit de arrondissementen Dordrecht, Den Haag en Den «Bosch. Er zijn ook leden van de Raad van Beroep in Rotterdam die de rechtbank te hulp schieten. In totaal zullen de meuwe rechters 120 strafzaken 'wegwerken'. Daarna keren zij weer terug naar hun oude werkplek. Hoe het dan verder moet met de overbelaste rechtbank is nog on duidelijk. Binnenkort komen er vacatures voor drie nieuwe rechters, maar dat Is een druppel op een gloeiende plaat Het is bovendien nog de vraag of zij te vinden zijn. Hoofdofficier zij te vinden zijn. van Justitie mr. R.J.C. van Randwijck, die de installatie bij woonde: „Toen ik in Rotterdam begon in 1976, kwamen er tien sollicitanten op één vacature. Tegenwoordig wordt een vaca ture pas opengesteld wanneer er voldoende geschikte kandidaten zijn". Politierechter De enorme werkdruk bij de meervoudige strafkamer neeft er al toe geleid dat officieren van Justitie steeds vaker een ver dachte voor de politierechter brengen in olaats van voor de straf rechter. Rij de politierechter worden zaken sneller afgehan deld, maar er worden ook nooit langere straffen dan zes maan den cel opgelegd. Het is onduide lijk in hoeverre verdachten hiervan hebben geprofiteerd. Gevolg is dat ook de politierech ters overbelast zijn. „Toch doen politierechters in Amsterdam per jaar 3600 zaken meer af dan hun collega's in Rotterdam", zei mr. Van Randwijck. „Dit heeft te maken met de verouderde manier van bezetting llega's in Rotte; in Randwijck. een met de v i berekening van de fan de rechterlijke zwaar onderbezet en andere af delingen overbezet". De rechtbank zelf zet steeds va-' ker plaatsvervangend rechters in om zich door de stapelshoge dossiers heen te worstelen. Rechtbankpresident mr. L.F.D. ter TKuile noemde de nieuwe rechters 'gasten', die een verfris sende werking zullen hebben op de Rotterdamse rechtbank. Hij wees op de weerstand van som mige leden van de rechtbank om met de nieuwe collega's te koop te lopen. De buitenwereld zou het kunnen opvatten als een bre vet van onvermogen. Volgens mr. Ter Kuile ten onrechte. „Elke organisatie is kreupel, daar waar geen openheid wordt betracht", sprak hij. Worldrecords Mr. Ter Kuile hoopt overigens het Guinness Book of Worldre cords te halen, met het grootst Zoveel rechters bij elkaar zou elke verdachte doen trillen als een rietje. President van de rechtbank mr. Ter Kuile noemt zijn nieuwe collega's 'gasten'. Foto Cor Vos Voor griffier én hoofd organisa tie bij de rechtbank, de heer R, ernstige problemen met het huisvesten van alle nieuwe rechters aan de Noordsingel. Er werken nu al 40 rechters. Met nog eens 25 er bij, barst het ge rechtsgebouw uitzijn voegen, Corveleijn: „Er zijn plannen voor een nieuw gebouw op de Kop van Zuid. De gemeente Rot terdam is nog bezig met het aan trekken van beleggers. Daar de gemeente Rotterdam enige moeite heeft met het organise ren van een kermis, zal het nieu- in het overleg onomwonden een fel tegenstander van de tolhef fingsplannen te zijn. Een derge lijk voornemen staat, zö werd gesteld, haaks op een voor Rot terdam essentieel uitgangspunt in Vinex. Daarin wordt het Rij- mondgebied als één van de twee 'nationale mainports' bestem peld en wordt hoge pnonteit ge geven aan een verdere economi sche ontwikkeling. Tolheffing kan dit dwarsbomen, aldus de Rotterdamse wethouder. Maij-Weggen toonde zich bereid haar tolplannen op bepaalde punten iets af te zwakken. Zo noemde zij de kans reëel, dat van heffing op het traject tussen Rot- op andere wegen, een gereduceerd tarief, kunnen gelden. De minister wil snel een definitieve keuze maken. Dat zal hoogstwaarschijnlijk al zijn ge beurd voor het door Rotterdam gewenste onderzoek is afgerond, maar nog wel ruim voordat de Tweede Kamer zich over de uit eindelijke voorstellen buigt In een brief aan de minister heeft de Rotterdamse Kamer van Koophandel gisteren laten weten ook fel tegen het tolplan te zijn. Net als wethouder ver- beek voorziet de kamer een ver slechtering van het vestigings klimaat voor bedrijven Ook beurzen, culturele instellingen en recreatieve manifestaties zul len er nadeel van ondervinden. Het plan, dat vooralsnog voor ziet in 24 dag en nacht in de Randstad in gebruik zijnde tol pleinen, wordt in de door de KvK's in de vier grote steden verstuurde brief voorts 'discri minerend, duur en nauwelijks uitvoerbaar' genoemd Rotterdam Mevrouw mr. dr N.W. Dekema-Klaasse heeft gis teren uit handen van wethouder J. van der Schalk de versierselen ontvangen die haar officier inde Orde van Oranje Nassau maken Mevrouw Dekema, die gebruikt maakt van de VUT-regeling nam bg die gelegenheid tevens afscheid als hoofd van de afde ling Jeugdgezondheidszorg van de GGD. Deze functie bekleedde ze sinds 1975. Voor die tnd werk te ze als schoolarts bij diezelfde dienst. Prof. H.J. De Heer, RA, is giste ren eveneens benoemd tot nd- der in de Orde van Oranje Nas- sau. De onderscheiding werd hem uitgereikt door dr. H J. van der Molen, voorzitter van net college van bestuur van de Eras mus universiteit Rotterdam (EUR). Prof. De Heer, hoogleraar ac countancy, ontving de onder scheiding wegens zijn bijzondere verdiensten voor het onderwijs in de accountancy. Noteer in uw agenda: ZAK EN AS ONTKENTALLES een lachwekkende thriller met: Enk van Muiswinkel Justus van Oei Diederik van Vleuten LUXOR THEATER ROTTERDAM 13 t/m 16 maart

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 1