J Fokusproj eet van de baan mwMtSHIRK mm. 'Vroeger gooiden we zomaar wat met mest' Kloeke Keilers blijven feesten Snel reclame op de stadsomroep Hoogvlieter winnaar van Vlaardings songfestival m I m MUBffiMBS liAHL SSIBAKS?5S0KM! Verkiezingen: test voor het linkse college Brommers in zwang Fikse boete Kankerbestrijding start inzamelproef in Schiedam Volkstuinders krijgen deskundig advies Schip loost bijtende stof Ruim driehonderd bezoekers op 'late' carnavalsavond Lastige pitbull overreden Driemaal op heterdaad if WNBNKG Regionale redactie: Brede Havenstraat 6.3131 BC Vlaardingen. Postbus 4008, 3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229.4352066.4350557- sportredactie 4345209 MAANDAG 4 MAART PAGftiJi- 1 Telefax 010-4349754 Schiedam Na de sluiting van Zaal Irene heeft de Schiedamse politiek een nieuwe vaste stek gevonden voor het bekijken van de verkiezingsuitslagen. Verle den jaar weken de stadsbestuur ders voor het eerst uit naar het Passagetheater. Daar zijn zij dit jaar opnieuw te gast. Alom worden de verkiezingen voor de Provinciale Staten ge zien als een graadmeter voor de landelijke politieke tendenzen, maar op lokaal niveau zullen de bestuurders toch ook geneigd zijn de verkiezingsuitslag te ver talen naar de Schiedamse situa tie. Met andere politiek geïnteres seerden kunnen de bestuurders woensdagavond bekijken of de in veel opzichten dramatische uitslag bij de gemeenteraadsver kiezingen nu een vervolg kriigt. Met name de PvdA'ers zullen benieuwd zijn, of het stemmen verlies in Schiedam tot staan kan worden gebracht In het voormalige rode bolwerk verloren de sociaal-democraten vorig jaar vier van hun zestien raadszetels. Volgens de landelij ke polls ziet het er niet goed uit voor de PvdA, maar wellicht toont de kiezer in Schiedam res pect voor de flexibele wijze, waarop de plaatselijke afdeling verleden jaar is omgesprongen met de gewijzigde machtsver houdingen in de raad. Na de verkiezingen beëindigde de PvdA het achtjarige verbond met de andere verliezer van de verkiezingen: de VVD. Hierop gingen de socialisten bij de vor ming van een nieuw college in zee met D66 en Groen Links, de grote winnaars van de raadsver kiezingen. De grootste belangstelling gaat in Schiedam ongetwijfeld uit naar de verkiezingsresultaten van de extreem rechtse partijen. Vanuit het niets behaalden de Centrumdemocraten vorig jaar plotseling twee raadszetels. Dit signaal van onvrede' kwam vooral uit de probleemwijken Nieuwland en Oost.- Geschokte vertegenwoordigers van de gevestigde politieke par tijen beschouwden de stemmen winst van extreem rechts als een signaal om de sociale en econo mische problemen in de oude wijken aan te pakken. Bijna een jaar na de vorming van het groen-rode college kunnen de Schiedamse bestuurders een eer ste 'tussenbalans' opmaken over de stemming in de oude wijken. Mochten de Centrumdemocra ten opnieuw veel stemmen be halen, dan wordt de druk op het college om daadwerkelijke ver beteringen in de oude wijken te bewerkstelligen ongetwijfeld nog groter. Schiedam Bromfietsen blij ken dit weekeinde in Schiedam in de smaak te zijn gevallen bij het dievengilde. Drie brommers werden bij de politie als ont vreemd aangegeven. Vrijdag verdwenen twee exemplarèn, respectievelijk van de Burge meester Honnerlage Gretelaan en van de Dam voor een video theek. Zondag raakte een derde eige naar zijn bromfiets kwijt- De brommer stond geparkeerd bij een portiek van een flat aan het Lisztplein. Schiedam De aanhouding van een 29-jarige Rotterdammer za terdagavond in Schiedam is hem duur komen te staan. De man bleek vijf nog onbetaalde ver keersboetes op zijn naam te heb ben staan. Het kostte de Rotter dammer maar liefst 1755 gulden om al zijn overtredingen finan cieel goed te maken. Schiedam Het Leger des Heils en de Max Tailleurstichting heb ben er een concurrent bij. In na volging van die charitatieve in stellingen gaat de gemeente Schiedam op korte termijn ook oude kledingstukken inzamelen. De opbrengst van de actie is be stemd voor de kankerbestrij ding. Het apart inzamelen van textiel ziet de gemeente als een verdere verbetering van het beleid, dat er op is gericht zoveel mogelijk huisvuil aan de bron te scheiden. Na de introductie van de glas bak, de papierbak en het ge scheiden inzamelen van groen te-, fruit- en tuinafval moet de textieleontainer in de toekomst °ok een bijdrage leveren aan de gewenste vermindering van de afvalstroom. De eerste textielcontainer wordt yrij'dag door wethouder Aad Wiegman (nutsbedrijven) in ge bruik genomen in winkelcen trum Hof van Spaland, Afhan kelijk van het succes van de proef laat de stichting Kledin- gmzameling tot steun aan de Kankerbestrijding in Nederland bi de toekomst mogelijk meer containers in.de stad plaatsen. Schiedam is de eerste gemeente in Nederland waar de Kanker- Schiedam Volkstuinders in het Beatnxpark en Vijfsluizen moeten in de toekomst een beter en vooral milieuvriendelijker kropje sla kunnen serveren Za terdag konden de tuinders hun grond laten testen door een team van het Algemeen Verbond van Volkstumdersverenigmgen in Nederland (AVVN). Op korte termijn krijgen de tuinders een kundig bemestingsadvies ra de bus De AVVN trekt elk weekeinde met een door het ministerie van Landbouw gesubsidieerd busje naar volkstumders in Nederland om hen te adviseren hoe zij het beste hun tuintje kunnen laten groeien en bloeien. Zaterdagochtend waren de tuin ders van Thurlede aan de beurt, 's middags togen de Vijfsluizers met een emmertje met tuing rond naar het busje van de AVVN In dat emmertje zat een grondmonster. Vooraf was be paald, dat de tuinders de aarde met een eetlepel op vijftien ver schillende plaatsen in de tuin moesten vergaren. Tegen betaling van dertig gul den werd in dat busje het kalk-, fosfaat- en stikstofgehalte van de grond bepaald. Over drie we ken ontvangen alle deelnemers een advies thuis, waarin staat hoe de tuin het best kan worden bemest Enthousiast De tuinders toonden zich erg en thousiast over het initiatief van de tuindersverenigmg. Mevr. Van Deyk' „Ik vind het prima. Ik wacht even het advies af en dan ga ik daar zeker mijn voor deel van trekken Wij amateur tuinders, die allemaal op eigen houtje werken, hebben dit ad vies gewoon nodig". Een andere tuinder kon dat bea men „Vroeger gooiden we zo maar wat mest op de grond. Nu het zo slecht gaat met net milieu kunnen we dat niet meer doen. We moeten nu gericht mesten, zodat niet alles in het grondwa ter terecht komt. Met dit advies weet je precies wat je moet doen", zo sprak hij. Ruim tien procent van de 250 Thurlede-tuinders toonde inte resse in het advies van de AVVN „Dat valt me heel erg mee", vond secretaris J Zeven bergen van de tuindersvereni gmg Thurlede „Ik zag gisteren dat het nogal regende, en werd bang dat er memand zou komen. De opkomst is echter boven ver wachting groot". Landelijk Het bezoek van de mobiele een heid van de AVVN vormde een onderdeel van een landelijke ac tie. Sinds april van het vorig jaar trekt een team van vrijwilligers, ondersteund door deskundige landbouwwetenschappers, door het land om grondmonsters te testen. Met als slogan 'meten is weten' doet het team per dag twee verenigingen aan. Vorig jaar testte men 1500 grondmon sters van volkstuinders, dit jaar is de verwachting wat hoger ge steld op 3000. Volgens Herre Bartlema, die het advies aan de tuinders geeft, springt het tuindersverbond met de actie in een leemte. „Na de De tuinders konden zaterdag hun grond laten testendoor een team van het Algemeen Verbond van Volkstuindersverenigingen in Nederland. Foto Roel Dijkstra. oorlog werden de volkstuinen gezien als belangrijke voedsel producenten. Later richtte men het vizier wat meer op de profes sionele tuinders, waardoor geen voorlichting meer beschikbaar was voor de amateurs. Dat reali seert het ministerie zich ook, vandaar dat we met hun steun in deze leemte kunnen springen". Achtertuintje Behalve de tuinders die lid zijn van de verenigingen kwamen ook amateurs die alleen de be schikking hebben over een tuin tje aan het huis, advies halen. Bartlema zit daar niet mee. „Nee, ook voor hen hebben we een deskundig advies in huis, ze kunnen alleen geen lid worden van de AWN". Een tip voor de mensen die het welzijn van hun huistuintje voor ogen hebben, heeft Bartlema nog wel. „Ik adviseer de tuinders in de stad jaarlijks gemiddeld één liter mest per vierkante me ter grond te gebruiken. Het beste is om daarnaast een deel van het eigen huisvuil te composteren". Ook voor het mosprobleem heeft hij een oplossing: meer stikstof op het gazon, want mos is een ge breksziekte van het gras. Overigens, de NCRV, die zater dag een radioreportage maakte op Thurlede, zal deze op dinsdag 19 maart om 11.00 uur in het pro gramma 'Studio '55' op radio vijf uitzenden. VcRIGl Vlaardingen Het I schip Lasbeko dat lag afgeme d;|l in de Vlaardingse VulcaarX;'-T ven heeft in de nacht van vrH-^J op zaterdag water, verme^J met een bijtend reinigingsmfj del, geloosd. De portier van het Havenbeci;7 Vlaardingen constateerde hiU omstreeks half twee 's na'ft dat het schip een witte substa in de haven liet stromen, waarschuwde daarop de Vli dmgse politie die samen me rivierpolitie van de gemee Rotterdam op onderzoek ging. Dat toonde aan dat een tecF J?' sche storing bij het zeeschij: oorzaak was dat er veertien water, vermengt met een stol bekend staat als B14 VECOft het water terecht is gekomen Door de technische stozy^ kwam tien liter van het bijte reinigingsmiddel in het dri watersysteem van de boot recht. De kapitein besloot dj op het water te lozen, in pi; van een bedrijf in de arm te men dat gespecialiseerd is in, verwijderen van chemisch ontreinigd water. De Vlaardingse politie, spreekt van een 'aanzienljg^ milieuschade', heeft de kap' van de Lasbeko een proces baal gegeven. De Kloeke Keilers gooiden zaterdagavond nog even flink de beuk er in. Foto Roel Dijkstra. Schiedam „Jongens, de beuk erin! Ja, la, la, la, Ia, la Ia, laa", bulderde artiest Franky Boy die zaterdagavond optrad tijdens het eerste lustrumfeest van de Kloe ke Keilers Club in de kantine van de Schiedamse voetbalver eniging Excelsior 20. Zo'n driehonderd camavalvier- ders haakten m en bewogen zich hossend en schreeuwend door de voetbalkantine. Een polonaise die geen einde leek te hebben. In een tropische warmte krioelden tientallen mensen mensen met een onveranderbare lach op het gelaat door elkaar. Carnaval?", moet een buiten staander onwillekeurig denken. ,Dat is toch dat feest dat drie we ken geleden in Schiedam gro tendeels in duigen viel door de Golfoorlog", Op deze conclusie valt weinig af te dingen, ware het niet dat het zottenfeest bij de van oudsher katholieke sportvereniging Ex celsior '20 juist een topjaar be leeft. Na de uitbundige viering van drie weken geleden gingen de carnavalsvierders er in net afgelopen weekeinde weer te genaan. Een reden was gauw gevonden. Juist in het afgelopen weekeinde was het vijf jaar geleden dat de Kloeke Keilers Club (KKC) van Excelsior werd opgericht. Bo vendien viel in net afgelopen weekeinde de viering van half vasten. Halverwege Carnaval en Pasen plegen de ware feestvar kens opnieuw toe te slaan tijdens een carnavalesk evenement. Extra's De leden van de Kloeke Keilers Club organiseren rondom het carnaval allerlei extra feesten. „Op de elfde van de elfde begin nen we hier met het eerste car navalsfeest Vervolgens houden we voor het echte ca naval in fe bruari begint, een warming-up. We pakken iedere gelegenheid aan die zich voor een feestje leent", vertelt voorzitter Hans Smolders van de KKC. De naam van de carnalsvereni- ging legt hij als volgt uit: „De le den zijn allemaal redelijk bedre ven in drinken, keilen dus. Wat dat 'kloeke' betreft, daar moetje je iets bij voorstellen als ridders op witte paarden". Door flinke hoeveelheden bier achterover te slaan, deden de aanwezigen de naam van de feestcommissie eer aan. Franky Boy en een dweilband uit het Brabantse Bergen op Zoom zorgden voor carnavalesk vermaak, Franky zong de ene na de andere hit en sleepte het pu bliek mee in zijn carnavalspas sie, De stemming was niet kapot te krijgen. Zelfs toen het barpersoneel aan het slot van de avond het podium werd opgeroepen om een bloe metje in ontvangst te nemen, bleef iedereen vrolijk gestemd. Met haar vingers roerde een vrouw op dat moment driftig in haar doodgeslagen biertje. In de warme zaal kon zij hierdoor van een 'tweedehands' schuimkop genieten. Gordijnen De Brabantse dweilband was evenals het merendeel van de carnavalsvierders gehuld in gor dijnen en lappen kant „Deze outfit is historisch. Vroeger had den de mensen geen geld om kleren voor het carnaval te ma ken. Wat deden ze dan? Zij ver sierden zich met gordijnen en kleedjes zodat ze er toch feeste lijk uitzagen. Wij houden die tra ditie nog steeds in ere", ver klaarde één van dedweilers. De Brabanders pakten zo nu en dan hun instrumenten en speel den bekende en minder bekende carnavalsstampers. Ze mengden zich tussen de deinende massa in en probeerden de feestvierders nog gekker te maken dan ze al waren. Het dweilen is volgens de band iets bijzonders: „Dweilen is wat ze ergens anders hossen noe men. Maar het is toch iets anders. Met dweilen ben je meer met je zelf bezig. Je staat af en toe een potje te kletsten met mensen over niets". Vlaardingen De bouw van vijftien Fo- kuswoningen voor ge handicapten in de Vlaardingse Babber- spolder is voor de ko mende jaren van de baan. De stichting Fokus, het Vlaar- dings Overleg Revalidatie en de gemeente hebben niet meer dan twaalf kandidaten voor de aan gepaste huizen kunnen vinden. Het ministerie van volkshuis vesting, ruimtelijke ordening en milieu (Vrom) wenst een lijst van dertig kandidaten te zien, voordat; het financieel over de brug komt. Het plan van de stichting Fokus behelsde de bouw van twaalf tot vijftien woningen en een centra le unit, van waaruit de eventueel noodzakelijk verzorging van de gehandicapten zou worden gere geld- De gemeente wilde daar voor in do Babberspolder, waar 410 noodwoningen worden ge sloopt, wel ruimte vrijmaken. Maar de wervingsacties lever den niet de toeloop van kandida ten op, die de gemeente had ver wacht. Er meldden zich zeventien Vlaardingers, van wie'er na. een keuring door de GMD (gemeen schappelijke medische dienst) slechts drie aan de criteria van het ministerie van Vrom bleken te voldoen. Met kandidaten uit de regio werd dat aantal opge schroefd tot twaalf, maar dat is nog bij lange na niet voldoende. Het ministerie wil niet het risico lopen een duur centraal verzor gingscentrum te betalen, kans aanwezig is dat een van de huizen straks leeg staal Het plan voor de Fokuswon] gen is voorlopig alleen maar aantal jaren uitgesteld. Maai betrokken ambtenaar Maarj Kouwenhoven acht het r denkbeeldig, dat van uitstel stel komt. „De kans is natuur] groot, dat een aantal van twaalf mensen die op de stonden voor de Babberspolj ergens anders hun heil gaan ken. Er staan in de regio' meer projecten voor geha capten op stapel. Of zij zu proberen een aangepaste nïng te krijgen". Over een paar jaar worden n ieuw we rvingsacties geh out Maar of die dan wel' een doende aantal kandidaten zul opleveren is zeer de vraag. Schiedam Al binnen enkele maanden mag de Schiedamse stadsomroep reclamebood schappen uitzenden. De lande lijke wetgever zal daartoe het groene licht geven. De lokale omroepen moeten over de ver deling van de reclame-inkom sten wel afspraken maken met andere lokale media. Burgemeester en wethouders zullen vanavond tijdens een raadsvergadering de stadsom roep verzoeken contact op te nemen met de Avondbladen Combinatie Rotterdam, uitge ver van het Rotterdams Nieuwsblad en Het Vrije Volk. Met die twee kranten zal de stichting Stadsomroep Schie dam (SOMS) voor afspraken over de reclamegelden echter niet meer te maken krijgen. Het aanstaande Rotterdams Dagblad, dat ontstaan uit een fusie van de beide kranten, wordt waarschijnlijk de enige tegenpartij in de gesprekken. Want hoewel de precieze in houd van de nieuwe wetge ving nog niet helemaal bekend is, kan uit Haagse signalen worden opgemaakt dat lokale omroepen deehts rekening hoeven te houden met lokale dag- en nieuwsbladen met ten minste vijf procent van de huishoudens als abonnee. In het gunstigste geval zullen de Tweede en Eerste Kamer ook binnen enkele maanden instemmen, zodat SOMS in mei voor het eerst reclame de ether in mag slingeren. Maar eerst moet bij het Commissari aat voor de Media een aan vraag worden ingediend. Dat orgaan bekijkt of ae lokale om roepen inderdaad goede af spraken hebben gemaakt met andere media. De verdeling van reclame-inkomsten was jarenlang een discussiepunt en stond relame op lokale omroe pen in de weg. Vlaardingen Michael Rambas uit Hoogvliet is zaterdagavond winnaar geworden van de twee de editie van het Vlaardings Songfestival. De 31-jarige bouw kundig tekenaar en trotse vader van een zoontje van vijf weken sleepte niet alleen de fel begeer de titel in de wacht. Hij keerde ook huiswaarts met een fraaie beker, een reischeque van acht honderd gulden. Rambas maakte het zichzelf in de boeiende en door vierhon derd mensen bezochte finale niet echt gemakkelijk. In plaats van op zeker te spelen, koos hij voor het bepaald niet gemakke lijke nummer 'How am I suppo sed' van Michael Bolton. „Voor mij is dit een nieuw num mer. De muziekband had ik don derdag pas in bezit", vertelde hij nadat de uitslag bekend was ge maakt en de zenuwen van hem waren afgevallen. „Constant heb ik gerepeteerd, zelfs tijdens het rijden in de auto. Ik was stik- nerveus. Onbegrijpelijk dat ik heb gewonnen. Naar mijn me ning waren er betere kandida- welgeteld één punt meer dan Grace Szymanska, een uit Polen afkomstige 39-jange m Schie dam woonachtige zangeres. „Met mijn tweede plaats ben ik uiterst tevereden. Michael Ram bas is een uitstekend winnaar. Bovendien heb ik toch een schit terende trofee mogen ontvan gen", reageerde ze stralend. Hiermee doelde zij op een door Omroep Vlaardingen beschik baar gesteld kleinood- De toe kenning is afkomstig van de luisteraars, die tijdens de voor ronden hebben kunnen meelui steren naar de vocale prestaties van de kandidaten. Loco-burgemeester John Rans- huijsen van Vlaardingen en de zanger Ben Cramer reikten de prijzen uit. De drie winnaars van het Vlaardings mini-playback- festival werden eveneens door het duo gefêteerd. De laatste wedstrijd werd gewonnen door het negenjarige Rotterdammer- tje Michael Maduro. Hij zette een oogstrelende act neer als Mi- Michael Rambas uit Hoogvliet dolgelukkig Dijkstra. derd gulden en een horloge. Aan het omvangrijke programma en de Ellen Belzer dansgroep. Ranshuijsen het evenement Het is een prima stuk promotie vooruitstrevende kwaliteiten voor onze stad in het kader van Vlaardingen Een 40-jax Vlaardingse heeft in de na van vrijdag op zaterdag één de honden aangereden, die kele uren eerder het winkelt publiek op winkelcentum Loper hadden lastig gevallen. De vrouw, die later onder vloed van alcohol bleek te z reed achteruit met haar a j over de Brede Havenstraat raakte daarbij de loslopende j bull-terrier. De hond liep daa:-: dusdanige verwondingen op, hij moest worden afgemaakt. 4 De hond vormde de ene h'j| van het duo dat vrijdagmidi*- omstreeks drie uur in De Lof toesloeg. Vooral mensen etenswaren moesten het ont$fe den. Bij kleine kinderen aten j brutale pitbulls het voedsel dehanden. k De gealarmeerde politie en .fê personeel van de Dierenam'.g lance konden één van de losjE pende honden overmeester» Tegen de bij de politie bekei eigenaar werd proces-verb]}! opgemaakt. Tussen het incident in De Lo en de aanrijding van de hond staat volgens de politie geen v band. Schiedam De Schiedamse litie heeft in het weekeinde djjf maal dieven op heterdaad kfij nen betrappen. Twee Roti J dammers van 42 en 32 jaar wM den vrijdag al in de kraag geg|| pen toen zij een poging onderfr men in te breken in een won 3 aan de Boylestraat. f Een 22-jarige Schiedamm 11 kwam eveneens niet ver. 1 1 gend op het wegdek van Nieuwe Sluisstraat dacht hij L- terdagavond aan de politie h ffl ontkomen, nadat hij bij het uM II visieverhuurbedrijf van Sk-iv" had wilen inbreken. Zowel inbraak als het verstoppen lukten, jl Drie 21-jarige knapen dach j verder met hun buit te kom^ Zij liepen door de stad met ges> len tuinmeubilair, die zij bij <11 café aan de "Broersvest hadc% weggenomen. Ter hoogte vanjif Westfrankelandsedijk werd V

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 1